Sajóbábony Város Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2017. (V.30.) önkormányzati rendelete

a településfejlesztési és településrendezési dokumentumok, valamint az egyes településrendezési sajátos jogintézmények partnerségi egyeztetésének szabályairól

Hatályos: 2017. 06. 14- 2024. 05. 01

Sajóbábony Város Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2017. (V.30.) önkormányzati rendelete

a településfejlesztési és településrendezési dokumentumok, valamint az egyes településrendezési sajátos jogintézmények partnerségi egyeztetésének szabályairól1

2017.06.14.

Sajóbábony Város Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában, és a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI.8.) Kormányrendelet 29. §-ban meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el

Általános rendelkezések

1. § (1) Sajóbábony város településfejlesztési koncepciója (TK), integrált településfejlesztési stratégiája (ITS), a településrendezési eszközök, a településszerkezeti terv, a helyi építési szabályzat (HÉSZ), valamint az egyes településrendezési sajátos jogintézmények, a településképi rendelet (TR), a településképi arculati kézikönyv (TAK) készítése vagy azok módosítása széleskörű egyeztetés keretén belül, az e rendelet alapján alkotott partnerségi egyeztetési szabályai szerint történik.

(2) Területi hatály: A szabályzat Sajóbábony város közigazgatási területére készülő koncepcióra, stratégiára, településrendezési eszközökre, kézikönyvre, településképi rendeletre vonatkozik.

(3) E rendelet alkalmazásában:

1. állandó partnerek:

a) a városban állandó bejelentett lakcímmel vagy ingatlantulajdonnal rendelkező lakosság

b) valamennyi, a településfejlesztéssel, településrendezéssel összefüggésbe hozható építészeti, mérnöki szakmai érdekképviseleti szervezet

c) valamennyi, a városban működő és bejegyzett civil szervezet

d) érintettség esetén a városban székhellyel, telephellyel rendelkező gazdálkodó szervezetek

e) érintettség esetén a városban működő vallási közösségek

f) érintettség esetén a településrendezési eszközök készítésekor (Településfejlesztési Koncepció, ITS, Településszerkezeti terv és Leírása, Helyi Építési Szabályzat és Szabályozási Tervek) a területi önkormányzat és a szomszédos önkormányzatok

g) környezetvédelmi egyesületek

2. eseti partnerek:

a) a véleményezési eljárásba esetenként meghívott civil-szervezetek

b) a véleményezési eljárásba esetenként meghívott gazdálkodó szervezetek

c) a véleményezési eljárásba esetenként meghívott intézmények és magánszemélyek

Állandó partnerekkel történő egyeztetés szabályai

2. § (1) A polgármester a koncepció, a stratégia, a településrendezési eszközök, a kézikönyv és a településképi rendelet tekintetében a társadalmi bevonás keretében az önkormányzati rendelet partnerségi egyeztetési szabályai szerinti helyen és módon tájékoztatja a partnereket (előzetes tájékoztató), de legalább

a) közterületen elhelyezett hirdetőfelületen,

b) helyi lapban,

c) önkormányzati honlapon, és

d) lakossági fórumon.

(2) Az előzetes tájékoztatás során a közzétett hirdetmény tájékoztatást nyújt az eljárás tárgyáról, megindításáról, az előzetes tájékoztató elérhetőségéről, az eljárás módjáról és a véleményezés módjáról és annak határidejéről.

(3) A véleményezési eljárás során a közzétett hirdetmény tájékoztatást nyújt az eljárás tárgyáról, az elkészült tervezet elérhetőségéről, a véleményezési módjáról és annak határidejéről.

(4) Lakossági fórum esetén:

a) annak tárgyáról, helyéről és időpontjáról a lakossági fórum idejét megelőző 8 nappal korábban a helyben szokásos módon közzétett lakossági hirdetmény útján kell értesíteni a partnereket.

b) a lakossági fórumról jelenléti ív és jegyzőkönyv készül, mely írásban rögzíti a javaslatokat, észrevételeket. A jegyzőkönyv tartalmazza a javaslat és észrevételt tevő, nevét és címét egyéb elérhetőségét.

c) amennyiben nincs lakossági fórum, a lakosság az észrevételeit, javaslatait a hirdetmény közzétételétől számított 8 napon teheti meg írásban, a Polgármesterhez címzett postai úton vagy elektronikus levélben a körjegyzőség címére benyújtott szövegszerű, indoklással ellátott véleményben.

Eseti partnerekkel történő egyeztetés szabályai

3. § (1) Az eseti partnerek körét az egyeztetési eljárást megelőzően a települési döntés határozatában kell kijelölni, ha szükséges.

(2) Az eseti partnerek az előzetes tájékoztatási, illetve a véleményezési dokumentáció meghirdetésével értesülnek.

(3) Az eseti partnerek az egyeztetési eljárásba a Polgármesterhez címzett szövegszerű, indoklással ellátott, a megadott határidőn belül benyújtott véleménnyel, észrevétellel, javaslattal élhetnek, melyen a véleményezési eljárás tárgyát, a szervezet nevét, képviselőjét, postai címét, elérhetőségét meg kell jelölni.

A partnerek tájékoztatásának módja és eszközei

4. § (1) Az Önkormányzat a partnerek tájékoztatásának elősegítésére a helyben szokásos módon és a település honlapján tárhelyet biztosít a partnerségi egyeztetés során keletkező dokumentációk egységes megjeleníthetősége érdekében.

(2) A településfejlesztési illetve településrendezési dokumentumtól és az egyeztetési eljárás módjától függően az egyeztetési szakaszokban a polgármester az értelmezéshez szükséges részletezettségű és szükség esetén alátámasztó munkarészeket tartalmazó tájékoztatást tölt fel a tárhelyre.

(3) Az egyes településrendezési eszközökhöz meghatározott egyeztetési szakaszokban a polgármester az 1. mellékletben meghatározott tájékoztatási formát alkalmazza.

(4) A polgármester a tájékoztatás megjelenéséről felhívást tesz közzé a helyben szokásos módon történő hirdetéssel a Polgármesteri Hivatal hirdető tábláján, közterületen elhelyezett hirdetőfelületen, valamint a település honlapjának fő oldalán.

Vélemények dokumentálása, nyilvántartása, megválaszolása, településfejlesztési és településrendezési dokumentumok, valamint az egyes településrendezési sajátos jogintézmények közzététele

5. § (1) A beérkezett vélemények dokumentálása, nyilvántartása, valamint az el nem fogadott javaslatok indokolása, azok dokumentálása és nyilvántartása az államigazgatási véleményekre vonatkozó, a Kormányrendeletben rögzített szabályok szerint történik az alábbiak szerint:

a) A beérkezett véleményeket a városi főépítész nyilvántartja, összegzi és értékeli.

b) A név és cím nélkül beérkezett véleményeket figyelmen kívül kell hagyni.

c) A névvel és címmel ellátott véleményekről készített táblázatot az iratkezelés általános követelményének megfelelően az ügy aktájában meg kell őrizni.

d) Lakossági fórum megtartásának esetén jegyzőkönyv készül, melynek elmeit partneri véleményként kell kezelni.

e) Valamennyi beérkező véleményt tartalmazó nyilvántartást és összegzést a városi főépítész megküldi a fejlesztési dokumentum készítőjének, illetve a településrendezési eszköz készítésével megbízott tervezőnek, aki szakmai javaslatot készít a főépítész részére. Amennyiben a településrendezési eszköz, kézikönyv, települési rendelet készítését a város (a jogosultsággal rendelkező főépítésszel) saját hatáskörben készítteti, a szakmai javaslatot a főépítész készíti el.

f) A tervezői szakmai javaslat alapján vagy saját hatáskörben a városi főépítész valamennyi érdemi észrevételre választ állít össze.

g) Az elfogadott javaslatokról, véleményekről készített összefoglalót az iratkezelés általános követelményének megfelelően ügy aktájában meg kell őrizni.

(2) Az el nem fogadott javaslatok, vélemények indokolásának módja, a dokumentálásuk, nyilvántartásuk rendje:

a) A tervezői szakmai javaslat alapján vagy saját hatáskörben a városi főépítész külön megindokolja a beérkezett, de el nem fogadott véleményekre adott válaszát.

b) Az el nem fogadott javaslatokról, véleményekről készített összegzést az iratkezelési szabályzatnak megfelelően, az ügy aktájában meg kell őrizni.

(3) A véleményezési eljárás lezárását biztosító Képviselő-testületi döntés és a beérkezett véleményekről, javaslatokról készülő összefoglaló a helyben szokásos módon és a város honlapján kerül kihirdetésre.

Az elfogadott koncepció, stratégia, településrendezési eszközök, kézikönyv és településképi rendelet nyilvánosságát biztosító intézkedések

6. § A településfejlesztési és településrendezési dokumentumokat, valamint az egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló önkormányzati döntések, rendeletek elfogadásáról és hatálybaléptetéséről a helyben szokásos módon, illetve a honlapon való közzététellel kell gondoskodni.

Záró rendelkezés

7. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő tizenötödik napon lép hatályba.

(2) A rendeletet a hatályba lépését követően induló eljárásokban kell alkalmazni.

1

Az önkormányzati rendeletet a Sajóbábony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2024. (V. 1.) önkormányzati rendelete 1. §-a hatályon kívül helyezte 2024. május 2. napjával.