Jánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2017. (II. 14.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat 2017. évi költségvetéséről

Hatályos: 2017. 02. 15- 2022. 04. 22

Jánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2017. (II. 14.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat 2017. évi költségvetéséről1

2017.02.15.

Jánd Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 138. § (1) bekezdés b) pontjában, az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. § (2), 34. § (2), 97. § (2), bekezdéseiben, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 143. § (4) bekezdésében, valamint Magyarország központi költségvetéséről szóló 2016. évi XC. törvény 75. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában biztosított feladatkörében eljárva, a könyvvizsgálatról készített írásos jelentés és a Pénzügyi Bizottság írásos véleményének kikérésével a következőket rendeli el:

1. A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya a Képviselő-testületre, annak bizottságaira és az Önkormányzatra terjed ki.

2. A költségvetés bevételei és kiadásai

2. § (1) A Képviselő-testület az önkormányzat 2017. évi költségvetését:

a) költségvetési bevételeinek főösszegét 72.882 E Ft-ban, ebből:

aa) a működési bevételek összegét 72.882 E Ft-ban

ab) a felhalmozási bevételek összegét E Ft-ban

b) költségvetési kiadásainak főösszegét 86.082 E Ft-ban, ebből:

ba) működési kiadások összegét 71.454 E Ft-ban

bb) felhalmozási kiadások összegét 14.628 E Ft-ban

c) költségvetési hiányát 13.200 E Ft-ban ebből:

ca) működési célú többletét 1.428 E Ft-ban

cb) felhalmozási célú hiányát 14.628 E Ft-ban hagyja jóvá.

(2) Az (1) bekezdésben megállapított költségvetési bevételek forrásonkénti, a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását önkormányzati szinten, továbbá a finanszírozási bevételeket és kiadásokat a rendelet 1. melléklete alapján határozza meg a Képviselő-testület.

(3) A költségvetési bevételek és költségvetési kiadások előirányzat-csoportok, kiemelt előirányzatok és azon belül kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, állami (államigazgatási) feladatok szerinti bontásban a 1.1.,1.2.,1.3. mellékletek részletezik.

(4) A működési és felhalmozási célú bevételi és kiadási előirányzatok mérlegszerű bemutatását önkormányzati szinten a 2. és a 3. melléklet részletezi.

(5) A költségvetési rendeletben működési hiány nem tervezhető.

(6) A működési hiány belső finanszírozásának érdekében a Képviselő-testület az előző év(ek) költségvetési pénzmaradványának igénybevételét rendeli el. Működési hiányon külső finanszírozású működési célú költségvetési hiányt kell érteni.

(7) A felhalmozási hiány finanszírozása érdekében az adott évi saját bevételeinek 20%-át meg nem haladó, de legfeljebb 10 millió forint összegű fejlesztési célú adósságot keletkeztető ügylet megkötésére a Kormány hozzájárulása szükséges. A 10 millió forintot meg nem haladó fejlesztési célú adósságot keletkeztető ügylet esetében a hiány külső finanszírozása fejlesztési hitelből és az előző év(ek) költségvetési pénzmaradványának igénybevételével történik.

3. A költségvetés részletezése

3. § A Képviselő-testület az Önkormányzat 2017. évi költségvetését részletesen a következők szerint állapítja meg:

(1) Az Önkormányzat adósságot keletkeztető ügyleteiből és kezességvállalásaiból fennálló kötelezettségeit a 4. melléklet részletezi.

(2) Az Önkormányzat saját bevételeinek részletezését az adósságot keletkeztető ügyletből származó tárgyévi fizetési kötelezettség megállapításához az 5. melléklet tartalmazza.

(3) Az Önkormányzat 2017. évi adósságot keletkeztető fejlesztési céljait a 6. melléklet részletezi.

(4) A normatív hozzájárulásokat jogcímenként a 7. melléklet mutatja be.

(5) Az Önkormányzat költségvetésében szereplő beruházások kiadásainak beruházásonkénti részletezését a 8. melléklet szerint határozza meg.

(6) Az Önkormányzat költségvetésében szereplő felújítások kiadásainak felújításonkénti részletezését a 9. melléklet szerint határozza meg.

(7) Az Önkormányzat által nyújtott céljellegű és egyéb támogatásokat a 10. melléklet szerint hagyja jóvá.

(8) Az EU-s támogatással megvalósuló programokat és projekteket a 11. melléklet részletezi.

(9) A 2. § (1) bekezdésében megállapított bevételek és kiadások önkormányzati szinten való megoszlását a 12. melléklet részletezi azon belül kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, állami (államigazgatási) feladatok szerinti bontásban a 12.1.,12.2.,12.3. mellékletek részletezik.

4. § (1) Az Önkormányzat a kiadások között 2 500 E Ft általános tartalékot állapít meg.

(2) A tartalékkal való rendelkezés jogát a Képviselő-testület 1 000 E Ft összegig a Polgármesterre ruházza át, 1 000 E Ft összeg fölött a Képviselő-testület dönt. Hitelfelvételről a Képviselő-testület dönt.

5. § Az Önkormányzat és az általa irányított költségvetési szervek 2017. évben engedélyezett létszámát 2 főben, a közfoglalkoztatottak létszám-előirányzatát 11 főben, a mindösszesen létszámot 13 főben állapítja meg a Képviselő-testület.

4. A költségvetés végrehajtásának szabályai

6. § (1) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a Polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a Jegyző a felelős.

(2) Az Önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a Képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a Polgármester felelős.

(3) A költségvetési hiány csökkentése érdekében évközben folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének lehetőségeit.

(4) Fizetési kötelezettséget a jóváhagyott kiadási előirányzatok mértékéig lehet vállalni és a kifizetéseket is ezen összeghatárig lehet teljesíteni. Pénzügyi előirányzat hiányában Polgármester kötelezettséget nem vállalhat, feladat végrehajtását nem kezdheti el.

7. § (1) Kiegészítő támogatás igényléséről a működőképességet veszélyeztető helyzet esetében a Polgármester gondoskodik, külön képviselő-testületi döntés alapján.

(2) A finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a Képviselőt-testület gyakorolja.

5. Az előirányzatok módosítása

8. § (1) Az Önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról a Képviselő-testület dönt.

(2) A Képviselő-testület a jóváhagyott kiadási előirányzatok között átcsoportosítás jogát minden esetben fenntartja magának.

(3) Az Önkormányzat éves előirányzatának megváltoztatását csak a pénzügyi és gazdasági feladatainak ellátását végző Vásárosnaményi KÖH – mint önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv – vezetője útján kezdeményezheti a Képviselő-testületnél.

(4) Az engedélyezett létszám és a személyi juttatások előirányzatának megváltoztatására év közben csak a Képviselő-testület engedélyével kerülhet sor.

(5) A kiemelt előirányzatok közötti átcsoportosítás nem irányulhat a személyi juttatások előirányzatának növelésére, kivéve, ha azt a Képviselő-testület engedélyezi az előirányzatok jóváhagyásakor még nem ismert jogszabályváltozás miatt.

(6) Az Önkormányzat a saját hatáskörben végrehajtott előirányzat változtatását az első negyedév kivételével – negyedévenként, a döntése szerinti időpontokban, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig (február 28-ig), december 31-ei hatállyal, – írásban, szöveges indoklással a jegyzőnek köteles bejelenteni.

(7) Ha év közben az Országgyűlés – a helyi önkormányzatot érintő módon – a normatív hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, vagy törli, az intézkedés kihirdetését követő legközelebbi – szükség esetén rendkívüli - ülésre a Képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.

(8) Amennyiben az Önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a Polgármester a Képviselő-testületet tájékoztatja.

(9) A Képviselő-testület által jóváhagyott kiemelt előirányzatokat az Önkormányzat gazdálkodása során köteles betartani. Az előirányzat-túllépés fegyelmi felelősséget von maga után.

6. A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése

9. § (1) Az önkormányzati költségvetési szervek gazdálkodásának ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az Önkormányzat esetében a jegyző, az intézmények esetében az intézményvezető felelős.

(2) Az Önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról a Beregi Többcélú Önkormányzati Kistérségi Társulás útján gondoskodik. A megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.

7. Záró és vegyes rendelkezések

10. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

1

Az önkormányzati rendeletet a Jánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2022. (IV. 22.) önkormányzati rendelete 2. § 9. pontja hatályon kívül helyezte 2022. április 23. napjával.