Pusztaberki Község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2017. (V.31.) önkormányzati rendelete

a közterületek használatának rendjéről

Hatályos: 2017. 06. 01

Pusztaberki Község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2017. (V.31.) önkormányzati rendelete

a közterületek használatának rendjéről

2017.06.01.

Pusztaberki Község Önkormányzat Képviselő-testülete a Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott jogalkotási hatáskörében, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 54. § (5) bekezdésben és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában, valamint a mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény 37. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja.

Általános és értelmező rendelkezések

1. § (1) A rendelet hatálya Pusztaberki Község közigazgatási területén lévő közterületekre terjed ki. -

(2) E rendelet alkalmazása szempontjából közterület a közhasználatra szolgáló minden olyan állami vagy önkormányzati tulajdonban álló földterület, amelyet az ingatlan-nyilvántartás ekként (pl. közút, járda, tér, park) tart nyilván.

(3) Egyéb ingatlanoknak a közhasználat céljára átadott területrészére — az erről szóló külön

szerződésben foglalt keretek között — a közterületre vonatkozó rendelkezéseket kell
(4) A rendelet hatálya nem terjed ki a piaci és vásári helyhasználattal kapcsolatos díjfizetésére.

2. § A közterületeket, azok építményeit, berendezéseit és felszereléseit rendeltetésüknek megfelelően, állaguk sérelme nélkül, mindenki ingyenesen használhatja.

A közterület-használati engedély

3. § (1) A közterületnek a rendeltetéstől eltérő használatához (a továbbiakban: közterület-használat) engedély, a mozgóképről szóló 2004, évi II. törvény (továbbiakban: Mktv.) alapján filmforgatási célú használatához hatósági szerződés szükséges.

(2) Közterület-használati engedély nélküli közterület-használót a jegyző kötelezi a közterület használatának megszüntetésére és határidő kitűzésével az eredeti állapot saját költségen történő helyreállítására.

(3) Közterület-használati engedélyt kell beszerezni:

közterületre 10 cm-en túl benyúló üzlethomlokzat (portál), kirakatszekrény, üzleti védőtető (előtető), ernyőszerkezet, hirdető-berendezés, (fényreklám), továbbá cég és címtábla elhelyezésére,
a) árusító és egyéb fülke elhelyezésére, illetve épület és építmény létesítésére,
b) a közúti közlekedéssel és fuvarozással kapcsolatos állomáshely, indítófülke, pénztárfülke, fedett várakozóhelyiség elhelyezésére,
d) az egyes létesítményekhez a közút területén kívül szükséges gépjármű-várakozóhelyek céljára,
e) szobor, emlékmű, díszkút, önálló hirdető-berendezés és köztárgyak (pad, tájékoztató táblák, közvilágítási lámpák, tartóoszlopok stb.) elhelyezésére,
f) távbeszélő fülke, fülke nélküli távbeszélő készülék, postai levélszekrény, totó-lottó láda elhelyezésére,
g) építési munkával kapcsolatos állvány — kivéve, ha az közvetlen élet- vagy balesetveszély miatt szükséges -, építőanyag és törmelék elhelyezésére,
h) alkalmi és mozgó árusításra, javító-szolgáltató tevékenységre, árubemutató kitelepülésre,
i) vendéglátó-ipari előkert céljára,
j) üzleti szállítás vagy rakodás alkalmával göngyöleg elhelyezésre, árukirakodásra,
k) kiállítás, vásár, alkalmi vásár, sport, kulturális és egyéb rendezvények, továbbá mutatványos tevékenység céljára,
I) közhasználatra még át nem adott közterületek, (pl. meg nem nyitott utca) ideiglenes hasznosítására,
m) a közlekedésben való részvétel feltételeivel nem rendelkező, reklámhordozó céllal elhelyezett járművek tárolása
n) szilárd burkolatú út, járda, parkoló stb. megbontását eredményező közterület használatához,
o) a 15. § (3) bekezdése szerinti gépjármű tároláshoz
ö) az előbbiekben fel nem sorolt, valamennyi egyéb közterület igénybevételére.

4. § (1) Nem kell közterület-használati engedély:

a) a szállított tüzelő- és építőanyag tárolásához, rakodásához, feltéve, ha az a közúti és gyalogos közlekedést nem akadályozza, és a közterület igénybevétele a hat napot nem haladja meg,

b) a közút (járda) építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban, a közút (járda) területének elfoglalásához,

c) az úttartozékok és a közúti közlekedés irányítását szolgáló berendezések, tájékoztató táblák elhelyezéséhez,

d) önkormányzati és állami szervezésű kulturális-, szórakoztató-, sportrendezvények tartásához.

5. § (1) A rendelet 2. számú melléklete szerinti engedélykérelmet annak kell benyújtania, aki a közterületet rendeltetéstől eltérő célra kívánja használni.

(2) Ha a közterület állandó jellegű használata építési (létesítési) engedélyhez kötött épület vagy más építmény elhelyezése céljából szükséges, az engedélyt az építési (létesítési) engedély iránti kérelemben az építtetőnek kell kérnie.

(3) Ha a közterület ideiglenes jellegű használata építési munka végzésével kapcsolatos állvány, építőanyag, törmelék stb. elhelyezése céljából szükséges, az engedélyt a kivitelezőnek vagy az építtetőnek kell kérnie.

(4) Az engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell:

a) az engedélyt kérő nevét és állandó lakóhelyének (telephelyének) címét,

b) a közterület-használat célját és időtartamát,

c) a közterület-használat helyének, módjának és mértékének pontos meghatározását,

d) a közterületen folytatni kívánt tevékenység gyakorlására jogosító okirat ismertetését (pl. engedély, vállalkozói igazolvány).

(5) Az engedély iránti kérelemhez az engedélyező hatóság felhívására be kell mutatni a közterületen folytatni kívánt tevékenység gyakorlására jogosító okiratot.

(6) A jegyző jogosult a közterület használat engedélyezésére.

6. § (1) A közút és járda területét érintő közterület-használati engedély megadásához az illetékes közút kezelője és a rendőrhatóság hozzájárulása szükséges.

(2) A szakhatóságok hozzájárulását a kérelmező szerzi be.

(3) A közterület-használati engedély nem mentesíti a kérelmezőt az egyéb jogszabályokban szabályozott szakhatósági engedélyek beszerzése alól.

Közterület-használati engedély megadása, tartalma és érvényessége

7. § (1) Az engedély megadása során figyelembe kell venni az építésügyről szóló törvényt, az építésügyi szabályzatot, az építési és használatbavételi engedélyezési eljárásról szóló jogszabályt, a Községrendezési terveket, a Községképi, továbbá a közreműködő szakhatóságok hozzájárulásában előírt követelményeket és ellenőrizni kell az egyéb feltételek meglétét is.

(2) A közterület-használat a 5. §. (3) bekezdésében említett esetben csak az építési munka végzésének tartamára engedélyezhető.

(3) Árusító és egyéb fülke közterület-használatára legfeljebb két évre lehet engedélyt adni, mely a feltételek megléte esetén meghosszabbítható.

(4) A közterület használatára a (3) bekezdésben foglalt kivétellel legfeljebb egy évre lehet engedélyt adni, mely a feltételek megléte esetén meghosszabbítható.

(5) Tájékoztató, hirdető és reklámtábla elhelyezésére a (6) bekezdésben foglalt kivétellel, csak az erre a célra kijelölt helyen, és egységes megjelenési formában adható engedély.

(6) Községképet nem rontó, közút beláthatóságát nem zavaró közterületre multi-reklám tábla elhelyezésére is adható engedély.

8. § (1) Nem adható ki közterület-használati engedély:

- a tűz- és robbanásveszélyes tevékenység gyakorlására, erotikus termékek bemutatására és értékesítésére, egyéb közízlést sértő tevékenység végzésére, valamint mindazon termékek árusítása céljára, amelyek közterületen történő értékesítését jogszabály tiltja;
- olyan járdaszakaszra, ahol a tervezett használat a gyalogos közlekedést, vagy az úttestre lépő gyalogos észlelését akadályozná; olyan járdaszakaszra, ahol a tervezett használat miatt a járdaszakasz 1,5 m-es sávszélessége a használat idején nem biztosítható,
- a 3.5 tonnát meghaladó gépjármű tárolására, kivéve, ha a képviselő-testület hozzájárul.
(2) Attól, aki más célra kért közterület-használati engedély mellett az (1) bekezdésben meghatározott tiltott tevékenységet folytatja, a közterület-használati engedély azonnali hatállyal visszavonandó és részére egy évig közterület-használati engedély nem adható.
(3) Nem adható ki közterület-használati engedély annak, akinek Pusztaberki Község Önkormányzatával szemben lejárt határidejű tartozása van (közterület-használati díj, helyi adó, gépjármű adó, bérleti díj, bírság stb.).
(4) Engedélyben foglaltaktól eltérő közterület-használat engedély nélkülinek minősül, és az azzal járó szankciókat vonja maga után.

9. § (1) A közterület-használati engedély tartalmazza:

a) az engedélyes nevét és állandó lakóhelyének (telephelyének) címét,

b) a közterület-használat célját és időtartamát,

c) a közterület-használat helyének, módjának, mértékének és feltételének pontos meghatározását,

d) az engedélyezési eljárásban közreműködő szakhatóságok hozzájárulásában foglalt előírásokat,

e) az engedély megszűnése vagy visszavonása esetére az eredeti állapot helyreállítására vonatkozó kötelezettség előírását,

f) a közterület-használati díj fizetési kötelezettség esetében a díj mértékét és fizetésének módját.

10. § (1 )A közterület-használati engedély

a) meghatározott idő elteltéig,

b) megállapított feltétel bekövetkeztéig

c)visszavonásig érvényes.

(2) A közterület-használati engedély érvényét veszti, ha:

a) a közterületen folytatott tevékenységre jogosító okirat érvénye megszűnik,

b) közterület-használati díj megfizetése határidőre elmarad,

c) közterület engedélytől eltérő használata esetén.

(3) A meghatározott időre szóló engedély érvénye az engedélyesnek az engedélyezett időtartam lejárta előtt legalább 15 nappal korábban benyújtott kérelmére meghosszabbítható.

11. § A közterületet jogszerűen használó nem akadályozhatja — kivéve, ha arra a képviselő-testülettől külön engedélyt kapott — a gyalogos és a gépjármű forgalmat, és köteles gondoskodni az általa elfoglalt terület folyamatos tisztántartásáról.

Közterület-használattal korlátozottan igénybe vehető területek

12. § (1) Hirdető és reklámtáblák elhelyezésére — csak egységes megjelenésű formában — a képviselő-testület által meghatározott helyekre adható közterület-használati engedély.

(2) Hirdetést, hirdetményt, plakátot csak az e célra biztosított közterületi hirdető-berendezéseken, vagy tulajdonosi hozzájárulással e célra igénybe vehető építményen, házfalon, kerítésen lehet elhelyezni.

(3) Tilos hirdetményt, hirdetést, plakátot (reklámcédulát) stb. e célra ki nem jelölt építményre, műtárgyra, köztéri berendezésre és úttartozékokra elhelyezni, felfesteni.

(4) Tilos választójogi törvények hatálya alá tartozó választási kampány céljára szolgáló önálló hirdető-berendezést, hirdetést, plakátot stb. önkormányzati intézmények elhelyezésére szolgáló épületen, vagy azon belül elhelyezni.

(5) Az (4) bekezdésben előírtak megszegőit a jegyző a hirdetés, reklám eltávolítására, ezen túlmenően az okozott kár megtérítésére és az eredeti állapot helyreállítására kötelezi.

Közterület-használati díj

13. § (1) Az engedélyes a közterület használatért díjat köteles fizetni.

(2) A közterület-használati díjak mértékét e rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

(3) Az engedélyes a közterület-használati díjat a közterület tényleges használatára, illetve a közterületen lévő létesítmény üzemeltetésére tekintet nélkül köteles megfizetni.

(4) A közterület-használati díj szempontjából minden megkezdett hónap, nap és négyzetméter egésznek számít.

(5) Alkalmi, vagy 30 napot meg nem haladó közterület-használat esetén a használati díjat az engedély kiadásával egyidejűleg, egy összegben számla ellenében kell megfizetni.

(6) Az egy évet meghaladó időtartamú közterület-használat esetén a használati díjat számla ellenében, évente előre kell megfizetni.

14. § (1) Nem kell közterület használati díjat fizetni:

a) fegyveres erők, fegyveres testületek, rendészeti szervek, mentők, továbbá vízügyi szervek alaptevékenységéhez kapcsolódó létesítményeinek elhelyezésére,

b) a közszolgáltatóknak ((gáz-, víz-, és csatornázási művek), valamint a köztisztasági szerveknek a feladatuk ellátását szolgáló közérdekű létesítmények elhelyezésére, azok karbantartására,

c) szobrok, emlékművek, dísz-kutak, alapzatos zászlórudak és köztárgyak elhelyezésére,

d) közvetlen életveszély elhárításának céljára szükséges terület igénybevétele után.

Járművek közterületen történő tárolása

15. § (1) A rendelet alkalmazása szempontjából üzemképtelen jármű:

a) a hatósági engedéllyel vagy jelzéssel nem rendelkező olyan jármű, amely egyébként közúti forgalomban csak ilyen engedéllyel és jelzéssel vehet részt,

b) baleset folytán megsérült és elhagyott jármű,

c) műszaki állapotánál fogva közúti közlekedésre alkalmatlan, mert hiányos, roncs, vagy sérült.

(2) Közterületen üzemen kívül helyezett, vagy üzemképtelen járművek a KRESZ-ben meghatározottakon túl nem tárolhatók. A tulajdonos (üzembentartó) az üzemen kívül helyezett, vagy üzemképtelen járművet saját költségén köteles a közterületről 10 napon belül eltávolítani.

(3) A 3,5 tonnát meg nem haladó teher, személy és áruszállítást szolgáló jármű, vontató, munkagép, utánfutó, pótkocsi, lakókocsi, továbbá más személygépkocsinak, motorkerékpárnak, kerékpárnak nem minősülő jármű közterületen — közforgalmi parkolón kívül — csak közterület-használati engedéllyel tárolható. Tárolásnak a 10 órát meghaladó, huzamos idejű tartózkodás minősül.

16. §

A közterület filmforgatási célú használata

(1) Az Mktv. szerinti filmalkotás forgatása céljából történő közterület-használat (a továbbiakban: filmforgatás célú közterület-használat) vonatkozásában a rendelet szabályait az e paragrafusban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) A filmforgatás célú közterület-használattal összefüggő, Mktv- ben meghatározott képviselő-testületi hatásköröket a jegyző gyakorolja.
(3) Filmforgatás nem engedélyezhető az önkormányzat, valamint a Községi Művelődési Ház és Könyvtár által, vagy megbízása alapján közterületre szervezett önkormányzati rendezvények időtartamára, illetve területére.
(4) A filmforgatás céljából történő közterület-használathoz a hozzájárulás megadását követően a filmforgatást akadályozó, a kérelmezőnek fel nem róható, valamint a rendkívüli természeti események elhárulását követő 10 napon belül a kérelmező számára a közterület-használatot biztosítani kell.
(5) A filmforgatás célú közterület-használat naponta 7.00-21.00 óra közötti időtartamra vonatkozhat, különösen indokolt esetben ettől eltérő időtartam is engedélyezhető.
(6) Filmforgatás céljából történő közterület-használat időtartama nem haladhatja meg a két hetet.
(7) A filmforgatás céljából történő közterület-használat csak a közterület használati díj egy összegben történő megfizetését követően kezdhető meg.
(8) Ha az Mktv. szerinti hatósági szerződés megküldésének időpontjában a közterületre vonatkozóan érvényes közterület-használati engedély van, a közterület-használat jóváhagyását meg kell tagadni.
(9) A közterület filmforgatási célú igénybevétele szempontjából Pusztaberki Község közigazgatási területén a központi terület a Kossuth Lajos út.
(10) A filmforgatás céljából történő közterület-használat során a használó az alábbi egyéb feltételeket köteles betartani:
a) a szomszédos lakóingatlanok gyalogos vagy gépkocsival történő megközelítését a használat teljes időtartama alatt köteles folyamatosan biztosítani,
b) a használat teljes időtartama alatt köteles a használt közterület tisztán és rendben tartásáról folyamatosan gondoskodni,
c) zöldfelületet köteles kíméletesen használni,
d) a használat megszűnését követően a területet eredeti állapotával legalább egyenértékűen helyreállítani, az esetlegesen okozott környezetszennyezést megszüntetni, a területet kiürített állapotban az önkormányzat részére visszaadni.
(11) A filmforgatás célú közterület használatért az Mktv. 3. számú melléklete szerinti díjat kell fizetni.

A jogellenes közterület-használat következményei

17. § (1) Aki közterületet engedély nélkül, vagy a hozzájárulástól eltérő módon, különösen a hozzájárulásban rögzített céltól vagy tevékenységtől eltérő más tevékenység kifejtésére, vagy az engedélyben meghatározott mértéket meghaladó alapterületben használ, köteles felhívásra a jogellenes közterület-használatot haladéktalanul megszüntetni, továbbá kártalanítás nélkül köteles a közterület eredeti állapotát helyreállítani. A jegyző az eredeti állapot helyreállítását a kötelezettséget elmulasztó költségére elvégeztetheti, amennyiben a helyreállításra vonatkozó felhívásnak az érintett 8 napon belül nem tesz eleget.

(2) A jegyző az eredeti állapotot az erre irányuló felhívás mellőzésével és az (1) bekezdésben megszabott határidő elteltére való tekintet nélkül azonnal helyreállíttathatja, ha az élet- és balesetveszély vagy jelentős anyagi kár, a közrend, közbiztonság, a közterület rendje, rendeltetésszerű használata súlyos sérelmének elhárítása érdekében, vagy jelentős közérdekből egyébként indokolt. Az eredeti állapot helyreállításának költségeit ebben az esetben is a jogosulatlan közterület-használó köteles viselni.

(3) Tízszeres használati díjat kell fizetni arra az időtartamra, amely a közterület- használati hozzájárulás megszűnésétől az eredeti állapot helyreállításáig tart.

Vegyes és záró rendelkezések

18. § (1) Az e rendeletben foglaltakat a Közös Hivatal hatósági ügyintézője ellenőrizheti.

(2) A rendelet hatálybalépését megelőzően kiadott közterület-használati engedélyek lejáratig változatlanul érvényesek.

19. § E rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba, egyben hatályon kívül kerül az önkormányzat által nyújtott szolgáltatások díjáról szóló 9/2013. (VII.24.) önkormányzati rendelet 11-12–13. §-a.