Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2017. (II. 24.) önkormányzati rendelete
a partnerségi egyeztetés szabályairól
Hatályos: 2017. 02. 24- 2017. 06. 28Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2017.(II.24.) önkormányzati rendelete
a partnerségi egyeztetés szabályairól
Hatályos: 2017. 02. 24- 2017. 06. 28
Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének 6/2017.(II.24.) önkormányzati rendelete a partnerségi egyeztetés szabályairól
Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 23. § (5) bekezdés 5. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012 (XI. 8.) Kormányrendelet 29.§-a alapján a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
1. §
(1) A rendelet célja, hogy a Budapest Főváros II. kerület közigazgatási területére készülő településfejlesztési koncepció, integrált településfejlesztési stratégia, településrendezési eszközök, településképi arculati kézikönyv és településképi rendelet megalkotására vagy módosítására irányuló eljárásokban a jogszabályban előírt egyeztetések során biztosítani lehessen a véleményt adó partnerek lehető legszélesebb körű bevonását, a vélemények megfelelő dokumentálását, továbbá a dokumentumok és az eljárás nyilvánosságát.
(2) A cél megvalósításához a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012.(XI.8.) Korm. rendelet (továbbiakban: TRK.) 29.§ és 29/A. §-a alapján a partnerségi egyeztetések esetén az alábbiak szerint kell eljárni.
A partnerségi egyeztetésben résztvevők köre
2. §
Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat (továbbiakban: Önkormányzat) a partnerségi egyeztetésben résztvevőnek (továbbiakban: Partnernek) tekinti a TRK. 28.§ (2) bekezdésében nevezettek — lakosság, érdekképviseleti, civil és gazdálkodó szervezetek, vallási közösségek — közül azokat, akiknek jogát vagy jogos érdekét az adott dokumentációk, tervek érinthetik.
A Partnerek tájékoztatásának módja és eszközei
3. §
(1) Az Önkormányzat a Partnerek tájékoztatása, valamint a partnerségi egyeztetési eljárás elősegítése céljából a társadalmi bevonás keretében az alábbi tájékoztatási felületeket és lehetőséget biztosítja:
a) az Önkormányzat székhelyén — Budapest II. kerület Mechwart liget 1. Fszt. — elhelyezett hirdetőtábla,
b) az Önkormányzat lapja a Budai Polgár,
c) a www.masodikkerulet.hu honlapon, a következő link alatti tárhely: http://www.masodikkerulet.hu/hirdetotabla/hirdetmenyek/partnersegi_egyeztetes,
d) Lakossági fórumok szervezése, lebonyolítása,
mely lehetőségek segítségével a településfejlesztési dokumentum, a településrendezési eszköz és a településképi követelmény tartalmától, és az egyeztetési eljárás típusától függően, az egyeztetési eljárás egyes szakaszaiban a polgármester — a főépítész közreműködésével — biztosítja a tájékoztatók, a dokumentációk és ha szükséges, a megalapozó és az alátámasztó munkarészek nyilvánosságát (vagy elérhetőségét).
(2) Az (1) bekezdés szerint közzétett aktuálisan véleményezhető tervezetek között szerepeltetni kell az adott területre vonatkozóan az Önkormányzat rendeletével elrendelt — változtatási vagy építési és telekalakítási — tilalmakat és azok időtartamát is.
(3) Az előző pontokban meghatározott dokumentációk, tájékoztatók megjelenéséről, lakossági fórum szervezéséről — a véleményezésre biztosított időszak, ill. a lakossági fórum időpontja megjelölésével — FELHÍVÁST is közzé kell tenni
a) az Önkormányzat székhelyén — Budapest II. kerület Mechwart liget 1. Fszt — elhelyezett hirdetőtáblán,
b) a Budai Polgár soron következő első lapszámában,
c) az Önkormányzat www.masodikkerulet.hu honlapja Hírek rovatában.
(4) Kérés esetén — a FELHÍVÁSBAN megjelölt időszakon belül – a Partnerek személyes konzultáció keretében szakmai tájékoztatást kaphatnak a főépítésztől a készülő településfejlesztési dokumentum, a településrendezési eszköz és településképi követelmények tartalmával kapcsolatban.
(5) A közzétett tájékoztatókról, dokumentációkról a (3) bekezdésben szereplő FELHÍVÁSBAN megjelölt határnapon belül a Partnerek írásban észrevételeket, véleményeket illetve javaslatokat nyújthatnak be
a) a tájékoztatókban megjelölt e-mail címre elektronikus levélben történő megküldéssel, vagy
b) postai úton a Budapest II. kerületi Polgármesteri Hivatal Főépítész részére címezve - 1024 Budapest Mechwart liget 1. vagy a 1277 Budapest 23. Pf. 21. illetve
c) személyesen a Polgármesteri Hivatal Lakosságszolgálati Csoportjánál Budapest II. Mechwart liget 1. Fszt.1. címen
az elérhetőség (szervezet esetén a szervezet megnevezése, címe és képviselője megnevezésével) és az érintettség feltüntetése mellett.
(6) A településfejlesztési dokumentumok, a településrendezési eszközök, a településképi arculati kézikönyv és a településképi követelmények véleményezési eljárása során — a TRK. előírásainak megfelelően — a Partnerek javaslattételi, vélemény-nyilvánítási lehetőségét az alábbiak szerint kell meghatározni:
a) ha az önkormányzati főépítész írásbeli véleménye alapján indokolt új koncepció és stratégia készítésekor az előzetes tájékoztatási szakasz, akkor lebonyolításra kerül és legalább 21 naptári napban, a véleményezési szakaszban legalább 15 naptári napban,
b) meglévő koncepció és stratégia módosításakor a véleményezési szakaszban legalább 15 naptári napban,
c) a településrendezési eszközök esetében
ca) teljes eljárásban az előzetes tájékoztatási szakasz tekintetében legalább 21 naptári napban, a véleményezési szakasz tekintetében legalább 30 naptári napban,
cb) egyszerűsített eljárás esetében a véleményezési szakasz tekintetében legalább 15 naptári napban,
cc) tárgyalásos eljárás esetében a végső véleményezési szakasz kezdeményezése előtt legalább 16 naptári napban,
cd) állami főépítészi eljárás esetében a végső véleményezési szakasz kezdeményezése előtt legalább 10 naptári napban;
d) településképi arculati kézikönyv és településképi rendelet esetében mind az előzetes tájékoztatási szakaszban, mind a véleményezési szakaszban legalább 21 naptári napban.
(7) Az Önkormányzat a (6) bekezdés ca)-cc) és d) pontokban nevezett eljárásokban lakossági fórum szervezéséről illetve lebonyolításáról is gondoskodik.
A javaslatok, vélemények dokumentálásának, nyilvántartásának és az el nem fogadott javaslatok, vélemények indokolásának módja, dokumentálásuk és nyilvántartásuk rendje
4. §
(1) A Partnerektől beérkező észrevételeket, véleményeket, illetve javaslatokat iktatás után a főépítész véleményével ellátva összesíti és az adott dokumentációra vonatkozó ügyirat részeként táblázatos formában feldolgozza.
(2) A feldolgozást követően a táblázatokat a polgármester – a főépítész közreműködésével – szakmai véleményezés céljából megküldi a településfejlesztési dokumentumok, a településrendezési eszközök, a településképi arculati kézikönyv készítésével, illetve a településképi követelmények meghatározásával megbízott tervezőnek.
(3) Az előzetes szakmai vélemények figyelembe vételével a polgármester – a főépítész közreműködésével – előterjesztést készít az illetékes bizottság (rendeletalkotáskor: Kerületfejlesztési, és Településüzemeltetési Bizottság) számára a beérkezett észrevételek, vélemények, illetve javaslatok elfogadására vagy elutasítására vonatkozóan. Az előterjesztésnek – a beérkezett észrevételekre vonatkozó összefoglaló javaslat mellett –az elfogadásra nem javasolt észrevételekkel, véleményekkel, illetve javaslatokkal kapcsolatosan indokolást is kell tartalmaznia.
(4) A (3) bekezdés szerinti döntést követően a polgármester – a főépítész közreműködésével – a döntésnek megfelelően gondoskodik az el nem fogadott észrevételek, vélemények, illetve javaslatok indokolását is tartalmazó tájékoztató 5 napon belül történő közzétételéről a www.masodikkerulet.hu honlapon a következő link alatt lévő tárhelyen: http://www.masodikkerulet.hu/hirdetotabla/hirdetmenyek/partnersegi_egyeztetes.
Az elfogadott koncepció, stratégia, településrendezési eszközök, települési arculati kézikönyv és a településképi rendelet nyilvánosságát biztosító intézkedések
5. §
Az elfogadott településfejlesztési koncepció és az integrált településfejlesztési stratégia, továbbá valamennyi településrendezési eszköz, a településképi arculati kézikönyv és a településképi rendelet jóváhagyásáról szóló döntés kihirdetését követő 15 naptári napon belül a polgármester — a főépítész közreműködésével — gondoskodik azok közzétételéről a www.masodikkerulet.hu honlapon a következő link alatt lévő tárhelyen: http://www.masodikkerulet.hu/hirdetotabla/hirdetmenyek/partnersegi_egyeztetes.
Záró rendelkezések
6. §
E rendelet a kihirdetése napján 16 órakor lép hatályba, ezzel egyidejűleg Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének 138/2014.(V.22.) határozata hatályát veszti.
Dr. Láng Zsolt | dr. Szalai Tibor |
ZÁRADÉK
A rendeletet a Képviselő-testület a 2017. február 23-i ülésén fogadta el, hatályba lépésének napja 2017. február 24-én 16 óra, ezzel egyidejűleg Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének 138/2014.(V.22.) határozata hatályát veszti.
Kihirdetése a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján az SZMSZ 37. § (9) bekezdésében foglaltaknak megfelelően megtörtént. A rendelet megküldésre került a Budai Polgár részére.
Budapest, 2017. február 24.
dr. Szalai Tibor
jegyző
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
a partnerségi egyeztetés szabályairól szóló rendelethez
2016. június 23-án kihirdették az Országgyűlés által 2016. június 13-án elfogadott azóta módosított 2016. évi LXXIV törvényt a településkép védelméről. A törvény végrehajtására 2016. decemberben kihirdették az egyes kormányrendeleteknek a településkép védelmével és a településrendezéssel összefüggő módosításáról szóló 400/2016.(XII.5.) Korm. rendeletet. Az ún. végrehajtási rendelet három kormányrendelet módosítását tartalmazza.
A településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI.8.) Korm. rendelet módosítása egyértelműen és kötelező erővel meghatározza a partnerségi egyeztetés szabályozásának módját, ami önkormányzati rendeleti formában kell, hogy történjen.
A bevezetett új sajátos jogintézmény a településképi követelmények és azok megalapozását szolgáló településképi arculati kézikönyv megállapításának és elkészítésének kötelezettsége az eddigi eljárási rendre vonatkozóan is módosítást hozott.
Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének 138/2014.(V.22.) határozata mellékleteként elfogadott Partnerségi Egyeztetés Szabályzata helyett a partnerségi egyeztetés szabályairól a Képviselő-testület megalkotja rendeletét.
Részletes Indokolás
1.§-hoz
Meghatározza a partnerségi egyeztetés célját és megjelöli a végrehajtási jogszabály vonatkozó részét.
2.§-hoz
Hivatkozva a kormányrendeletre felsorolja azok körét, akiket az önkormányzat partnerként elismer.
3.§-hoz
Az (1) és (2) bekezdésekben felsorolásra kerültek a rendelkezésre álló tájékoztatási felületek és megnevezi a lebonyolításra kerülő lakossági fórum intézményét, mint a vélemény-nyilvánítás, javaslat-tétel, kapcsolat-tartás fórumát, ezen túl a közzététel minimális tartalmát is nevesíti.
A (3)-(5) bekezdésekben a minél szélesebb körű nyilvánosság biztosításához bevezeti a Felhívást, megnevezi a Felhíváshoz felhasználható felületeket a szakmai tájékoztatáshoz nevesíti a főépítészt és felsorolja a partnerek vélemény-nyilvánításának formáit.
A (6) bekezdésben felsorolásra kerülnek a véleményezési, javaslat-tételi és egyeztetési eljárás tárgyai megjelölve a vélemény-nyilvánításra biztosítandó minimális határnapokat.
4.§-hoz
A (1)-(4) bekezdésekben partnerektől beérkező észrevételek, vélemények, javaslatok feldolgozásáról az elfogadás vagy az elutasítás megállapításának és indokolásának lehetőségéről, közzétételéről rendelkezik.
5.§-hoz
Az elfogadott településfejlesztési dokumentumok, településrendezési eszközök, településképi követelmények és az alátámasztó kézikönyv nyilvánosságát biztosító intézkedésről rendelkezik.
6.§-hoz
A Záró rendelkezésekben a rendelet hatályba lépésének időpontját megjelöli és a Képviselő-testület 138/2014.(V.22.) határozata mellékleteként közétett Partnerségi Egyeztetés Szabályzatának hatályon kívül helyezéséről rendelkezik.