Nagykovacsi Nagyközség Önkormányzat képviselő testületének 7/2017 (IV. 28.) önkormányzati rendelete

a közösségi együttélés alapvető szabályairól és azok megsértésének jogkövetkezményeiről

Hatályos: 2017. 05. 01- 2018. 01. 29

Nagykovacsi Nagyközség Önkormányzat képviselő testületének 7/2017 (IV. 28.) önkormányzati rendelete

a közösségi együttélés alapvető szabályairól és azok megsértésének jogkövetkezményeiről

Nagykovácsi Nagyközség Önkormányzat az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 8. § (1) bekezdés b) pontjában, (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, a 143. § (4) bekezdés d) pontjában kapott felhatalmazás, a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 94/A. § (1a) bekezdése alapján a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) Jelen rendelet alkalmazásában közösségi együttélés szabályait sértő magatartás az a tevékenység, mulasztás, vagy jogellenes állapot fenntartásában megnyilvánuló magatartás, amely szabálysértésnek vagy bűncselekménynek nem minősül, de a közösségi együttélés szabályaival ellentétes, azt sérti vagy veszélyezteti, és amelyet Nagykovácsi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete e rendeletben közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartásnak minősít.

(2) A rendelet hatálya kiterjed Nagykovácsi nagyközség közigazgatási területén e rendelet 6. §-ban meghatározott, közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartásokat megvalósító természetes személyre, jogi személyre, további jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre.

2. Eljárási szabályok

2. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályainak megsértése miatti közigazgatási eljárás lefolytatására átruházott hatáskörben a jegyző jogosult.

(2) A közösségi együttélés alapvető szabályainak megsértése miatti eljárás során a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény rendelkezéseit az e rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

3. § (1) Eljárás megindítására irányuló bejelentést bárki tehet.

(2) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás miatti eljárás kizárólag hivatalból indítható, amely akkor sem minősül kérelemre indult eljárásnak, ha a magatartást természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet jelenti be.

4. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályainak megsértése miatti eljárásban a közigazgatási bírság megállapítására a jegyző, helyszíni bírság kiszabására a közterület-felügyelő jogosult.

(2) A közterület-felügyelő helyszíni bírságot szab ki, ha a szabályszegő a jogsértést teljes mértékben elismeri, ebben az esetben nincs helye fellebbezésnek, a közterület-felügyelő a helyszíni bírság kiszabásáról szóló döntést a helyszínen közli. Amennyiben a szabályszegő a jogsértést nem ismeri el, akkor közigazgatási eljárás lefolytatásának van helye.

(3) A bírságot megállapító határozat ellen fellebbezésnek van helye, amit átruházott hatáskörben az Ügyrendi, Összeférhetetlenségi, Jogi és Külső kapcsolatok Bizottsága soron következő ülésén bírál el.

(4) 4) A kiszabott közigazgatási bírságot a közléstől számított 30 napon belül átutalási postautalványon, vagy banki átutalással Nagykovácsi Nagyközség Önkormányzat 11600006-00000000-10677285 költségvetési számlájára kell megfizetni.

(5) A kiszabott helyszíni bírságot a közléstől számított 30 napon belül átutalási postautalványon, vagy banki átutalással a Budakörnyéki Közterület-felügyelet 11742348-15826501 (IBAN: HU52 1174 2348 1582 6501 0000 0000) költségvetési számlájára kell megfizetni.

3. A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartásokkal kapcsolatos jogkövetkezmények

5. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartás természetes személy elkövetője kettőszázezer forintig, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet elkövetője kettőmillió forintig terjedő közigazgatási bírsággal vagy ötvenezer forintig terjedő helyszíni bírsággal sújtható.

(2) Ismételt vagy folyamatos jogsértés esetén a bírság ismételten is kiszabható.

(3) A hatóság a pénzbírság kiszabásának alkalmazását határozatban mellőzheti, amennyiben a közösségi együttélés szabályait megsértő magatartás csekély súlyú, és az elkövető az elkövetést megelőző egy évben nem követett közösségi együttélés alapvető szabályait megsértő magatartást.

(4) Korlátozottan cselekvőképes kiskorú esetében a helyszíni bírság és a közigazgatási bírság kiszabása helyett figyelmeztetést kell alkalmazni.

(5) Közigazgatási bírság kiszabásának mellőzése esetén figyelmeztetni kell a szabályszegőt, hogy a jövőben tartózkodjon hasonló cselekmények elkövetésétől, tartsa be a jogszabályokat és a közösségi együttélés szabályait. Tájékoztatni kell ugyanakkor az ismételt elkövetés lehetséges jogkövetkezményéről.

(6) A jogkövetkezmények alkalmazása során figyelemmel kell lenni az elkövető személyi körülményeire, a szabályszegés súlyára.

(7) A közigazgatási bírság mértékének meghatározásakor érvényesíteni kell a fokozatosság elvét.

4. Közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartások

6. § (1) Közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást tanúsít az, aki:

  • a) a nagyközség jelképei (címer, zászló, lobogó, pecsét) használatának rendjéről szóló 26/1996. (VII. 29.) sz. önkormányzati rendelet alapján a község jelképeit engedély nélkül, az engedélytől eltérő módon, az Önkormányzat jó hírnevét vagy a közösséget sértő módon használja fel,
  • b) a környezetvédelemről szóló 3/2002. (II.14) számú önkormányzati rendelet 4. §, 7. §, 12. §, 13. §, 14. §, 15. § és 18/A. § és 18/B. §-ban foglaltakat megszegi vagy az abban foglaltaknak nem tesz eleget,
  • c) a Nagykovácsi helyi jelentőségű természeti területeinek és értékeinek védelméről szóló 7/2004. (III. 05.) sz. önkormányzati rendelet 5. §-ában és 9. §-ában foglaltakat megszegi, a mellékletében szereplő védett értékek megjelölését eltávolítja, vagy megrongálja,
  • d) Nagykovácsi Nagyközség területén végzett hulladékgazdálkodási közszolgáltatásról, valamint a közterületek tisztántartásáról szóló 7/2014. (VI. 26.) önkormányzati rendeletben meghatározott feladatokat és kötelezettségeket megszegi, illetve nem tartja be,
  • e) Nagykovácsi Nagyközség Önkormányzat tulajdonában álló közterületek használatának rendjéről szóló 13/2015. (IX. 21.) önkormányzati rendelet alapján a közterületet engedély nélkül veszi igénybe, vagy azt az engedélytől eltérő módon használja,
  • f) Nagykovácsi Nagyközség területén súlykorlátozáshoz kötött behajtás rendjéről szóló 16/2016. (IX.23.) sz. önkormányzati rendeletben meghatározott korlátozott forgalmú övezet (zóna) területére 3,5, illetve 7,5 tonna össztömeg feletti gépjárművel közútkezelői engedély nélkül behajt, vagy azt az engedélytől eltérő módon használja,
  • g) a köztemetőről és a temetkezés rendjéről szóló 6/2009. (II.23.) sz. önkormányzati rendelet 8. § (6) 9. § és 11. §, 21. §-ában foglaltaknak nem tesz eleget, vagy attól eltérően cselekszik,
  • h) a közterületek elnevezéséről a házszámozás szabályairól szóló 13/2013. (IV.30.) önkormányzati rendelet 11. § meghatározott házszámtábla kihelyezési kötelezettségnek nem tesz eleget,
  • i) a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére vonatkozó közszolgáltatás helyi szabályairól szóló 24/2016. (XII. 19.) önkormányzati rendeletben meghatározott feladatokat és kötelezettségeket megszegi, illetve nem tartja be,
  • j) az állattartásról szóló 24/2011. (XI.2.) sz. Kt. rendelet 2. §, 5. § 6. §-aiban foglalt szabályokat megszegi, valamint a következő rendelkezések valamelyikét nem tartja be:
    • ja) közterületen ebet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló 41/2010. (II.26) Korm. rendelet rendelkezéseinek megfelelően csak pórázon lehet vezetni,
    • jb) közterületen ebet csak olyan személy vezethet, aki az eb irányítására, kezelésére és féken tartására képes,
    • jc) közterületen az eb tulajdonosának, vagy az eb felügyeletét ellátó személynek biztosítani kell, hogy az eb embert vagy más állatot harapásával ne veszélyeztessen, fenyegető magatartásával ne zavarja mások közterület-használatát,
  • k) aki játszótéren vagy szabadtéri edző parkban elhelyezett játszó- és fitnesz eszközöket nem rendeltetésszerű módon használja, vagy magatartásával mások testi épségét veszélyezteti.

5. Záró rendelkezések

7. § E rendelet 2017. május 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépése után elkövetett közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartásokra kell alkalmazni.

8. § (1) A Nagykovácsi Nagyközség Önkormányzat tulajdonában álló közterületek használatának rendjéről szóló 13/2015. (IX. 21.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Köz. R.) 4. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(6) A bejelentést az igénybevétel megkezdése előtti munkanapon kell megtenni írásban (elektronikusan). A bejelentés elmulasztása esetén a 18. §-ban foglaltak szerint kell eljárni. A 72 órás időtartamot meghaladóan közterület rendeltetéstől eltérő használata használati engedély köteles. Az ingyenes használat 30 naptári napon belül ugyanazon területre és ugyanazon személy részéről csak egyszer jelenthető be.”

(2) A Köz. R. 11. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(7) Amennyiben az engedély nélküli, vagy az engedélytől eltérő közterület-használat időtartama, illetve kezdete nem állapítható meg, úgy egy hónapra visszamenőlegesen kell a díjat megállapítani a 18. §-ban foglaltak szerint.”

(3) A Köz. R. 14. § (5) - (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(5) Az üzembentartó vagy tulajdonos az üzemképtelenné vált járművet saját költségén köteles a közterületről eltávolítani. Amennyiben a hatóság felszólítására 8 napon belül ezt nem teszi meg, engedély nélküli közterület-használatnak minősül és a 18. §-ban foglaltak szerint jár el a hatóság.

(6) Tilos a közterületet, a közterületi zöldterületet – különös tekintettel az ingatlan előtti utcafrontra – engedély nélkül bármilyen formában (kövekkel, kerítéssel, karókkal, sövénnyel stb.) ideiglenesen, vagy állandó jelleggel elkeríteni, illetve a magántulajdonú ingatlanhoz abból hozzákeríteni. Ezen tilalom megszegőivel szemben a hatóság a 18. §-ban foglalt díjat szabja ki. A díj kiszabása megismételhető.”

9. § E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Nagykovácsi Nagyközség területén végzett hulladékgazdálkodási közszolgáltatásról, valamint a közterületet tisztántartásáról szóló 7/2014. (VI. 26.) önkormányzati rendelet 37-41. §.

A távollévő polgármester helyett: Szemesy Barbara alpolgármester

Papp István jegyző


[1] Hatályon kívül helyezte: Nagykovácsi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2018. (I. 29.) önkormányzati rendelet 7. § (2). Hatálytalan: 2018. I. 30-tól.