Cserépfalu Községi Önkormányzat Képviselő-tesütletének 7/2017(V.29..) önkormányzati rendelete

a 2016. évi költségvetési rendelet módosításáról

Hatályos: 2017. 05. 30- 2022. 08. 31

Cserépfalu Községi Önkormányzat Képviselő-tesütletének 7/2017(V.29..) önkormányzati rendelete

a 2016. évi költségvetési rendelet módosításáról1

2017.05.30.

Cserépfalu Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. (továbbiakban Mötv.) 13. § (1) bekezdésének 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a kéményseprő-ipari közszolgáltatásról szóló 2012. évi XC. törvény 13. §-ában foglalt felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja:

1. Általános rendelkezések

1.  § Cserépfalu Községi Önkormányzat közigazgatási területén a kéményseprő ipari közszolgáltatási tevékenység állátása az önkormányzat által szervezett közszolgáltatás útján történik.

2.  § A rendelet célja azoknak a helyi szabályoknak a megállapítása, melyek biztosítják a települési kéményseprő-ipari közszolgáltatással összefüggő feladatok eredményes végrehajtását, a kéményseprő-ipari szolgáltatás ellátásának és igénybevételének rendjét.

2. Értelmező rendelkezések

3.  § E rendelet alkalmazásában:

1. égéstermék: tüzelőanyagok elégetésekor keletkező termék, amely lehet gáznemű, folyékony, szilárd vagy ezek keveréke

2. égéstermék-elvezető: az épített kémény, az épített vagy szerelt, héjból vagy héjakból álló szerkezet, amely egy vagy több járatot képez, és a tüzelőberendezés tűzterében keletkezett égésterméket a szabadba vezeti.

3. gazdálkodó szervezet: a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény 685. § c) pontja szerinti gazdálkodó szervezet

4. használaton kívüli égéstermék-elvezető: olyan égéstermék-elvezető, melynek összes nyílását befalazták vagy nem éghető anyaggal tömören, vagy egyéb nem oldható szerelési technológiával (kötéssel) lezárták

5. ingatlan használója: az ingatlant ténylegesen használó személy, ennek hiányában a tulajdonos

6. tartalék (biztonsági) égéstermék-elvezető: olyan égéstermék-elvezető, amely a tartalékfűtés célját szolgálja, üzemképes állapotban van, de nincs rácsatlakoztatva tüzelőberendezés

7. tüzelőberendezés: szilárd, cseppfolyós vagy légnemű energiatermelő anyaggal üzemelő berendezés, amelyben a működés során égéstermék keletkezik

8. sormunka: az a külön megrendelés nélkül, előzetes értesítést követően, rendszeres időközönként végzett közszolgáltatás, amelynek díját további kiszállási díj nem terheli

9. összekötő elem: az égéstermék-elvezető szakasza, amely a tüzelőberendezést a bekötőnyílással összeköti.

3. A rendelet hatálya

4.  § (1) A rendelet területi hatálya: Cserépfalu község közigazgatási területére terjed ki.

(2) A rendelet tárgyi hatálya: A kötelező kéményseprő-ipari közszolgáltatás szervezett ellátása kiterjed a lakásban és más helyiségben épülő vagy már használatban lévő kémény, valamint tartozékainak műszaki felülvizsgálatára, ellenőrzésére, tisztítására és szakvélemény adására. A közszolgáltatás nem terjed ki a használaton kívüli égéstermék elvezetőre.

(3) A rendelet személyi hatálya: A közigazgatási határon belül valamennyi ingatlantulajdonosra, kezelőre vagy használóra (továbbiakban: használó) kiterjed, amely égéstermék-elvezetővel érintett függetlenül attól, hogy a tulajdonos természetes vagy jogi személy, illetve nem jogi személyiségű gazdasági társaság, valamint a kéményseprő-ipari szolgáltatást ellátó szolgáltatóra.

5.  § (1) Cserépfalu Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a kéményseprő-ipari közszolgáltatás ellátásával, a kiírt pályázaton részt vett és érvényes pályázattal induló, nyertes gazdálkodó szervezetet (továbbiakban: közszolgáltató) bízza meg és kötelezi a feladat ellátásával kapcsolatos jelen rendeletben foglalt feladatok végrehajtására, valamint felruházza az őt megillető e rendeletben szereplő jogosítványokkal.

4. Kéményseprő-ipari közszolgáltatási munkák ellátása,

a szolgáltató és a tulajdonos jogai és kötelezettségei

6.  § (1) A szolgáltató sormunka keretében a 63/2012.(XII.11.) BM. rendelet 3. §-ában meghatározott időszakonként köteles elvégezni az égéstermék elvezetők ellenőrzését, szükség szerinti tisztítását, az égéstermék elvezetők műszaki felülvizsgálatát, továbbá mindazt a vizsgálatot, melyet törvény vagy annak végrehajtási rendelete előír.

(2) A közszolgáltató a közszolgáltatás keretében elvégzi az ingatlan tulajdonosa által megrendelt égéstermék-elvezetővel kapcsolatos kötelező műszaki vizsgálatokat. Az időlegesen használt ingatlanok esetében az ingatlan tulajdonosának megrendelésére időszakonként kell elvégezni az (1) bekezdésben foglaltakat.

(3) Nem tartozik a közszolgáltatás körébe az épített cserépkályha, kandalló, kemence csak bontással oldható összekötő eleme vagy annak bekötőnyílása, valamint a használaton kívüli égéstermék elvezető.

(4) A közszolgáltató az időszakos ellenőrzést és a szükség szerinti tisztítást megrendelés nélkül, ütemezett sormunka keretében látja el. Az ütemezett sormunka végzésének időpontjáról a szolgáltató a lakosokat 8 nappal előtte írásban értesíti, a 2. alkalommal vele egyeztetett módon.

(5) Ha az égéstermék-elvezető állapotának időszakos ellenőrzése, tisztítása, műszaki felülvizsgálata - az ingatlan használója meghatározott kötelezettségének elmulasztása miatt meghiúsul - a szolgáltató értesíti a tűzvédelmi hatóságot.

(6) Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott feladatok eredményét tartalmazó dokumentum egy példányát a szolgáltató az ingatlan tulajdonosának, annak távollétében az ingatlan használójának igazolt módon átadja.

(7) A közszolgáltató az égéstermék-elvezetők és csatlakoztatott tüzelőberendezések közszolgáltatáshoz szükséges műszaki adatairól (továbbiakban: műszaki adat) címenként nyilvántartást vezet.

(8) Közvetlen élet- vagy tűzveszély észlelése esetén a szolgáltató köteles az üzemeltetés azonnali leállítására írásban felszólítani a használót, a szabálytalanság megszüntetéséig.

A szolgáltató az ingatlan címének közlésével – a veszély jellegétől függően – haladéktalanul köteles tájékoztatni a hatáskörrel rendelkező hatóságot, szükség esetén a gázelosztó engedélyest.

7.  § (1) A kéményseprő-ipari közszolgáltatást az ingatlan használója köteles igénybe venni, ha olyan tüzelőberendezést üzemeltet, amely a hozzá tartozó vagy a hozzá csatlakoztatott égéstermék-elvezetővel van felszerelve vagy ahhoz csatlakozik vagy tartalék (biztonsági) égéstermék elvezetőt tart fenn.

(2) A közszolgáltatás igénybevételével a szolgáltató és a szolgáltatást igénybe vevő között, a Polgári Törvénykönyv közüzemi szerződésekre vonatkozó szabályai szerinti szerződéses jogviszony jön létre.

(3) Az ingatlan használója köteles a szolgáltató 6. § (1), (2) bekezdésben meghatározott feladatainak ellátásához, a munka akadálytalan, biztonságos végzéséhez szükséges feltételeket biztosítani, így különösen

a) az érintett helyiségbe való bejutás lehetőségéről gondoskodni,

b) a kémény megközelíthetőségét biztosítani,

c) a kémények számában bekövetkezett változást a szolgáltatónak írásban bejelenteni,

d) a szolgáltatónak megadni a családi és utónevét, lakóhelyének, tartózkodási és értesítési helyének címét (továbbiakban: személyes adatait),

e) az ingatlan tulajdonosa - az ingatan használójával fennálló megállapodás alapján - írásban, igazolható módon köteles bejelenteni a szolgáltatónak, ha a közszolgáltatásért járó díj megfizetése az ingatlan használóját terheli,

f) az ingatlan tulajdonosa vagy használója a hatósági eljárásokat megelőzően köteles panaszával - igazolható módon - a közszolgáltatóhoz vagy az ellátásért felelős önkormányzathoz fordulni.

(4) Az ingatlan használója köteles a szolgáltató által feltárt szabálytalanságot haladéktalanul megszüntetni.

(5) A szolgáltató által feltárt szabálytalanságról az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni, abban az esetben, ha az ingatlan használója azt az előírt határidőn belül nem végzi el.

5. A Kéményseprő-ipari közszolgáltatási díj megállapítása és megfizetése.

8.  § (1) A fizetendő közszolgáltatási díjat a közszolgáltató állapítja meg a közszolgáltatási feladat tartalmától függően, a rendelet melléklete szerinti díjtáblázat figyelembe vételével.

(2) A közszolgáltatás díját az önkormányzat évente felülvizsgálja, és amennyiben szükséges a következő évben alkalmazandó díjakat november 30-áig rendeletben határozza meg.

(3 A közszolgáltatás elvégzését az ingatlan használója vagy megbízottja a díj megfizetésével, illetve aláírásával köteles igazolni.
(4) A közszolgáltatás díját a tulajdonosnak vagy a használónak a szolgáltatás elvégzésével egyidejűleg készpénzben kell kiegyenlítenie a szolgáltató által kiállított számla ellenében. Átutalással történő kiegyenlítésre a szolgáltatóval kötött megállapodás alapján van mód.
(5) Ha a szolgáltató az előzetes értesítési kötelezettségének a 6. § (4) bekezdése szerint eleget tett, a közszolgáltatás díját az ingatlan használója akkor is köteles megfizetni, ha a munka elvégzésében a szolgáltatót megakadályozta, vagy a munka elvégzésének feltételeit nem biztosította.
(6) Az ingatlan használója a 6. § (4) bekezdésében meghatározott második időponttól számított 30 napon belül a közszolgáltatást – külön egyeztetést követően - köteles igénybe venni, és a közszolgáltatás díján túl a külön kiszállás díját is megfizetni, amennyiben a szolgáltató a második időpontban sem tudta a közszolgáltatást ellátni.
(7) A kötelezően igénybe veendő kéményseprő-ipari közszolgáltatási tevékenység végzésének tűrése alól a díj megfizetése nem mentesíti az ingatlan használóját.
(8) Nem kell a díjat megfizetni, ha a kötelezően igénybe veendő közszolgáltatási munka a szolgáltató hibájából vagy érdekkörében felmerülő okból marad el.

6. Hatályba léptető rendelkezések

9.  § (1) E rendelet 2015. január 1-jén lép hatályba, a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel.

(2) E rendelet 8. § (1) bekezdése 2015. február 1-jén lép hatályba.

Cserépfalu, 2014. július 28.
Kósik István Farmosi Zoltán
polgármester jegyző
1

Az önkormányzati rendeletet a Cserépfalu Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022.(VIII.31.) önkormányzati rendelet 1.§-a hatályon kívül helyezte 2022.IX.01.