Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületének 23/2018. (X.26.) önkormányzati rendelete

az egyes gyermekjóléti ellátásokról szóló 8/2009. (10.30.) Ör. számú rendelet módosításáról

Hatályos: 2018. 10. 26- 2018. 10. 26

Biatorbágy Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvényben (a továbbiakban. Gyvt.) meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


1. § Az egyes gyermekjóléti ellátásokról szóló 8/2009. (10.30.) Ör. számú rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 2. § (3) bekezdés b) pontja az alábbiak szerint egészül ki:

2. § (3) b) Személyes gondoskodást nyújtó ellátások:

- gyermekjóléti szolgáltatás (család- és gyermekjóléti szolgálat),

- gyermekek napközbeni ellátása,

- gyermekek átmeneti gondozása.


2. § A Rendelet 3. § (1) bekezdés c) pontja az alábbiak szerint módosul:

3. § a 2. § (3) bekezdés b) pontjában szereplő, gyermekjóléti szolgáltatás (család- és gyermekjóléti szolgálat) igénybevétele tekintetében a Biatorbágyi Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat (a továbbiakban: Családsegítő Szolgálat) vezetője felé kell szóban, vagy írásban előterjeszteni. A szóban előterjesztett kérelmet a jogszabály szerinti tartalmú tájékoztatási nyilatkozat rögzíti, melyet a kérelmező vagy törvényes képviselője aláír. A Családsegítő Szolgálat felé jelzett kérelem elbírálása az intézmény vezetőjének a hatásköre, melyet a családsegítők felé delegál. A szolgáltatást a jelzőrendszer tagjaitól jövő jelzésre fel kell ajánlani az érintettnek. A kérelem elbírálásának szempontjait a Szakmai program tartalmazza. Az elbíráláskor figyelembe kell venni a kérelmező/érintettek lakhelyét, tartózkodási helyét, a feltárt vagy jelzett problémákat. Az igénybevétel elbírálásakor figyelemmel kell lenni a Gyvt. 39. § és 40. § előírásaira.


3. § A Rendelet 3. § (2) bekezdése az alábbiak szerint módosul:

3. § (2) E rendelet által szabályozott, pénzbeli és természetbeni ellátásokra való jogosultság elbírálásához a kérelmező köteles nyilatkozni saját és családja vagyoni és jövedelmi viszonyairól, valamint a jövedelmét köteles igazolni. A kérelmező a vagyoni helyzetet a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III.27) Korm. rendelet 1. sz. mellékletében foglaltak alapján köteles igazolni. A jövedelemmel nem rendelkező személy anyagi ellátatlanságának okát tisztázni kell.


4. § A Rendelet 3. § (9) bekezdése az alábbiak szerint módosul:

3. § (9) A személyes gondoskodást nyújtó ellátás (a gyermekek napközbeni ellátása és a  gyermekek átmeneti gondozása tekintetében) megszűnik

a) a határozott idejű elhelyezés esetén a megjelölt időtartam – illetve a meghosszabbított időtartam – leteltével,

b) a jogosultsági feltételek megszűnésével.

c) A Családsegítő Szolgálat által nyújtott gyermekjóléti ellátások tekintetében az ellátás megszűnik a Szakmai program alapján: az ügyfél halálával, a cselekvési terv megvalósulásával, az illetékesség megszűnésével – például költözés, hatósági intézkedés miatt -, az ügyfél részéről egyoldalú megszüntetéssel, ha a jogosult a házirendet ismételten súlyosan megszegi, valamint az együttműködés hiányával. A megszűnésről az ügyfelet írásban tájékoztatni kell.


5. § A Rendelet 3. §-a az alábbi, új (10) bekezdéssel egészül ki:

3. § (10) E rendelet által szabályozott, személyes gondoskodást nyújtó ellátások közül a gyermekek napközbeni ellátására (bölcsődei ellátás, óvodai nevelés, iskolai napközis foglalkozás, alternatív napközbeni ellátás) irányuló kérelem benyújtásakor, illetve a gyermekek átmeneti gondozása iránti igény előterjesztésekor a csatolandó igazolások, dokumentumok körét, továbbá a kérelem elbírálásának szempontjait az intézmények szakmai programja, eljárásrendje tartalmazza.


6. § A Rendelet 8. §-ának címe, továbbá a 8. § (1) bekezdése az alábbiak szerint módosul:

            Család- és gyermekjóléti szolgálat

8. § (1) A Képviselő-testület a Gyvt. 39. § és a 40. § szerinti ellátást (gyermekjóléti szolgáltatás) és a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 64. § szerinti családsegítés feladatot egy szolgáltató, a Családsegítő Szolgálat keretein belül működteti.


7. § A Rendelet 8. § (2) és (3) bekezdése átkerül a 9. § „Gyermekek napközbeni ellátása” fejezetbe, így a 9. § új (9) és (10) bekezdésekkel egészül ki:

9. § (13) A képviselő-testület az alternatív napközbeni ellátást a Családsegítő Szolgálat keretein belül biztosítja.

9. § (14) Az alternatív napközbeni ellátásra a Gyvt. a 44/D. §-ai, továbbá a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények, valamint személyek szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 15/1998. (IV.30.) NM rendelet 51/Q. § rendelkezései az irányadók.


8. § A Rendelet 10. § (2) bekezdése az alábbiak szerint egészül ki:

10. § (2) A családok átmeneti otthona szolgáltatás megszervezését, működtetését feladat-ellátási szerződésben foglalt feltételekkel az S.O.S. Krízis Alapítvány látja el. A szolgáltatást nyújtó a Gyvt. 39. § (2) bekezdésében szereplő pontokat a működési dokumentumaiban szabályozza. Ezen dokumentumok elérhetőek a Családsegítő Szolgálaton keresztül is.


9. § A Rendelet 10. §-a az alábbi, új (4) bekezdéssel egészül ki:

10. § (4) A Családsegítő Szolgálat feladata – a Gyvt. 39. § (2) bekezdésére figyelemmel – a gyermek testi, lelki egészségének, családban történő nevelésének elősegítése érdekében a válsághelyzetben lévő várandós anya támogatása, segítése, tanácsokkal való ellátása, valamint szociális szolgáltatásokhoz és gyermekjóléti alapellátásokhoz, különösen a családok átmeneti otthonában igénybe vehető ellátáshoz történő hozzájutásának szervezése. Ennek érdekében folyamatosan kapcsolatot tart és előzetesen egyeztet a Biatorbágyi Védőnői Szolgálattal, a biatorbágyi gyermekorvosokkal, a szolgáltatást végző S.O.S. Krízis Alapítvánnyal, valamint a Hivatal Igazgatási Osztályával.


10. § E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba és az azt követő napon hatályát veszti.





Tarjáni István                                                   dr. Kovács András

 polgármester                                                             jegyző