Pincehely Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2018 (III.28.) önkormányzati rendelete
a személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról, azok igénybevételéről, valamint a fizetendő térítési díjakról
Hatályos: 2018. 04. 01- 2020. 06. 30Pincehely Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2018 (III.28.) önkormányzati rendelete
a személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról, azok igénybevételéről, valamint a fizetendő térítési díjakról
Hatályos: 2018. 04. 01- 2020. 06. 30
Pincehely Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete Pincehely Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Szt.) 92. § (1) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.
1.§.
A rendelet hatálya
A rendelet hatálya kiterjed Pincehely Nagyközség Önkormányzatának Gondozási Központjára (Gondozási Központ), valamint a szolgáltatást igénybe vevő személyekre.
2. §
Ellátási formák
(1) A Gondozási Központ a szociális alapfeladatok közül az alábbi személyes gondoskodást nyújtó ellátásokat biztosítja:
a) Szociális étkeztetés
b) Házi segítségnyújtás (személyi gondozás és szociális segítés)
c) Idősek nappali ellátása
d) Családsegítés
3. §
Térítési díjak
(1) Az intézményi térítési díj a személyes gondoskodás körébe tartozó szociális ellátások ellenértékeként megállapított összeg. A személyes gondoskodás körébe tartozó szociális ellátások esetében az intézményi térítési díj a szolgáltatási önköltséget nem haladhatja meg.
(2) A szolgáltatási önköltség a szolgáltatás kapcsán felmerült ráfordítások egy szolgáltatási egységre számított értéke, amelyet a tárgyév tervezett adatai alapján, minden év április 1. napjáig kell megállapítani. Az intézményi térítési díj évközben egy alkalommal korrigálható, ha azt a tárgyidőszaki folyamatok indokolják.
(3) Az intézményi térítési díjat integrált intézmény esetében is szolgáltatásonként kell meghatározni, ilyen esetben az önköltség számítása során a közös költségelemeket a szolgáltatásonkénti közvetlen költségek arányában kell megosztani.
(4) A fenntartó az Szt. 115. § (3) bekezdése alapján, a személyi térítési díjat csökkentheti vagy elengedheti, ha a kötelezett jövedelmi és vagyoni helyzete ezt indokolttá teszi.
(5) A kötelezett által fizetendő térítési díjat (személyes térítési díj) az intézményvezető állapítja meg, és arról az ellátást igénylőt a megállapodás megkötésekor írásban tájékoztatja. A személyi térítési díj nem haladhatja meg az intézményi térítési díj összegét. A személyi térítési díj összege a megállapítás időpontjától függetlenül évente két alkalommal vizsgálható felül és változtatható meg, kivéve ha az ellátott jövedelme:
- olyan mértékben csökken, hogy az e törvényben meghatározott térítési díj fizetési kötelezettségének nem tud eleget tenni;
- az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25%-át meghaladó mértékben növekedett.
(6) Az intézményi térítési díjakat e rendelet 1. melléklete tartalmazza.
(7) A személyes gondoskodást nyújtó ellátásokért a térítési díjat az alábbi kötelezettnek kell megfizetni:
- az ellátást igénybe vevő jogosult,
- a gondnokság alatt álló jogosult esetén a törvényes képviselő, a szülői felügyeleti joggal rendelkező törvényes képviselő,
- a jogosultnak az a házastársa, élettársa, egyenes ágbeli rokona, örökbe fogadott gyermeke, örökbe fogadó szülője, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem a tartási kötelezettség teljesítése mellett meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének két és félszeresét,
- a jogosult tartását szerződésben vállaló személy,
- a jogosult tartására bíróság által kötelezett személy (c)-e) pont alattiak a továbbiakban együtt: tartásra köteles és képes személy)
(8) A térítési díjat az ellátást biztosító intézmény részére kell megfizetni, ellátást követő hónap 10. napjáig.
(9) A szociális ellátások esetében ingyenes ellátásban kell részesíteni azt a jogosultat, aki jövedelemmel nem rendelkezik; és bentlakásos ellátás esetében a jelzálog alapjául szolgáló vagyona nincs.
(10) Amikor a kérelmező ezen rendeletben, az egyes ellátási formáknál és az Szt. szerint megfogalmazott jogosultsági feltételeknek nem felel meg, akkor méltányossági alapon az intézményvezető a következő esetekben biztosíthatja az intézmény által nyújtott alapszolgáltatásokat:
- ha a kérelmező elemi kárt szenvedett,
- b)ha a kérelmező bűncselekmény áldozata lett (lopás, rablás) és emiatt átmeneti időre
- megváltoztak az életkörülményei,
- ha a kérelmező lakásában rendkívüli esemény miatt súlyos kár keletkezett,
- ha a kérelmező családi körülményeiben olyan változás állt be (pl. tartósan beteg, vagy fogyatékos hozzátartozó, haláleset), amely miatt a mindennapi életvitele és létfenntartása veszélybe került).
Méltányossági alapon nyújtott szolgáltatások időtartama maximum 3 hónap lehet.
4. §
Az ellátások igénybevételének, megszüntetésének módja
(1) A személyes gondoskodást nyújtó alap szociális ellátások igénybevétele önkéntes, az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője kérelmére, indítványára történik.
(2) Ha az ellátást igénylő cselekvőképtelen, a kérelmet, illetve indítványt a törvényes képviselője terjesztheti elő. A korlátozottan cselekvőképes személy a kérelmet a törvényes képviselőjének beleegyezésével terjesztheti elő.
(3) Az ellátás iránti kérelmet a Gondozási Központ17 intézményvezetőjéhez (továbbiakban: intézményvezető) kell benyújtani.
(4) A kérelem mind szóban, mind formai kötöttségek nélküli írásbeli alakban előterjeszthető, melyhez a jogszabály által előírt igazolásokat, jövedelemnyilatkozatot és egyéb nyilatkozatokat csatolni kell.
(5) Az ellátás iránti kérelmek elbírálásról az intézményvezető dönt. Elutasítás esetén írásbeli értesítést küld arról az érintettnek. Ha a döntés pozitív, elegendő az ellátott nyilvántartásba vétele, írásbeli értesítés küldése nem kötelező.
(6) Az intézményvezető döntése ellen az arról szóló értesítés kézhezvételétől számított 8 napon belül Pincehely Nagyközség Képviselő-testületéhez lehet fordulni, amely határozattal dönt a beutalás kérdéséről.
(7) Az ellátásban részesülő köteles a jogosultság feltételeit érintő lényeges kérdésekben, családi körülményeiben, jövedelmi, vagyoni viszonyaiban bekövetkezett változást 15 napon belül az intézmény vezetőjének bejelenteni.
(8) Az intézményvezető az ellátást igénylővel illetve törvényes képviselőjével megállapodást köt. A megállapodás tartalmazza az ellátás kezdetét, formáját, módját, körét, időtartamát (határozott vagy határozatlan időtartam) térítési díj összegét, fizetésére vonatkozó szabályokat és a szolgáltatások tartalmát.
(9) Az ellátást az intézményvezető megszünteti, ha
- az ellátott, vagy törvényes képviselője kérelmezi a megszűntetést,
- ha az ellátott bejelentett lakóhelye, illetve tartózkodási helye – az intézmény illetékességi területén - megszűnik,
- az ellátást megalapozó feltételek már nem állnak fenn,
- a térítési díj fizetésére kötelezett 3 hónapon keresztül fizetési kötelezettségének nem tesz eleget,
- az ellátott meghal.
- az ellátott súlyosan megszegi a házirendben foglalt szabályokat,
- az ellátás igénybevétele 3 hónapon túl szünetel,
- az elhelyezés nem indokolt.
- másik intézménybe történő elhelyezése indokolt.
(10) Az intézményvezető írásban értesíti a jogosultat az ellátás megszüntetéséről.
(11) Az intézményi jogviszony a (9) bekezdésen túl az Szt. 100. §-ában foglalt esetekben szűnik meg.
5. §
Az ellátások igénybevételének speciális szabályai
(1) Nem veheti igénybe a nappali ellátás szolgáltatást az a személy, aki
- Mozgásában oly mértékben korlátozott, hogy önállóan vagy segítséggel nem képes igénybe venni a nappali ellátás szolgáltatást,
- Fertőző beteg, vagy kórokozó hordozó,
- Közveszélyes vagy elmebeteg,
- Közösségi életvitelre, a közösségi normák betartására képtelen.
(2) Étkeztetés keretében azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkezéséről kell gondoskodni, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani. Szociálisan rászorultnak kell tekinteni:
- életkora miatt rászoruló az a személy, aki 65. életévét betöltötte,
- egészségi állapota miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki mozgásában korlátozott, krónikus vagy akut megbetegedése, fogyatékossága miatt önmaga ellátásról részben vagy teljesen nem tud gondoskodni és ezt háziorvosuk illetve szakorvosuk igazolja.
- fogyatékossága miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. tv. alapján fogyatékossági támogatásban részesül,
- pszichiátriai betegsége, illetve szenvedélybetegsége miatt rászorulónak tekinteni azt a személyt, aki fekvőbeteg gyógyintézeti kezelést nem igényel, önmaga ellátására részben képes, és ezt szakorvosa igazolja
- hajléktalansága miatt rászorulónak tekinteni azt a személyt, aki bejelentett lakóhellyel
- nem rendelkezik, azonban életvitelszerűen a településen tartózkodik.
6. §
Az ellátások megszüntetésének speciális szabályai
(1) Az intézményvezető azonnali hatállyal megtagadhatja az étkeztetés szolgáltatását, ismételt esetben pedig az ellátás megszüntetését kezdeményezheti, ha az ellátott:
- az étkezési hely házirendjét megsérti, agresszív magatartást tanúsít,
- közegészségügyi, járványügyi szabályokat nem tartja be,
- ha étkezési igényének lemondását elmulasztja, a szolgáltató 3 nap elteltével – ha az igénylő kapcsolatfelvétele sikertelennek bizonyul - kezdeményezheti az ellátás megszüntetését.
(2) A házi segítségnyújtást a gondozó az intézményvezető engedélyével megtagadhatja, ismételt esetben pedig az ellátás megszüntetését kezdeményezheti, ha a segítségnyújtásra jogosult vagy a jogosult közvetlen hozzátartozója a szociális gondozót munkájában szándékosan akadályozza (különösen, ha a lakásba nem engedi be, a gondozó testi épségét, biztonságát veszélyezteti). A segítségnyújtás megtagadásáról a gondozó jegyzőkönyvet köteles készíteni, amit az intézményvezetőnek, és a fenntartónak haladéktalanul köteles megküldeni.
(3) Meg kell szüntetni annak a személynek a nappali ellátását, aki:
- fertőző beteggé vagy kórokozó hordozóvá vált,
- közveszélyes, agresszív közösséget zavaró magatartást tanúsít,
- közösség sérelmére szabálysértést vagy bűncselekményt követett el.
7. §
Záró rendelkezések
- E rendelet 2018. április 1-jén lép hatályba.
- Ezzel egyidejűleg hatályát veszti a 9/2015. (VI.11.) Ör.
1-es melléklet
1. Szociális étkezés
Intézményi térítési díj 465,- Ft
2. Ebéd házhozszállítás
Intézményi térítési díj 150,- Ft/nap
3. Házi segítségnyújtás:
Személyi gondozás intézményi térítési díja Térítésmentes
Szociális segítés intézményi térítési díja Térítésmentes
4. Idősek nappali ellátása
Intézményi térítési díj Térítésmentes