Tiszakécske Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2019 (II.28.). önkormányzati rendelete
a közművelődésről
Hatályos: 2021. 10. 01Tiszakécske Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2019 (II.28.). önkormányzati rendelete
a közművelődésről
Tiszakécske Város Önkormányzata Képviselő-testülete a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 83/A. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 7. pontjában, és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 76. § (1)-(2) bekezdésében, 77. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, Tiszakécske Város Önkormányzata Képviselő-testületének a Tiszakécske Város Önkormányzata Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 23/2019. (XI.01.) önkormányzati rendelet 4. melléklet 2.1. pontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Oktatási, Kulturális és Sport Bizottság véleményének kikérésével a következőket rendeli el:[1]
1. A rendelet célja
1. § A rendelet célja
- a) a helyi társadalom, a helyi közművelődés adott állapota, igényei és lehetőségei ismeretében meghatározni a település közművelődési feladatait, megalapozni az önkormányzat közművelődési törekvéseit,
- b) szabályozni a különféle helyi közművelődési feltételrendszert,
- c) meghatározni a szakmai tevékenység finanszírozásának alapelveit.
2. A rendelet hatálya
2. § [2] A rendelet hatálya kiterjed közművelődési alapszolgáltatást igénybe vevőkre, az önkormányzat által fenntartott közművelődési intézményekre, az önkormányzat területén működő szervezetekre, civil szervezetekre, magánszemélyekre, amelyek illetve, akik e rendeletben szabályozott feladatokat ellátják.
3. Az önkormányzat közművelődési célkitűzései
3. § (1) Az önkormányzat - a közművelődési intézményeiben található közösségi színterei tárgyi és technikai feltételei, technikai és szakalkalmazotti munkatársai közreműködésével – biztosítja polgárai számára mindazokat az alapvető feltételeket, amelyek révén életüknek minden szakaszában öntevékenyen gyarapíthatják műveltségüket, fejleszthetik készségeiket. Lehetővé kell tenni, hogy közművelődési jogaik érvényesítése céljából közösségeket hozzanak létre, s külön jogszabályban meghatározottak szerint szervezeteket alapíthassanak és működtethessenek.
(2)[3] Biztosítani kell, hogy a közművelődési céllal szerveződő közösségek, szervezetek, valamint magánszemélyek a művelődési céljaikat esztétikai szempontból méltó környezetben, korszerű infrastrukturális feltételek, valamint igény esetén közművelődési szakemberek szervező, szervezeti és tartalmi segítsége kíséretében valósíthassák meg.
(3) A helyi lakosság élet- és munkaképessége növelése érdekében gondoskodni kell az iskolai képzést kiegészítő, a humánerőforrás fejlesztését szolgáló programokról.
(4) Az önkormányzat kiemelt céljának tekinti
- a) a település hagyományainak ápolása érdekében népművészeti és hagyományőrző közösségek működését,
- b) civil szervezetek, szakmai műhelyek, alkotó közösségek tevékenységéhez közösségi színtér biztosítását,
- c) a település értékeinek bemutatását, a lokálpatriotizmus erősítését a helyi közösség kiemelkedő személyiségeinek, tevékenységének bemutatása révén.
4. Az önkormányzat közművelődési alapszolgáltatásai
4. § (1) Az önkormányzat a település minden lakosának biztosítja a kultúrához való hozzáférés jogát és lehetőségét.
(2) Az önkormányzat adottságainak figyelembe vételével megszervezi a közművelődési alapszolgáltatásokat, melyek:
- a) a művelődő közösségek létrejöttének elősegítése, működésük támogatása, fejlődésük segítése, a közművelődési tevékenységek és a művelődő közösségek számára helyszín biztosítása,
- b) a közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése,
- c) az egész életre kiterjedő tanulás feltételeinek biztosítása,
- d) a hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítése feltételeinek biztosítása,
- e) amatőr alkotó- és előadó-művészeti tevékenység feltételeinek biztosítása,
- f) tehetséggondozás- és fejlesztés feltételeinek biztosítása,
- g) kulturális alapú gazdaságfejlesztés.
(3) A közművelődési alapszolgáltatások megszervezésének keretében biztosítja:
- a) a művelődő közösségek rendszeres és alkalomszerű művelődési, vagy közösségi tevékenysége végzésének helyszínét,
- b) a művelődő közösségek számára bemutatkozási lehetőségeket teremt.
(4)[4]
5. § Tiszakécske Város Önkormányzata a helyi közművelődési tevékenységek keretében az alábbi feladatokat támogatja:
- 1. Olyan ismeretterjesztő szerveződések, és tevékenységek támogatása, melyek biztosítják a résztvevők testi, szellemi jólétének javítását, életminőségének növelését, különféle szabadidős tevékenységek végzését.
- 2. A hátrányos helyzetű társadalmi csoportok öntevékeny lehetőségei felkutatásának segítése. Önszerveződő közösségek, helyi civil szervezetek tevékenységének szakmai támogatása.
- 3. A településen fellelhető értékek, hagyományok feltárása, gyűjtése, gondozása, rendszerbe foglalása, az utókor számára elérhetővé tétele.
- 4.[5]
- 5. A szabadidő kulturált eltöltéséhez szükséges feltételek biztosítása, nyilvános olvasóterem működtetése, a közönség számára internetezési lehetőség biztosítása, ehhez szakember alkalmazása.
- 6.[6] Könyvbemutató foglalkozások, író-olvasó találkozók szervezése.
- 7. A helyi lakosság önkéntes összefogásán alapuló kezdeményezések, civil szervezetek tevékenységének támogatása, a helyi társadalmi csoportok közti kapcsolatrendszer kiépítése és gondozása, közösségi élet szervezése.
- 8. Gyermekek, fiatalok és családok életminőségét javító programok.
- 9. Színházi előadások, filmvetítések, irodalmi estek szervezése.
- 10. Idősek, hátrányos helyzetben lévő társadalmi csoportok bevonása a kulturális életbe, kapcsolatteremtés, kommunikáció biztosítása, közös programok szervezése a helyi társadalom egyéb rétegeivel.
- 11. Különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítése és fenntartásának segítése, ezen belül a településen élő roma nemzetiségi kulturális tevékenység támogatása.
- 12. A szabadidő kulturális célú eltöltéséhez, a szórakozási közösségi igényekhez szükséges feltételek biztosítása.
- 13. A település helytörténetét bemutató, kulturális hagyományokat felelevenítő, a helyi művészeti értékekre figyelmet felhívó programok szervezése és lebonyolítása.
- 14. Nemzeti és társadalmi ünnepek szervezése, lebonyolítása.
5.A közművelődési feladatok ellátásának szervezeti keretei
6. § (1) Az önkormányzat a közművelődéssel kapcsolatos feladatait elsősorban az általa fenntartott közművelődési intézmény útján látja el, az intézmény alapító okiratában foglaltak szerint.
(2)[7] A városban folytatható közösségi művelődési tevékenység meghatározó színtereit az Arany János Művelődési Központ és Városi Könyvtár (továbbiakban: AJMK) (6060 Tiszakécske, Béke u. 140.) és az Ókécskei Közösségi Ház (6060 Tiszakécske, Templom tér 6.) látja el.
(2a)[8] Az AJMK képviseletére az intézmény vezetője jogosult, a vezetői megbízás a Képviselő-testület hatáskörébe tartozik.
(2b)[9] Az AJMK ellenőrzésének feladatát Tiszakécske Város Önkormányzata látja el.
(3) A Képviselő-testület e rendeletében megjelölt közművelődési tevékenységet folytató szervezetek programjainak, valamint egyedi rendezvényeinek a támogatását évenként külön pályázati eljárás keretében biztosítja az éves költségvetési rendeletben meghatározott előirányzatok keretén belül.[10]
(4)[11]
6.A közművelődési feladatok finanszírozásának formái
7. § (1) Tiszakécske Város Önkormányzata a közművelődési feladatok ellátását a Kultv. 90-92. §-aiban foglalt alapelvek és források figyelembevételével finanszírozza.
(2) A közművelődést szolgáló és lehetővé tevő pénzügyi feltételek megteremtésének forrásai:
- a) helyi önkormányzati támogatás,
- b) központi költségvetési hozzájárulás,
- c) közalapítványi és egyéb pályázatok,
- d) intézmények működési bevételei,
- e) a közművelődésben résztvevők saját forrásai.
(3) Az önkormányzat teljes mértékben finanszírozza az önkormányzati rendezvények és ünnepségek költségeit.
(4) Az önkormányzat által részben, illetve egészében támogatott közművelődési tevékenységi formák:
- a) A közművelődési intézmény közösségi tereit és szakmai segítségét térítésmentesen vehetik igénybe:
- aa) az önkormányzat közigazgatási területén működő oktatási intézmények kulturális rendezvényeihez, kivéve azokat a rendezvényeket, amelyekből bevétel származik,
- ab) a karitatív célú szervezetek kulturális és jótékony rendezvényeire, szervezetenként évente két alkalommal,
- ac) a közművelődési intézményben tevékenységet folytató civil szerveződések rendezvényeihez,
- ad) a közművelődési intézmény saját szervezésű nagy rendezvényeihez,
- ae) az önkormányzat által szervezett lakossági, egyéb jellegű fórumokra, rendezvényekre.
- b) Önköltséges rendezvények: A szakemberek bérét, helyiségek fenntartási költségeit az adott művelődési forma közvetlen kiadásait a rendezvény bevételének kell fedezni
- ba) tanfolyamok,
- bb) táncmulatságok,
- bc) kereskedelmi célú alkalmi és rendszeres szolgáltatások esetében.
(5) A szolgáltatás díjának mértékét a piaci viszonyok figyelembevételével költségkalkuláció alapján külön szabályzatban az AJMK intézményvezetője határozza meg.
(6) Az AJMK intézményvezetője felelős azért, hogy a különféle közművelődési tevékenységformák pénzügyi és technikai feltételrendszere javítása érdekében az intézmény képviseletében pályázatokat nyújtson be és az általa működtetett közösségek pályázati lehetőségeit menedzselje, különös tekintettel:
- a) a központosított előirányzatokra,
- b) az elkülönített állami pénzalapokra,
- c) és az alapítványok pályázati kiírásaira.
7.A közművelődésben együttműködő partnerek
8. § Az önkormányzat a közművelődési feladatainak ellátása során együttműködik:
- a) a Tiszakécskén működő, közművelődési feladatokat is ellátó, valamint művészeti, hagyományőrző, hagyományápoló, kulturális tevékenységet végző szervezetekkel, személyekkel,
- b) egyházakkal,
- c) oktatási, nevelési intézményekkel,
- d) civil szervezetekkel, alapítványokkal,
- e) Tiszakécskei Helyi Értéktár Bizottsággal.
8.Záró rendelkezések
9. § (1) Ez a rendelet 2019. március 1. napján lép hatályba.
(2) Hatályát veszti Tiszakécske Város Önkormányzat Képviselő-testületének a közművelődésről szóló 26/2003. (XII.18.) KR számú, valamint a Tiszakécske Város Képviselő-testületének a közművelődésről szóló 26/2003. (XII.18.) számú rendelet módosításáról szóló 30/2007. (XII.20.) KR számú rendelete.