Kistapolca Község Önkormányzat Képviselőtestületének 6/2019. (VIII.19.) önkormányzati rendelete

a falugondnoki szolgálatról

Hatályos: 2023. 08. 01

Kistapolca Község Önkormányzat Képviselőtestületének 6/2019. (VIII.19.) önkormányzati rendelete

a falugondnoki szolgálatról

2023.08.01.

Kistapolca Község Önkormányzata Képviselőtestülete (a továbbiakban: képviselőtestület) az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a Magyarországi helyi önkormányzatokról szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8. a pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 60. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. A rendelet célja

1. § A rendelet célja, hogy a falugondnoki szolgálat szabályozott keretek között:

a) a település lakói számára a hiányzó, az alapvető szükségletek kielégítését segítő szolgáltatásokhoz, közszolgáltatásokhoz, egyes alapszolgáltatásokhoz való hozzájutást biztosítsa;

b) a szolgáltatást igénybe vevő személyek szállítási problémáját megoldja;

c) a település lakosságát érintő információk gyűjtését és továbbítását biztosítsa;

d) a helyi adottságokhoz és sajátosságokhoz igazodó egyéni és közösségi szintű igények kielégítését, valamint az önkormányzati munka segítését biztosítsa.

2. A rendelet hatálya

2. § A falugondnoki szolgálat működési területe Kistapolca Község közigazgatási területére; személyi hatálya a működési területen életvitelszerűen élő személyekre terjed ki.

3. A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó feladatok

3. § (1) A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó feladatok:

a) közvetlen, személyes szolgáltatások körébe tartozó alapfeladatok,

b) közvetlen, személyes szolgáltatások körébe tartozó kiegészítő feladatok,

c) az önkormányzati feladatok megoldását segítő, közvetett szolgáltatások.

(2) A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó közvetlen, személyes szolgáltatások körébe tartozó alapfeladatok:

a) közreműködés az étkeztetésben,

b) közreműködés a házi segítségnyújtásban,

b) egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása,

c) óvodáskorú, iskoláskorú gyermekek szállítása.

(3) A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó közvetlen, személyes szolgáltatások körébe tartozó kiegészítő feladatok:

a) közösségi, művelődési, sport-, és szabadidős tevékenységek szervezése, segítése,

b) egyéni hivatalos ügyek intézésének segítése, lakossági igények továbbítása,

c) egyéb lakossági szolgáltatások, illetve a (2) bekezdésben foglaltakon kívüli egyéb alapszolgáltatások biztosításában való közreműködés.

(4) A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó, az önkormányzati feladatok megoldását segítő, közvetett szolgáltatások:

a) önkormányzati információk közvetítése a lakosság részére,

b) falugondnoki szolgálat működtetésével kapcsolatos teendők ellátása.

(5) A falugondnoki szolgálat az (1)-(4) bekezdésben meghatározott szolgáltatások részeként

a) szállítás,

b) megkeresés és

c) közösségi fejlesztés szolgáltatási elemeket biztosít.

(6) A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó feladatok ellátásának módját, részleteit a falugondnoki szolgálat szakmai programja tartalmazza.

3/A. § (1)

a) Az étkeztetésben történő közreműködés során a falugondnok figyelemmel kíséri a felmerülő igényeket, azokról tájékoztatja a fenntartót, részt vesz a kiszállítás megszervezésében és lebonyolításában.

b) A házi segítségnyújtásban történő közreműködés során a falugondnok részt vesz a nem szakmai jellegű feladatok ellátásában, így különösen segítséget nyújt a hivatalos ügyek intézése, az alapvető szükségletek beszerzése során.

c) Az egészségügyi ellátáshoz történő hozzájutás biztosítása során a falugondnok közreműködik a betegek egészségügyi intézményekbe, valamint az egészségügyi intézményekből az otthonukba való szállításban, segítséget nyújt a gyógyszerek, gyógyászati eszközök beszerzésének megszervezésében.

d) Az óvodás-és iskoláskorú gyermekek szállítása során a falugondnok közreműködik a gyermekek oktatási-nevelési intézményekbe, valamint a kulturális-, oktatási-, és sport rendezvényekre történő szállításában.

(2)

a) A közösségi-, művelődési-, sport- és szabadidős tevékenységek szervezése során a falugondnok közreműködik a lebonyolítással kapcsolatos feladatok ellátásában.

b) Az egyéni hivatalos ügyek intézésének segítése során a falugondnok közreműködik az ügyfelek intézményekbe történő szállításában, jelzéssel él a településen felmerülő, hatósági ügyintézést igénylő problémák esetén.

c) Az alapszolgáltatások biztosításában történő közreműködés során a falugondnok -szükség esetén- jelzéssel él a jelzőrendszer tagjai irányába.

(3)

a) Az önkormányzati információk lakosság részére történő közvetítése során a falugondnok közreműködik a lakosság naprakész tájékoztatásában, különösen a helyben igénybe vehető pénzbeli-és természetbeni ellátások formáiról, azok feltételeiről és az ügyintézés menetéről.

b)1 A falugondnoki szolgálat működtetésével kapcsolatos teendők ellátása során végzi a jogszabályok által előírt feladatokat.

4. A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó feladatok rangsorolása

4. § A falugondnoknak elsősorban az alapfeladatokhoz kapcsolódó szolgáltatási feladatokat kell ellátnia. A kiegészítő feladatnak minősülő lakossági szolgáltatások és önkormányzati feladatok megoldását segítő, közvetett szolgáltatások csak akkor teljesíthetők, ha azok biztosítása az alapellátáshoz kapcsolódó szolgáltatási feladatok ellátását nem veszélyeztetik.

5. A falugondnoki szolgáltatás igénybevételi rendszere

5. § (1) A falugondnoki szolgáltatás igénybevétele önkéntes, az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője kérelmére történik.

(2)2 A rendeletben meghatározott szolgáltatások igénybe vétele iránti igényeket a falugondnoknál vagy a polgármesternél kell bejelenteni személyesen, telefonon, vagy írásban. A szolgáltatásra igényt tartó személynek a településen belüli szolgáltatási igényét 1 munkanappal előbb, a településen kívüli szolgáltatási igényét 1-3 munkanappal előbb kell bejelentenie és leegyeztetnie.

(3) A falugondnoki szolgáltatás igénybevétele térítésmentes.

6. A falugondnoki szolgálat ellátása

6. § (1) A falugondnokot pályázat alapján határozatlan időre Kistapolca Község Önkormányzatának képviselő-testülete nevezi ki és menti fel, míg az egyéb munkáltatói jogokat a polgármester gyakorolja. A falugondnoki szolgálat keretében ellátandó feladatokat 1 fő kinevezett falugondnok látja el.

(2) A falugondnok felett a munkáltatói jogokat Kistapolca Község Önkormányzatának képviselő-testülete, az egyéb munkáltatói jogokat a polgármester gyakorolja. A falugondnok kinevezése és foglalkoztatása során a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény és a vonatkozó végrehajtási rendeletek rendelkezéseit kell alkalmazni.

(3) A falugondnok feladatai ellátásához szükséges érvényes műszaki vizsgával, kötelező felelősség biztosítással, és Casco biztosítással rendelkező üzemképes gépjárművet az önkormányzat biztosítja. A gépjármű üzemképes állapotáért a falugondnok felelős, aki a gépjármű rendellenes használatából, valamint a falugondnok hibájából a gépjárműben vagy idegen dologban keletkezett károkért anyagi felelősséggel tartozik.

(4) A falugondnok feladatait a munkaköri leírásában, a szakmai programban foglaltak szerint, valamint a polgármester utasításainak megfelelően köteles ellátni. Tevékenységéről évente beszámol a képviselő-testületnek.

(5) A falugondnoki szolgáltatás körébe tartozó feladatok napi, heti, havi megszervezése – az előre bejelentett és időközben felmerült igények ismeretében – a falugondnok feladata és felelőssége.

(6) A falugondnokot szabadsága, betegsége, egyéb törvényes távolmaradása esetében helyettesítésének megoldásáról a polgármester köteles gondoskodni.

(7) A falugondnoki szolgálat működtetésével, üzemeltetésével kapcsolatos költségvetési bevételeket-kiadásokat, egyéb költségvetési elszámolásokat a Beremendi Közös Önkormányzati Hivatal látja el. Az évenkénti falugondnoki költségvetés és beszámoló Kistapolca Község önkormányzatának költségvetésébe épül be, külön kormányzati funkción és annak részét képezi.

7. Záró rendelkezések

17. § (1) Ez a rendelet kihirdetést követő napon lép hatályba.

(2) A rendelet kihirdetéséről a helyben szokásos módon a jegyző gondoskodik.

1

A 3/A. § (3) bekezdés b) pontja a Kistapolca Község Önkormányzat Képviselő-testülete 4/2021. (V. 26.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

2

Az 5. § (2) bekezdése a Kistapolca Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (VII. 31.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg. Hatályos: 2023. 08.01.