Csávoly Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2020. (I. 31.) önkormányzati rendelete
a szociális ellátásokról
Hatályos: 2020. 02. 01- 2020. 03. 24Csávoly Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2020. (I. 31.) önkormányzati rendelete
a szociális ellátásokról
Csávoly Községi Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdésében, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132. § (4) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 1. § (2) bekezdésében, 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 26. §-ában, 32. § (1) bekezdés b) pontjában, 32. § (3) bekezdésében, 45. § (1), (3) és (7) bekezdéseiben, 48. § (4) bekezdésében, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában és 41. § (4) és (9) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
I. Általános rendelkezések
1. § A rendelet célja, hogy a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.), valamint a végrehajtására kiadott jogszabályok alapján szabályozza az önkormányzat hatáskörébe tartozó pénzbeli és természetbeni ellátásokat és az önkormányzat által biztosított személyes gondoskodási formákat.
2. § A rendelet hatálya kiterjed Csávoly község illetékességi területén lakcímmel rendelkező, az Szt. 3. § (1)-(3) bekezdéseiben meghatározott személyekre, valamint az Szt. 7. § szerinti személyekre.
3. § (1) A rendeletben meghatározottak szerint az alábbi szociális ellátások nyújthatók akár pénzbeli, akár természetbeni formában:
1. települési támogatás
2. rendkívüli települési támogatás
3. köztemetés
(2) Személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatások:
a) étkeztetés,
b) házi segítségnyújtás,
c) családsegítés,
d) jelzőrendszeres házi segítségnyújtás,
e) idősek nappali ellátása.
2. Eljárási rendelkezések
4. § (1) A szociális ellátás iránti kérelmet a Felsőszentiváni Közös Önkormányzati Hivatal Csávolyi Kirendeltségén (6448 Csávoly, Arany J. utca 39.) (a továbbiakban: Hivatal) kell benyújtani. A kérelemhez csatolni kell az e rendeletben meghatározott igazolásokat, nyilatkozatokat és egyéb iratokat.
(2) Ha a kérelem elbírálásakor kétség merül fel a nyilatkozat valódisága tekintetében, az állami adóhatóságtól igazolás kérhető a kérelmező személyi jövedelemadójának alapja, valamint –írásbeli felhatalmazás alapján –az egy főre jutó havi jövedelem kiszámításánál figyelembe veendő személyek személyi jövedelemadójának alapja vonatkozásában. A kérelmező által közölt adatokat, tényeket, lakáskörülményeit, vagyoni és szociális helyzetét a jegyző helyszíni szemle tartásával, környezettanulmány felvétele során ellenőrizheti, továbbá a kérelmezőt kötelezheti arra, hogy a család vagyoni viszonyaira vonatkozó nyilatkozatát az erre vonatkozó felhívás kézhezvételétől számított nyolc napon belül okirattal igazolja.
(3) Jövedelemigazolásra elfogadható okmány vagy annak hiteles másolata különösen a munkáltató által kiállított jövedelemigazolás, a fizetési jegyzék, a postai feladóvevény, a nyugdíjszelvény és a nyugdíjösszesítő, a pénzintézeti igazolás, az ellátást folyósító szerv határozata, az ellátást folyósító szerv által kiállított igazolás, tartásdíj esetén a felvett összeget igazoló postai szelvény, a bankszámlakivonat, ezek hiányában a tartásdíj jogosultjának nyilatkozata, ösztöndíj esetén az oktatási intézmény által kiállított igazolás, a bankszámlakivonat, valamint az utalást igazoló elektronikus nyilvántartásból kinyomtatott adattartalom, egyéb nyilatkozat.
(4) Jövedelemmel nem rendelkező személy esetében szükséges a járási hivatal által az együttműködés tényéről, vagy annak hiányáról kiállított hatósági bizonyítvány.
(5) Alkalmi vagy idénymunkából származó jövedelem esetén az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény szerinti egyszerűsített foglalkoztatás keretében végzett munkából származó jövedelem igazolása szükséges.
(6) Ha nem forintban megszerzett jövedelmet is figyelembe kell venni a jövedelemszámításnál, akkor az átszámítás a kérelem benyújtásának napján érvényes, a Magyar Nemzeti Bank által közzétett hivatalos devizaárfolyamon történik.
(7) Kiadások igazolására elfogadható okmány vagy annak hiteles másolata különösen a közüzemi díj igazolására a szolgáltató által kiállított számla, a közüzemi számla befizetését igazoló csekkszelvény vagy az átutalásról szóló pénzintézeti igazolás, bérleti díj igazolására a bérleti szerződés vagy a bérbeadó írásbeli nyilatkozata, tartásdíj esetén a tartásdíj megfizetését igazoló csekkszelvény vagy az átutalásról szóló pénzintézeti igazolás, átvételi elismervény, ezek hiányában a tartásdíj jogosultjának a nyilatkozata, gyógyszerköltség bizonyítására a gyógyszertár által a gyógyszerköltségről kiállított igazolás.
(8) Ha a szükséges okmányok vagy igazolások nem állnak rendelkezésre, illetőleg beszerzésük nehézségekbe ütközik vagy hosszabb időt vesz igénybe, és sürgős intézkedés szükségessége áll fenn, mert a késedelem emberi életet, egészséget vagy testi épséget veszélyeztetne, akkor a kérelmező írásban tett nyilatkozata is elfogadható.
(9) Az irányadó időszakra vonatkozóan a kérelmező forrásonként és személyenként köteles a nyilatkozatot megtenni.
(10) Az e rendeletben meghatározott feltételek hiányában vagy e rendeletben foglaltak megsértésével nyújtott szociális ellátást –ha e rendelet eltérően nem rendelkezik –meg kell szüntetni, továbbá az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevevőt kötelezni kell a pénzbeli szociális ellátás visszafizetésére; természetben nyújtott szociális ellátás esetén pedig a dolog visszaszolgáltatására vagy a szolgáltatásnak megfelelő pénzegyenérték megfizetésére (a továbbiakban együtt: megtérítés).
(11) A (10) bekezdés szerinti megtérítést az elrendelése napján érvényes jegybanki alapkamattal megemelt összegben kell teljesíteni. Kamat csak a szociális ellátás jogosulatlan és rosszhiszemű igénybevétele és az erről való tudomásszerzés közötti időtartamra számítható fel.
(12) A jegyző a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett ellátás megtérítését az igénybevételről való tudomásszerzésétől számított három hónapon belül rendelheti el. Nem lehet a megtérítést elrendelni, ha az igénybevételtől, illetőleg folyamatos ellátás esetén, ha az ellátás megszűnésétől egy év már eltelt.
(13) A pénzbeli ellátásokat a jogosult részére postai úton történő kifizetéssel vagy folyószámlára utalás útján kell folyósítani.
(14) Természetben nyújtott szociális ellátás pénzbeli ellenértékét a Hivatal közvetlenül az ellátást, szolgáltatást nyújtó szervnek utalja át.
(15) A jogosult részére jövedelme kiegészítésére, pótlására, illetve a különös méltánylást érdemlő személyes élethelyzetére figyelemmel pénzbeli szociális ellátás nyújtható.
(16) Az ellátások ellenőrzésének előkészítése a szociális ügyintéző feladata. A jogosultság felülvizsgálatára a jogosultságot megállapító szerv köteles.
3. Hatásköri szabályok
5. § (1) Az e rendeletben szabályozott szociális feladat- és hatáskörök gyakorlását a (2) és (3) bekezdés kivételével Képviselő-testület a polgármesterre ruházza át. A támogatások megállapításáról a polgármester dönt, meghatározza a támogatás formáját, összegét, a folyósítás módját.
(2) A Képviselő-testület a rendelet 4. § (15) bekezdése szerinti hatáskört a Pénzügyi Bizottságra ruházza át.
(3) Az Szt. 17. § (5) bekezdésében foglalt megtérítési eljárások lefolytatásával kapcsolatos feladat-és hatáskört a képviselő-testület a jegyzőre ruházza át.
Pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátások
Települési támogatás
6. §
Lakásfenntartási támogatás
7. § (1) A 6. §-ban foglaltakon túl a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatásra való jogosultságot a polgármester megszünteti
4. Gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz kiadásokhoz nyújtott támogatás
8. § (1) Az egészségi állapot megőrzését, annak visszaállítását segítő szolgáltatások igénybevételéhez eseti gyógyszer-, gyógyászati segédeszköz beszerzésére települési támogatás adható a Csávolyon legalább egy éve lakóhellyel rendelkező és bejelentett lakóhelyén életvitelszerűen tartózkodó személy részére, akinek a családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg egyedül élő személy esetében a nyugdíjminimum 200 %-át, családban élő esetében a nyugdíjminimum 130 %-át, és az Szt. 50. §-a alapján közgyógyellátásra nem jogosult.
(2) A jogosult részére gyógyszerszükségletének kielégítésére a támogatás összege nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét.
(3) A kérelemhez csatolni kell a háziorvos vagy a kezelőorvos és a gyógyszertár igazolását az igénylő havi rendszeres, krónikus betegségéhez szükséges gyógyszerszükségletéről és gyógyszerkiadásairól, valamint a háziorvos vagy a szakorvos igazolását (javaslatát) a gyógyászati segédeszköz felírásáról.
(4) A (3) bekezdés szerinti háziorvosi vagy kezelőorvosi igazoláson kizárólag a kérelmező személyes szükségletének kielégítéséhez szükséges gyógyszerköltséget lehet feltüntetni.
(5) Nem állapítható meg gyógyszerszükségletének kielégítésére támogatás annak a személynek, aki az Szt. 50. §-a alapján közgyógyellátásra jogosult.
(6) A megállapított támogatás a kiállítás napjától számított hatvan napig használható fel.
(7) A határozatban fel kell tüntetni azt a lejárati dátumot, ameddig az felhasználható.
(8) A támogatás felhasználható az önkormányzat által megjelölt gyógyszertárban.
5. Temetési támogatás
9. § (1) A temetési költségekre tekintettel temetési támogatásra jogosult az a személy, akinek a temetési költségek viselése a saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti, függetlenül attól, hogy a meghalt személy eltemettetésére köteles, vagy tartásra köteles hozzátartozó volt-e vagy sem.
(2) Az (1) bekezdés szerint a temetési költség viselése az eltemettetést vállaló kérelmező létfenntartását akkor veszélyezteti, ha a családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át nem haladja meg.
(3) A temetési támogatást a temetési költségek utólagos megtérítésére lehet kérelmezni.
(4) A támogatás összegét kérelmenként az alábbiak szerint kell megállapítani:
a) 30.000 Ft, ha a kérelmező családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj 150%-át,
a) b) 20.000 Ft, ha a kérelmező családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem meghaladja a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj 150%-át, de legfeljebb annak 250 %-a,
c) 10.000 Ft, ha a kérelmező családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem meghaladja 250 %-át, de legfeljebb annak 300%-a.
(5) A kérelmezőnek a kérelméhez csatolnia kell a kérelmező vagy a vele azonos lakcímen élő közeli hozzátartozója nevére - kiállított számla eredeti példányát, a kérelmező és családja jövedelemigazolását, valamint a halotti anyakönyvi kivonatot másolatát.
(6) A megállapított támogatás összegét, vagy a kérelem elutasításának tényét az arról szóló határozat számával együtt a temetési számlára rá kell vezetni és a számlát a kérelmező részére vissza kell adni.
(7) A kérelmet a halálesetet követő vagy a halotti anyakönyvi kivonat kiállításától számított hatvan napon belül kell benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő.
1. Rendkívüli települési támogatás
10. § (1) Rendkívüli települési támogatásban lehet részesíteni azt a személyt, akinek a családjában az egy főre számított havi jövedelem nem haladja meg
1. az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 600 %-át és létfenntartási gonddal küzd,
2. az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 700 %-át létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzet esetén.
(2) Létfenntartási gond különösen:
a) a gyermek hátrányos helyzete miatt a család anyagi segítségre szorul,
2. Köztemetés
11. § (1) Az Szt. 48. § (1) bekezdés szerinti köztemetés esetében a helyben szokásos legolcsóbb temetkezési módot kell választani.
(2) A helyben szokásos legolcsóbb temetés költségét az önkormányzat tárgyévi költségvetéséről szóló önkormányzati rendelet tartalmazza.
(3) Amennyiben a közköltségen eltemetett után vagyon maradt, amelyből a temetés költsége fedezhető lett volna, akkor a költségeket hagyatéki teherként a polgármester a területileg illetékes közjegyzőnél bejelenti.
(4) A köztemetés költségeinek megtérítésére kötelezett személy kérelmére a Pénzügyi Bizottság a köztemetés költségeinek megtérítését méltányosságból
a) elengedheti vagy
a) csökkentheti.
(5) Méltánylás érdemlő körülmény különösen, amennyiben a köztemetésre kötelezett legalább 6 hónapja igazoltan jövedelemmel és vagyonnal nem rendelkezik.
III. Szociális szolgáltatások
12. § Az önkormányzat a 3. § (2) bekezdésben meghatározott személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatásokat a saját fenntartású Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye által fenntartott Felsőszentiváni Szociális Szolgáltató Intézmény (továbbiakban: Intézmény, 6447 Felsőszentiván, Rákóczi F. u. 81.) útján biztosítja. A személyes gondoskodás igénybevételére irányuló kérelmet az ellátást biztosító intézmény vezetőjéhez kell benyújtani, aki dönt az ellátás biztosításáról.
IV. Záró rendelkezések
13. § (1) Ez a rendelet 2020. február 1. napján lép hatályba.
(2) Hatályát veszti Csávoly Községi Önkormányzat Képviselő-testületének a helyi szociális ellátások szabályairól szóló 4/2018. (II.26.) önkormányzati rendelete, Csávoly Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2015. (II. 23.) önkormányzati rendelete a helyi szociális ellátások szabályairól.