Dusnok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2020.(III.13.) önkormányzati rendelete

a közterület használatáról

Hatályos: 2024. 08. 09

Dusnok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2020.(III.13.) önkormányzati rendelete

a közterület használatáról

Hatályos: 2024. 08. 09

Dusnok Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 54. § (5) bekezdésében, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában, valamint a mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény 34. § (5) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, a mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény 37. § (4) bekezdésében biztosított felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. § [Általános rendelkezések]

(1) A rendelet hatálya kiterjed Dusnok közigazgatási területén lévő közterületekre.

(2) A rendelet hatálya nem terjed ki közutak területére és közutak műtárgyaira, valamint a közszolgáltatást nyújtó gazdálkodó szervezetek feladatellátásához szükséges vonalas és egyéb létesítmények közterületen való elhelyezésére.

(3)1

(4) A közterület használattal kapcsolatos önkormányzati hatósági feladatokat a polgármester látja el a Képviselő-testület által átruházott hatáskörben eljárva.

(5) A határozat ellen jogorvoslati eljárást az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvényben (továbbiakban: Ákr.) meghatározott határidőn belül Dusnok Község Önkormányzatának Képviselő-testületéhez címezve lehet előterjeszteni.

2.  § [Közterület használat szabályai]

(1) A közterület rendeltetésétől eltérő használatához engedélyt kell kérni.

(2) A közterület használat az alábbi esetekben engedélyköteles:

a) árusító és egyéb fülke, pavilon, árusító automata, egyszerű szerkezetű szabadon álló, vagy telepített építmény,

b) vásár, búcsú, helyi rendezvényhez kapcsolódó alkalomszerű vásár

c) alkalmi árusítás, kiállítás, kulturális rendezvény, utcabál, családi eseményekkel kapcsolatos rendezvény, mutatványos tevékenység,

d) lakodalmas sátor elhelyezése,

e) közterületen változó helyen, járműből, gépjárműből, vagy gépjárművel vontatott kiskereskedelmi árusítás,

f) közterületen hirdető berendezés, hirdetési célú tábla, ponyva stb. elhelyezése Dusnok község településképének védelméről szóló 15/2017. (XII. 28.) önkormányzati rendeletben szabályozottak figyelembevételével,

g) vendéglátó ipari egységhez előkert, kerthelyiség, terasz létesítése, üzlethelyiséghez kapcsolódó árusítása,

h) építési munkák végzésére szolgáló állvány, építőanyag, építési hulladék és építési hulladék tárolására szolgáló konténer elhelyezése,

i) a mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény 34. § (1) bekezdésében meghatározott filmalkotási tevékenység folytatása érdekében.

(3) Nem engedélyköteles tevékenységek:

a) közút, járda építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatos terület elfoglalása,

b) úttartozékok és a közúti közlekedés irányítását szolgáló berendezések elhelyezése,

c) közterületen, illetőleg az alatt vagy felett elhelyezett távközlési kábelek, közművek hibaelhárítása érdekében végzett munkálatok,

d) fegyveres erők, rendészeti szervek, mentők, vízügyi szolgálat létesítményei elhelyezése,

e) közvetlen életveszély elhárításának céljára szükséges területek igénybevétele.

(4) Nem adható közterület használati engedély:

a) a) közterületen zajos, bűzös, tűz- és robbanás veszélyes tevékenység gyakorlására, kivéve a jogszabályoknak megfelelő tűzijáték megrendezéséhez

b) lakodalmas sátor 5 napot meghaladó közterületen való elhelyezésére

c) ha a közterületi elárusítóhelytől – közúton számítva 150 méteren belül – hasonló cikkeket árusító üzlet működik.

(5) Dusnok közterületein csak a településképhez illeszkedő árusítóhelyek lehetnek, melyek talajhoz, fához, köztárgyakhoz nem rögzíthetők.

(6) Alkalmi árusítóhelyet az árusítás befejezése után a közterületről el kell távolítani.

(7) Engedélyes köteles a közterület használati engedélyről szóló határozatot és a tevékenység folytatásához szükséges egyéb hatósági engedélyeket a közterület használat helyszínén tartani és azokat ellenőrzés esetén kérésre felmutatni.

3. § [A közterület használati engedély]

(1) Közterület használat akkor engedélyezhető, ha:

a) közúti és gyalogos forgalmat nem akadályozza, veszélyezteti,

b) környezetében élők nyugalmát nem zavarja,

c) és illeszkedik a településképbe.

(2) A közterület a 2. § (2) bekezdésben meghatározott esetekben csak jogerős közterület használati engedély birtokában használható.

(3) Balesetveszélyes építési munka végzésének tartamára szóló közterület használati engedélyben elő kell írni a védőkerítés létesítését.

(4) Az engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell:

a) az engedélyt kérő nevét és állandó lakóhelyének vagy székhelyének címét,

b) a közterület-használat célját és időtartamát vagy azt, hogy a közterületet az engedélyt kérő állandó jelleggel kívánja használni,

c) a közterület-használat helyének, módjának és mértékének pontos meghatározását,

d) a közterületen folytatni kívánt tevékenység gyakorlására jogosító okiratot (vállalkozói igazolvány),

e) egyéb jogszabályokban előírt hatósági engedélyeket.

(5) Az engedély iránti kérelmet a Dusnoki Polgármesteri Hivatalnál lehet előterjeszteni az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon.

4. § (1) Az engedélynek tartalmaznia kell:

a) az engedélyes nevét és állandó lakóhelyének vagy székhelyének címét,

b) a közterület-használat célját és időtartamát, vagy azt, hogy az engedély milyen feltétel bekövetkeztéig érvényes,

c) a közterület-használat helyének, módjának, mértékének és feltételeinek pontos meghatározását,

d) az engedély megszüntetése vagy visszavonása esetére az eredeti állapot helyreállítására vonatkozó kötelezettség előírását,

e) közterület-használati díj fizetési kötelezettség esetében a díj mértékét és fizetésének módját,

f) szakhatósági kikötéseket,

g) az Ákr. 81. §-ában foglaltakat.

(2) Az anyagok és szerkezetek tárolásával kapcsolatos engedélyben azt is ki kell kötni, hogy a tárolás csak a munka-, baleset- és egészségvédelmi óvórendszabályokban előírt módon történhet.

(3) Az utcai árusítás céljára szolgáló közterület-használati engedélyben azt is meg kell jelölni, hogy az árusítás építményből, illetőleg pontosan meghatározott helyen kézből vagy járműről történhet-e.

5. § (1) A közterület használati engedély kizárólag a tárgyéven belül:

a) meghatározott idő elteltéig

b) a meghatározott feltétel bekövetkeztéig adható ki.

(2) A közterület használati engedély szüneteltetésére nincs lehetőség.

(3)2 A közterület használatért az engedélyes az 1. mellékletben foglalt díjat köteles fizetni. Önkormányzati rendezvény és búcsú alkalmával külön megállapodás alapján a mellékletben foglalt díjtételektől el lehet térni.

(4) A közterület használati engedély megadása során figyelembe kell venni a helyi építésügyi szabályzatot, a településrendezési tervet, a településképi, köztisztasági követelményeket és ellenőrizni kell egyéb feltételek - vállalkozói igazolvány, cégbírósági végzés, stb - fennállását is.

6. § (1)3 A közterület használati díjat a Dusnoki Polgármesteri Hivatal Házipénztárában, átutalással vagy postai csekken kell befizetni a közterület használat megkezdése előtt.

(2)4 Lehetőség van a közterület használati díjat a helyszínen is beszedni, melyre az önkormányzat, vagy a polgármesteri hivatal ügyintézői jogosultak munkáltató döntése alapján.

7. § (1) A közterület használat közérdekből kártalanítási és elhelyezési kötelezettség nélkül bármikor megszüntethető, vagy korlátozható.

(2) Amennyiben az engedélyes kötelezettségének nem tesz eleget, tőle a közterület használati engedélyt haladéktalanul vissza kell vonni.

(3) A közterületet engedély nélkül, illetve a kiadott engedélytől eltérően használót a közterület használatának megszüntetésére kell kötelezni.

(4) A közterület használati engedély érvényességének megszüntetése esetén, az engedélyes saját költségén köteles az eredeti állapotot minden kártalanítási igény nélkül helyreállítani, ennek elmaradása esetén az eredeti állapot helyreállítására kell kötelezni.

(5) Közterület használatának megszűntetése esetén a befizetett díj időarányos részét az engedélyes részére meg kell téríteni.

8. § [A közterület filmforgatási célú használata]

(1) A mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény (a továbbiakban: Mktv.) szerinti filmalkotás forgatása céljából történő közterület-használat (a továbbiakban: filmforgatás célú közterület-használat) vonatkozásában a rendelet szabályait az e §-ban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) A filmforgatás célú közterület-használattal összefüggő, Mktv-ben meghatározott képviselő-testületi hatásköröket a polgármester gyakorolja.

(3) A közterület filmforgatási célú igénybevétele nem haladhatja meg a 90 napot. A közterület filmforgatási célú igénybevétele, ugyanazon film forgatása esetében, ugyanazon időintervallum alatt összességében az 5 hektárt nem haladhatja meg.

(4) A forgatást akadályozó, de a kérelmezőnek nem felróható, valamint a rendkívüli természeti események esetén a közterület-használati engedélyt olyan időtartamban kell meghosszabbítani és a közterület-használatot engedélyezni, ameddig a filmforgatás akadályozott volt. A közterület-használatot ilyen esemény esetén az akadály elhárulása után azonnal, természeti esemény esetén az esetleges kárelhárítást és helyreállítást követően legfeljebb 3 napon belül újra biztosítani kell.

(5) A Képviselő-testület a település közigazgatási területén nem határoz meg turisztikailag kiemelt területet.

(6) A kérelmező a tevékenysége gyakorlása során köteles tartózkodni a közterület más használóinak szükségtelen zavarásától. A filmforgatás során a szomszédos lakóingatlanok gyalogos vagy gépkocsival történő megközelítését a közterületet használó köteles folyamatosan biztosítani. E kötelezettséget nem tartalmazó hatósági szerződés nem hagyható jóvá.

(7) Ha az Mktv. szerinti hatósági szerződés megküldésének időpontjában a közterületre vonatkozóan érvényes közterület-használati engedély van, a közterület-használat jóváhagyását meg kell tagadni.

(8) A közterület filmforgatási célú igénybevételéért fizetendő díj

a) forgatási helyszín esetében: 200 Ft/m2/nap,

b) technikai kiszolgálás esetében: 150 Ft/m2/nap,

c) stábparkolás esetében: 100 Ft/m2/nap.

(9) Mentes a díjfizetés alól az Mgtv.szerinti közérdekű célokat (oktatási, tudományos vagy ismeretterjesztő témájú) szolgáló vagy filmművészeti állami felsőoktatási képzés keretében készülő film forgatása, ha forgatás időtartama nem haladja meg a 30 napot.

9. § [Játszótér használatának rendje]

(1) A játszótéren jól látható helyen el kell helyezni a használat rendjét tartalmazó táblát.

(2) 2. A játszótéren lévő játszótéri eszközöket, a nyolcadik életévüket be nem töltött gyermekek kizárólag szülő, vagy nagykorú felügyelete mellett használhatják.

(3) 3. A nyolcadik életévüket betöltött, de tizenegyedik életévüket még el nem ért gyermekek, illetve fiatalkorúak a játszótéri eszközöket a szülő felügyelete nélkül, de a szülök felelőssége mellett jogosultak használni.

(4) 4. A játszótéri eszközöket tizenhat éven felüliek nem használhatják.

(5) 5. A játszóteret mindenki saját felelősségére használhatja.

10. § [Záró rendelkezések]

(1) Ez a rendelet a 2020. április 15. napján lép hatályba, és a hatályba lépését követően benyújtott kérelmek esetében kell alkalmazni.

(2) E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a közterület-használatról szóló 9/2005. (VI.27.) számú rendelet.

1. melléklet a 2/2020.(III.13.) önkormányzati rendelethez5

A közterület-használati díjak mértéke

1. üzlet, árusító fülke elhelyezése (folyamatos)

250.-Ft/m2/hó

2. reklámberendezés, tábla, hirdető-berendezés (folyamatos)

200.-Ft/m2/hó

3. építési munkával kapcsolatos felvonulási épület, állvány, építőanyag és törmelék elhelyezése

200.-Ft/m2/hó

4. mozgóárusítás

220.-Ft/m2/nap

5. vendéglátó-ipari előkert céljára

200.-Ft/m2/hó

6. mutatvány, cirkusz

50 Ft/m2/nap

7. alkalmi vásár, piac, búcsú

100.-Ft/m2/nap

A fenti díjak az ÁFA –t nem tartalmazzák.
Egyéb célra – egyedi elbírálás alapján, arányosítva, a jegyző ellenjegyzésével.
A vonatkozó díj áramköltséget nem foglal magába.
A terület igénybe vevője köteles távozáskor az átvételkori állapotot visszaállítani, a szemetet összetakarítani.
1

Az 1. § (3) bekezdését a Dusnok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2024. (VIII. 8.) önkormányzati rendelete 1. §-a hatályon kívül helyezte.

2

Az 5. § (3) bekezdése a Dusnok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

3

A 6. § (1) bekezdése a Dusnok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

4

A 6. § (2) bekezdése a Dusnok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.

5

Az 1. mellékletet a Dusnok Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 3. §-a iktatta be.