Zala Megyei Közgyűlés 2/2020 (II.7.) önkormányzati rendelete

A Zala Megyei Közgyűlés 2/2020. (II.7.) önkormányzati rendelete a Zala Megyei Önkormányzat 2020. évi költségvetéséről

Hatályos: 2020. 02. 07- 2021. 01. 26


A Zala Megyei Közgyűlés

2/2020. (II.7.) önkormányzati rendelete


a Zala Megyei Önkormányzat 2020. évi költségvetéséről


A Zala Megyei Közgyűlés az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 5. § (1) bekezdésének felhatalmazása alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következő rendeletet alkotja:



I.                   Fejezet

A rendelet hatálya


1. §


(1)   A rendelet hatálya kiterjed a Zala Megyei Közgyűlésre (továbbiakban: közgyűlés), a közgyűlés bizottságaira (továbbiakban: bizottságok), a közgyűlés tisztségviselőire, az önkormányzati munkavállalókra és az önkormányzati hivatalra (továbbiakban: hivatal).


2. §


(1) A Zala Megyei Önkormányzat költségvetésében a Zala Megyei Önkormányzat és a Zala Megyei Önkormányzati Hivatal alkot egy-egy címet. 



II.                Fejezet

A költségvetés kiadásainak és bevételeinek főösszege, a hiány mértéke és finanszírozásának módja


3. §


(1) Az önkormányzat 2020. évi bevételei:                                                                                        

- költségvetési bevételek:                                                                                296.523 e Ft               

Ebből: működési célú bevételek:                                                                 294.823 e Ft felhalmozási célú bevételek:                                                                            1.700 e Ft

­   finanszírozási bevétel:                                                                                333.000 e Ft


Az önkormányzat 2020. évi bevételei összesen:

629.523 e Ft

azaz: Hatszázhuszonkilencmillió-ötszázhuszonháromezer forint.



(2) Az önkormányzat 2020. évi kiadásai:                                                                                        

      - költségvetési kiadások                                                                                  619.747 e Ft

Ebből: működési célú kiadások:                                                                 563.379 e Ft

felhalmozási célú kiadások:                                                              56.368 e Ft

 - finanszírozási kiadások:                                                                                   9.776 e Ft


Az önkormányzat 2020. évi kiadásai összesen:

629.523 e Ft

azaz: Hatszázhuszonkilencmillió-ötszázhuszonháromezer forint.


 (3) A bevételi főösszeget - bevételi nemenkénti, és forrásonkénti bontásban - az e rendelet részét képező 1. melléklet, a bevételi főösszegen belüli bevételeket bevételi nemenként a 6. és 7. melléklet tartalmazza.


(4) A kiadási főösszeget - kiemelt előirányzatonként - e rendelet részét képező 6. és 7. melléklet tartalmazza.


(5) Az általános és céltartalék felsorolását az 5. melléklet tartalmazza.


(6) A 3. § (1)-(2) bekezdésben megjelölt bevételi és kiadási főösszegen belül a működési és felhalmozási célú bevételi és kiadási előirányzatokat mérlegszerűen, egymástól elkülönítetten - tájékoztató jelleggel - a 2.-2/a. mellékletek tartalmazzák.


(7) A kötelező feladatokhoz kapcsolódó bevételeket és kiadásokat a 8. melléklet, az önként vállalt feladatokhoz kapcsolódó bevételeket és kiadásokat a 9. melléklet tartalmazza. A rendelet államigazgatási feladathoz kapcsolódó bevételt és kiadást nem tartalmaz.


(8) Az európai uniós támogatással megvalósuló projektek bevételeit és kiadásait a 10. melléklet tartalmazza.



III.             Fejezet

Költségvetési hiány, többlet


4. §


(1) A közgyűlés költségvetési hiány külső finanszírozásával nem számol.

(2) A rendelet nem tartalmaz az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. § (2) bekezdés g) pontja szerinti kötelezettséget és bevételt, továbbá olyan fejlesztési célt, melynek megvalósításához adósságot keletkeztető ügylet megkötése válik szükségessé.



IV.             Fejezet

Vegyes rendelkezések


5. §


(1)   A költségvetési év várható bevételi és kiadási előirányzatának teljesülését az előirányzat-felhasználási (likviditási) ütemterv (12. melléklet) tartalmazza.


6. §


(1)   A több évre szóló kötelezettségvállalásra vonatkozó adatokat a 11. melléklet tartalmazza.


7. §


Engedélyezett létszámkeret


(1) A hivatal engedélyezett létszámkerete 23 fő teljes munkaidőben foglalkoztatott köztisztviselő és munkavállaló.

(2) Az önkormányzat engedélyezett létszámkerete 11 fő (ebből: 3 fő teljes munkaidőben foglalkoztatott tisztségviselő, 1 fő társadalmi megbízatású tisztségviselő, 1 fő CETC-EGTC Stratégiai Központban foglalkoztatott munkavállaló, 2 fő a TOP-5.1.1-15-ZA1-2016-00001 Zalai innovatív foglalkoztatási paktum megvalósítása című pályázatban foglalkoztatott munkavállaló, 2 fő az EFOP 1.6.3-17-2017-00004 című pályázatban foglalkoztatott munkavállaló és 2 fő Landsupport című pályázatban foglalkoztatott munkavállaló).


8. §


(1) A hivatal köztisztviselőinek illetményalapja 38.650,- Ft.


(2) A közgyűlés a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 151. §-ában előírtakra és a Zala Megyei Önkormányzati Hivatal közszolgálati jogviszonyban álló munkavállalóit megillető juttatásokról és támogatásokról szóló 9/2012. (IV. 17.) ÖR rendeletben szereplő juttatásokra forrást biztosít a hivatal közszolgálati szabályzatának figyelembevételével.


(3) Az önkormányzat és a hivatal 2020. évi költségvetésében jutalom kifizetésére az eredeti személyi juttatások előirányzatának legfeljebb 34 %-os mértékéig kerülhet sor.


(4) Az önkormányzati foglalkoztatási jogviszonyban álló tisztségviselők, a hivatali köztisztviselők és munkavállalók bankszámla költségtérítésének összege havonta 1.000,- Ft/fő, amelyet a tárgyév november 30-án jogviszonyban álló alkalmazottak részére egyösszegű átutalással december hónapban kell kifizetni.


9. §


(1) A közgyűlés 8 órát meghaladó külföldi tartózkodás esetén legfeljebb 50 EURO, vagy 60 USD négy óránál hosszabb, de 8 órát el nem érő külföldi tartózkodás esetén legfeljebb 25 EURO, illetve 30 USD napidíjat állapít meg.


(2) A tisztségviselők, a képviselők, a bizottságok nem képviselő tagjai és a hivatal dolgozói külföldi kiküldetése elrendeléséről és napidíjaik elszámolási rendjéről szóló szabályokat a közgyűlés elnöke (továbbiakban: elnök) által kiadmányozott szabályzat tartalmazza.


(3) Az Európai Unió költségvetéséből támogatott önkormányzati pályázatok végrehajtása során, amennyiben az érintett pályázati felhívás lehetővé teszi, úgy az Európai Unió Tanácsának irányadó hatályos rendeletében országonként meghatározott napidíj kerülhet kifizetésre.



V.                Fejezet

A költségvetés végrehajtásának szabályai


Gazdálkodás


10. §


(1)     A költségvetési gazdálkodás biztonságáért a közgyűlés, a gazdálkodás szabályszerűségéért az elnök felelős.


(2)     A költségvetés végrehajtásáról az elnök, a hivatal vonatkozásában a megyei főjegyző gondoskodik.



11. §


(1)     A 8. mellékletben kimutatott feladatokra előirányzott támogatások utalványozásának időrendje az igény felmerülésekor lehetséges.


12. §


(1)     A kitüntető cím, valamint díjak alapításáról, adományozásáról szóló 13/2007. (VI.26.) önkormányzati rendeletben az egyes elismerésekhez kapcsolódó kiadási tételek az alábbiak szerint kerülnek meghatározásra:

a)      a kitüntető cím összege nettó 200 e Ft,

b)      a kitüntető díjak összege egyenként nettó 100 e Ft,

c)    a Zala Megye Címere Emlékplakett díj összege egyenként nettó 50 e Ft.


Költségvetési rendelet és előirányzat módosítás


13. §


(1)     A közgyűlés legalább negyedévente, de legkésőbb a tárgyévet követő év február 28-ig dönt a költségvetési rendelet szükséges módosításáról.


Elnöki hatáskör


14. §


(1)   Az elnök:

a)    az e rendeletben a közgyűlés által jóváhagyott kiemelt előirányzatokat felhasználhatja - a hivatali és a választásokkal kapcsolatos előirányzatok kivételével - és azok terhére kötelezettséget vállalhat.

b)   a közgyűlés két ülése közötti időszakban a központi költségvetéstől kapott támogatásokat a költségvetési rendeleten átvezetheti, a hivatalnak átadhatja, illetve e többletbevételek terhére kötelezettséget vállalhat.

c)    a közgyűlés két ülése közötti időszakban a költségvetési rendelet előirányzat sorai között átcsoportosíthat a Zala Megyei Közgyűlés Szervezeti és Működési Szabályzatáról (továbbiakban: SZMSZ) szóló 6/2019. (VIII.30) ÖR rendelet 1. mellékletében meghatározott mértékig.


(2)   Az elnök az (1) bekezdés b) és c) pontjai szerinti intézkedéseiről a soron következő közgyűlésen tájékoztatást ad.


(3)   A közgyűlés felhatalmazza elnökét két közgyűlés közötti időszakban pályázat benyújtására, amennyiben azt a pályázati határidő lejárata, a pályázati dokumentáció összeállításának készültségi foka, vagy egyéb körülmény indokolja azzal, hogy a testület soron következő ülésén dönt a pályázat benyújtásának jóváhagyásáról. Felhatalmazza továbbá elnökét, hogy a pályázatokra vonatkozó részletszabályokat utasításban állapítsa meg.






Biztosítás


15. §


(1)  Az önkormányzat tulajdonában lévő valamennyi ingatlant és a teljes gépjármű vagyont biztosítani kell.



Számlavezetés rendje


16. §


(1)  Az önkormányzat és a hivatal bevételeiket és kiadásaikat a Magyar Államkincstárnál vezetett pénzforgalmi számlájukon teljesíthetik.



Követelésről lemondás


17. §


(1)   Az önkormányzat és a hivatal esetében a közgyűlés elnöke engedélyezheti a behajthatatlan követelés leírását.


(2)   Behajthatatlan követelés: az a követelés,

a) amelyre az adós ellen vezetett végrehajtás során nincs fedezet, vagy a talált fedezet a követelést csak részben fedezi,

b) amelyet a hitelező a csődeljárás, a felszámolási eljárás, az önkormányzatok adósságrendezési eljárása során egyezségi megállapodás keretében elengedett,

c) amelyre a felszámoló által adott írásbeli igazolás (nyilatkozat) szerint nincs fedezet,

d) amelyre a felszámolás, az adósságrendezési eljárás befejezésekor a vagyonfelosztási javaslat szerinti értékben átvett eszköz nem nyújt fedezetet,

e) amelyet eredményesen nem lehet érvényesíteni, amelynél a fizetési meghagyásos eljárással, a végrehajtással kapcsolatos költségek nincsenek arányban a követelés várhatóan behajtható összegével (a fizetési meghagyásos eljárás, a végrehajtás veszteséget eredményez vagy növeli a veszteséget), amelynél az adós nem lelhető fel, mert a megadott címen nem található és a felkutatása „igazoltan” nem járt eredménnyel,

f) amelyet bíróság előtt érvényesíteni nem lehet,

g) amely a hatályos jogszabályok alapján elévült.

A behajthatatlanság tényét és mértékét bizonyítani kell.  Nem tekinthető behajthatatlannak a követelés, ha a végrehajtás közvetlenül nem vezetett eredményre és a végrehajtást szüneteltetik.


(3)     Az önkormányzat, illetve a hivatal költségvetését érintő követelésről az adós írásbeli kérelme alapján az alábbi esetekben lehet részben vagy teljes egészében lemondani:

a)      Ha az adós anyagi helyzete bizonyítottan oly mértékben romlik, hogy a tartozás megfizetése a megélhetését veszélyezteti.

b)      Az adós munkanélkülivé válik.

c)      Csődegyezség esetén.

d)      Ha a szervezet olyan tevékenységet lát el, melyet a megyei önkormányzat a megye érdekében fontosnak ítél, és a tartozás megfizetése veszélyezteti a szervezet működését.


(4) A tartozás részbeni vagy teljes elengedése a következők szerint történik:

a)      A közgyűlés elnöke saját hatáskörben 100.000,- Ft értékhatárig engedhet el.

b)      Az a) pontban meghatározott összeg feletti követelés elengedése a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik.


(5) A (4) bekezdés szerinti követelés elengedéshez kapcsolódó kiadási előirányzat módosítás

a)      elnöki hatáskörben elengedett követelés esetében az elnök,

b)      a közgyűlés által elengedett követelés esetében a közgyűlés

hatáskörébe tartozik.


(6) Az elnök a követelések lemondásáról az éves beszámolóban köteles tájékoztatni a közgyűlést.



VI. Fejezet

Vegyes és záró rendelkezések


18. §


(1)   Az önkormányzat és a hivatal gazdálkodására, költségvetésük végrehajtására, a beszámolás rendjére a jelen rendeletben nem szabályozott kérdésekben a 2020. évi költségvetésről szóló 2019. évi LXXI. törvény, az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény, és az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Kormányrendelet és az SZMSZ-ben előírtak az irányadók.


19. §


(1)  A közgyűlés tudomásul veszi elnökének 2020. január 1. és 2020. február 6. között a 2019. évi költségvetési rendelet alapján a bevételek és kiadások teljesítése érdekében megtett intézkedéseit.


(2)  Az átmeneti időszakban beszedett bevételek, teljesített kiadások ezen költségvetési rendeletbe beépültek.


(3)  A közgyűlés elnöke jogosult jelen rendeletben szereplő előirányzatok terhére vállalt kötelezettségvállalás 2021. évben történő kifizetésére a 2021. évi költségvetési rendelet hatályba lépésének időpontjáig.



20. §


E rendelet mellékletei:

 1. A Zala Megyei Önkormányzat 2020. évi költségvetésének pénzügyi mérlege

 2., 2/a. Zala Megyei Önkormányzat működési és felhalmozási bevételeinek és kiadásainak alakulása 2020. évben

 3. Kimutatás a Zala Megyei Önkormányzat 2020. évi költségvetési támogatásáról

 4. Az önkormányzat 2020. évi támogatásainak és átvett pénzeszközeinek részletezése

 5. Az önkormányzat 2020. évi tartalékának részletezése

 6. Zala Megyei Önkormányzat

 7. Zala Megyei Önkormányzati Hivatal

 8. Zala Megyei Önkormányzat és a Zala Megyei Önkormányzati Hivatal 2020. évi kötelező feladatainak bevételei és kiadásai

  9. Zala Megyei Önkormányzat 2020. évi önként vállalt feladatainak bevételei és kiadásai

10. Európai uniós támogatással megvalósuló programok bevételei, kiadásai

11. Zala Megyei Önkormányzat és a Zala Megyei Önkormányzati Hivatal többéves kihatással járó döntésekből származó kötelezettségei célok szerint, évenkénti bontásban

12. Zala Megyei Önkormányzat 2020. évi előirányzat-felhasználási (likviditási) ütemterve



21. §


(1) Jelen rendelet - az 1-12. számú mellékleteivel - kihirdetése napján lép hatályba és rendelkezéseit a 2020. évi költségvetési rendelet végrehajtása során kell alkalmazni.




                     dr. Mester László sk.                                                       Dr. Pál Attila sk.

                         megyei főjegyző                                                       a közgyűlés elnöke



Mellékletek