Tomor Község Önkormányzat Polgármesterének 4/2020. (VI.16.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

Hatályos: 2021. 05. 29

Tomor Község Önkormányzat Polgármesterének 4/2020. (VI.16.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

Tomor Község Önkormányzat Polgármestere a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdésében,és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997.évi CXL. törvény 83/A. §-ában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 7. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva véleményezési jogkörében eljáró Tomori Roma Nemzetiségi önkormányzat képviselő-testülete véleményének kikérésével a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. §

A rendelet hatálya kiterjed Tomor község közigazgatási területén található közösségi színterekre, a közművelődési tevékenységre és az azokban részt vevő személyekre, szervezetekre és intézményekre.

Az önkormányzat által biztosított egyes közművelődési alapszolgáltatások és tartalmi elemeik

2. §

Tomor Község Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) az alábbi közművelődési alapszolgáltatásokat biztosítja:

(1) Művelődő közösségek létrejöttének elősegítése, működésük támogatása, fejlődésük segítése, a közművelődési tevékenységek és a művelődő közösségek számára helyszín biztosítása. Ennek keretében:

a) díjmentesen biztosítja a helyszínt a művelődő közösségek számára a rendszeres és az alkalomszerű művelődési vagy közösségi tevékenységük végzéséhez az általa fenntartott önkormányzati épületben található helységben, 3787 Tomor, Kossuth út 75. szám alatt, a 3787. Tomor, Kossuth út 71 szám alatt, valamint a szabadtéri „Pavilonban”.

b) bemutatkozási lehetőségeket teremt a művelődő közösség fejlődése, szakmai teljesítményük elismerése céljából számukra a községi rendezvényeken, programokon, támogatja a bemutatókon, versenyeken való részvételüket,

c) fórumot szervez a művelődő közösségek vezetőinek részvételével, ahol a művelődő közösségek megfogalmazhatják a feladatellátással kapcsolatos észrevételeiket, javaslataikat, tájékozódhatnak egymás tevékenységéről, eredményeiről, terveiről, további információt kaphatnak a művelődési közösségek működését is érintő kérdésekről.

(2) A közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése. Ennek keretében:

a) gondoskodik a nemzeti kultúra értékeinek megismertetéséről, az ünnepek kultúrájának gondozásáról, a Nemzeti Ünnepek és községi megemlékezések méltó megtartásáról,

b) biztosítja a gyermek. és ifjúsági korosztály számára a művelődésüket elősegítő családi napokat, interaktív játszóhát, színházi és filharmóniai előadások, valamint az életkori sajátosságuknak megfelelő rendezvények, mint például gyermekfarsang, majális, gyereknap, Mikulás, mesemondó verseny, rajzverseny, stb. megszervezésével,

c) biztosítja a község lakosainak művelődéséhez a szabadidő kulturális célú eltöltéséhez a színházi előadások, könnyű- és komolyzenei koncertek, előadó estek megrendezését, vagy látogatását.

(3) Az egész életre kiterjedő tanulás feltételeinek biztosítása. Ennek keretében:

a) támogatja az iskolarendszeren kívüli öntevékeny, önképző körök, megalakulását, tevékenységét a szervezésben és a helyszín biztosításában,

b) az életminőséget és életesélyt javító tanulási lehetőségeket szervez egészséges életmóddal kapcsolatos előadásokkal, rendezvényekkel,

c) ismeretterjesztő előadásokat szervez,

d) segíti az elektronikus közszolgáltatások megismerését, és az eszközök alkalmazásához szükséges ismeretek megszerzését tanfolyam szervezésével és helyszín biztosításával.

(4) A hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítése feltételeinek biztosítása. Ennek keretében:

a) támogatja a helytörténettel, a népművészettel, a népi iparművészettel, a kulturális örökségével foglalkozó egyének munkáját, csoportok működését, elsősorban a Települési Értéktár Bizottság működtetésével, illetve a hímző szakkör részére helyszín biztosításával.

b) a hímző szakkör kulturális tevékenységét is bemutató és népszerűsítő programokat, kiállításokat szervez,

c) az ünnepek kultúrájának gondozása érdekében a helyi művelődő közösségek bevonásával szervezi az állami, a nemzeti, és településhez kötődő ünnepeket a Művelődési Házban.

(5) Az amatőr alkotó- és előadó-művészeti tevékenység feltételeinek biztosítása. Ennek keretében:

a) támogatja a község amatőr színjátszó körének alakulását, tevékenységükhöz biztosítja a helyszínt és szakmai segítséget nyújt,

b) rendszeresen szervez belső képzést a kulturális területen dolgozó alkalmazottak számára a szakmai megújulás és tapasztalatcsere, valamint a szociális kompetenciák fejlesztése céljából.

A közművelődési tevékenység formája és módja

3. § (1) Az Önkormányzat a meghatározott alapszolgáltatások megvalósítása érdekében közösségi színteret biztosít.

(2)[2] Az önkormányzat közösségi színtérként kijelöli az Önkormányzati épület helyiséget (cím: 3787 Tomor, Kossuth út 75.), a 3787. Tomor, Kossuth út 71 szám alatti ingatlant, valamint a szabadtéri „Pavilont.”

(3) Az Önkormányzat a közművelődési feladatellátásra, az intézmény és a közösségi színterek működtetésére közművelődési megállapodást köthet, a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997.évi CXL. törvény (a továbbiakban: Kulttv.) 79. §-ában meghatározott követelményeknek megfelelő jogi vagy természetes személlyel. A közművelődési megállapodásnak tartalmaznia kell a törvény 79. § (2) – (4) bekezdéseiben előírt kötelezettségeket.

(4) Az Önkormányzat a közművelődési alapszolgáltatások megszervezéséhez készített szolgáltatási tervet legkésőbb tárgyév március 1-jéig fogadja el.

A közművelődési tevékenység finanszírozása

5. § (1) Az Önkormányzat a közművelődéssel kapcsolatos alapszolgáltatásait költségvetéséből finanszírozza. Ennek forrása a központi költségvetésből származó közművelődési támogatás, az önkormányzati támogatás, az önkormányzat saját bevétele és a pályázati úton elnyerhető támogatások.

(2) Az Önkormányzat a közművelődési alapszolgáltatások támogatására kiírt pályázatokhoz szükséges önrész mértékét az éves költségvetési rendeletében határozza meg.

(3) Az Önkormányzat közművelődési rendeletében rögzített feladatai vagy egyéb feladatok ellátására pénzügyi támogatásban részesítheti a közművelődési célú tevékenységet folytatókat.

A közművelődési alapszolgáltatások ellátásában együttműködő partnereink

6. § Az Önkormányzat a közművelődési alapszolgáltatások ellátásában az alábbi partnerekkel működik együtt:

- a) Irinyi János Református Oktatási Központ- Tomori Óvodája

- b) Tomori Roma Nemzetiségi Önkormányzat.

- c) Tomor Községért Egyesület

Záró rendelkezések

7. § (1) A rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) Hatályát veszti a helyi közművelődési feladatok ellátásáról szóló 10/2018. (IX.24.) önkormányzati rendelet.


[1] A (1) bekezdés a) pontja a Tomor Község Önkormányzat Képviselő-testülete 7/2021. (V. 28.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
[2] A 3. § (2) bekezdése a Tomor Község Önkormányzat Képviselő-testülete 7/2021. (V. 28.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.