ÚJFEHÉRTÓ VÁROS ÖNKORMÁNYZAT KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK 6/2020. (II.28.) ÖNKORMÁNYZATI RENDELETE
a pénzbeli és természetbeni ellátások helyi szabályairól
Hatályos: 2020. 03. 01- 2020. 03. 24ÚJFEHÉRTÓ VÁROS ÖNKORMÁNYZAT KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK 6/2020. (II.28.) ÖNKORMÁNYZATI RENDELETE
a pénzbeli és természetbeni ellátások helyi szabályairól
Hatályos: 2020. 03. 01- 2020. 03. 24
Újfehértó Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132. § (4) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. Eljárási rendelkezések
1. §
(1) A pénzbeli és a természetbeni ellátások megállapítása iránti kérelmeket az Újfehértói Polgármesteri Hivatal Igazgatási Osztályán kell benyújtani. A kérelmeket a rendelkezésre bocsátott formanyomtatványokon vagy a formanyomtatványoknak megfelelő adattartalommal kell benyújtani. A kérelem és az esetleges jogorvoslati kérelem elektronikus úton történő benyújtása biztosított. Nem kell kérelmet benyújtani a 7. §-ban meghatározott támogatás megállapítása iránt.
(2) A szociális ellátásra való jogosultság elbírálásához a kérelmező köteles arra, hogy a saját és a családja vagyoni, jövedelmi viszonyairól nyilatkozzon, illetve azokat igazolja.
(3) A jövedelemnyilatkozathoz csatolni kell:
a) havi rendszeres jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap nettó jövedelméről kiállított munkáltatói igazolást;
b) álláskeresők számára nyújtott támogatás esetén a kérelem benyújtását megelőző hónapban folyósított ellátást megállapító határozat egyszerű másolatát, ennek hiányában a munkaügyi hatóság által kiállított igazolást;
c) munkaügyi hatóság által folyósított ellátás esetén az azt megállapító határozat egyszerű másolatát;
d) a Magyar Államkincstár által folyósított nyugellátás és egyéb ellátások, valamint a családtámogatás keretében folyósított ellátások esetében a kérelem benyújtását megelőző hónapban kifizetett ellátást igazoló szelvény másolatát, ennek hiányában a kérelem benyújtását megelőző havi folyószámla kivonat másolatát;
e) az egyéni vagy társas vállalkozásból, szabadfoglalkozású tevékenységből, őstermelői tevékenységből származó, a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap alatt szerzett jövedelem azon részéről mely az adóbevallással lezárt (gazdasági ) évben keletkezett, a Nemzeti Adó - és Vámhivatal által kiadott igazolást, a fennmaradó időarányos részre a havi nettó átlag jövedelemre vonatkozó, könyvelő által kiállított igazolást, ennek hiányában nyilatkozatot;
f) nem havi rendszerességgel szerzett jövedelmek esetén a kérelem benyújtásának hónapját közvetlenül megelőző tizenkét hónap alatt szerzett jövedelem egy havi átlagára vonatkozó nyilatkozatot;
g) adómentes bevétellel rendelkező mezőgazdasági őstermelői tevékenységből származó jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző 12 hónapban elért nettó jövedelemről kiállított nyilatkozatot, valamint az őstermelői igazolvány és a betétlap másolatát[1]
h) ösztöndíj esetén az oktatási intézmény által kiállított hivatalos igazolást, azzal, hogy a kérelem benyújtását megelőző hónapban folyósított összeget kell figyelembe venni;
i) rokkantsági ellátásban, rokkantsági járadékban, vagy rehabilitációs ellátásban részesülő, vagy súlyosan fogyatékos személyek az ellátást megállapító határozat másolatát és az ellátás folyósításának tényét igazoló utolsó havi szelvény másolatát, amennyiben az ellátás folyószámlára érkezik, abban az esetben a kérelem beadását megelőző havi folyószámla kivonat másolatát;
j) házasság felbontását, illetve gyermektartásdíjat megállapító bírósági határozat másolatát vagy a tartásdíj megállapítása (végrehajtása) iránti eljárás megindításáról kiállított igazolás másolatát. Ha a tartásdíj összegéről a szülők egyezséget kötöttek, úgy a tartásdíjra vonatkozó összegről a kérelmező nyilatkozata is elfogadható;
k) amennyiben a kérelmező vagy házastársa jövedelmét megszüntették vagy jövedelméből levonást eszközölnek, az erről szóló dokumentum másolatát.
(4) A rendszeres szociális ellátásokat havonta utólag, minden hónap 5. napjáig, a nem rendszeres szociális ellátásokat a határozat véglegessé válásától számított 30 napon belül kell folyósítani átutalással a jogosult (kérelmező) által megjelölt folyószámlára. A 11. §-ban szabályozott ellátás az Önkormányzat házipénztárából kerül kifizetésre, továbbá külön kérelem esetén az e rendelet szerinti egyéb szociális ellátás is kifizethető az Önkormányzat há[2], kivéve a természetbeni ellátásokat.
(5) Újfehértó Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az e rendeletben szabályozott települési támogatások megállapítására biztosított hatáskörének gyakorlását Újfehértó Város Polgármesterére ruházza át.
2. Rendkívüli települési támogatások
2. §
(1) Eseti jelleggel kérelemre rendkívüli települési támogatásban részesülnek
a) a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő – különösen az Szt. 45.§ (4) bekezdésében meghatározott – személyek, akiknek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedül élő esetén 200 %-át nem haladja meg.
b) akik meghalt személy eltemettetéséről gondoskodtak, annak ellenére, hogy arra nem voltak kötelesek, vagy tartásra köteles hozzátartozók voltak ugyan, de a temetési költségek viselése a saját, illetve a családjuk létfenntartását veszélyezteti, feltéve, hogy a kérelmező családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át.
c) akik elemi kár, vagy bűncselekmény okozta megélhetést veszélyeztető vagy kivételes méltánylást érdemlő rendkívüli élethelyzetbe kerültek, és a családjukban az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 300%-át nem haladja meg.
d) akik rendszeres vagy alkalmi jelleggel felmerült gyógyszerkiadásukhoz mint többletkiadáshoz kapcsolódóan megélhetést, létfenntartását veszélyeztető élethelyzetbe kerültek és a családjukban az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 200 %-át nem haladja meg, kivéve, ha a gyógyszer közgyógyellátás keretében beszerezhető.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt jövedelemhatártól el lehet tekinteni, ha a települési támogatás hiánya a kérelmező életét, testi épségét veszélyezteti.
(3) A rendkívüli települési támogatás alkalmankénti összege nem lehet kevesebb 2000,- (kettőezer) forintnál.
(4) A rendkívüli települési támogatás megállapítása iránti kérelemhez mellékelni kell:
a) a jövedelemnyilatkozatokat,
b) a jövedelemnyilatkozatokban feltüntetett jövedelmek igazolására szolgáló iratokat,
c) a létfenntartást veszélyeztető, valamint a többletkiadást előidéző körülmény igazolását,
d) a létfenntartást veszélyeztető, valamint a többletkiadást előidéző gyógyszerkiadás igazolását,
e) ha a meghalt személy eltemettetéséhez a rendkívüli települési támogatás megállapítását nem a haláleset helye szerint illetékes települési önkormányzattól kérik, az elhunyt személy halotti anyakönyvi kivonatát,
f) a temetés költségeiről a kérelmező vagy a vele azonos lakcímen élő közeli hozzátartozója nevére kiállított számla eredeti példányát.
(5) A rendkívüli települési támogatás iránti kérelemről a kérelem beérkezését vagy a hivatalbóli eljárás megindítását követő 8 napon belül kell dönteni.
(6) A meghalt személy eltemettetéséhez igényelt rendkívüli települési támogatás iránti kérelmet a haláleset bekövetkezésétől számított 60 napon belül lehet benyújtani az Újfehértói Polgármesteri Hivatalhoz.
(7) A temetési költségekre tekintettel megállapított rendkívüli települési támogatás összegét vagy a kérelem elutasításának tényét az arról szóló határozat számával együtt az eredeti temetési számlára rá kell vezetni és a számlát a kérelmező részére vissza kell adni.
(8) A meghalt személy eltemettetéséhez biztosított rendkívüli települési támogatás összege nem lehet kevesebb a helyben szokásos, legolcsóbb temetés költségének 10 %-ánál, de elérheti annak teljes összegét, ha a temetési költségek viselése a kérelmezőnek vagy családjának a létfenntartását veszélyezteti. A helyben szokásos legolcsóbb temetés összege: 150.000,- (egyszázötvenezer) forint.
(9) Meghalt személy eltemettetéséhez nem állapítható meg rendkívüli települési támogatás annak a személynek, aki tartási vagy egyéb szerződés alapján a temetésről gondoskodni köteles.
(10) A rendkívüli települési támogatás természetbeni ellátásként is megállapítható.
3. §
(1) Kérelemre születési támogatás állapítható meg a gyermek jogán azon szülő vagy törvényes képviselő részére, aki a gyermek(e) megszületését megelőzően legalább 6 hónapig megszakítás nélkül Újfehértón bejelentett lakóhellyel rendelkezik és életvitelszerűen a bejelentett lakóhelyén tartózkodik, az újszülött gyermekét saját háztartásában neveli, valamint a gyermek is újfehértói bejelentett lakóhellyel rendelkezik, és életvitelszerűen a bejelentett lakóhelyén él.
(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatás megállapításának feltétele a támogatott kiskorú gyermek részére névre szólóan fenntartással megnyitott számlabetét.
(3) Az (1) bekezdés szerinti támogatás iránti kérelmet a szülő vagy a törvényes képviselő a gyermek születését követő 6. naptári hónap utolsó napjáig igényelheti.
(4) A kérelemhez csatolni kell a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát, a támogatott kiskorú gyermek részére névre szólóan fenntartással megnyitott számlabetét megnyitásáról szóló okirat másolatát, valamint a kérelmező nyilatkozatát arról, hogy a gyermeket saját háztartásában neveli.
(5) Az (1) bekezdés szerinti támogatás mértéke gyermekenként egységesen egyszeri 50.000- (ötvenezer) forint, amelyet az Önkormányzat a gyermek részére megnyitott, a (2) bekezdésben hivatkozott számlára utal át.
(6) Az (1) bekezdés szerinti támogatás igénybevételére - több jogosult esetén - egy gyermekre tekintettel csak egy személy jogosult.
4. §
(1) Kérelemre a lakásfenntartási költségek csökkentése érdekében, egyszeri lakásfenntartási támogatás jogcímen rendkívüli települési támogatás nyújtható a rendeletben meghatározott feltételek szerint 18. életévtől a 64. életévet tárgyévben betöltött személyek részére az általuk lakott háztartásra, a háztartás tagjai által lakott lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség lakhatáshoz kapcsolódó kiadásai viseléséhez, feltéve, hogy a kérelmező a kérelemmel érintett ingatlanon legalább 3 hónapja bejelentett lakóhellyel rendelkezik és életvitelszerűen a bejelentett lakóhelyen él, valamint a háztartásban - egyedül élő esetén is - az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 500 %-át nem haladja meg.
(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatás megállapítása iránti kérelem tárgyév április 01. napjától április 20. napjáig nyújtható be. A határidő elmulasztása jogvesztő.
(3) Az (1) bekezdés szerinti támogatás megállapítása iránti kérelemhez mellékelni kell:
a) a jövedelemnyilatkozatokat,
b) a jövedelemnyilatkozatokban feltüntetett jövedelmek igazolására szolgáló iratokat,
c) folyószámla hitelt érdemlő igazolását.
(4) Az (1) bekezdés szerinti támogatás ugyanazon ingatlanra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül az ott élő személyek, jogosultak és háztartások számától.
(5) Az (1) bekezdés szerinti települési támogatás iránti kérelmet az előírt jogosultsági feltételeknek megfelelő személy kizárólag egy ingatlanra veheti igénybe.
(6) Az (1) bekezdés szerinti települési támogatás megállapítása iránt azon személyek nyújthatnak be kérelmet, akik a kérelem benyújtásának idején az általunk lakott háztartás tekintetében nem részesülnek a lakhatási kiadások csökkentését szolgáló egyéb szociális ellátásban, a háztartás tagjai nem részesülnek bölcsődei-, vagy óvodai nevelésben, általános iskolai, vagy középfokú oktatásban, valamint rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben.
(7) A támogatás évente egy alkalommal állapítható meg, amelynek mértéke 8.000,- (nyolcezer) forint/fő.
5. §
(1) A nevelési év és tanév kezdéséhez kapcsolódó, - családokat terhelő kiadások csökkentése érdekében évi egy alkalommal rendkívüli települési támogatásra jogosult kérelemre az Újfehértón bejelentett lakóhellyel rendelkező, és életvitelszerűen itt tartózkodó
a) bölcsődei vagy óvodai nevelésben részesülő gyermek, vagy
b) az általános iskolai vagy középfokú oktatási intézményben nappali tagozaton 18. életév betöltéséig tanulmányokat folytató tanuló
jogán az a szülő vagy más törvényes képviselő, akinek a háztartásában - egyedül élő esetén is - az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 650 %-át nem haladja meg.
(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatásra jogosult évi egy alkalommal az Újfehértón bejelentett lakóhellyel rendelkező, és életvitelszerűen itt tartózkodó, középfokú oktatási intézményben nappali tagozaton tanulmányokat folytató tanuló saját jogán, aki 18. életévét tárgyévben töltötte be, és a háztartásában - egyedül élő esetén is - az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 650 %-át nem haladja meg.
(3) Az (1) bekezdés szerinti támogatás megállapítása iránti kérelemhez mellékelni kell:
a) a jövedelemnyilatkozatokat,
b) a jövedelemnyilatkozatokban feltüntetett jövedelmek igazolására szolgáló iratokat,
c) a folyószámla hitelt érdemlő igazolását.
(4) Az (1) bekezdés szerinti támogatás megállapítása iránti kérelem tárgyév szeptember 1. napjától szeptember 20. napjáig nyújtható be. A határidő elmulasztása jogvesztő.
(5) Az (1) bekezdés b) pontja, valamint a (2) bekezdés alapján benyújtott kérelemhez a középfokú oktatási intézményben tanulmányokat folytató tanuló esetén a nappali oktatás munkarendje szerint fennálló tanulói jogviszony igazolást csatolni szükséges.
(6) A támogatás mértéke rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermek, valamint 60 napon belül rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesült gyermek jogán gyermekenként 8.000. - (nyolcezer) forint, a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben legalább 60 napja nem részesülő gyermek jogán gyermekenként 12.000,- (tizenkettőezer) forint.
(7) A gyermekvédelmi gondoskodásban részesülő - nevelőszülőnél, gyermekotthonban vagy más bentlakásos intézményben nevelkedő - ideiglenes hatállyal elhelyezett, nevelésbe vett gyermek után nem vehető igénybe az (1) bekezdés szerinti támogatás.
(8) Az (1) bekezdés szerinti támogatás ugyanazon gyermek jogán csak egy jogosultnak állapítható meg.
6. §
(1) Kérelemre a lakásfenntartási költségek csökkentése érdekében fűtési támogatás jogcímen rendkívüli települési támogatásra jogosult az általa lakott háztartásra az a személy, aki az alábbi együttes feltételeknek megfelel:
a) Újfehértón a kérelemmel érintett ingatlanra - tárgyév október 20. napján és a kérelem benyújtásának napján is - bejelentett lakóhellyel rendelkezik, és életvitelszerűen itt tartózkodik,
b) a 65. életévét a tárgyévben betölti, valamint
c) a háztartásban - egyedül élő esetén is - az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 500 %-át nem haladja meg.
(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatás megállapítása iránti kérelem tárgyév november 1. napjától november 15. napjáig nyújtható be. A határidő elmulasztása jogvesztő.
(3) Az (1) bekezdés szerinti támogatás megállapítása iránti kérelemhez mellékelni kell:
a) a jövedelemnyilatkozatokat,
b) a jövedelemnyilatkozatokban feltüntetett jövedelmek igazolására szolgáló iratokat,
c) a folyószámla hitelt érdemlő igazolását.
(4) Az (1) bekezdés szerinti támogatás ugyanazon ingatlanra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül az ott élő személyek, egyéb jogosultak és háztartások számától.
(5) Az (1) bekezdés szerinti támogatás iránti kérelmet az előírt jogosultsági feltételeknek megfelelő személy kizárólag egy ingatlanra veheti igénybe.
(6) A támogatás évente egy alkalommal állapítható meg, amelynek mértéke 8.000- (Nyolcezer) forint/fő.
7. §
(1) Az önkormányzati költségvetésben a szociális ellátásokra biztosított költségvetési keretösszeg terhére rendkívüli települési támogatásban részesülnek azok a személyek, akik az alábbi együttes feltételeknek megfelelnek:
a) Újfehértón bejelentett lakóhellyel rendelkeznek,
b) a 60. életévüket a tárgyévben betöltik.
(2) Az (1) bekezdésben szabályozott rendkívüli települési támogatás évente egy alkalommal, 2.500,- (kettőezer-ötszáz) forint összegben természetbeni ellátásként nyújtható.
(3) Az (1) bekezdésben szabályozott jogosultsági feltételeket igazoló dokumentumokat hivatalból kell beszerezni.
3. Rendszeres települési támogatások
8. §
(1) Kérelemre lakásfenntartási támogatás mint települési támogatás állapítható meg a rendeletben meghatározott feltételek szerinti szociálisan rászoruló háztartások tagjai által lakott lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadásai viseléséhez, feltéve, hogy a háztartásban az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 160 %-át nem haladja meg, és a háztartás tagjai egyikének sincs vagyona.
(2) Az (1) bekezdés szerinti települési támogatás havi rendszerességgel nyújtott támogatás, mely havonta 4.000.- (négyezer) forint összegben kerül megállapításra.
(3) Az (1) bekezdésben megjelölt települési támogatás megállapítása iránti kérelemhez mellékelni kell:
a) a jövedelemnyilatkozatokat,
b) a jövedelemnyilatkozatokban feltüntetett jövedelmek igazolására szolgáló iratokat,
c) a vagyonnyilatkozatot,
d) a folyószámla hitelt érdemlő igazolását,
(4) Az (1) bekezdés szerinti támogatás a kérelem benyújtása hónapjának első napjától egy évre kerül megállapításra.
(5) Az (1) bekezdés szerinti települési támogatás ugyanazon ingatlanra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül az ott élő személyek és háztartások számától. Külön lakásnak kell tekinteni a társbérletet, az albérletet és a jogerős bírói határozattal megosztott lakás lakrészeit.
(6) Az (1) bekezdés szerinti települési támogatás megállapítása iránt azon személyek nyújthatnak be kérelmet, akik a kérelem benyújtása idején nem részesülnek a lakhatási kiadások csökkentését szolgáló egyéb szociális ellátásban.
(7) Az (1) bekezdés szerinti települési támogatás természetbeni ellátásként is megállapítható.
(8) A megállapított támogatást a változás bekövetkezése hónapjának utolsó napjával meg kell szüntetni, ha a jogosult:
a) más településre költözött,
b) a rendeletben előírt feltételek valamelyikének nem felel meg,
c) elhunyt.
9. §
(1) Kérelemre gyógyszertámogatásra mint települési támogatásra jogosult a rendeletben meghatározott feltételek szerinti szociálisan rászoruló, Újfehértón bejelentett lakóhellyel és a bejelentett lakóhelyen életvitelszerűen tartózkodó személy részére, akinek a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át, egyedül élő esetén a 450 %-át nem haladja meg.
(2) A gyógyszertámogatás abban az esetben állapítható meg, amennyiben a háziorvos vagy szakorvos által rendelhető, a gondozásban lévő betegségre állandóan szedett, rendszeresen felírt vényköteles gyógyszerek költsége meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 30 %-át.
(3) Az (1) bekezdés szerinti támogatás ugyanazon háztartáson belül több jogosultnak is megállapítható, amennyiben a kérelmező az (1) és (2) bekezdésekben meghatározott jogosultsági feltételeknek megfelel.
(4) Az (1) bekezdés szerinti támogatás megállapítása iránti kérelemhez mellékelni kell:
a) a jövedelemnyilatkozatokat,
b) a jövedelemnyilatkozatokban feltüntetett jövedelmek igazolására szolgáló iratokat,
c) a gondozásban lévő betegségre havi rendszerességgel szedett vényköteles gyógyszerek háziorvosi vagy szakorvosi igazolását,
d) a háziorvos vagy szakorvos által leigazolt havi rendszerességgel szedett vényköteles gyógyszerek egy havi költségéről a gyógyszertár igazolását,
e) a folyószámla hitelt érdemlő igazolását,
(5) Az (1) bekezdés szerinti gyógyszertámogatás havi rendszerességgel nyújtott támogatás, mely havonta 3.000- (háromezer) forint összegben, a kérelem benyújtásának napjától tárgyév december 31. napjáig kerül megállapításra. A támogatás iránti kérelem a tárgyévi önkormányzati költségvetési rendelet elfogadását követően, de leghamarabb a tárgyév március 01. napjától kezdődően nyújtható be.
(6) Nem jogosult az (1) bekezdés szerinti települési támogatásra az a személy, aki az Szt. alapján közgyógyellátásban részesül.
(7) A jogosult a döntés kézhezvételét követő 15 napon belül köteles bejelenteni, ha közgyógyellátásra való jogosultságát megállapították.
(8) A megállapított támogatást a változás bekövetkezése hónapjának utolsó napjával meg kell szüntetni, ha a jogosult:
a) más településre költözött,
b) a rendeletben előírt feltételek valamelyikének nem felel meg,
c) alanyi vagy normatív közgyógyellátásra jogosult,
d) elhunyt.
10. §
(1) Kérelemre a házi segítségnyújtás szociális alapellátás intézményi térítési díjához térítési díj kiegészítésre jogosult - a kiegészítés végleges megállapítása esetén a kérelem benyújtásának napjától a házi segítségnyújtás szolgáltatás igénybevételének idejére, de legfeljebb tárgyév december 31. napjáig – az a személy, aki az alábbi együttes feltételeknek megfelel:
a) Újfehértón bejelentett lakóhellyel rendelkezik és életvitelszerűen a bejelentett lakóhelyen él, és
b) házi segítségnyújtás szociális alapellátásban részesül, továbbá
c) a háztartásban - egyedül élő esetén is - az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 500 %-át nem haladja meg.
(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatás megállapítása iránti kérelemhez mellékelni kell:
a) a jövedelemnyilatkozatokat,
b) a jövedelemnyilatkozatokban feltüntetett jövedelmek igazolására szolgáló iratokat,
c) a házi segítségnyújtás szociális alapszolgáltatás igénybevételét igazoló, a szolgáltatóval megkötött ellátási szerződés másolatát.
(3) Az (1) bekezdés szerint megállapított támogatás továbbfolyósítása/folytatólagos megállapítása iránt az ellátásra való jogosultság együttes feltételeinek fennállása esetén a jogosult a lejáratot megelőző 30 napon belül kérelmet terjeszthet elő. Amennyiben a kérelem és mellékletei megfelelnek az (1) és (2) bekezdésben foglaltaknak, abban az esetben az ellátásra való jogosultság a következő naptári év január 01. napjától december 31. napjáig megállapításra kerül.
(4) Az (1) bekezdés szerinti támogatás ugyanazon háztartáson belül több jogosultnak is megállapítható, amennyiben a kérelmező az (1) bekezdésben meghatározott jogosultsági feltételeknek megfelel.
(5) Az (1) bekezdés szerinti házi segítségnyújtást kiegészítő támogatás havi rendszerességgel nyújtott támogatás, melynek mértéke – az (5) bekezdésben foglaltak figyelembevételével - az intézményi térítési óra díj 300,-Ft összeget meghaladó része, de legfeljebb 200,-Ft/ellátási óra/fő.
(6) Az (1) bekezdés szerinti kiegészítő támogatást a jogosult hetente legfeljebb öt ellátási órára veheti igénybe.
(7) A támogatás a jogosult részére természetbeni ellátásként kerül megállapításra, melyet az Önkormányzat a szolgáltatóval kötött megállapodás alapján biztosít.
(8) A szolgáltató a tárgyhót követő napon a térítési díj és az ellátási napok számáról adatot szolgáltat az önkormányzat részére.
(9) A kedvezmény megállapítása esetén a jogosult köteles 15 napon belül bejelenteni, ha
a) a háztartás jövedelmi, vagyoni viszonyaiban változás következett be,
b) a házi segítségnyújtás alapszolgáltatás igénybevétele megszűnik,
c) a bejelentett lakóhelye megváltozik.
(10) A megállapított támogatást a változás bekövetkezése hónapjának utolsó napjával meg kell szüntetni, ha a jogosult:
a) más településre költözött,
b) a rendeletben előírt feltételek valamelyikének nem felel meg,
c) elhunyt.
4. Helyi közlekedési támogatás
11. §
(1) Kérelemre helyi közlekedési támogatásra jogosult az a helyi autóbuszjáratra érvényes bérlettel rendelkező személy, aki a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményeiről szóló 85/2007. (IV.25.) Korm. rendeletben szabályozott tanulóbérlet vagy nyugdíjas bérlet igénybevételére jogosult feltéve, hogy a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének az 500 %-át.
(2) Jövedelemvizsgálat nélkül jogosult helyi közlekedési támogatásra a helyi autóbuszjáratra érvényes tanuló bérlettel rendelkező, rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő személy.
(3) A helyi közlekedési támogatást az Újfehértón közlekedő helyi autóbuszjáratra érvényes bérletre lehet igénybe venni.
(4) A kérelemhez mellékelni kell:
a) a jövedelemnyilatkozatot,
b) a jövedelemnyilatkozatban feltüntetett jövedelmek igazolására szolgáló iratokat,
c) a (2) bekezdésben meghatározott jogosultsági feltételeket igazoló okiratot, valamint igényléskor be kell mutatni a helyi autóbuszjáratra érvényes bérletet és tanulóbérlet esetén a diákigazolványt, nyugdíjas bérlet esetén az ellátottak utazási utalványát.
(5) A helyi közlekedési támogatás összege azonos az (1)-(2) bekezdésben meghatározott jogosultak által fizetendő a menetrendszerinti helyi autóbuszra érvényes bérlet árával.
(6) A megállapított helyi közlekedési támogatást a határozat véglegessé válását követően az Önkormányzat házipénztárából kell kifizetni.
5. Záró rendelkezések
12. §
(1) A rendelet 2020. március 01-én lép hatályba.
(2) A rendelet rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben kell alkalmazni.
(3) E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti Újfehértó Város Önkormányzat Képviselő-testületének a pénzben és természetben nyújtott szociális ellátások helyi szabályairól szóló 18/2012. (VII.26.) önkormányzati rendelete.
Újfehértó, 2020. február 27.
Dr. Hosszú József Dr. Veres Ildikó
polgármester jegyző
A rendeletet kihirdettem:
Ú j f e h é r t ó n, 2020. február 28-án
Dr. Veres Ildikó
j e g y z ő
INDOKOLÁS
a pénzben és természetben nyújtott szociális ellátások helyi szabályairól szóló önkormányzati rendelet elfogadásáról
I. Általános indokolás
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Szt.) a szociális ellátás feltételeinek biztosítását az állam központi szervein kívül a helyi önkormányzatok feladataként állapítja meg, lehetővé téve, hogy az önkormányzat saját költségvetése terhére egyéb ellátásokat megállapíthasson.
A pénzben és természetben nyújtott szociális ellátások helyi szabályairól szóló 18/2012. (VII.26.) önkormányzati rendelet felülvizsgálata időszerűvé vált, és egy új, a pénzben és természetben nyújtott szociális ellátások helyi szabályait meghatározó önkormányzati rendelet megalkotása költségvetési-, és átláthatósági szempontból is szükségszerűvé vált.
A támogatások célja, hogy a helyi lakosság eddiginél szélesebb köre részesüljön valamilyen ellátásban, települési támogatásban, az újszülöttektől egészen a nyugdíjas korú személyekig.
II. Részletes indokolás
1. §-ához
A helyi rendeletben biztosított szociális ellátások igénybevételéhez szükséges eljárási rendelkezések meghatározása, a csatolandó jövedelem igazolására szolgáló dokumentumok meghatározása.
2. § - ához
Az eseti jelleggel nyújtott települési támogatások (létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzet bekövetkezéséhez kapcsolódó körülmény, meghalt személy eltemettetéséről történő gondoskodás esete, elemi kár, bűncselekmény okozta megélhetést veszélyeztető vagy kivételes méltánylást érdemlő rendkívüli élethelyzet, alkalmi jelleggel felmerült gyógyszerkiadáshoz kapcsolódó körülmény) szabályozása, kérelmek benyújtásának módjának, és idejének, a biztosított minimális összeg meghatározása.
3. § - ához
A települési támogatás keretén belül biztosított születési támogatás igénylésének mint nem rendszeres (egyszeri) települési támogatás jogosultsági feltételei, igénylésének és folyósításának módja, illetve a támogatás összege kerülnek meghatározásra.
4. § - ához
A települési támogatás keretén belül biztosított, a 18. életévtől a 64. életévet tárgyévben betöltött személyek részére nyújtható, a lakásfenntartási költségek csökkentését célzó egyszeri települési támogatás - mint nem rendszeres települési támogatás - jogosultsági feltételei, igénylésének és folyósításának módja, illetve a támogatás összege kerülnek meghatározásra.
5. § - ához
A települési támogatás keretén belül biztosított, nevelési – és iskolakezdési támogatás – mint rendkívüli egyszeri települési támogatás - jogosultsági feltételei, igénylésének és folyósításának módja, illetve a támogatás összege kerülnek meghatározásra.
6. § - ához
A települési támogatás keretén belül biztosított fűtési támogatás – mint rendkívüli egyszeri települési támogatás - jogosultsági feltételei, igénylésének és folyósításának módja, illetve a támogatás összege kerülnek meghatározásra.
7. § - ához
Rendkívüli, egyszeri települési támogatás keretén belül, év végi keret terhére biztosítható ún. „Karácsonyi csomag” biztosításának feltételei kerülnek meghatározásra.
8. §-ához
A települési támogatás keretében megállapítható lakásfenntartási költségek csökkentését célzó rendszeres, ún. lakásfenntartási támogatás jogosultsági feltételei, igénylésének és folyósításának módja, illetve a támogatás összege kerülnek meghatározásra.
9. §-ához
A települési támogatás keretében megállapítható gyógyszertámogatás mint rendszeres települési támogatás jogosultsági feltételei, igénylésének és folyósításának módja, a megszűnés esetei, illetve a támogatás összege kerülnek meghatározásra.
10. §-ához
A települési támogatás keretében megállapítható házi segítségnyújtás kiegészítését biztosító természetbeni települési támogatás jogosultsági feltételei, igénylésének módja, korlátozó tényezők, illetve a támogatás mértéke, a megszüntetés esetei kerülnek meghatározásra.
11. §-ához
A helyi közlekedési támogatás jogosultsági feltételei, igénylésének és folyósításának módja, illetve a támogatás összege kerülnek meghatározásra.
12. § - ához
A rendelet hatályba lépéséhez, illetve a pénzben és természetben nyújtott szociális ellátások helyi szabályairól szóló 18/2012. (VII.26.) önkormányzati rendelet hatályon kívül helyezéséhez szükséges rendelkezéseket rögzíti.
***
Az indokolás közzététele megtörténik az előterjesztés közzétételével.
A javasolt szabályozás az európai uniós jogból eredő kötelezettséggel összhangban van.
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 20.§ szerinti egyeztetési kötelezettség jelen szabályozásnál nem releváns.