Bajót Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 22.) önkormányzati rendelete

szociális ellátások helyi szabályairól

Hatályos: 2022. 01. 01- 2023. 10. 31

Bajót Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2021. (IX. 22.) önkormányzati rendelete

szociális ellátások helyi szabályairól

Bajót Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § (1) bekezdésében, a 26. §-ában, a 32. § (3) bekezdésében, 45. § (1) bekezdésében, az 58/B. § (2) bekezdésében, és a 132. § (4) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdése szerinti, a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 27/2021. (I.29.) Korm. rendelettel kihirdetett veszélyhelyzetben, a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény egyes rendelkezéseinek eltérő alkalmazásáról szóló 307/2021. (VI.05.) Korm. rendelete alapján a veszélyhelyzet idejére, az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva az alábbi rendeletet alkotja:

1. Eljárási rendelkezések

1. § (1) A szociális támogatás megállapítása iránti kérelmet az illetékességgel rendelkező Bajóti Közös Önkormányzati Hivatalhoz (továbbiakban: Hivatal) kell benyújtani. A támogatás igényelhető formanyomtatványon vagy a Hivatalban jegyzőkönyvbe foglalt nyilatkozat formájában.

(2) A támogatás elbírálása előtt - a kérelemnek a döntésre jogosító hatáskörrel rendelkező szervhez történő továbbítása előtt - a Hivatal környezettanulmányt készíthet.

(3) A szociális rászorultságon alapuló pénzbeli támogatás kifizetéséről és a megállapított természetbeni támogatás folyósításáról a polgármester gondoskodik.

(4) A rendszeres pénzbeli támogatás kifizetése a Hivatal házipénztárában - kivéve a 6. §-ban és a 13. §-ában meghatározott támogatásokat - havonta 5-ig hétfői napon történik. A nem rendszeres pénzbeli támogatás kifizetésének időpontjáról a támogatást megállapító határozatban kell rendelkezni.

(5) A 6. §-ban meghatározott iskolába járási települési támogatás és a 13. §-ban meghatározott támogatás 3 havonta, a hónap 5. napjáig, a házipénztárban kerül kifizetésre.

(6) A 10. §-ban meghatározott 70 éven felüliek pénzbeli támogatása minden év október 30-ig kerül kifizetésre.

(7) A 11. §-ban meghatározott beiskolázási támogatás minden év szeptember 30-áig kerül kifizetésre.

(8) A természetbeni támogatások – a 2. § (11) bekezdésének kivételével - az adott támogatási formának megfelelően a 4. §, 5. § és 12. §-ban meghatározottak szerint kerülnek kiosztásra.

(9) A 2. § (11) bekezdés szerinti utalványok kiosztásának időpontjáról a támogatást megállapító határozatban kell rendelkezni.

2. Települési támogatás

2. § (1) Települési támogatás nyújtható:

  • a) sürgős szükség, rendkívüli élethelyzetre,
  • b) elemi csapásra, hosszabb kórházi ápolással járó, tartós táppénzes állományra, betegségre, balesetre,
  • c) temetési támogatásra,
  • d) lakhatás költségeinek támogatására,
  • e) kórházi ápolásra,
  • f) gyógyszertámogatásra,
  • g) létfenntartást veszélyeztető élethelyzetre,
  • h) 3-14 év közötti és 14 évet betöltött általános iskolás gyermekek karácsonyi csomagjára,
  • i) 70 év felettiek karácsonyi csomagjára,
  • j) iskolába járás támogatására,
  • k) 18 év alatti gyermekek speciális étkezésére,
  • l) óvoda étkeztetés térítési díjának támogatására,
  • m) 70 éven felüliek egyszeri pénzbeli támogatására,
  • n) beiskolázási támogatásra,
  • o) babavárócsomag,
  • p) jelzőrendszeres házi segítségnyújtás térítési díjának támogatására.

(2) A polgármester a települési támogatásként adható pénzbeli ellátás helyett mérlegelési jogkörében természetbeni ellátást nyújt, amennyiben feltételezhető, hogy a pénzbeli támogatást a kérelmező életviteléből, szenvedélybetegségéből adódóan nem a támogatás célja szerint használna fel.

(3) A települési támogatás egy összegben vagy havi rendszerességgel is megállapítható.

(4) Települési támogatásban a családonként egyszerre csak egy személy részesülhet.

(5) Egy összegben megállapított település támogatás esetén - az (9) és (10) bekezdésben foglalt rendkívüli települési támogatás kivételével –negyedévente (a kérelem benyújtásának dátuma alapján) egy alkalommal nyújtható be újabb települési támogatás iránti kérelem.

(6) Havi rendszerességgel megállapított települési támogatás esetén – a (9) és (10) bekezdésben foglalt rendkívüli települési támogatás kivételével – a havi rendszerességgel megállapított települési támogatás lejártáig (a kérelem benyújtásának dátumától számítva) újabb települési támogatás iránti kérelem nem nyújtható be.

(7) Létfenntartást veszélyeztető élethelyzetben, kórházi ápolás miatt települési támogatás megállapítására – kivéve a (9) és (10) bekezdésben foglalt rendkívüli település támogatást –, akkor kerülhet sor:

  • a) ha a rászoruló egy főre számított családi jövedelemhatára az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegnek 150%-át, egyedül élő esetén annak 180%-át, egyedülálló esetén annak 190 %-át, nem haladja meg, valamint
  • b) amennyiben a kérelmező vagy közeli hozzátartozója
    • ba) munkaviszonnyal nem rendelkezik és
    • bb) nincs rendszeres pénzellátása, valamint
    • bc) együttműködik az állami foglalkoztatási szervvel (munkaügyi központtal), álláskeresőként regisztráltatja magát.

(8) A (7) bekezdésben meghatározott települési támogatás mértéke, rászorultsághoz igazodva – egy összegben megállapított támogatás esetén – maximum 50.000 Ft, havi rendszerességű támogatás esetén pedig maximum 30.000 Ft/hó lehet.

(9) Sürgős szükség esetén, ha az igénylő rendkívüli életkörülményei az azonnali segítséget indokolja, hivatalból jövedelemre való tekintet nélkül is megállapítható rendkívüli települési támogatás. Ebben az esetben az települési támogatás összege egy összegben megállapított támogatás esetén maximum 50.000 Ft-ig, havi rendszerességű támogatás esetén pedig maximum 30.000 Ft/hó összegig terjedhet. Ebben az esetben a megállapításhoz csak írásos kérelem és az igénylés okának megjelölése szükséges.

(10) Elemi csapás, hosszabb kórházi ápolással járó, tartós táppénzes állomány, betegség, baleset esetében hivatalból vagy kérelemre évente legfeljebb egy alkalommal jövedelemre való tekintet nélkül is megállapítható az rendkívüli települési támogatás. Ebben az esetben az települési támogatás összege maximum 100.000 Ft-ig terjedhet.

(11) A 2. § (1) bekezdés a) pontja, b) pontja, f) pontja, g) pontjaiban meghatározott célú települési támogatások esetében, amennyiben a kérelmező a támogatást tisztítószer és vegyi áru vagy élelmiszer költségeinek fedezetére kéri, úgy a támogatás természetbeni juttatásként, az Bajót Község Önkormányzat által kiállított és Bajót Község Önkormányzat hivatalos pecsétjével ellátott – 1000 Ft-os címletekben - utalvány formájában is nyújtható. Az utalványok beválthatók Bajót településen található, bármely vegyesboltban, élelmiszerboltban vagy húsboltban. Az utalványokon semmilyen élvezeti cikk (pl.: cigaretta, alkohol, üdítő, édesség, chips, stb.) nem vásárolható. A támogatásként biztosított utalványokon kizárólag a megélhetést szolgáló élelmiszer (tej, kenyér, felvágott, tartós élelmiszer, hústermék, zöldség stb.), tisztítószer, vegyi áru (pl.: fertőtlenítőszer, mosószerek, stb.) vásárolható. Az utalványok készpénzre nem válthatók át. Az utalványok a kézhezvételtől számított 5 napon belül használható fel.

3. § (1) Temetési költségekhez való hozzájárulásként, települési támogatás nyújtható azon személy részére, aki az elhunyt személy temetéséről gondoskodott, de arra a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény 20. § (1) bekezdése alapján nem lett volna köteles, illetve tartásra köteles hozzátartozó részére, ha a temetési költségek viselése a saját, illetve a családja létfenntartását veszélyezteti.

(2) A temetés költségeinek viselése akkor veszélyezteti a temetésről gondoskodó kérelmező saját, illetve a családja létfenntartását, ha egy főre számított családi jövedelemhatára az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegnek 150%-át, egyedül élő esetén annak 180%-át, egyedülálló esetén annak 190 %-át nem haladja meg.

(3) A (1) bekezdés szerinti települési támogatás kérelmet, legfeljebb a haláleset bekövetkezésétől számított 60 napon belül lehet benyújtani.

(4) A (1) bekezdésben meghatározott temetési költséghez való hozzájárulásként nyújtott települési támogatás mértéke - rászorultsághoz igazodva – a helyben szokásos legolcsóbb temetés költségének maximum 30 %-a.

4. § (1) A helyi önkormányzat - települési támogatás keretében - minden a Bajóton állandó lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen itt élő szülő(k) – elvált szülők esetén azon szülő, aki a gyermeket neveli és akinél a gyermek állandó lakcíme be van jelentve -, 3-14 év közötti gyermeke(i) részére vagy azon 14 év feletti gyermeke(i) részére akik általános iskolai jogviszonnyal rendelkeznek, december hónapban természetbeni támogatásként, karácsonyi élelmiszer csomagot ad, 2000-5000 Ft értékben, ha a családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 1500%-át.

(2) A támogatás megállapításának feltétele:

  • a) Jelen rendelet 1. számú mellékletében meghatározott kérelem benyújtása, melyben a szülő - többek között - büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozik arról, hogy az (1) bekezdésben meghatározott jövedelmi viszonyai megfelelnek a támogatás igénylésének, illetve
  • b) a 14 évet betöltött gyermek esetében, iskolalátogatási igazolás (jogviszony-igazolás) Hivatalhoz történő benyújtása. Az iskolalátogatási igazolásokat legkésőbb minden év november 30-áig kell a Hivatalhoz benyújtani.

(3) A támogatás megállapítása a polgármester hatásköre.

5. § (1) Települési támogatás keretében minden 70. életévét betöltött, bajóti állandó lakcímmel rendelkező lakos részére, akiknél a családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 1500%-át, december hónapban természetbeni támogatásként, karácsonyi élelmiszer csomagot ad, 3000-7000 Ft értékben.

(2) A támogatás megállapításának feltétele: Jelen rendelet 2. számú mellékletében meghatározott kérelem benyújtása, melyben a kérelmező - többek között - büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozik arról, hogy az (1) bekezdésben meghatározott jövedelmi viszonyai megfelelnek a támogatás igénylésének.

(3) A támogatás megállapítása a polgármester hatásköre.

6. § (1) A helyi önkormányzat, a Bajóton állandó lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen itt élő szülő(k) – elvált szülők esetén azon szülő, aki a gyermeket neveli és akinél a gyermek állandó lakcíme be van jelentve - részére, amennyiben a családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 1500%-át, az iskolai oktatás idejére iskolába járási támogatást nyújt azon gyermekei után, akik más településen folytatják nappali rendszerű gimnáziumi, középiskolai tanulmányaikat.

(2) Az iskolába járási támogatás havi összege gyermekenként 2 000 Ft, mindaddig, amíg a gyermek tanuló jogviszonyban áll.

(3) A támogatás megállapításának feltétele:

  • a) Jelen rendelet 1. számú mellékletében meghatározott kérelem benyújtása, melyben a szülő - többek között - büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozik arról, hogy az (1) bekezdésben meghatározott jövedelmi viszonyai megfelelnek a támogatás igénylésének, illetve
  • b) a 14 évet betöltött gyermek esetében, iskolalátogatási igazolás (jogviszony-igazolás) Hivatalhoz történő benyújtása. Az iskolalátogatási igazolásokat legkésőbb minden év október 30-áig kell a Hivatalhoz benyújtani.

(4) A támogatás megállapítása a polgármester hatásköre.

7. § (1) Eseti települési gyógyszertámogatás adható azon bajóti lakóhelyű személyek gyógyszerkiadásainak csökkentésére, akiknek magas a gyógyszerkiadásuk és közgyógyellátásra nem jogosultak.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatásban azok részesülnek, akiknek jövedelemhatártól függetlenül a havi rendszeres gyógyító ellátási költsége meghaladja az öregségi nyugdíjminimum 25 %-át.

(3) A települési gyógyszertámogatás mértéke – rászorultsághoz igazodva – alkalmanként minimum 3.000 Ft, maximum 30.000 Ft lehet. A támogatás megállapítása a polgármester hatásköre.

8. § (1) Jövedelemhatártól függetlenül települési támogatás jár annak a Bajóton állandó lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen itt élő szülőnek (elvált szülők esetén azon szülőnek, aki a gyermeket neveli és akinél a gyermek állandó lakcíme be van jelentve), akinek iskolarendszerű oktatásban tanuló, 18 évét be nem töltött gyermekének az étkeztetését - speciális diétájára való tekintettel - az önkormányzat vagy az iskola, intézményi közétkeztetés keretében nem tudja biztosítani.

(2) A települési támogatás megállapításának feltétele:

  • a) jelen rendelet 5. számú mellékletében meghatározott kérelem benyújtása
  • b) a szülő által benyújtott szakorvosi igazolás, és az intézményi közétkeztetést biztosító cég nyilatkozata arról, hogy a gyermek számára előírt diétás étrendet nem tudja biztosítani.

(3) A támogatás 1 évre kerül megállapításra, mértéke havi 40 000 Ft. A támogatás megállapítása a polgármester hatásköre.

9. § (1) A helyi önkormányzat az óvodai nevelés idejére az óvodai étkeztetés térítési díjához települési támogatást nyújt azon Bajóton állandó lakhellyel rendelkező szülők részére akinek gyermeke:

  • a) Bajóton állandó lakhellyel rendelkezik és
  • b) Mindszenty József Katolikus Általános Iskola és Óvoda bajóti tagintézményében óvodai nevelésben részesül és
  • c) családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 1500%-át és
  • d) nem részesül a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 21/B.§ (1) bekezdés a) pontjában meghatározott ingyenes étkeztetésben.

(2) A támogatás megállapításának feltétele: jelen rendelet 1. számú mellékletében meghatározott kérelem benyújtása, melyben a kérelmező - többek között - büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozik arról, hogy az (1) bekezdésben meghatározott jövedelmi viszonyai megfelelnek a támogatás igénylésének.

(3) A települési támogatás mértéke megegyezik a havi étkezési térítési díj összegével.

10. § (1) Az önkormányzat a Bajóton legalább – minden év október 2-ától számított - 5 éve állandó lakóhellyel rendelkező 70. életévét betöltött személy részére, akiknél a családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 1500%-át, egyszeri 20.000, - Ft összegű települési támogatást ad.

(2) A támogatás megállapításának feltétele:

  • a) Jelen rendelet 2. számú mellékletében meghatározott kérelem benyújtása, melyben a kérelmező - többek között - büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozik arról, hogy az (1) bekezdésben meghatározott jövedelmi viszonyai megfelelnek a támogatás igénylésének, és a
  • b) a népesség- és lakcím-nyilvántartás adatai alapján megállapítható a bajóti - minden év október 2-ától számított - 5 évi állandó lakóhely.

(3) A támogatás megállapítása a polgármester hatásköre.

11. § (1) A helyi önkormányzat a Bajóton állandó lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen itt élő szülő(k) – elvált szülők esetén azon szülő, aki a gyermeket neveli és akinél a gyermek állandó lakcíme be van jelentve - részére, gyermeke(ik) általános iskolai aktuális tanévi tanulmányainak megkezdéséhez, minden év szeptember 30-áig gyermekenként egyszeri 10.000 Ft beiskolázási támogatást nyújt, amennyiben a családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 1500%-át .

(2) A támogatás megállapításának feltétele:

  • a) Jelen rendelet 1. számú mellékletében meghatározott kérelem benyújtása, melyben a szülő - többek között - büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozik arról, hogy az (1) bekezdésben meghatározott jövedelmi viszonyai megfelelnek a támogatás igénylésének, és
  • b) iskolalátogatási igazolás (jogviszony-igazolásokat) Hivatalhoz történő benyújtása. Az iskolalátogatási igazolásokat (jogviszony-igazolásokat) legkésőbb minden év augusztus 30-áig kell a Hivatalhoz benyújtani.

(3) A támogatás megállapítása a polgármester hatásköre.

12. § (1) Gyermek születése esetén a Bajóton állandó lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen itt élő lakosok részére az önkormányzat, természetbeni települési támogatásként, a gyermekük születésétől számított 1 hónapon belül maximum 40.000 Ft értékű babaváró csomagot nyújt, amennyiben a családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 1500%-át.

(2) A támogatás megállapításának feltétele: jelen rendelet 1. számú mellékletében meghatározott kérelem benyújtása, melyben a szülő - többek között - büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozik arról, hogy az (1) bekezdésben meghatározott jövedelmi viszonyai megfelelnek a támogatás igénylésének.

(3) A támogatás megállapítása a polgármester hatásköre.

13. § (1) Az önkormányzat a Bajóton állandó lakóhellyel rendelkező, és életvitelszerűen itt élő, öregségi nyugdíjban részesülő, jelzőrendszeres házi segítségnyújtásra jogosult lakos részére, települési támogatást nyújt a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás térítési díjának 100 %-ában történő megfizetéséhez.

(2) A támogatás feltétele, hogy a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás igénybevevő, (1) bekezdésben meghatározott lakos a térítési díj befizetéséről szóló igazolást a Bajóti Közös Önkormányzati Hivatal részére benyújtsa.

(3) A támogatás megállapítása a polgármester hatásköre.

14. § (1) Lakhatási költségekhez, települési támogatás nyújtható annak:

  • a) akinek az egy főre számított családi jövedelemhatára az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegnek 150%-át, egyedül élő esetén annak 180%-át, egyedülálló esetén annak 190 %-át nem haladja meg, valamint
  • b) amennyiben a kérelmező vagy közeli hozzátartozója
    • ba) munkaviszonnyal nem rendelkezik és
    • bb) nincs rendszeres pénzellátása, valamint
    • bc) együttműködik az állami foglalkoztatási szervvel (munkaügyi központtal), álláskeresőként regisztráltatja magát.

(2) Lakhatási költségekhez nyújtott települési támogatást 6 havi rendszerességgel kell megállapítani, havi összege rászorultságtól függően maximum 10 000 Ft.

15. § (1) A települési támogatás keretében szabályozott ellátásokkal kapcsolatos hatáskört a polgármester gyakorolja.

(2) A rendelet 2. § (4)–(11) bekezdésben foglalt rendelkezéseit a 3. §-13. §-ban foglalt támogatásokra nem lehet alkalmazni.

(3) A 4. §-ban, 6. §-ban, 9. §-ban, 11. §-ban és a 12. §-ban foglalt támogatások esetében a kérelmet a rendelet 1. mellékletében meghatározott formanyomtatványon kell benyújtani.

(4) Az 5. §-ban és 10. §-ban foglalt támogatások esetében a kérelmet a rendelet 2. mellékletében meghatározott formanyomtatványon kell benyújtani.

(5) A 2. § (9) és (10) bekezdésben foglalt rendkívüli települési támogatás, valamint a 4. §-ban, 5. §-ban, 6. §-ban, 10. §-ban 11. §-ban, 12. §-ban és 13. §-ban foglaltak kivételével a kérelmet a rendelet 3. mellékletében meghatározott formanyomtatványon kell benyújtani.

(6) A 2. § (9) és (10) bekezdésében foglalt rendkívüli települési támogatást a rendelet 4. mellékletében meghatározott formanyomtatványon kell benyújtani az abban szereplő mellékletek csatolásával.

(7) A 8. §-ban meghatározott támogatást a rendelet 5. mellékletében meghatározott formanyomtatványon kell benyújtani az abban szereplő mellékletek csatolásával.

(8) E rendelet szerint nyújtott településülési támogatások felhasználásának jogszerűségét a hivatal szociális ügyintézője környezettanulmány készítésével, vagy a pénzbeli támogatás felhasználásáról szóló bizonylat, dokumentum bekérésével ellenőrizheti.

3. Köztemetés

16. § A köztemetés elrendelésével kapcsolatos hatáskört Bajót Község Önkormányzat Polgármestere gyakorolja.

4. Bursa Hungarica

17. § (1) Az Önkormányzat a Bursa Hungarica ösztöndíj pályázati felhívásban foglalt feltételeknek megfelelt, bajóti állandó lakhellyel rendelkező lakost Bursa Hungarica támogatásban részesíti, ha a családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 1500%-át.

(2) A Bursa Hungarica ösztöndíj pályázatok elbírálása a polgármester hatásköre.

5. Személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatások

18. § (1) A személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatások körében az önkormányzat

  • a) étkeztetést
  • b) jelzőrendszeres házi segítségnyújtást
  • c) családsegítő szolgáltatást

biztosít.

(2) Az étkezés keretében az önkormányzat tartósan vagy átmenetileg napi egyszeri meleg étkezést (ebéd) biztosít a rászorultnak.

(3) A személyes gondoskodást nyújtó ellátások iránti kérelmet a Hivatalhoz kell benyújtani. A személyes gondoskodás körébe tartozó ellátások iránti kérelmekről a Polgármester dönt, és határozatban értesíti az érintetteket.

(4) Az étkeztetés keretében biztosított étel házhozszállítását az Önkormányzat térítésmentesen biztosítja a jogosultak számára.

(5) A személyes gondoskodás körébe tatozó ellátásért térítési díjat kell fizetni. Az étkezés térítési díjának mértékét a szociális étkezési térítési díjak helyi szabályairól szóló rendelet szabályozza.

(6) A térítési díjat utólag, minden hó 6. napjáig kell fizetni.

(7) Étkeztetésben azok részesülhetnek, akik

  • a) 75. életév feletti életkoruk,
  • b) egészségi állapotuk,
  • c) fogyatékosságuk,
  • d) pszichiátriai betegségük,
  • e) szenvedélybetegségük vagy
  • f) hajléktalanságuk

miatt önmaguk illetve eltartottjuk napi egyszeri meleg étkezéséről tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek gondoskodni, és egy főre jutó jövedelme nem éri el a havi 85 500 Ft-ot.

(8) Az (7) bekezdés vonatkozásában az a személy minősül :

  • a) egészségi állapota alapján rászorultnak, akinek egészségi állapotáról kezelőorvosa évente igazolást ad ki, hogy betegségéből eredően önmaga illetve eltartottja legalább napi egyszeri meleg étkezéséről nem tud gondoskodni.
  • b) fogyatékkal élőnek, aki a fogyatékossági ellátás megállapítását és folyósítását igazoló okiratot vagy ennek hiányában a fogyatékosság fennállását igazoló szak-véleményt bemutatja,
  • c) pszichiátriai vagy szenvedély-betegnek, akinek állapotát pszichiáter vagy neurológus szakvéleménye igazolja,
  • d) hajléktalannak, aki éjszakáit közterületen vagy nem lakás céljára szolgáló helyiségben tölti, feltéve, hogy szokásos tartózkodási helye Bajóton van.

(9) A szociális étkeztetési kérelmet a Hivatalhoz kell benyújtani jövedelemigazolással együtt. A (8) bekezdésében felsorolt állapotot hitelt érdemlően igazolni, a kérelemhez csatolt, az egészségi állapotra vonatkozó háziorvosi igazolással lehet. A kérelmező életvitelében beállott súlyos egészségét veszélyeztető körülmény fennállásakor, igazolásoktól el kell tekinteni, és azok hiányában is biztosítani kell a rászorult számára a szociális étkeztetést.

(10) Az ellátást meg kell szüntetni, ha a gondozott:

  • a) térítési díjfizetési kötelezettségét nem teljesíti
  • b) számára az ellátás nem indokolt
  • c) az igényétől eláll vagy
  • d) meghal

(11) A 18. § (10) bekezdés a) pontjának fennállása esetén 2 havi meg nem fizetett térítési díj esetén az ellátást hivatalból meg kell szüntetni.

(12) A 18. § (10) bekezdés b) pontjában fennálló feltétel meglétét évente felül kell vizsgálni. A felülvizsgálat során, a megállapítás alapjául szolgáló feltételek megszűnése esetén az ellátást meg kell szüntetni a felülvizsgálatot követő hó 1. napjától.

(13) A 16 § (10) bekezdés c) pontjának és d) pontjának fennállását a Hivatalhoz be kell jelenteni. A bejelentést követő 2. napjától az étkeztetést a polgármester által hozott határozattal meg kell szüntetni.

6. Családsegítés

19. § Az önkormányzat a családsegítő szolgáltatást társulás formájában a Kuckó Család- és Gyermekjóléti Szolgálat által biztosítja.

7. Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás

20. § Az önkormányzat a családsegítő szolgáltatást társulás formájában az Esztergom és Nyergesújfalu Többcélú Kistérségi Társulás által biztosítja.

8. Egyéb rendelkezések

21. § Az e rendelet 2. §-ában, 11. §-ában, 12. §-ában és 13. §-ában foglalt települési támogatások megállapítása iránti eljárás a családsegítő szolgálat, védőnő vagy általános iskola, óvoda írásos jelzése alapján hivatalból is megindítható.

9. Záró rendelkezések

22. § (1) E rendelet 2022. január 1-jén lép hatályba.

(2) Jelen rendelet hatályba lépésével hatályát veszti a szociális ellátások helyi szabályairól szóló 15/2020 (IX.09.) önkormányzati rendelet.