Dabas Város Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2021. (III. 16.) önkormányzati rendelete
A Reménysugár Fogyatékosok Napközi Otthonában igénybe vehető nappali ellátásról és azok térítési díjáról
Hatályos: 2021. 04. 01- 2022. 02. 28
Dabas Város Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2021. (III. 16.) önkormányzati rendelete
A Reménysugár Fogyatékosok Napközi Otthonában igénybe vehető nappali ellátásról és azok térítési díjáról
2021.04.01.
A veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 27/2021. (I.29.) Korm. rendelettel kihirdetett veszélyhelyzetre tekintettel, a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi. CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdésében, kapott felhatalmazás alapján Dabas Város Polgármestere Dabas Város Önkormányzatának Képviselő-testülete hatáskörében „a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló” 1993. évi III. törvény 92. § (1) b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, valamint Hernád, Inárcs, Kakucs, Örkény, Tatárszentgyörgy, Táborfalva, Újhartyán, Újlengyel, Pusztavacs települések Képviselő- testületeinek hozzájárulásával, a „Magyarország helyi önkormányzatairól” szóló 2011. évi CLXXXIX törvény 13. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
E rendelet hatálya kiterjed Dabas városra és az Ország Közepe Önkormányzati Társulásban (továbbiakban: Társulás) részt vevő településekre Hernád, Inárcs, Kakucs, Örkény, Tatárszentgyörgy, Táborfalva, Újhartyán, Újlengyel, Pusztavacs településekre valamint e települések közigazgatási területén lakcímmel rendelkező és A szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló
1993. évi III. törvény (továbbiakban: Sztv.) (1) – (3) bekezdésében meghatározott személyekre.
Személyes gondoskodás formája
(1)A Társulás a
Sztv. 57. § (1) bekezdés c) – g) pontjában meghatározott személyes gondoskodást nyújtó ellátást a Reménysugár Fogyatékosok Napközi Otthona által látja el.
Székhelye : 2370 Dabas, Kossuth László u. 1.; telephelye: 2365 Inárcs, Tűzoltó u. 3. szám alatt.
(2)Személyes gondoskodást nyújtó alapellátás formája:
- fogyatékosok nappali ellátása
A nappali ellátás igénybevételének módja
(1)A nappali ellátás igénybevétele önkéntes, az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője kérelmére, indítványára történik.
(2)Szóbeli vagy írásbeli megkeresés útján sor kerül a személyes találkozóra. Fogyatékos személyek nappali ellátásának igénybevétele iránti kérelemhez mellékelni kell a fogyatékosság fennállását igazoló dokumentációt:
a)a tanulási képességet vizsgáló szakértői és rehabilitációs bizottság, illetve az országos szakértői és rehabilitációs tevékenységet végző bizottság szakértői véleményét vagy
b)a fogyatékosság jellege szerinti szakorvosi leletet vagy
c)az Szt. 65/C. §-ának
(6) bekezdése szerinti dokumentumokat (fogyatékossági támogatás, vakok személyi járadéka, illetve magasabb összegű családi pótlék megállapítását, illetve folyósítását igazoló határozat vagy más okirat, vagy az ellátás megállapításának alapjául szolgáló, a fogyatékosság fennállását igazoló szakvélemény).
(3)Az intézménybe való felvételi igény kielégítő állapota esetén az intézményvezető szóban értesíti a jelentkező személyt vagy törvényes képviselőjét. A felvételi lapok kitöltését követően megállapodás kötésére kerül sor. A megállapodásban szereplő dátum adja az ellátott jogviszonyának kezdetét. A megállapodással összefüggő kérdéseket személyesen beszéli meg az intézményvezető és az ellátást igénybe vevő.
Az intézményvezető a megállapodást módosíthatja, ha:
a)az ellátás időtartamát az ellátott vagy törvényes képviselője módosítani kívánja;
b)az intézmény által nyújtott szolgáltatások formája, módja, illetve köre megváltozik;
c)ha a személyi térítési díj megállapítására, illetve fizetésére vonatkozó szabályok megváltoznak.
(4)Az ellátást kérelmező írásban nyilatkozik, hogy igénybe vesz e más szolgáltatónál, intézménynél valamilyen alapszolgáltatást. Tájékoztatásra kerül a személyi térítési díj összege.
(5)A fogyatékos személy próbaidővel (max. 3 hónap) bekerül az intézménybe.
(6)A próbaidő alatt az intézményvezető dönt a végleges felvételekről, a gondozónők véleményének kikérésével.
(1)Elutasítás esetén az intézményvezető a döntésről írásban értesíti az ellátást igénylőt, illetve törvényes képviselőjét.
(2)Ha az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője az intézmény vezetőjének elutasító döntését vitatja, az arról szóló értesítés kézhezvételétől számított nyolc napon belül a fenntartóhoz fordulhat. (jogorvoslat)
(3)Amennyiben a jelentkező fogyatékos személy hozzátartozója ápolási díjban részesül, abban az esetben a gondozott ellátását napi 5 órában tudja az intézmény biztosítani.
Az intézményi jogviszony szüneteltetésének és megszűnésének szabályai
(1)Az ügyfél intézményi jogviszonyát szüneteltetheti, azonban egy év után automatikusan megszűnik a jogviszonya. A szüneteltetés, amennyiben előre láthatólag hónapokban mérhető tartós távol maradást jelent, az ellátott vagy törvényes képviselője köteles az intézményvezetőnek erről telefonon vagy írásban tájékoztatást adni. Az intézményvezető köteles tájékoztatni, hogy helyét maximum egy évig tudja az intézmény fenntartani.
(2)Az ellátás lemondását az ellátott vagy törvényes képviselője kezdeményezheti. A lemondás indokát minden esetben meg kell adni. Amennyiben az ellátással kapcsolatos panasz merült fel, abban az esetben az intézményvezető kötelessége kivizsgálni az esetet.
(3)Az ellátásra jogosult intézményi jogviszony megszűnik:
a. az intézmény jogutód nélküli megszűnésével,
b. a szolgáltatást igénybe vevő részéről a jogosultság jogszabályi feltételei nem állnak fenn,
c. a határozott idejű intézményi elhelyezés esetén a megjelölt időtartam lejártával,
d. a jogosult, illetve hozzátartozója jogviszony megszüntetésére vonatkozó bejelentésével,
e. a szolgáltatást igénybe vevő elköltözik az ellátási területről,
f. a jogosult halálával,
g. akkor, ha az intézményi elhelyezés feltételei már nem állnak fenn, vagy a jogosultat másik
h. intézménybe kell elhelyezni, illetve intézményi elhelyezése nem indokolt,
i. a házirendet súlyosan megsérti.
(4)Az intézményi jogviszony megszűnésekor a felek egymással elszámolnak a személyes térítési díj vonatkozásában (túlfizetés, hátralék).
A térítési díj meghatározása
(1)Az ellátást igénybe vevő a személyes gondoskodást nyújtó ellátásokért térítési díjat fizet. (a rendszeres havi jövedelme alapján).
(2)Az nappali ellátás igénybevételének térítési díját a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások térítési díjáról szóló
29/1993.(II.17.) Korm. Rendelete szabályozza. Évente egy alkalommal meghatározásra kerül az intézményi térítési díj összege az
1. melléklet szerint. A személyi térítési díj összege igazodik az Ellátott jövedelméhez. Az Szt. 117. § (1) bekezdés alapján a személyi térítési díj nem haladhatja az Ellátott havi jövedelmének 15%-át nappali ellátás esetén, 30%-át nappali ellátás és étkezés esetén. Ennek megállapításához az ellátott /törvényi képviselője évente jövedelemigazolást ad. Nem kell térítési díj megállapításához szükséges adatokat közölni akkor, ha a szolgáltatást igénylő vagy más személy a szolgáltatás iránti kérelemmel egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy szerződésben vállal kötelezettséget az intézményi térítési díj teljes összegének megfizetésére.
(3)A személyi térítési díjat a tárgyhót követő hónap 10. napjáig kell befizetni az intézményben.
(4)Térítési díj fizetése alól mentesül, akinek semmilyen jövedelme nincs, vagy a lakhelye szerinti illetékes önkormányzat téríti a személyi térítési díját. Valamint a Gyvt. hatálya alá tartozó gyermekek esetében az intézmény szolgáltatása térítésmenetesen vehető igénybe.
(5)Ha a Jogosult, a személyi térítési díj összegét vitatja vagy annak csökkentését, illetve elengedését kéri, akkor e kérésével az intézményvezetőhöz, aki továbbítja a kérelmet a Fenntartóhoz.
(6)Az ellátást igénybe vevő vagy törvényes képviselője tudomásul veszi, hogy a nappali ellátás intézményi térítési díját év közben módosíthatja, ami a személyi térítési díj összegének módosulását vonhatja maga után. Az Intézményvezető a mindenkori térítési díjakról, illetve azok változásairól írásos értesítést küld az Ellátott részére.
Térítési díjhátralék esetén teendő intézkedések
(1)Ha az ellátást igénybe vevő a személyi térítési díj fizetési kötelezettségének nem tesz eleget, az intézményvezető tizenöt napos határidő megjelölésével írásban értesíti a kötelezettet az elmaradt térítési díj megfizetésére. Ha a határidő eredménytelenül telt el, az intézmény vezetője a kötelezett nevét, lakcímét és a fennálló díjhátralékot nyilvántartásba veszi, valamint a nyilvántartott díjhátralékról az intézmény vezetője negyedévenként tájékoztatja a fenntartót a térítési díjhátralék behajtása vagy a behajtatlan hátralék törlése érdekében. A hátralék ügyét a Társulási Tanács vitatja.
(2)Amennyiben túlfizetés van, betegség, igazolt mulasztás, a hozzátartozó részére - következő hónapban, - vissza kell fizetni a következő hónap terhére.
(1)Az intézményvezető külön eljárás nélkül köteles a személyes gondoskodást nyújtó ellátást biztosítani, ha valamely személy azonnali ellátása halaszthatatlan, a késedelem a rászorulónak életét, testi épségét, egészségét veszélyeztetné, vagy súlyos nélkülözésnek tenné ki. Az ilyen ellátás biztosításáról az intézményvezetőnek feljegyzést kell készítenie és az akadály megszűnését követő 8 napon belül az eljárást le kell folytatnia.
(2)Az intézményvezető kivételesen – külön eljárás keretében – biztosíthatja az ellátást a következő esetekben:
a)a háziorvos, szakorvos szakvéleménye szerint soron kívüli szolgáltatás biztosítása indokolt;
b)az ellátott szociális helyzetében, egészségi állapotában olyan kedvezőtlen változás következett be, amely gyorsított ellátást igényel.
Hatályba léptető rendelkezések
E rendelet a 2021. április 1. napon lép hatályba. Ezzel egyidejűleg hatályát veszíti A Reménysugár Fogyatékosok Napközi Otthonában igénybe vehető nappali ellátásról és azok térítési díjáról szóló 14/2018.(VI.1) önkormányzati rendelet.
A fogyatékos személyek nappali ellátásának térítési díja
Dabas székhely: nappali ellátás étkeztetéssel - intézményi térítési díja 890 Ft
nappali ellátás (étkeztetés nélkül) - intézményi térítési díja 290 Ft
Inárcs telephely: nappali ellátás étkeztetéssel - intézményi térítési díja 600 Ft
nappali ellátás (étkeztetés nélkül) - intézményi térítési díja 150 Ft
NAPPALI ELLÁTÁS |
Dabas 2021. |
Inárcs 2021. |
Az önköltség napi összege |
3 341 Ft étkeztetéssel 2 865 Ft étkeztetés nélkül |
2 573 Ft étkeztetéssel 1 976 Ft étkeztetés nélkül |
Az önköltség havi összege |
76 843 Ft étkeztetéssel 65 895 Ft étkeztetés nélkül |
59 179 Ft étkeztetéssel 45 448 Ft étkeztetés nélkül |
A számított intézményi térítési díj maximális napi összege (Szt. 115. § (1) alapján) |
3 341 Ft étkeztetéssel 2 865 Ft étkeztetés nélkül
|
2 573 Ft étkeztetéssel 1 976 Ft étkeztetés nélkül
|
A számított intézményi térítési díj maximális havi összege (Szt. 115. § (1) alapján) |
76 843 Ft étkeztetéssel 65 895 Ft étkeztetés nélkül
|
59 179 Ft étkeztetéssel 45 448 Ft étkeztetés nélkül
|
Szolgáltatási önköltség és a normatíva különbözete alapján számított intézményi térítési díj |
1 381 Ft étkezéssel 619 Ft étkezés nélkül
|
1 611 Ft étkezéssel 532 Ft étkezés nélkül
|
A számított intézményi térítési díj maximális havi összege szolgáltatási önköltség és normatíva különbözet alapján |
31 763 Ft étkezéssel 14 237 Ft étkezés nélkül
|
37 053 Ft étkezéssel 12 236 Ft étkezés nélkül
|
A megállapított intézményi térítési díj napi összege |
890 Ft étkeztetéssel 290 Ft étkeztetés nélkül |
600 Ft étkeztetéssel 150 Ft étkeztetés nélkül |
A megállapított intézményi térítési díj havi összege |
20 470 Ft étkeztetéssel 6 670 Ft étkeztetés nélkül |
13 800 Ft étkeztetéssel 3 450 Ft étkeztetés nélkül |