Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése 19/2021. (VII.1.) önkormányzati rendelete
Eger Megyei Jogú Város Alapokmányáról szóló 28/2011.(VI.30.) önkormányzati rendelet módosításáról
Hatályos: 2021. 07. 02- 2021. 07. 03Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése 19/2021. (VII. 1.) önkormányzati rendelete
Eger Megyei Jogú Város Alapokmányáról szóló 28/2011.(VI.30.) önkormányzati rendelet módosításáról
Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése Magyarország Alaptörvénye 32. cikkének (1) bek. d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 43. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. § Az Eger Megyei Jogú Város Alapokmányáról szóló 28/2011. (VI. 30.) önkormányzati rendelet „A Közgyűlés rendkívüli ülése” alcíme a következő 9/A. §-sal egészül ki:
„9/A. § (1) A Kormány által kihirdetett veszélyhelyzet időtartama alatt, a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény (a továbbiakban: Kat.) 46. § (4) bekezdése szerint a Közgyűlés feladat- és hatáskörében eljárva a polgármester a határozatok és rendeletek elfogadását megelőzően konzultálni köteles a Közgyűlés tagjaival. A konzultációt testületenként havi egy alkalommal kell megtartani. A polgármester csak az állampolgárok élet- és vagyonbiztonságát, továbbá a járványügyi védekezést érintő döntéseket megelőzően mellőzheti a konzultációt.
(2) Eger város polgárait széles körben érintő, az Önkormányzat működését és gazdálkodását alapjaiban meghatározó ügyekben a polgármester csak a konzultációs közgyűlést követően hozhatja meg az (1) bekezdés szerinti döntését.
(3) A konzultációs közgyűlést képet és hangot közvetítő alkalmazás igénybevételével, online formában biztosítja a polgármester.
(4) A konzultációs közgyűlésen elhangzottakat rögzíteni kell. A konzultáció rögzített anyagának megtekinthetőségét biztosítani kell az önkormányzat hivatalos honlapján.
(5) A Konzultációs Közgyűlés ülését írásbeli meghívóval kell összehívni, amelynek tartalma:
- a) időpontja,
- b) a javasolt napirendi pontok,
- c) a napirend előterjesztőjének neve és beosztása,
- d) a napirendi ponthoz meghívott.
(6) A Konzultációs Közgyűlés időpontja minden hónap utolsó csütörtöki nap.
(7) A Konzultációs Közgyűlés üléseit a polgármester, akadályoztatása esetén a közgyűlés tagjai közül választott alpolgármester hívja össze. A polgármesteri és az alpolgármesteri tisztség egyidejű betöltetlensége, illetőleg tartós akadályoztatásának esetén a Konzultációs Közgyűlést a Városi Pénzügyi és Ügyrendi Bizottság elnöke hívja össze.
(8) A közgyűlésre a képviselőkön kívül tanácskozási joggal meg kell hívni:
- a) a választókerület országgyűlési képviselőjét,
- b) a nem Közgyűlés tagjai közül választott alpolgármestert,
- c) a jegyzőt, aljegyzőt,
- d) azt a személyt, szervezet vezetőjét, képviselőjét, akinek jelenléte az adott napirend tárgyalásához szükséges, e) a nemzetiségi önkormányzatok elnökét,
- e) a bizottsági előterjesztésnél a bizottság nem képviselő tagját.
(9) A konzultációs közgyűlést megelőzően a konzultációs bizottsági üléseket a többi bizottsági ülés időpontjára is figyelemmel a közgyűlés ülésének hetében tartják, az elnök által a tagokkal egyeztetett, erre rendszeresített napon és időpontban, az (1) – (7) bekezdések megfelelő alkalmazásával.”
2. § Az Eger Megyei Jogú Város Alapokmányáról szóló 28/2011. (VI. 30.) önkormányzati rendelet (2)–(8) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
„(2) A napirendi pont tárgyalása előtt az előterjesztőnek lehetősége van annak módosítására, vitára bocsátás előtt legfeljebb 5 percben szóbeli kiegészítést tehet. Az önkormányzat gazdasági és hosszú távú működését meghatározó program, stratégiai terv, költségvetés, zárszámadás, ágazati koncepciók, a testületek és a polgármesteri hivatal működését érintő napirendeknél az előterjesztő legfeljebb 10 percben tehet szóbeli kiegészítést.
(3) A napirendi ponthoz meghívott legfeljebb 10 percben tehet szóbeli kiegészítést. Ha a kiegészítés várhatóan hosszabb időtartamú, az előterjesztő a napirendi pontok elfogadása előtt kezdeményezheti, hogy a meghívott hozzászólási lehetőségét a Közgyűlés időkorlát nélkül biztosítsa, melyről a Közgyűlés a napirendi pontok elfogadásával egyidejűleg vita nélkül dönt.
(4) A napirendi ponttal kapcsolatosan a képviselő, valamint az ülésen tanácskozási joggal résztvevő kérdéseket tehet fel legfeljebb 1 perces időtartamban, melyekre az előterjesztőnek ezt követően válaszolnia kell. A kérdésnek egyértelműnek és tényszerűnek kell lenni; nem irányulhat a kérdező véleményének, értékítéletének kifejezésére.
(5) A kérdések elhangzását követően a frakcióvezető, a bizottsági elnök legfeljebb 3 percben ismertetheti a napirenddel kapcsolatos frakció és bizottsági véleményeket, valamint teheti meg bizottsága képviseletében a módosító javaslatokat. Ezt követően a képviselő fejtheti ki legfeljebb 3 percben álláspontját, valamint teheti meg módosító javaslatait.
(6) Ismételt felszólalásra a korábbi felszólalással kapcsolatos észrevétel megtétele céljából az elnök egy alkalommal további 2 percet engedélyez.
(7) A képviselő, ha a személyét érintő korábbi felszólalásra kíván észrevételt tenni, legfeljebb 2 perces személyes megjegyzésre kérhet szót. A felszólalást az ülésvezető engedélyezi, viszontválasznak, további vitának nincs helye..
(8) A felszólalási időt túllépő felszólalót az ülésvezető figyelmezteti, eredménytelen felhívás után a szót megvonja.”
3. § Az Eger Megyei Jogú Város Alapokmányáról szóló 28/2011. (VI. 30.) önkormányzati rendelet a következő (8a) és (8b) bekezdéssel egészül ki:
„(8a) Az ülésvezető lezárja a vitát, ha megállapította, hogy más nem jelentkezett hozzászólásra. A vita lezárását követően az előterjesztő válaszol a hozzászólásokra, és nyilatkozik arról, hogy a beérkezett kiegészítéseket, módosító javaslatokat elfogadja-e. Az előterjesztő által elfogadott módosító javaslatokat a napirendre tűzött eredeti előterjesztés részének kell tekinteni.
(8b) Az ülésvezető összefoglalhatja az elhangzottakat és ismerteti azokat a módosításokat, amelyekről külön kell szavazni.”
4. § Ez a rendelet 2021. július 2-án lép hatályba.