Komló Város Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2021 (I.28..) önkormányzati rendelete
a településkép védelméről
Hatályos: 2023. 04. 28Komló Város Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2021 (I.28..) önkormányzati rendelete
a településkép védelméről
Komló Város Polgármestere a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI. 3.) Korm. rendelet 1. §-ában kihirdetett veszélyhelyzetre tekintettel, figyelemmel a koronavírus-világjárvány második hulláma elleni védekezésről szóló 2020. évi CIX. törvényben foglaltakra, a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdésében valamint, a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 12. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 23. § (5) bekezdés 5. pontjában, a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 2. § (2) bekezdésében és az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 57. § (2)-(3) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 43/A. § (6) bekezdés c) pontjában biztosított véleményezési jogkörében az állami főépítészi, továbbá örökségvédelmi hatáskörében eljáró Baranya Megyei Kormányhivatal, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság véleményének kikérésével a következőket rendeli el:
1. Általános rendelkezések
1. § (1) A rendelet célja Komló Város település-, városképi értékeinek védelme és igényes alakítása érdekében polgárainak önbecsülését, identitását elősegítő épületek, épületrészek, építmények és környezet, illetve az azok által létrehozott utcák, terek létesítése, megújítása közben a városépítészeti illeszkedéssel és a településfejlesztési célokkal összefüggő követelmények érvényesítése, összességében az épített környezet esztétikus kialakítása.
(2) A helyi értékvédelem célja Komló Város építészeti, városképi, illetve természeti értékeinek védelmével a település történeti múltját, építészeti kultúráját, táji- és természeti környezetét jellemző és megóvásra érdemes, identitást erősítő elemeinek egészben vagy részben történő megőrzése, minőségi fejlesztése a jövő nemzedékek számára.
(3) A településképi szempontból meghatározó területek megállapításának célja Komló Város településképi szempontból megkülönböztethető területeinek, karaktereinek feltárása, és az azokra hatást gyakorló építési és egyéb tevékenységek követelményeinek a karakter megtartása, erősítése érdekében történő megállapításának megalapozása.
1/A. § Komló Város Önkormányzat Képviselő-testülete a polgármesterre ruházza át a településkép védelméről szóló törvényben foglalt önkormányzati hatósági hatásköreit.
2. § (1) E rendelet hatálya nem terjed ki a választási eljárásról szóló törvényben szabályozott plakátnak a kampányidőszakban történő elhelyezésére, valamint a választási kampány során alkalmazott reklámhordozót tartó berendezésekre.
(2) E rendelet előírásait Komló Város Önkormányzat Képviselő-testülete által elfogadott településrendezési eszközökkel együtt kell alkalmazni.
3. § (1) Az építmények esetében az illeszkedés szabályait kell alkalmazni minden e rendelettel nem szabályozott esetben.
(2) Illeszkedőnek minősül az építmény, amennyiben az alábbi kritériumoknak együttesen eleget tesz:
a) környezetéhez igazodik,
b) a település építészeti karakterét megőrzi,
c) a meglévő formakultúrát megtartja,
d) léptékhelyes épülettömeget eredményez és
e) a környezetét figyelembe vevő építési anyagot és színezést alkalmaz.
2. Értelmező rendelkezések
4. § E rendelet alkalmazásában:
3. Épített környezet helyi védelme
5. § (1) A helyi értékvédelem célja, feladatai:
a) a különleges oltalmat igénylő településszerkezeti, településképi, táji, építészeti, néprajzi, településtörténeti, régészeti, művészeti, műszaki-ipari-agrár szempontból védelemre érdemes
aa) településszerkezetek,
ab) épületegyüttesek,
ac) épületek és épületrészek, építmények,
ad) utcaképek és látványok,
ae) műtárgyak, szobrok, emlékművek, síremlékek és
af) táji, természeti értékek
felkutatása,
b) a védett értékek körének számbavétele és meghatározása, nyilvántartása, dokumentálása, megőrzése, megőriztetése és a lakossággal történő megismertetése,
c) a védett értékek károsodásának megelőzése, fenntartásuk, illetve megújulásuk elősegítése.
(2) Az (1) bekezdésben megfogalmazott célok érvényesítése érdekében Komló Város Önkormányzat Képviselő-testülete a megóvandó épített értékeit helyi védettség alá helyezi.
(3) A helyi védettség alá tartozó értékek felsorolását a rendelet 1. melléklete tartalmazza.
6. § Az épített vagy természeti környezet eleme akkor helyezhető helyi védelem alá, ha
a) a helyi védelem alá helyezés közérdekű célt szolgál,
b) a helyi védelem alá helyezés időszakában fennálló formájában
ba) a település történelmének eredeti, hiteles dokumentuma,
bb) kortörténeti jellege meghatározó módon érvényesül
bc) sérülései ésszerű helyreállítás révén kijavíthatók és a sérülések helyreállítása nem jelent olyan jelentős fizikai változást, amely a védendő értéken a kortörténeti jelleget megszüntetné,
bd) fenntartható használata biztosítható és
be) az értékvizsgálat elkészült.
7. § (1) A helyi védelem alá helyezést vagy annak megszüntetését Komló Város Önkormányzat Képviselő-testületének tagja vagy szerve, továbbá bármely magánszemély vagy a védelem alá helyezni kívánt épületben tevékenykedő jogi személy vagy civil szervezet kezdeményezheti.
(2) A helyi védetté nyilvánítás kezdeményezése vagy annak megszüntetése a polgármesternek címzett kérelem benyújtásával kezdeményezhető.
(3) A helyi védetté nyilvánítás kezdeményezéshez kapcsolódó kérelemnek tartalmaznia kell
a) egyedi építmények esetén
aa) a védendő értékek megnevezését, szükség esetén körül határolását,
ab) a pontos hely megjelölését (utca, házszám, helyrajzi szám, épület-, illetve telekrész, vagy földrajzi koordináták),
ac) a védendő érték rövid leírását, dokumentálását, jellemzőit (kora, építmény stílusa, állapota),
ad) fotókat (minden lényeges oldalról, nem manipulált)
ae) ha vannak korábbi fotókat,
af) a kezdeményezés indoklását,
ag) a tulajdonos, használó nevét, elérhetőségét és
ah) az értékvizsgálatot.
b) településszerkezet, településkép, karakter, védelemre javasolt együttes esetén
ba) az együttes megnevezését,
bb) körül határolását,
bc) a védendő érték rövid leírását, dokumentálását,
bd) a kezdeményezés indoklását és
be) az értékvizsgálatot.
(4) A helyi védettség megszüntetésének kezdeményezéséhez a polgármesternek címzett írásos kérelemnek tartalmaznia kell
a) a védett érték megnevezését, egyedi védelem esetén címét, helyrajzi számát, területi védelem esetén a terület lehatárolását a helyrajzi számok megjelölésével;
b) a védelem törlésével kapcsolatos javaslatot;
c) a kezdeményező nevét, megnevezését, lakcímét, székhelyét.
(5) A helyi védelem megszüntetésére akkor kerülhet sor, ha
a) a védetté nyilvánított helyi érték megsemmisül,
b) a védett terület, illetve egyedi érték a védelem alapját képező értékeit helyreállíthatatlanul elveszítette,
c) a védelem tárgya a védelemmel összefüggő szakmai ismérveknek az értékvédelmi szakvélemény szerint már nem felel meg, vagy
d) a védett érték magasabb szintű védettséget kap. A helyi védelem az állami védelem hatályba lépésének napján külön intézkedés nélkül hatályát veszti.
(6) A döntés előkészítését megalapozó kérelem tartalmi hiányosságai esetén hiánypótlás kérhető. A hiánypótlás a közlést követő 8 napon belül teljesítendő. A hiánypótlás elmulasztása esetén a döntés előkészítést az önkormányzat felfüggeszti.
(7) A helyi védettség alá helyezési, illetve annak megszüntetésére irányuló eljárás megindításáról az érdekelteket értesíteni kell a következők szerint:
a) egyedi védelemmel kapcsolatos kezdeményezés esetén az ingatlannal rendelkező jogosultakat közvetlenül írásban,
b) területi védelemmel kapcsolatos kezdeményezés esetén az érintett tulajdonosi kört a helyben szokásos módon hirdetmény útján,
c) a használó értesítése a tulajdonos bevonásával történik,
d) amennyiben az érdekeltek felkutatása aránytalan nehézségekbe ütközne, az értesítésüket a közhírré tétellel megtörténtnek kell tekinteni.
(8) Az értesítésről a jegyző gondoskodik.
8. § (1) A védetté nyilvánításhoz vagy annak megszüntetéséhez előzetes értékvizsgálatot kell készíteni, amelyhez be kell szerezni a döntést előkészítő települési főépítész szakvéleményét.
(2) Az előkészítés során be kell szerezni az érintett ingatlantulajdonosok véleményét.
(3) A védettséggel kapcsolatos javaslatot és értékvizsgálatot – az erről szóló döntést megelőzően – a helyben szokásos módon 30 napra közhírré kell tenni.
(4) Az értesítés kézhezvételétől számított 30 napos határidővel az érintettek véleményt nyilváníthatnak, amit a képviselő-testület az elkészített szakmai anyaggal együtt megtárgyal és dönt a kérelemről. A véleménynyilvánítás elmaradása a kezdeményezéssel való egyetértésnek minősül. A helyi védelem alá helyezési, illetve megszüntetési szándék tényéről a nyilvánosság tájékoztatása a helyben szokásos módon hirdetmény útján történik.
9. § A helyi egyedi védelem megállapítása után, a hatálybalépéstől számított tizenöt napon belül a jegyző az ingatlanügyi hatóságnál kezdeményezi a védelem jogi jellegeként való feljegyzését.
10. § A kezdeményezéstől a képviselő-testület döntésig terjedő időszakban az építményt védettnek kell tekinteni.
11. § (1) Védett építmény teljes bontása csak a védelem megszüntetése után engedélyezhető.
(2) A bontás engedélyezésének feltételeként az egyes épületrészeknek, tartozékoknak az új épületbe történő beépítése vagy részleges bontás esetén azok megőrzése indokolt esetben előírható.
(3) Védett épület csak a védettség megszüntetése után vagy életveszélyessé nyilvánítása után bontható.
12. § (1) A helyi védetté nyilvánított értékekről nyilvántartást kell vezetni. A nyilvántartásba bárki betekinthet. Az önkormányzat a nyilvántartás nyilvánosságát Komló Város hivatalos honlapján biztosítja.
(2) A nyilvántartás tartalmazza:
a) egyedi építmények, épületek esetén:
aa) a védett érték megnevezését,
ab) a védett érték pontos helyét (utca, házszám, helyrajzi szám),
ac) a helyszínrajzot,
ad) a rendeltetés és használati mód megnevezését,
ae) a védelem elrendelésére vonatkozó képviselő-testületi előterjesztés és döntés másolatát, a védettségi kategória meghatározását és
af) a védett értékeket érintő beavatkozás hatósági intézkedéseinek jegyzékét (iktatószámát);
b) területi védelem esetén:
ba) a védelemmel érintett terület megnevezését,
bb) a védelemmel érintett terület lehatárolását,
bc) a megértéshez szükséges léptékű térképet,
bd) a védelem elrendelésére vonatkozó képviselő-testületi előterjesztés és döntés másolatát, a védettségi kategória meghatározását és
be) a védelemmel érintett területet érintő beavatkozás hatósági intézkedéseinek jegyzékét (iktatószámát).
(3) A nyilvántartás vezetéséről a főépítész gondoskodik.
13. § (1) A védett értékek jó karbantartása, állapotuk megóvása a tulajdonos kötelessége. A védett értékek megfelelő fenntartását és megőrzését – egyebek között – a rendeltetésnek megfelelő használattal kell biztosítani.
(2) A védett értékek felújítása, átépítése során az eredeti állapot helyreállítására kell törekedni. A polgármester önkormányzati hatósági eljárás keretében a védett érték helyreállítására vonatkozó kötelezést bocsájthat ki.
(3) A helyreállítási kötelezettségre előírására vonatkozó eljárásra a településképi kötelezési eljárás szabályait kell alkalmazni.
4. Településképi szempontból meghatározó karakterű településrészek
14. § (1) A településszerkezet, településkarakter, tájképi elem és egyéb helyi adottság alapján a településképi szempontból meghatározó területek:
a) tégla lakótelepek karakter,
b) panel lakótelepek karakter,
c) ikerházas karakter,
d) kertvárosias karakter,
e) falusias karakter,
f) településközponti karakter,
g) üdülőövezet karakter,
h) gazdasági területek karakter,
i) zártkerti karakter és
j) beépítésre nem szánt területek karakter.
A területek térképi lehatárolását a 2. melléklet tartalmazza.
(2) A településképi szempontból meghatározó, természeti védelemmel érintett területek:
a) a nemzeti ökológiai hálózat részeként nyilvántartott ökológiai folyosó és magterület területe,
b) az védett barlangok és források,
c) a tájképvédelmi szempontból kiemelten kezelendő területek,
d) a helyi jelentőségű természetvédelmi területek és
e) az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű (Natura 2000) területek mint: a Mecsek elnevezésű, HUDD20030 jelű kiemelt jelentőségű természet-megőrzési valamint HUDD100007 jelű madárvédelmi területek.
(3) A településkép szempontjából meghatározó, természeti védelemmel érintett területek településképi, településkarakteri szempontból a beépítésre nem szánt településrész részét képezik. Területi lehatárolásukat a 3. melléklet tartalmazza.
5. Építmények anyaghasználatára vonatkozó általános építészeti követelmények
15. § (1) Az épületek külső felületeinek meghatározásakor nem alkalmazható nagy felületeken megjelenő, rikító, a településképben bántóan harsányan megjelenő - tükröződő, csillogó felületű - építészeti- vagy színezési megoldás.
(2) Ikerházas, falusias kertvárosias-, valamint üdülő és településközpont karakterben nem
6. Településképi szempontból meghatározó településrészekre vonatkozó általános követelmények
16. § (1) Utcai kerítés és kapu
a) az épület építészeti karakteréhez, anyaghasználatához, megjelenéséhez, városképi sajátosságaihoz illeszkedő kialakítású lehet,
b) nem lehet áttört kialakítástól eltérő és – a támfalgarázsok elhelyezésére alkalmas terepviszonyok esetén legfeljebb 3,5 m magasságot kivéve – nem lehet 2,0 méternél magasabb,
c) hagyományos (burkoló- vagy bontott) téglából, faragott kőből építve kivételesen teljesen tömör is lehet, amennyiben a kerítés felületének min. 30%-a élő, zöld növénnyel befuttatásra kerül,
d) nem lehet nagytáblás fém-, bitumenes-, műanyag hullám-, vagy trapézlemez, hullámpala, faháncslemez, illetve ezekből készült betétes.
(2) Kertvárosias, falusias valamint üdülő karakterben telekbehajtó legfeljebb 2 lakó/üdülő rendeltetésig egységenként legfeljebb két jármű útpadkára merőleges beállását biztosító (<=4,5 m) szélességgel hozható létre, amivel a gyalogos kapu szélességét is fednie kell.
(3) A bejárati előlépcsőt, az akadálymentesítést szolgáló építményt, rámpát, a közterület fölé benyúló építményrészt, kerítést úgy lehet elhelyezni, hogy az a kapcsolódó közterület használati módjához illeszkedjen, valamint annak a meglévő és a telepítendő fákra, fasorokra, közüzemi vezetékekre és berendezésekre gyakorolt hatása ne legyen kedvezőtlen.
7. Tégla és Panel lakótelepek karakterre vonatkozó egyedi építészeti követelmények
17. § (1) Az épületek felújítása, homlokzati elemeinek átalakítása homlokzati részfelületre tervezetten nem történhet. A rendeltetési egységek településképi összhang nélküli homlokzati módosítása, átszínezése, nyílászáró cseréje, a nyílászárók osztásrendjének megváltoztatása, továbbá a loggiák összhang nélküli beépítése nem lehetséges.
(2) Erkély beépítése valamint elhatárolása - a panel épületek ferde oldalfallal határolt erkélyeinek kivételével - nem megengedett.
(3) Társasházak, többlakásos épületek és a sorházak esetében a loggiák csak a teljes épületre, épületegyüttesre kidolgozott egységes, arculatváltó homlokzati koncepció szerint építhetőek be.
(4) A panel lakótelep karakter esetében a korlátok eredeti jellegének és színének, átláthatóságának megváltoztatása kizárólag egy időben történő egységes kialakítással történhet.
8. Ikerházas karakterre vonatkozó egyedi építészeti követelmények
18. § (1) Főépület 30-45° közötti hajlásszögű magastetővel alakítható. A tetőhajlásszögre vonatkozó előírást csak az utcai homlokzaton kötelező betartani. (Hátsókerti) udvarra, kertre néző oldalon a tető alapterületének legfeljebb 30%-án alacsony hajlású tető, lapostető – csoportos nyílászáró vagy tetőterasz elhelyezéshez – is kialakítható.
(2) Főépületet átalakítani, felújítani csak úgy lehet, hogy a csatlakozó (iker)épületek gerincvonala, párkányvonala, tetőhajlásszöge, a tetőzet formai kialakítása azonos legyen.
(3) A főépület utcai homlokzata, tömegformája csak annak eredeti struktúrájához igazodóan vagy teljes homlokzat, tömeg átalakítás során változtatható meg.
(4) Közterület felőli tetőfelületen csak fekvő ablak létesíthető, tetőfelépítmények csak az udvarra néző tetőfelületeken alakíthatók ki.
9. Kertvárosias karakterre vonatkozó területi és egyedi építészeti követelmények
19. § (1) A területi építészeti követelmények a következők:
a) kialakult beépítésű területen új épület vagy épületrész elhelyezésénél a tetőidom főgerinc irányának megtervezésénél a környezetében kialakult állapotot kell figyelembe venni.
b) ahol az érintett utcaszakaszon az épületek az utcavonalon állnak, ott az új épületet is oda kell helyezni.
(2) A területen – 25-45° közötti hajlásszögű, magastetős épület építhető. Az előírt tetőhajlásszög teljesített, ha az épület utcaképet meghatározó és az utcaképbe illeszkedő léptékű fő tömege megfelel az előírásnak. A fő tömeghez kapcsolódó udvarra, kertre néző oldali épületrészek az előírt hajlásszögnél alacsonyabb hajlású tetővel is készülhetnek.
10. Falusias karakterre vonatkozó területi és egyedi építészeti követelmények
20. § (1) A területi építészeti követelmények a következők:
a) a területek beépítési- és építészeti karaktere megőrzendő,
b) keresztcsűrök zártsorúan a kialakult építési vonalon építhetők, fenntarthatók, újjáépíthetők,
c) a területen kialakítandó előkert minimális mértéke az építési tevékenységgel érintett építési telek helye szerinti utcaszakaszon a meglévő legkisebb méret ennek hiányában 3,0 m. Az épület utcai homlokzati falának az utcai telekhatártól számított 8,0 m-en belül kell állnia. Saroktelek esetében ennek egyik irányból kell teljesülnie.
(2) Az egyedi építészeti követelmények a következők:
a) A magastetős épület tetejének hajlásszöge:
aa) legalább 30° és legfeljebb 45° lehet,
ab) kialakult beépítés esetén ± 5° eltérés a közvetlen szomszédos épületek átlagához képest megengedett,
ac) manzárdtető továbbá lapostető nem, viszont a hagyományokban gyökerező kontyolások és fióktetők alkalmazása megengedett.
b) A területen az épületek meghatározó tetőhéjazata pikkelyszerű és hagyományos anyagú lehet.
c) Tetőtér beépítése legfeljebb egy szintben megengedett.
d) Az érintett tetősíkfelület legfeljebb 20%-a bontható meg tetősík-ablakkal vagy tetőfelépítménnyel.
e) Közterület felőli tetőfelületen csak síkba fekvő ablak létesíthető, tetőfelépítmények csak az udvarra néző tetőfelületeken alakíthatók ki.
f) A főépület épületszélessége a 9,0 m-t nem haladhatja meg.
g) Az üzletportálokat, cégtáblákat, feliratokat, előtetőket, nyílászáró-rácsokat és az egyéb díszítéseket, berendezéseket az egész épület tömegformájához, homlokzati jellegéhez és részletmegoldásaihoz illeszkedő anyagokból-, formai megoldásokkal- és színezéssel kell kialakítani.
11. Településközpont karakterre vonatkozó egyedi építészeti követelmények
21. § (1) A homlokzati megjelenés módosításával járó felújítás, korszerűsítés, bővítés – teljes épületekre vonatkozó – munkaközi terveinek településképi megfelelését kötelező szakmai konzultáció keretében kell igazolni.
(2) Cégér, cégtábla, cégfelirat, címtábla kialakítása:
a) tetőfelületre reklám, cégtábla, üzletfelirat nem helyezhető el,
b) az épületek homlokzatain kizárólag az ott található tevékenységhez szorosan kapcsolódó, tartósan rögzített cégfelirat helyezhető el, cserélhető reklámfelületű reklámtábla elhelyezése az épületek homlokzatain nem lehetséges,
c) közterületről látható épületek homlokzatán falsíkra merőlegesen legfeljebb 0,5 m kinyúlással és legfeljebb 20 cm szerkezeti vastagsággal, maximum 0,3 m2 felülettel épületenként egységes megjelenéssel létesíthető cég- és címtábla, információs, vagy más célú berendezés,
d) világító, vagy megvilágított cégér, cégtábla, cégfelirat, címtábla kizárólag rejtett kábelezéssel helyezhető el.
(3) A kirakatok üvegfelületét nem átlátszó felületű színes fóliával, papírral, műanyaggal, festéssel vagy más dekorációs felülettel takarni a kirakat üvegfelületének 30%-ában lehet. A kirakatok külső üvegfelületein feliratok, reklámok és hirdetések nem helyezhetők el.
12. Üdülőövezet karakterre vonatkozó területi és egyedi építészeti követelmények
22. § (1) Kialakult beépítésű területen új épület vagy épületrész elhelyezésénél az elő- oldal- és hátsó kert, tetőidom tömegformájának, főgerinc irányának megtervezésénél a környezetében kialakult – jó gyakorlatot - kell figyelembe venni. Ennek tisztázására konzultáció kezdeményezhető.
(2) Az egyedi építészeti követelmények a következők:
a) lejtős terepen való építés esetén az épület terepre illesztésével el kell kerülni a lejtő irányába kedvezőtlen látványú, magas épülethomlokzat kialakulását.
b) a karakterben személygépkocsi-tároló önálló épületként nem, csak a főtömeggel egybeépítetten létesíthető.
13. Gazdasági karakterre vonatkozó területi és egyedi építészeti követelmények
23. § (1) A területi építészeti követelmények a következők:
a) az épületet, vagy épületeket telken belül úgy kell elhelyezni, hogy azok a közterületek felé ne alárendelt homlokzattal jelenjenek meg,
b) a tornyok és toronyjellegű technológiai építmények méreteit és formáját úgy kell meghatározni, hogy azok illeszkedjenek a környezet (a környező épületek, az utcakép, a várossziluett, a növényzet, a domborzat, a táj) adottságaihoz.
(2) Az egyedi építészeti követelmények a következők:
a) az épületek színezésénél kerülni kell az erőteljes és harsány megoldásokat, az élénk színezés csak kisebb homlokzati felületeken, kiegészítő elemeken alkalmazható,
b) az ipari funkciójú épületek esetén az egyszerű ipari formák alkalmazása magas tetős kialakítása az elsődleges, ezen belül a nagy fesztávú ipari csarnokszerkezet, félnyereg tetős és lapos tetős kialakítással is építhető.
14. Beépítésre nem szánt karakterre vonatkozó egyedi építészeti követelmények
24. § (1) Beépítésre nem szánt területen – amennyiben az adott területre vonatkozó előírás mást nem határoz meg a (2)-(3) bekezdésben foglaltakat kell figyelembe venni.
(2) Építmények tájba illesztésének biztosítása érdekében:
a) az újonnan kialakításra kerülő termelő, tároló és állattartó épület magas tetőtől eltérő módon nem alakítható, ettől eltérni, a technológiával igazolt esetek kivételével nem lehet;
b) az épületek homlokzata világos földszínektől eltérő nem lehet, tájidegen színezésnek minősülnek a harsány színezések;
c) az épületek tetőfedése, homlokzati burkoló eleme nem készülhet tükröződő felülettel, kizárólag matt színezés vagy matt fémfelület alkalmazható.
15. A helyi védelemben részesülő területekre vonatkozó építészeti követelmények
25. § (1) Területi építészeti követelményeket e rendelet 1. mellékletében meghatározott helyi védelemben részesülő területeken – amennyiben az adott területre vonatkozó előírás mást nem határoz meg - az alábbi bekezdésben foglaltakat kell figyelembe venni.
(2) A beépítés telepítési módja tekintetében illeszkedni kell a környező és jellemző telepítési módhoz.
(3) Az egyedi védelem alatt nem álló épület részleges vagy teljes bontással járó átépítése, új épület telken való elhelyezése esetén, követni kell a területre jellemző hagyományos telepítést.
16. A helyi védelemben részesülő objektumokra vonatkozó egyedi építészeti követelmény
26. § Az 1. mellékletben szereplő helyi védelemben részesülő értékekre vonatkozó egyedi építészeti követelmények:
a) a védelemmel érintett értéken csak olyan építési vagy egyéb munkavégezhető, amely nem érinti hátrányosan a védett érték megjelenését, karakterét, eszmei (történeti, helytörténeti) értékét;
b) a védett épületet az eredeti tömegével, tetőformájával kell megtartani. Esetleges bővítés a régi épület formálásával, szerkezetével, anyaghasználatával összhangban történhet;
c) védett épület eredeti homlokzati elemeit (nyílások, tagozatok, díszek) meg kell őrizni, felújítása, pótlása is csak az eredetihez hasonlóanyagú és formájú lehet;
d) védett épületen gépészeti és közműberendezés, napelem, napkollektor csak az épület megjelenését nem zavaró módon, közterületről nem láthatóan helyezhető el;
e) védett építmény teljes bontása csak a védelem megszüntetése után engedélyezhető, a védelem megszüntetésének, vagy részleges bontás engedélyezésének feltételeként az építmény dokumentálása, egyes épületrészeknek, tartozékoknak az új épületbe történő beépítése, vagy azok megőrzése előírható.
17. Reklámok, reklámhordozók és utcabútorok elhelyezésére vonatkozó előírások
27. § (1) Reklámhordozók elhelyezése a hagyományosan kialakult településképet nem változtathatja meg hátrányosan.
(2) Reklámhordozó az épületek utcai homlokzatán – építési reklámháló kivételével – nem helyezhető el.
28. § (1) Reklámhordozó megvilágítása céljából kizárólag [80 lumen/Watt] mértéket meghaladó hatékonyságú, [statikus meleg fehér színű] fényforrások használhatók.
(2) Reklám analóg és digitális felületen, állandó és változó tartalommal is közzétehető.
(3) A közérdekű molinó, az építési reklámháló és a közterület fölé nyúló árnyékoló berendezés kivételével molinó, ponyva vagy háló reklámhordozóként, reklámhordozót tartó berendezésként nem alkalmazható.
29. § (1) Nem helyezhető el reklámhordozó, reklámhordozót tartó berendezés a helyi területi védelem alatt álló területeken.
(2) A településképi szempontból meghatározó területek területén kizárólag funkcionális célokat szolgáló utcabútor és
a) önkormányzati hirdetőtábla,
b) önkormányzati faliújság,
c) információs vitrin,
d) útbaigazító hirdetmény vagy
e) citylight formátumú
információs célú berendezés helyezhető el.
30. § (1) Kizárólag olyan funkcionális célokat szolgáló utcabútor helyezhető el, amelynek kialakítása a településképi megjelenést hátrányosan nem befolyásolja.
(2) A funkcionális célokat szolgáló utcabútorként létesített információs célú berendezés reklámközzétételre alkalmas felületének legfeljebb kétharmadán tehető közzé reklám.
31. § (1) Kizárólag olyan utasváró létesíthető, amely megfelel az alábbi technológiai feltételeknek:
a) vázszerkezete időjárásnak ellenállóan és állékonyságnak megfelelően kialakított elemekből,
b) fedése időjárásnak ellenálló és állékonyságnak megfelelő anyagokból,
c) padja, ülései fa alapanyagból, falazúr felületkezeléssel, vagy időjárás álló műanyagból és
d) oldalfala áttört, vagy átlátható, hátfala a vázszerkezetre rögzített, időjárás elleni védelmet biztosító megoldással készül.
(2) Komló Város közigazgatási területén legfeljebb hét közművelődési célú hirdetőoszlop helyezhető el.
32. § (1) Komló Város közterületein
a) reklámhordozó
aa) nem rikító színnel,
ab) nem fényvisszaverő,
ac) káprázást nem okozó kialakítású szerkezettel és felülettel,
ad) állandó vagy változó tartalmat megjelenítő eszközön és
ae) egymástól számított 2,0 m-es távolságon belül - ide nem értve az egyetlen funkcionális célú utcabútoron csoportosított reklámhordozókat - vízszintesen és függőlegesen sem
b) fényreklám
ba) csak alacsony intenzitású,
bb) villogó effektustól mentes,
bc) lakó rendeltetés zavarását nem okozó és
bd) hátsó megvilágítást biztosító kialakítással,
c) "A" alakú, egy- vagy kétoldalas mobil megállító reklámtábla
ca) üzlethelyiségenként legfeljebb 1 db A1 méretű,
cb) az üzletet befoglaló épület homlokzatsíkjától legfeljebb 1,5 távolságra,
cc) a gyalogos forgalmat nem akadályozó módon
helyezhető el.
(2) Közterületen hirdetési és információs célú berendezést – függetlenül annak méretétől és szerkezetétől – a jogszabályi tilalmakra is figyelemmel úgy kell elhelyezni, hogy az ne akadályozza a közterület más részei és a szomszédos ingatlanok rendeltetésszerű használatát, valamint ne sértse a szomszédok jogait és törvényes érdekeit.
(3) Közterületi utcabútor, funkcionális utcabútor, hirdetési és információs célú berendezés, közművelődési célú hirdetőoszlop Komló Város közigazgatási területén csak egységes arculati jellemzőkkel készülhet, településképi bejelentési eljárás keretében jóváhagyott tervek szerint.
33. § (1) A polgármester jelentősnek minősített eseményről való tájékoztatás érdekében, a jelentősnek minősített esemény időtartamára, legfeljebb azonban valamennyi jelentős esemény esetén, együttesen naptári évente tizenkét hét időtartamra a vonatkozó jogszabályok szerint településképi bejelentési eljárásban eltérést engedélyezhet a reklám közzétevője számára.
(2) A polgármester döntése nem pótolja, illetve helyettesíti a reklám közzétételéhez szükséges, jogszabályban előírt egyéb hatósági engedélyeket, melyeknek a beszerzése a reklám közzétevőjének feladata.
(3) A reklám közzétevője az eltérést a településképi bejelentési eljárás lefolytatására irányuló kérelmével kezdeményezheti.
(4) Valamely városi vagy annak a részvételével vagy az engedélyével megtartott eseményről való tájékoztatás érdekében, a közterületen, vagy a közterület felől látszóan a megtartásra kerülő rendezvényekhez kapcsolódóan homlokzatra vagy oszlopra függesztve, a közterület felett átfeszítve, textil anyagú, legfeljebb 1-1 darab, a rendezvényt hirdető berendezés helyezhető el a rendezvény időtartama alatt, valamint a rendezvény előtt 2 héttel megelőzően, és a rendezvényt követő egy héten belül el kell azokat távolítani.
34. § (1) A polgármester – településképi bejelentési eljárásban – az építési tevékenység építési naplóval igazolt megkezdésétől az építési tevékenység időtartamára építési reklámháló kihelyezését engedélyezheti.
(2) Egy épület azonos közterületre néző homlokzatán kizárólag egy építési reklámháló helyezhető el.
(3) Az építési reklámháló kihelyezésének időtartama – annak lejárata előtt legalább 30 nappal, írásban benyújtott kérelem alapján, építési naplóval igazoltan – legfeljebb 3 hónapra meghosszabbítható.
18. Műszaki berendezésekre, cégérekre és egyéb hirdetési célú berendezésekre vonatkozó településképi követelmények
35. § (1) Magastetős épület esetén a táblás napelemeket, napkollektorokat napelemes cserép
36. § (1) Egy építményen, épületen megjelenő több egyéb hirdetési célú berendezés – a totemoszlop kivételével - anyaghasználatának, méretének kialakításának egymással összhangban kell lenniük.
(2) Az épületek homlokzatain kizárólag az ott található tevékenységhez szorosan kapcsolódó, tartósan rögzített cégér, cég- és címtábla illetve üzlet felirat az épület közterület felőli vagy közforgalom céljára megnyitott magánterület felőli, földszinti homlokzati falfelületén vagy kerítésen helyezhető el, úgy hogy azok szervesen illeszkedjenek a homlokzatok vízszintes és függőleges tagolásához, a nyílászárók kiosztásához, ritmusához, együttesen összhangban legyenek az épület építészeti részletképzésével, színezésével, építészeti hangsúlyaival.
(3) Az egyéb hirdetési célú berendezés – a totemoszlop kivételével - összes felülete nem haladhatja meg az érintett homlokzat felületének 30 %-át, de egyenként legfeljebb 1 m2 lehet.
19. A teljes település ellátását biztosító felszíni energiaellátási és elektronikus hírközlési sajátos építmények, műtárgyak elhelyezése
37. § Új vezeték nélküli elektronikus hírközlés szolgáltatás antennáinak telepítése nem megengedett az alábbi területeken:
a) településképi szempontból meghatározó területeken a gazdasági és beépítésen nem szánt területi karakter kivételével,
b) a helyi védelemmel érintett elemek és területek területén,
c) az Országos Területrendezési Tervben meghatározott tájképvédelmi szempontból kiemelten kezelendő területeken,
d) a nemzeti ökológiai hálózat részeként nyilvántartott magterület, ökológiai hálózat és puffer terület területén,
e) a Natura 2000 területeken és
f) az országos jelentőségű védett természeti területen.
20. Helyi védelemmel érintett területeken a sajátos építményekkel, műtárgyakkal kapcsolatos anyaghasználatra vonatkozó követelmények
38. § (1) A védett értékekhez illeszkedő, elsődlegesen hagyományos építőanyagok, felületképzések és burkolatok használata megengedett.
(2) Homlokzat és tetőfedés anyaga nem lehet nagytáblás fém hullám- vagy trapézlemez, vagy fém fegyverzetű panel.
(3) A sajátos építmények, műtárgyak, egyéb műszaki berendezések anyaghasználatánál alkalmazandó további követelmények:
39. § (1) Azon településképi szempontból meghatározó területeken, ahol már meglévő légvezetékes, vagy szabadvezetékes fizikai infrastruktúra áll rendelkezésre, ott annak felhasználásával létesíthető új villamos elosztóhálózat, valamint elektronikus hírközlési hálózat. Ennek hiányában csak földalatti elhelyezéssel kivitelezhető új villamos elosztóhálózat, valamint elektronikus hírközlő hálózat.
(2) Föld feletti villamos elosztóhálózat, valamint elektronikus hírközlési hálózat rekonstrukciója, új villamoshálózat, valamint elektronikus hírközlési hálózat építése
a) településközponti és,
b) helyi területi védelem településképi szempontból meghatározó területén csak földalatti elhelyezéssel kivitelezhető.
(3) Településképi szempontból meghatározó területen – a beépítésre nem szánt területi karakter kivételével - új épület építése esetén új villamosenergia ingatlan-bekötést csak földalatti csatlakozás kiépítésével szabad kivitelezni még akkor is, ha a közhálózat oszlopsoron halad.
(4) A településképi szempontból meghatározó településközponti, kertvárosias, falusias, ikerházas, panel és tégla lakótelep és üdülő karakterben valamint a helyi egyedi védettséggel érintett területeken
a) sajátos építmények föld feletti kialakítására a környezetükben kialakult beépítés sajátosságaihoz illeszkedő építőanyagok használata megengedett,
b) transzformátor állomás, kábelcsatlakozó szekrény növényzettel takartan, látványában kedvező megjelenéssel helyezhető el.
22. A szakmai konzultáció
40. § (1) A településképi követelményekről a főépítész az építéssel érintett telken tervezett építési munkák végzéséhez, kérelemre szakmai konzultációt biztosít. A Főépítész a kérelem beérkezésétől számított 8 napon belüli időpontra kitűzi a tájékoztatást vagy a konzultációt, amely szükség esetén az építési tevékenységgel érintett helyszínen is történhet.
(2) Jelen rendelet 8. melléklete szerinti kérelem benyújtható a főépítésznek címzett e-papír formájában vagy személyesen.
(3) A konzultáció az önkormányzat hivatalos helyiségében - szerdánként -, vagy kérésre a helyszínen is lefolytatható.
(4) A településképi konzultáció során a főépítész javaslatot tesz a településképi követelmények érvényesítésének módjaira.
(5) Kötelező a szakmai konzultáció:
a) egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenység esetén,
b) településközponti területen a homlokzati megjelenés módosításával járó felújítás, korszerűsítés, bővítés esetén,
c) új elektronikus hírközlési építmény elhelyezése esetén:
ca) műtárgynak minősülő antenna szerkezetnél, ha annak bármelyirányú mérete a bruttó 6 m-t meghaladja, vagy
cb) antennatartó szerkezet méretétől függetlenül a szerkezetre antenna felszerelésénél, ha az antenna bármelyirányú mérete a 4,0 m-t meghaladja.
41. § (1) A kötelező szakmai konzultáció esetében a szakmai konzultáció iránti kérelméhez a kérelmezőnek csatolnia kell a műszaki megoldásokat tartalmazó tervdokumentációt és a településképbe való illeszkedés igazolását (látványtervet pdf formátumban).
(2) A kötelező szakmai konzultáción bemutatandó látványtervben a tervezett épület utcai homlokzatát és a két-két utcai telekszomszédos épületet ábrázoló utcaképet, valamint a környezetről készített min. 5 fotót kell benyújtani.
(3) Amennyiben az ügyfél a (2) és (3) bekezdésben rögzített dokumentumokat nem, vagy hiányosan csatolja be úgy a konzultáció nem tartható meg, azaz kötelező szakmai konzultációra való kötelezettségét nem teljesíti.
42. § (1) A főépítész a szakmai konzultáció során emlékeztetőt készít, melyet 8 napon belül megküld az érintettek részére.
(2) Az emlékeztetőt az általános iratkezelési szabályzat szerint szükséges kezelni.
(3) Az emlékeztető egy példányát meg kell küldeni a kérelmező részére.
(4) Az önkormányzati főépítészt és a polgármestert az emlékeztetőben rögzített véleménye köti a további eljárások során.
23. Településképi véleményezési eljárás
43. § (1)3 A polgármester – az EljR.-ben meghatározott hatásköri feltételek fennállása esetén – építmény építésére, bővítésére, településképet érintő átalakítására irányuló építési, összevont vagy fennmaradási engedélyezési eljáráshoz, valamint az összevont telepítési eljárás integrált építési engedélyezési szakaszához településképi véleményezési eljárást folytat.
(2)4 A kérelmezőnek a településképi véleményezési eljárást jelen rendelet 9. melléklete szerinti kérelemmel az EljR. szerint kell kezdeményezni.
(2) A polgármester véleményét az önkormányzati főépítész – indokolt esetben – a megyei kormányhivatal szakmai véleménye alapján alakítja ki.
44. §5 A településképi véleményezési eljárás során a EljR. szempontjain túl vizsgálni kell, hogy a tervezett építési tevékenység – egyenként és összességében – teljesíti-e az alábbi illeszkedési szempontokat:
a) alkalmazkodás a beépítés és rendeltetés módjában, mértékében,
b) a beépítés okozta gépjármű terhelés eredményeként a közterületek használhatóságának megőrzése,
c) a bejárati előlépcsőnek, az akadálymentesítést szolgáló építménynek, rámpának, a közterület fölé benyúló építményrésznek a kapcsolódó közterület használati módjához való illeszkedése, valamint a meglévő és a telepítendő fákra, fasorokra, közüzemi vezetékekre és berendezésekre gyakorolt hatása, és
d) a telek előtti közterületi járda, csapadékelvezető, -szikkasztó árok, zöldsáv kialakítása.
24. Településképi bejelentési eljárás
45. § (1) A polgármester az önkormányzati főépítész szakmai álláspontjára alapozva a nyilvántartott műemléki értéket vagy műemléket érintő, az örökségvédelmi hatósághoz történő bejelentéshez vagy örökségvédelmi engedélyhez kötött tevékenység kivételével az építési engedélyhez vagy egyszerű bejelentéshez nem kötött:
a) helyi védettség alatt álló terület, helyi egyedi védettség alatt álló építmény érintettsége miatt,
b) településközponti, tégla és panel karaktert érintő homlokzati átalakítás (loggia beépítés, előtető létesítés) homlokzati színezés esetén,
c) az építési engedély nélkül végezhető építési munkák közül:
ca) a kereskedelmi, vendéglátó rendeltetésű épület építése, bővítése, amelynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a nettó 20,0 m2 alapterületet,
cb) reklámhordozó, reklámhordozót tartó berendezés létesítése esetén településképi megfelelés, utcaképi illeszkedés igazolása céljából,
d) építmények rendeltetésének módosítása, rendeltetési egysége számának megváltoztatása esetén a rendeltetésváltoztatás indítása előtt
településképi bejelentési eljárást folytat le.
46. § (1) A településképi bejelentési eljárás az ügyfél által a polgármesterhez a jelen rendelet 10. melléklete szerinti kérelem benyújtásával kezdeményezhető.
(2)6 A kérelemhez a EljR. szerinti dokumentációt kell mellékelni: 1-1 példányt papír alapon és digitális adathordozón, vagy elektronikus úton megküldött küldeményben.
47. §7 A településképi bejelentési eljárás során a EljR. szerint kell eljárni.
48. § (1) A településképi bejelentés tudomásul vételéről szóló határozatban meg kell határozni azon időtartamot, amelynek elteltéig, vagy feltételt, amelynek bekövetkezéséig a határozatban tudomásul vett tevékenység végezhető (érvényességi idő).
(2) Az érvényességi idő alatt meg nem valósított építési tevékenység, rendeltetési módváltozás, reklámelhelyezés, csak új településképi bejelentés eljárás és annak tudomásulvételét követően végezhető.
(3) A polgármesternek a településképi bejelentéssel kapcsolatos döntését a főépítész készíti elő.
(4) A polgármester ellenőrzi a bejelentési kötelezettség teljesítését és a bejelentett tevékenység előírásoknak megfelelő végzését.
25. Településképi kötelezés
49. § (1)8 A polgármester a Tktv. 8. § (2) d) pont és 11. § (1)-(2) bekezdések, továbbá a EljR. rendelkezései szerint településképi kötelezési eljárást folytat le.
(2) A polgármester a Tktv. 11. § (1) szerinti végzés kibocsátása előtt kikéri a főépítész véleményét.
26. A településkép-védelmi bírság
50. § (1) A településképi kötelezéssel egyidejűleg kiszabható településkép-védelmi bírság összeghatárait az alábbiak szerint kell figyelembe venni:
a) legfeljebb 200.000,- Ft településkép-védelmi bírság szabható ki a településközponti területen kívül, nem védett építmény kapcsán elkövetett településképi kötelezettség szegés.
b) legfeljebb 500.000,- Ft településkép-védelmi bírság szabható ki a településközponti területen vagy védett építmény kapcsán elkövetett településképi kötelezettség szegés.
29. Záró rendelkezések
51. § Ez az önkormányzati rendelet 2021. február 12-én lép hatályba.
52. § (1) Hatályát veszti Komló Város Önkormányzat Képviselő-testületének az egyes reklámhordozókra vonatkozó településképi követelményeiről és az ahhoz kapcsolódó településképi bejelentési eljárásról szóló 23/2017.(X.27.) önkormányzati rendelete.
(2) Hatályát veszti Komló Város Önkormányzat Képviselő-testületének a város Szabályozási Tervének jóváhagyásáról és Helyi Építési Szabályzatának megállapításáról szóló 28/2012. (XII.15.) önkormányzati rendelet 6. § (2) valamint (11) bekezdése, 7. § (5) bekezdése, a 7. § (7) bekezdés b) pontja és a (8) bekezdés b) pontja, 8. § (4) bekezdése, 9. § (6) bekezdése, a 31. §-a, a 36/1. §-a, a 38. §-a valamint a 39/1. §-a, továbbá a 3. melléklete és 4. melléklete.
(3) Hatályát veszti Komló Város Önkormányzat Képviselő-testületének a város Szabályozási Tervének jóváhagyásáról és Helyi Építési Szabályzatának megállapításáról szóló 28/2012. (XII.15.) önkormányzati rendelet 6. § (18) bekezdésében a „légkondicionáló berendezés loggiával rendelkező lakás esetében csak a loggia takarásában helyezhető el” szövegrész.
(4) Hatályát veszti Komló Város Önkormányzat Képviselő-testületének a város Szabályozási Tervének jóváhagyásáról és Helyi Építési Szabályzatának megállapításáról szóló 28/2012. (XII.15.) önkormányzati rendelet 7. § (6) bekezdésében a „áttört jellegű, természetes anyagok felhasználásával épített” szövegrész.
(5) Hatályát veszti Komló Város Önkormányzat Képviselő-testületének a város Szabályozási Tervének jóváhagyásáról és Helyi Építési Szabályzatának megállapításáról szóló 28/2012. (XII.15.) önkormányzati rendelet 28. § (2) bekezdésében „Az anyaghasználatot és a tömegformálást a táji adottságoknak megfelelően kell megválasztani és ezt a hatályos jogszabályoknak megfelelő tájbaillesztési munkarészben kell igazolni.” szövegrész.
1. melléklet
B |
C |
D |
E |
||
---|---|---|---|---|---|
utca, házszám |
Helyrajzi szám |
funkció |
védett érték |
||
1. |
Fő u. 3 |
5641 |
gazdasági épület |
Az épület egésze. |
|
2. |
Fő u. 4. |
5642/1 |
lakóház, gazdasági épület |
Teljes lakó és gazdasági épület. |
|
3. |
Fő u. 16. |
5654 |
lakóház |
Az épület eredeti tömege, eredeti nyíláskiosztása és nyílásaránya, utcai homlokzat díszei. |
|
4. |
Fő u. 33. |
5620 |
utcai kerítés |
kerítés egésze |
|
5. |
Fő u. 29. |
5615 |
templom |
Teljes épület. |
|
6. |
Fő u. |
5615 |
feszület |
Feszület formája, részletei |
|
7. |
Fő u. |
5602 |
feszület |
Feszület formája, részletei |
|
8. |
Fő u. 54. |
2770 |
lakóház, gazdasági épület |
Az épületek tömege a lakóépület tornáckialakítása a gazdasági épület egésze |
|
9. |
Fő u. 60. |
2767/1,2 |
lakóház |
Az épület tömege és nyíláskiosztása |
|
10. |
Fő u. 66. |
2764 |
lakóház |
Teljes épület. |
|
11. |
Iskola u.29. |
2542 |
lakóház |
Teljes épület. |
|
12. |
Iskola u.37. |
2548 |
plébánia épület |
Épület tömege, nyílásrendje. |
|
13. |
Iskola u.51. |
2557 |
kovácsoltvas kapu |
||
14. |
Iskola u.46. |
2579 |
volt postaépület |
Teljes épület tömege, anyaghasználata. |
|
15. |
Iskola u.35. |
2545 |
rk. templom |
Teljes épület. |
|
16. |
Iskola u.61. |
2639/1 |
feszület |
Feszület formája, részletei |
|
17. |
Temető |
2802 |
feszület |
Feszület formája, részletei |
|
18. |
Iskola utca |
2546 |
kálvária stációk |
Stációk telepítése, formája, részletei |
|
19. |
Zobákpuszta |
5827/1 |
lakóház |
Az épület tömege, nyílásai, részletei. |
|
20. |
Mecsekfalu 16. |
1615 |
gazdasági épületek |
Az épület tömege, részletképzése, nyílásai. |
|
21. |
Mecsekfalu 20. |
1613 |
kovácsoltvas kerítés |
kerítés egésze |
|
22. |
Mecsekfalu 22. |
1612 |
lakóház |
Teljes épület tömege, részletei, utcai homlokzata, nyílásrendje. |
|
23. |
Mecsekfalu 23d. |
1610 |
gazdasági épület |
||
24. |
Mecsekfalu 28. |
1609 |
lakóház |
Teljes épület tömege, utcai homlokzat részletei, az épület eredeti nyílásrendje. |
|
25. |
Mecsekfalu 31. |
1567 |
lakóház, gazdasági épület |
Épületek tömege, részletei. Utcai homlokzat díszítés. |
|
26. |
Mecsekfalu 33. |
1568/1 |
lakóház |
Teljes épület tömege, részletei, utcai homlokzata, nyílásrendje. |
|
27. |
Mecsekfalu 38. |
1604 |
kovácsoltvas kerítés, gazdasági épület |
Teljes gazdasági épület díszítése nyílásrendje, tömege, az utcai kerítés egésze. |
|
28. |
Mecsekfalu 40. |
1603 |
kovácsoltvas kerítés |
Kerítés egésze. |
|
29. |
Mecsekfalu 41. |
1571 |
kovácsoltvas kerítés |
Kerítés betét és kapu. |
|
30. |
Mecsekfalu 45. |
1574 |
lakóház, gazdasági épület |
Az épületek tömege, részletképzése, nyílásai. |
|
31. |
Mecsekfalu 49. |
1576 |
lakóház |
Az épület tömege, részletképzése, nyílásai. |
|
32. |
Mecsekfalu 53. |
1579 |
lakóház |
Teljes épület tömege, utcai homlokzat részletei, az épület nyílásrendje |
|
33. |
Mecsekfalu 54. |
1592 |
gazdasági épület, kútház |
Az épület és építmény tömege, anyaghasználata, nyílásrendje. |
|
34. |
Mecsekfalu 55. |
1580 |
gazdasági épület |
||
35. |
Mecsekfalu 59. |
1582 |
lakóház |
Teljes épület tömege, részletei, utcai homlokzata, nyílásrendje. |
|
36. |
Mecsekfalu 61. |
1584 |
gazdasági épület |
||
37. |
volt szőlőhegy |
1648,1649,1652,1653 |
présházak |
||
38. |
volt szőlőhegy |
8001/3 |
feszület |
||
39. |
Temető |
1667 |
feszület |
HELYI VÉDETT TERÜLETEK |
||
---|---|---|
Védett településszerkezet, települési terület |
||
1. |
Komló, Városház tér egybefüggő szocialista-realista épületegyüttese (volt pártszékház (könyvtár), posta, polgármesteri hivatal, Béke szálló) |
A tér határoló épületeinek tömege és karakter jellemzői.(anyaghasználat, homlokzat tagolás stb.) |
2. |
Komló, Templom tér, rk. templom, Május 1. Művelődési Ház és az azokat összekötő árkádsor |
Épületek, építmény tömege, telepítése részletei. |
3. |
Mecsekjánosi templom, plébánia és a kálvária együttese |
Épületek, építmények telepítése. |
4. |
Kisbattyán a teljes településszerkezet |
|
5. |
Mecsekfalusi templom környezete |
|
6. |
Kenderföld szocreál társasházas beépítése |
A városrész épületeinek telepítése, az épületek tömege, karakter jellemzői. (anyaghasználat, homlokzat tagolás stb.) |
7. |
Kökönyös szocreál társasházas beépítése |
A városrész épületeinek telepítése, az épületek tömege, karakter jellemzői. (anyaghasználat, homlokzat tagolás stb.) |
2. melléklet
3. melléklet
4. melléklet
Növény megnevezése: |
Épülettől mért legkisebb ültetési távolsága (m) |
Telekhatártól mért legkisebb ültetési távolsága (m) |
|
---|---|---|---|
1 |
1,5 méternél alacsonyabb sövény, bokor |
2,0 |
0,6 |
2 |
1,5 méternél magasabb sövény, bokor és 4,0 méternél alacsonyabb fa |
3,0 |
2,5 |
3 |
egyéb fa (diófa és magasra növő, terebélyes fák kivételével) |
4,0 |
3,0 |
4 |
diófa és magasra növő, terebélyes fák |
7,0 |
5,0 |
5. melléklet
Magyar név |
Tudományos név |
---|---|
Borfa, tengerparti seprűcserje |
Baccharis halimifolia |
Kaliforniai tündérhínár |
Cabomba caroliniana |
Vízijácint |
Eichhornia crassipes |
Perzsa medvetalp |
Heracleum persicum |
Sosnowsky-medvetalp |
Heracleum sosnowskyi |
Hévízi gázló |
Hydrocotyle ranunculoides |
Fodros átokhínár |
Lagarosiphon major |
Nagyvirágú tóalma |
Ludwigia grandiflora |
Sárgavirágú tóalma |
Ludwigia peploides |
Sárga lápbuzogány |
Lysichiton americanus |
Közönséges süllőhínár |
Myriophyllum aquaticum |
Keserű hamisüröm |
Parthenium hysterophorus |
Ördögfarok keserűfű |
Persicaria perfoliata |
Kudzu nyílgyökér |
Pueraria montana var. lobata |
Közönséges selyemkóró |
Asclepias syriaca |
Vékonylevelű átokhínár |
Elodea nuttallii |
Bíbor nebáncsvirág |
Impatiens glandulifera |
Felemáslevelű süllőhínár |
Myriophyllum heterophyllum |
Kaukázusi medvetalp |
Heracleum mantegazzianum |
Óriásrebarbara |
Gunnera tinctoria |
Tollborzfű |
Pennisetum setaceum |
Alternanthera philoxeroides |
|
Microstegium vimineum |
6. melléklet
1. Fásszárú inváziós és termőhely-idegen növényfajok:
Magyar név |
Tudományos név |
---|---|
akác |
Robinia pseudo-acacia |
amerikai kőris |
Fraxinus americana |
bálványfa |
Ailanthus altissima |
keskenylevelű ezüstfa |
Elaeagnus angustifolia |
fekete fenyő |
Pinus nigra |
erdei fenyő |
Pinus silvestris |
gyalogakác |
Amorpha fruticosa |
kései meggy |
Prunus serotina |
zöld juhar |
Acer negundo |
2. Lágyszárú inváziós növényfajok:
Magyar név |
Tudományos név |
---|---|
alkörmös |
Phytolacca americana |
japánkeserűfű fajok |
Fallopia spp. |
kanadai aranyvessző |
Solidago canadensis |
magas aranyvessző |
Solidago gigantea |
parlagfű |
Ambrosia artemisifolia |
selyemkóró |
Asclepias syriaca |
süntök |
Echinocystis lobata |
Magyar név |
Tudományos név |
---|---|
lándzsáslevelű őszirózsa |
Aster lanceolatus |
kopasz őszirózsa |
Aster novi-belgii |
fűzlevelű őszirózsa |
Aster x salignus |
kerti seprűfű |
Bassia scoparia |
nyugati ostorfa |
Celtis occidentalis |
kanadai átokhínár |
Elodea canadensis |
csicsóka |
Helianthus tuberosus |
parlagi ligetszépe |
Oenothera biennis |
közönséges vadszőlő |
Parthenocissus inserta |
tapadó vadszőlő |
Parthenocissus quinquefolia |
karmazsinbogyó |
Phytolacca esculenta |
magas kúpvirág |
Rudbeckia laciniata |
7. melléklet
tudományos (latin) elnevezés |
magyar elnevezés |
---|---|
Acer campestre |
mezei juhar |
Acer platanoides |
korai juhar |
Acer pseudoplatanus |
hegyi juhar, jávorfa |
Acer tataricum |
tatár juhar, feketegyűrű juhar |
Alnus glutinosa (allergén) |
enyves éger, mézgás éger, berekfa |
Alnus incana |
hamvas éger |
Betula pendula (allergén) |
közönséges nyír, bibircses nyír |
Betula pubescens |
szőrös nyír, pelyhes nyír |
Carpinus betulus |
közönséges gyertyán |
Cerasus avium (Prunus avium) |
vadcseresznye, madárcseresznye |
Cerasus mahaleb (Prunus mahaleb) |
sarjmeggy, török meggy |
Fagus sylvatica |
közönséges bükk |
Fraxinus angustifolia ssp. pannonica |
magyar kőrisaz |
Fraxinus excelsior |
magas kőris |
Fraxinus ornus |
virágos kőris, mannakőris |
Juglans regia |
közönséges dió |
Malus sylvestris |
vadalma |
Padus avium |
zelnicemeggy, májusfa |
Populus alba * |
fehér nyár, ezüst nyár |
Populus canescens * |
szürke nyár |
Populus nigra * |
fekete nyár, topolyafa, csomoros nyár |
Populus tremula |
rezgő nyár |
Pyrus pyraster |
vadkörte, vackor |
Quercus cerris |
csertölgy, cserfa |
Quercus petraea (Q. sessiliflora) |
kocsánytalan tölgy |
Quercus pubescens |
molyhos tölgy |
Quercus robur (Q. pedunculata) |
kocsányos tölgy, mocsártölgy |
Salix alba (allergén) |
fehér fűz, ezüst fűz |
Salix fragilis |
törékeny fűz, csörege fűz |
Sorbus aria |
lisztes berkenye |
Sorbus aucuparia |
madárberkenye |
Sorbus domestica |
házi berkenye, fojtóska |
Sorbus torminalis |
barkóca berkenye, barkócafa |
Tilia cordata (T. parviflora) |
kislevelű hárs |
Tilia platyphyllos (T. grandifolia) |
nagylevelű hárs |
Ulmus glabra (U. montana, U. scabra) |
hegyi szil |
Ulmus laevis |
vénic szil, lobogós szil, vénicfa |
Ulmus minor (Ulmus campestris) |
mezei szil, simalevelű mezei szil |
tudományos (latin) név |
magyar elnevezés |
---|---|
Juniperus communis |
közönséges boróka, gyalogfenyő |
tudományos (latin) név |
magyar elnevezés |
---|---|
Colutea arborescens |
pukkanó dudafürt |
Cornus mas |
húsos som |
Cornus sanguinea |
veresgyűrű som |
Crataegus laevigata (C. oxyacantha) |
kétbibés galagonya |
Crataegus monogyna |
egybibés galagonya |
Euonymus europaeus |
csíkos kecskerágó |
Euonymus verrucosus |
bibircses kecskerágó |
Frangula alnus (Rhamnus frangula) |
kutyabenge |
Hippophae rhamnoides |
homoktövis |
Lonicera xylosteum |
ükörke lonc, ükörke |
Prunus spinosa |
kökény |
Rhamnus catharticus |
varjútövis (benge) |
Ribes uva-crispa |
- |
Rosa canina |
gyepűrózsa |
Salix caprea |
kecskefűz |
Salix cinerea |
rekettyefűz, hamvas fűz |
Salix purpurea |
csigolyafűz |
Salix viminalis |
kosárkötő fűz |
Sambucus nigra |
fekete bodza |
Sambucus racemosa** |
fürtös bodza |
Spirea salicifolia |
fűzlevelű gyöngyvessző |
Staphylea pinnata |
mogyorós hólyagfa |
Viburnum lantana |
ostorménfa |
Viburnum opulus |
kányabangita |
8. melléklet
KÉRELEM |
||
Beérkezés dátuma: |
Iktatószám: |
|
Átvevő neve: |
||
Konzultáció időpontja: |
Kérelmező tölti ki! |
||||
---|---|---|---|---|
1. Kérelmező adatai: |
Tervező adatai: (amennyiben releváns) |
|||
Név: |
Név: |
|||
Lakcím vagy székhely: |
Tervezői jogosultság száma: |
|||
Levelezési cím (amennyiben előzőtől eltér): |
Levelezési cím: |
|||
Kapcsolattartó: |
Tervező szervezet: |
|||
Tel. szám, e-mail: |
Tel. szám, e-mail: |
|||
2. Konzultáció tárgya: (A tervezett tevékenység rövid leírása) |
||||
3. Az érintett ingatlan adatai: |
||||
Címe: |
Hrsz.: |
|||
Alulírott 1. pont szerinti Kérelmező, a 3. pontban megjelölt ingatlanon, a 2. pont szerinti tárgyban kérelmezem a településképi szakmai konzultáció biztosítását. |
9. melléklet
KÉRELEM |
||
Beérkezés dátuma: |
Iktatószám: |
|
Átvevő neve: |
Kérelmező tölti ki! |
||||||
---|---|---|---|---|---|---|
1. Bejelentő (építtető) adatai: |
Tervező adatai: |
|||||
Név: |
Név: |
|||||
Lakcím vagy székhely: |
Tervezői jogosultság száma: |
|||||
Levelezési cím (amennyiben előzőtől eltér): |
Levelezési cím: |
|||||
Kapcsolattartó: |
Tervező szervezet: |
|||||
e-mail: |
e-mail: |
|||||
2. Építési helyszín adatai: |
Címe: |
Hrsz.: |
||||
3. Építési tevékenység adatai |
||||||
Rövid leírása: |
||||||
A kérelem mellékletét képező tervdokumentáció ÉTDR azonosítója |
||||||
4. Előzmények |
||||||
Tervvel kapcsolatos előzmények |
||||||
|
10. melléklet
KÉRELEM |
||
Beérkezés dátuma: |
Iktatószám: |
|
Átvevő neve: |
Kérelmező tölti ki! |
|||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Bejelentő (építtető) adatai: |
Tervező adatai: |
||||||||||
Név: |
Név: |
||||||||||
Lakcím vagy székhely: |
Tervezői jogosultság száma: |
||||||||||
Levelezési cím (amennyiben előzőtől eltér): |
Levelezési cím: |
||||||||||
Kapcsolattartó: |
Tervező szervezet: |
||||||||||
e-mail: |
e-mail: |
||||||||||
2. Bejelentés tárgya: |
|||||||||||
reklámhordozó elhelyezése |
építési tevékenység |
rendeltetésváltozás |
|||||||||
A tervezett tevékenység rövid leírása: |
|||||||||||
Korábbi településkép védelmi szakmai konzultáció időpontja: |
|||||||||||
Előzmények |
|||||||||||
3. Az érintett ingatlan címe: |
Hrsz.: |
||||||||||
4. Megvalósításának tervezett időtartama: |
……… év …… hó ……nap - ……… év …… hó ……nap |
||||||||||
5. Mellékelt dokumentáció tartalma: |
|||||||||||
építészeti-műszaki dokumentáció: |
|||||||||||
tulajdonosi hozzájárulás / társasházi hozzájárulás: |
|||||||||||
egyéb (pl. kertészeti munkarészek stb.): …… |
|||||||||||
Benyújtás módja: |
elektronikusan |
személyesen |
|||||||||
|
A 4. § 11. pontja a Komló Város Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 4. § 23. pontja a Komló Város Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 1. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 43. § (1) bekezdése a Komló Város Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.
A 43. § (2) bekezdése a Komló Város Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 3. § a) pontja szerint módosított szöveg.
A 44. § nyitó szövegrésze a Komló Város Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 3. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 46. § (2) bekezdése a Komló Város Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 3. § c) pontja szerint módosított szöveg.
A 47. § a Komló Város Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 3. § d) pontja szerint módosított szöveg.
A 49. § (1) bekezdése a Komló Város Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete 3. § e) pontja szerint módosított szöveg.