Öreglak Község Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2021.(II.12.) polgármesteri rendelete
Öreglak Község Önkormányzat 2021. évi költségvetéséről
Hatályos: 2021. 02. 13- 2022. 05. 30 18:00Öreglak Község Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2021.(II.12.) polgármesteri rendelete
Öreglak Község Önkormányzat 2021. évi költségvetéséről
Öreglak Község Önkormányzatának Polgármestere a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Képviselő-testületnek az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdésének f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
A rendelet hatálya
1. § E rendelet hatálya kiterjed a képviselő-testületre és annak bizottságaira, a közös önkormányzati hivatalra, valamint az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervekre
A költségvetés szerkezete
2. § (1) A Képviselő-testület a címrendet a (2)-(3) bekezdés szerint állapítja meg.
(2) A költségvetési szervek külön-külön alkotnak egy-egy címet:
a) Öreglak Község Önkormányzata
b) Öreglaki Közös Önkormányzati Hivatal
c) Öreglaki Kerekerdő Óvoda
(3) Az önkormányzat költségvetésében szereplő nem intézményi kiadások külön címet alkotnak.
A költségvetés bevételeinek és kiadásainak főösszege, költségvetési egyenleg
3. § (1) A képviselő-testület az önkormányzat és költségvetési szervei együttes 2021. évi költségvetésének főösszegét 531.939.498 Ft-ban hagyja jóvá.
A költségvetés részletezése
4. §
.
Általános és céltartalékok
5. §
.
A költségvetés végrehajtásának szabályai
6. § (1) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.
(2) Az Önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.
(3) A költségvetési hiány csökkentése érdekében évközben folyamatosan figyelemmel kell kísérni a kiadások csökkentésének és a bevételek növelésének lehetőségeit.
(4) A költségvetési szervek éves költségvetésének végrehajtásáért, a gazdálkodás jogszerűségéért, a takarékosság érvényesítéséért, a bevételek növeléséért az alapfeladatok sérelme nélkül a költségvetési szerv vezetője felelős.
(5) A költségvetési szerv éves költségvetését a megállapított önkormányzati támogatás és a saját bevételei terhére úgy köteles megtervezni, hogy abból biztosított legyen az éves gazdálkodás, illetve kötelezően ellátandó feladatait maradéktalanul teljesíteni tudja.
(6) A költségvetési szervnél tervezett bevételek elmaradása nem vonja automatikusan maga után a költségvetési támogatás növekedését. A kiadási előirányzatok – amennyiben a tervezett bevételek nem folynak be – nem teljesíthetők.
(7) A költségvetési szervek számadási kötelezettséggel tartoznak a részükre juttatott céljellegű támogatás rendeltetésszerű felhasználására vonatkozóan.
(8) A költségvetési szervek kizárólag a képviselő-testület előzetes jóváhagyásával nyújthatnak be szakmai pályázatot abban az esetben, ha a pályázattal megvalósuló feladat ellátása költségvetési többlettámogatást igényel.
(9) A költségvetési szervek éven túli fejlesztési kötelezettséget csak a képviselő-testület jóváhagyásával vállalhatnak.
(10) Amennyiben a költségvetési szerv harminc napon túli, lejárt esedékességű elismert tartozásállományának mértéke két egymást követő hónapban eléri az éves eredeti kiadási előirányzatának 10%-át vagy a százötven millió forintot, az irányító szerv a költségvetési szervhez önkormányzati biztost jelöl ki.
(11) Kiegészítő támogatás igényléséről a működőképességet veszélyeztető helyzet esetében a polgármester gondoskodik, külön képviselő-testületi döntés alapján.
(12) A finanszírozási bevételekkel és kiadásokkal kapcsolatos hatásköröket a Képviselő-testület gyakorolja.
Az előirányzatok módosítása
7. § (1) Az Önkormányzat költségvetési rendeletben megjelenő bevételeinek és kiadásainak módosításáról, a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról a (2 ) – (7) bekezdésekben foglalt kivétellel a képviselő-testület dönt.
(2) A költségvetési szervek a költségvetésben jóváhagyott bevételi és kiadási előirányzataikat saját hatáskörben módosíthatják, a kiadási előirányzatokon belül átcsoportosítást hajthatnak végre a (3) –(7) bekezdésben foglalt szabályok betartása mellett.
(3) Az átcsoportosítás nem irányulhat a személyi juttatások előirányzatinak növelésére, kivéve az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról rendelkező 368/2011. ( XII. 1.) Korm. rendelet ( a továbbiakban: Ávr.) 36. § ( 2 ) bekezdésében foglalt eseteket.
(4) A polgármester 1.000 ezer forint értékhatárig dönthet a forrásfelhasználásról, döntéséről köteles tájékoztatni a képviselő-testületet.
(5) A költségvetési szervek a gazdálkodási év során elért többletbevételeiket 100 ezer forint értékhatárig saját hatáskörben felhasználhatják.
(6) Az értékhatárt megahaladó többletbevételek felhasználásáról – a költségvetési szervek vezetői által benyújtott kérelem alapján - a képviselő-testület dönt.
(7) Az önállóan működő költségvetési szervek esetében az előirányzatok módosítására csak a pénzügyi-gazdálkodási feladatok ellátására kijelölt önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv vezetőjével történő egyeztetés alapján, annak egyetértésével kerülhet sor.
(8) A költségvetési szervek a saját hatáskörben végrehajtott előirányzat –módosításokat, valamint a többletbevételek felhasználásához kapcsolódó módosításokat kötelesek az irányító szervnek beterjeszteni, melyről a polgármester a képviselő-testületet 30 napon belül tájékoztatja. Az önállóan működő költségvetési szervek e kötelezettségüknek a pénzügyi-gazdasági feladatok ellátására kijelölt önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv adatszolgáltatása útján tesznek eleget.
(9) A képviselő-testület a költségvetési rendelet 7. § (2) és (7) bekezdés szerinti előirányzat-módosítás, előirányzat-átcsoportosítás átvezetéseként - az első negyedév kivételével - negyedévenként, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-ei hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés a hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.
(10) Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja.
Létszám –és bérgazdálkodással kapcsolatos előírások
8. § (1) A költségvetési szerv vezetője önálló létszám-és bérgazdálkodási jogkörében eljárva a költségvetési szerv részére engedélyezett létszám-keretet a tényleges foglalkoztatás során köteles betartani.
(2) Az egyes foglalkoztatási formákra (teljes munkaidős, részmunkaidős, valamint megbízási, tiszteletdíjas foglalkoztatás) álláshelyenként, illetve összességében az elemi költségvetésben tervezett ( módosított) személyi juttatás előirányzatot nem lépheti túl.
(3) A költségvetési szerv csak abban az esetben fordulhat a fenntartóhoz személyi juttatás pótelőirányzat kérelemmel, ha előirányzata, illetve maradványa nem biztosítja a törvényben előírt kötelezettségei teljesítését.
A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése
9. § (1) Az önkormányzati költségvetési szervek ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző, az intézmények esetében az intézményvezető felelős.
(2) Az önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról Öreglak Község Önkormányzata és a Lengyeltóti Pogányvölgyi Többcélú Kistérségi Társulás között megkötött „Megállapodás” a belső ellenőrzési feladatok ellátására keretében gondoskodik. A megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.
Átmeneti rendelkezések
10. § Az átmeneti időszakban beszedett bevételek, teljesített kiadások a költségvetési rendeletbe beépültek.
Záró és vegyes rendelkezések
11. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.