Jánoshalma Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2022. (X. 28.) önkormányzati rendelete

a közterületek rendjéről és használatáról

Hatályos: 2022. 11. 02

Jánoshalma Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2022. (X. 28.) önkormányzati rendelete

a közterületek rendjéről és használatáról

2022.11.02.

Jánoshalma Városi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében kapott eredeti jogalkotási hatáskörében, a mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény 34. § (5) bekezdésében és 37. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet területi hatálya kiterjed Jánoshalma Városi Önkormányzat közigazgatási területére.

(2) A rendelet személyi hatálya kiterjed minden természetes és jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre, akik a város közigazgatási területén közterületet használnak.

2. Értelmező rendelkezések

2. § E rendelet alkalmazása szempontjából:

a) Közterület: az ingatlan-nyilvántartásban közterületként nyilvántartott belterületi földrészlet (közút, tér, közpark), belterületi vagy külterületi közút, önkormányzat tulajdonában, illetve kezelésében lévő belterületi földrészletek, melyek nem közterületként szerepelnek a nyilvántartásban, de közhasználatra átadásra kerültek

b) Használó: az ingatlan tulajdonosa, kezelője, tartós használója, bérlője, haszonélvezője

c) Tisztántartás: hó és síkosság-mentesítés, pormentesítés, gyommentesítés, lehullott vagy elszáradt növényi részek eltávolítása

d) Zöldterület: közparkok és az Önkormányzat által fenntartott 2. melléklet szerinti zöldfelület

3. Közterületek tisztántartása

3. § (1) Az ingatlan használója köteles gondoskodni

a) az ingatlan előtti járdaszakasz /járda hiányában 1 méter területsáv/ tisztántartásáról,

b) a lakóház szélességében nyílt árok kiásásáról, tisztántartásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról, az árkon keresztül az ingatlan megközelítéséhez szükséges bejárók alá átereszek elhelyezéséről, tisztántartásáról.

(2) Az állami és vegyes tulajdonú épületek előtti járdaszakasz tisztántartása a használók közös kötelezettsége, amit részleteiben megállapodásban rögzíthetnek.

(3) Szórakozóhelyek, vendéglátói pari egységek, kereskedelmi üzlethelyiségek és más elárusítóhelyek előtti járdaszakasz tisztántartása, mind nyitvatartási időben, mind azon túl, valamint a csapadékvíz elvezetése, szikkasztása, árok tisztántartása, az ingatlan megközelítéséhez szükséges átereszek elhelyezése és tisztántartása a használó, illetve a létesítményt üzemeltető kötelessége.

(4) Üzletek, vendéglátó egységek, elárusítóhelyek előtt a szemétgyűjtő tartályok elhelyezése és tisztántartása az üzemeltető feladata.

(5) Közterületen szemetet, hulladékot csak az erre a célra rendszeresített és felállított tartályokba szabad dobni. A tartályok kihelyezése és rendszeres ürítése az Önkormányzat feladata.

(6) Közterületen hirdető és reklámcélú plakátokat az önkormányzat által a közterületekre kihelyezett hirdetőtáblákon engedély nélkül lehet elhelyezni. Egyéb helyen engedéllyel.

4. Mozgókép forgatása céljából történő közterület-használat

4. § (1) A mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény (a továbbiakban: Mktv.) szerinti filmalkotás forgatása céljából történő közterület-használat (a továbbiakban: filmforgatás célú közterület-használat) vonatkozásában a Rendelet szabályait az e szakaszban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) A filmforgatás célú közterület-használattal összefüggő, Mktv-ben meghatározott képviselő-testületi hatásköröket a polgármester gyakorolja.

(3) A közterület filmforgatási célú használatára vonatkozó hatósági szerződés abban az esetben hagyható jóvá, ha a kérelmező a következő feltételek teljesítését vállalja a hatósági szerződésben:

a) az eredeti állapot helyreállítását,

b) az igénybe vett közterület és a közterületen elhelyezett tárgyak rendben- és tisztán tartását,

c) a keletkezett hulladék elszállításáról való gondoskodást,

d) a filmforgatással érintett lakosság és vállalkozás tájékoztatását a filmforgatással kapcsolatos lényeges információkról,

e) az esetleges forgalomkorlátozásokról tájékoztató megjelentetését a helyi médiában, továbbá

f) a filmforgatás miatti vagy azzal összefüggésbe hozható esetleges károk megtérítését, beleértve a harmadik személy által az önkormányzat felé érvényesített kárt is.

(4) Mentesség kizárólag közérdekű célokat szolgáló filmalkotások forgatása esetén adható. Közérdekű célokat szolgálnak különösen az oktatási, a tudományos és az ismeretterjesztő témájú filmalkotások.

(5) A közterület használati díjkedvezmény mértéke maximum 30% lehet.

(6) A filmforgatási célú közterület-használat nem haladhatja meg a 10 napot, mely indokolt esetben legfeljebb két alkalommal meghosszabbítható.

(7) A filmforgatás célú közterület-használat naponta 8.00-20.00 óra közötti időtartamra vonatkozhat, különösen indokolt esetben ettől eltérő időtartam is engedélyezhető.

(8) A forgatást akadályozó, de a kérelmezőnek nem felróható, valamint a rendkívüli természeti események esetén a közterület-használati engedélyt olyan időtartamban kell meghosszabbítani és a közterület-használatot engedélyezni, ameddig a filmforgatás akadályozott volt. A közterület-használatot ilyen esemény esetén az akadály elhárulása után azonnal, természeti esemény esetén az esetleges kárelhárítást és helyreállítást követően újra biztosítani kell.

(9) A közterület filmforgatási célú igénybevétele szempontjából Jánoshalma Város közigazgatási területén díszburkolatos vagy turisztikailag kiemelt, központi területe: Béke tér

(10) A filmforgatás során a szomszédos lakó ingatlanok gyalogos vagy gépkocsival történő megközelítését a közterület-használó köteles folyamatosan biztosítani. E kötelezettséget nem tartalmazó hatósági szerződés nem hagyható jóvá.

(11) Ha az Mktv. szerinti hatósági szerződés megküldésének időpontjában a közterületre vonatkozóan érvényes közterület- használati szerződés van, a közterület-használat jóváhagyását meg kell tagadni.

5. Az ingatlantulajdonos feladata a közterülettel kapcsolatban

5. § (1) A város területén lévő ingatlanok használói kötelesek az ingatlanok előtti közterületet rendben tartani, gyomtól, gaztól, szeméttől, vadonélő bokroktól megtisztítani, közlekedést akadályozó ágak lenyeséséről, valamint a talajtakaró növényzet rendszeres ápolásáról, nyírásáról gondoskodni /útpadkáig értendő/. A keletkező hulladékot 8 napon belül kötelesek elszállítani.

(2) A közút szélétől számított 0,5 méteren belül növényt vagy tárgyat elhelyezni tilos.

6. § (1) Közterületen anyagot lerakni és tárolni, haszonjárművekkel a közterületet elfoglalni, illetve rendeltetésétől eltérő módon használni, csak megállapodás alapján lehet.

(2) Közterületen terményt, szalmát, kukoricaszárat, tűzifát, rönköt, rőzsét, illetve ezekkel egy tekintet alá eső anyagot 7 napon túl tárolni csak megállapodás birtokában szabad.

(3) A meghatározott időtartamra szóló közterület-használati megállapodás kiadásánál ügyelni kell arra, hogy a közterületen lévő berendezések, felszerelési tárgyak, fák, növények szabadon maradjanak és ne rongálódjanak.

(4) A közterületek, sportolás céljára szolgáló területek beszennyezése tilos.

(5) Az utcai vagy egyéb közterületeken működő árusok kötelesek az árusítóhely környékét állandóan tisztántartani, az árusításból keletkezett hulladékot összegyűjteni és annak elszállításáról, vagy kihelyezett tartályba való elhelyezéséről gondoskodni.

(6) Közterület-használatra vonatkozó megállapodással összefüggő szabályokat az 1. melléklet tartalmazza.

7. § (1) Szórakozóhely, vendéglátó ipari egység, kereskedelmi üzlethelyiség és más elárusítóhely előtti járdaszakaszon és közterületen, a közterülethez közvetlenül kapcsolódó kapualjban, átjáróban szeszesital fogyasztása tilos.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott tilalom nem vonatkozik a szórakozóhely, vendéglátó ipari egység által vendéglátás céljára, közterület foglalási engedéllyel bérelt közterületrészre valamint a rendezvények területére, ahol ideiglenes jelleggel, engedéllyel létesítenek árusítóhelyet.

8. § (1) A közterületen elhullott állatok tetemeinek összegyűjtése, megsemmisítése az elhullott állat tulajdonosának a kötelezettsége.

(2) Ha az állattulajdonos ismeretlen az ártalmatlanná tételéről az Önkormányzat saját költségén köteles gondoskodni.

(3) A közúton elhullott állatokat, melynek tulajdonosa nem állapítható meg, az Önkormányzat szállíttatja el a gyepmesteri szolgáltatáson keresztül, a közterület-felügyelő értesítése alapján.

6. Zöldterületek fenntartása, kezelése

9. § (1) A városhoz tartozó erdőterületeken a kirándulók kötelesek megtartani az erdő, a vadállomány védelmére vonatkozó előírásokat, az erdő, a vadállomány őrzésével megbízott személy e körbe tartozó felhívását, valamint az erdőben elhelyezett figyelemfelhívó táblákon jelzetteket.

(2) Zöldterületen a kijelölt helyen kívül: tilos szemetet, hulladékot eldobni, lerakni és állatot legeltetni.

(3) Közterületen lévő virágokat, növényeket elvinni, letörni, megrongálni és a fák törzsét hirdetések felragasztására felhasználni tilos.

(4) A Béke téri park szilárd burkolat nélküli területére gépjárművel, kismotorral, kerékpárral, rollerrel, gördeszkával és egyéb járművel behajtani, illetve azokat bevinni tilos. A középső szilárd burkolatú sétányon a kerékpár áttolható.

(5) Kihelyezett utcabútorokat rendeltetésszerűen szabad használni, azokat megrongálni tilos.

(6) A Béke téri dísztóban fürödni, a hozzá kapcsolódó csobogóra és dombra felmenni tilos.

(7) A Béke téri park locsoló berendezéséhez hozzányúlni, abból vizet vételezni vagy a vízsugárban fürödni tilos.

(8) A Béke téri park zöldfelületére, növényekkel borított részeire rálépni tilos.

10. § (1) A város területén lévő zöldterületek építéséről, felújításáról, fenntartásáról, ápolásáról e rendelet 2. melléklete szerint az Önkormányzat gondoskodik.

(2) A város területén lévő gazdálkodó szervek, intézmények, valamint magánszemélyek területén lévő zöldterületek és növényzet ápolását és időszerű növényvédelmi munkálatokat saját maguk kötelesek elvégezni.

7. Közkifolyók védelme

11. § (1) A közkifolyók vizét kizárólag a vezetékes vízzel nem rendelkezők háztartási szükségleteinek kielégítésére, valamint szomjoltás céljára lehet igénybe venni.

(2) Tilos a közkifolyók környékének beszennyezése, a közkifolyóknál járművek mosása, olyan tevékenység folytatása, amely a közkifolyók rendeltetésszerű használatát akadályozza vagy gátolja.

8. Közterület engedélytől eltérő használata

12. § (1) A polgármester a közterület használati engedély visszavonására történő figyelmeztetés mellett határidő kitűzésével felszólítja a szabálytalanság megszüntetésére azt az engedélyest, aki:

a) az engedélyezettnél nagyobb területet foglal el,

b) az engedélytől eltérő terméket árul,

c) a számára engedélyezett közterület használatot másnak átengedi,

d) a közterület használati díjat határidőig nem fizeti meg,

e) az engedélyben foglaltaktól más módon eltér.

(2) Amennyiben az engedélyes a megadott határidőn belül kötelezettségének nem tesz eleget, a polgármester a közterület használati engedélyt visszavonja.

(3) Aki a közterületet engedély nélkül vagy az engedélytől eltérő módon, illetve azt meghaladó mértékben használja köteles a hatóság felhívására a jogellenes közterület használatot haladéktalanul megszüntetni, továbbá kártalanítás nélkül kötelezhető a közterület eredeti állapotának helyreállítására továbbá közterület-foglalási díj ötszörösének megfizetésére. E kötelezettség elmulasztása esetén a hatóság az eredeti állapot helyreállítását a kötelezettséget elmulasztó költségére elvégeztetheti, amennyiben a helyreállításra vonatkozó felhívásnak az érintett 8 napon belül nem tesz eleget.

(4) A hatóság az eredeti állapotot az erre irányuló felhívás mellőzésével azonnal helyreállíthatja, ha az élet- és balesetveszély vagy jelentős anyagi kár, a közrend, közbiztonság, illetve a közterület rendje, rendeltetésszerű használata súlyos sérelmének elhárítása érdekében jelentős közérdekből egyébként indokolt. Az eredeti állapot helyreállításának költségeit ebben az esetben is a jogosulatlan közterület-használó köteles viselni.

9. A rendelet végrehajtásának ellenőrzése

13. § (1) A rendeletben foglaltak végrehajtásának ellenőrzését a közterület-felügyelő biztosítja.

(2) A közterület-használati engedély eredeti példányát, illetve annak hiteles másolatát a tevékenységet folytató személy köteles a helyszínen magánál tartani és az ellenőrzésre jogosult közterületfelügyelő felhívására felmutatni.

(3) A közterület-felügyelő jogosult a szabályok megszegőivel szemben helyszíni bírságot alkalmazni vagy szabálysértési feljelentést tenni.

10. Záró rendelkezések

14. § Ez a rendelet 2022. november 1-jén lép hatályba.

15. §1

16. § (1) A közterület-használati engedélyezési eljárást, valamint a közterület-használati díj mértékét e rendelet 1. mellékletében a Képviselő-testület állapítja meg.

(2) A rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.

1. melléklet

A közterület rendeltetéstől eltérő használatával kapcsolatos eljárásról

1. A közterület rendeltetéstől eltérő használatára Jánoshalma Város Polgármesterével lehet megállapodást kötni.

2. A közterület rendeltetéstől eltérő használata térítésköteles.

3. A közterület használatára megállapodást kell kötni:

a) A közterületbe nyúló üzlethomlokzat (portál), kirakatszekrény, üzleti védőtető (előtető), ernyőszekrény, hirdető berendezés (fényreklám), továbbá cég- és címtábla elhelyezésére; saját üzletük előtt rendszeresen árut bemutató, saját üzletük előtt árusító üzletek tulajdonosai (bérlői) közterület foglalása esetén;

b) Árusító és egyéb fülke (pl.: élelmiszer, cukorka, gyümölcs, virág, könyv, hírlap, dohány árusítására szolgáló bódé, pavilon) elhelyezésére;

c) Közúti közlekedéssel és fuvarozással kapcsolatos létesítmény, várakozóhelyiség elhelyezésére;

d) Önálló hirdető berendezések és köztárgyak (pad, figyelmeztető és tájékoztató táblák stb.) elhelyezésére;

e) Építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag és törmelék elhelyezésére;

f) Alkalmi és mozgó árusításra, javító, szolgáltató tevékenységre;

g) Vendéglátó ipari előkert céljára;

h) Kiállítás, vásár, alkalmi vásár, sport és kulturális rendezvényekre, továbbá mutatványos tevékenység (cirkusz, céllövölde, stb.) céljára;

i) Közterületen huzamosabb ideig történő parkírozáshoz rendszámmal ellátott gépkocsi kivételével;

j) Közhasználatra még át nem adott közterületnek ideiglenes hasznosítására;

k) Építési engedélyhez kötött épület, építmény közterületen történő elhelyezésére,

4. Őstermelőnek minősül Jánoshalma városban állandó lakóhellyel rendelkező termelő, aki a lakóházhoz kapcsolódó kertjében egyéb vagy bérelt földterületen a saját szükségletén felül termelt nem viszonteladásból származó mezőgazdasági terméket értékesíti.

5. A közterület rendeltetéstől eltérő használatára meghatározott vagy határozatlan idejű megállapodást kell kötni.

6. A közterületre vonatkozó megállapodást annak kell megkötnie, aki a közterületet használni kívánja.

7. Építési engedély jogerőre emelkedésétől számított 1 évig a kérelmező mentesül - építési munkával kapcsolatos építőanyagok, felszerelések, gépek közterületen tárolása esetén - a díjfizetés kötelezettsége alól.

8. Közterületi díjak mértéke:

megnevezés

Díj

Mértékegység

a) árusító- és egyéb fülke pavilon (állandó jellegű) által elfoglalt terület bérleti díja

7540

Ft/m2/év

b) önálló hirdető berendezés (min. 1 m 2)

970

Ft/m2/hó

c) építési engedéllyel rendelkezőknek egy éven túl, valamint egyéb esetben építési munkával kapcsolatos gépek, eszközök, felszerelések, állvány, építőanyag

970

Ft/m2/hó

d) vendéglátó ipari előkert

550

Ft/m2/hó

e) kiállítás, alkalmi vásár, mutatványos tevékenység:

1) kiállítás, vásár

550

Ft/m2/nap

2) mutatványos - 100 m 2 -ig

550

Ft/m2/nap

- 100 m 2 felett

350

Ft/m2/nap

f) egyéb anyag tárolása

420

Ft/m2/hó

g) zöldség-gyümölcs, fenyőfa árusítás termelő esetén (őstermelői)

145

Ft/m2/nap

- viszonteladók, kereskedők

480

Ft/m2/nap

- zöldség-gyümölcs, fenyőfa árusítás termelő esetén (őstermelő), nem egész napos foglalás esetén

13

Ft/m2/óra

- viszonteladók, kereskedők, nem egész napos foglalás esetén

45

Ft/m2/óra

h) cirkusz

420

Ft/m2/nap

i) alkalmi reklámtevékenység, szórólap osztás

2080

Ft/m2/óra

j) a fentiekbe be nem sorolható közterület használati igényekre (pl. üzletek előtti árusítás, áru bemutatás üzlet tulajdonosa / bérlője) által

480

Ft/m2/nap

k) a fentiekbe be nem sorolható közterület használati igényekre (pl. üzletek előtti árusítás, áru bemutatás üzlet tulajdonosa/ bérlője) által, nem egész napos foglalás esetén

45

Ft/m2/óra

2. melléklet

Jegyzék az Önkormányzat által fenntartott közhasznú zöldterületekről

1. Parkok, parkosított területek:

1) Béke téri parkfenntartás

20.900 m2

2) Országzászló tér

10.400 m2

3) Tranzit étterem melletti háromszög alakú zöldterület

2.400 m2

4) Dr. Szobonya utca, valamint a Fecske utca folytatása

2.400 m2

5) Mészáros Lázár utca elején

600 m2

6) Kinizsi, Botond utca közötti terület

1.200 m2

7) Általános és Szakiskola előtti parkterület

1.360 m2

8) Univer Áruház és a Korzó Étterem közötti parkterület mindkét oldalon

480 m2

9) A Katolikus iskola a Kölcsey utca végéig zöldterület mindkét
oldalon


3.060 m2

10) Rákóczi és Dózsa Gy. út kereszteződésétől a Béke téri Benkő Patikáig
zöldterület mindkét oldalon / 2.200 m 2 / összesen,


4.500 m2

11) Béke téren a Polgármesteri Hivatal előtti közterületi rész a Városházi gyógyszertártól a Rákóczi utcáig

1580 m2

2. Parkolók:

1) Egészségügyi Központ előtti parkoló, a Rákóczi, Petőfi
utca sarkán lévő parkoló, Dózsa Gy. u. 87. sz. alatti parkoló


3300 m2

2) MÁV aluljáró tisztántartása

3. Egyéb közterületek /közfoglalkoztatottak útján/

3.1. Kélesi út és Kórház utca közötti közterület

3.2. Tópart utca és környéke

3.3. Erzsébet Tér

3.4. Téglagyár utca és MÁV kerítése közötti terület

3.5. Átkelő szakaszok takarítása

3.6. Kórház utca és temető melletti terület

3.7. Bem utcai tómeder (Liba tó)

4. Alkalmi

1. Búcsú, vásár után József Attila u. (Damjanich - Dózsa Gy. út között)
1

A 15. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.