Tinnye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2022. (X. 10.) önkormányzati rendelete

a zöldfelületek fenntartásáról

Hatályos: 2022. 10. 11

Tinnye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2022. (X. 10.) önkormányzati rendelete

a zöldfelületek fenntartásáról

2022.10.11.

Tinnye Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában kapott eredeti jogalkotói hatáskörben, a fás szárú növények védelméről szóló 346/2008. (XII. 30.) Kormányrendelet 8. §-ának felhatalmazása alapján az alábbi önkormányzati rendeletet alkotja.

Általános rendelkezések

1. § A rendelet célja azoknak a helyi szabályoknak a megállapítása, amelyek biztosíthatják a település magántulajdonú ingatlanjain a fák fenntartását, valamint a magánterületeken és közterületeken a zöldfelületek fenntartásának, a fák és egyéb növények ültetésének, gondozásának és pótlásának, illetve megváltásának rendjét.

2. § A rendelet hatálya kiterjed Tinnye Község közigazgatási területére, és vonatkozik minden természetes személyre, jogi személyre és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságra.

3. § (1) Nem terjed ki a rendelet hatálya a közterületi fakivágásokra, amelynek rendjét a fás szárú növények védelméről szóló 346/2008. (XII. 30.) Kormányrendelet szabályozza.

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a magántulajdonú ingatlanokon lévő gyümölcsfákra, valamint a magántulajdonú ingatlanon található cserjék és tuják kivágására.

Általános szabályok

4. § (1) Közterületen lévő növények (fák, díszcserjék, stb.) rongálása, csonkítása, leszakítása tilos.

(2) Magánszemély közterületen csak a jegyző hozzájárulásával végezheti el a fák ifjítását (kivéve a gyümölcsfák szakszerű kezelését).

(3) Fás szárú növény kivágása közterületen a 346/2008. (XII. 30.) Kormányrendelet (a továbbiakban: Kormányrendelet) alapján csak a jegyző engedélyével végezhető, és csak abban az esetben, ha:

1. a fa beteg, (pl.: csúcsszáradás, bélkorhadás, kártevők nagymértékű károkozása, fertőzött állapot, a vegetációs fázisnak nem megfelelő állapot), elöregedett, vagy kiszáradt,

2. balesetveszély áll fenn,

3. a fa a környezetben élő lakók számára igazoltan egészségügyi problémákat okoz,

4. a közlekedést akadályozza,

5. a közterület beláthatóságát akadályozza,

6. a fa helye, állapota anyagi kárt okoz,

7. a közterület fejlesztése és fenntartása indokolja.

(4) Utcai fasor és épület közelében lévő fák környezetében építési tevékenység csak úgy folytatható, hogy az a fasort vagy fát ne károsítsa.

5. § (1) Aki a tulajdonában (kezelésében, használatában) lévő, magántulajdonú ingatlanon található élőfát (kivétel: gyümölcsfa, tuja) ki akarja vágni, annak e szándékát előzetesen a Kormányrendeletben meghatározottak szerint a jegyzőnél írásban kell kérelmeznie.

(2) A kérelemben meg kell jelölni a kivágás helyét, időpontját, az élőfák darabszámát, faját, átmérőjét, a bejelentő nevét és lakcímét. A kérelemből ki kell tűnnie, hogy a bejelentő a fával rendelkezhet-e.

(3) A jegyző:

1. a fa kivágását engedélyezi, és a bejelentőt a kivágott fa pótlására kötelezheti, vagy

2. a fa kivágását megtiltja, ha annak további fenntartása indokolt, vagy ha a bejelentő jogosultsága nem állapítható meg.

(4) fakivágás március 15. és szeptember 15. között nem engedélyezhető, kivéve: jogerős építési engedélyes munkavégzés, vagy lakóépület építés, önkormányzati fejlesztés, beruházás, balesetveszély, vagyonvédelem esetén.

(5) A döntés közlése előtt tilos az élőfát kivágni.

(6) A kiszáradt fa, illetve vis maior helyzetben balesetveszélyes fa kivágásáról a tulajdonosa (kezelője, használója) köteles gondoskodni. Kiszáradt fa esetében a kivágás időpontját 30 nappal előtte - illetve vis maior helyzetben a káresemény időpontjában - írásban be kell jelenteni a jegyzőnek, aki indokolt esetben elrendelheti a fa pótlását.

(7) Ha a fák kivágása (kivétel: gyümölcsfa, tuja) magáningatlanon építmény elhelyezése vagy kertészeti szakvélemény által is igazolt egyéb okból elkerülhetetlenül szükséges, azok pótlásáról a jegyző által meghatározott módon kell gondoskodni.

(8) A fa kivágása akkor engedélyezhető, ha:

1. azt a fa állapota indokolja (pl.: csúcsszáradás, bélkorhadás, kártevők nagymértékű kár okozása, fertőzött állapot, a vegetációs fázisnak nem megfelelő állapot),

2. balesetveszély áll fenn,

3. a fa igazoltan egészségügyi problémákat okoz,

4. a fa állapota, helye anyagi kárt okoz,

5. építmény elhelyezése indokolja.

(9) Ha a fák az épületre előírt benapozási követelmény sérelme nélkül, az építési telken az építési területen belül áthelyezhetők, akkor azok kivágása nem engedélyezhető.

6. § (1) A fakivágási engedély iránti kérelmet jelen rendelet 1. számú melléklete szerint kell benyújtani. A jegyző határozatban nyilatkozik a fakivágásról és a fapótlási kötelezettségről. A fa pótlása történhet fatelepítéssel, illetve pénzbeli megváltással.

(2) A közterületen, természetes úton kiszáradt fa pótlásánál, illetve a Kormányrendelet alapján engedélyezett fakivágás esetén a kivágott fák darabszámát kétszeres mértékben kell pótolni.

(3) A pótlási kötelezettség teljesítésénél, ha az ingatlanon (telken, építési telken) belüli pótlás túltelepítést eredményezne, a fennmaradó pótlási kötelezettséget közterületen is lehet teljesíteni.

1. Közterületen, illetve magántulajdonú ingatlanon történő pótlási kötelezettség teljesítésénél 6/8 cm törzskerületnél kisebb méretű facsemeték a pótlás során nem használhatók. A törzskerületet 1 m magasságban kell mérni.

2. A pótlás során közterületen kizárólag lombhullató fa ültethető.

3. Magántulajdonú ingatlanon történő fakivágás után a pótlás történhet magántulajdonú ingatlanon és közterületen. A közterületen történő fakivágás utáni pótlás kizárólag közterületen történhet.

4. Amennyiben a pótlás a fakivágás helyén nem történhet, úgy az önkormányzati hivatal jelöl ki közterületen pótlási helyet.

5. Ha az önkormányzati hivatal pótlási helyet nem tud kijelölni, úgy a pótlási kötelezettség pénzbeli megváltással is teljesíthető. A pótlási kötelezettség összegét az engedélyező határozatban határozza meg a kivágott fa helyett ültetendő fa fajtájának, méretének és darabszámának, valamint az elültetésének a költsége alapján. Pénzbeli megváltás kizárólag akkor történhet, ha az önkormányzati hivatal nem tud pótlási helyet kijelölni, a pénzbeli megváltás csak fapótlásra, fatelepítésre fordítható.

6. Fapótlási kötelezettségének az engedélyes a bejelentést követő egy éven belül, ősszel (szeptember 15. és december 15. között) köteles eleget tenni. Amennyiben a fakivágás építmény elhelyezése miatt történik, a pótlásra sor kerülhet 1,5 éven belül, ugyancsak őszi (szeptember 15. és december 15. közötti) ültetéssel.

7. § A pótlási kötelezettség nem tekinthető teljesítettnek, ha a fa az ültetéstől számított következő két vegetációs időszak kezdetén nem hajt ki, vagy ez idő közben kiszárad. Ebben az esetben az ültetést meg kell ismételni. Az eredményes ültetés tényét 30 napon belül a pótlásra kötelezettnek be kell jelentenie. A hivatal által kijelölt közterületen történő pótlás esetén a bizonyíthatóan megfelelő gondozás ellenére életképtelen fa ismételt pótlása a telepítést végző lakos feladata.

Telepítési távolságok

8. § (1) A növényeket jelen rendelet hatálybalépését követően a szomszédjogok figyelembevételével a telekhatártól, illetve épülettől minimum az alábbi távolságokra kell ültetni:

1. virág, szamóca, hagyma, stb.: 0,50 m

2. 1 m-nél magasabbra nem növő cserje, bokor: 1,50 m

3. szőlő, 2 m-nél magasabbra nem növő cserje, bokor, sövény, díszfa: 2,00 m

4. 3 m-nél magasabbra nem növő minden egyéb bokor és díszfa: 2,50 m

5. 4 m-nél magasabbra nem növő, nem terebélyes díszfa: 3,50 m

6. alacsony növésű gyümölcsfa, 4 m-nél magasabbra növő, terebélyes díszfa: 5,00 m

7. továbbá az előzőekben fel nem sorolt gyümölcsfa, dió, gesztenye, valamint nyár, fűz, akác, fenyő: 7,00 m

(2) Sövény egyéb távolságra is ültethető az érintett szomszédos ingatlantulajdonos(ok) írásos beleegyezésével.

(3) A rendelet hatálybalépését megelőzően magántulajdonú ingatlanon telepített fák a nem megfelelő ültetési távolságok miatt kötelezően nem kivágandók, kivételt képeznek ez alól a rendelet alapján, a jegyző által lefolytatott engedélyezési eljárásban egyéb okok miatt kivágásra engedélyezett fák.

(4) A rendelet hatálybalépését megelőzően magántulajdonú ingatlanon telepített fa, sövény, cserje nem megfelelő ültetési távolsága miatt engedély nélkül kivágható, amennyiben az a szomszédos ingatlan használhatóságát korlátozza, állagában romlást idéz elő, vagy kárt okoz, a szomszédos ingatlanon szabályoknak megfelelően ültetett fát elnyomja, annak benapozottságát korlátozza.

(5) Meg kell fizetni a kivágandó fa értékét minden olyan esetben, amikor a fa kivágását balesetveszély, épületek állagának védelme, közcélú beruházás vagy a fa természetes elöregedése nem indokolja, és az előírt mennyiség pótlására nincs lehetőség. A fizetési kötelezettséget határozatban kell előírni.

Eltérés a telepítési távolságoktól

9. § (1) A telepítési távolságok megtartása alól a fás szárú növény telepítőjének indokolt kérelemre a Jegyző eltérést engedélyezhet, amennyiben a kérelmező kérelméhez csatolja a növénytelepítéssel érintett ingatlannal szomszéd telek tulajdonosa, közös tulajdon megosztása esetén a határos területrészt használni jogosult tulajdonostárs legalább teljes bizonyító erejű magánokiratban foglalt hozzájárulását.

(2) Közterülettel határos ingatlanrészen telepítendő fás szárú növények esetében a (1) bekezdés szerinti tulajdonosi hozzájárulást az önkormányzattól kell megkérni.

(3) Az önkormányzat a (2) bekezdés szerinti hozzájárulásának kiadása során vizsgálja, hogy a telepítendő fás szárú növény – így különösen annak gyökérzete és lombozata – milyen hatást fog gyakorolni a közterületre, és hozzájárulását e vizsgálat eredménye alapján adja meg, vagy azt megtagadja.

(4) Az ingatlan továbbértékesítésekor a régi tulajdonos köteles az eltérésről szomszédnak adott vagy az eltérésről a szomszédoktól kapott hozzájárulást az új tulajdonos tudomására hozni.

Közterületi növénytelepítés

10. § (1) Közútkezelői hozzájárulás birtokában a lakosság is ültethet a saját költségén beszerzett növényt közterületre.

1. Aki saját költségén közterületen élőfát akar telepíteni, annak e szándékát előzetesen írásban be kell jelentenie,

2. A bejelentésben meg kell jelölni a telepítés pontos helyét, idejét, az ültetendő élőfák darabszámát, faját, átmérőjét, a bejelentő nevét és lakcímét a 3. számú melléklet szerinti nyomtatványban.

3. A közterületen lévő közművezetékek helyére vonatkozó közműszolgáltatói nyilatkozatot a kérelemhez mellékelni kell.

(2) A polgármester a bejelentést követő 30 napon belül:

1. a növénytelepítést közútkezelői hozzájárulásban engedélyezi, vagy

2. a növénytelepítést megtiltja, ha az a közlekedést akadályozza, a közművek üzemszerű biztonságos működését a tervezett ültetés veszélyezteti, vagy városképi, illetve egyéb szempontból nem megfelelő.

(3) Növényültetésnél a következő fő szempontokat kell figyelembe venni:

1. meglévő egyöntetű utcai fasorba idegen fafaj nem ültethető,

2. közterületen csak olyan gyümölcsfa ültethető, amely jellemző az adott közterületi szakaszra,

3. utcai légvezeték alá csak kistermetű vagy gömbkoronás fa ültethető,

4. földalatti vezetékek fölé fa nem ültethető,

5. fa telepítésekor be kell tartani a közutakra érvényes előírásokat is (pl.: a beláthatóság érdekében a kereszteződéstől való távolság, magasság stb.),

6. a növényültetés az ingatlan előtti és a szomszédos ingatlanok előtti közterület-használatot nem zavarhatja,

7. a növényültetésnél az utcafronton a meglévő, illetve tervezett járda helyét biztosítani kell,

8. sem köz- sem magánterületen invazív növények (pl. bálványfa, stb.) nem telepíthetők.

(4) Közterületen sziklakertet, kertet, növénytárolót csak közútkezelői hozzájárulással lehet építeni, telepíteni.

(5) Több fa ültetése esetén a fákat egymástól minimum 7 méter távolságra kell ültetni, hogy közöttük személygépjárművel parkolni lehessen,

(6) Sövények, örökzöldek, talajtakaró és kúszónövények ültetése közterületen tilos. (Kivéve önkormányzati fejlesztés és beruházás esetén.)

(7) A rendelet hatálybalépése előtt ültetett sövényeket az ingatlantulajdonos köteles maximum 80 centiméter magasságig és maximum 60 centiméter szélességig 2022. december 31-ig visszavágni. Tuják alkotta sövény esetében ki kell vágni minden második tuját annak érdekében, hogy azok a továbbiakban ne alkossanak zárt sövényt, biztosítva legyen a sövény átláthatósága és átjárhatósága.

(8) Ha az érintett ingatlantulajdonos a felszólítás ellenére a növényzetet nem metszi meg, vagy nem vágja ki, úgy az önkormányzati hivatal a munkálatokat elvégezteti az ingatlantulajdonos költségére.

1. A növényzet (cserjék, sövények) magassága a csomóponti rálátási háromszögekben a rálátást nem akadályozhatja (minimális távolság a ház vagy kerítés sarkától a belátandó úton 5 méter). A rálátási háromszögekben a meglévő növényzet magasságát az útügyi műszaki előírásokban foglaltaknak megfelelően biztosítani kell. Amennyiben a növényzet magassága az előírásoknak nem felel meg, úgy az érintett ingatlantulajdonos a növényzet metszésére vagy kivágására kötelezhető.

2. Ha az érintett ingatlantulajdonos a felszólítás ellenére a növényzetet nem metszi meg vagy nem vágja ki, úgy a Polgármesteri Hivatal a munkálatokat elvégezteti az ingatlantulajdonos költségére.

(9) Villanyvezetékek alá csak kisnövésű fafajok ültethetők. Fasorok telepítése kizárólag a közművek elhelyezkedésével egyeztetve történhet.

(10) Új építési övezetek kialakítása esetén a közművek úgy telepíthetők, hogy a közművek elhelyezkedése fasorok ültetését lehetővé tegye.

(11) A telepítést követően a telepített növény gondozása az engedélyes feladata, de a növény maga Tinnye Község Önkormányzatának vagyonkezelésébe kerül.

Záró rendelkezések

11. § (1) A zöldfelületek rendeltetésszerű használatát a tulajdonos ellenőrzi vagy ellenőrizteti.

(2) A fakivágási engedélyeket a Kormányrendeletben biztosított hatáskörében eljárva a jegyző adja ki.

(3) A rendelet szabályainak be nem tartása, a közösségi együttélés alapvető szabályaiba ütköző magatartás, mely a közösségi együttélés alapvető szabályairól szóló önkormányzati rendeletben foglalt szankciókat vonja maga után.

12. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.