Heves Megyei Önkormányzat Közgyűlésének 9/2022. (XII. 16.) önkormányzati rendelete

Heves Vármegye Önkormányzata által alapított kitüntető díjakról és adományozásuk rendjéről

Hatályos: 2023. 01. 02

Heves Megyei Önkormányzat Közgyűlésének 9/2022. (XII. 16.) önkormányzati rendelete

Heves Vármegye Önkormányzata által alapított kitüntető díjakról és adományozásuk rendjéről

2023.01.02.

A Heves Megyei Önkormányzat Közgyűlése a Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint az állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény 24. § (9) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) és i) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § Heves Vármegye Önkormányzatának Közgyűlése (továbbiakban: Közgyűlés) a vármegye közéleti, társadalmi, tudományos, oktatási, nevelési, közigazgatási, közművelődési, irodalmi-művészeti életében, testnevelési és sporttevékenységében, környezetének védelmében, egészségügyi ellátásában, a vármegye területfejlesztéssel, területrendezéssel és vidékfejlesztéssel összefüggő feladatainak ellátásában, a vármegye közbiztonságának javítása, illetve a bűnüldözés, bűnmegelőzés és katasztrófavédelem érdekében tett eredmények elismerésére, valamint a vármegye fejlődése szempontjából kiemelt ágazatnak tekintett idegenforgalmában, továbbá a vármegye kulturális értékeinek, hagyományainak megismertetésében, nemzetközi hírének növelésében, a vármegyében élő családok, a családalapítás és gyermekvállalás előtt állók megsegítése, helyzetének javítása érdekében tanúsított magatartással, tevékenységgel szerzett kimagasló érdemek elismerésére az alábbi kitüntető díjakat alapítja:

a) „Heves Vármegyéért” kitüntető díj

b) Telekessy István területfejlesztési díj

c) Heves Vármegye Nagykövete cím

d) Heves Vármegyei Rendészeti és Közbiztonsági díj

e) Dr. Jakab István Emlékgyűrű

f) Heves Vármegyei Klímabarát díj

g) Heves Vármegyei Családokért Díj

2. § (1) A „Heves Vármegyéért” kitüntető díj adományozható azoknak a magánszemélyeknek és szervezeteknek, akik a vármegye érdekében az alábbiakban részletezett területek bármelyikén magas szintű, áldozatos munkát végeztek, így különösen

a) azoknak, akik a vármegye társadalmi életének, közéletének, közigazgatásának szervezése és irányítása, a természet és társadalomtudományok területén, a településfejlesztés összehangolásában és megvalósításában kiemelkedő tevékenységet fejtettek ki,

b) azoknak, akik elméleti és gyakorlati munkájukkal kiemelkedő módon hozzájárultak a vármegyében a korszerű és eredményes nevelés, oktatás megvalósításához és példamutató munkájukkal, kutató, kísérletező, korszerű módszereikkel a vármegyének hírnevet szereztek,

c) azoknak, akik kiemelkedő elméleti és gyakorlati munkájukkal a tudományos, művészeti, kulturális értékek terjesztésében élen jártak, a közművelődési tevékenységüket több éven keresztül magas szinten, példamutatóan végezték, s a vármegyének hírnevet szereztek,

d) azoknak, akik a vármegye testnevelési és sporttevékenység szervezésében élen jártak, illetve sportteljesítményeikkel kiemelkedő eredményt értek el,

e) azoknak, akik elméleti és gyakorlati munkájukkal kiemelkedő módon hozzájárultak a vármegye épített és természeti környezete védelméhez, megóvásához, a műemlékvédelemhez, a környezeti károk megelőzéséhez, helyreállításához,

f) azoknak, akik a vármegye egészségügyi ellátásában, az egészséges életmód kialakításának segítésében, a szociális gondoskodásban, a gyermekvédelem területén, valamint a gyógyító és megelőző szakmai munkában kimagasló teljesítményt értek el.

(2) Telekessy István területfejlesztési díj adományozható azoknak a magánszemélyeknek, gazdálkodó szervezeteknek és Heves vármegye települési önkormányzatainak, akik Heves vármegye területfejlesztésében, vidékfejlesztésében példamutató, kiemelkedő eredményt értek el, így különösen

a) azon magánszemélyeknek és gazdálkodó szervezeteknek, amelyek a korábbi években kiemelkedő, innovatív teljesítményt nyújtottak a területfejlesztés, vidékfejlesztés terén,

b) azon Heves vármegye települési önkormányzatai részére, amelyek saját közigazgatási területükön túlmutató, innovatív területfejlesztési, vidékfejlesztési programot vagy fejlesztést valósítottak meg.

(3) Heves Vármegye Nagykövete cím adományozható annak a magyar állampolgárnak, aki valamely jelentős eredményt hozó tevékenységével vagy egész életművével országos vagy nemzetközi hírű elismerést vívott ki. Heves Vármegye Nagykövetének feladata Heves vármegye hazai és nemzetközi ismertségének növelése, a Közgyűlés által a cím adományozás során megfogalmazott célkitűzések teljesülésének elősegítése.

(4) A Heves Vármegyei Rendészeti és Közbiztonsági díj adományozható a vármegye közrendje, közbiztonsága, a katasztrófavédelem területén kiemelkedő tevékenységet kifejtő természetes személyek, közösségek és civil szervezetek részére, tevékenységük elismerése céljából.

(5) A Dr. Jakab István Emlékgyűrű adományozható mindazon személyeknek, akik Heves vármegyei illetőségű intézmény közalkalmazottjaként, közszolgálati jogviszonyban és egyéb munkavégzésre irányuló jogviszony keretében foglalkoztatott dolgozójaként; helyi önkormányzat képviselő-testületének hivatala, közös önkormányzati hivatala közszolgálati és egyéb munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló dolgozójaként; a Heves Vármegyei Önkormányzati Hivatal közszolgálati és egyéb munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló dolgozójaként; kormányhivatal és területi szerveinek kormányzati szolgálati és egyéb munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló dolgozójaként; Közgyűlés és helyi önkormányzatok képviselő-testületének és bizottságainak tagjaként, választott és megbízott tisztségviselőjeként Heves vármegye közigazgatása érdekében, valamint a vármegye lakosságának közszolgáltatásokkal történő ellátása terén kiemelkedő tevékenységet láttak el, Heves vármegye hazai és nemzetközi megismertetésében, elismertségének növelésében, települései fejlődésében elévülhetetlen érdemeket szereztek, továbbá azon külföldi természetes személyek részére, akik a Heves vármegyei kapcsolatok kialakításában, Heves vármegye külföldi megismertetésében érdemeket szereztek.

(6) A Heves Vármegyei Klímabarát díj adományozható azoknak a Heves vármegyében tevékenykedő vállalkozásoknak, szakmai és önkormányzati szervezeteknek, civil szervezeteknek, valamint magánszemélyeknek, akik tudatosan foglalkoznak az éghajlatváltozással kapcsolatos kérdésekkel és klímatudatosan végzik tevékenységeiket.

(7) A Heves Vármegyei Családokért Díj adományozható azoknak a Heves vármegyében tevékenységet folytató vagy működő magánszemélyeknek és települési önkormányzatoknak, szervezeteknek, intézményeknek, civil szervezeteknek, valamint munkáltatóknak, akik vagy amelyek a döntéseik meghozatala, fejlesztéseik megvalósítása, valamint a mindennapi tevékenységük, működésük során figyelembe veszik és alkalmazzák a Heves vármegyei családok, családalapítás és gyermekvállalás előtt állók életét könnyítő, támogató szempontokat, illetve hozzájárulnak a társadalom családbarát szemléletének erősítéséhez.

1. A „Heves Vármegyéért” kitüntető díj adományozásának rendje

3. § (1) A kitüntető díj évente legfeljebb három magánszemély és két szervezet részére adományozható, melytől a Közgyűlés eltérhet aszerint, hogy évente legfeljebb öt „Heves Vármegyéért” kitüntető díj kerülhet kiosztásra, a keretszámon belül a magánszemélyek és szervezetek részére adható számarányok tekintetében a Közgyűlés – az elnök által előterjesztett és bizottságok által megtárgyalt javaslat alapján - dönt.

(2) A díj adományozására – legalább egy oldal terjedelmű indoklással ellátott - javaslatot tehetnek

a) a Közgyűlés tagjai és bizottságainak nem képviselő tagjai,

b) a vármegye települési önkormányzatai részéről azok képviselő-testülete,

c) Heves vármegye országgyűlési képviselői.

(3) A javaslatokat a Közgyűlés valamennyi állandó bizottsága megtárgyalja és véleményezi.

(4) A beérkezett javaslatokat a kitüntető díj odaítélésére irányuló javaslatával együtt a Közgyűlés elnöke terjeszti a bizottságok elé. A bizottságok a Közgyűlés elnökének kitüntető díj odaítélése tárgyában tett javaslatát megtárgyalják.

(5) A díjazottakra vonatkozó elnöki javaslattól eltérő javaslat a 3. § (1) bekezdésben foglalt keretszám betartása mellett – a határidőre beérkezett felterjesztések keretei között - csak módosító indítvány keretében tehető.

(6) A díj odaítéléséről a Közgyűlés elnökének – a bizottságok előzetes véleményét is tartalmazó – javaslata alapján a Közgyűlés dönt.

(7) A kitüntető díjat a Közgyűlés adományozza. A kitüntető díj odaítéléséről a Közgyűlés minősített többségű szavazattal dönt.

(8) A Közgyűlés az adott év legkésőbb május utolsó napjáig dönt a „Heves Vármegyéért” kitüntető díj vonatkozásában az indoklással ellátott javaslatoknak a Közgyűlés elnöke részére történő megküldési határidejéről, a díj odaítélésének és átadásának időpontjáról. Az odaítélt díjat ünnepélyes keretek között a Közgyűlés elnöke adja át.

(9) A kitüntetés adományozása során a kitüntetettek számára oklevél kerül átadásra. Az oklevél díszes grafikai kivitelben készül. Az oklevelet a Közgyűlés elnöke és Heves vármegye jegyzője írja alá.

(10) Az oklevél tartalmazza az adományozó nevét, a díj megnevezését, a kitüntetett nevét, valamint az adományozás idejét.

(11) A Közgyűlés a személyi javaslat elbírálásakor – a költségvetési rendeletében biztosított fedezet függvényében - dönthet a kitüntetéssel adható pénzjutalomról és annak összegéről, amely azonban díjazottanként magánszemély esetében a 200.000 Ft-ot, szervezet esetében az 500.000 Ft-ot nem haladhatja meg.

2. Telekessy István területfejlesztési díj adományozásának rendje

4. § (1) A kitüntető díj magánszemélyek, gazdálkodó szervezetek és települési önkormányzatok részére adományozható úgy, hogy évente legfeljebb négy területfejlesztési díj és egy életmű díj kerülhet kiosztásra, akként, hogy a területfejlesztési díjat érintő keretszámon belül a magánszemélyek, gazdálkodó szervezetek és települési önkormányzatok részére adható számarányok tekintetében a Közgyűlés – az elnök által előterjesztett és bizottságok által megtárgyalt javaslat alapján - dönt.

(2) A díj adományozására – legalább egy oldal terjedelmű indoklással ellátott - javaslatot tehetnek

a) a Közgyűlés tagjai és bizottságainak nem képviselő tagjai,

b) Heves vármegyében működő, területfejlesztési, vidékfejlesztési feladatokkal foglalkozó szakmai szervezetek, kamarák képviselői,

c) Heves vármegye országgyűlési képviselői.

(3) A javaslatokat a Közgyűlés valamennyi állandó bizottsága megtárgyalja és véleményezi.

(4) A beérkezett javaslatokat a kitüntető díj odaítélésére irányuló javaslatával együtt a Közgyűlés elnöke terjeszti a bizottságok elé. A bizottságok a Közgyűlés elnökének kitüntető díj odaítélése tárgyában tett javaslatát megtárgyalják.

(5) A díjazottakra vonatkozó elnöki javaslattól eltérő javaslat a 4. § (1) bekezdésben foglalt keretszám betartása mellett – a határidőre beérkezett felterjesztések keretei között - csak módosító indítvány keretében tehető.

(6) A díj odaítéléséről a Közgyűlés elnökének – a bizottságok előzetes véleményét is tartalmazó – javaslata alapján a Közgyűlés dönt.

(7) A kitüntető díjat a Közgyűlés adományozza. A kitüntető díj odaítéléséről a Közgyűlés minősített többségű szavazattal dönt.

(8) A Közgyűlés az adott év legkésőbb május utolsó napjáig dönt a Telekessy István területfejlesztési díj vonatkozásában az indoklással ellátott javaslatoknak a Közgyűlés elnöke részére történő megküldési határidejéről, a díj odaítélésének és átadásának időpontjáról. Az odaítélt díjat ünnepélyes keretek között a Közgyűlés elnöke adja át.

(9) A kitüntetés adományozása során a kitüntetettek számára oklevél kerül átadásra. Az oklevél díszes grafikai kivitelben készül. Az oklevelet a Közgyűlés elnöke és Heves vármegye jegyzője írja alá.

(10) A Közgyűlés a személyi javaslat elbírálásakor – a költségvetési rendeletében biztosított fedezet függvényében - dönthet a kitüntetéssel adható pénzjutalomról és annak összegéről, amely azonban díjazottanként a 200.000 Ft-ot nem haladhatja meg.

3. Heves Vármegye Nagykövete cím adományozásának rendje

5. § (1) A kitüntető cím évente legfeljebb négy magánszemély részére adományozható.

(2) A cím adományozására a Közgyűlés tagjai és bizottságainak nem képviselő tagjai tehetnek – legalább egy oldal terjedelmű indoklással ellátott - javaslatot.

(3) A javaslatokat a Közgyűlés valamennyi állandó bizottsága megtárgyalja és véleményezi.

(4) A beérkezett javaslatokat a kitüntető díj odaítélésére irányuló javaslatával együtt a Közgyűlés elnöke terjeszti a bizottságok elé. A bizottságok a Közgyűlés elnökének kitüntető díj odaítélése tárgyában tett javaslatát megtárgyalják.

(5) A díjazottakra vonatkozó elnöki javaslattól eltérő javaslat az 5. § (1) bekezdésben foglalt keretszám betartása mellett – a határidőre beérkezett felterjesztések keretei között - csak módosító indítvány keretében tehető.

(6) A díj odaítéléséről a Közgyűlés elnökének – a bizottságok előzetes véleményét is tartalmazó – javaslata alapján a Közgyűlés dönt.

(7) A kitüntető címet a Közgyűlés adományozza. A kitüntető cím odaítéléséről a Közgyűlés minősített többségű szavazattal dönt.

(8) A Közgyűlés az adott év legkésőbb május utolsó napjáig dönt a Heves Vármegye Nagykövete cím vonatkozásában az indoklással ellátott javaslatoknak a Közgyűlés elnöke részére történő megküldési határidejéről, a cím odaítélésének és átadásának időpontjáról.

(9) A cím átadására Heves Vármegye Napja alkalmából rendezett ünnepi program keretében kerül sor, melytől a Közgyűlés döntése szerint eltérhet. Az odaítélt címet ünnepélyes keretek között a Közgyűlés elnöke adja át.

(10) A kitüntetés adományozása során a kitüntetettek részére oklevél és emlékérem kerül átadásra. Az oklevél díszes grafikai kivitelben készül. Az oklevelet a Közgyűlés elnöke és Heves vármegye jegyzője írja alá.

(11) Az oklevél tartalmazza az adományozó nevét, a cím megnevezését, a kitüntetett nevét, valamint az adományozás idejét. Az emlékérem tartalmazza a cím megnevezését, a kitüntetett nevét, valamint az adományozás évét.

(12) A kitüntetett személy a Heves Vármegye Nagykövete címből adódó feladatokat a következő évi cím adományozásáig látja el, ezt követően a címet „tiszteletbeli” toldattal viselheti azzal, hogy annak visszavonására a 10. § rendelkezései megfelelően irányadóak. A Heves Vármegye Nagykövete cím újra adományozható.

4. A Heves Vármegyei Rendészeti és Közbiztonsági Díj adományozásának rendje

6. § (1) A kitüntető díj adományozható a vármegye közrendje, közbiztonsága, a katasztrófavédelem területén kiemelkedő tevékenységet kifejtő természetes személyek, közösségek és civil szervezetek részére, tevékenységük elismerése céljából úgy, hogy évente legfeljebb négy Heves Vármegyei Rendészeti és Közbiztonsági díj kerülhet kiosztásra.

(2) A díj adományozására – legalább egy oldal terjedelmű indoklással ellátott - javaslatot tehetnek

a) a Közgyűlés tagjai és bizottságainak nem képviselő tagjai,

b) Heves vármegye rendészeti szerveinek vezetői,

c) a vármegye települési önkormányzatai részéről azok képviselő-testülete.

(3) A javaslatokat a Közgyűlés valamennyi állandó bizottsága megtárgyalja és véleményezi.

(4) A beérkezett javaslatokat a kitüntető díj odaítélésére irányuló javaslatával együtt a Közgyűlés elnöke terjeszti a bizottságok elé. A bizottságok a Közgyűlés elnökének kitüntető díj odaítélése tárgyában tett javaslatát megtárgyalják.

(5) A díjazottakra vonatkozó elnöki javaslattól eltérő javaslat a 6. § (1) bekezdésben foglalt keretszám betartása mellett – a határidőre beérkezett felterjesztések keretei között - csak módosító indítvány keretében tehető.

(6) A díj odaítéléséről a Közgyűlés elnökének – a bizottságok előzetes véleményét is tartalmazó - javaslata alapján a Közgyűlés dönt.

(7) A kitüntető díjat a Közgyűlés adományozza. A kitüntető díj odaítéléséről a Közgyűlés minősített többségű szavazattal dönt.

(8) A Közgyűlés az adott év legkésőbb május utolsó napjáig dönt a Heves Vármegyei Rendészeti és Közbiztonsági díj vonatkozásában az indoklással ellátott javaslatoknak a Közgyűlés elnöke részére történő megküldési határidejéről, a díj odaítélésének és átadásának időpontjáról. Az odaítélt díjat ünnepélyes keretek között a Közgyűlés elnöke adja át.

(9) A kitüntetés adományozása során a kitüntetett számára oklevél és emlékérem kerül átadásra. Az oklevél díszes grafikai kivitelben készül. Az oklevelet a Közgyűlés elnöke és Heves vármegye jegyzője írja alá.

(10) Az oklevél tartalmazza az adományozó nevét, a díj megjelölését, a kitüntetett nevét, valamint az adományozás idejét. Az emlékérem tartalmazza a díj megnevezését, a kitüntetett nevét, valamint az adományozás évét.

5. A Dr. Jakab István Emlékgyűrű adományozásának rendje

7. § (1) Az emlékgyűrű évente legfeljebb egy magánszemély részére adományozható.

(2) Az emlékgyűrű adományozására az eredeti alapító, a Közgyűlés tagjai, bizottságainak nem képviselő tagjai és Heves vármegye országgyűlési képviselői tehetnek - legalább egy oldal terjedelmű indoklással ellátott - javaslatot.

(3) A javaslatokat a Közgyűlés valamennyi állandó bizottsága megtárgyalja és véleményezi.

(4) A beérkezett javaslatokat az emlékgyűrű odaítélésére irányuló javaslatával együtt a közgyűlés elnöke terjeszti a bizottságok elé. A bizottságok a Közgyűlés elnökének emlékgyűrű odaítélése tárgyában tett javaslatát megtárgyalják.

(5) A díjazottakra vonatkozó elnöki javaslattól eltérő javaslat a 7. § (1) bekezdésben foglaltak betartása mellett – a határidőre beérkezett felterjesztések keretei között - csak módosító indítvány keretében tehető.

(6) Az emlékgyűrű odaítéléséről a Közgyűlés elnökének – a bizottságok előzetes véleményét is tartalmazó – javaslata alapján a Közgyűlés dönt.

(7) Az emlékgyűrűt a Közgyűlés adományozza. Az emlékgyűrű odaítéléséről a Közgyűlés minősített többségű szavazattal dönt.

(8) A Közgyűlés az adott év legkésőbb május utolsó napjáig dönt az emlékgyűrű vonatkozásában az indoklással ellátott javaslatoknak a Közgyűlés elnöke részére történő megküldési határidejéről és az emlékgyűrű odaítélésének időpontjáról. Az odaítélt emlékgyűrűt ünnepélyes keretek között minden év december hónapban a Közgyűlés elnöke adja át.

(9) Az emlékgyűrű adományozása során a kitüntetett részére oklevél is átadásra kerül. Az oklevél díszes grafikai kivitelben készül. Az oklevelet a Közgyűlés elnöke és Heves vármegye jegyzője írja alá.

(10) Az oklevél tartalmazza az adományozó nevét, a cím megnevezését, a kitüntetett nevét, valamint az adományozás idejét. Az emlékgyűrű aranyból készült pecsétgyűrű, amely a „fejrészben” véséssel Heves vármegye közigazgatási térképének körvonalát, az alsó gyűrűvonal belső oldalán az emlékgyűrű elismerésben részesült természetes személy teljes nevének vésett szövegét tartalmazza.

6. A Heves Vármegyei Klímabarát díj adományozásának rendje

8. § (1) Évente legfeljebb négy Heves Vármegyei Klímabarát díj adományozható.

(2) A kitüntető díj adományozására - legalább egy oldal terjedelmű indoklással ellátott - javaslatot tehetnek

a) a Közgyűlés tagjai és bizottságainak nem képviselő tagjai,

b) Heves vármegyében működő gazdaságfejlesztési, területfejlesztési és vidékfejlesztési, környezetvédelmi feladatokkal foglalkozó szakmai szervezetek, kamarák képviselői,

c) Heves vármegye országgyűlési képviselői,

d) a vármegye települési önkormányzatai részéről azok képviselő-testülete.

(3) A javaslatokat a Közgyűlés valamennyi állandó bizottsága megtárgyalja és véleményezi.

(4) A beérkezett javaslatokat a kitüntető díj odaítélésére irányuló javaslatával együtt a Közgyűlés elnöke terjeszti a bizottságok elé. A bizottságok a Közgyűlés elnökének kitüntető díj odaítélése tárgyában tett javaslatát megtárgyalják.

(5) A díjazottakra vonatkozó elnöki javaslattól eltérő javaslat a 8. § (1) bekezdésben foglalt keretszám betartása mellett – a határidőre beérkezett felterjesztések keretei között - csak módosító indítvány keretében tehető.

(6) A díj odaítéléséről a Közgyűlés elnökének – a bizottságok előzetes véleményét is tartalmazó – javaslata alapján a Közgyűlés dönt.

(7) A kitüntető díjat a Közgyűlés adományozza. A kitüntető díj odaítéléséről a Közgyűlés minősített többségű szavazattal dönt.

(8) A Közgyűlés az adott év legkésőbb május utolsó napjáig dönt a Heves Vármegyei Klímabarát díj vonatkozásában az indoklással ellátott javaslatoknak a Közgyűlés elnöke részére történő megküldési határidejéről, a díj odaítélésének és átadásának időpontjáról. Az odaítélt díjat ünnepélyes keretek között a Közgyűlés elnöke adja át.

(9) A kitüntetés adományozása során a kitüntetett részére oklevél is átadásra kerül. Az oklevél díszes grafikai kivitelben készül. Az oklevelet a Közgyűlés elnöke és Heves vármegye jegyzője írja alá.

(10) Az oklevél tartalmazza az adományozó nevét, a cím megnevezését, a kitüntetett nevét, valamint az adományozás idejét.

7. A Heves Vármegyei Családokért Díj adományozásának rendje

9. § (1) A díj évente három kategóriában,

a) magánszemélyek,

b) települési önkormányzatok, szervezetek, intézmények, civil szervezetek,

c) munkáltatók részére adományozható.

(2) Az (1) bekezdésben részletezett kategóriákon belül a számarány tekintetében a Közgyűlés – az elnöke által előterjesztett és a bizottságok által megtárgyalt javaslat alapján – szabadon dönthet azzal, hogy évente legfeljebb négy Heves Vármegyei Családokért Díj kerülhet kiosztásra.

(3) A díj adományozására - legalább egy oldal terjedelmű indoklással ellátott - javaslatot tehetnek

a) a Közgyűlés tagjai és bizottságainak nem képviselő tagjai,

b) Heves vármegyében működő a családok érdekében tevékenységet kifejtő szakmai és civil szervezetek,

c) Heves vármegye országgyűlési képviselői,

d) Heves vármegye települési önkormányzatai részéről azok képviselő-testülete.

(4) A javaslatokat a Közgyűlés valamennyi állandó bizottsága megtárgyalja és véleményezi.

(5) A beérkezett javaslatokat a kitüntető díj odaítélésére irányuló javaslatával együtt a Közgyűlés elnöke terjeszti a bizottságok elé. A bizottságok a Közgyűlés elnökének kitüntető díj odaítélése tárgyában tett javaslatát megtárgyalják.

(6) A díjazottakra vonatkozó elnöki javaslattól eltérő javaslat a 9. § (2) bekezdésben foglalt keretszám betartása mellett – a határidőre beérkezett felterjesztések keretei között - csak módosító indítvány keretében tehető.

(7) A díj odaítéléséről a Közgyűlés elnökének – a bizottságok előzetes véleményét is tartalmazó – javaslata alapján a Közgyűlés dönt.

(8) A kitüntető díjat a Közgyűlés adományozza. A kitüntető díj odaítéléséről a Közgyűlés minősített többségű szavazattal dönt.

(9) A Közgyűlés az adott év - legkésőbb - május utolsó napjáig dönt a Heves Vármegyei Családokért Díj vonatkozásában az indoklással ellátott javaslatoknak a Közgyűlés elnöke részére történő megküldési határidejéről, a díj odaítélésének és átadásának időpontjáról. Az odaítélt díjat ünnepélyes keretek között a Közgyűlés elnöke adja át.

(10) A kitüntetés adományozása során a kitüntetett részére oklevél is átadásra kerül. Az oklevél díszes grafikai kivitelben készül. Az oklevelet a Közgyűlés elnöke és Heves vármegye jegyzője írja alá.

(11) Az oklevél tartalmazza az adományozó nevét, a cím megnevezését, a kitüntetett nevét, valamint az adományozás idejét.

8. A díj visszavonása

10. § (1) Az a kitüntetett

a) akit a közügyek gyakorlásától jogerősen eltiltottak,

b) akit bűntett miatt jogerősen szabadságvesztésre ítéltek,

c) akinek az állammal szemben - a lehetséges jogorvoslati eljárások kimerítését követően - köztartozása áll fenn, és azt az erről szóló értesítés kézhezvételétől számított hatvan napon belül - részletfizetés vagy fizetési halasztás esetén az ezt engedélyező határozat rendelkezéseinek megfelelően - nem rendezi,

d) akinek kényszergyógykezelését a bíróság jogerősen elrendelte

érdemtelenné válik az 1. §-ban nevesített kitüntető díjakra, tőle az visszavonható.

(2) A kitüntető díj egyéb okból történő visszavonására azok tehetnek javaslatot, akik az adományozás kezdeményezésére jogosultak.

(3) Az (1) és (2) bekezdés szerinti visszavonásról a Közgyűlés dönt minősített többségű szavazattal.

(4) A visszavonást elrendelő döntés esetén a Közgyűlés gondoskodik a kitüntető díjhoz adományozott oklevél bevonásáról.

11. § (1) A kitüntetettekről a Heves Vármegyei Önkormányzati Hivatal nyilvántartást vezet.

(2) A kitüntető díjak adományozását és visszavonását a Heves Vármegye Önkormányzatának hivatalos honlapján közzé kell tenni.

(3) A kitüntető díjak adományozásának előkészítését és lebonyolítását a Heves Vármegyei Önkormányzati Hivatal Elnöki Kabinetje látja el.

9. Heves Vármegye Ösztöndíjasa cím adományozásának rendje

12. § (1) Ösztöndíj azoknak a Heves vármegyében állandó lakóhellyel rendelkező 18 és 26 év közötti fiatalok részére adományozható, akik bármely hazai és Európai Unió tagállambeli felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytatnak és kiemelkedő tanulmányi eredményt értek el, valamint szociális helyzetük miatt támogatásra jogosultak. Szociális helyzete miatt támogatásra jogosult az a pályázó, akinek családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének kétszeresét.

(2) Az ösztöndíj meghirdetésére a költségvetési forrás rendelkezésre állása esetén a (8) bekezdésben meghatározott közgyűlési döntést követően kerülhet sor, naptári évenként a Heves Vármegye Önkormányzatának honlapján történő pályázati kiírással.

(3) Az ösztöndíj évente legfeljebb hat fő részére adható. Az ösztöndíj havi összege – figyelemmel a Heves Vármegye Önkormányzatának költségvetési rendeletében biztosított fedezetre – a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összege.

(4) A pályázat útján elnyerhető ösztöndíj egy tanulmányi évre (tíz hónapra), tanulmányi időszakra szól, melyet havonta előre a hónap 10. napjáig kell folyósítani.

(5) A beérkezett pályázatokat a Közgyűlés valamennyi állandó bizottsága megtárgyalja és véleményezi.

(6) A beérkezett pályázatokat az ösztöndíj odaítélésére irányuló javaslatával együtt a Közgyűlés elnöke terjeszti a bizottságok elé. A bizottságok a Közgyűlés elnökének ösztöndíj odaítélése tárgyában tett javaslatát megtárgyalják. Az ösztöndíj odaítéléséről a Közgyűlés elnökének – a bizottságok előzetes véleményét is tartalmazó – javaslata alapján a Közgyűlés dönt.

(7) Az ösztöndíjat a Közgyűlés adományozza. Az ösztöndíj odaítéléséről a Közgyűlés minősített többségű szavazattal dönt.

(8) A Közgyűlés az adott év legkésőbb május utolsó napjáig dönthet az ösztöndíj vonatkozásában a jelen rendeletben nem részletezett egyéb pályázati feltételekről – beleértve a pályázatoknak a Közgyűlés elnöke részére történő megküldési határidejét is - és az ösztöndíj odaítélésének időpontjáról.

10. Átmeneti és záró rendelkezések

13. § Jelen rendeletet kell alkalmazni a hatályba lépése előtt a Heves Megyei Önkormányzat által alapított kitüntető díjakról és adományozásuk rendjéről szóló 9/2012. (III. 30.) önkormányzati rendelet alapján már folyamatban lévő, cím-, vagy díj adományozásokkal kapcsolatos eljárásokban, továbbá a Heves Megyei Közgyűlésnek a 2023. évi kitüntető díjak adományozásának időbeni ütemezése tárgyában hozott határozatában foglalt ütemezés a rendelet hatályba lépését követően megfelelően irányadó a 2023. évben.

14. §1

15. § Ez a rendelet 2023. január 1-jén lép hatályba.

1

A 14. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.