Kazincbarcika Város Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2023. (IV. 26.) önkormányzati rendelete

a településkép védelméről szóló 46/2017. (XII. 14.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2023. 04. 27- 2023. 04. 27

Kazincbarcika Város Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2023. (IV. 26.) önkormányzati rendelete

a településkép védelméről szóló 46/2017. (XII. 14.) önkormányzati rendelet módosításáról

2023.04.27.

Kazincbarcika Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 12. § (2) bekezdésében, és az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 57. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII.15.) Korm. rendelet 11. mellékletében biztosított véleményezési jogkörében eljáró Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal Állami Főépítész, Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság, Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság és a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztály, valamint a településfejlesztési és településrendezési dokumentumok, valamint az egyes településrendezési sajátos jogintézmények partnerségi egyeztetésének szabályairól szóló önkormányzati rendelet szerinti partnerek véleményének kikérésével a településkép védelméről szóló 46/2017. (XII. 14.) önkormányzati rendeletének módosítása kapcsán az alábbiakat rendeli el:

1. § (1) A településkép védelméről szóló 46/2017. (XII.14.) önkormányzati rendelet 118. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A településképi kötelezés alapja a rendeletben foglalt településképi követelmények és eljárási kötelezettségek megsértése. A településképi kötelezési eljárás során a jegyző hatósági határozatban dönt.”

(2) A településkép védelméről szóló 46/2017. (XII.14.) önkormányzati rendelet 118. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A településképi kötelezés és a kötelezés alapján lefolytatott településképi kötelezési eljárásra a településképvédelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény és a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII.15.) Korm. rendelet szabályai az irányadók.”

2. § A településkép védelméről szóló 46/2017. (XII.14.) önkormányzati rendelet 121–125. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„121. § (1) Az Önkormányzat pályázat keretében támogatást nyújt a helyi védelem alatt álló érték tulajdonosának a fenntartási kötelezettség, különösen a védettséggel összefüggésben felmerülő munkálatok teljesítéséhez, amennyiben azt a tulajdonos vagy képviseletre jogosult kéri.

(2) Az (1) bekezdésben szereplő pályázat benyújtható a rendelet hatályba lépését követően, a munkavégzés előtt.

122. § (1) A pályázatot minden évben az Önkormányzat költségvetésében biztosított forrás keretösszegéig lehet kiírni, amennyiben az Önkormányzat a költségvetési rendeletben erre forrást állapít meg.

(2) A pályázatok benyújtásának és elbírálásának szabályait a pályázati felhívás tartalmazza.

(3) A pályázati felhívás részletes tartalmát - a városi Főépítész közreműködésével – az épített környezet védelmével kapcsolatos feladatok felügyeletével megbízott bizottság (továbbiakban: bizottság) állapítja meg és gondoskodik a pályázat kiírásáról.

(4) A pályázatokat a városi Főépítész javaslata alapján a bizottság bírálja el.

(5) A támogatás vissza nem térítendő támogatás formájában nyújtható.

(6) A pályázathoz benyújtandó pályázati kérelem mintát a 13. melléklete tartalmazza.

(7) A pályázat benyújtására és a támogatási összeg elnyerésére csak a helyi védelem alá vont érték tulajdonosa jogosult.

123. § A pályázati kérelemhez csatolni kell

a) az ingatlan tulajdoni lapjának 30 napnál nem régebbi hiteles másolatát,

b) építési engedélyhez kötött építési tevékenység esetén az építési engedélyezési tervdokumentációt és a jogerős építési engedélyt,

c) építési engedélyhez nem kötött építési tevékenység esetén az építési engedélyezési tervdokumentációnak megfelelő tartalmú terveket, az elvégzendő építési tevékenység leírását,

d) minimum 5 darab fényképből álló fotódokumentációt az építmény állapotáról, illetve az építési tevékenységgel érintett épületrészről,

e) a felújítás költségeit tartalmazó részletes költségvetést, elkülönítve azzal a többletköltség-igénnyel, mely különösen a homlokzati díszek és egyéb homlokzati elemek eredeti formában történő helyreállítása, a díszesebb kapuzatok, az oromzatok vagy a lábazatok miatt szükséges,

f) a megpályázott pénzösszeg megjelölését, felhasználásának tervezett módját és az építési tevékenység elkészültének határidejét,

g) a pályázó költségvállalási nyilatkozatát arról, hogy a támogatási összeg elnyerése esetén a kapott összeget a pályázati feltételek szerint használja fel, illetve amennyiben a támogatási összeg átruházását is megjelölte a pályázati kérelemben, hogy kire kívánja átruházni,

h) társasház esetén a közgyűlés, lakásszövetkezet esetén - az alapító okiratban meghatározott hatásköri szabályok alapján - a közgyűlés vagy a küldöttgyűlés hozzájárulását tartalmazó határozatot.

124. § (1) Az önkormányzati támogatás

a) a védett érték megóvása, állagának megőrzése érdekében végzett építési tevékenység költségének legfeljebb bruttó 50 %-áig terjedhet,

b) teljes épületrész felújítása esetében egyedi támogatási összeg is megállapítható.

(2) Az ingatlanra eső támogatás mértékét – költségvetésben rendelkezésre álló forrás és a beérkező pályázatok száma alapján – a bizottság állapítja meg.

(3) A bizottság a benyújtott pályázat kapcsán jogosult a mellékleteként benyújtott költségvetés ár-érték szerinti ellenőrzésére, esetleges felülvizsgálatára, azzal kapcsolatban új ajánlat bekérésére.

(4) A támogatás mértékét, igénybevételének feltételeit a bizottság határozza meg, amelyről a nyertes pályázó és az Önkormányzat támogatási szerződést köt.

(5) A támogatási szerződés tartalmazza legalább a támogatott megnevezését, megítélt támogatás folyósításának módját, a felhasználás feltételeit, az elszámolás határidejét és az ellenőrzés szabályait.

(6) Az elkészült munkát követően a kifizetés előtt az Önkormányzat szakértő bevonását is kezdeményezheti, annak megállapításához, hogy a munka minősége megfelel-e a támogatásban megfogalmazott követelményeknek és műszaki tartalomnak.

(7) A támogatási összeg kifizetésére az elvégzett munkáról szóló eredeti számlával mindenben megegyező hiteles számlamásolatok és fényképek becsatolását követően kerülhet sor.

(8) A felújított épület védettsége nem törölhető a támogatást követő 15 éven belül.

(9) A tulajdonost a megvalósított homlokzati elem vonatkozásában

a) állandó homlokzati elem esetén 10 év,

b) ideiglenes homlokzati elem esetén legalább 5 év

fenntartási kötelezettség terheli.

125. § Nem adható támogatás

a) olyan pályázónak, aki nem tudja igazolni, hogy az önkormányzati támogatáson felüli pénzügyi forrása rendelkezésére áll,

b) a pályázat benyújtását megelőzően elkezdett építési és építés-előkészítő munkákhoz, vagy,

c) azon épületre, mely 15 éven belül már támogatás nyert és a támogatási szerződésben megfogalmazott fenntartási kötelezettségének nem tett eleget.”

3. § Hatályát veszti a településkép védelméről szóló 46/2017. (XII.14.) önkormányzati rendelet 12. melléklete.

4. § Ez a rendelet 2023. április 27-én lép hatályba, és 2023. április 28-án hatályát veszti.