Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 10/2023. (III. 30.) önkormányzati rendelete

A közterület használatról és a közterület-használati díjról szóló 35/2020. (VI.27.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2023. 05. 01- 2023. 05. 02

Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 10/2023. (III. 30.) önkormányzati rendelete

A közterület használatról és a közterület-használati díjról szóló 35/2020. (VI.27.) önkormányzati rendelet módosításáról

2023.05.01.

Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében kapott eredeti jogalkotási hatáskörében, továbbá az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdésében, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. §. (1) bekezdés 2. pontban meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § (1) A közterület használatáról és a közterület-használati díjról szóló 35/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 2. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A rendelet hatálya alá tartozó közterületek övezeti besorolását a rendelet 1. melléklete tartalmazza.”

(2) A közterület használatáról és a közterület-használati díjról szóló 35/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 2. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) A rendelet hatálya nem terjed ki Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) által mások részére közterület használatot biztosító szerződéssel érintett közterület hasznosítására.”

2. § A közterület használatáról és a közterület-használati díjról szóló 35/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„3. § E rendelet alkalmazása szempontjából:

a) alkalmi és mozgó árusítás: idényjellegű árusításhoz hasonló feltételek mellett, de annál lényegesen rövidebb időtartamra, szezonként legfeljebb egy alkalommal, 1-30 napig tartó, mobil, hordozható berendezésből történő közterületi árusítás;

b) alkalmi vásár: néhány napos (max. 20 nap) általában rendezvénnyel összekötött árusítás;

c) árubemutatás: az üzletben árusított termékek az üzlet nyitvatartási ideje alatti bemutatása, ismertetése és értékesítése az üzlet előtt kihelyezett termékek összessége;

d) felvonulási épület: építési beruházások esetén a kivitelezését szolgáló, az építés befejezéséig fenntartható építmény;

e) idényjellegű árusítás: az árusítás időtartamára a közterületre kihelyezett árusítóhelyről időszakonként megismétlődő, esetenként legfeljebb egy szezonra - max. 6 hónap – szóló kereskedelmi tevékenység (pl. fagylalt árusítás);

f) hirdetmény: közérdekű közlés;

g) hirdető berendezés, hirdetőtábla: minden olyan a KRESZ-ben, illetve ágazati szabványban nem szereplő tábla, eszköz, amelynek az a célja, hogy a járdán és a közúton közlekedők figyelmét felhívja valamilyen szolgáltatásra, gyártmányra, termékre, eseményre, létesítményre;

h) jármű: tehergépkocsi, személygépkocsi, autóbusz, nyergesvontató, motorkerékpár, motoros tricikli, mezőgazdasági vontató, pótkocsi, félpótkocsi, lakókocsi, segédmotoros kerékpár, vízi jármű (csónak, motorcsónak), a fogalom meghatározásnál a közúti közlekedést szabályozó mindenkor érvényben lévő jogszabályban meghatározottak az irányadók;

i) mozgó árusítóhely: mobil jellegű, talajhoz nem rögzített, helyét változtatható árusítóhely;

j) önálló hirdető berendezés: minden olyan hirdető berendezés, ami nem építmény falán vagy kerítésen található;

k) reklámhordozó, önálló reklámtartó építmény: funkcióját vagy létesítésének célját tekintve túlnyomórészt reklám közzétételét, illetve elhelyezését biztosító, elősegítő vagy támogató eszköz, berendezés, létesítmény;

l) szeszesital: minden alkoholtartalmú, élvezeti cikként forgalomba hozott ital és az alacsony alkoholtartalmú palackozott üdítőitalok;

m) út, az út területének meghatározására a közúti közlekedésről szóló törvényben, valamint a közúti közlekedés szabályairól (KRESZ) szóló együttes rendeletben foglaltak az irányadók;

n) üzemképtelen jármű:

na) hatósági jelzéssel nem rendelkező olyan jármű, amely a közúti forgalomban csak ilyen jelzéssel vehet részt,

nb) baleset következtében károsult és elhagyott (a helyszínről 8 napon, mellékútvonalon 15 napon belül el nem szállított) jármű

nc) a használat folytán üzemképtelenné vált jármű

o) városi főúthálózat: a mindenkor érvényben lévő Általános Rendezési Terv rendelkezései alapján értendő;

p) vendéglátás: ételek, italok készítése és eladása a fogyasztóknak;

q) vendéglátóipari előkert, terasz, kerthelyiség: a közterületnek vendéglátás céljából idényjelleggel asztalokkal, székekkel elfoglalt, körülhatárolt és szükség szerint lefedett része;

r) járműtárolás:

ra) közúton, vagy más közterületen járművel a folyamatos le és felrakáshoz, az okmánykezeléshez, illetőleg indulás előtt, vagy érkezés után a szállodák, szálláshelyek (lakás kivételével) környékén és a járművezető pihenő ideje alatti tartózkodáshoz szükséges idő feletti egy helyben maradás

rb) az üzemképtelen és működőképes járművek közterületen való szabálytalan elhelyezése miatti elszállítás esetén a jármű átvételéig, megvásárlásáig vagy megsemmisítéséig történő elhelyezése és őrzése az önkormányzat által kijelölt tárolóhelyen.”

3. § A közterület használatáról és a közterület-használati díjról szóló 35/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 5. § g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Közterület-használati engedélyt kell beszerezni:)

„g) kiállítás, vásár, alkalmi vásár-, sport-, kulturális-, vallási- és cirkuszi rendezvények, továbbá utcazenész, mutatványos tevékenység céljára”

4. § A közterület használatáról és a közterület-használati díjról szóló 35/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 6. § f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Nem kell közterület-használati engedély:)

„f) a 3. mellékletben meghatározott közterületeken mezőgazdasági termelők termékeinek árusításához”

5. § A közterület használatáról és a közterület-használati díjról szóló 35/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 9. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A közterület használati engedélyt írásban annak kell kérnie, aki a közterületet használni kívánja. A kérelmet a közterület tényleges használatát legalább 8 nappal megelőzően kell benyújtani Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal Lakosságszolgálati Iroda Hatósági és Ügyfélszolgálati Csoportjánál az erre rendszeresített formanyomtatványon.”

6. § A közterület használatáról és a közterület-használati díjról szóló 35/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„11. § (1) Az engedély megadása során figyelembe kell venni az építésügyi szabályzatot, a városrendezési tervet, a városképi, köztisztasági, közegészségügyi, közlekedésbiztonsági, környezetvédelmi, zajvédelmi követelményeket, valamint a közérdekre vonatkozó szempontokat. Figyelembe kell venni továbbá az engedélyben közreműködő szakhatóságok, és más szervek hozzájárulásában előírtakat, illetve ellenőrizni kell az egyéb feltételek (pl.: vállalkozói igazolvány, hozzájárulások) meglétét.

(2) Árusításra vonatkozó közterület-használati kérelem esetén csak a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX.29.) Korm. rendelet 5. számú mellékletében meghatározott áruk vonatkozásában adható ki engedély.

(3) A közterületen történő árusítás céljára szolgáló közterület-használati engedélyben meg kell jelölni, hogy az árusítás építményből, meghatározott helyen, közvetlen kézből vagy járműről történik.

(4) Az 5. § i) és j) pontban meghatározott tevékenységek engedélyezése során az engedélyben meg kell határozni a nyitvatartást. Ezekben az esetekben a nyitvatartás csak 05 és 22 óra között engedélyezhető, zeneszolgáltatás kizárásával.

(5) Alkalmi és mozgóárusítás 05 és 22 óra között engedélyezhető. Kivételt képez ez alól vásárok, városi és egyes ünnepekhez kapcsolódó rendezvények esetén a Kossuth tér és a Szent István tér területének igénybevétele.

(6) Üzletek előtti külső árusítás, árubemutatás a hivatalos nyitvatartási időben, a gyalogosforgalom zavarása nélkül az engedélyező hatóság által jóváhagyott pultról, asztalról engedélyezhető.

(7) Építési munkával kapcsolatos közterület-használat csak az építési munka végzésének időtartamára engedélyezhető. Az anyagok és szerkezetek tárolásával kapcsolatos engedélyben ki kell kötni, hogy a tárolás csak a munka-, baleset-, tűz- és egészségvédelmi szabályokban előírt módon történhet. Az építési munka végzésének tartamára szóló közterület-használati engedélyben - szükség szerint - elő kell írni városképi követelményeket kielégítő kerítés létesítését.

(8) A városi főúthálózathoz tartozó közutak mentén közterület-használati engedély csak akkor adható, ha:

a) a közterület-használatot különösen fontos érdek teszi szükségessé (pl.: autóbuszvárakozó fülke létesítése, építési munka végzése)

b) a folytatni kívánt tevékenység a lakosság ellátása, tájékoztatása szempontjából szükséges (pl.: hirdetőberendezés)

(9) A (8) bekezdésben említett területeken a közterület-használat göngyöleg üzlethelyiség előtti tárolása céljára nem engedélyezhető.

(10) Reklámhordozó, önálló reklámtartó építmény, hirdető berendezés, hirdető tábla, hirdetmény engedélyezéskor figyelembe kell venni a településkép védelméről szóló 33/2021. (X. 25.) önkormányzati rendelet reklámhordozókra vonatkozó rendelkezéseit, illetve nem adható engedély:

a) útkereszteződés előtt és után 30 m távolságon belül

b) közúti jelzőtábla tartóoszlopán

c) közparkban,

d) közterületeken álló fákon, utcabútoron

e) emlékműveken, szobrokon, köztéri dísztárgyakon

f) azokon a helyeken, ahol a közlekedés biztonságát veszélyeztetheti

g) azokon a helyeken, ahol a mindenkor érvényben lévő közúti közlekedésről szóló törvény tiltja

(11) Ezen berendezések, építmények tulajdonosa köteles a karbantartásról, tisztántartásról folyamatosan gondoskodni.

(12) Épületek közé kifeszített reklámfelirat kizárólag alkalmi rendezvény esetén, csak annak időtartamára, vagy azt megelőzően legfeljebb 1 héttel engedélyezhető.

(13) Cirkuszi sátrat felállítani, illetve mutatványos tevékenységet csak a Polgármesteri Hivatal által kijelölt területen lehet.

(14) Azokon a területeken, ahol az igények várhatóan meghaladják a rendelkezésre bocsátható közterület nagyságát, az engedélyező hatóság az igénybe vehető közterületet kijelöli, meghirdeti és a jelentkezők között a beérkezett kérelmek sorrendje alapján dönt.”

7. § A közterület használatáról és a közterület-használati díjról szóló 35/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 14. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Az engedélyes a közterület-használatért díjat köteles fizetni jelen rendelet 2. mellékletében meghatározott díjszabás szerint. A díjak az ÁFÁ-t nem tartalmazzák, annak megállapítására, összegére vonatkozóan a mindenkor érvényben lévő általános forgalmi adóról szóló törvényben meghatározottak az irányadók.”

8. § A közterület használatáról és a közterület-használati díjról szóló 35/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 15. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Mentes a közterület-használati díj fizetése alól:)

„c) mezőgazdasági kistermelőknek - a 3. melléklet szerint - számukra kijelölt árusítóhelyen termékeik árusítása”

[h) az ingatlantulajdonos és az Önkormányzattal kötelező közszolgáltatási szerződés alapján jogviszonyban álló közszolgáltató mentesül a települési szilárd és szelektív hulladékgyűjtő edényzet közterületre történő kihelyezése, tárolása esetén, tekintettel arra, hogy az önkormányzatnak kötelezően ellátandó feladata a hulladékkezelési közszolgáltatás fenntartása.]

9. § (1) A közterület használatáról és a közterület-használati díjról szóló 35/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 24. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) Csónakot tárolni 7 napon túl csak közterület-használati engedéllyel lehet. A csónakkikötő használatáért a csónaktulajdonosok kötelesek a 2. mellékletben szereplő díjtáblázat szerint közterület-használati díjat fizetni, mely a csónaktulajdonost a közterület-használati engedélyben pontosan meghatározott kikötési hely tárgyévi kizárólagos használatára jogosítja fel, egyben kizárólag a meghatározott csónakszámnak megfelelő kikötési pontot veheti igénybe.”

(2) A közterület használatáról és a közterület-használati díjról szóló 35/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 24. § (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(8) A közterület-használati engedély megszűnése után a csónaktulajdonos köteles a csónakot az üdülőterületről elszállítani és a kiadott csónakszám-táblát az engedélyező hatóságnak visszaszolgáltatni. Amennyiben a csónaktulajdonos a csónakszám-táblát nem szolgáltatja vissza, köteles a tábla elkészítésének díját megtéríteni, melynek összegét a 2. melléklet tartalmazza.”

10. § A közterület használatáról és a közterület-használati díjról szóló 35/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 2. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.

11. § Hatályát veszti a közterület használatáról és a közterület-használati díjról szóló 35/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 4. melléklete.

12. § Ez a rendelet 2023. május 1-jén lép hatályba.

1. melléklet a 10/2023. (III. 30.) önkormányzati rendelethez

2. melléklet
Közterület-használati díjtételek

A

B

Közterület használat célja

Körzet

I.

II.

III.

1.

Építmény elhelyezése kereskedelem, szolgáltatás, árubemutatás céljára

830 Ft/m2/hó

520 Ft/m2/hó

320 Ft/m2/hó

2.

Vendéglátás céljára szolgáló építmény és egyéb tárgyak elhelyezése

szeszes

1250 Ft/m2/hó

830 Ft/m2/hó

430 Ft/m2/hó

szeszmentes

630 Ft/m2/hó

430 Ft/m2/hó

220 Ft/m2/hó

3.

Vendéglátóipari előkert, terasz, kerthelyiség létesítése

szeszes

1250 Ft/m2/hó

szeszmentes

630 Ft/m2/hó

4.

Felvonulási épület, építmény

430 Ft/m2/hó

5.

Közműves létesítmények (trafóház, kapcsolószekrény, gázelosztó, távközlési erősítő berendezés, tartóoszlopok, lég-, földkábel)

külön megállapodás szerint

6.

Állandó jellegű létesítmények

770 Ft/m2/év

7.

Üzemanyagtöltő állomás

1030 Ft/m2/hó

8.

Létesítményhez gépjármű várakozóhely kialakítása

1380 Ft/db/hó

830 Ft/db/hó

520 Ft/db/hó

9.

Kialakított gépjármű várakozóhely igénybevétele

3100 Ft/db/hó

10.

Kerékpártároló

280 Ft/m2/hó

220 Ft/m2/hó

115 Ft/m2/hó

11.

Alkalmi árusítás

630 Ft/m2/nap

12.

Idényjellegű árusítás

3100 Ft/m2/hó

630 Ft/m2/nap

13.

Mozgóárusítás (járva-kelve)

1030 Ft/m2/nap

14.

Árusító automaták

15320 Ft/m2/év

15.

Önálló hirdető-berendezés

helyhez kötött

1440 Ft/m2/hó

950 Ft/m2/hó

720 Ft/m2/hó

mozgatható

720 Ft/m2/hó

480 Ft/m2/hó

360 Ft/m2/hó

16.

Építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag, építési segédeszköz 48 órán túli tárolása

790 Ft/m2/hó

17.

Sport-, kulturális-, vallási-, egyéb alkalmi rendezvény, kiállítás, vásár

60 Ft/m2/nap

18.

Mutatványos, cirkuszi tevékenység

100 Ft/m2/nap

19.

Iparvágány

280 Ft/fm/év

20.

Üzleti áruszállításhoz rakodási terület, göngyöleg tárolás

130 Ft/m2/nap

100 Ft/m2/nap

60 Ft/m2/nap

21.

Közhasználatra még át nem adott közterület ideiglenes hasznosítása

külön megállapodás szerint

22.

Tüzelő 72 órán túli tárolása

35 Ft/m2/nap

23.

Mezőgazdasági termény 48 órán túli tárolása

35 Ft/m2/nap

24.

Reklámcédulák

3 Ft/db

25.

Csónaktárolás

5290 Ft/db/év

26.

Csónakszám-tábla elkészítésének díja

3450 Ft/db

A mellékletben szereplő díjak az ÁFA-t nem tartalmazzák!