Sátoraljaújhely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 22/2023. (VI. 28.) önkormányzati rendelete

a köztisztviselőkre vonatkozó hivatásetikai alapelvekről, és etikai eljárás szabályairól, valamint a köztisztviselőket megillető juttatásokról

Hatályos: 2023. 06. 30

Sátoraljaújhely Város Önkormányzata Képviselő-testületének 22/2023. (VI. 28.) önkormányzati rendelete

a köztisztviselőkre vonatkozó hivatásetikai alapelvekről, és etikai eljárás szabályairól, valamint a köztisztviselőket megillető juttatásokról

2023.06.30.

Sátoraljaújhely Város Önkormányzat Képviselő-testülete a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 231. § (1) bekezdésében és a 237. §-ában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, valamint a Sátoraljaújhely Város Önkormányzat Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 4/2018. (III.29.) önkormányzati rendelet 2. melléklet 1.1.2. pontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Sátoraljaújhely Város Önkormányzat Képviselő-testületének Ügyrendi és Nemzetiségi Bizottság véleményének a kikérésével a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed a Sátoraljaújhelyi Polgármesteri Hivatalban (továbbiakban: Hivatal) foglalkoztatott köztisztviselőkre, közszolgálati ügykezelőkre (továbbiakban: köztisztviselőkre)

(2) A rendelet hatálya kiterjed foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármesterre, alpolgármesterre.

(3) A részmunkaidőben foglalkoztatott köztisztviselőket, az e rendeletben szabályozott jogosultságok munkaidő arányosan illetik meg.

Hivatásetikai alapelvek

2. § (1) A köztisztviselő köteles az esküjében vállaltakat lelkiismeretesen megtartani, továbbá a jogszabályokban rögzítetteken túl a hivatásetikai követelményekben előírt kötelezettségeit teljesíteni.

(2) A köztisztviselő felelősséggel köteles képviselni a közérdeket.

(3) A köztisztviselő döntéseinek, határozatainak előkészítése, meghozatala során köteles biztosítani az arányosságot az intézkedés és az elérni kívánt cél között.

(4) A köztisztviselő munkája során köteles a jogszabályoknak megfelelően, az adott helyzetben elvárható módon, jóhiszeműen, tájékoztatási kötelezettségének betartásával eljárni. A köztisztviselő köteles különös gondot fordítani arra, hogy a magánszemélyek jogait vagy érdekeit érintő döntések megfelelő jogalappal rendelkezzenek, valamint a döntések megfeleljenek a jogszabályi előírásoknak.

(5) A köztisztviselő köteles a munkakörének ellátásához szükséges bizalomnak megfelelő magatartást tanúsítani.

(6) A köztisztviselő munkatársaival, és munkáltatójával való hivatalos és magánérintkezéseit a kölcsönös tiszteleten, megbecsülésen, kollegialitáson alapuló magatartás kell, hogy fémjelezze, valamint tartózkodnia kell a mások önérzetét, emberi méltóságát sértő megjegyzésektől, nyilatkozatoktól és cselekedetektől.

(7) A köztisztviselő magatartását előzékenységnek, udvariasságnak és szolgálatkészségnek kell jellemeznie. A hatáskörében elkövetetett hibájáért köteles elnézést kérni, a hibát orvosolni és aktívan részt venni az előidézett sérelem következményeinek orvoslásában.

a) a köztisztviselőnek becsületesnek, fegyelmezettnek, kötelességtudónak kell lennie, vissza kell utasítania minden olyan tartalmú nyílt vagy burkolt kérést, amely az előírásoktól való eltérésre irányul,

b) a köztisztviselőnek munkája során különösen tartózkodnia kell a hatalommal való visszaéléstől. Hatáskörét és jogosultságait csak olyan célokra használhatja, amelyek összhangban állnak a jogszabályokkal és a közérdekkel,

c) a Hivatal működéséhez a közbizalom elengedhetetlenül szükséges, ezért a köztisztviselőnek tartózkodnia kell a munkaidőn kívül is minden olyan magatartástól, amely azt veszélyezteti.

(8) A közbizalom súlyos veszélyeztetésére alkalmas magatartásnak tekinthető különösen:

a) a köztisztviselő szándékos, vagy súlyos következménnyel járó gondatlan bűncselekményt követ el,

b) tulajdon elleni szabálysértést követ el,

c) felettese felhívása ellenére olyan szerencsejátékot folytat, amely miatt súlyos anyagi függősége alakult ki,

d) botrányos életvezetése vagy italozó életmódja miatt személyes tekintélyét környezetében elvesztette,

e) kábítószert, vagy más tudatmódosító szert fogyaszt.

(9) A kérelmek kezelése és a határozatok meghozatala során a köztisztviselő köteles biztosítani a hátrányos megkülönböztetés tilalmának betartása mellett az egyenlő bánásmód elvének tiszteletben tartását.

(10) A köztisztviselő köteles az állampolgárok nemzetiségen, nemen, fajon, bőrszínen, etnikai vagy társadalmi hovatartozáson, genetikai jellemzőkön, nyelven, valláson vagy hiten, politikai vagy egyéb meggyőződésen, nemzeti kisebbségi hovatartozáson, tulajdonon, születésen, fogyatékosságon, koron vagy szexuális beállítottságon alapuló hátrányos megkülönböztetését elkerülni.

(11) A köztisztviselő tevékenységének függetlennek és pártatlannak kell lennie, döntését nem befolyásolhatja személyes, politikai, vagy anyagi érdek.

(12) A köztisztviselő köteles hivatali feladatainak ellátása során következetesen, a jogszabályoknak megfelelően, ésszerűen és kiszámíthatóan eljárni, valamint a hatáskörébe tartozó ügyekben a jogszabályon alapuló tájékoztatást és felvilágosítást megadni.

(13) A köztisztviselő hatáskörét kizárólag jogszabályban meghatározott felhatalmazás alapján és célból gyakorolhatja.

A vezetőkkel szemben támasztott különös hivatásetikai követelmények

3. § (1) Személyes példamutatásukkal mozdítsák elő, hogy az általuk irányított szervezeti egységekben együttműködő, támogató, konstruktív, jó munkahelyi kapcsolatok és munkahelyi légkör alakuljon ki, illetve maradjon fenn.

(2) Az erőforrások felosztásakor, valamint a feladatok megosztásakor ne éljenek vissza beosztásukból, illetve hivatalukból származó pozíciójukkal és lehetőségeikkel.

(3) A döntések meghozatalához szükséges információkat ismerjék meg. A többi vezetőt és munkatársat - kellő időben és módon - lássák el a munkavégzésükhöz szükséges információkkal.

(4) A munkatársak közötti munkamegosztás, valamint a velük és közöttük való együttműködés megszervezésekor törekedjenek az egyenlő terhelés kialakítására.

(5) A feladatok, megbízások, utasítások kiadásánál - melyek sikeres vagy sikertelen végrehajtásáért a felelősség őket terheli - törekedjenek az egyértelműségre, a tárgyilagosságra és a megfelelő hangnem használatára.

(6) Az elvégzendő munka jellegétől függően kérjék ki, és vegyék figyelembe munkatársaik véleményét, ötleteit, javaslatait.

(7) A munkahelyi problémák és konfliktusok feloldásában kellő tapintattal, empátiával és körültekintéssel, de határozottan és késlekedés nélkül járjanak el.

A hivatásetikai eljárás szabályai

4. § (1) Etikai vagy fegyelmi felelősséggel tartozik az a köztisztviselő, aki megsérti a hivatásetikai szabályokat.

(2) A hivatásetikai eljárás szabályainak megsértése esetén az etikai eljárás lefolytatására a jegyző a szabályok megsértésének tudomására jutásától számított egy hónapon belül intézkedhet. Az eljárás lefolytatására háromtagú bizottságot jelöl ki, melynek feladata az etikai szabálysértés körülményeinek és következményeinek feltárása, vizsgálati eredmények összegzése, javaslattétel a köztisztviselővel szemben kiszabható figyelmeztetés, súlyosabb esetben a megrovás büntetésre.

(3) Az etikai bizottság javaslata alapján a jegyző dönt a hivatásetikai követelményeket megsértő köztisztviselővel szemben kiszabható figyelmeztetéséről, súlyosabb esetben a megrovásról.

(4) Amennyiben a köztisztviselő magatartása, vagy annak következménye megalapozza a köztisztviselő fegyelmi felelősségét, a jegyző kezdeményezésére a fegyelmi eljárást a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény szabályai szerint kell lefolytatni.

Köztisztviselői juttatások és támogatások

5. § A köztisztviselők részére az alábbi szociális, jóléti juttatások nyújthatók:

a) lakóházépítési, lakóház- és lakásvásárlási, valamint lakóingatlan-felújítási támogatás,

b) szociális támogatás,

c) illetményelőleg,

d) vissza nem térítendő családalapítási támogatás.

Záró rendelkezések

6. § Az e rendeletben meghatározott juttatások, támogatások mértékét, feltételeit, az elbírálás és elszámolás rendjét, a visszatérítés szabályait, a jegyző közszolgálati szabályzatban állapítja meg.

7. §1

8. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

1

A 7. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.