Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 32/2023. (IX. 21.) önkormányzati rendelete
a településkép védelméről szóló 2/2022. (I. 20.) önkormányzati rendelet módosításáról
Hatályos: 2023. 09. 22- 2023. 09. 22Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 32/2023. (IX. 21.) önkormányzati rendelete
a településkép védelméről szóló 2/2022. (I. 20.) önkormányzati rendelet módosításáról
Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testülete a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 12. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 2. § (2) bekezdésében és az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 57. § (2) és (3) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva – a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII. 15.) Korm. rendelet 62. § (1) bekezdésében és 11. mellékletében biztosított véleményezési jogkörében eljáró érintett államigazgatási, önkormányzati és egyéb szervek, a lakosság, az érdekképviseleti, civil és gazdálkodó szervezetek és vallási közösségek, valamint Budapest Főváros Kormányhivatala véleményének kikérésével – a következőket rendeli el:
1. § A településkép védelméről szóló 2/2022. (I. 20.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 6. § (1) bekezdése a következő 30a. ponttal egészül ki:
(E rendelet alkalmazásában:)
2. § A Rendelet 13. § (2) bekezdés e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az (1) bekezdés szerinti nyilvántartás tartalmazza a védett érték)
„e) helymeghatározásának adatait (helyrajzi szám, cím, helyszínrajz),”
3. § (1) A Rendelet 14. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(3) A helyi egyedi védelem alá helyezés, illetve annak megszüntetésére irányuló eljárás a kezdeményezés benyújtásával indul. A kezdeményezésnek tartalmaznia kell:
a) a védelemre javasolt vagy védett érték megnevezését, címét, helyrajzi számát,
b) a védelem jellegével kapcsolatos javaslatot,
c) a védelemmel vagy a védelem törlésével kapcsolatos javaslat rövid indokolását, és
d) a kezdeményező nevét, megnevezését, lakcímét, székhelyét.”
(2) A Rendelet 14. § (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(8) Amennyiben a kezdeményezés hiánypótlásra szorul, és azt a polgármester erre vonatkozó felhívása ellenére 15 napon belül a kezdeményező nem egészíti ki, a javaslatot a polgármester érdemi vizsgálat nélkül elutasítja, és nem indítja el a 15 -16/A. §-ban meghatározott véleményezést.”
4. § A Rendelet 15. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(1) A helyi egyedi védelem alá helyezés, illetve annak megszüntetésére irányuló eljárás megindításáról a polgármester az Önkormányzat honlapján 8 napon belül tájékoztatást tesz közzé, és írásban értesíti az érdekelteket.”
5. § (1) A Rendelet 16. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(2) Az eljárás megindításáról a kezdeményező 8 napon belül írásban tájékoztatja az (1) bekezdésben felsorolt javaslattevő és véleményező szerveket.”
(2) A Rendelet 16. § (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
„(4) A kezdeményezéssel kapcsolatban az (1) bekezdésben felsorolt javaslattevő és véleményező szervek és a 15. § (2) bekezdésében felsorolt érdekeltek az értesítés kézhezvételétől számított 30 napon belül írásban adhatják meg véleményüket a polgármesternek.
(5) Amennyiben a javaslattevő és véleményező szervek, illetve érdekeltek határidőn belül nem terjesztik elő írásban véleményüket, úgy kell tekinteni, hogy az eljárás megindítását nem ellenzik, és az eljárásban véleményt nem kívánnak tenni.”
6. § A Rendelet a következő 16/A. §-sal egészül ki:
„16/A. § (1) Az eljárás kezdeményezője az eljárás megindítását követő 60 napon belül elkészítteti az értékvizsgálatot a 4. melléklet szerinti tartalommal. Az értékvizsgálat költségét a kezdeményező viseli.
(2) Az értékvizsgálat költségének átvállalását kérheti az eljárás kezdeményezője a polgármesternél, aki e kérelemről a települési főépítész véleményének kikérésével, a kérelem beérkezését követő 10 napon belül dönt.
(3) Az elkészült értékvizsgálatot a kezdeményező köteles haladéktalanul megküldeni az Önkormányzatnak. Az értékvizsgálat dokumentációját az Önkormányzat a beérkezést követő 8 napon belül honlapján közzéteszi, a közzétételt követő 30 napig a dokumentáció megtekinthető az Önkormányzat honlapján. A dokumentációra a közzétételtől számított 30 napon belül írásban bárki észrevételt tehet, melyet a polgármesternek címezve kell benyújtani.”
7. § (1) A Rendelet 28. § (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a 28. § a következő (8a) bekezdéssel egészül ki:
„(8) Az építmény földszinti homlokzatának átszínezése
a) csak egyidejűleg a homlokzat teljes szélességében,
b) az építmény vízszintes tagolásához igazodva, és
c) az építmény eredeti vagy jelenlegi színezésével harmonizáló színnel
megengedett.
(8a) Sorház, ikerház, panelház esetén a földszinti homlokzat átszínezése előzetes szakmai konzultáció keretében, a települési főépítésszel egyeztetett kivitelben lehetséges.”
(2) A Rendelet 28. §-a a következő (15) bekezdéssel egészül ki:
„(15) Épület homlokzati nyílászárójának felújítása vagy cseréje esetén egy homlokzaton belül az egységes szín- és anyaghasználat alkalmazása kötelező.”
8. § A Rendelet 32. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(2) Meglévő épületen új klímaberendezés, hőszivattyú kültéri egysége utcai homlokzaton csak közterületről nem látható módon helyezhető el. Az utcai homlokzaton történő elhelyezésre csak az egész épületre készült, tervtanács által elfogadott klíma-elhelyezési koncepcióterv alapján van lehetőség. Kültéri egység nélküli berendezés utcai homlokzaton történő kivezetése esetén annak szellőző nyílása az épület homlokzat díszét nem roncsolhatja, a takarórács színe pedig nem lehet eltérő a homlokzat színétől.”
9. § A Rendelet 35. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:
„(2a) A terasz határoló oldala a környezettel összhangban lévő dézsa, virágláda, planténer is lehet, mely a térburkolathoz nem rögzíthető.”
10. § (1) A Rendelet 45. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:
„(3a) Több utcaszakaszt érintő, több bejárattal rendelkező kereskedelmi-, szolgáltató- vagy vendéglátó egység esetén felíró-tábla elhelyezése előzetes szakmai konzultáció keretében a települési főépítésszel egyeztetett módon lehetséges.”
(2) A Rendelet 45. §-a a következő (10) bekezdéssel egészül ki:
„(10) A gyalogosfelületen megjelenő festett vagy vetített közcélú hirdetés vagy hirdetmény legfeljebb három hónapig jeleníthető meg. Ezt követően a hirdetés vagy hirdetmény megjelenítésére megbízást adó személynek gondoskodnia kell a festésnek a gyalogosfelületről történő eltávolításáról, illetve a vetítéshez használt eszközök elbontásáról.”
11. § (1) A Rendelet 46. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a 46. § a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:
„(1) A szakmai konzultáció iránti, a 6. melléklet szerinti kérelmet és az építési tervet – az (1a) bekezdésben meghatározott kivétellel – Ügyfélkapun keresztül vagy postai úton, a polgármesternek címezve kell benyújtani.
(1a) Építésügyi engedélyezési eljárást vagy egyszerű bejelentést megelőző esetben a kérelmet és az építési tervet elektronikus formában, az Építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokat Támogató elektronikus Dokumentációs Rendszerben (továbbiakban: ÉTDR) kell feltölteni.”
(2) A Rendelet 46. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(3) Az építtető köteles szakmai konzultációt kérni a települési főépítésztől, ha
a) a tervezett építési tevékenység a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló kormányrendelet hatálya alá tartozik, vagy
b) a terveket a településrendezési és az építészeti-műszaki tervtanácsokról szóló kormányrendelet alapján az Országos Építészeti Tervtanács vagy a területi építészeti-műszaki tervtanács véleményezi.”
12. § (1) A Rendelet 53. § 10. pontja i helyébe a következő rendelkezés lép:
(Településképi bejelentési eljárást kell lefolytatni az alábbi tevékenységek megkezdése előtt)
(2) A Rendelet 53. §-a a következő 24-28. ponttal egészül ki:
(Településképi bejelentési eljárást kell lefolytatni az alábbi tevékenységek megkezdése előtt)
13. § A Rendelet 57. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
„(4) Fővárosi védelem alatt álló épület esetén a településképi bejelentéshez csatolni kell a Fővárosi Önkormányzat állásfoglalását a végzendő tevékenységről.”
14. § A Rendelet 58. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„58. § (1) A teljes homlokzat felújítása, a teljes homlokzatot érintő nyílászáró csere vagy felújítás, klíma-elhelyezési koncepcióterv, valamint cégtábla elhelyezési koncepcióterv esetén a településképi illeszkedést a tervtanács vizsgálja és a településképi bejelentési eljárásban hozott döntést a tervtanácsi vélemény alapozza meg.
(2) Amennyiben az 53. § 4., 6., 8., 9., 16., 17. és 19-21. pontja szerinti tevékenység folytatása közterületen történik, a közműszolgáltatókkal dokumentáltan egyeztetett helyszínrajz és fotómontázs benyújtása is szükséges.
(3) Amennyiben a településképi bejelentési eljárásban hozott határozatban szereplő, a tevékenység megkezdésére vonatkozó határidő lejárt, egy alkalommal a határidő meghosszabbítását lehet kezdeményezni a polgármesternek címzett, a polgármesterhez benyújtott kérelemben.
(4) Azon vendéglátó terasz és vendéglátó terasz téliesítése esetén, amely kialakítására településképi bejelentési eljárás keretében tudomásul vételről szóló döntés született, és a hatályos előírásoknak továbbra is megfelel, újabb településképi bejelentési eljárás lefolytatása nem szükséges.”
15. § A Rendelet a következő 62/A. §-sal egészül ki:
„62/A. § Településképi kötelezési eljárás megindításának a településképi eljárással érintett építési tevékenység befejezésétől számított tíz éven belül van helye.”
16. § A Rendelet 63. § (1) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A polgármester)
„b) a tevékenységnek a településképi bejelentési eljárásban hozott határozatban szereplő, a tevékenység megkezdésére vonatkozó határidőn túli megkezdése esetén 100.000 forint”
(önkormányzati településkép-védelmi bírságot szab ki.)
17. § (1) A Rendelet 2. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.
(2) A Rendelet 4. és 5. melléklete helyébe a 2. és 3. melléklet lép.
(3) A Rendelet 9. és 10. melléklete helyébe a 4. és 5. melléklet lép.
18. § A Rendelet
19. § Hatályát veszti a Rendelet
a) 5. §-ában a „12. melléklet: A cégjelzéseken alkalmazható betűk maximális méretei” szövegrész,
b) 6. § 25. pontjában az „ , ivókút” szövegrész,
c) 13. § (1) bekezdésében a „(továbbiakban: védett érték)” szövegrész,
d) 14. § (4), (5), (9) és (10) bekezdése,
e) 21. § (1) bekezdés b) pontjában a „helyi védett” szövegrész,
f) 21. § (2) bekezdésében a „helyi” szövegrész,
g) 32. § (3) bekezdése,
i) 41. § (5) bekezdése,
j) 53. § 16. alpontjában a „ , közterületi berendezés” szövegrész,
k) 12. melléklete.
20. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.