Budapest Főváros Önkormányzata Közgyűlésének 33/2023. (XII. 21.) önkormányzati rendelete
a Fővárosi Önkormányzat Ösztöndíjprogramjáról
Hatályos: 2024. 02. 12Budapest Főváros Önkormányzata Közgyűlésének 33/2023. (XII. 21.) önkormányzati rendelete
a Fővárosi Önkormányzat Ösztöndíjprogramjáról
Budapest Főváros Közgyűlése
az 1–24. §, a 26. § és a 28. § tekintetében az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében és az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva,
a 25. § és a 27. § tekintetében eljárva az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében és az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva
a következőket rendeli el:
1. Általános rendelkezések
1. § Budapest Főváros Önkormányzata (a továbbiakban: Fővárosi Önkormányzat) helyi önkormányzati ösztöndíjat alapít
a) Budapest Ösztöndíjprogram,
b) „TRAMBULIN” Ösztöndíjprogram és
c) Budapest Roma Ösztöndíjprogram
(a továbbiakban együtt: Fővárosi Ösztöndíjprogram) elnevezéssel.
2. § (1) A Fővárosi Önkormányzat az egyes ösztöndíj-pályázatokat évente hirdeti meg, amennyiben annak pénzügyi fedezete adott évi költségvetésében rendelkezésre áll.
(2) Az ösztöndíj adományozásáról a Fővárosi Önkormányzat dönt.
3. § (1) A Fővárosi Ösztöndíjprogram keretében ösztöndíj legfeljebb 10 hónapra adható.
(2) Az évente megítélhető ösztöndíjak maximális száma
a) felsőoktatási intézmény hallgatói részére meghirdetett valamennyi ösztöndíjprogramban külön-külön, évenként legfeljebb 20,
b) általános iskola, gimnázium, szakgimnázium, készségfejlesztő iskola, szakiskola vagy technikum tanulói, kivéve a duális képzésben részt vevőket (a továbbiakban: általános vagy középiskolai tanuló) részére meghirdetett valamennyi ösztöndíjprogramban pedig a Fővárosi Önkormányzat által – a rendelkezésre álló költségvetési forrástól függően – a pályázati felhívásban meghatározott szám.
(3) Az évente megítélhető ösztöndíjak (2) bekezdés szerinti maximális számánál több ösztöndíjat a Fővárosi Önkormányzat nem adományozhat, de a rendelkezésre álló költségvetési fedezet alapján vagy a benyújtott pályázatok ismeretében dönthet úgy, hogy az adott évi ösztöndíjprogram keretében ennél kevesebb ösztöndíjat adományoz, illetve hogy az adott évi ösztöndíjprogram keretében nem kíván ösztöndíjat adományozni.
(4) Az ösztöndíjjal járó pénzbeli támogatás
a) felsőoktatási intézmény hallgatója részére nettó 100 ezer Ft/hó/fő,
b) általános vagy középiskolai tanuló részére pedig a Fővárosi Önkormányzat által – a Fővárosi Önkormányzat költségvetési rendeletében e célra rendelkezésre álló előirányzat keretei között – a pályázat eredményéről való döntésben megállapított nettó összeg, mértéke nem lehet kevesebb havi 20 ezer Ft/hó/főnél.
(5) Az adott évi Fővárosi Ösztöndíjprogram keretében egy személy csak egy típusú ösztöndíjban részesülhet.
4. § (1) E rendelet eltérő rendelkezése hiányában a Fővárosi Ösztöndíjprogram keretében ösztöndíj nyilvános pályázat útján nyerhető el.
(2) E rendelet eltérő rendelkezése hiányában pályázni a budapest.hu honlapon közzétett pályázati felhívás megjelenését követően, a pályázati kiírásban foglaltak szerint lehet.
(3) A Fővárosi Ösztöndíjprogram pályázati kiírása tartalmazza
a) a Fővárosi Ösztöndíjprogram rövid ismertetését, eljárási rendjét,
b) az adott évben meghatározott pályázati feltételeket,
c) a benyújtandó pályázati anyag kötelező tartalmi elemeit, formai követelményeit,
d) a pályázat benyújtásának módját,
e) a pályázat benyújtásának határidejét és
f) az elbírálás rendjét.
(4) A pályázót tájékoztatni kell
a) a pályázati eljárás menetéről,
b) a pályázattal összefüggő adatkezelésről,
c) arról, hogy a pályázati kiírásnak nem megfelelő pályázatok az érdemi elbírálásból kizárásra kerülnek, illetve, hogy a pályázati határidő elmulasztása jogvesztéssel jár.
5. § (1) A Fővárosi Önkormányzattól ösztöndíjban részesültek a megítélt ösztöndíj elnyeréséről oklevelet kapnak.
(2) A Fővárosi Ösztöndíjprogram működtetésével kapcsolatos feladatokat a Főpolgármesteri Hivatal látja el, amely az egyes részfeladatokat, megállapodás alapján közreműködő igénybevételével is elláthatja.
(3) A pályázat nyerteseit – ha e rendelet eltérően nem rendelkezik, az elnyert ösztöndíj megjelölése nélkül, betűrendbe sorolva – a Fővárosi Önkormányzat a budapest.hu honlapon teszi közzé.
6. § E rendelet eltérő rendelkezése hiányában az ösztöndíj folyósításának feltétele, hogy a pályázaton nyertes vagy az ösztöndíjat egyedi döntés alapján elnyert személy (a továbbiakban: ösztöndíjas) és a Fővárosi Önkormányzat írásban megállapodást (a továbbiakban: megállapodás) kössön.
7. § (1) A megállapodás a Polgári Törvénykönyvről szóló törvényben foglaltakon túl megszűnik
a) az ösztöndíjas ösztöndíjról történő lemondásával vagy
b) az ösztöndíjas tanulói, hallgatói jogviszonyának megszűnésével vagy – az (5) bekezdés szerinti felfüggesztés esetét kivéve – szüneteltetésével.
(2) A megállapodás megszűnése esetén az ösztöndíjas 30 napon belül beszámol és a megállapodás teljesítéséről a felek elszámolnak egymással.
(3)1 A megállapodás (1) bekezdés a)–b) pontja szerinti megszűnése esetén az ösztöndíjas a korábban már folyósított ösztöndíjnak az ösztöndíjas által nem teljesített feladatokkal arányos részét – a megállapodásban meghatározottak szerint – az elszámolást követően visszafizeti.
(4) Az ösztöndíjas írásbeli kérelmére a Budapest Főváros Önkormányzata vagyonáról, a vagyonelemek feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló rendelet szabályai szerint részben vagy egészben felmentés adható a (3) bekezdés szerinti visszafizetési kötelezettség teljesítése alól.
(5) A megállapodás teljesítését a felek közös megegyezéssel felfüggeszthetik az ösztöndíjas tartós betegsége vagy tanulói, hallgatói jogviszonyának szünetelése esetén, ha azt az ösztöndíjas orvosi igazolással vagy az oktatási intézmény által kiadott igazolással bizonyítja. A felfüggesztés ideje alatt az ösztöndíj folyósítása is szünetel.
8. § (1) A Fővárosi Önkormányzat és a Főpolgármesteri Hivatal mint adatkezelő (e § alkalmazásában a továbbiakban együtt: adatkezelő) kezeli
a) a pályázatot benyújtónak az ösztöndíj adományozásához figyelembe veendő, a pályázati adatlapon és annak mellékleteiben megadott adatait az ösztöndíj adományozása érdekében a pályázati eljárás lefolytatásához. A pályázati anyagok kifogás hiányában a kifogásra nyitva álló határidőt követően azonnal, kifogás esetén a jogorvoslati eljárás lezárását követő 30 napon belül kerülnek törlésre. Az ösztöndíjban részesült pályázók pályázati anyagai az önkormányzati hivatalok egységes irattári tervének kiadásáról szóló 78/2012. (XII. 28.) BM rendelet mellékletében meghatározott megőrzési időt követően kerülnek törlésre;
b) a pályázónak a közpénzekből nyújtott támogatások átláthatóságáról szóló 2007. évi CLXXXI. törvény szerinti közzétételhez szükséges adatait, a jogszabályban meghatározott ideig;
c) a pályázónak az ösztöndíj adományozásáról szóló döntés meghozatala ellen benyújtott kifogásában megadott adatait a kifogás elbírálása érdekében, az önkormányzati hivatalok egységes irattári tervének kiadásáról szóló 78/2012. (XII. 28.) BM rendelet mellékletében meghatározott megőrzési idő szerinti időtartamban;
d) az ösztöndíjban részesült személy
da) nevét az ösztöndíj adományozása és oklevél ünnepélyes átadása céljából;
db) ösztöndíj-megállapodás megkötéséhez és teljesítéséhez szükséges adatait;
dc) ösztöndíjának számfejtéséhez és kifizetéséhez szükséges adatait az ösztöndíj kifizetése céljából az önkormányzati hivatalok egységes irattári tervének kiadásáról szóló 78/2012. (XII. 28.) BM rendelet mellékletében meghatározott megőrzési idő szerinti időtartamban;
e) a kiskorú pályázó törvényes képviselője
ea) ösztöndíj-adományozáshoz szükséges adatait az ösztöndíj adományozása céljából,
eb) az ösztöndíjat elnyert személy ösztöndíjának kifizetéséhez szükséges adatait az önkormányzati hivatalok egységes irattári tervének kiadásáról szóló 78/2012. (XII. 28.) BM rendelet mellékletében meghatározott megőrzési idő szerinti időtartamban;
f) oktatási intézmény képviselőjének, kapcsolattartójának, az általa kijelölt koordinátor tanárnak az együttműködési megállapodás, valamint a megbízási szerződés megkötéséhez és teljesítéséhez szükséges adatait az önkormányzati hivatalok egységes irattári tervének kiadásáról szóló 78/2012. (XII. 28.) BM rendelet mellékletében meghatározott megőrzési idő szerinti időtartamban;
g) fogadó szervezet képviselője és a mentor ösztöndíj-megállapodás megkötéséhez és teljesítéséhez szükséges adatait az önkormányzati hivatalok egységes irattári tervének kiadásáról szóló 78/2012. (XII. 28.) BM rendelet mellékletében meghatározott megőrzési idő szerinti időtartamban.
(2) Adatkezelő az ösztöndíj adományozásáról szóló döntés közzététele céljából az ösztöndíjban részesült nevét, oktatási intézmény nevét a Fővárosi Közlönyben határozatlan ideig, a budapest.hu honlapon a következő évi döntés kihirdetéséig kezeli.
(3) Az adatkezelés a természetes személyeknek a személyes adatok kezelése tekintetében történő védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 95/46/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2016. április 27-i (EU) 2016/679 európai parlamenti és tanácsi rendelet (általános adatvédelmi rendelet) 6. cikk (1) bekezdés e) pontján alapul, a Fővárosi Önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról szóló önkormányzati rendeletben, valamint e rendeletben meghatározott közérdekű feladatának végrehajtása érdekében szükséges.
(4) Az adatkezelés részletes szabályait, valamint az érintett adatkezeléssel összefüggő jogait és jogorvoslati lehetőségeit tartalmazó adatkezelési tájékoztatót az adatkezelő a honlapján, valamint a pályázati kiírás mellékleteként teszi közzé.
(5) A pályázati adatlapon, valamint annak mellékleteiben benyújtandó adatokat és a nyilatkozatok körét az adatkezelő évente felülvizsgálja.
2. A Budapest Ösztöndíjprogram
9. § A Budapest Ösztöndíjprogram célja, hogy
a) a pályázatot elnyerő, felsőoktatási képzésben részt vevő ösztöndíjas betekintést nyerjen a Fővárosi Önkormányzat, az annak irányítása alá tartozó költségvetési szervek, illetve a Fővárosi Önkormányzat közfeladatot ellátó, közszolgáltatást végző gazdasági társaságai tevékenységébe, megismerhesse a helyi közigazgatás és a közszolgáltatások rendszerét;
b) hozzájáruljon a felsőoktatásban megszerzett elméleti tudás gyakorlatban történő alkalmazásához és
c) hozzájáruljon a Főpolgármesteri Hivatal, a Fővárosi Önkormányzat egyéb költségvetési szerve, illetve a Fővárosi Önkormányzat közfeladatot ellátó, közszolgáltatást végző gazdasági társasága (a továbbiakban együtt: fogadó szervezet) szakember-utánpótlásának biztosításához.
10. § (1) A Budapest Ösztöndíjprogram keretében pályázat benyújtására az a nappali tagozatos, alap-, mester- vagy osztatlan képzésben részt vevő hallgató jogosult, aki megfelel az alábbi feltételeknek:
a) valamely fővárosi székhelyen vagy telephelyen működő felsőoktatási intézménnyel az ösztöndíjas időszak alatt aktív hallgatói jogviszonyban áll,
b) büntetlen előéletű,
c) cselekvőképes,
d) a jelentkezését megelőző két lezárt, ennek hiányában egy lezárt tanulmányi félévben tanulmányi eredményének átlaga eléri vagy meghaladja a 4,00 súlyozott tanulmányi átlagot, és
e) angol, német vagy francia nyelvből legalább középfokú, szóbeli és írásbeli típusú vagy komplex nyelvtudást igazoló, államilag elismert nyelvvizsgával rendelkezik.
(2) A Budapest Ösztöndíjprogram keretében az ösztöndíjas vállalja, hogy az ösztöndíjas időszak alatt tanulmányt készít a fogadó szervezet által előre megadott, az ösztöndíjas tevékenységéhez kapcsolódó témában, melyet a mentor írásbeli indoklással értékel.
11. § (1) Az ösztöndíjak odaítélésénél értékelési szempont különösen az érvényes pályázatot benyújtó jelentkező szakmai kompetenciája, érdeklődési köre, illetve a fogadó szervezet által megjelölt valamely témával összefüggő kutatási terve.
(2) A Budapest Ösztöndíjprogram keretében ösztöndíjat kivételesen indokolt esetben egyedi döntés alapján is el lehet elnyerni.
3. A „TRAMBULIN” Ösztöndíjprogram
12. § A „TRAMBULIN” Ösztöndíjprogram célja a középfokú oktatásban részt vevő budapesti tanulók tanulmányi eredményének elismerése, valamint tanulmányaik ösztönzése és támogatása.
13. § (1) A „TRAMBULIN” Ösztöndíjprogram keretében pályázat benyújtására az a tanuló jogosult, aki megfelel az alábbi feltételeknek:
a) Budapesten bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezik;
b) az ösztöndíjprogramban Fővárosi Önkormányzattal kötött megállapodás alapján közreműködő középfokú köznevelési és szakképző intézmény (a továbbiakban: ösztöndíjprogramban közreműködő oktatási intézmény) 10., 11., illetve az utolsó évfolyamot megelőző évfolyam tanulója;
c) a jelentkezését megelőző két lezárt, ennek hiányában egy lezárt tanulmányi félévben tanulmányi eredményének átlaga eléri vagy meghaladja a 3,5-öt, és
d) a tanuló családjában az egy főre jutó elkölthető, azaz a végrehajtás során történő letiltás vagy levonás után fennmaradó nettó jövedelem nagysága a nyugdíjminimum hatszorosát nem haladja meg.
(2) A pályázat benyújtásához kiskorú pályázó esetén a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően a kiskorú törvényes képviselőjének nyilatkozata szükséges.
14. § (1) A Fővárosi Önkormányzat a „TRAMBULIN” Ösztöndíjprogram lebonyolításának megszervezése és eredményességének vizsgálata során együttműködik a Budapest Főváros közigazgatási területén működő, állami fenntartású középfokú köznevelési és szakképző intézményekkel, és megállapodást köt velük az ösztöndíjprogramban való közreműködésükről.
(2) Évente legfeljebb 500 ösztöndíj adományozható. Az évente megítélhető ösztöndíjak maximális számát a Fővárosi Önkormányzat – az ösztöndíjprogramban közreműködő oktatási intézmények számától is függően – a pályázati felhívásban teszi közzé úgy, hogy az ösztöndíjprogramban közreműködő oktatási intézmények mindegyikében legalább egy ösztöndíj megítélésre kerüljön.
(3) A Fővárosi Önkormányzat a „TRAMBULIN” Ösztöndíjprogram keretében a szeptember–június hónapokra terjedő teljes tanévre szóló ösztöndíjpályázat benyújtására minden év március 10. napjáig felhívást tesz közzé az ösztöndíjprogramban közreműködő középfokú oktatási intézményekben.
(4) A „TRAMBULIN” Ösztöndíjprogramban közreműködő oktatási intézményben koordináló tanár segíti a pályázatok benyújtását, a pályázati anyagot a koordináló tanár tölti fel az erre a célra szolgáló online felületre, figyelemmel kíséri az ösztöndíjat elnyert tanulók fejlődését és a pályázati időszakok végén beszámolót készít a résztvevők tanulmányi előmeneteléről.
15. § Az ösztöndíjak odaítélésénél értékelési szempont a diák hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzete, továbbá a tanuló motiváltsága a tanulmányi előmenetele szempontjából.
16. § (1) A pályázat eredményét – a nyertes nevének és az ösztöndíjprogramban közreműködő oktatási intézményének megjelölésével – kell a budapest.hu honlapon közzétenni.
(2) A Fővárosi Önkormányzat a nyertes tanulókról a pályázati kiírásban meghatározottak szerint az előző tanév végi és az aktuális félévi tanulmányi eredmény alapján határoz.
(3) A megítélt ösztöndíjjal járó pénzbeli támogatás folyósítása annak megállapítását követően szeptember–június hónapokra havonta, a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig történik a nyertes tanuló vagy törvényes képviselője részére. Az ösztöndíj folyósításának nem feltétele az ösztöndíjassal kötött megállapodás.
17. § Ha az ösztöndíjas már nem az ösztöndíjprogramban közreműködő oktatási intézmény 10., 11., illetve az utolsó évfolyamot megelőző évfolyam tanulója, úgy a megszűnés időpontját követő hónaptól a megítélt ösztöndíjjal járó pénzbeli támogatás folyósítása is megszűnik, kivéve, ha a tanuló egy másik az ösztöndíjprogramban közreműködő oktatási intézménnyel fennálló tanulói jogviszonyát a változást követő 15 napon belül a Fővárosi Önkormányzat részére hitelt érdemlő módon igazolja.
4. A Budapest Roma Ösztöndíjprogram
18. § A Budapest Roma Ösztöndíjprogram célja, hogy roma fiatalok kompetenciáinak fejlesztése és munkatapasztalat-szerzésének biztosítása által előmozdítsa roma nemzetiségű fiataloknak a közigazgatásban, illetve közszolgáltatás nyújtásával foglalkozó munkáltatóknál való elhelyezkedését, amelynek keretében az ösztöndíjas a tehetséggondozást, az egyéni célok megvalósításának, az eredményes iskolai előrehaladásnak a segítését célzó mentorálásra és készségfejlesztő képzéseken való részvételre is jogosult.
19. § (1) A Budapest Roma Ösztöndíjprogram keretében ösztöndíjban részesíthető valamely fővárosi székhelyen vagy telephelyen működő,
a) felsőoktatási intézmény alap-, mester- vagy osztatlan képzésben részt vevő roma hallgatója, aki
aa) az ösztöndíjas időszak alatt aktív hallgatói jogviszonyban áll,
ab) büntetlen előéletű,
ac) cselekvőképes és
ad) a jelentkezését megelőző két lezárt, ennek hiányában egy lezárt tanulmányi félévben tanulmányi eredményének átlaga eléri vagy meghaladja a 3,5 súlyozott tanulmányi átlagot; vagy
b) a 12. életévet betöltött roma általános vagy középiskolai tanuló, akinek a jelentkezését megelőző két lezárt, ennek hiányában egy lezárt tanulmányi félévben tanulmányi eredményének átlaga eléri vagy meghaladja a 3,5-öt.
(2) Az (1) bekezdés a) és b) pont szerinti alanyi körre vonatkozó ösztöndíjprogram pályázata egymástól függetlenül is kiírható.
(3) A pályázat benyújtásához és a megállapodás megkötéséhez kiskorú pályázó esetén a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően a kiskorú törvényes képviselőjének megfelelő nyilatkozata is szükséges.
20. § Az ösztöndíjak odaítélésénél értékelési szempont az érvényes pályázatot benyújtó jelentkező szakmai kompetenciája, motiváltsága a tanulmányi előmenetele szempontjából is.
5. Záró rendelkezések
21. §2
22. § Ez a rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
23. § E rendelet szabályait első alkalommal a hatályba lépését követően meghirdetésre kerülő Fővárosi Ösztöndíjprogramra kell alkalmazni.
24. § A TRAMBULIN Fővárosi Tehetséggondozó Ösztöndíjprogramban közreműködő oktatási intézményekkel megkötött együttműködési megállapodások a rendelet hatályba lépését követően a „TRAMBULIN” Ösztöndíjprogram vonatkozásában – külön szerződésmódosítás nélkül – is hatályosak és alkalmazhatók.
25. §3
26. §4
27. §5
28. §6
1. melléklet a 33/2023. (XII. 21.) önkormányzati rendelethez7
A 7. § (3) bekezdése a Budapest Főváros Önkormányzata Közgyűlésének 5/2024. (II. 9.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.
A 21. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
A 25. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
A 26. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
A 27. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
A 28. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
Az 1. melléklet a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.