Nyíradony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete

Nyíradony Város Önkormányzata 2023. évi költségvetéséről

Hatályos: 2023. 03. 11- 2024. 04. 30

Nyíradony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2023. (III. 10.) önkormányzati rendelete

Nyíradony Város Önkormányzata 2023. évi költségvetéséről

Hatályos: 2023. 03. 11- 2024. 04. 30

Nyíradony Város Önkormányzata Képviselő-testülete (továbbiakban: Képviselő-testület) az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a a Nyíradony Város Önkormányzata Képviselő-testülete a Nyíradony Város Önkormányzata és Szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 24/2019. (X.18.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: SzMSz 3. számú melléklet (1) bekezdés a) pontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Pénzügyi, Gazdasági, Ügyrendi és Összeférhetetlenségi Bizottság, az SzMSz 4. számú melléklet (1) bekezdés b) pontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Közművelődési, Köznevelési, Ifjúsági és Sport Bizottság, valamint az SzMSz 5. számú melléklet (1) bekezdés d) pontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Egészségügyi és Szociális Bizottság véleményének kikérésével következőket rendeli el:

1. A költségvetés felépítése

1. § Nyíradony Város Önkormányzata (továbbiakban: Önkormányzat) költségvetési rendelete az Önkormányzat, valamint az általa irányított költségvetési szervek költségvetését tartalmazza kötelező és önként vállalt feladatok szerinti bontásban az alábbi tagozódásban:

a) NYÍRADONY VÁROS ÖNKORMÁNYZATA

b) NYÍRADONYI POLGÁRMESTERI HIVATAL

c) NYÍRADONYÉRT SZOLGÁLTATÓ INTÉZMÉNY

d) NYÍRADONYI SZIVÁRVÁNY ÖNKORMÁNYZATI ÓVODA

e) MÓRICZ ZSIGMOND MŰVELŐDÉSI HÁZ ÉS VÁROSI KÖNYVTÁR

2. A költségvetés főösszege, többlete/hiánya

2. § A Képviselő-testület az Önkormányzat 2023. évi költségvetését

a) 1 488 362 414 Ft működési költségvetési bevétellel

b) 1 606 079 259 Ft működési költségvetési kiadással

c) -117 716 845 Ft működési költségvetési egyenleggel

d) 1 040 950 891 Ft felhalmozási költségvetési bevétellel

e) 1 350 505 929 Ft felhalmozási költségvetési kiadással

f) -309 555 038 Ft felhalmozási költségvetési egyenleggel

g) 2 529 313 305 Ft össz költségvetési bevétellel

h) 2 956 585 188 Ft össz költségvetési kiadással

i) -427 271 883 Ft össz költségvetési egyenleggel

j) 1 162 869 954 Ft finanszírozási bevétellel

k) 735 598 071 Ft finanszírozási kiadással

l) 427 271 883 Ft finanszírozási egyenleggel fogadja el.

3. Működési, felhalmozási bevételi és kiadási előirányzatok

3. § (1) A Képviselő-testület az Önkormányzat bevételeit a rendelet 1. melléklete szerint hagyja jóvá.

(2) A bevételek összegéből

a) 1 488 362 414 Ft működési

b) 1 040 950 891 Ft felhalmozási

c) 1 162 869 954 Ft finanszírozási bevételek összegével hagyja jóvá.

(3) A Képviselő-testület az Önkormányzat és költségvetési szerveinek összesen kiadásait kiemelt előirányzatonkénti bontásban a rendelet 2. melléklete szerint hagyja jóvá.

(4) A kiadások összegéből

a) 1 606 079 259 Ft működési

b) 1 350 505 929 Ft felhalmozási

c) 735 598 071 Ft finanszírozási kiadások összeggel hagyja jóvá.

4. Az Önkormányzat költségvetési szervinek költségvetése

4. § (1) A Képviselő-testület a Nyíradonyi Polgármesteri Hivatal (továbbiakban: Hivatal) költségvetését a rendelet 3. melléklet és 4. melléklete szerint hagyja jóvá. A bevételeket a 3. melléklet, a kiadásokat a 4. melléklet tartalmazza.

(2) A Képviselő-testület a Nyíradonyért Szolgáltató Intézmény költségvetését a rendelet 5. melléklete és 6. melléklete szerint hagyja jóvá. A bevételeket az 5. melléklet, a kiadásokat a 6. melléklet tartalmazza.

(3) A Képviselő-testület a Nyíradonyi Szivárvány Önkormányzati Óvoda költségvetését a rendelet 7. melléklete és 8. melléklete szerint hagyja jóvá. A bevételeket a 7. melléklet, a kiadásokat a 8. melléklet tartalmazza.

(4) A Képviselő-testület a Móricz Zsigmond Művelődési Ház és Városi Könyvtár költségvetését a rendelet 9. melléklete és 10. melléklete szerint hagyja jóvá. A bevételeket a 9. melléklet, a kiadásokat a 10. melléklet tartalmazza.

5. A költségvetés végrehajtásának szabályai

5. § (1) Az önkormányzati szintű költségvetés szabályszerű végrehajtásáért, valamint azért, hogy a gazdálkodás során biztosítani kell a bevételek és kiadások tervezés során meghatározott célhoz kötött felhasználását, a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.

(2) A kiadási előirányzatok, amennyiben a tervezett bevételek nem folynak be, nem teljesíthetők.

(3) A kiadások a bevételek teljesülési ütemére figyelemmel teljesíthetőek.

(4) A költségvetés végrehajtása során keletkező többletbevételek felhasználásáról 20.000.000 Ft-ig a város polgármestere jogosult dönteni.

(5) A hitelfelvétel kizárólagos képviselő-testületi hatásköre. A hitel felvételét megelőzően a Pénzügyi, Gazdasági, Ügyrendi és Összeférhetetlenségi Bizottság véleményét be kell szerezni. A költségvetésben szereplő egyéb finanszírozási bevételek polgármesteri hatáskörben is módosíthatók.

(6) Két képviselő-testületi ülés között a feladatfinanszírozási kiadások 5.000.000 Ft-os értékig polgármesteri hatáskörben módosíthatók. A módosítás forrása a többletbevételről szóló okiratban meghatározott összeg, vagy a ténylegesen befolyt többletbevétel összege.

(7) A Képviselő-testület az Önkormányzat költségvetési kiadási előirányzatai közötti – a Képviselő-testület utólagos tájékoztatása mellett - átcsoportosítás jogát a polgármesterre ruházza át. Az így végrehajtott átcsoportosítások csak az adott költségvetési évben érvényesülő hatásúak lehetnek, a következő költségvetési évek előirányzatait nem érinthetik.

(8) A képviselő-testület év közben a (2) és (3) bekezdés szerinti előirányzat-módosítás, előirányzat-átcsoportosítás átvezetéseként a jegyző által történő előkészítés után, a polgármester előterjesztése alapján, az első negyedév kivételével negyedévente, a negyedévet követő első testületi ülésén, de legkésőbb 2024. február 25. napjáig – 2023. december 31-i hatállyal dönt a költségvetési rendelet módosításáról.

(9) A Képviselő-testület a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 68. § (4) bekezdése szerinti értékhatárt úgy határozza meg, hogy a polgármester – külön képviselő-testületi felhatalmazás nélkül - ügyletenként 20.000.000,- forint értékhatárig dönt a forrásfelhasználásról.

6. A költségvetés végrehajtásának szabályai

6. § (1) Az Önkormányzat gazdálkodása során átmenetileg szabad pénzeszközeit a számlavezető pénzintézetnél, illetve kedvezőbb ajánlat esetén – a pénzügyi kockázat vizsgálata és minimalizálása mellett - más pénzintézetnél történő pénzlekötés útján hasznosíthatja. E pénzpiaci művelet végrehajtására – a Pénzügyi, Gazdasági Ügyrendi és Összeférhetetlenségi bizottság véleményének előzetes kikérése mellett – a város polgármesterét ruházza fel.

(2) Az költségvetési szerv vezetője felel a számára a saját költségvetésében meghatározott előirányzatok felhasználásáért. Köteles feladatai ellátásáról, munkafolyamatai megszervezéséről úgy gondoskodni, hogy az biztosítsa a költségvetési szerv költségvetésében megállapított előirányzatok gazdaságos, hatékony és takarékos felhasználását.

(3) A költségvetési szervek költségvetési támogatását a Képviselő-testület a feladat ellátáshoz és kiadásokhoz arányosított módon biztosítja. A gazdálkodás során a tervezett személyi juttatásokból keletkezett megtakarítást a költségvetési szervek – a képviselő-testület előzetes hozzájárulásával - személyi kiadások biztosítására használhatják fel, azonban a kötelezettségvállalás csak a 2023. évre terjedhet. Nem lehet a személyi juttatások maradványát, valamint a feladat elmaradásából képződött előirányzatot felhasználni. Ennek felhasználásáról a polgármester előterjesztése alapján a Képviselő-testület dönt.

(4) Az Önkormányzat által irányított költségvetési szervek és a Nyíradonyi Vagyonkezelő Kft igazgatói kötelesek biztosítani, hogy a szervezetüknél csak a jóváhagyott költségvetési keretükkel növelt bevételük erejéig történhessen kötelezettségvállalás, illetve kötelesek biztosítani, hogy ha a szervezetüknél a jóváhagyott költségvetési keretükkel növelt bevételük nem fedezi a hatályos kötelezettségvállalásaikat, akkor legalább a többlet kötelezettségvállalások mértékig azokat meg kell szüntetni, fel kell mondani.

(5) E rendelet kihirdetését követően támogatási igény a jóváhagyott feladatfinanszírozási keretek terhére havonta egyszer, annak 1/12-ed részére vagy feladatvégzéssel arányosan nyújtható be a Polgármesternek címezve. A költségvetési év zárásával a feladatfinanszírozás összegei a tényadatok figyelembevételével korrigálásra kerülnek.

(6) A feladat elmaradásából származó személyi és dologi megtakarítások felhasználására csak a Képviselő-testület engedélyével kerülhet sor.

(7) Az önkormányzat által elnyert projektekben főállású jogviszonyban foglalkoztatott munkavállalók – ha arra vonatkozóan a pályázati kiírás vagy a támogatási szerződés eltérő rendelkezéseket nem tartalmaz – csak Munkatörvénykönyve hatálya alá tartozó munkavállalóként, vagy megbízásos jogviszonyban, vagy egyéb jogviszonyban, és a támogatási szerződésben foglalt időtartamra foglalkoztathatók.

(8) A Képviselő-testület a közszolgálati tisztviselők illetményalapját 46.380 Ft összegben határozza meg. A közszolgálati tisztviselők illetményét a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 234. §-a (3) bekezdésének c. pontjában, valamint a 234. §. (4) bekezdésében foglaltak alapján az önkormányzati rendeletében foglalt szabályok szerint a középfokú végzettségű közszolgálati tisztviselők részére 20 %-os, a felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkező közszolgálati tisztviselők részére 30 %-os illetménykiegészítést állapít meg.

(9) A közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény alapján a Képviselő-testület biztosítja a köztisztviselők részére a cafetéria juttatást, amelynek éves összegét legalább 231.900 Ft-ban állapítja meg. Kifizetéséről a Cafetéria Szabályzatban foglaltak szerint kell gondoskodni.

(10) A képviselő-testület a települési támogatás és a lakáshoz jutás támogatására jóváhagyott keretösszeghez kapcsolódó felhasználási jogköröket a hatályban lévő szociális rendelet szerint ruházza át.

(11) A civil szervezetek támogatására saját forrásból 0,- Ft keretösszeget állapít meg. A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy az összeg felhasználásáról átruházott hatáskörben döntsön és megkösse a támogatási szerződést. A támogatásban részesülő szervezetek részére a támogatási összegek folyósítása az elszámolási kötelezettséget is tartalmazó támogatási szerződés megkötését követően a polgármester által meghatározott ütemezés szerint kerül folyósításra vagy kifizetésre.

7. Egyéb rendelkezések

7. § (1) A képviselő-testület az államháztartásról szóló törvény alapján az intézményhez történő önkormányzati biztos kirendeléséhez fűződő értékhatárt úgy állapítja meg, hogy önkormányzati biztost kell kirendelni, ha az intézmény harminc napon túli, lejárt esedékességű elismert tartozásállományának mértéke két egymást követő hónapban eléri az éves eredeti kiadási előirányzatának 10%-át vagy a száz millió forintot.

(2) A képviselő-testület a helyi önkormányzatok adósságrendezési eljárásáról szóló 1996. évi XXV. törvény 4. §-ában meghatározott adóságrendezési eljárás megindításának megelőzése érdekében a polgármester minden képviselő-testületi ülésen tájékoztatást ad minden olyan fizetési kötelezettségről melyek fizetési esedékessége legalább 60 napja fennáll.

8. § (1) A többéves kihatással járó feladatok és kötelezettségek előirányzatait éves bontásban a rendelet 11. melléklete mutatja be.

(2) A költségvetési év azon fejlesztési céljait, amelyek megvalósításához a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV törvény (a továbbiakban: Gst.) 3. § (1) bekezdése szerinti adósságot keletkeztető ügylet megkötése válik vagy válhat szükségessé, az adósságot keletkeztető ügyletek várható együttes összegével együtt a rendelt 12. melléklete mutatja be.

(3) A Gst 3. § (1) bekezdése szerinti adósságot keletkeztető ügyletekből és az önkormányzati garanciákból és önkormányzati kezességekből fennálló kötelezettségeit az adósságot keletkeztető ügyletek futamidejének végéig, illetve a garancia, kezesség érvényesíthetőségéig, és a Gst 45. § (1) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján kiadott jogszabályban meghatározottak szerinti saját bevételeit a rendelt 13. melléklete mutatja be.

8. Záró és vegyes rendelkezések

9. § A képviselő-testület megbízza a polgármestert, hogy az e rendeletben megállapított szabályoknak megfelelően gondoskodjon a költségvetési gazdálkodás operatív végrehajtásáról.

10. § Ez a rendelet 2023. március 11-én lép hatályba.