Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata Képviselő-testületének 42/2023. (XII. 19.) önkormányzati rendelete
a helyben lakók parkolási engedélyéről
Hatályos: 2024. 10. 10 12:00Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata Képviselő-testületének 42/2023. (XII. 19.) önkormányzati rendelete
a helyben lakók parkolási engedélyéről
Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 23. § (5) bekezdés 1. pontjában foglalt feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § A rendelet hatálya kiterjed a Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának (a továbbiakban: Önkormányzat) közigazgatási területének azon részére, amely nem esik Budapest Főváros Közgyűlésének a Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI.4.) önkormányzati rendeletének (továbbiakban: Főv. Kgy. rendelet) tárgyi hatálya alá.
2. § A rendelet alkalmazásában:
a) kerületi várakozási övezet: a Főv. Kgy. rendelet 1. számú mellékletében meghatározott terület,
b) érintett várakozási terület: az Önkormányzat közigazgatási területén belül, a kerületi várakozási övezeten kívül kialakított terület,
c) kizárólagos lakossági célú várakozási helyek: az Önkormányzat honlapján közzétett, a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (a továbbiakban: KRESZ) 15. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott módon kijelölt olyan terület, ahol a jelzőtábla alatt elhelyezett kiegészítő táblán lévő felirat jelzi, hogy a várakozási tilalom a lakossági hozzájárulással rendelkezőkre nem terjed ki,
d) helyben lakók parkolási engedélye: a kizárólagos lakossági célú várakozási helyek használatára jogosító, jelen rendeletben meghatározottak szerint kiadott hozzájárulás.
3. § (1)1 Az érintett várakozási területek kijelöléséről a Városüzemeltetési és Környezetvédelmi Bizottság dönt.
(2) Az érintett várakozási területeken kialakított kizárólagos lakossági célú várakozási helyeken időbeli korlátozás nélkül, kizárólag az érintett várakozási területre kiadott helyben lakók parkolási engedélyével rendelkező gépjármű várakozhat.
4. § (1) Helyben lakók parkolási engedélye — kérelemre — annak a lakosnak adható, akinek állandó lakóhelye az érintett várakozási területen van, az általa megjelölt egy darab
a) személygépkocsira, vagy
b) 3500 kilogramm megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó tehergépkocsira,
ha annak a lakos az üzemben tartója, vagy — ennek hiányában — ha azt a lakos a munkáltatótól kizárólagos használatba kapta és az a munkáltató üzemben tartásában, lízingelésében vagy tartós bérletében van.
(2) Helyben lakók parkolási engedélye – kérelemre – annak a bérlőnek adható, akinek a tartózkodási helye az érintett várakozási területen van és a bejelentett tartózkodási helyén életvitelszerűen, teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt bérleti szerződéssel vagy szívességi lakáshasználati szerződéssel igazoltan lakik, az általa megjelölt egy darab
a) személygépkocsira, vagy
b) 3500 kilogramm megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó tehergépkocsira,
ha annak a bérlő az üzemben tartója, vagy — ennek hiányában — ha azt bérlő a munkáltatótól kizárólagos használatba kapta és az a munkáltató üzemben tartásában, lízingelésében vagy tartós bérletében van.
(2a)2 Helyben lakók parkolási engedélye – kérelemre – annak a személynek adható, aki kérelmében alapos, egyedi indokot jelöl meg (különös tekintettel a kérelmező szociális, egészségügyi, társadalmi vagy egyéb méltánylást érdemlő körülményeire), az általa használt egy darab
a) személygépkocsira, vagy
b) 3500 kilogramm megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó tehergépkocsira,
ha annak a kérelmező az üzemben tartója, vagy – ennek hiányában – ha azt a kérelmező a munkáltatótól kizárólagos használatba kapta és az a munkáltató üzemben tartásában, lízingelésében vagy tartós bérletében van.
(3) Személyenként legfeljebb 1 darab, lakásonként legfeljebb 2 darab helyben lakók parkolási engedélye adható ki. Ha lakásonként több személygépkocsira kérik a helyben lakók parkolási engedélye kiadását, a kérelmeket Budapest Főváros XI. Kerület Újbudai Polgármesteri Hivatalhoz (a továbbiakban: Polgármesteri Hivatal) történő beérkezési sorrend szerint kell elbírálni.
(4) Nem adható ki a helyben lakók parkolási engedélye annak a kérelmezőnek, akinek
a) helyi adó vagy más jogcímen az Önkormányzattal szemben lejárt tartozása áll fenn,
b) a kérelemben megjelölt ingatlan vonatkozásában már kiadásra került 2 darab helyben lakók parkolási engedélye,
c) az engedély kiadását megalapozó állandó lakóhelye, bejelentett tartózkodási helye olyan 10 db vagy azt meghaladó számú újonnan létesülő lakást magába foglaló ingatlanban van, amelyben az új lakások 2024. január 1. napján vagy ezt követően kiadott építési engedély, fennmaradási engedély vagy tudomásul vett rendeltetésváltozásra vagy önálló rendeltetési egységek számának megváltozására irányuló településképi bejelentés alapján létesültek.
5. § (1) A helyben lakók parkolási engedélye iránti kérelmet elektronikus úton, elektronikus ügyintézési rendszer igénybevételével vagy személyesen a Polgármesteri Hivatalnál lehet előterjeszteni. A helyben lakók parkolási engedélyének kiadása díjmentes.
(2) A kérelemnek tartalmaznia kell:
a) magánszemély kérelmező nevét, lakcímét (az emelet és ajtó megjelölésével), anyja nevét, születési helyét, idejét, elérhetőségét (telefonszám),
b) a gépjármű kategóriájának, gyártmányának, típusának megnevezését, forgalmi rendszámát, a jármű forgalmi engedélyének műszaki érvényességi határidejét,
c) a kérelmező hozzájáruló nyilatkozatát ahhoz, hogy a kérelemben közölt személyes adatainak ellenőrzése és az engedélyre jogosultság feltételeinek megállapítása céljából az Önkormányzat a személyi adat- és lakcímnyilvántartásból, a közúti közlekedési járműnyilvántartásból, továbbá a helyi adó nyilvántartásból adatot igényeljen, valamint az említett nyilvántartásokat és a kiadott hozzájárulások nyilvántartását kezelje a kérelmező jogosultságának megállapítása céljából.
(3) A kérelemhez mellékelni kell a munkáltatótól kizárólagos használatba kapott, a munkáltató által üzemben tartott, vagy lízingelt, vagy tartósan bérelt személygépjármű esetén a munkáltató erről szóló igazolását.
(4) Az Önkormányzat Polgármestere a kérelmet annak beérkezését követő 30 napon belül bírálja el.
(5) A kérelem elutasítása esetén a Polgármester a kérelmezővel írásban közli az elutasítás indokát.
6. § A helyben lakók parkolási engedélye tartalmazza:
a) az Önkormányzat megnevezését, címerét, pecsétjének lenyomatát,
b) a hozzájárulás sorszámát,
c) a hozzájárulás érvényességi idejét,
d) az érintett várakozási terület megjelölését,
e) a gépjármű gyártmányát, forgalmi rendszámát.
7. § A helyben lakók parkolási engedélyének jogosultja igénybe veheti a hozzájáruláson feltüntetett, érintett várakozási területen található kizárólagos lakossági célú várakozási helyeket a többi azonos jogosítottal megegyező módon.
8. § A Polgármesteri Hivatal a helyben lakók parkolási engedélyéről nyilvántartást vezet, amely tartalmazza:
a) az 5. § (2) bekezdésében és a 6. § b)–d) pontjaiban meghatározott adatokat,
b) a hozzájárulás visszavonása esetén ennek tényét.
9. § A kiadott helyben lakók parkolási engedélye az adott naptári évet követő március 31. napjáig érvényes.
10. § Ez a rendelet 2024. január 1-jén lép hatályba.
A 3. § (1) bekezdése a Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata Képviselő-testületének 28/2024. (X. 10.) önkormányzati rendelete 21. §-a szerint módosított szöveg.
A 4. § (2a) bekezdését a Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2024. (V. 8.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.