Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 49/2023. (XII. 14.) önkormányzati rendelete

a lakások bérletére vonatkozó egyes szabályokról szóló 39/2020. (VI.27.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2024. 01. 01- 2024. 01. 02

Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 49/2023. (XII. 14.) önkormányzati rendelete

a lakások bérletére vonatkozó egyes szabályokról szóló 39/2020. (VI.27.) önkormányzati rendelet módosításáról

2024.01.01.

Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a.) és e.) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. §. (1) bekezdés 9. pontban meghatározott feladatkörében eljárva, valamint A lakások és helyiségek bérletéről, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. tv. 3. § (1) bekezdésében és a 34. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az önkormányzat tulajdonában álló lakások bérletéről az alábbi rendeletet alkotja.

1. § (1) A lakások bérletére vonatkozó egyes szabályokról szóló 39/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 3. § f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A lakás bérbe adható:)

„f) nyugdíjasházi, nyugdíjas lakóparki elhelyezés céljából,”

(2) A lakások bérletére vonatkozó egyes szabályokról szóló 39/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 3. §-a a következő g) ponttal egészül ki:

(A lakás bérbe adható:)

„g) fecskelakásban elhelyezés céljából.”

2. § A lakások bérletére vonatkozó egyes szabályokról szóló 39/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 5. § (2) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Szociális helyzet alapján lakásbérleti szerződéskötésre irányuló pályázatot az a nagykorú európai uniós állampolgár jogosult beadni:)

„c) a 9. § (1) bekezdés a)-b) pontban meghatározott lakások pályáztatása esetén, egyedülálló esetében a havi nettó jövedelem a szociális vetítési alap 150 %-át eléri, de nem haladja meg a szociális vetítési alap 400 %-át, családban élők esetében az egy főre jutó havi nettó jövedelem a szociális vetítési alap összegét eléri, de nem haladja meg a szociális vetítési alap 300 %-át, és az ingatlan, ingó, továbbá a vagyoni értékű jogainak együttes forgalmi értéke a szociális vetítési alap ötvenszeresét nem haladja meg. Ingatlantulajdonnal rendelkező pályázó esetében nem kell figyelembe venni az egyeneságbeli felmenő haszonélvezeti jogával terhelt legfeljebb egy ingatlant, ingatlanban fennálló tulajdonrészt, ha azt nem a pályázó használja, és a jogos lakásigény mértékét nem éri el.”

3. § A lakások bérletére vonatkozó egyes szabályokról szóló 39/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 10. § (7) bekezdés a)–c) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

( A bérbeadó a tudomására jutást követő hónap első napjától jogosult a bérleti díj emelésre az alábbiak szerint:)

„a) kétszeres mértékben, ha egyedülálló esetében a havi nettó jövedelem 130000,- Ft és 190000,- Ft közé esik, családban élők esetében az egy főre eső havi nettó jövedelem 112000,- Ft és 171000,- Ft közé esik.
b) háromszoros mértékben, ha egyedülálló esetében a havi nettó jövedelem 190001,- Ft és 240000,- Ft közé esik, családban élők esetében az egy főre eső havi nettó jövedelem 171001,- Ft és 240000,- Ft közé esik.
c) négyszeres mértékben, ha az egy főre eső havi nettó jövedelem meghaladja a 240000,- Ft-ot. ”

4. § A lakások bérletére vonatkozó egyes szabályokról szóló 39/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet 11. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A Lakásügyi Tanácsadó Testület állandó jelleggel havonta egy alkalommal, ezenfelül a bérbeadó javaslata alapján eseti jelleggel ülésezik. A lakáskérelmeket és a benyújtott pályázatokat a Lakásügyi Tanácsadó Testület véleményezi és vizsgálja meg. A Lakásügyi Tanácsadó Testület bírálja el a pályázatokat.”

5. § A lakások bérletére vonatkozó egyes szabályokról szóló 39/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet a következő fejezettel egészül ki:

„IX/A. Fejezet

A fiatal házasok és élettársak részére a fecskelakási hasznosításra kijelölt lakóegység használatba adására vonatkozó speciális rendelkezések

50/A. § (1) Fiatal házasok és élettársak (továbbiakban: pár) részére írható ki pályázat a Szociális és Egészségügyi Bizottság által kijelölt lakásokra. Érvényesen együtt pályázhatnak.

(2) Pályázhat, aki(nek):

a) a 35. életévet nem töltötte be,

b) igazoltan házas, vagy élettársi kapcsolatban él,

c) közvetlenül a pályázat benyújtását megelőzően legalább egy éve hódmezővásárhelyi lakóhellyel, vagy legalább 3 év hódmezővásárhelyi tartózkodási hellyel rendelkezik és ténylegesen életvitelszerűen Hódmezővásárhelyen lakik, vagy munkaviszonnyal rendelkezik,

d) határozatlan, vagy minimum egy éves határozott idejű munkaviszonnyal, illetve munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonnyal rendelkezik,

e) és a vele együttköltöző házastársnak vagy élettársnak az egy főre eső havi nettó jövedelme a minimálbér 50%-át eléri,

f) a pályázó és a vele együttköltöző házastárs vagy élettárs vállalja lakáscélú előtakarékosság megfizetését, melynek minimális összege havonta a mindenkori bruttó minimálbér 25%-nak megfelelő összeg,

g) és a vele együttköltöző személyek az ország területén önálló beköltözhető lakásingatlannal, önálló lakásnak minősülő tulajdoni hányaddal, illetve azon haszonélvezeti joggal nem rendelkeznek,

h) és a vele együttköltöző személyek az ország területén önkormányzati tulajdonú lakás vonatkozásában nem rendelkeznek bérleti jogviszonnyal, illetve önkormányzati lakásban nem bérlőtárs, és nem jogcím nélküli használó,

i) hódmezővásárhelyi önkormányzati bérlakásra vonatkozó szerződése nem a bérbeadó általi felmondással szűnt meg, illetve önkormányzati bérlakásból végrehajtás útján nem került kiköltöztetésre,

j) közvetlenül a pályázat benyújtását megelőző 2 évben valótlan adatot nem közölt a bérbeadó felé,

k) az Önkormányzat és a bérbeadó, illetve a közüzemi szolgáltatók felé nem áll fenn tartozása, díjhátraléka, behajthatatlan lejárt tartozással nem rendelkezik, és

l) vállalja nyertes pályázat esetén az f) pontban meghatározott lakás előtakarékossági díj két havi összegének megfelelő óvadék, továbbá a lakás használatából eredő közüzemi, valamint közös költségek megfizetését.

(3) Az (1) bekezdésben felsorolt a), a c) és d) pontban foglalt pályázati feltételnek elegendő az egyik pályázó fél részéről teljesülnie.

(4) A bérbeadó folyamatosan figyelemmel kíséri az Önkormányzat tulajdonában álló ingatlanok körét és állapotát, amely alapján javaslatot tesz az Önkormányzat Szociális és Egészségügyi Bizottságának a pályázható lakások körének kiterjesztésére.

(5) A pályázati felhívásban megjelölt ingatlanokat az Önkormányzat Szociális és Egészségügyi Bizottsága jelölheti ki.

(6) Több lakás egyidejű pályáztatása esetén a pályázó a pályáztatott lakások sorrendiségének megjelölésével nyújthatja be pályázatát. A pályázaton a pályázó egy lakás használati jogát nyerheti el.

(7) A pályázat értékelési szempontjait, a pontrendszert továbbá a csatolandó iratok listáját ezen rendelet 5. melléklete tartalmazza.

(8) A pályázat nyertese az a pár, aki az 5. melléklet 1. pontja szerinti sorolási szempontok alapján a legmagasabb pontszámot kapta a megpályázott lakások – pályázók által megjelölt –sorrendjének figyelembevételével.

(9) A kérelmezők a pályázati feltételeknek az elbíráláskor, valamint az eredményhirdetéskor is meg kell feleljenek. Az életkorra vonatkozóan az igénybejelentés benyújtásának időpontja az irányadó.

(10) A lakáspályázat részletes szabályait a bérbeadó állapítja meg.

50/B. § (1) A pályázat elbírálásakor a meghirdetett lakóegységekre a pályázatot elnyerő pár mellett meg kell határozni azt a sorrendben következő két pár pályázót, akivel a pályázat nyertesének visszalépése esetén a bérleti szerződést meg lehet kötni. Amennyiben a nyertes pár a szerződést a szerződési ajánlat kézhezvételétől számított tizenöt napon belül nem köti meg, azt visszalépésnek kell tekinteni.

(2) A pályázat érvénytelen, ha

a) nem az arra rendszeresített nyomtatványon adják be,

b) hiányos és ezért elbírálásra alkalmatlan.

(3) A pályázatokat a benyújtási határidő lejártától számított harminc napon belül a bérbeadó előzetes véleményezését követően a Lakásügyi Tanácsadó Testület bírálja el. Döntése ellen benyújtott jogorvoslati kérelmet a Közgyűlés bírálja el a soron következő testületi ülésen.

50/C. § (1) A lakóegységbe a pár a gyermekén kívül senkit nem fogadhat be.

(2) Amennyiben a használó házassága, vagy élettársi kapcsolata megszűnik, úgy a lakásra való jogosultsága is megszűnik. A használati jogviszony megszűnését követő 30 napon belül a pár és a vele együttköltözők kötelesek a lakást elhagyni és átadáskori állapotban visszaadni.

(3) A használó köteles három havonta a bérbeadó felé igazolni a lakáscélú előtakarékosság havi szintű teljesítését.

(4) Amennyiben igazolási kötelezettségének nem tesz eleget, vagy három hónapot meghaladó elmaradása van az előtakarékosságban, úgy a bérbeadó 30 napos határidővel a szerződést felmondhatja. Felmondás esetén a használati szerződés piaci alapú bérleti szerződéssé válik, mely alapján az óvadék összege a felmondás és az ingatlan kiürítésének vagy annak végrehajtásának idejére felszámított bérleti díjba beszámítható. Az elmaradt előtakarékosság idejére a bérbeadó a vállalt előtakarékosság összegével megegyező bérleti díjra jogosult.

(5) A használat időtartama 5 év, a használati jogviszony meghosszabbítására nincs lehetőség. A használati jogviszony megszűnését követően a használók és az együttköltözők elhelyezéséről saját maguk kötelesek gondoskodni.

(6) Jelen fejezetben nem szabályozott kérdésekben a VI. Fejezet rendelkezései az irányadók”

6. § A lakások bérletére vonatkozó egyes szabályokról szóló 39/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet az 1. melléklet szerinti 5. melléklettel egészül ki.

7. § Ez a rendelet 2024. január 1-jén lép hatályba.

1. melléklet a 49/2023. (XII. 14.) önkormányzati rendelethez

A fiatal házasok és élettársak részére fecskelakási hasznosításra kijelölt lakóegységek pályázata vonatkozásában értékelési szempontok, pontrendszer, csatolandó iratok

1. Értékelési szempontok és pontrendszer

1.

Az igénylővel közös háztartásban élő kiskorú gyermekek száma:

a)

1 gyerek

20 pont

b)

2 vagy több gyerek

30 pont

2.

Hódmezővásárhelyi lakóhely

a)

0-1 év

0 pont

b)

1-3 év

5 pont

c)

4-5 év

10 pont

d)

minden további év

1 pont

3.

Munkaviszony

a)

0-1 évig

0 pont

b)

1 év felett minden további ledolgozott teljes év

4 pont

4.

Jövedelem (házastársnak vagy élettársnak az egy főre eső havi nettó jövedelme (Ft/hó))

Alsó összeg

minimálbér összegének 50%-a felett

7 pont

minimálbér összegének 60%-a felett

10 pont

minimálbér összegének 70%-a felett

15 pont

minimálbér összegének 80%-a felett

18 pont

minimálbér összegének 90%-a felett

20 pont

minimálbér összegének 100%-a felett

22 pont

5.

A pályázó és/vagy együttköltözők közül tartósan beteg, mozgáskorlátozott/fő

10 pont

6.

A pályázó(k) állami gondozott, állami nevelt volt/fő

20 pont

7.

A minimális előtakarékosságnál magasabb összegű előtakarékosság fizetése:

+ 1.000 Ft/hó, de max. az egy főre eső nettó jövedelem 33 %-ának erejéig:

8 pont

+ 2.000 Ft/hó, de max. az egy főre eső nettó jövedelem 33 %-ának erejéig:

10 pont

+ 3.000 Ft/hó, de max. az egy főre eső nettó jövedelem 33 %-ának erejéig:

12 pont

+ 4.000 Ft/hó, de max. az egy főre eső nettó jövedelem 33 %-ának erejéig:

14 pont

+ 5.000 Ft/hó, de max. az egy főre eső nettó jövedelem 33 %-ának erejéig:

16 pont

8.

Azon pályázó(k)esetében, aki már rendelkezik Magyarországon bejegyzett pénzügyi intézet által igazolt lakáscélú előtakarékossággal, további pontszám adható az előtakarékosság időtartamának függvényében:

6-12 hónap

10 pont

13-18 hónap

12 pont

19-24 hónap

14 pont

25-30 hónap

16 pont

31-36 hónap

18 pont

37-42 hónap

20 pont

43-48 hónap

22 pont

49-54 hónap

24 pont

55-60 hónap

26 pont

9.

Iskolai végzettség

a)

Középiskolai végzettség (érettségi, szakirányú végzettség)

0 pont

b)

Felsőfokú végzettség (főiskola, egyetem)

5 pont

A benyújtott kérelem értékelésénél a 2.), 3.), 7.) és 8.) pontok esetében egy személyre a meghatározott maximum pontszámok felét lehet figyelembe venni.

2. Az igényléshez bemutatandó, csatolandó szükséges iratok, igazolások:

2.1. Az igénylővel, pályázóval (továbbiakban: kérelmezővel) együttköltöző kiskorú születési anyakönyvi kivonata, vagy annak másolata.

2.2. Házasságban, élettársi kapcsolatban élő kérelmezők esetén a házassági anyakönyvi kivonat, illetve a közjegyzői névaláírás hitelesítéssel ellátott, magánokiratba foglalt élettársi nyilatkozat, vagy azok másolata.

2.3. A kérelmezők és a vele együttköltöző személy(ek) személyi igazolványának másolta.

2.4. A lakhely, illetve tartózkodási hely igazolására lakcímkártya, vagy a kérelmező lakcímét igazoló, hatóság által kiállított "másolat a személyiadat- és lakcímnyilvántartásban tárolt adatokról" megnevezésű igazolás.

2.5. A kérelmezőkre és az együttköltözőre vonatkozó, ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény 70/A. § alapján az ingatlanügyi hatóság által kiállított, 60 napnál nem régebbi hatósági bizonyítvány arról, hogy Magyarországon rendelkezik/nek-e ingatlantulajdonnal,

2.6. Amennyiben a kérelmező(k) és/vagy a vele együttköltöző személy tartós beteg, vagy mozgáskorlátozott személy, azt ezt igazoló szakorvosi igazolás, annak másolata, vagy magasabb összegű családi pótlék megállapításáról szóló határozat másolata.

2.7. Iskolai végzettséget igazoló okiratok (érettségi bizonyítvány, főiskolai, egyetemi oklevél, diploma) másolata.

2.8. Ha a pályázati eljárás a pályázók számára eredménytelenül végződött, a következő pályázati eljárás során a pályázó nyilatkozatát arról, hogy a korábbi pályázat során becsatolt iratok, igazolások adatai változatlan tartalommal fennállnak-e.

2.9. A kérelmező személy(ek) állami gondozottság, illetve állami neveltség tényéről szóló igazolása.

2.10. A kérelmezővel együtt költöző, a tankötelezettséget meghatározó mindenkor hatályos jogszabály alapján tankötelezett gyermekek esetén iskolalátogatási igazolás.

2.11. A kérelmező(k) munkaviszonyáról szóló igazolás azzal, hogy külföldi munkáltatói igazolás esetén annak hiteles fordítását is csatolni kell. A kérelmező(k) jövedelemigazolása, jövedelemmel nem rendelkező kérelmező esetén az ellátást folyósító szerv igazolása.

2.12. Azon pályázó(k) esetében, aki(k) már rendelkezik/nek Magyarországon bejegyzett pénzügyi intézet által igazolt lakáscélú előtakarékossággal, az erről szóló igazolást.

3. A kérelmező által benyújtott, 1.-12. alpont szerinti iratok, nyilatkozatok - a pályázó előzetes hozzájáruló nyilatkozata alapján - a kérelem, pályázat benyújtását követő 4 hónapig használhatóak fel.”