Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelete

a helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánításról

Hatályos: 2024. 05. 19

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelete

a helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánításról

2024.05.19.

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 24. § (1) bekezdés b) pontjában és 36. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 62. § (2) bekezdésében és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdésének 11. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § Helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánítja az alábbi természetvédelmi területeket és természeti emlékeket:

1. Csácsi arborétum

2. Deák téri park

3. platánsorok (Platán sor, Landorhegyi út, Zrínyi út, Bíró M. út)

4. Baross-liget

5. Zalaegerszeg, 1552/2 hrsz-ú ingatlanon lévő juharlevelű platánfa

6. szenterzsébethegyi szelídgesztenyefa

7. olai temetőben lévő hársfa

8. Zalaegerszeg, 6581/8 hrsz-ú ingatlanon lévő hársfák

9. botfai vadgesztenyesor

10. Zalaegerszeg, 20145 hrsz.-ú ingatlanon lévő hársfa

11. Zalaegerszeg, 3135/10 hrsz-ú ingatlanon lévő hársfa

12. Azáleás-völgy

13. Parkerdő

14. Pálosfai-patak völgye

15. Bozsoki-domb

16. Zalaegerszeg, 5530/2 hrsz-ú ingatlan K-i oldalán lévő gömbkőris fasor

17. Zalaegerszeg, 7288/13 hrsz-ú ingatlan parkja

18. Zalaegerszeg, 3622/2 hrsz-ú ingatlanon lévő juharlevelű platánfa

2. § (1) Helyi jelentőségű természetvédelmi terület a Csácsi arborétum.

(2) A védetté nyilvánítás célja az arborétum területén található változatos erdei élőhelyen a jelenlegi természetközeli állapotok fenntartása, az ott lévő természeti értékek megőrzése, a kialakított dendrológiai gyűjtemény hosszú távú fenntartása.

(3) Az érintett terület jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, a helyrajzi számait, a védett területen lévő természetes, illetve természetközeli növénytársulásokat és azokon, mint élőhelyeken élő állatvilágot, valamint a természetvédelmi kezelési tervét az 1. melléklet tartalmazza.

3. § (1) Helyi jelentőségű természetvédelmi terület a Deák téri park.

(2) A védetté nyilvánítás célja a park területén található dendrológiai értékek, különösen az idős, hatalmas fák védelme.

(3) Az érintett terület jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, helyrajzi számát, a védett területen lévő természetes, illetve természetközeli növénytársulásokat, valamint a természetvédelmi kezelési tervét a 2. melléklet tartalmazza.

4. § (1) Helyi jelentőségű természeti emlékek a Platán soron, a Landorhegyi úton, a Zrínyi úton és a Bíró M. úton található platánsorok.

(2) A védetté nyilvánítás célja a vegetációs időszakban jelentős esztétikai értéket jelentő platánfák védelme.

(3) Az érintett területek jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, helyrajzi számát, valamint a platánsorok védelmére vonatozó természetvédelmi kezelési tervét a 3. melléklet tartalmazza.

5. § (1) Helyi jelentőségű természetvédelmi terület a Baross-liget.

(2) A védetté nyilvánítás célja a park területének növény- és állatvilágának védelme.

(3) Az érintett terület jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, helyrajzi számát, a védett területen lévő természetes, illetve természetközeli növénytársulásokat, valamint a védelmükre vonatozó természetvédelmi kezelési tervét a 4. melléklet tartalmazza.

6. § (1) Helyi jelentőségű természeti emlék a Zalaegerszeg, 1552/2 hrsz-ú ingatlanon lévő juharlevelű platánfa.

(2) A védetté nyilvánítás célja a dendrológiai értékek védelme.

(3) Az érintett terület jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, helyrajzi számát, valamint a védelmükre vonatozó természetvédelmi kezelési tervét az 5. melléklet tartalmazza.

7. § (1) Helyi jelentőségű természeti emlék a szenterzsébethegyi szelídgesztenyefa.

(2) A védetté nyilvánítás célja az idős korával jelentős botanikai, agrártörténeti és esztétikai értéket képviselő gesztenyefa hosszútávú védelme.

(3) Az érintett terület jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, helyrajzi számát, valamint a gesztenyefa védelmére vonatozó természetvédelmi kezelési tervét a 6. melléklet tartalmazza.

8. § (1) Helyi jelentőségű természeti emlék az olai temetőben lévő hársfa.

(2) A védetté nyilvánítás célja az idős korával jelentős botanikai és esztétikai értéket képviselő hársfa hosszútávú védelme.

(3) Az érintett terület jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, helyrajzi számát, valamint a hársfa védelmére vonatozó természetvédelmi kezelési tervét a 7. melléklet tartalmazza.

9. § (1) Helyi jelentőségű természeti emlék a Zalaegerszeg, 6581/8 hrsz-ú ingatlanon lévő hársfák.

(2) A védetté nyilvánítás célja az idős korával jelentős botanikai és esztétikai értéket képviselő hársfák hosszútávú védelme.

(3) Az érintett terület jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, helyrajzi számát, valamint a hársfák védelmére vonatozó természetvédelmi kezelési tervét a 8. melléklet tartalmazza.

10. § (1) Helyi jelentőségű természeti emlék a botfai (Botfa u., Várberki u.) vadgesztenyesor.

(2) A védetté nyilvánítás célja az idős korával jelentős botanikai és esztétikai értéket képviselő vadgesztenyefák hosszútávú védelme.

(3) Az érintett terület jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, helyrajzi számát, valamint a vadgesztenyefák védelmére vonatozó természetvédelmi kezelési tervét a 9. melléklet tartalmazza.

11. § (1) Helyi jelentőségű természeti emlék a Zalaegerszeg, 20145 hrsz-ú területen lévő hársfa.

(2) A védetté nyilvánítás célja az idős korával jelentős botanikai és esztétikai értéket képviselő hársfa hosszútávú védelme.

(3) Az érintett terület jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, helyrajzi számát, valamint a hársfa védelmére vonatozó természetvédelmi kezelési tervét a 10. melléklet tartalmazza.

12. § (1) Helyi jelentőségű természeti emlék a Zalaegerszeg, 3135/10 hrsz-ú területen lévő hársfa.

(2) A védetté nyilvánítás célja az idős korával jelentős botanikai és esztétikai értéket képviselő hársfa hosszútávú védelme.

(3) Az érintett terület jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, helyrajzi számát, valamint a hársfa védelmére vonatozó természetvédelmi kezelési tervét a 11. melléklet tartalmazza.

13. § (1) Helyi jelentőségű természetvédelmi terület az Azáleás-völgy.

(2) A védetté nyilvánítás célja a völgy területén a jelenlegi természetközeli állapotok fenntartása, az ott lévő természeti értékek megőrzése, a kialakított dendrológiai gyűjtemény hosszú távú fenntartása.

(3) Az érintett terület meghatározását, jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, a védett területen lévő természetes, illetve természetközeli növénytársulásokat, valamint a védelmükre vonatozó természetvédelmi kezelési tervét a 12. melléklet tartalmazza.

14. § (1) Helyi jelentőségű természetvédelmi terület a Parkerdő.

(2) A védetté nyilvánítás célja az erdő területén található változatos erdei élőhelyen a jelenlegi természetközeli állapotok fenntartása, az ott lévő természeti értékek megőrzése, a terület növény- és állatvilágának védelme, a kialakított dendrológiai gyűjtemény hosszú távú fenntartása.

(3) Az érintett terület jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, a helyrajzi számait, a védett területen lévő természetes, illetve természetközeli növénytársulásokat és azokon, mint élőhelyeken élő állatvilágot, valamint a védelmükre vonatozó természetvédelmi kezelési tervét a 13. melléklet tartalmazza.

15. § (1) Helyi jelentőségű természetvédelmi terület a Pálosfai-patak völgye.

(2) A védetté nyilvánítás célja az erdő területén található változatos erdei élőhelyen a jelenlegi természetközeli állapotok fenntartása, az ott lévő természeti értékek megőrzése, a terület növény- és állatvilágának védelme.

(3) Az érintett terület jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, a helyrajzi számait, a védett területen lévő természetes, illetve természetközeli növénytársulásokat és azokon, mint élőhelyeken élő állatvilágot, valamint a védelmükre vonatozó természetvédelmi kezelési tervét a 14. melléklet tartalmazza.

16. § (1) Helyi jelentőségű természetvédelmi terület a Bozsoki-domb.

(2) A védetté nyilvánítás célja a területén található változatos élőhelyen a jelenlegi természetközeli állapotok fenntartása, az ott lévő természeti értékek megőrzése, a terület növény- és állatvilágának védelme.

(3) Az érintett terület jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, a helyrajzi számait, a védett területen lévő természetes, illetve természetközeli növénytársulásokat és azokon, mint élőhelyeken élő állatvilágot, valamint a védelmükre vonatozó természetvédelmi kezelési tervét a 15. melléklet tartalmazza.

17. § (1) Helyi jelentőségű természeti emlék a Zalaegerszeg, 5530/2 hrsz-ú ingatlan K-i oldalán lévő gömbkőris fasor.

(2) A védetté nyilvánítás célja a fasor esztétikai állapotának és a településrész egységes utcaképének megőrzése.

(3) Az érintett terület jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, helyrajzi számát, valamint a fasor védelmére vonatozó természetvédelmi kezelési tervét a 16. melléklet tartalmazza.

18. § (1) Helyi jelentőségű természetvédelmi terület a Zalaegerszeg, 7288/13 hrsz-ú ingatlan parkja.

(2) A védetté nyilvánítás célja a park esztétikai állapotának és az összefüggő zöldterületnek a megőrzése.

(3) Az érintett terület jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, helyrajzi számát, valamint a terület védelmére vonatozó természetvédelmi kezelési tervét a 17. melléklet tartalmazza.

19. § (1) Helyi jelentőségű természeti emlék a Zalaegerszeg, 3622/2 hrsz-ú ingatlanon lévő juharlevelű platánfa.

(2) A védetté nyilvánítás célja az idős korával jelentős botanikai és esztétikai értéket képviselő juharlevelű platánfa hosszútávú védelme.

(3) Az érintett terület jellegét, kiterjedését, a védetté nyilvánítás indokát, természetvédelmi célját, helyrajzi számát, valamint a juharlevelű platánfa védelmére vonatkozó természetvédelmi kezelési tervét a 18. melléklet tartalmazza.

20. §1

21. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

1. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

A Csácsi arborétum helyi természetvédelmi terület természeti értékei

1. A terület rövid jellemzése, a védelem alá helyezés indokai:

1.1. A várostól keletre húzódó összefüggő erdőterület egy részét, a Csácsi arborétumot helyi védelem alá kell helyezni az ott lévő botanikai- dendrológiai- és zoológiai értékek miatt. Az erdő a zalai klimax erdőtársulások, a gyertyános-tölgyesek, bükkösök, jellemző, fajgazdag reprezentáns képviselője.

1.2. A védelem alá helyezés indokai: A területen lévő forrás és környéke az 1996. évi LIII. törvény 23. § (2) és (3) bekezdés b) pontja alapján ex lege védelemben részesül. Az itt található ökoszisztéma védelmében korlátozásokat kell elrendelni. Az értékes dendrológiai gyűjtemény kezelése, fejlesztése, fenntartása továbbra is az erdészet feladata. A Csácsi arborétum egyúttal a város kedvelt kirándulóerdeje, így a rekreációs funkció további fenntartása, erősítése szükséges.

2. Növénytársulások: A terület élőhelyeinek tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően, miáltal a területjellemzés EU kompatibilissé válik.

A

B

C

D

1

E1

Franciaperjés dombvidéki rétek

CORINE:36.5,38.2

Völgyek, tápanyagban gazdag talajok magasfűvű, fajgazdag kaszálórétjei

2

K3

Nyugat-délnyugat-dunántúli bükkösök és gyertyános tölgyesek

CORINE: 41.C222, 41.2A11

Magas, jó növekedésű, üde szubmontán erdők a Délnyugat-Dunántúlon

3

J3

Bokorfüzesek

CORINE: 44.12

Vízfolyások mentén, azok szegélyein kialakult cserje nagyságú bokorerdők, ligeterdők

4

J5

Égerligetek

CORINE: 44.31

Dombvidéki patakokat kísérő, de ritkán folyók magasabb árterén is megtalálható éger alkotta erdők

5

S5

Egyéb tájidegen fenyvesek

CORINE: 83.3111

Luc- jegenye- vörös- duglász- simafenyővel létesített ültetvényszerű állományok, gyakran gyepszint nélkül

6

U8

Folyóvizek

CORINE: 24

Állandó, egyirányú, a magasabb térszinttől az alacsonyabb felé mozgó felszíni vizek

7

U9

Állóvizek

CORINE: 22.1

Állandó egyirányú mozgással nem rendelkező felszíni vizek

3. Védett növényfajok

Név

Állomány

Szálkás pajzsika (Dryopteris carthusiana)

20 tő

Szártalan kankalin (Primula vulgaris)

Többszáz tő

Farkasboroszlán (Daphne mezereum)

15 tő

Ciklámen (Cyclamen purpurascens)

50 tő

Pirítógyökér (Tamus communis)

50 tő

Kétlevelű sarkvirág (Plathanthera bifolia)

10 tő

Tavaszi tőzike (leucojum vernum)

150 tő

Kardos madársisak (Cephalanthera longifolia)

10 tő

4. A Csácsi arborétum természetvédelmi kezelési terve

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: Az arborétum területén található változatos erdei élőhelyen a jelenlegi természetközeli állapotok fenntartása, az ott lévő természeti értékek megőrzése, a kialakított dendrológiai gyűjtemény hosszú távú fenntartása.

4.2. Természetvédelmi stratégiák és kezelési módok:

4.2.1. Erdők természetközeli, ökológiai szemléletű erdészeti kezelése.

4.2.2. Természetes gyepek fenntartó kezelése (kaszálás, gyomtalanítás, bokorirtás, stb.).

4.2.3. Zavart, gyomos területek kezelése (kaszálás, fásítás, egyebek).

4.2.4. Tájidegen növényfajok spontán terjeszkedésének visszaszorítása (akác, aranyvessző).

4.2.5. Az értékes vizes élőhely, forrás környékének természetszerű fenntartása.

4.3. Korlátozások: Az erdőben az erdészeti tevékenységet meghatározó ütemtervezést az erdő hosszútávú fenntartásának szem előtt tartásával kell elkészíteni.

4.4. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.4.1. Az erdők állami tulajdonban vannak.

4.4.2. Kezelő: A Csácsi arborétum a Zalaerdő Zrt. 7. sz. Zalaegerszegi Erdészetének kezelésében van.

4.4.3. Az élőhely hosszútávú fennmaradását a jelenlegi kezelő biztosíthatja.

5. A Csácsi arborétum helyi természetvédelmi terület helyrajzi számos jegyzéke

Sorszám

Helyrajzi szám

Művelési ág

Terület (m2)

Tulajdonos

1.

01039/3

fásított terület

1695

Magyar Állam

2.

01039/4

fásított terület

3119

Magyar Állam

3.

01039/6
a alrészlet

erdő

736789


Magyar Állam

d alrészlet

erdő és épület

772364

4.

01039/8

fásított terület

3266

Magyar Állam

2. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

Deák téri park helyi természetvédelmi terület természeti értékei

1. A terület rövid jellemzése, a védelem alá helyezés indokai:

1.1. A Deák téri park a belvárosban a piac szomszédságában a Sütő utca, Várkör utcák által határolt park.

1.2. A védelem alá helyezés indoka: a park területén található dendrológiai értékek védelme, kiváltképp az itt található idős, hatalmas fák védelme, melyek a vegetációs időszakban jelentős esztétikai értéket képviselnek.

2. Növénytársulások: A terület tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően, miáltal a területjellemzés EU kompatibilissé válik. P6M Kastélyparkok és arborétumok az egykori vegetáció nyomaival CORINE: 85.1. Urbánus környezetben parkok, arborétumok az egykori –általában ligeterdei, réti-vegetáció maradványaival, regenerálódásával.

3. Védett növényfajok

(A védelem helyi jelentőségű, a faj országosan törvényben nem védett)

Név

Állomány

Juharlevelű platán (Platanus x hybrida)

5 tő

4. Deák téri park természetvédelmi kezelési terve:

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: a park területén található dendrológiai értékek, különösen az idős, hatalmas fák védelme.

4.2. Természetvédelmi stratégiák, kezelési módok:

4.2.1. A burkolatok felújításakor gondoskodni kell arról – ahol ez szükséges – hogy nagyobb földfelület maradjon szabadon a fák tövénél.

4.2.2. A platánokról az elszáradt ágakat el kell távolítani, az ághelyeket védőkezelni kell.

4.3. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.3.1. A terület önkormányzati tulajdonban van.

4.3.2. Kezelő: Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

4.3.3. A védett fasor hosszútávú fennmaradását a jelenlegi kezelő biztosíthatja.

5. Deák téri park helyi természetvédelmi terület helyrajzi számos jegyzéke

Sorszám

Helyrajzi szám

Művelési ág

Terület (m2)

Tulajdonos

1

3620

Park

0,35 ha

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

3. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

Platánsorok természetvédelmi emlékek természeti értékei

1. A platánsorok rövid jellemzése, a védelem alá helyezés indokai:

1.1. Platán sor: A Platán sor Ola utca és Göcseji úti kereszteződés között útszakaszon az út két oldalán található platánfák (104/102 db).

1.2. Landorhegyi út: A Landorhegyi úton a Platán sor és a Madách utcai kereszteződés között útszakaszon az út két oldalán található platánfák (58 db).

1.3. Zrínyi M. út: A Zrínyi M. utca nyugati oldalán található platánfák (18 db).

1.4. Bíró Márton utca: A Bíró M. utca keleti oldalán található platánfák (33 db).

1.5. A védelem alá helyezés indoka: Az út mellett álló hatalmas platánok a vegetációs időszakban jelentős esztétikai értéket jelentenek.

2. Növénytársulások: A terület – mint élőhely - tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően, miáltal a területjellemzés EU kompatibilissé válik. S7M Facsoportok, erdősávok, fasorok CORINE: 84.1, 84.3. Urbánus környezetben védelmi, esztétikai céllal létesített, kis kiterjedésű, többnyire vonalas jellegű facsoportok.

3. Védett növényfajok

(A védelem helyi jelentőségű, a faj országosan törvényben nem védett)

Név

Állomány

Juharlevelű platán (Platanus x hybrida)

Össz.: 315 tő

4. A platánsorok természetvédelmi kezelési terve

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: a vegetációs időszakban jelentős esztétikai értéket jelentő platánfák védelme.

4.2. Természetvédelmi stratégiák, kezelési módok:

4.2.1. Platán sor:

4.2.1.1. Az elszáradt, beteg, tőkorhadt fákat az egyenkénti leírásnak megfelelően ki kell vágni.

4.2.1.2. Az elszáradt ágakat évente, a lombfakadás előtt el kell távolítani.

4.2.1.3. Gondoskodni kell a hiányzó fák pótlásáról.

4.2.1.4. A kivágásra kerülő fákat azonnal pótolni kell.

4.2.1.5. Ahol a fák összeérnek a lámpaoszloppal (ÉK-i oldal 40., 82. fa) gondoskodni kell a lámpaoszlop áthelyezéséről.

4.2.1.6. Vizsgálandó a járda és a közút közötti zöldsáv állapota, a szabálytalan várakozásból – zöldsávon – keletkező károsodásokat meg kell szüntetni.

4.2.1.7. A koronaalakítás miatt levágott ágak ághelyeit méhviasszal kell védőkezelni.

4.2.1.8. Javasolt a fasor védettségét jelölő táblák elhelyezése.

4.2.2. Landorhegyi utca:

4.2.2.1. A száraz ágakat el kell távolítani a koronákból.

4.2.2.2. Szükség szerint a koronákat alakítani kell.

4.2.2.3. Az úttest és a járda közötti zöldsávot karban kell tartani.

4.2.2.4. Azoknál a fáknál, ahol az autók lejárták a földet a gyökerekről, a talajt vissza kell tölteni és meg kell akadályozni a zöldsávon való parkolást.

4.2.2.5. Aszályos időszakban a fák öntözéséről gondoskodni kell.

4.2.2.6. A hiányzó és a kivágásra kerülő fákat pótolni kel.

4.2.2.7. Javasolt a fasor megjelölése a Platánsor sarkánál és a Déryné, illetve a Madách utca torkolatánál.

4.2.3. Zrínyi utca:

4.2.3.1. A kivágandó fát a legrövidebb időn belül ki kell vágni.

4.2.3.2. Az alászorult, elszáradt ágakat le kell vágni, a fennakadt száraz ágakat el kell távolítani.

4.2.3.3. A levágott ágak helyeit méhviasszal kell kezelni.

4.2.3.4. A fák tövétől a szennyeződéseket el kell távolítani.

4.2.3.5. A rendelőintézet épületét elérő ágakat vissza kell vágni.

4.2.3.6. A 16. és 17. fa közötti betonréteget el kell távolítani.

4.2.3.7. A kórház kerítését át kellene helyezni.

4.2.3.8. A zöldsávot meg kellene magasítani és jó minőségű földdel kellene feltölteni.

4.2.3.9. A fák idős kora miatt 2-3 évente egészségi vizsgálatuk szükséges.

4.2.3.10. Javasolt a védett érték táblával való megjelölése.

4.2.4. Bíró Márton utca:

4.2.4.1. A száraz ágakat el kell távolítani a koronákból.

4.2.4.2. Szükség szerint a koronákat alakítani kell.

4.2.4.3. Az úttest és a járda közötti zöldsávot karban kell tartani.

4.2.4.4. A házakra veszélyes gyökereket el kell távolítani.

4.2.4.5. Javasolt a fasor megjelölése a Berzsenyi utcai torkolatnál, valamint a vasúti átjárónál.

4.3. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.3.1. A területek önkormányzati tulajdonban vannak.

4.3.2. Kezelő: Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

4.3.3. A védett fasorok hosszútávú fennmaradását a jelenlegi kezelő biztosíthatja.

5. Platánsorok helyi természeti emlékek ingatlanainak helyrajzi számos jegyzéke

Sorszám

Helyrajzi szám

Művelési ág

Terület (m2)

Tulajdonos

1

4407

kivett közterület

Terület nélkül védett

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

2

4877

kivett közterület

Terület nélkül védett

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

3

1183/3

kivett járda és kerékpárút

Terület nélkül védett

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

4

2748

kivett közút

Terület nélkül védett

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

4. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

Baross liget helyi természetvédelmi terület természeti értékei

1. A terület rövid jellemzése, a védelem alá helyezés indokai:

1.1. A Baross liget a Zrínyi M. utca, Hunyadi u., és a Kosztolányi D. utcák által határolt park.

1.2. A védelem alá helyezés indoka: a park területének növény- és állatvilágának védelme, kiváltképp az itt található idős, hatalmas fák védelme, melyek a vegetációs időszakban jelentős esztétikai értéket képviselnek.

2. Növénytársulások: A terület – mint élőhely - tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően, miáltal a területjellemzés EU kompatibilissé válik.

A

B

C

D

1

S7M

Facsoportok, erdősávok, fasorok

CORINE: 84.1, 84.3

Urbánus környezetben védelmi, esztétikai céllal létesített kis kiterjedésű, többnyire vonalas jellegű facsoportok

2

P6M

Kastélyparkok és arborétumok az egykori vegetáció nyomaival

CORINE: 85.1

Urbánus környezetben parkok, arborétumok az egykori –általában ligeterdei, réti-vegetáció maradványaival, regenerálódásával

3. Védett növényfajok (A védelem helyi jelentőségű, a fajok országosan törvényben nem védettek)

A

B

1

Platánlevelű juhar

2 tő

2

Juharlevelű platán (Platanus x hybrida)

5 tő

4. Baross liget természetvédelmi kezelési terve

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: a park területének növény- és állatvilágának védelme.

4.2. Természetvédelmi stratégiák, kezelési módok:

4.2.1. A beteg, elöregedett fák kivágása szükséges.

4.2.2. A park felújítására kertészeti tervet kell készíteni.

4.2.3. A fokozottan védett, értékesebb fafajok javára az azokat veszélyeztető fákat el kell távolítani.

4.2.4. A liget közepén lévő platánfa tőkorhadását védőkezelni kell. Esetleges megtámasztását meg kell fontolni és meg kell terveztetni.

4.2.5. A letört, levágott ághelyeket védőkezelni kell.

4.2.6. Javasolt a védett érték táblával való megjelölése.

4.3. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.3.1. A terület önkormányzati tulajdonban van.

4.3.2. Kezelő: Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata.

4.3.3. A védett fák hosszútávú fennmaradását a jelenlegi kezelő biztosíthatja.

5. Baross liget helyi természetvédelmi terület helyrajzi számos jegyzéke

Sorszám

Helyrajzi szám

Művelési ág

Tulajdonos

1

1553/1

kivett közpark

1 ha 0325 m2

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

5. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

Zalaegerszeg, 1552/2 hrsz-ú ingatlanon lévő juharlevelű platánfa helyi jelentőségű természeti emlék természeti értéke

1. A faegyed rövid jellemzése, a védelem alá helyezés indokai:

1.1. A faegyed a Zrínyi út, Kosztolányi út által határolt udvaron/parkban található.

1.2. A védelem alá helyezés indoka: a dendrológiai értékek védelme, kiváltképp az itt található idős, hatalmas fa védelme, mely a vegetációs időszakban jelentős esztétikai értéket képvisel.

2. Növénytársulások: A terület – mint élőhely - tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően, miáltal a területjellemzés EU kompatibilissé válik. P6M Kastélyparkok és arborétumok az egykori vegetáció nyomaival CORINE: 85.1, Urbánus környezetben parkok, arborétumok az egykori –általában ligeterdei, réti-vegetáció maradványaival, regenerálódásával.

3. Védett növényfajok

(A védelem helyi jelentőségű, a faj országosan törvényben nem védett)

Név

Állomány

Juharlevelű platán (Platanus x hybrida)

1 tő

4. Zalaegerszeg, 1552/2 hrsz-ú ingatlanon lévő juharlevelű platánfa természetvédelmi kezelési terve

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: a dendrológiai értékek védelme.

4.2. Természetvédelmi stratégiák, kezelési módok:

4.2.1. A törzsön lévő korhadt részt ki kell tisztítani és fakezelő viasszal le kell kezelni.

4.2.2. Az épületet veszélyeztető ágakat vissza kell vágni.

4.2.3. A száraz ágakat lombfakadás előtt el kell távolítani.

4.2.4. A gyökfő környékén a terepet rendezni kell.

4.2.5. Megtámasztását statikus szakértővel meg kell terveztetni.

4.2.6. Javasolt a védettséget jelző tábla elhelyezése.

4.3. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.3.1. A terület magántulajdonban van.

4.3.2. Kezelő: tulajdonos.

4.3.3. A védett fa hosszútávú fennmaradását a jelenlegi kezelő biztosíthatja.

5. Zalaegerszeg, 1552/2 hrsz-ú ingatlanon lévő juharlevelű platánfa helyi jelentőségű természeti emlék ingatlanának helyrajzi számos jegyzéke

Sorszám

Helyrajzi szám

Művelési ág

Terület (m2)

Tulajdonos

1

1552/2

Kivett vendéglő, udvar

Terület nélkül védett

magánszemély

6. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

Szenterzsébethegyi szelídgesztenyefa helyi jelentőségű természeti emlék természeti értéke

1. A faegyed rövid jellemzése, a védelem alá helyezés indokai:

1.1. A szelídgesztenyefa Szenterzsébethegy Szőlőhegyi utcában egy kisparcellás gyümölcsösben helyezkedik el.

1.2. A védelem alá helyezés indoka: Az idős gesztenyefa hosszútávú védelme, mely idős korával jelentős botanikai, agrártörténeti és esztétikai értéket képvisel.

2. Növénytársulások: A fa és a terület – mint élőhely - tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően, miáltal a területjellemzés EU kompatibilissé válik. P5 Gesztenyeligetek CORINE: 85.1 Mesterségesen létesített, gyér záródású, xerifil és mezofil gyepekkel mozaikos szelídgesztenyések.

3. Védett növényfajok

(A védelem helyi jelentőségű, a faj országosan törvényben nem védett)

Név

Állomány

Szelídgesztenye (Castanea sativa)

1 tő

4. Szenterzsébethegyi szelídgesztenyefa természetvédelmi kezelési terve

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: az idős korával jelentős botanikai, agrártörténeti és esztétikai értéket képviselő gesztenyefa hosszútávú védelme.

4.2. Természetvédelmi stratégiák, kezelési módok:

4.2.1. Az elszáradt, letört ágakat el kell távolítani a koronából.

4.2.2. A letört, levágott ágak helyeit méhviasszal védőkezelni kell.

4.2.3. A törzs körül a területet ki kell tisztítani, a nem odavaló növényeket el kell távolítani.

4.2.4. Szükséges lenne a K-i oldalán lévő út nyomvonalának módosítása, mert a gyökerekről a talaj teljesen lekopott.

4.2.5. Esetleges pusztulása esetén tanufának konzerválva fenntartandó.

4.2.6. Javasoljuk a körülkerítését az esetleg leszakadó nagyobb ágak balesetveszélyessége miatt.

4.2.7. Javasolt a védett érték táblával való megjelölését.

4.3. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.3.1. A terület magántulajdonban van.

4.3.2. Kezelő: tulajdonosok.

4.3.3. A védett fa hosszútávú fennmaradását a jelenlegi kezelő biztosíthatja.

5. Szenterzsébethegyi szelídgesztenyefa helyi jelentőségű természeti emlék ingatlanainak helyrajzi számos jegyzéke

Sor-szám

Helyrajzi szám

Művelési ág

Terület (m2)

Tulajdonos

1

28071

kivett zártkerti művelés alól kivett terület

678

magánszemély

2

28072

kert

652

magánszemély

3

28073

kivett zártkerti művelés alól kivett terület

784

magánszemély

7. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

Olai temetőben lévő hársfa helyi jelentőségű természeti emlék természeti értéke

1. A faegyedvid jellemzése, a védelem alá helyezés indokai:

1.1. A védett fa az Olai temetőben található.

1.2. A védelem alá helyezés indoka: Az idős hárs hosszútávú védelme, mely idős korával jelentős botanikai és esztétikai értéket képvisel.

2. Növénytársulások: A terület – mint élőhely - tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően, miáltal a területjellemzés EU kompatibilissé válik. S7M Facsoportok, erdősávok, fasorok CORINE: 84.1, 84.3 Urbánus környezetben védelmi, esztétikai céllal létesített kis kiterjedésű, többnyire vonalas jellegű facsoportok.

3. Védett növényfajok (A védelem helyi jelentőségű, a faj országosan törvényben nem védett)

Név

Állomány

Kislevelű hárs (Tilia cordata)

1 tő

4. Olai temetőben lévő hársfa természetvédelmi kezelési terve

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: az idős korával jelentős botanikai és esztétikai értéket képviselő hársfa hosszútávú védelme.

4.2. Természetvédelmi stratégiák, kezelési módok:

4.2.1. A sebfelületet évenként viasszal kell védőkezelni, az esetleg korhadt réteget el kell távolítani.

4.2.2. A korona megerősítését a statikus szakértő által elkészített terv alapján el kell végezni.

4.2.3. A kápolna fölé hajló és az épület állagát veszélyeztető ágakat szakszerűen el kell távolítani.

4.2.4. Évente, lombfakadás előtt a fát meg kell vizsgálni és az elszáradt ágakat el kell távolítani.

4.2.5. A fáról virág gyűjtése nem engedélyezhető.

4.2.6. Javasolt a védett érték táblával való megjelölése.

4.3. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.3.1. A terület egyházi tulajdonban van.

4.3.2. Kezelő: Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata.

4.3.3. A védett fa hosszútávú fennmaradását a jelenlegi kezelő biztosíthatja.

5. Olai temetőben lévő hársfa helyi jelentőségű természeti emlék ingatlanának helyrajzi számos jegyzéke

Sor-szám

Helyrajzi szám

Művelési ág

Terület (m2)

Tulajdonos

1

4420

kivett temető és kápolna

Terület nélkül védett

Jézus Szíve Ferences Plébánia

8. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

Zalaegerszeg, 6581/8 hrsz-ú ingatlanon lévő hársfák helyi jelentőségű természeti emlék természeti értékei

1. A faegyedek rövid jellemzése, a védelem alá helyezés indokai:

1.1. A védett fák a volt Olai vasútállomás felvételi épülete mellett helyezkednek el.

1.2. A védelem alá helyezés indokai: az idős hársak hosszútávú védelme, melyek idős korukkal jelentős botanikai és esztétikai értéket képviselnek.

2. Növénytársulások: A terület - mint élőhely - tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően, miáltal a területjellemzés EU kompatibilissé válik. S7M Facsoportok, erdősávok, fasorok CORINE: 84.1, 84.3 Urbánus környezetben védelmi, esztétikai céllal létesített kis kiterjedésű, többnyire vonalas jellegű facsoportok.

3. Védett növényfajok (A védelem helyi jelentőségű, a faj országosan törvényben nem védett)

Név

Állomány

Kislevelű hárs (Tilia cordata)

2 tő

4. Zalaegerszeg, 6581/8 hrsz-ú ingatlanon lévő hársfák természetvédelmi kezelési terve

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: az idős korával jelentős botanikai és esztétikai értéket képviselő hársfák hosszútávú védelme.

4.2. Természetvédelmi stratégiák, kezelési módok:

4.2.1. A fákon lévő sérüléseket ki kell tisztítani.

4.2.2. Javasoljuk a védett érték táblával való megjelölését.

4.3. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.3.1. A terület önkormányzati tulajdonban van.

4.3.2. Kezelő: Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata.

4.3.3. A védett fák hosszútávú fennmaradását a jelenlegi kezelő biztosíthatja.

5. Zalaegerszeg, 6581/8 hrsz-ú ingatlanon lévő hársfák ingatlanának helyrajzi számos jegyzéke

Sor-szám

Helyrajzi szám

Művelési ág

Terület (m2)

Tulajdonos

1

6581/8

kivett vasútállomás

Terület nélkül védett

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

9. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

Botfai (Botfa u. Várberki u.) vadgesztenyesor helyi jelentőségű természeti emlék természeti értékei

1. A vadgesztenyesor rövid jellemzése, a védelem alá helyezés indokai:

1.1. Botfa utca: A településrészhez vezető közút baloldali árokpartján, a településrész közvetlen közelében 14 db, közel 100 éves, 80- 100 cm átmérőjű vadgesztenyefa áll. Koronájuk a gombabetegségek és a kártevők miatt helyenként beteg, sérült. Törzsük ép, néhány helyen odvas.

1.2. Várberki utca: Az utca jobb oldalán, a kastélypark előtt 12 db fa áll. Telepítésük a Botfa utcaiakkal egyidejűleg történt. Egészségi állapotuk is hasonló.

1.3. A védelem alá helyezés indokai: A fák méretüknél, koruknál fogva magas eszmei értéket képviselnek. A védelem alá helyezés után intenzív kezelésben részesülnek, a fák 20-60%-os egészségi állapotban megőrizhetők lesznek.

2. Növénytársulások: A terület – mint élőhely - tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően, miáltal a területjellemzés EU kompatibilissé válik. S7M Facsoportok, erdősávok, fasorok CORINE: 84.1, 84.3 Urbánus környezetben védelmi, esztétikai céllal létesített kis kiterjedésű, többnyire vonalas jellegű facsoportok.

3. Védett növényfajok

(A védelem helyi jelentőségű, a faj országosan törvényben nem védett)

Név

Állomány

közönséges vadgesztenye (aesculus hippocastum)

26 tő

4. A botfai vadgesztenyesor természetvédelmi kezelési terve

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: az idős korával jelentős botanikai és esztétikai értéket képviselő vadgesztenyefák hosszútávú védelme.

4.2. Természetvédelmi stratégiák, kezelési módok:

4.2.1. A súlyosan károsodott, veszélyes fákat ki kell vágni.

4.2.2. A koronákból a száraz ágakat el kell távolítani.

4.2.3. Alászorultság miatt javaslom a koronák alakítását.

4.2.4. A biológiai károsítók elleni növényvédelmi munkákat el kell végezni, hogy nyár végére a fák ne veszítsék el asszimilációs felületüket.

4.2.5. A fák alatt az avart össze kell gyűjteni, illetve az útpadka zöld felületét rendszeresen kaszálni kell.

4.2.6. Javasolt a fasorok megjelölése.

4.3. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.3.1. Botfa utca: állami kezelésű út mentén közlekedési terület része.

4.3.2. Várberki utca: önkormányzati kezelésű út mentén közlekedési terület része.

4.3.3. Kezelő: utak kezelői.

4.3.4. A védett fák hosszútávú fennmaradását a jelenlegi kezelő biztosíthatja.

5. Botfai vadgesztenyesor helyi jelentőségű természeti emlék ingatlanának helyrajzi számos jegyzéke

Sor-szám

Helyrajzi szám

Művelési ág

Terület (m2)

Tulajdonos

1

14020

kivett posta és Millennium
emlékmű

Terület nélkül védett

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

10. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

Zalaegerszeg, 20145 hrsz-ú ingatlanon ingatlanon lévő hársfa helyi jelentőségű természeti emlék természeti értéke

1. A faegyed rövid jellemzése, a védelem alá helyezés indokai:

1.1. A védett fa a Zalaegerszeg, 20145 hrsz-ú ingatlanon található.

1.2. A védelem alá helyezés indoka: az idős korával jelentős botanikai és esztétikai értéket képviselő hársfa hosszútávú védelme.

2. Növénytársulások: A terület – mint élőhely - tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően, miáltal a területjellemzés EU kompatibilissé válik. S7M Facsoportok, erdősávok, fasorok CORINE: 84.1, 84.3 Urbánus környezetben védelmi, esztétikai céllal létesített kis kiterjedésű, többnyire vonalas jellegű facsoportok.

3. Védett növényfajok

(A védelem helyi jelentőségű, a faj országosan törvényben nem védett)

Név

Állomány

Kislevelű hárs (Tilia cordata)

1 tő

4. Zalaegerszeg, 20145 hrsz-ú ingatlanon lévő hársfa természetvédelmi kezelési terve

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: az idős korával jelentős botanikai és esztétikai értéket képviselő hársfa hosszútávú védelme.

4.2. Természetvédelmi stratégiák, kezelési módok:

4.2.1. A visszavágott ágak sebterületét viasszal védőkezelni kell.

4.2.2. A villamos távvezetéknél lévő ágakat vissza kell vágni.

4.2.3. Évente lombfakadás előtt a fát meg kell vizsgálni és az esetleg elszáradt ágakat el kell távolítani.

4.2.4. A fáról virág gyűjtése nem engedélyezhető.

4.2.5. Javasolt a védett érték táblával való megjelölése.

4.3. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.3.1. A terület magántulajdonban van.

4.3.2. Kezelő: Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata.

4.3.3. A védett fa hosszútávú fennmaradását a jelenlegi kezelő biztosíthatja.

5. Zalaegerszeg, 20145 hrsz-ú ingatlanon lévő hársfa helyi jelentőségű természeti emlék ingatlanának helyrajzi számos jegyzéke

Sorszám

Helyrajzi szám

Művelési ág

Terület (m2)

Tulajdonos

1

20145

szőlő, kert és gazdasági épület

Terület nélkül védett

magánszemély

11. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

Zalaegerszeg, 3135/10 hrsz-ú ingatlanon lévő hársfa helyi jelentőségű természeti emlék természeti értéke

1. A faegyed rövid jellemzése, a védelem alá helyezés indokai:

1.1. A védett fa a Zalaegerszeg, 3135/10 hrsz-ú ingatlanon található.

1.2. A védelem alá helyezés indoka: Az idős korával jelentős botanikai és esztétikai értéket képviselő hársfa hosszútávú védelme.

2. Növénytársulások: A terület – mint élőhely - tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően, miáltal a területjellemzés EU kompatibilissé válik. S7M Facsoportok, erdősávok, fasorok CORINE: 84.1, 84.3 Urbánus környezetben védelmi, esztétikai céllal létesített kis kiterjedésű, többnyire vonalas jellegű facsoportok.

3. Védett növényfajok (A védelem helyi jelentőségű, a faj országosan törvényben nem védett)

Név

Állomány

Kislevelű hárs (Tilia cordata)

1 tő

4. Zalaegerszeg 3135/10 hrsz-ú ingatlanon lévő hársfa természetvédelmi kezelési terve

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: az idős korával jelentős botanikai és esztétikai értéket képviselő hársfa hosszútávú védelme.

4.2. Természetvédelmi stratégiák, kezelési módok:

4.2.1. A letört, korhadt ághelyet ki kell tisztítani és védőkezelni kell.

4.2.2. A támasztógyökerekről a betonburkolat el kell távolítani.

4.2.3. Évente lombfakadás előtt a fát meg kell vizsgálni és az esetleg elszáradt ágakat el kell távolítani.

4.2.4. A fáról virág gyűjtése nem engedélyezhető.

4.2.5. Javasolt a védett érték táblával való megjelölése.

4.3. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.3.1. A terület magántulajdonban van.

4.3.2. Kezelő: Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata.

4.3.3. A védett fa hosszútávú fennmaradását a jelenlegi kezelő biztosíthatja.

5. Zalaegerszeg 3135/10 hrsz-ú ingatlanon lévő hársfa helyi jelentőségű természeti emlék ingatlanának helyrajzi számos jegyzéke

Sor-szám

Helyrajzi szám

Művelési ág

Terület (m2)

Tulajdonos

1.

3135/10

kivett épület, út

Terület nélkül védett

Zalaegerszeg, Kossuth Lajos u. 3. szám alatti ingatlan tulajdonosai

12. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

Azáleás-völgy helyi természetvédelmi terület természeti értékei

1. A terület rövid jellemzése, a védelem alá helyezés indokai:

1.1. A várostól délre húzódó összefüggő erdőterület egy része az Azáleás-völgy.

1.2. A védelem alá helyezés indokai: az Azáleás-völgyben található botanikai- és dendrológiai értékek. Az itt található ökoszisztéma védelmében, egyúttal a ma is nagyszámban fellelhető védett fajok élőhelyének védelme érdekében művelési korlátozásokat kell eszközölni. Az Azáleás-völgy egyúttal a város kedvelt kirándulóerdeje, így a rekreációs funkció további fenntartása, erősítése szükséges.

2. Növénytársulások: A terület élőhelyeinek tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően, miáltal a területjellemzés EU kompatibilissá válik.

A

B

C

D

1

E1

Franciaperjés dombvidéki rétek

CORINE: 36.5, 38.2

Völgyek, tápanyagban gazdag talajok magasfűvű, fajgazdag kaszálórétjei

2

K3

Nyugat-délnyugat-dunántúli bükkösök és gyertyános tölgyesek

CORINE: 41.C222, 41.2A11

Magas, jó növekedésű, üde szubmontán erdők a Délnyugat-Dunántúlon

3

S5

Egyéb tájidegen fenyvesek

CORINE: 83.3111

Luc- jegenye- vörös- duglász- simafenyővel létesített ültetvényszerű állományok, gyakran gyepszint nélkül

3. Védett növényfajok:

3.1. Kapcsos korpafű (Lycopodium clavatum)

3.2. Turbánliliom (Lilium martagon)

3.3. Széleslevelű nőszőfű (Epipactis hellborine)

3.4. Fehér zászpa (Veratrum album)

3.5. Kárpáti sáfrány (Crocos heuffelianus)

4. Azáleás-völgy természetvédelmi kezelési terve

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: a völgy területén a jelenlegi természetközeli állapotok fenntartása, az ott lévő természeti értékek megőrzése, a kialakított dendrológiai gyűjtemény hosszú távú fenntartása.

4.2. Természetvédelmi stratégiák, kezelési módok:

4.2.1. A védett érték kezelése szakmailag jól megoldott.

4.2.2. Javasolt a védett érték megjelölése, valamint ismertető tábla elhelyezése.

4.3. Korlátozások: Az erdőrészletben az erdészeti tevékenységet meghatározó ütemezést az erdőrészlet hosszútávú fenntartásának szem előtt tartásával kell végezni.

4.4. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.4.1. Tulajdonos: Magyar Állam.

4.4.2. Kezelő: Zalaerdő Zrt.

4.4.3. Az élőhely hosszútávú fennmaradását a jelenlegi kezelő biztosíthatja.

5. Azáleás-völgy helyi természetvédelmi terület ingatlanainak helyrajzi számos jegyzéke

Helyrajzi szám

Művelési ág

Terület (m2)

Tulajdonos

0159/8 (19 A,C
erdőtervi jelű erdőrészletek)

erdő

4,5 ha

Magyar Állam

0159/17

erdő

21,93 ha

Magyar Állam

13. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

Parkerdő helyi természetvédelmi terület természeti értékei

1. A terület rövid jellemzése, a védelem alá helyezés indokai:

1.1. A belvárostól északkeletre húzódó erdőterület.

1.2. A védelem alá helyezés indokai: a Parkerdőben lévő botanikai értékek, valamint a város szabadidős programjában szereplő rekreációs funkció. Az erdőben telepített fás állományok találhatók, melyeket részben tájidegen fafajok alkotnak. Az erdőtagok között fennmaradt gyepekben az egykori Zala-rét túlélő réti vegetációja díszlik. A nagy számban fellelhető védett fajok élőhelyének védelme érdekében a különböző élőhelyeken eltérő módokat kell preferálni. A Parkerdő területéből a közelmúltban jelentős részek épültek be, ezeken a multinacionális vállalatok által létesített bevásárlóközpontok épültek. Mivel a terület a város kedvelt kirándulóerdeje, így a fennmaradt területen a rekreációs funkció további fenntartása, erősítése szükséges.

2. Élőhelytípusok: A terület élőhelyeinek tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott, EU kompatibilis Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően történt.

2.1. B1a Nem tőzegképző nádasok, gyékényesek és tavikákások

2.1.1. Vizek, vízpartok magas, legyökerezett, tőzeget nem képező, sűrű lágyszárú növényzete a Phragmites australis, a Typha latifolia és a T. angustifolia fajok valamelyikének vagy keverékének dominanciájával.

2.1.2. Előfordulása: a Vérmalmi réten, kis területen és a szabályozott patakmederben.

2.2. B5 Nem zsombékoló magassásrétek

2.2.1. Legalább időszakosan vízzel borított, tápanyaggal jól ellátott termőhelyen kialakuló gyepes társulások, amelyekre jellemző, hogy a növényzet növekedése révén szembetűnő felszíni egyenlőtlenségek csak kivételesen jönnek létre. A növényzet alatt tőzegképződés rendszerint nem folyik.

2.2.2. Előfordulása: a Vérmalmi réten, kis kiterjedésben, mozaikszerűen (381.tag, 51/3. részlet).

2.3. D34 Mocsárrétek

2.3.1. A vegetációs időszak jelentős részében üde (tavasszal gyakran vízállásos, de nyárra kiszáradó), nem tőzegesedő talajok szikes fajokban szegény magas füvű rétjei.

2.3.2. Előfordulása: a Vérmalmi réten, ahol a franciaperjés kaszálóval mozaikol (381.tag, 51/3. részlet).

2.4. E1 Franciaperjés rétek

2.4.1. Domb- és hegyvidéki völgyek, teraszok, medencék, magas árterek, tápanyagokban gazdag talajok mezofil rétjei.

2.4.2. Előfordulása: a Vérmalmi réten, ahol domináns (381.tag, 51/3. részlet), de a tisztáson is, ahol az OB-vel mozaikkomplexet alkot (381.tag, 53/2. részlet).

2.5. OA Jellegtelen fátlan vizes élőhelyek

2.5.1. Jellegtelen, degradált vizes vagy kiszáradó vizes élőhelyek, amelyek a természetközeli élőhelyi kategóriákba nem sorolhatók be, és fásszárú növényzetet nem vagy alig tartalmaznak. Ide tartoznak pl. a kiszáradt, elgyomosodott vagy másodlagos, regenerálódó magassásosok, a jellegtelen nádasok, a változó vízszintű vagy időnként kiszáradó holt medrekben, folyómedrekben és kubikgödrökben található jellegtelen mocsári közösségek, az ártéri és mocsári ruderális és félruderális növényzet nedvesebb típusai és a belvizes szántók másodlagos mocsarai, nádasai is.

2.5.2. Előfordulása: a Vérmalmi réten, kis kiterjedésben, mozaikszerűen (381.tag, 51/3. részlet).

2.6. OB Jellegtelen üde gyepek és magaskórósok

2.6.1. Jellegtelen üde gyepek és magaskórósok, amelyek a természetközeli élőhelyi kategóriákba nem sorolhatók be.

2.6.2. Előfordulása: a Vérmalmi réten, kis kiterjedésben, mozaikszerűen (381.tag, 51/3. részlet).

2.7. RB Puhafás pionír és jellegtelen erdők

2.7.1. Olyan puhafájú őshonos fajok uralta, erdei lágyszárúakban többnyire szegényes erdők gyűjtőcsoportja, amelyek más csoportba [J-L-ig] nem sorolhatók be biztosan. Mocsaras területek, lecsapolt lápok, korábbi erdős területeken kialakított gyepek, szántók felhagyása után, azok spontán erdősödésével alakulnak ki, de lehetnek – rendszerint hasonló területekre – telepített faállományok is.

2.7.2. Előfordulása: a 381/3, és 4. tagban, nyír (Betula pendula) állományok.

2.8. RC Keményfás jellegtelen vagy telepített egyéb erdők

2.8.1. Olyan kemény fájú őshonos fajok uralta, többnyire elegyetlen, erdei lágyszárúakban szegényes erdők gyűjtőcsoportja, amelyek más csoportba [J-L-ig] nem sorolhatók be biztosan. Rendszerint szántókra, gyepekre telepített, vagy erdők helyén kialakított faállományok, kivételesen gyepeken, felhagyott szántókon spontán kialakult vagy bizonytalan származású erdők. Leggyakoribb fafajaik a cser- és kocsányos tölgy, a magas és magyar kőris.

2.8.2. Előfordulása: a Parkerdő telepített kocsányostőlgyesei (KST) sorolhatók ide (381/2 és 9. tag).

2.9. S4 Erdei- és feketefenyvesek

2.9.1. Erdeifenyővel vagy feketefenyővel létesített többnyire elegyetlen, cserjeszint nélküli, száraz és laza talajokon álló, idősebb korban általában kiritkuló, ültetvényszerű állományok. A gyepszint a korábbi vegetáció maradványait őrizheti. A fenyők összesített elegyaránya 75% feletti.

2.9.2. Előfordulása: a Parkerdőbe telepített erdeifenyvesek (EF) sorolhatók ide (381/20. tag).

2.10. S5 Egyéb tájidegen fenyvesek

2.10.1. Lucfenyővel, jegenyefenyővel, vörösfenyővel, duglászfenyővel vagy simafenyővel létesített többnyire elegyetlen, cserjeszint nélküli, üde termőhelyeken álló, ültetvényszerű állományok.

2.10.2. Előfordulása: a Parkerdőbe telepített luc- és egyéb fenyvesek (LF, F) sorolhatók ide (381/3, 7, 17, 18, 19, 21. tag).

3. Védett növényfajok

Név

Állomány

Téli zsurló (Equisetum hyemale)

300 tő

Szálkás pajzsika (Dryopteris carthusiana)

20 tő

Dárdás vesepáfrány (Polystychum lonchitis)

10 tő

Szártalan kankalin (Primula vulgaris)

50 tő

Kockás liliom (Fritillaria meleagris)

5000 tő

Kárpáti sáfrány (Crocus heuffelianus)

500 tő

Széleslevelű nőszőfű (Epipactis hellborine)

50 tő

Norden nőszőfű (Epipactis nordeniorum)

20 tő

4. Parkerdő természetvédelmi kezelési terve

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: az erdő területén található változatos erdei élőhelyen a jelenlegi természetközeli állapotok fenntartása, az ott lévő természeti értékek megőrzése, a terület növény- és állatvilágának védelme, a kialakított dendrológiai gyűjtemény hosszú távú fenntartása.

4.2. Természetvédelmi stratégiák, kezelési módok:

4.2.1. Az erdők természetközeli, ökológiai szemléletű erdészeti kezelése, hosszabb távon a tájidegen fajok őshonos fajokra cserélése.

4.2.2. A természetes gyepek (tisztás, Vérmalmi rét) fenntartó kezelése: évi 2 x kaszálás, gyomtalanítás, bokorirtás.

4.2.3. Zavart, gyomos területek kezelése (kaszálás, fásítás, egyebek).

4.2.4. Tájidegen növényfajok spontán terjeszkedésének visszaszorítása (akác, aranyvessző, amerikai kőris).

4.2.5. Illegális szemétlerakók megszüntetése.

4.2.6. Lakosság rekreációs igényeinek kielégítése.

4.2.7. A Parkerdő kezelésének vonatkozásában három jól elkülönülő élőhelytípus/területhasználat kezelését kell szabályozni.

4.2.7.1. Rekreáció helyszínei: játszótér, gyalogos sétautak. Itt a város lakosságának pihenő, sport- és egyéb mozgásigényét kell kielégíteni. A murvaterítésű gyalogutak az egész területet feltárják, részben gépjárművel is használhatók. A Balatoni úton a felüljáró keleti oldalán lévő körforgalomból északra induló belső út mellett található a játszótér. Ennek funkcióját továbbra is fenn kell tartani, itt a természetvédelmi kezelés, korlátozás nem szükséges, a gyep kezelése és a facsoportok, erdőfoltok alakítása az esztétikai követelmények szerint történjen. Kivétel ez alól a kárpáti sáfrány termőhelye a tisztástól délre induló sétaút két oldalán.

4.2.7.2. Gyepek: Vérmalmi-rét, tisztás. A Vérmalmi-rét az egykori Zala-menti ártér fennmaradt hírmondója, melyet a szomszédos Alsó-Zala-völgy Natura 2000 területen ismert természeti állapotok jellemeznek. Az egykori legelőn domináns a franciaperjés kaszáló (Pastinaco-Arrhenatherethum), de mocsárrét (Agrostio-Deschampsietum caespitosae, Agrostio -Phalaroidetum) és nem zsombékoló magassásos (Caricetum ripariae, C. gracilis) is található. Kezelés: a hagyományos rétművelési mód, azaz évenként 2 (– 3) x-i kaszálás. Első kaszálás időpontja június eleje, a második augusztus. A 381.tag, 53/2. részleten lévő tisztás kezelése is hasonló, bár itt a sport- és egyéb szabadidős tevékenység funkcióból adódóan a június eleji kaszálást követően többszöri kaszálás is elfogadható.

4.2.7.3. Erdők: Az erdők kezelésével kapcsolatos alapelvek az erdők élőhelytípusainak megfelelően változnak. Az itt javasolt kezeléseket az Állami Erdészeti Szolgálat Zöldövezeti tervező Iroda által 2006-ban készített fejlesztési tervvel összhangban kell megvalósítani. Az Á-NÉR RB - puhafás pionír és jellegtelen erdők – kategóriába a 381/3-4. tagokat soroltuk, melyek nagyobbrészt ligetes nyíresek és bokrosok. Itt a bokrosok, nyíresek alatt márciusban a kárpáti sáfrány és a kockásliliom nyílik, júniustól szeptemberig a nőszőfüvek virágoznak. E fajok védelmében a területen való kaszálást be kell szüntetni, illetve azt az őszi időszakban kell elvégezni. Az utóbbi években ugyanis a nyírek alatt a borostyánból kinőtt orchideákat több ízben is nyíláskor lekaszálták.

4.2.7.3.1. Az S4, S5 kategóriákba tartozó fenyvesekben megtelepedett harasztok és nőszőfűk védelme érdekében a száradó állományokat, ill. tervezett fafajcserét fokozatosan kell végrehajtani, hogy mindig maradjon árnyékolt terület, ill. idős példány.

4.2.7.3.2. Az RC jelű, keményfás jellegtelen vagy telepített egyéb erdőkben jelenleg védendő érték csak elvétve található. Hosszú távon ezeket a homogén állományokat is vegyes korú és fajösszetételű erdőkké kell átalakítani, a fejlesztési terv útmutatása alapján.

4.3. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.3.1. A védetté nyilvánított terület önkormányzati tulajdonban van.

4.3.2. Kezelő: Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata.

4.3.3. Az élőhely hosszútávú fennmaradása szempontjából kívánatos lenne a Parkerdő egész területének városi (önkormányzati) tulajdonba kerülése és védetté nyilvánítása.

5. A Parkerdő helyi természetvédelmi terület ingatlanainak helyrajzi számos jegyzéke

Sor-szám

Helyrajzi szám

Művelési ág

Terület (m2)

Tulajdonos/kezelő

Megjegyzés

1

2736/17

Erdő

9918

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

2

2740/3

Erdő

183050

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

+ gyep/kaszáló

3

2746/12

Erdő

222414

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

+ tisztás, gyep

4

2746/13

Erdő

109779

Zalaegerszeg megyei Jogú Város Önkormányzata

14. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

Pálosfai-patak völgye helyi természetvédelmi terület természeti értékei

1. A terület rövid jellemzése, a védelem alá helyezés indoka :

1.1. A terület a város déli határában folyó Pálosfai-patak jobb oldalán értékes vizes élőhelylánc található. A forrás által táplált lápi magaskórós, magassásostól a mocsárrétig, kaszólórétig több társulás is megtalálható. Az erdőket a füzesek, égeresek képviselik.

1.2. A védelem alá helyezés indokai: A wetlandben védett növényfajok élnek, melyek továbbélése és az élőhelyek fennmaradása érdekében művelési korlátozásokat kell eszközölni.

2. Élőhelytípusok: A terület élőhelyeinek tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott, EU kompatibilis Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően történt.

A

B

C

1

B5

Nem zsombékoló magassásrétek

Legalább időszakosan vízzel borított, tápanyaggal jól ellátott termőhelyen kialakuló gyepes társulások, amelyekre jellemző, hogy a növényzet növekedése révén szembetűnő felszíni egyenlőtlenségek csak kivételesen jönnek létre. A növényzet alatt tőzegképződés rendszerint nem folyik.

2

D34

Mocsárrétek

A vegetációs időszak jelentős részében üde (tavasszal gyakran vízállásos, de nyárra kiszáradó), nem tőzegesedő talajok szikes fajokban szegény magas füvű rétjei.

3

D6

Ártéri és mocsári magaskórósok

Hullámtéri, ártéri és mocsári élőhelyeken kialakuló, magasnövésű kétszikű fajok által dominált élőhely.

4

OB

Jellegtelen üde gyepek és magaskórósok

Jellegtelen üde gyepek és magaskórósok, amelyek a természetközeli élőhelyi kategóriákba nem sorolhatók be. A jellegtelenség oka és a terület eredete igen sokféle lehet. Ide tarozik pl. az ártéri és mocsári ruderális és félruderális gyomnövényzet, a hullámtéri liánosok, szedresek, a hullámtéri, gátmenti másodlagos, jellegtelen magaskórósok.

5

OD

Lágyszárú özönfajok (pl. Solidago, Aster, Helianthus fajok) által uralt területek. Az özönfajok borítása nagyobb, mint 50%.

Előfordulások: a fenti növényközösségek a területen mindenütt előfordulnak, ún. Társuláskomplexet alkotnak.

6

P2a

Nedves vagy üde területek gyakran másodlagos cserjéseinek gyűjtőcsoportja.

Előfordulások: a patakvölgy nyugati végén található.

7

J5

Hegy- és dombvidékek patakvölgyeiben, medencéiben kialakult mezofil-higrofil jellegű erdők, amelyek lombszintjében általában domináns az éger.

Előfordulások: a patakvölgy nyugati végén található.

3. Védett növényfajok

Név

Állomány

Mocsári kosbor (Orchis palustris)

20 tő

Hússzínű ujjaskosbor (Dactylorhiza incarnata)

80 tő

Széleslevelű ujjaskosbor (Dactylorhiza majalis)

30 tő

Hússzínű ujjaskosbor (Dactylorhiza aschersonianum)

10 tő

Csermelyaszat (Cirsium rivulare)

500 tő

4. Pálosfai-patak völgye természetvédelmi kezelési terve:

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: az erdő területén található változatos erdei élőhelyen a jelenlegi természetközeli állapotok fenntartása, az ott lévő természeti értékek megőrzése, a terület növény- és állatvilágának védelme.

4.2. Természetvédelmi stratégiák, kezelési módok:

4.2.1. Vizes élőhelyek fenntartása.

4.2.2. Természetes gyepek fenntartó kezelése (kaszálás, gyomtalanítás, bokorirtás, stb.).

4.2.3. Zavart, gyomos területek kezelése (kaszálás, fásítás, egyebek).

4.2.4. Tájidegen növényfajok spontán terjeszkedésének visszaszorítása (aranyvessző, japánkeserűfű).

4.2.5. Jelenleg szántóként művelt területek visszagyepesítése.

4.2.6. Gyepek kezelése: hagyományos rétművelési mód, azaz évenként 2– 3 alkalommal történő kaszálás. Első kaszálás időpontja június eleje, a második augusztusban.

4.2.7. Erdők: a bokorfüzesek és égeresek aljnövényzetének elgyomosodása a talajvízszint csökkenésének tudható be.

4.2.8. Az aranyvesszővel (Solidago gigantea) fertőzött területeken szárzúzózás után kaszálással kell fenntartani a jó természeti állapotot. Az elgyomosodott magassásosokat is hasonló módon kell kezelni. A gyom jellegű nádas esetében is hasonló módon kell eljárni.

4.2.9. Patak környezetének fenntartása: A Pálosfai-patak a folyása mentén lakó- és egyéb humán területet, települést nem veszélyeztet. Ezért a patakot revitalizálni kell, azaz további felesleges szabályozását meg kell akadályozni, illetve azt csak oly mértékben kell folytatni, hogy a főút hídját ne veszélyeztesse.

4.3. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.3.1. A területek állami és magántulajdonban vannak.

4.3.2. Kezelő: tulajdonosok.

4.3.3. Az élőhely hosszútávú fennmaradását a jelenlegi kezelő biztosíthatja.

5. Pálosfai-patak völgye helyi természetvédelmi terület ingatlanainak helyrajzi számos jegyzéke

Sorszám

Helyrajzi szám

Művelési ág

Terület (m2)

Tulajdonos

1.

0244
a alrészlet

rét

27121

magánszemély

b alrészlet

erdő

16910

2.

0240/1

rét

21550

magánszemély

3.

0240/2

rét

13385

magánszemély

4.

0224/4
a alrészlet

fásított terület

832

magánszemély

5.

0224/5

rét

2860

magánszemély

6.

0224/6
a alrészlet

rét

21806

magánszemély/Magyar Állam

b alrészlet

fásított terület

4069

c alrészlet

fásított terület

7800


7.

0232
a alrészlet

erdő

7090

magánszemély

b alrészlet

fásított terület

956

c alrészlet

rét

1290

8.

0218

rét

6488

magánszemély/Magyar Állam

9.

0215

rét

11253

magánszemély/Magyar Állam

15. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

Bozsoki-domb helyi természetvédelmi terület természeti értékei

1. A terület rövid jellemzése, a védelem alá helyezés indokai:

1.1. A terület a város bozsoki városrészében található. A területet a művelésből felhagyott területeken kialakult másodlagos növényesedés (szukcesszió) és az értékes eredeti élőhelytöredékek komplexe jellemzi. A terület természetvédelmi értéke sokkal nagyobb a rossz termőadottságú talajon mezőgazdasági termeléssel remélhető gazdasági haszonnál.

1.2. A védelem alá helyezés indokai: A Bozsoki-dombon lévő botanikai- és ornitológiai értékek. Az itt fellelhető védett, és fokozottan védett (pl. méhbangó, gyurgyalag) fajok élőhelyének védelme érdekében művelési korlátozásokat kell eszközölni.

2. Élőhelytípusok: A terület élőhelyeinek tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott, EU kompatibilis Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően történt.

A

B

C

1

D2

Kékperjés rétek Nedves réti növénytársulások, amelyekben kékperje (
Molinia
) fajok uralkodnak. A talajvíz rendszerint nem éri el a felszínt. A talaj rendszerint erősen humuszos vagy tőzeges. Domináns lehet a
Molinia hungarica
vagy a
Molinia arundinacea
.

Előfordulása: felhagyott bánya déli részének aljzatán, valamint a domb É-i, Ny-i oldalán. Megjelenése másodlagos szukcesszió eredménye.

2

E1

Franciaperjés rétek Domb- és hegyvidéki völgyek, teraszok, medencék, magas árterek, tápanyagokban gazdag talajok mezofil rétjei.

Előfordulása: a terület déli részén a felhagyott szántókon, ill. a dombon (mozaikok) található.

3

OA

Jellegtelen fátlan vizes élőhelyek Jellegtelen, degradált vizes vagy kiszáradó vizes élőhelyek, amelyek a természetközeli élőhelyi kategóriákba nem sorolhatók be, és fásszárú növényzetet nem vagy alig tartalmaznak. Ide tartoznak pl. a kiszáradt, elgyomosodott vagy másodlagos, regenerálódó magassásosok, a jellegtelen nádasok, a változó vízszintű vagy időnként kiszáradó holt medrekben, folyómedrekben és kubikgödrökben található jellegtelen mocsári közösségek, az ártéri és mocsári ruderális és félruderális növényzet nedvesebb típusai és a belvizes szántók másodlagos mocsarai, nádasai is

Előfordulása: a felhagyott bánya teraszain, oldalfalaiban jellemző.

4

OB

Jellegtelen üde gyepek és magaskórósok, amelyek a természetközeli élőhelyi kategóriákba nem sorolhatók be.

Előfordulása: az egész területen jellemző, évről-évre javuló természetességet mutat, különösen a homokdombon.

5

RB

Puhafás pionír és jellegtelen erdők Olyan puhafájú őshonos fajok uralta, erdei lágyszárúakban többnyire szegényes erdők gyűjtőcsoportja, amelyek más csoportba [J-L-ig] nem sorolhatók be biztosan. Mocsaras területek, lecsapolt lápok, korábbi erdős területeken kialakított gyepek, szántók felhagyása után, azok spontán erdősödésével alakulnak ki, de lehetnek – rendszerint hasonló területekre – telepített faállományok is.

Előfordulása: a felhagyott bánya teraszain, oldalfalaiban jellemző.

3. Védett növényfajok

Név

Állomány

Konkoly (Agrostemma githago)

60 tő

Mocsári nőszőfű (Epipactis palustris)

300 tő

Őszi füzértekercs (Spiranthes spiralis)

20 tő

Szúnyoglábú bibircsvirág (Gymnadenia conopea)

150 tő

Agárkosbor (Orchis morio)

15 tő

Tarkakosbor (Orchis tridentata)

10 tő

Bíborkosbor (Orchis purpurea)

20 tő

Vitézkosbor (Orchis militaris)

150 tő

Hibrid kosbor (Orchis hybrida)

1 tő

Hússzínű ujjaskosbor (Dactylorhiza incarnata)

10 tő

Békakonty (Listera ovata)

20 tő

Téli zsurló (Equisetum hyemale)

1000 tő

3.1. Fokozottan védett növényfaj

Név

Állomány

Méhbangó (Ophrys apifera)

120 tő

3.2. Fokozottan védett állatfaj

Név

Állomány

Gyurgyalag (Merops apiaster)

20 pár

4. Bozsoki-domb természetvédelmi kezelési terve:

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: a területén található változatos élőhelyen a jelenlegi természetközeli állapotok fenntartása, az ott lévő természeti értékek megőrzése, a terület növény- és állatvilágának védelme.

4.2. Természetvédelmi stratégiák, kezelési módok:

4.2.1. A természetes gyepek fenntartó kezelése: évi egyszeri kaszálás, gyomtalanítás, bokorirtás.

4.2.2. A zavart, gyomos területek kezelése (kaszálás, egyebek).

4.2.3. A tájidegen növényfajok spontán terjeszkedésének visszaszorítása (akác, aranyvessző, japánkeserűfű).

4.2.4. Az elhagyott hulladékok felszámolása.

4.2.5. A Bozsoki-domb kezelésének vonatkozásában három jól elkülönülő élőhelytípus/területhasználat kezelését kell szabályozni.

4.2.5.1. Bányaterület: Itt a bányaművelés után fennmaradt terület rekultivációját-rehabilitációját kell elvégezni. Az illegális szemétlerakót meg kell szüntetni, a hulladékot el kell szállítani. A nádast meg kell szüntetni, így a nyílt nedves homokfelszín alkalmas lesz a növényfajok megtelepedésére. A tájidegen fajokat (akác, japánkeserűfű) el kell távolítani, a honos fa- és cserjefajokat ritkítani kell, de a gyurgyalagok részére a beszállóágakat tartó fákat mindenképp meg kell tartani. Nagy veszélyt jelent az itteni növény- és állatvilágra a területen az utóbbi években rendszeressé vált crossmotorozás. Ezt a gyakorlatot meg kell szüntetni. Az özöngyom és gyomnövények foltjait (aranyvessző, nádtippan) kaszálással kell visszaszorítani.

4.2.5.2. Kaszálók: A terület déli részén másodlagos franciaperjés (Pastinaco-Arrhenatherethum), művelt kaszáló található, ennek fenntartó kezelése: a hagyományos rétművelési mód, azaz évenként 2 (– 3) x-i kaszálás. Első kaszálás időpontja június eleje, a második augusztusban.

4.2.5.3. Másodlagos gyepek: A terület nagy részét természetközeli és gyomos gyepek borítják. Ezeken több évtizede semmilyen kezelés nem történt, így ma már nem lehet megállapítani, hogy a tulajdoni lap szerinti művelési ágak szerinti volt-e a korábbi területhasználat. A 15 éves rendszeres megfigyelés alapján megállapítható, hogy az egykor gyomos területen mára a gyep egyre jobban természetközelivé válik. Ezeknek a gyepeknek a fenntartó, javító kezelése évi 1 x-i kaszálás, nyárutón szükséges (július –augusztus fordulóján), a védett orchideák termésérését követően.

4.3. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.3.1. A terület többségében magánszemélyek, részben önkormányzati tulajdonban van.

4.3.2. Kezelő: A terület jelentős részén több évtized óta nem történt semmilyen kezelés, mezőgazdasági munkavégzés. A homokbányában sincs kitermelés.

4.3.3. Az élőhely hosszútávú fennmaradása szempontjából kívánatos lenne az egész terület városi (önkormányzati) tulajdonba kerülése.

5. A Bozsoki-domb helyi természetvédelmi terület ingatlanainak helyrajzi számos jegyzéke

Sor-szám

Helyrajzi szám

Művelési ág

Terület (m2)

Tulajdonos/kezelő

1

01049/11

Szántó

606

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

2

01049/12

Szántó

409

Magyar Állam

3

01049/13

Szántó

418

magánszemély

4

01049/14

Szántó

8978

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

5

01049/15

Kivett anyagbánya

1731

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

6

01049/16

Kivett anyagbánya

2622

Magánszemély

7

01049/17

Kivett anyagbánya

2731

Magánszemély

8

01049/18

Kivett anyagbánya

783

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

9

01049/19

Kivett anyagbánya

727

magánszemély

10

01049/20

Kivett anyagbánya

810

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

11

01049/21

Legelő

395

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

12

01049/22

Legelő

1204

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

13

01049/23

Kivett anyagbánya

1471

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

14

01049/24a

Szántó

9124

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

15

01049/24b

Kivett anyagbánya

10048

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

16

01049/25

Szántó

13768

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

17

01049/27

Szántó

4761

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

18

01049/29

Szántó

2726

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

19

01049/84

Szántó

811

magánszemély

20

01049/85

Szántó

801

magánszemély

21

01049/94

Szántó

846

magánszemély

22

01049/95

Szántó

845

Magánszemély

23

01049/96

Szántó

845

Magánszemély

24

01049/97

Szántó

845

Magánszemély

25

01049/98

Szántó

844

Magánszemély

26

01049/99

Szántó

840

Magánszemély

27

01049/100

Szántó

832

Magánszemély

28

01049/101

Szántó

833

Magánszemély

29

01049/102

Szántó

831

Magánszemély

30

01049/103

Szántó

830

Magánszemély

31

01049/104

Szántó

832

Magánszemély

32

01049/105

Szántó

831

Magánszemély

33

01049/106

Szántó

833

Magánszemély

34

01049/107

Szántó

832

Magánszemély

35

01049/108

Szántó

835

Magyar Állam

36

01049/109

Szántó

841

Magánszemély

37

01049/110

Szántó

844

Magánszemély

38

01049/111

Szántó

845

Magánszemély

39

01049/112

Szántó

843

Magánszemély

40

01049/113

Szántó

843

Magánszemély

41

01049/114

Szántó

844

Magánszemély

42

01049/116

Kivett anyagbánya

2668

magánszemély

43

01049/122

Szántó

899

Magánszemély

44

01049/123

Szántó

899

Magánszemély

45

01049/124

Szántó

2535

Magánszemély

46

01049/125

Szántó

2536

magánszemély

47

01049/126

Szántó

2535

Magánszemély

16. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

Zalaegerszeg, 5530/2 hrsz-ú ingatlan K-i oldalán lévő gömbkőris fasor helyi jelentőségű természeti emlék természeti értékei

1. A gömbkőris fasor rövid jellemzése, a védelem alá helyezés indokai:

1.1. A fasor a város bozsoki városrészében a Bozsoki és Szabadság u. K-i oldalán található. 700 m hosszú 15 éves Fraximus ornus „Mecsek”gömbkőris fasort a városi főkertész irányításával a lakók ültették.

1.2. A védelem alá helyezés indoka: A fasor esztétikai állapotának és a településrész egységes utcaképének megőrzése.

2. Növénytársulások: A terület, - mint élőhely - tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően, miáltal a területjellemzés EU kompatibilissé válik. S7M Facsoportok, erdősávok, fasorok CORINE: 84.1, 84.3 Urbánus környezetben védelmi, esztétikai céllal létesített kis kiterjedésű, többnyire vonalas jellegű facsoportok.

3. Védett növényfajok

(A védelem helyi jelentőségű, a faj országosan törvényben nem védett)

Név

Állomány

„Mecsek”gömbkőris (Fraximus ornus)

88 tő

4. Zalaegerszeg, 5530/2 hrsz-ú ingatlan K-i oldalán lévő gömbkőris fasor természetvédelmi kezelési terve:

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: a fasor esztétikai állapotának és a településrész egységes utcaképének megőrzése.

4.2. Természetvédelmi stratégiák, kezelési módok:

4.2.1. Az esetlegesen elszáradt, beteg, tőkorhadt fákat ki kell vágni.

4.2.2. Az esetlegesen elszáradt ágakat évente, a lombfakadás előtt el kell távolítani.

4.2.3. A kivágásra kerülő fákat azonnal pótolni kell.

4.2.4. Aszályos időszakban a fák öntözéséről gondoskodni kell.

4.2.5. Javasolt a fasor védettséget jelölő táblák elhelyezése.

4.3. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.3.1. A terület önkormányzati tulajdonban van.

4.3.2. Kezelő: Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata.

4.3.3. A védett fasor hosszútávú fennmaradását a jelenlegi kezelő biztosíthatja.

5. Zalaegerszeg, 5530/2 hrsz-ú ingatlan K-i oldalán lévő gömbkőris fasor helyi jelentőségű természeti emlék ingatlanának helyrajzi számos jegyzéke

Sor-szám

Helyrajzi szám

Művelési ág

Terület (m2)

Tulajdonos/kezelő

1

5530/2

kivett Bozsoki ér

3605

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

17. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

Zalaegerszeg, 7288/13 hrsz-ú ingatlan parkja helyi természetvédelmi terület természeti értékei

1. A park rövid jellemzése, a védelem alá helyezés indokai:

1.1. A Kis-Szo-San lakópark előtti park a régi állami gazdaság arborétuma volt, amelyen 50-60 éves fák találhatók és összefüggő zöldfelületet biztosít a városrészben.

1.2. A védelem alá helyezés indoka: A park esztétikai állapotának és az összefüggő zöldterületnek a megőrzése.

2. Növénytársulások: A terület, - mint élőhely - tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően, miáltal a területjellemzés EU kompatibilissé válik. S7M Facsoportok, erdősávok, fasorok CORINE: 84.1, 84.3 Urbánus környezetben védelmi, esztétikai céllal létesített kis kiterjedésű, többnyire vonalas jellegű facsoportok.

3. Védett növényfajok

3.1. Közönséges tiszafa vagy tiszafenyő (Taxus baccata) állomány 7 tő

3.2. A többi fa esetében a védelem helyi jelentőségű, a faj országosan törvénybe nem védett.

Név

Állomány

juharlevelű platán

3 tő

magyar kőris

4 tő

thuja

11 tő

vérszilva

1 tő

díszalma

2 tő

ezüsthárs

3 tő

csörgőfa

1 tő

cseresznye

1 tő

nyírfa

1 tő

lucfenyő

1 tő

jegenyefenyő

3 tő

cseresznyeszilva

2 tő

diófa

1 tő

galagonya

1 tő

mamutfenyő

2 tő

magas kőris

4 tő

Zöld juhar

2 tő

sima fenyő

2 tő

virágos kőris

1 tő

szerb luc

2 tő

4. Zalaegerszeg, 7288/13 hrsz-ú ingatlan parkjának természetvédelmi kezelési terve:

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: a park esztétikai állapotának és az összefüggő zöldterületnek a megőrzése.

4.2. Természetvédelmi stratégiák, kezelési módok:

4.2.1. Az elszáradt, beteg, tőkorhadt fákat ki kell vágni és őshonos fafajtákkal (hegyi juhar, kocsányos-, kocsánytalan tölgy, vadalma, vadkörte, madárcseresznye, magas kőris, virágos kőris, korai juhar, magyar kőris, gyertyán) pótolni.

4.2.2. Az elszáradt ágakat évente, a lombfakadás előtt el kell távolítani.

4.2.3. Folyamatos kaszálás szükséges, évente min. 3 alkalommal.

4.2.4. Javasolt a park védettséget jelölő táblák elhelyezése.

4.3. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.3.1. A terület magántulajdonban van.

4.3.2. Kezelő: tulajdonos.

4.3.3. A védett park hosszútávú fennmaradását a jelenlegi kezelő is biztosíthatja.

5. Zalaegerszeg, 7288/13 hrsz-ú ingatlan parkjának helyrajzi számos jegyzéke

Sor-szám

Helyrajzi szám

Művelési ág

Terület (m2)

Tulajdonos/kezelő

1

7288/13

díszkert

12071

magántulajdon

18. melléklet a 16/2024. (V. 17.) önkormányzati rendelethez

Zalaegerszeg, 3622/2 hrsz-ú ingatlanon lévő juharlevelű platánfa helyi jelentőségű természeti emlék természeti értéke

1. A faegyed rövid jellemzése, a védelem alá helyezés indokai:

1.1. A juharlevelű platán a Batthyány u. 2. szám alatti Göcseji Múzeum K-i homlokzatának tengelyében helyezkedik el.

1.2. A védelem alá helyezés indoka: Szabadállású fa, becsült kora 120-130 év, az idős juharlevelű platán hosszútávú védelme, mely idős korával jelentős botanikai és esztétikai értéket képvisel.

2. Növénytársulások: A terület, - mint élőhely - tipizálása az Európai Unió Habitat Direktívájában megfogalmazottak alapján, a hazai viszonyokra kidolgozott Nemzeti Biodiverzitás-Monitorozó Rendszer (Á-NÉR) kategóriáinak megfelelően, miáltal a területjellemzés EU kompatibilissé válik. S7M Facsoportok, erdősávok, fasorok CORINE: 84.1, 84.3 Urbánus környezetben védelmi, esztétikai céllal létesített kis kiterjedésű, többnyire vonalas jellegű facsoportok.

3. Védett növényfajok

(A védelem helyi jelentőségű, a faj országosan törvényben nem védett)

Név

Állomány

Juharlevelű platán (Platanus acerifolium)

1 tő

4. Zalaegerszeg, 3622/2 hrsz-ú ingatlanon lévő juharlevelű platánfa természetvédelmi kezelési terve:

4.1. Természetvédelmi célkitűzés: az idős korával jelentős botanikai és esztétikai értéket képviselő juharlevelű platánfa hosszútávú védelme.

4.2. Természetvédelmi stratégiák, kezelési módok:

4.2.1. Korábban a támasztógyökereket borító aszfaltréteget eltávolították, térburkolatot alakítottak ki a tőrész körül szabad talajfelülettel, melynek folyamatos karbantartása szükséges.

4.2.2. Az elszáradt ágak eltávolításáról folyamatosan gondoskodni kell.

4.2.3. Javasolt a faegyed védettséget jelölő tábla elhelyezése.

4.3. Jelenlegi tulajdoni viszonyok:

4.3.1. A terület Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzatának tulajdonban van.

4.3.2. Kezelő: Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata.

4.3.3. A védett fa hosszútávú fennmaradását a jelenlegi kezelő biztosíthatja.

5. Zalaegerszeg, 3622/2 hrsz-ú ingatlanon lévő juharlevelű platánfa helyi jelentőségű természeti emlék ingatlanának helyrajzi számos jegyzéke

1

Helyrajzi szám

Művelési ág

Terület (m2)

Tulajdonos/kezelő

2

3622/2

kivett múzeum

Terület nélkül védett

Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

1

A 20. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.