Mór Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 21/2024. (IX. 27.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról szóló 5/2015. (IV.1.) önkormányzati rendelet módosításáról
Hatályos: 2024. 10. 01- 2024. 10. 02Mór Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 21/2024. (IX. 27.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról szóló 5/2015. (IV.1.) önkormányzati rendelet módosításáról
Mór Városi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § Mór Városi Önkormányzat Képviselő-testületének az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról szóló 5/2015. (IV. 1.) önkormányzati rendelete (a továbbiakban: SZMSZ) bevezető része helyébe a következő rendelkezés lép:
2. § Az SZMSZ 17. § (3a) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(3a) Egyéni képviselői előterjesztést legkésőbb 9 nappal a képviselő-testület ülése előtt lehet benyújtani a jegyzőnél. A határidőn túl benyújtott előterjesztés a következő testületi ülésen kerülhet megtárgyalásra. Az egyéni képviselői előterjesztés képviselő-testületi ülésen történő napirendre vételéről előzetesen a Pénzügyi Bizottság dönt. Amennyiben a Pénzügyi Bizottság a napirendre vételt nem javasolja, az előterjesztés nem kerül a képviselő-testület elé. Ha a Pénzügyi Bizottság a napirendre vételt javasolja, egyúttal megtárgyalja az előterjesztést és véleményezi az abban szereplő határozati javaslatot is. A napirendre vételre javasolt előterjesztés legkésőbb az ülés időpontját 2 órával megelőzően a képviselők részére a 10. § (13) bekezdésében meghatározott módon megküldésre kerül. Az e bekezdésben meghatározott szabályok nem vonatkoznak a Pénzügyi Bizottság elnöke által e minőségében jegyzett előterjesztésekre.”
3. § Az SZMSZ 18. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(1) A képviselő-testület napirendjének előterjesztője a polgármester, az alpolgármester, a jegyző, a Pénzügyi Bizottság elnöke, a települési képviselő, a képviselő-testület bizottsága és a képviselő-testületnek beszámolási kötelezettséggel tartozó, illetve tájékoztatásra felkért személy lehet.”
4. § (1) Az SZMSZ 23. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(4) A képviselő-testület titkos szavazást rendelhet el a polgármester vagy bármely képviselő javaslatára az Mötv. 46. § (2) bekezdésében meghatározott ügyekben, minősített többséggel hozott döntéssel.”
(2) Az SZMSZ 23. §-a a következő (4a) bekezdéssel egészül ki:
„(4a) A titkos szavazás technikai előkészítése a jegyző feladata. A képviselő-testület a szavazás lebonyolítása, a szavazatok megszámlálása és a szavazás eredményének megállapítása céljából saját tagjai közül egy elnökből és két tagból álló szavazatszámláló bizottságot választ. A bizottság az önkormányzat bélyegzőjével látja el és átadja a képviselők részére a szavazólapot átvételi elismervény ellenében. A javaslatra (kitüntetési ügy, választás, kinevezés, vezetői megbízás adása esetén a jelöltre) az „igen” szó alatti körbe, ellene a „nem” szó alatti körbe, továbbá amennyiben a tartózkodás e rendelet alapján megengedett, a „tartózkodom” szó alatti körbe tollal írt két egymást metsző vonallal lehet érvényesen szavazni. A szavazatot az urnába történő bedobással lehet leadni. Az első szavazó képviselővel együtt a bizottság ellenőrzi, hogy az urna üres. A bizottság a szavazás eredményéről külön jegyzőkönyvet készít, melyet az elnök a képviselő-testület ülésén ismertet.”
5. § Az SZMSZ 34. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(2) A képviselő-testület a bizottságaiba szükség szerint külső szakembereket is választ arra figyelemmel, hogy a bizottság elnökét és – az elnökkel együtt számított - tagjainak több mint a felét települési képviselők közül kell megválasztani.”
6. § Az SZMSZ 36. § (2) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Pénzügyi Bizottság)
7. § (1) Az SZMSZ 37. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(3) A bizottság ülését az elnök hívja össze és vezeti. Az ülésre szóló meghívót és előterjesztéseket – a (4) bekezdésben előírt módon – a bizottsági ülés előtt legalább 3 naptári nappal korábbi időpontban kell a meghívottakhoz eljuttatni, hozzáférhetővé tenni. A bizottság ülésére meg kell hívni annak tagjait, az előterjesztőt, a polgármestert, az alpolgármestereket, és a jegyzőt, illetve az őt érintő napirendhez a tárgyban érintett szervezet képviselőjét és a könyvvizsgálót. A bizottsági ülésre szóló meghívót minden képviselőnek elektronikus úton meg kell küldeni.”
(2) Az SZMSZ 37. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:
„(3a) A bizottság a tagjai megválasztását követő első ülésén az elnök javaslatára határozattal kijelöli azt a képviselő tagot, aki az elnök távolléte vagy akadályoztatása esetén az ülést összehívja és vezeti.”
8. § Ez a rendelet 2024. október 1-jén lép hatályba.