Budapest Főváros Önkormányzata Közgyűlésének 28/2024. (XII. 6.) önkormányzati rendelete
a Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet módosításáról
Hatályos: 2025. 01. 01- 2027. 01. 02Budapest Főváros Önkormányzata Közgyűlésének 28/2024. (XII. 6.) önkormányzati rendelete
a Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet módosításáról
Budapest Főváros Közgyűlése a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 23. § (4) bekezdés 10. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 2. §-a a következő o) ponttal egészül ki:
(E rendelet alkalmazásában)
2. § (1) A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 8. § (1) bekezdés a) pont aa) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A várakozási övezet területén a járművel történő várakozás biztosítását célzó közszolgáltatás ellenszolgáltatásaként a várakozási díj megfizetése
normál várakozási övezet esetében a megállást követően haladéktalanul, külön felhívás nélkül)
„aa) a várakozásidíj-fizetési alkalmazás útján a visszaigazolás megérkezésével, vagy”
(történik.)
(2) A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 8. § (1) bekezdés b) pont ba) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A várakozási övezet területén a járművel történő várakozás biztosítását célzó közszolgáltatás ellenszolgáltatásaként a várakozási díj megfizetése
zárt rendszerű várakozási övezet esetében)
„ba) a várakozásidíj-fizetési alkalmazás útján a visszaigazolás megérkezésével, vagy”
(történik.)
3. § (1) A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 9. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(1) A várakozási övezetekben fizetendő egyórai várakozási díj mértéke személygépkocsi, három- vagy négykerekű motorkerékpár, három- vagy négykerekű segédmotoros kerékpár, személygépkocsival vontatott pót- vagy lakókocsi és 3500 kilogramm megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó tehergépkocsi esetében:
a) az „A” várakozási övezetekben 800 forint/óra,
b) a „B” várakozási övezetekben 600 forint/óra,
c) a „C” várakozási övezetekben 400 forint/óra,
d) a „D” várakozási övezetekben 300 forint/óra. ”
(2) A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 9. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:
„(1a) Az (1) bekezdésben meghatározott díjból 25% kedvezmény illeti meg azt, aki a várakozási díjat a várakozásidíj-fizetési alkalmazás útján fizeti meg, és rendelkezik az alkalmazásban vásárolt, legalább 30 napos érvényességi idejű, a budapesti helyi közösségi közlekedés használatára jogosító, teljes árú érvényes bérlettel, azzal, hogy egy bérlettel legfeljebb egy, az alkalmazásban előre rögzített rendszámmal rendelkező személygépkocsi után vehető igénybe a kedvezmény.”
4. § A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 9. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
„(3) A 2000 kilogramm saját tömeget meghaladó személygépkocsi és a (2) bekezdés hatálya alá nem tartozó tehergépkocsi várakozási díja az (1) bekezdésben meghatározott várakozási díj kétszerese, de legfeljebb a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 15/A. § (5) bekezdése szerinti összegnek az ötvennel osztható összegre lefelé kerekített összege.”
5. § A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 10. §-a a következő (5b) bekezdéssel egészül ki:
„(5b) A költségtérítésből, illetve a várakozási díjból a kerületi önkormányzat a kérelem beadásának időpontja alapján is nyújthat kedvezményt.”
6. § (1) A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 12/A. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(3) A közösségi autóbérleti várakozási hozzájárulással rendelkező, nem 5E vagy 5Z környezetvédelmi osztályba sorolt személygépkocsi esetében a várakozási díjat havi átalányként kell megfizetni, amelynek összege minden megkezdett naptári hónap után személygépkocsinként 30 000 Ft. Az 5E vagy 5Z környezetvédelmi osztályba sorolt, közösségi autóbérleti várakozási hozzájárulással rendelkező személygépkocsi után várakozási díjat nem kell fizetni.”
(2) A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 12/A. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:
„(8) A közösségi autóbérleti várakozási hozzájárulás a várakozási tilalom alóli kivétel vonatkozásában lakossági várakozási hozzájárulásnak minősül.”
7. § A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 17. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:
„(3a) A költségtérítésből, illetve a várakozási díjból a kerületi önkormányzat a kérelem beadásának időpontja alapján is nyújthat kedvezményt.”
8. § A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 27. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(3) A (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően a gazdálkodói behajtási hozzájárulást, az áruszállítási behajtási-várakozási hozzájárulást, a közhasznú áruszállítási behajtási-várakozási hozzájárulást, a szervizszolgáltatási behajtási-várakozási hozzájárulást, az eseti behajtási-várakozási hozzájárulást
a) az „A) Budai Vár” védett övezetbe a Budapest I. Kerület Budavári Önkormányzat,
b) a „K) Normafa környéke” védett övezetbe a Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat
adja ki.”
9. § A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 29. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(4) A 15 perces időtartamot túllépő gépjármű üzembentartójának megkezdett óránként a védett övezeti alapdíj másfélszeresének megfelelő összegű várakozási díjat kell fizetnie.”
10. § A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 31. § (1)–(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(1) A Budai Vár védett övezetébe gazdálkodói behajtási hozzájárulás, áruszállítási behajtási-várakozási hozzájárulás, közhasznú áruszállítási behajtási-várakozási hozzájárulás és szervizszolgáltatási behajtási- várakozási hozzájárulás a 12 000 kilogramm megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó gépjárművekre nem adható ki.
(2) A Budai Vár védett övezetébe eseti behajtási-várakozási hozzájárulás a 12 000 kilogramm megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó gépjárművekre, valamint a 3500 kilogramm megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó autóbuszokra csak útvonaltervvel együtt adható ki.
(3) Az eseti behajtási-várakozási hozzájárulás érvényességi ideje órában és percben is meghatározható.”
11. § A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 35. §-a a következő (2b)–(2d) bekezdéssel egészül ki:
„(2b) A várakozásidíj-fizetési alkalmazásban vásárolt, legalább 30 napos érvényességi idejű, a budapesti helyi közösségi közlekedés használatára jogosító, teljes árú érvényes bérlettel rendelkező személy, annak érvényességi ideje alatt egy alkalommal, egy, az alkalmazásban előre rögzített rendszámmal rendelkező személygépkocsi után az őrzött, fizető P+R várakozóhelyen való várakozásra 6.00 óra és 22.00 óra között a várakozás időtartamától függetlenül felhasználható, legfeljebb a budapesti helyi közösségi közlekedés használatára jogosító bérlet érvényességi idejére érvényes bérletet vásárolhat a BKK vonaljegy árának egyharmadával megegyező napi díj mellett.
(2c) A parkolásüzemeltető a közösségi autóbérleti rendszer üzemeltetőjével kötött megállapodásban a közösségi autóbérleti várakozási hozzájárulással rendelkező személygépkocsiknak az őrzőtt, fizető P+R várakozóhelyen való várakozásához a (2) bekezdés h) pontjában meghatározott díjhoz képest kedvezményt biztosíthat.
(2d) A parkolásüzemeltető nem köteles a (2) bekezdés f) és h) pontja szerinti bérletet értékesíteni, ha az eset összes körülménye alapján az az őrzött, fizető P+R várakozóhely olyan telítettségéhez vezetne, amely a P+R rendeltetésnek való megfelelését veszélyezteti.”
12. § A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 39. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(1) A városrendészeti behajtási-várakozási hozzájárulás kérelemre közfeladat ellátásához
a) nyomozó hatóság, rendvédelmi szerv, nemzetbiztonsági szolgálat, a Magyar Honvédség,
b) Budapest Főváros Önkormányzata intézménye,
c) a Sándor-palota, az Országgyűlés Hivatala, a Miniszterelnöki Kabinetiroda,
d) a Budapesti és Agglomerációs Polgárőr Szervezetek Szövetsége,
e) valamely állami vagy önkormányzati szervvel kötött szerződés alapján kötelező közfeladatot Budapest közigazgatási területén ellátó, a hajléktalanellátásban vagy az állatvédelemben tevékenykedő szervezet
használatában lévő, megkülönböztető fény- és hangjelzéssel fel nem szerelt személygépkocsijaira, valamint 3500 kilogramm megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó tehergépkocsijaira adható.”
13. § A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 48. § (3a) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Nem minősül díjfizetés nélküli várakozásnak, ha a gépjármű két szomszédos kerületi önkormányzat közigazgatási területét határoló úton vagy téren, valamint ezen határoló utat vagy teret keresztező úton, a határoló úttól vagy tértől számított első útkereszteződésig várakozik és)
14. § (1) A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 1. melléklete helyébe e rendelet 1. melléklete lép.
(2) A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet 3. melléklete helyébe e rendelet 2. melléklete lép.
15. § A Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet
a) 5. § (3) bekezdésében az „a naptár szerinti munkarendtől eltérésként szombati munkavégzést ír elő, úgy ezeken a szombati napokon is az (1) bekezdésben meghatározott díjköteles” szövegrész helyébe az „a naptár szerinti munkarendtől való eltérést ír elő, úgy az (1) bekezdés tekintetében az eltérő munkarend szerinti munka- és pihenőnapok szerinti” szöveg,
b) 25. § (2) bekezdésében a „400 forint” szövegrész helyébe az „az „A” várakozási övezetre érvényes várakozási díj” szöveg,
c) 29. § (2) bekezdésében a „várakozási” szövegrész helyébe a „védett” szöveg,
d) 30. § (3) bekezdés a) pontjában a „Budapest Főváros I. kerület Budavári Önkormányzattal” szövegrész helyébe a „Budapest I. kerület Budavári Önkormányzattal” szöveg,
e) 30. § (3) bekezdés b) pontjában a „Budapest Főváros I. kerület Budavári Önkormányzattal” szövegrész helyébe a „Budapest I. kerület Budavári Önkormányzattal” szöveg,
f) 31. § (1) bekezdés bevezető szövegrészében a „Budapest Főváros I. kerület Budavári Önkormányzat” szövegrész helyébe a „Budapest I. kerület Budavári Önkormányzat” szöveg,
g) 31. § (1) bekezdés b) pontjában a „csak útvonaltervvel együtt” szövegrész helyébe a „ , valamint a 3500 kilogramm megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó autóbuszokra csak útvonaltervvel együtt” szöveg,
h) 31. § (2) bekezdésében a „Budapest Főváros I. kerület Budavári Önkormányzat” szövegrész helyébe a „Budapest I. kerület Budavári Önkormányzat” szöveg,
i) 31. § (3) bekezdésében a „Budapest Főváros I. kerület Budavári Önkormányzat” szövegrész helyébe a „Budapest I. kerület Budavári Önkormányzat” szöveg,
j) 35. § (2) bekezdés a) pontjában a „350 forint” szövegrész helyébe az „a BKK vonaljegy árával megegyező díj” szöveg,
k) 35. § (2) bekezdés b) pontjában a „105 forint” szövegrész helyébe az „a „D” várakozási övezetre érvényes várakozási díj” szöveg,
l) 35. § (2) bekezdés f) pontjában a „Húsz munkanapos bérlet: harminc egymást követő naptári napon belül felhasználható, húsz munkanapon” szövegrész helyébe a „Havi nappali bérlet: egy naptári hónapra szóló,” szöveg, az „5600 forint” szövegrész helyébe a „tizenöt napra vonatkozó nappali díjjal megegyező díj” szöveg,
m) 35. § (2) bekezdés h) pontjában a „9800 forint” szövegrész helyébe az „a havi Budapest-bérlet árának háromszorosával megegyező díj” szöveg,
n) 6. melléklet II. pont a) alpontjában a „jegykiadó automaták használatával” szövegrész helyébe az „a várakozásidíj-fizetési alkalmazás útján” szöveg,
o) 6. melléklet III. pont 1. a) alpontjában az „a várakozóhelyek 80%-ától legfeljebb 250 méteren belül kell elérhetőnek lenniük, úgy, hogy a várakozóhelyek 80%-ától legfeljebb 75 méteren belül olyan információs táblákat kell elhelyezni, amelyek tájékoztatást adnak a legközelebbi jegykiadó automata elérhetőségéről, valamint a mobiltelefonos parkolási díjfizetési rendszernek az adott övezetre érvényes kódjáról” szövegrész helyébe az „a várakozóhelyek 80%-ától legfeljebb 75 méteren belül olyan információs táblákat kell elhelyezni, amelyek legalább magyar és angol nyelven, a forgalomtechnikai kezelő által meghatározott formátum szerint tájékoztatást adnak a parkolási díj megfizetésének módjairól, valamint a mobiltelefonos parkolási díjfizetési rendszernek az adott övezetre érvényes kódjáról” szöveg,
p) 6. melléklet III. pont 3. alpontjában az „és a mobiltelefonos parkolási díjfizetéshez szükséges telefonszám meghatározásához szükséges adatokról” szövegrész helyébe az „ , amelyen tájékoztatás adható a mobiltelefonos parkolási díjfizetéshez szükséges telefonszám meghatározásához szükséges adatokról is” szöveg
lép.
16. § Hatályát veszti a Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységes kialakításáról, a várakozás díjáról és az üzemképtelen járművek tárolásának szabályozásáról szóló 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelet
a) 4. § (3) bekezdésében a „ , vagy jegykiadó automata működése esetén a jegykiadó automatán” szövegrész és az „ , illetve azt a területet, amelyre az automatából parkolójegy váltható” szövegrész,
b) 5. § (4) bekezdése,
c) 6. § c) pontja,
d) 7. § (5) bekezdése,
e) 8. § (1a) bekezdése,
f) 11. §-a,
g) 13. § (1) bekezdésében az „a gazdálkodói várakozási hozzájárulás,” szövegrész,
h) 13. § (2) bekezdésében az „ , a gazdálkodói várakozási hozzájárulást” szövegrész,
i) II/A. fejezete,
j) 14. § (4) bekezdés b) pontjának „„B) Gellérthegy”,” szövegrésze,
k) 33. § (5) bekezdése és
l) 35. § (2) bekezdés c)–e) és g) pontja,
n) 35. § (2d) bekezdésében az „f) és” szövegrész,
o) 35. § (2a) bekezdése,
p) 50/A. §-a,
q) 50/B. §-a,
r) 5. melléklet 1.1.1. pontja,
s) 5. melléklet 1.2. pontja,
t) 5. melléklet 1.3.1. pontja,
u) 5. melléklet 1.5. pontja,
v) 5. melléklet 1.6.1. pontja,
w) 5. melléklet 2.2.2. pontja,
x) 6. melléklet II. pont a) alpontjában a „ , mind a normál felhasználók, mind a területen lévő gazdálkodói várakozási hozzájárulással rendelkezők esetében” szövegrész,
y) 6. melléklet III. pont 1. alpont b)–c) és e)–f) alpontja,
z) 7. melléklet 1.5. pont c) alpontjában az „a gazdálkodói várakozási hozzájárulás,” szövegrész.
17. § (1) Ez a rendelet – a (2)–(4) bekezdésben foglalt kivétellel – 2025. január 1-jén lép hatályba.
(3) Az 1–3. §, a 11. §, a 13. §, a 15. § n)–o) pontja, valamint a 16. § a), e), m)–n) és y) pontja 2026. július 1-jén lép hatályba.
dr. Számadó Tamás |
Karácsony Gergely |
1. melléklet a 28/2024. (XII. 6.) önkormányzati rendelethez
2. melléklet a 28/2024. (XII. 6.) önkormányzati rendelethez