Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2024. (IV. 29.) önkormányzati rendelete

a Helyi Építési Szabályzatáról szóló 19/2015. (IX.1.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2024. 04. 30- 2024. 05. 01

Zalakaros Város Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2024. (IV. 29.) önkormányzati rendelete

a Helyi Építési Szabályzatáról szóló 19/2015. (IX.1.) önkormányzati rendelet módosításáról

2024.04.30.

Zalakaros Város Önkormányzat Képviselőtestülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) a) pontja és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 62. § (6) bekezdés 6. pontjában kapott felhatalmazás alapján, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021.(VII.15.) Korm. rendelet alkalmazásával, az abban megállapított államigazgatási szervek és egyéb érdekeltek véleményének kikérésével a helyi építési szabályzatról szóló 19/2015. (IX.11.) önkormányzati rendelete módosításáról a következőket rendeli el:

1. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 1. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A rendelet 1. mellékletét az 1-6 számozású, 1:4000 léptékű szabályozási tervek képezik.”

2. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 18. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„18. § (1) Az „Lk” jelű kisvárosias lakóövezetet sűrű beépítésű, több önálló rendeltetési egységet magába foglaló, elsősorban lakó rendeltetésű épületek elhelyezésére szolgál.

(2) A kisvárosias lakóterületen elhelyezhető épület - a lakó rendeltetésen kívül -:

a) kereskedelmi, szolgáltató,

b) hitéleti, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális,

c) szállás jellegű,

d) igazgatási, iroda és

e) sport rendeltetést is tartalmazhat.

(3) A kisvárosias lakóterületen a melléképítmények közül

a) közmű-becsatlakozási műtárgy,

b) hulladéktartály-tároló,

c) kerti építmény,

d) komposztáló,

e) építménynek minősülő zászlótartó oszlop elhelyezhető.

(4) A kisvárosias lakóövezet építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 1. pont tartalmazza.”

3. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 19. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„19. § (1) Az „Lke-1”, „Lke-2”, „Lke-3”, „Lke-4”, „Lke-5”, „Lke-6” és „Lke-7” jelű kertvárosias lakóövezet laza beépítésű, összefüggő nagy kertes, több önálló rendeltetési egységet magába foglaló, elsősorban lakó rendeltetésű épületek elhelyezésére szolgál.

(2) A kertvárosias lakóövezeten, 2000 m2 telekterületig 1, 2000 m2-nél nagyobb telekterület esetén legfeljebb 2 főépítmény helyezhető el, amely:

a) telkenként legfeljebb 2 lakást,

b) a helyi lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, szolgáltató,

c) hitéleti, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális,

d) kulturális,

e) szállás jellegű és

f) sport rendeltetést tartalmazhat.

(3) A kertvárosias lakóövezen a melléképítmények közül

a) közmű-becsatlakozási műtárgy,

b) hulladéktartály-tároló,

c) kerti építmény,

d) komposztáló,

e) építménynek minősülő zászlótartó oszlop elhelyezhető.

(4) A kertvárosias lakóövezeten építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 2. pont tartalmazza.”

4. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 20. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„20. § (1) Az „Lf-1”, „Lf-2”, „Lf-3” és „Lf-4” jelű falusias lakóövezet lakóépületek, a mező- és az erdőgazdasági építmények, továbbá a lakosságot szolgáló, környezetre jelentős hatást nem gyakorló kereskedelmi, szolgáltató építmények elhelyezésére szolgál.

(2) A falusias lakóövezetben elhelyezhető épület:

a) telkenként legfeljebb 2 lakást,

b) mező- és erdőgazdaság, valamint a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró gazdasági tevékenységi célú,

c) kereskedelmi, szolgáltató,

d) szállás jellegű,

e) igazgatási, iroda,

f) hitéleti, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális,

g) kulturális, közösségi szórakoztató és

h) sport rendeltetést is tartalmazhat.

(3) A falusias lakóterület építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 3. pont tartalmazza.”

5. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 21. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„21. § (1) A „Vt-1”, „Vt-2”, „Vt-3”, „Vt-4” és „Vt-5” jelű településközpont vegyes rendeltetésű övezetben elsősorban lakó és olyan települési szintű egyéb rendeltetést szolgáló épület elhelyezésére szolgál, amely nincs zavaró hatással a lakó rendeltetésre.

(2) A településközpont vegyes rendeltetésű övezetben elhelyezhető épület - a lakó rendeltetésen kívül -:

a) igazgatási, iroda,

b) kereskedelmi, szolgáltató, szállás,

c) hitéleti, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális,

d) kulturális, közösségi szórakoztató és

e) sport rendeltetést is tartalmazhat.

(3) A „Vt-5” jelű településközpont vegyes rendeltetésű övezetben elhelyezhető épület a (2) bekezdésben megfogalmazottakon túl egyéb közösségi, szórakoztató rendeltetést is tartalmazhat.

(4) A településközpont vegyes rendeltetésű övezetek építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 4. pont tartalmazza.”

6. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 22. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„22. § (1) A „Vi-1”, „Vi-2” jelű intézményi övezetben elsősorban igazgatási, nevelési, oktatási, egészségügyi, szociális, a „Vi-3” jelű intézményi terület elsősorban szállás rendeltetést szolgáló épületek elhelyezésére szolgál.

(2) Az intézményi övezetben elhelyezhető épület az (1) bekezdésben szereplő rendeltetés mellett:

a) iroda,

b) kereskedelmi, szolgáltató, szállás,

c) kulturális, közösségi szórakoztató,

d) hitéleti és

e) sport rendeltetést is tartalmazhat.

(3) A (2) bekezdés a)-e) pontjában felsorolt rendeltetést tartalmazó épületben a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakás alakítható ki

(4) Az intézményi övezetben építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 5. pont tartalmazza.”

7. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 23. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„23. § (1) A „Gksz-1”, „Gksz-2” jelű kereskedelmi, szolgáltató övezet elsősorban kereskedelmi és szolgáltató, valamint a környezetre jelentős hatást nem gyakorló gazdasági tevékenységi célú épületek elhelyezésére szolgál.

(2) A kereskedelmi, szolgáltató övezetben önálló lakó rendeltetésű épület nem helyezhető el, de a gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakás kialakítható.

(3) A kereskedelmi, szolgáltató övezetben építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 6. pont tartalmazza.

(4) A kereskedelmi szolgáltató övezetben olyan gazdasági funkció helyezhető el, mellyel kapcsolatos tevékenység épületen belül folytatható és a tevékenység nem jár épületen kívül anyagok és a gazdasági tevékenységhez kapcsolódó járművek tárolásával.”

8. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 24. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„24. § (1) A „Gip-1”, „Gip-2” jelű egyéb ipari gazdasági övezet elsősorban az ipari, az energiaszolgáltatási és a településgazdálkodás építményei elhelyezésére szolgál. A „Gip-1”, „Gip-2” és „Gip-3” jelű egyéb ipari gazdasági övezet elsősorban az ipari, az energiaszolgáltatási és a településgazdálkodás építményei elhelyezésére szolgál.

(2) Az egyéb ipari övezetben a gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakások helyezhetők el, önálló lakó rendeltetésű épület nem helyezhető el.

(3) Az egyéb ipari övezet építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 7. pont tartalmazza.

(4) Az egyéb ipari övezet építési területen a technológiai építmények magassága nem korlátozott.

(5) A „Gip-1”, „Gip-2’ jelű övezet területén új telephelyek területének legalább 50%-át fás növényzettel fedetten kell kialakítani.”

9. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 25. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„25. § (1) Az „Üü-1”, „Üü-2”, „Üü-3”, „Üü-4” jelű üdülőházas övezetben olyan - általában - kettőnél több üdülőegységet magába foglaló üdülő és szálloda rendeltetésű épület, üdülőtábor és kemping helyezhető el, amely túlnyomóan változó üdülői kör több napos tartózkodására szolgál, és elhelyezése, mérete, kialakítása, felszereltsége és infrastrukturális ellátottsága alapján az üdülési célú tartózkodásra alkalmas.

(2) Az üdülőházas üdülőövezetben építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 8. pont tartalmazza.”

10. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 26. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„26. § (1) A „Kst” jelű különleges strand övezeten elhelyezhető strand és termálfürdő funkciójához kapcsolódó épületek, kulturális, közösségi, kereskedelmi, vendéglátó és szálláshely szolgáltató épületek, valamint kemping.

(2) A különleges strand terület építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 9. pont tartalmazza.

(3) Az oldalkert előírt legkisebb méretén belül az OTÉK 35. § (1) bekezdésében meghatározottakon túl elhelyezhető a szomszédos telekkel illetve annak épületével kapcsolatot biztosító közlekedő építmény illetve épületrész, a szükséges tűzterjedés elleni védelem kialakításával.

(4) A 264/18 hrsz.-ú terület ’b’ alrészletének igénybevétele esetén a területen található természeti értékek megőrzése érdekében az igénybevételt megelőzően 2010-ben a Zöld Zala Természetvédelmi Egyesület által a helyi védelemre javasolt értékekre készített kezelési tervet kell felülvizsgálni az érintett területre vonatkozóan és a terület előkészítését e kezelési terv alapján lehet megvalósítani.”

11. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 27. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„27. § (1) A „Ksp” jelű különleges sport övezetben olyan terület, melyen sportépítmény, valamint a hozzá kapcsolódó szálláshely szolgáltató, szociális, tároló és vendéglátó épület helyezhető el.

(2) A különleges sport övezet építési használatának megengedett felső határai és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 10. pont tartalmazza.”

12. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 28. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„28. § (1) A „Kk” jelű különleges kemping övezetben elhelyezhetők a kemping szolgáltatásaihoz szükséges kereskedelmi, vendéglátó, szálláshely szolgáltató, szociális és tároló épületek.

(2) A „Kk” jelű különleges kemping övezet építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 11. pont tartalmazza.”

13. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 29. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„29. § (1) A „Ksz” jelű különleges, szakrális övezetben hitéleti és közösségi szociális (nyilvános WC) rendeltetésű épület helyezhető el.

(2) A „Ksz” jelű különleges szakrális övezetben építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 12. pont tartalmazza.

(3) A „Ksz” jelű különleges szakrális övezetben

a) a Bodahegyi út ás a patak közötti telekterületen parkolóhelyek létesíthetők,

b) az ingatlanon kerítés nem létesíthető,

c) az ingatlanon kialakult gyalogutakon a közhasználat biztosítandó.”

14. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet II. Fejezete a következő alcímmel egészül ki:

„24/A. Különleges parkolóház terület

29/A. § (1) A „Kp” jelű különleges parkolóház övezetben parkolóház helyezhető el, mely épület kereskedelmi, szolgáltató rendeltetést is tartalmazhat.

(2) A „Kp” jelű különleges parkolóház övezet építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 13. pont tartalmazza.”

15. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 30. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„30. § (1) A közlekedés és a közmű elhelyezésére szolgáló övezet az országos és a helyi közút, a kerékpárút, a gépjármű várakozóhely (parkoló) – a közterületnek nem minősülő telken megvalósuló kivételével –, a járda és gyalogút (sétány), köztér, mindezek csomópontja, vízelvezetési rendszere és környezetvédelmi építményei, a közúti, a kötöttpályás, a vízi és a légi közlekedés, továbbá a közmű és a hírközlés építményei elhelyezésére szolgál. Különösen elhelyezhetők a közlekedést kiszolgáló

a) közlekedési építmények, közúti jelzőtáblák,

b) közművek, hírközlési és környezetvédelmi építmények,

c) hirdetőberendezések, valamint

d) utcabútorok, szobrok és emlékművek.

(2) A település közigazgatási területén belül a közlekedési hálózatot a 6. melléklet 14. pontban foglaltak szerint kell kialakítani.

(3) A szabályozási terven építési hellyel jelölt területen elhelyezhető parkolóház és hozzá kapcsolódó kereskedelmi szolgáltató rendeltetés.

(4) A közművezetékeket és közműlétesítményeket közlekedési és közműterületen kell elhelyezni, ettől eltérő elhelyezés csak szolgalmi vagy vezetékjog biztosítás mellett engedélyezhető.

(5) A repülőtér jelölt akadályoztatási területén tervezett építmény magassági méretét a Nemzeti Közlekedési Hatóság Légügyi Hivatalával egyeztetni szükséges.”

16. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 31. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„31. § (1) A „Zk”, „Zp-1” és a „Zp-2” jelű zöldterület állandóan növényzettel fedett közterület, amely a település klimatikus viszonyainak megőrzését, javítását, ökológiai rendszerének védelmét, a pihenést és testedzést szolgálja.

(2) A „Zk” és a „Zp-1” jelű zöldterületen elhelyezhető a terület rendeltetésszerű használatához szükséges építmény és vendéglátó rendeltetést tartalmazó épület.

(3) A „Zp-2” jelű zöldterületen a tó és a környezetéhez tartozó létesítmények,

a) látogatóközpont;

b) vendéglátó létesítmények,

c) sport létesítmények; valamint ezekhez szükséges tárolók helyezhetők el.

(4) A zöldterület építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 15. pont tartalmazza.

(5) A zöldterületen elhelyezett építmények területét és az építményeket csak a bérleti szerződés legalább tízévenkénti megújításával lehet bérbe adni.

(6) Zöldterületen ingatlan tulajdonjogát kizárólag a települési önkormányzat vagy a magyar állam szerezheti meg közfeladat ellátása céljából. A zöldterület közcélú használata - a legszükségesebb vagyonvédelmi intézkedések kivételével - nem korlátozható.”

17. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 32. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„32. § (1) Az „Eg-1”, „Eg-2”, „Eg-3”, „Eg-4”, „Eg-5”, „Eg-6”, „Eg-7”, „Eg-8”, „Eg-9”, „Eg-10”, „Eg-11”, „Eg-12, Eg-13” jelű gazdasági erdő övezete erdő céljára szolgáló terület.

(2) Az „Eg” jelű gazdasági erdő övezetében a Natura2000 természeti védettséggel nem érintett területeken az erdőgazdálkodással és vadászattal összefüggő, az előzőekhez kapcsolódó turisztikai épület, valamint közmű és út építmények helyezhetők el. A Natura2000 természeti védettséggel nem érintett területeken közmű építmény és út kivételével építményt és épületet elhelyezni nem lehet.

(3) Az „Eg” jelű gazdasági erdő övezetére vonatkozó építési és telekalakítási szabályok, valamint a települési övezetet érintő kiemelt térségi övezetek szabályait a 6. melléklet 16. pont tartalmazza.

(4) A települési övezetekre a (3) bekezdés táblázata szerinti, a Btv. kiemelt térségi övezeteire vonatkozó előírásokat kell alkalmazni.

(5) A szőlő művelési ágban történő hasznosítás - a szőlő termőhelyi kataszteri területbe is besorolt területeken - az erdészeti hatóság által engedélyezhető.

(6) A védőerdők kivételével kerítést létesíteni csak természetvédelmi, vadgazdálkodási, illetve erdőgazdálkodási célból szabad.

(7) Új vadaskert létesítése nem engedélyezhető.

(8) Terepmotorozás, terepautózás nem engedélyezhető.

(9) Az erdőtelepítés megvalósulásáig az övezetben csak az erdőtelepítés lehetőségét megőrző területhasználat folytatható, az erdőtelepítést az élőhelynek megfelelő, természetesen kialakult őshonos fafajokból álló erdőfoltok megőrzésével kell végezni.”

18. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 33. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„33. § (1) Az "EV-0", „Ev-1”, „Ev-2”, „Ev-3”, „Ev-4” és „Ev-5” jelű övezet védelmi rendeltetésű erdő céljára szolgáló terület.

(2) Az „Ev” jelű védelmi erdő övezetében közmű építmény és út kivételével építményt és épületet elhelyezni nem lehet.

(3) Az „Ev” jelű gazdasági erdő övezetére vonatkozó telekalakítási szabályok, valamint a települési övezetet érintő kiemelt térségi övezetek szabályait a 6. melléklet 17. pont tartalmazza.

(4) A települési övezetekre a (3) bekezdés táblázata szerinti, a Btv. kiemelt térségi övezeteire vonatkozó előírásokat kell alkalmazni.

(5) Új vadaskert létesítése nem engedélyezhető.

(6) Terepmotorozás, terepautózás nem engedélyezhető.

(7) Az erdőtelepítést az élőhelynek megfelelő, természetesen kialakult őshonos fafajokból álló erdőfoltok megőrzésével kell végezni.”

19. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 33/B. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„33/B. § (1) Az „Ek” jelű közjóléti erdő övezetében az erdő rendeltetéséhez kapcsolódó oktatási, ismeretterjesztő, turisztikai, üdülő, sport és ezekkel összefüggő szolgáltató építmények helyezhetők el.

(2) Az erdőövezetek telkein az építési használat megengedett felső határértékeinek szabályait a 6. melléklet 18. pont tartalmazza.”

20. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 34. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„34. § (1) (1) Az általános mezőgazdasági rendeltetésű területek „Má-1”, „Má-2”, „Má-3”, „Má-4”, „Má-5”, „Má-6”, „Má-7”, „Má-8”, „Má-9”, „Má-10”, „Má-11” és „Má-12” jelű övezetekre tagolódnak.

(2) Az általános mezőgazdasági övezet területén a Natura2000 természeti védettséggel nem érintett területeken továbbá az Má-12 jelű övezet kivételével

a) szántóművelési ágban lévő területen a terület rendeltetésszerű használatát szolgáló gazdasági építmény, gyepművelési ágban lévő területen hagyományos, almos állattartó épület építhető;

b) a szőlőművelési ágban lévő területen a szőlőtermelést, borászatot és a borturizmust szolgáló, a lakófunkciót is kielégítő épület, gyümölcsművelési ágban lévő területen a termelést, feldolgozást szolgáló, a lakófunkciót is kielégítő épület helyezhető el;

c) épületet létesíteni csak a legalább 80%-ban művelt telken lehet, ahol a beépítés feltételeként az a művelési ág fogadható el, amely a telek művelt területének 60%-án meghatározó, azon a vegyes művelésű telken, ahol egyik művelési ág sem éri el a 60%-ot, a legszigorúbb beépítési szabályokkal rendelkező művelési ágra vonatkozó előírás szerint lehet építeni;

d) állattartó telepet, a családi szükségletet meghaladó állattartást szolgáló épületet felszíni vizektől legkevesebb 200 m távolságra lehet elhelyezni;

e) lakókocsi, lakó, vagy gazdasági rendeltetésű konténer nem helyezhető el.

(3) A Natura2000 természeti védettséggel érintett területeken közmű építmény és út kivételével építményt és épületet elhelyezni nem lehet.

(4) Az Má-12 jelű általános mezőgazdasági övezet területén

a) művelés alól kivett telkek esetében legfeljebb egy darab kétlakásos lakóépület és kapcsolódó tároló épület,

b) művelés alatt álló mezőgazdasági telek esetében az a) pontban foglaltakon túl a mezőgazdasági műveléshez kapcsolódó gazdasági épületek helyezhetők el.

(5) Az „Má-1” jelű övezet területén új gazdasági telephely, birtokközpont legalább 2 ha területű telken alakítható ki – Zalakaros és a szomszédos települések közigazgatási területéhez tartozó - legalább 50 ha összterületű, több telekből álló birtok esetén. Birtokközpont területén a birtokközpont rendeltetésszerű használatát szolgáló, a lakófunkciót is kielégítő épület helyezhető el.

(6) Az általános mezőgazdasági övezetek területén az 3. függelék szerinti, a település átlagánál jobb minőségű termőföldet építmény elhelyezése céljából felhasználni (a helyhez kötött létesítmények kivételével), e célból művelés alól kivonni nem lehet.

(7) Az általános mezőgazdasági terület övezetére vonatkozó építési és telekalakítási szabályok, valamint a települési övezetet érintő kiemelt térségi övezetek szabályait a 6. melléklet 19. pont tartalmazza.

(8) Az „Má-1”, „Má-5”, „Má-8” és „Má-10” jelű övezetekben a mezőgazdasági technológiai építmények, különösen

a) gabonaszárító berendezés,

b) siló,

c) víztorony, valamint

d) takarmánytároló szín

e) magassága nem korlátozott.

(9) Az Má-2, Má-4, Má-5, Má-7, Má-8, Má-10 és Má-11 jelű általános mezőgazdasági övezetekben 600 m2-nél nagyobb bruttó alapterületű, legalább 4,5 m átlagos belmagasságú, jellemzően összefüggő légterű épület, csarnok nem helyezhető el.”

21. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 36. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„36. § (1) A kertes mezőgazdasági rendeltetésű területek „Mk-1”, „Mk-2”, „Mk-3” „Mk-4”, „Mk-5” és „Mk-6” jelű övezetekre tagolódnak. Az „Mk-3” jelű kertes mezőgazdasági övezet területét a szabályozási tervben jelöltek szerint „Mk-3-Eg” jelű erdő alövezet érinti.

(2) Az „Mk-2”, „Mk-3” és „Mk-4” jelű övezetekben a kert, szőlő és gyümölcsös ágban nyilvántartott telkek területén elhelyezhető telkenként legfeljebb egy, a műveléssel összefüggő gazdasági épület, valamint terepszint alatti építmény (pince). Szakrális építmény (kápolna, kereszt, kőkép, stb.) a telek méretétől függetlenül, beépítettségben, építménymagasságban korlátozás nélkül elhelyezhető. Az Mk-1, Mk-5 és Mk-6 jelű övezetekben az előzőeken túl 3000m2-nél nagyobb telekterület esetén lakóépület is elhelyezhető.

(3) A kertes mezőgazdasági övezetek területén a művelési ágtól függetlenül, lakókocsi, lakó, vagy gazdasági rendeltetésű konténer nem helyezhető el.

(4) A kertes mezőgazdasági övezetekre vonatkozó építési és telekalakítási szabályok, valamint a települési övezetet érintő kiemelt térségi övezetek szabályait a 6. melléklet 20. pont tartalmazza.

(5) Terepszint alatti építmény bruttó alapterülete a telek területének 10 %-át nem haladhatja meg.

(6) Az „Mk-1” és „Mk-2” jelű kertes mezőgazdasági területen műveltnek az a telek minősül, ahol a telek legalább 80%-án intenzív kertészeti kultúra található.

(7) Az „Mk-3” és „Mk-4” jelű kertes mezőgazdasági területen műveltnek az a telek minősül, ahol az erdő alövezettel nem érintett telekrész legalább 80%-a szőlő művelésű.

(8) Az „Mk-4” jelű kertes mezőgazdasági területen a vízerózió csökkentése érdekében:

a) a területhasználatok során a meglévő többszintes növényállomány megőrzése, a hiányzó növényállomány pótlása, támasztó gyökérzete védelme;

b) az utak, telken belüli feltáró utak, ösvények, egyéb nyomvonalak nyomvonalvezetésének kialakításánál, illetve az utak műtárgyai paraméterei és műszaki megoldásai meghatározásánál is kiemelt feladat a lehullott csapadék visszatartása, a talajba beszivárogni nem tudó víz elvezetésének késleltetése, ezzel a talajvédelem érdekeinek érvényesítése;

c) biztosítani kell a kialakult felszín megváltoztatásának legkisebb mértékét, a lemosódások elkerülését, a hegy természetes kontúrjának és felszínének széleskörű megőrzését.

(9) A kertes mezőgazdasági területen kerítést és közműépítményt elhelyezni az út tengelyétől számított 4 méteren, gazdasági épületet pedig az út tengelyétől számított 8 méteren túl lehet.

(10) Az „Mk-3-Eg” jelű erdő alövezet területén épület nem helyezhető el.”

22. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 40. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„40. § (1) A „Kb-p” jelű különleges pincesor övezet olyan terület, melyen építeni csak a legalább 80%-ban szőlőműveléssel hasznosított telken, kizárólag a szőlőművelést, szőlőfeldolgozást, bortárolást vagy a borturizmust szolgáló, vendéglátó és szálláshely szolgáltató-, lakófunkciót is kielégítő épületet lehet. Ezen túl szőlőműveléssel nem hasznosított területen is elhelyezhető a telek méretétől függetlenül szakrális építmény (kápolna, kereszt, kőkép stb.), amely a szőlőhegyek tájképéhez hagyományosan hozzátartozó tájképformáló elem.

(2) A szőlőművelés tényét a terület pontosan meghatározott százalékában az illetékes hegybíró nyilatkozatával kell igazolni.

(3) A „Kb-p” jelű különleges pincesor övezet építési használatának megengedett felső határai és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 21. pont tartalmazza.”

23. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 41. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„41. § (1) A „Kb-szE” jelű különleges szennyvíz tisztító övezet területén a hulladékkezeléssel és elhelyezéssel kapcsolatos építmények helyezhetők el.

(2) A „Kb-szE” jelű különleges szennyvíz tisztító övezet építési használatának megengedett felső határai és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 22. pont tartalmazza.”

24. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 42. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„42. § (1) A „Kb-sp” jelű különleges sport terület övezete olyan terület, melyen sportépítmény, valamint a hozzá kapcsolódó szociális, tároló és vendéglátó épület helyezhető el.

(2) A különleges sport terület építési használatának megengedett felső határai és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 23. pont tartalmazza.”

25. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 43. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„43. § (1) A „Kb-m” jelű különleges malom övezete olyan terület, mely lakóépületek, a mező- és az erdőgazdasági építmények, továbbá a lakosságot szolgáló, környezetre jelentős hatást nem gyakorló kereskedelmi, szolgáltató építmények elhelyezésére szolgál.

(2) A különleges malom terület építési használatának megengedett felső határai és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 24. pont tartalmazza.”

26. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 43/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„43/A. § (1) A „Kb-ü” jelű különleges üdülő övezet olyan terület, melyen vendéglátó és szálláshely szolgáltató épületet, valamint ezekhez kapcsolódó kiszolgáló építményeket lehet elhelyezni.

(2) A „Kb-ü” jelű különleges üdülő övezet építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 25. pont tartalmazza.”

27. § A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 43/B. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„43/B. § (1) A „Kb-h” jelű különleges hegy övezet olyan terület, melyen vendéglátó és szálláshely szolgáltató épületet, valamint ezekhez kapcsolódó kiszolgáló építményeket lehet elhelyezni.

(2) Építési telken elhelyezhető legfeljebb egy vendéglátó és szálláshely szolgáltató épület, legfeljebb 150 m2 beépített területtel. További épületek beépített területe legfeljebb 35 m2, melyek rendeltetése szálláshely és gazdasági funkció.

(3) A „Kb-h” jelű különleges hegy övezet építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályait a 6. melléklet 26. pont tartalmazza.

(4) Az övezet területén kialakított zöldterületeken kert, gyümölcsös és szőlő művelés folytatható.”

28. § (1) A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 1. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.

(2) A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 3. melléklete helyébe a 2. melléklet lép.

(3) A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet 5. melléklete helyébe a 3. melléklet lép.

(4) A Helyi Építési Szabályzatról szóló 19/2015 (IX.11.) önkormányzati rendelet a 4. melléklet szerinti 6. melléklettel egészül ki.

29. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

1. melléklet a 7/2024. (IV. 29.) önkormányzati rendelethez

1. melléklet

2. melléklet a 7/2024. (IV. 29.) önkormányzati rendelethez

Nyilvántartott régészeti lelőhelyek jegyzéke:

A

B

C

1

Régészeti lelőhely nyilvántartási száma

Régészeti lelőhely
elnevezése

hrsz

2

40797

Fürdő

287/6, 282, 281, 271, 284/2, 286, 285, 287/4, 280, 273, 274, 277, 278, 276/2, 276/1, 287/1, 279, 275

3

40798

Homokbánya

1440, 1434, 1435, 1436, 1437, 1438, 1439/1, 1442, 1441, 1468

4

40799

Paphegy

1451, 09/62, 1459/2, 1460/2, 1461/2, 1462/2, 1462/1, 1461/1, 1460/1, 1459/1, 1458/1, 1457/1, 1456/1, 1455/1, 1592, 1454/2, 1455/2, 1456/2, 1457/2, 1458/2, 1454/1, 1453, 1452

5

40800

É-i településvég

1524/1, 023/54, 1524/5, 1524/6, 1524/7, 1524/8, 1524/2, 1524/3, 1524/4

6

40802

Kápolnai-dűlő

023/5, 023/6, 023/7, 023/8, 023/56

7

40814

Behiák-puszta

0133/1, 0131/6, 0131/7, 0131/4, 0133/2, 0133/3, 0133/4, 0147/41, 0146/2, 0147/42, 0147/43, 0148, 0147/38, 0147/39, 0147/40, 0147/44, 0147/45, 0147/46, 0147/47, 0147/48, 0147/37, 0147/36, 0147/35, 0147/34, 0147/33, 0147/32, 0147/31, 0147/30, 0147/49, 0147/50, 0147/51, 0147/52, 0147/53, 0147/54, 0147/55, 0147/56, 0147/57, 0147/58, 0147/59, 0147/60, 0147/61, 0147/62, 0147/63, 0147/64, 0147/65, 0147/3, 0147/4, 0147/5, 0147/6, 0147/7, 0147/8, 0147/9, 0147/10, 0131/3, 0131/1, 0132

3. melléklet a 7/2024. (IV. 29.) önkormányzati rendelethez

5. melléklet
Zalakaros Város területén a termőföldek átlagos minőségét a következő táblázat tartalmazza:

A

B

C

1

Művelési ág

Átlagos minőség

Beépíthető termőföldek minőségi osztálya

2

szántó

23,06 K/ha

3,4

3

legelő

9,21 K/ha

1,2

4

rét

25,92 K/ha

2-4

5

gyümölcsös

42,04 K/ha

2,3

6

kert

21,78 K/ha

2,3,6

7

szőlő

72,08 K/ha

1

8

erdő

6,90 K/ha

3,4

9

fásított terület

6,64 K/ha

3,4

4. melléklet a 7/2024. (IV. 29.) önkormányzati rendelethez

1. A kisvárosias lakóövezet építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályai:

A

B

1

Lk

2

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

30m, 1200 m2

3

Beépíthető legkisebb telek területe

kialakult

4

beépítési mód:

Szabadon álló

5

Megengedett legnagyobb beépítettség

55 %

6

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

Homlokzatmagasság: 12,0 m
Épületmagasság: 10,0 m

7

Oldalkert szélességének legkisebb mérete

4 m

8

Hátsókert szélességének legkisebb mérete

6 m

9

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

50 %

10

Terepszint alatti építés mértéke és helye

A beépíthető terület + 30 %

2. A kertvárosias lakóövezeten építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályai:

A

B

C

D

E

F

G

1

Lke-1, Lke-3

Lke-2

Lke-4

Lke-5

Lke-6

Lke-7

2

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

20m, 720 m2

20m, 720 m2

20m, 1100 m2

-

20m, 720 m2

20m, 720 m2

3

Beépíthető legkisebb telekszélesség az épület elhelyezésével érintett telekrészen és terület

kialakult

kialakult

14m, 400 m2

kialakult

kialakult

720 m2

4

beépítési mód:

Oldalhatáron álló

Szabadon álló

Oldalhatá-ron álló

Szabadon álló

Oldalhatár-on álló

Szabadon álló

5

Megengedett legnagyobb beépítettség

500 m2 telekterületig 30 %,
500-1000 m2 feletti területre vetítetten további 20 %, 1000 m2 feletti területre vetítetten további 10 %

500 m2 telekterületig 30 %,
500-1000 m2 feletti területre vetítetten további 20 %, 1000 m2 feletti területre vetítetten további 10 %

20 %

30 %

720 m2 telekterületig 30 %,
720 m2 feletti területre vetítetten további 10 %

720 m2 telekterületig 30 %,
720 m2 feletti területre vetítetten további 10 %

6

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

Homlokzatmagasság: 6,5 m
Épületmagasság: 5,0 m

Homlokzatmagasság: 6,5 m
Épületmagasság: 5,0 m

Homlokzatmagasság: 5,5 m
Épületmagasság: 4,5 m

Homlokzatmagasság: 8,5 m
Épületmagasság: 7,5 m

Homlokzatmagasság: 6,5 m
Épületmagasság: 5,0 m

Homlokzatmagasság: 6,5 m
Épületmagasság: 5,0 m

7

Oldalkert legkisebb mértéke

14 m-nél szűkebb telek esetén 4,5 m,
14 m-nél szélesebb telek esetén 5,0 m


2,5 m [1]

4,5 m

3,0 m

5,0 m

3,0 m

8

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

50 %

50 %

60 %

50 %

50 %

50 %

3. A falusias lakóterület építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályai:

A

B

C

D

E

1

Lf-1

Lf-2

Lf-3

Lf-4

2

A Btv. kiemelt térségi övezetre vonatkozó előírásai.

-

-

-

Ö-3

3

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

18m, 1000 m2

20m, 1000 m2

18m, 1000 m2

20m, 1000 m2

4

Beépíthető legkisebb telek területe

kialakult

1000 m2

kialakult

1000 m2

5

beépítési mód:

Oldalhatáron álló

Oldalhatáron álló

Oldalhatáron álló

Oldalhatáron álló

6

Megengedett legnagyobb beépítettség

500 m2 telekterületig 30 %,
500-1000 m2 feletti területre vetítetten további 20 %, 1000 m2 feletti területre vetítetten további 10 %

500 m2 telekterületig 30 %,
500-1000 m2 feletti területre vetítetten további 20 %, 1000 m2 feletti területre vetítetten további 10 %


20 %


500 m2 telekterületig 30 %,
500-1000 m2 feletti területre vetítetten további 20 %, 1000 m2 feletti területre vetítetten további 10 %

7

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

Lakóépület és azzal egybeépített gazdasági épület esetén:
Homlokzatmagasság: 6,0 m
Épületmagasság: 5,0 m
Különálló, nem utcafronti gazdasági épület esetén:
Homlokzatmagasság: 6,0 m
Épületmagasság: 5,5 m

Lakóépület és azzal egybeépített gazdasági épület esetén:
Homlokzatmagasság: 6,0 m
Épületmagasság: 5,0 m
Különálló, nem utcafronti gazdasági épület esetén:
Homlokzatmagasság: 6,0 m
Épületmagasság: 5,5 m

Lakóépület és azzal egybeépített gazdasági épület esetén:
Homlokzatmagasság: 6,0 m
Épületmagasság: 5,0 m
Különálló, nem utcafronti gazdasági épület esetén:
Homlokzatmagasság: 6,0 m
Épületmagasság: 5,5 m

Lakóépület és azzal egybeépített gazdasági épület esetén:
Homlokzatmagasság: 6,0 m
Épületmagasság: 5,0 m
Különálló, nem utcafronti gazdasági épület esetén:
Homlokzatmagasság: 6,0 m
Épületmagasság: 5,5 m

8

Oldalkert legkisebb mértéke

14 m-nél szűkebb telek esetén 4,0 m,
14 m-nél szélesebb telek esetén 5,0 m

5,0 m

5,0 m

5,0 m

9

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

50 %

50 %

60 %

50 %

4. A településközpont vegyes rendeltetésű övezetben építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályai:

A

B

C

D

E

F

1

Vt-1

Vt-2

Vt-3

Vt-4

Vt-5

2

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

20m, 300 m2

20m, 800 m2

500 m2

30m,1500 m2

-, 180m2

3

Beépíthető legkisebb telek területe

kialakult

kialakult

500 m2

1500 m2

kialakult

4

beépítési mód:

Oldalhatáron álló

Zártsorú

zártsorú

szabadonálló

zártsorú

5

Megengedett legnagyobb beépítettség

40 %

60%

80 %

40%

100%

6

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

Homlokzatmagasság: 7,5 m
Épületmagasság: 7,5 m

Homlokzatmagasság: 13,5 m
Épületmagasság: 12,5 m

Homlokzatmagasság: 11,0 m
Épületmagasság: 10,0 m

Homlokzatmagasság: 12,0 m
Épületmagasság: 10,0 m

Homlokzatmagasság: 11,0 m
Épületmagasság: 10,0 m

7

Oldalkert legkisebb mértéke

5,0 m

-

-

5,0 m

-

8

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

30 %

10 %

10 %

30%

0%

9

Előkert legkisebb mértéke

Illeszkedés szabálya szerint

Illeszkedés szabálya szerint

0,0 m

5,0 m

0,0 m

5. Az intézményi övezetben építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályai:

A

B

C

D

1

Vi-1

Vi-2

Vi-3

2

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

25, 1500 m2

25m, 1000 m2

kialakult

3

Beépíthető legkisebb telek területe

kialakult

kialakult

kialakult

4

beépítési mód:

szabadon álló

szabadon álló

szabadon álló

5

Megengedett legnagyobb beépítettség

60 %

50 %

80%

6

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

Homlokzatmagasság: 12,5 m
Épületmagasság: 10,5 m

Homlokzatmagasság: 9,5 m
Épületmagasság: 7,5 m

Homlokzatmagasság: 18,0 m
Épületmagasság: 14,0 m

7

Oldalkert legkisebb mértéke

5,0 m

3,0 m

-

8

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

A be nem épített terület 50 %-a

A be nem épített terület 50 %-a

A be nem épített terület 50 %-a

9

Előkert legkisebb mértéke

0,0 m

0,0 m

0,0 m

6. A kereskedelmi, szolgáltató övezetben építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályai:

A

B

C

1

Gksz-1

Gksz-2

2

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

25m, 2000 m2

,- 500 m2

3

Beépíthető legkisebb telek területe

kialakult

kialakult

4

beépítési mód:

oldalhatáron álló

szabadon álló

5

Megengedett legnagyobb beépítettség

60 %

60 %

6

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

Épületmagasság: 7,5 m

Épületmagasság: 6,0 m

7

Oldalkert legkisebb mértéke

5,0 m

3,0 m

8

Hátsókert legkisebb mértéke

6,0 m

3,0 m

9

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

20 %

20 %

7. Az egyéb ipari övezet építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályai:

A

B

C

D [2]


1

Gip-1

Gip-2

Gip-3

2

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

30m, 3000 m2

20m, 2000 m2

20m, 2000 m2

3

Beépíthető legkisebb telek területe

kialakult

kialakult

kialakult

4

beépítési mód:

Szabadon álló

Oldalhatáron álló

Szabadon álló

5

Megengedett legnagyobb beépítettség

30 %

30 %

40%

6

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

Épületmagasság: 10,5 m

Épületmagasság: 7,5 m

Épületmagasság: 7,5 m

7

Oldalkert legkisebb mértéke

5,0 m

4,0 m

4,0 m

8

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

50 %

50 %

30%

8. Az üdülőházas üdülőövezetben építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályai:

A

B

C

D

E

Üü-1

Üü-2

Üü-3

Üü-4

1

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

50 000 m2

40m, 3000 m2

60m, 10000 m2

40m, 3000 m2

2

Beépíthető legkisebb telek szélessége és területe

50 000 m2

30m, 2500 m2

10 000 m2

30m, 2500 m2

3

beépítési mód:

Szabadon álló

Szabadon álló

Szabadon álló

Szabadon álló

4

Megengedett legnagyobb beépítettség

10 %

30 %

25 %

40 %

5

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

Homlokzat-magasság:
9,5 m
Épületmagasság: 7,5 m

Homlokzat-magasság:
12,5 m
Épületmagasság: 10,5 m

Homlokzat-magasság:
17,0 m
Épületmagasság: 15,0 m

Homlokzat-magasság:
12,0 m
Épületmagasság: 10,5 m

6

Oldalkert legkisebb mértéke

10,0 m

5,0 m

10,0 m

5,0 m

7

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

40 %

40 %

40 %

40 %

9. A különleges strand terület építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályai:

A

B

1

Kst

2

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

1500 m2

3

Beépíthető legkisebb telek területe

1500 m2

4

Beépítési mód:

szabadonálló

5

Megengedett legnagyobb beépítettség

40 %

6

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

Épületmagasság: 18,0 m

7

Oldalkert legkisebb mértéke

3,0 m

8

Előkert legkisebb mértéke

0,0 m

9

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

40 %

10

A Btv. kiemelt térségi övezetre vonatkozó előírásai

SZ-1

10. A különleges sport övezet építési használatának megengedett felső határai és telekalakítási szabályai:

A

B

C

1

Ksp-1

Ksp-2

2

A Btv. kiemelt térségi övezetre vonatkozó előírásai.

-

Ü1

3

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

Övezet területe

50000 m2

4

Beépíthető legkisebb telek területe

Övezet területe

50000 m2

5

Beépítési mód:

Szabadon álló

Szabadon álló

6

Megengedett legnagyobb beépítettség

30 %

10 %

7

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

Épületmagasság: 10,5 m

Épületmagasság: 10,5 m

8

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

40%

40%

11. A „Kk” jelű különleges kemping övezet építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályai:

A

B

1

Kk

2

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

Övezet területe

3

Beépíthető legkisebb telek területe

kialakult

4

beépítési mód:

Szabadon álló

5

Megengedett legnagyobb beépítettség

10 %

6

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

Épületmagasság: 7,5 m

7

Oldalkert legkisebb mértéke

6,0 m

8

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

60 %

12. A „Ksz” jelű különleges szakrális övezetben építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályai:

A

B

1

Ksz

2

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

Övezet területe

3

Beépíthető legkisebb telek területe

kialakult

4

beépítési mód:

Szabadon álló

5

Megengedett legnagyobb beépítettség

20 %

6

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

Épületmagasság: 7,5 m

7

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

50 %

13. A „Kp” jelű különleges parkolóház övezet építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályai:

A

B

1

Kp

2

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

Övezet területe

3

Beépíthető legkisebb telek területe

Kialakult

4

beépítési mód:

Zártsorú

5

Megengedett legnagyobb beépítettség

40 %

6

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

Épületmagasság: 12,5 m

7

Előkert legkisebb mértéke

-

8

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

40 %

14. A település közigazgatási területén belül a közlekedési hálózatot az alábbi táblázatban foglaltak szerint kell kialakítani:

A

B

C

D

E

F

G

1.

Út jele (száma, neve, vagy helyrajzi száma)

Útkategória

Szabályozási szélesség, (védőtávolság)

Közúti tervezési osztály
(KTSZ szerint)

Úthálózati szerep
( OTÉK szerint)

Tulajdonos

Szabályozási szélesség mintakeresztszelvénnyel igazolandó

2.

KÖu-1 - 7522 jelű (Galambok - Zalaapáti) összekötő út

K.V.

20m (50-50m)

összekötő út

Országos mellékút

Állami

igen (1)

B.V.

min. 15m

gyűjtőút

igen (2)

3.

KÖu-2 - 7522 jelű (Galambok - Zalaapáti) összekötő út
városi elkerülő kiváltott szakasz

K.V.

min. 24m (50-50m)

összekötő út

Országos mellékút

Állami

igen (3)

4.

KÖu-3 - 7521 jelű (Zalakomár - Zalakaros) összekötő út

K.V.

(50-50m)

összekötő út

Állami

B.V.

min. 14m

gyűjtőút

Állami

igen (2)

5.

KÖu-4 - Zalakaros - Újudvar összekötő út

K.V.

(50-50m)

összekötő út

Állami

B.V.

16m

gyűjtőút

Állami

igen (4)

6.

KÖu-5 - 7511 jelű (Zalakomár-Nagykanizsa) összekötő út

K.V.

(50-50m)

összekötő út

Állami

7.

KÖu-6 - helyi gyűjtőút (Rákóczi utca)

K.V.

14m (25-25m)

gyűjtőút

Helyi gyűjtőút

Önkormányzati

igen (5)

B.V.

min. 11m

Önkormányzati

igen (6)

8.

KÖu-7 - helyi gyűjtőút (Park utca)

B.V.

min. 14m

Önkormányzati

igen (2)

9.

KÖu-8 - helyi gyűjtőút (Panoráma út - Csermely utca)

B.V.

min. 10m

Önkormányzati

igen (6)

10.

KÖu-9 - helyi gyűjtőút (287/5 út)

K.V.

30m (25-25m)

Önkormányzati

B.V.

28m

11.

KÖu-10 jelű lakóterületi kiszolgáló út

B.VI.

min. 14m

Lakóút

Kiszolgáló út

Önkormányzati

12.

KÖu-11 jelű lakóterületi kiszolgáló út

16m

13.

KÖu-12 jelű lakóterületi kiszolgáló út

16m

14.

KÖu-13 jelű lakóterületi kiszolgáló út

16m

15.

KÖu-14 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 11m

igen (6)

16.

KÖu-15 jelű lakóterületi kiszolgáló út

16m

17.

KÖu-16 jelű lakóterületi kiszolgáló út

16m

18.

KÖu-17 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 16m

19.

KÖu-18 jelű lakóterületi kiszolgáló út

9m

igen (7)

20.

KÖu-19 jelű lakóterületi kiszolgáló út

16m

21.

KÖu-20 jelű lakóterületi kiszolgáló út

16m

22.

KÖu-21 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 9m

igen (7)

23.

KÖu-22 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 12m

24.

KÖu-23 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 6m

igen (8)

25.

KÖu-24 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 6m

igen (8)

26.

KÖu-25 jelű lakóterületi kiszolgáló út

8m

igen (9)

27.

KÖu-26 jelű lakóterületi kiszolgáló út

8m

igen (9)

28.

KÖu-27 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 9m

igen (7)

29.

KÖu-28 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 14m

30.

KÖu-29 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 12m

31.

KÖu-30 jelű lakóterületi kiszolgáló út

8m

igen (9)

32.

KÖu-31 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 6m

igen (8)

33.

KÖu-32 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 6m

igen (8)

34.

KÖu-33 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 6m

igen (8)

35.

KÖu-34 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 6m

igen (8)

36.

KÖu-35 jelű lakóterületi kiszolgáló út

8m

igen (9)

37.

KÖu-36 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 8m

igen (9)

38.

KÖu-37 jelű lakóterületi kiszolgáló út

10m

igen (6)

39.

KÖu-38 jelű lakóterületi kiszolgáló út

14m

40.

KÖu-39 jelű lakóterületi kiszolgáló út

14m

41.

KÖu-40 jelű lakóterületi kiszolgáló út

12m

42.

KÖu-41 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 9m

igen (7)

43.

KÖu-42 jelű lakóterületi kiszolgáló út

6m

igen (8)

44.

KÖu-43 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 8m

igen (9)

45.

KÖu-44 jelű lakóterületi kiszolgáló út

20m

46.

KÖu-45 jelű lakóterületi kiszolgáló út

6m

igen (8)

47.

KÖu-46 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 22m

48.

KÖu-47 jelű lakóterületi kiszolgáló út

16m

49.

KÖu-48 jelű lakóterületi kiszolgáló út

16m

50.

KÖu-49 jelű lakóterületi kiszolgáló út

14m

51.

KÖu-50 jelű lakóterületi kiszolgáló út

14m

52.

KÖu-51 jelű lakóterületi kiszolgáló út

14m

53.

KÖu-52 jelű lakóterületi kiszolgáló út

16m

54.

KÖu-53 jelű lakóterületi kiszolgáló út

16m

55.

KÖu-54 jelű lakóterületi kiszolgáló út

min. 16m

56.

KÖu-55 jelű mezőgazdasági út

K.VI.

6m

Mezőgazd. út, szervizút

Kiszolgáló út

Önkormányzati

igen (8)

57.

KÖu-56 jelű mezőgazdasági út

-

58.

KÖu-57 jelű mezőgazdasági út

-

59.

KÖu-58 jelű mezőgazdasági út

-

60.

KÖu-59 jelű mezőgazdasági út

-

61.

KÖu-60 jelű mezőgazdasági út

-

62.

KÖu-61 jelű mezőgazdasági út

-

63.

KÖu-62 jelű mezőgazdasági út

-

64.

KÖu-63 jelű mezőgazdasági út

-

65.

KÖu-64 jelű mezőgazdasági út

-

66.

KÖu-65 jelű mezőgazdasági út

-

67.

KÖu-66 jelű mezőgazdasági út

-

68.

KÖu-67 jelű mezőgazdasági út

-

69.

KÖu-68 jelű mezőgazdasági út

-

70.

KÖu-69 jelű mezőgazdasági út

-

71.

KÖu-70 jelű mezőgazdasági út

-

72.

KÖu-71 jelű mezőgazdasági út

-

73.

KÖu-72 jelű mezőgazdasági út

-

74.

KÖu-73 jelű mezőgazdasági út

-

75.

KÖu-74 jelű mezőgazdasági út

min. 6m

igen (8)

76.

KÖu-75 jelű mezőgazdasági út

-

77.

KÖu-76 jelű mezőgazdasági, zártkerti út

-

78.

KÖu-77 jelű mezőgazdasági, zártkerti út

8m

igen (9)

79.

KÖu-78 jelű mezőgazdasági út

-

80.

KÖu-79 jelű mezőgazdasági út

-

81.

KÖu-80 jelű mezőgazdasági út

-

82.

KÖu-81 jelű mezőgazdasági út

-

83.

KÖu-82 jelű mezőgazdasági út

-

84

KÖu-83 jelű mezőgazdasági út

-

85.

KÖu-84 jelű mezőgazdasági út

-

86.

KÖu-85 jelű mezőgazdasági út

-

87.

KÖu-86 jelű mezőgazdasági út

8m

igen (9)

88.

KÖu-87 jelű mezőgazdasági út

-

89.

KÖu-88 jelű mezőgazdasági út

-

90.

KÖu-89 jelű mezőgazdasági út

-

91.

KÖu-90 jelű mezőgazdasági út

-

92.

KÖu-91 jelű mezőgazdasági út

-

93.

KÖu-92 jelű mezőgazdasági út

-

94.

KÖu-93 jelű mezőgazdasági út

8m

igen (9)

15. A zöldterület építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályai:

A

B

C

1

Zk

Zp-1, Zp-2

2

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

Övezet területe

Övezet területe

3

Beépíthető legkisebb telek területe

kialakult

kialakult

4

beépítési mód:

Szabadon álló

Szabadon álló

5

Megengedett legnagyobb beépítettség

3 %

3 %

6

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

Épületmagasság: 4,5 m

Épületmagasság: 7,5 m

7

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

60 %

70 %

16. Az „Eg” jelű gazdasági erdő övezetére vonatkozó építési és telekalakítási szabályok, valamint a települési övezetet érintő kiemelt térségi övezetek:

A

B

C

D

E

F

G

1

Övezet jele

A Btv. települési övezetet érintő kiemelt térségi övezetei

Kialakítható legkisebb telekterület

Beépíthető legkisebb telek területe

Beépítési mód

A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke

A megengedett legnagyobb építmény magasság

2

Eg-1

-

3000 m2

10 ha

Szabadon álló

0,3 %

5m

3

Eg-2

Ö1

4

Eg-3

Ö2

5

Eg-4

T1

6

Eg-5

Ö1, SZ1

7

Eg-6

Ö1, T1

8

Eg-7

Ö1, SZ1, T1

9

Eg-8

T1, SZ1

10

Eg-9

T1, C1

11

Eg-10

T1, C1, P2

12

Eg-11

SZ1

13

Eg-12

Ö1, M1

14

Eg-14

Ö2, SZ1

15

Eg-13

Sz1, Ü1

övezet területe

övezet területe

Szabadon álló

0,5 %

5m

17. Az „Ev” jelű gazdasági erdő övezetére vonatkozó telekalakítási szabályok, valamint a települési övezetet érintő kiemelt térségi övezetek:

A

B

C

1

Övezet jele

A Btv. kiemelt térségi övezetre vonatkozó előírásai.

Kialakítható legkisebb telekterület

2

Ev-0

-

3000 m2

3

Ev-1

T1

3000 m2

4

Ev-2

T1, Ö1

5

Ev-3

SZ1

6

Ev-4

Ö1, SZ1

7

Ev-5

T1, SZ1

18. Az erdőövezetek telkein az építési használat megengedett felső határértékei:

A

B

C

D

E

F

G

1

Övezet jele

A Btv. települési övezetet érintő kiemelt térségi övezetei

Kialakítható legkisebb telekterület

Beépíthető legkisebb telek területe

Beépítési mód

A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke

A megengedett legnagyobb építmény magasság

2



Ek



Sz1

Övezet területe

Övezet területe

Szabadon álló

5%

Homlokzatmagasság:
8,5 m
Épületmagasság:
7,5 m

19. Az általános mezőgazdasági terület övezetére vonatkozó építési és telekalakítási szabályok, valamint a települési övezetet érintő kiemelt térségi övezetek:

A

B

C

D

E

F

G

1

Övezet jele

A Btv. települési övezetet érintő kiemelt térségi övezetei

Kialakítható legkisebb telekterület

Beépíthető legkisebb telek területe a művelési ág függvényében

Beépítési mód

A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

2

Má-1

-

3000 m2

szántó: 20 ha
rét, legelő: 5 ha
szőlő: 2 ha
gyümölcs: 2 ha
birtokközpont: 2 ha

Szabadon álló

szántó: 0,3 % (max. 1000 m2)
rét, legelő: 1 % (max. 1000 m2)
szőlő: 2 % (max. 800 m2)
gyümölcs: 1 % (max. 1000 m2)
birtokközpont összterületének 1%-a, a telek területének 25 %-a

homlokzatmagasság: 7,5 m
épületmagasság: 6,0 m

3

Má-3

Ö2

3000 m2

szántó: 20 ha
rét, legelő: 5 ha
szőlő: 2 ha
gyümölcs: 3 ha


Szabadon álló

szántó: 0,3 % (max. 1000 m2)
rét, legelő: 1 % (max. 1000 m2)
szőlő: 2 % (max. 800 m2)
gyümölcs: 1 % (max. 1000 m2)


homlokzatmagasság: 7,5 m
épületmagasság: 6,0 m

4

Má-4

Ö2, T1

5

Má-5

T1

6

Má-6

Ö1, SZ1

7

Má-7

Ö1, SZ1, T1

8

Má-8

T1, SZ1

9

Má-9

Ö2, SZ1

10

Má-10

Ö3, T1, SZ1

11

Má-11

Ö2, T1

12

Má-2

Ö1, T1

3000 m2

13

Má-12

Érintett MaTrT övezet: ökológiai hálózat pufferterülete, tájképvédelmi szempontból kiemelten kezelendő terület övezete

3000 m2

3000 m2

szabadon álló

3%

homlokzatmagasság: 7,5 m,
épületmagasság: 6,0 m

20. A kertes mezőgazdasági övezetekre vonatkozó építési és telekalakítási szabályok, valamint a települési övezetet érintő kiemelt térségi övezetek:

A

B

C

D

E

F

G

1

Övezet jele

A Btv. települési övezetet érintő kiemelt térségi övezetei

Kialakítható legkisebb telekterület

Beépíthető legkisebb telek területe

Beépítési mód

A beépítettség megengedett legnagyobb mértéke

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

2

Mk-1

-

3000 m2

1500 m2

Oldalhatáron álló

Művelt telek esetén legfeljebb 3 %

homlokzatmagasság: 5,0 m
épületmagasság: 4,0 m
épület legmagasabb pontja: 6,0 m

3

Mk-2, Mk-5

T1

4

Mk-3, Mk-6

T1, C1

5

Mk-4

T1, C1, P2

21. A „Kb-p” jelű különleges pincesor övezet építési használatának megengedett felső határai és telekalakítási szabályai:

A

B

1

Kb-p

2

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

30m, 3000 m2

3

Beépíthető legkisebb telek területe

1500 m2

4

Beépítési mód:

Oldalhatáron álló

5

Megengedett legnagyobb beépítettség

5 %

6

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

homlokzatmagasság: 6,5 m
épületmagasság: 5,5 m

7

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

80 %

8

Terepszint alatti építmény bruttó alapterülete

Telek területének 10%-a

22. A „Kb-szE” jelű különleges szennyvíz tisztító övezet építési használatának megengedett felső határai és telekalakítási szabályai:

A

B

1

Kb-szE

2

A Btv. kiemelt térségi övezetre vonatkozó előírásai.

E2

3

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

Övezet területe

4

Beépíthető legkisebb telek területe

Övezet területe

5

Beépítési mód:

Szabadon álló

6

Megengedett legnagyobb beépítettség

5 %

7

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

Épületmagasság: 6,0 m

8

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

70 %

23. A különleges sport terület építési használatának megengedett felső határai és telekalakítási szabályai:

A

B

1

Kb-sp

2

A Btv. kiemelt térségi övezetre vonatkozó előírásai.

-

3

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

20 000 m2

4

Beépíthető legkisebb telek területe

20 000 m2

5

Beépítési mód:

Szabadon álló

6

Megengedett legnagyobb beépítettség

5 %

7

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

Épületmagasság: 7,5 m

8

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

40 %

24. A különleges malom terület építési használatának megengedett felső határai és telekalakítási szabályai:

A

B

1

Kb-m

2

A Btv. kiemelt térségi övezetre vonatkozó előírásai.

Ö3, T1, SZ1

3

Kialakítható legkisebb telekterület

Övezet területe

4

Beépíthető legkisebb telek területe

Övezet területe

5

Beépítési mód:

Szabadon álló

6

Megengedett legnagyobb beépítettség

5 %

7

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

Épületmagasság: 7,5 m

25. A „Kb-ü” jelű különleges üdülő övezet építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályai:

A

B

1

Kb-ü

2

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

30m, 3000 m2

3

Beépíthető legkisebb telek területe

2000 m2

4

Beépítési mód:

Szabadon álló

5

Megengedett legnagyobb beépítettség

10 %

6

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

homlokzatmagasság: 5 m
épületmagasság: 4 m

7

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke

80 %

8

Terepszint alatti építmény bruttó alapterülete

Telek területének 10%-a

26. A „Kb-h” jelű különleges hegy övezet építési használatának megengedett felső határértékei és telekalakítási szabályai:

A

B

1

Kb-h

2

Kialakítható legkisebb telekszélesség és terület

30m, 3000 m2

3

Beépíthető legkisebb telek területe

2000 m2

4

Beépítési mód:

Szabadon álló

5

A megengedett legnagyobb beépítési magasság

homlokzatmagasság: 5 m
épületmagasság: 4 m

6

Kialakítható legkisebb zöldfelület mértéke – melyen kert, gyümölcsös és szőlő művelés folytatható

80 %

7

Terepszint alatti építmény bruttó alapterülete

Telek területének 10%-a

8

Épületek között kialakítható legkisebb távolság:

10 m

9

Elő-, és hátsókert mértéke:

10 m

10

Oldalkert mértéke

5 m

11

Megengedett legnagyobb beépítettség

5%