Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2025. (XI. 3.) önkormányzati rendelete

a Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 7/2025. (IV.25.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2025. 11. 04- 2025. 11. 05

Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2025. (XI. 3.) önkormányzati rendelete

a Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 7/2025. (IV.25.) önkormányzati rendelet módosításáról

2025.11.04.

[1] Biatorbágy Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az új Képviselő-testület működése első évének tapasztalatait felülvizsgálva az alpolgármesterek jogállására, a tanácsnokokra, valamint a bizottságok tagjainak számára vonatkozó rendelkezések módosítását tartja szükségesnek.

[2] Biatorbágy Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 53. § (1)-(3) bekezdésben, valamint az 57. § (1)-(2) bekezdésben foglalt felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a következőket rendeli el:

1. § (1) A Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 7/2025. (IV. 25.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: R.) 58. § (1) bekezdés a) és b) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(A képviselő-testület a képviselő-testület megbízatásának időtartamára)

„a) környezetvédelmi,
b) külterületekért felelős, valamint”

(A képviselő-testület a képviselő-testület megbízatásának időtartamára)

„c) értékvédelmi és fejlesztési tanácsnokot választ.”

2. § A R. 62. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott bizottság tagjainak száma 6 fő, a b) pontban meghatározott bizottság tagjainak száma 8 fő, a c) pontban meghatározott bizottság tagjainak száma 5 fő. A bizottság tagjainak több, mint a felét a képviselő-testületi tagok közül kell választani.”

3. § A R. 76. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„76. § A képviselő-testület az Mötv. 74. § (1) bekezdésében meghatározott célból egy főállású foglalkoztatási jogviszonyban álló és egy társadalmi megbízatású alpolgármestert választ.”

4. § A R. 4. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

5. § Ez a rendelet 2025. november 4-én lép hatályba.

1. melléklet a 27/2025. (XI. 3.) önkormányzati rendelethez

„3. Az értékvédelmi és fejlesztési tanácsnok:

a) a város kulturális és építészeti értékeit, gazdasági fejlődését szem előtt tartva, trendeket vázol fel, közép- és hosszútávú városfejlesztési forgatókönyveket, javaslatokat dolgoz ki és tár a város közössége és önkormányzata elé,

b) fenti tevékenység érdekében az önkormányzat, a hivatal és a közösség érdekelt képviselőit bevonva fejlesztési műhelyt működtet, melynek eredményeiről konzultációkat, vitákat, konferenciákat szervez.

c) fentiek figyelembe vételével véleményt nyilvánít a városépítészeti, építészeti és kulturális örökséget, arculatát érintő kérdésekben, közreműködik ezen önkormányzati feladatok meghatározásában, előkészítésében és szükség szerinti végrehajtásában,

d) támogatja a Településképi Arculati Kézikönyv és a Településképi Rendelet aktualizálását, gondozását,

e) támogatja a Település Terv kialakítását és a helyi értékvédelmi pályázat gondozását,

f) közreműködik az építészeti és kulturális örökség megőrzését szolgáló felvilágosító, tájékoztató munkában, a párbeszéd kialakításában,

g) együttműködik a Hivatal főépítészi és várostervezési feladatait ellátó szervezeti egységeivel,

h) együttműködik a Hivatal Társadalmi Kapcsolatok Irodájával,

i) együttműködik a Városi Építészeti és Műszaki Tervtanáccsal,

j) együttműködik a települési Értéktárat gondozó bizottsággal,

k) együttműködik a városfejlesztési bizottsággal,

l) véleményezi a város városépítészeti, építészeti és kulturális örökséget, arculatát érintő terveket, előterjesztéseket, tájékoztatókat, beszámolókat,

m) javaslatot tesz az önkormányzat részére az EU-s és nemzeti hatáskörben elérhető értékvédelmi pályázatokkal kapcsolatban,

n) részt vesz a tevékenységi körét érintő előterjesztéseket tárgyaló bizottsági üléseken,o) együttműködik a polgármesteri hivatallal az városépítészeti, építészeti és kulturális örökséget, értékeket érintő hatóságokkal és szervezetekkel kapcsolatos ügyekben,p) javaslatot készít és előkészíti az esetleges együttműködést a különböző hazai városépítészeti, építészeti és kulturális örökséget, értékeket szervezetekkel, szövetségekkel, társulásokkal, melyek segítik a hatékonyabb cselekvést, tudásmegosztást.”