Balatonszárszó Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2025. (IV. 28.) önkormányzati rendelete

Balatonszárszó Nagyközség Helyi Építési Szabályzatáról szóló 10/2005. (IV.26.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2025. 05. 15- 2025. 05. 16

Balatonszárszó Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2025. (IV. 28.) önkormányzati rendelete

Balatonszárszó Nagyközség Helyi Építési Szabályzatáról szóló 10/2005. (IV.26.) önkormányzati rendelet módosításáról

2025.05.15.

[1] A rendelet célja Balatonszárszó település terület-felhasználásának és infrastruktúra-hálózatának kialakítása, az építés helyi rendjének szabályozása, a környezet természeti, táji és épített értékeinek fejlesztése és védelme, továbbá az országos, a térségi, a települési és a jogos magánérdekek összhangjának megteremtése, az érdekütközések feloldásának biztosítása, valamint az erőforrások kíméletes hasznosításának elősegítése.

[2] Balatonszárszó Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 6/A. § (3) bekezdésében és a 62. §. (6) bekezdés 6. pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. 13. §. (1) bekezdés 1. pontjában és az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 6. §. (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes területrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet VI. fejezetének eljárási szabályai alapján a következőket rendeli el:

1. § A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 3. §-a a következő (17) és (18) bekezdéssel egészül ki:

„(17) A kiszolgáló út célját szolgáló szabályozási vonallal érintett telek esetén a közterület akkor is kialakítható, ha a visszamaradó telek méretei nem érik el az övezeti előírásokban meghatározott értékeket. A kialakult osztású telkeknél a meglévő telekszélesség megtartható, a visszamaradó telek beépíthető az építési övezetre vonatkozó egyéb előírások betartásával.

(18) Magánutak az alábbi feltételek teljesítése esetén alakíthatók ki:

a) A magánút kialakítása során

aa) közterülethez kell, hogy csatlakozzon, magánútból nem nyitható újabb magánút,

ab) tíznél több telket kiszolgáló magánút csak közforgalom elől el nem zárt magánútként létesülhet legalább 12 méter szélességgel,

ac) a közforgalom elől el nem zárt, gépjárműforgalom számára alkalmas magánút, ha négynél több építési telkeket szolgál ki és 50 méternél hosszabb zsákutcaként alakul ki, a zsákutca végén tehergépjárművek számára (különösen hulladékszállítás, katasztrófavédelmi feladatok ellátása érdekében) megfelelő visszafordulási lehetőséget kell kialakítani,

ad) zsákutcaként kialakítható útszakasz legnagyobb hossza 200 méter lehet.

b) Lakótelket kiszolgáló közforgalom elől elzárt magánút telekszélessége:

ba) 2 telek – legfeljebb 4 rendeltetési egység – kiszolgálása esetén legalább 4,0 m,

bb) 3-6 telek – legfeljebb 8 rendeltetési egység – kiszolgálása esetében legalább 6,0 m,

c) Gazdasági területet, vagy birtokközpontot kiszolgáló közforgalom elől elzárt magánút telekszélessége

ca) ha legfeljebb 2 telket szolgál ki, legalább 10,0 m,

cb) ha 2-nél több telket szolgál ki, legalább 12,0 m, kell, hogy legyen.

d) Magánút esetén

da) a villamosenergia-ellátást, a víziközmű-ellátást, a szilád burkolatot, a gépjármű várakozóhelyeket, a gyalogjárdákat, a térvilágítást, a csapadékvíz elvezető rendszert az út kialakításával egy időben kell megvalósítani,

db) a tervezett közműveket a közforgalmi utakra vonatkozó közműfektetési előírásoknak megfelelően kell megépíteni,

dc) a csapadékvizek elvezetését a közterületekhez hasonlóan kell megoldani,

dd) beépítésre szánt területen a közlekedésbiztonság igényét kielégítő térvilágításról gondoskodni kell.”

2. § A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 5. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) Lakóterületen az építési helyen belül a tűzvédelmi távolságok betartásával több különálló épület is elhelyezhető.”

3. § (1) A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 7. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A területen belül az OTÉK Kertvárosias lakóterületre vonatkozó rendelkezéseiben szereplő létesítmények helyezhetők el „legfeljebb hatlakásos lakóépület” és az üzemanyagtöltő kivételével az alábbiak szerint:

a) telkenként legfeljebb 4 lakásos lakóépület, vagy összesen 4 rendeltetési egység,

b) helyi, a lakosság ellátását szolgáló kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó épület,

c) egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület,

d) a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású kézműipari épület építmény (műhely),

e) a helyi lakosság közbiztonságát szolgáló építmény,

f) sportépítmény,

g) a terület rendeltetésszerű használatát nem zavaró hatású egyéb gazdasági tevékenység céljára szolgáló építmény.”

(2) A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 7. §-a a következő (10) bekezdéssel egészül ki:

„(10) A kertvárosias lakóterületen egy önálló rendeltetési egységre legalább 300 m² telekhányadnak kell jutni.”

4. § A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 9. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A Vt övezeti jelű területen az OTÉK Településközpont Vegyes területre vonatkozó előírásai szerinti létesítmények helyezhetők el parkolóház, üzemanyagtöltő, illetve termelő kertészeti építmény kivételével.

a) lakóépület, kivéve ezen rendelet 15. § (2) bek-ben meghatározott üdülőterületeken.

b) igazgatási épület,

c) kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó,

d) szálláshely szolgáltató épület,

e) egyéb közösségi szórakoztató épület a terület azon részén, amelyben a gazdasági célú használat az elsődleges,

f) egyházi,

g) oktatási,

h) egészségügyi, szociális épület,

i) sportépítmény,

j) nem zavaró hatású egyéb gazdasági tevékenység céljára szolgáló építmény.

k) Az övezetben központi (térségi, megyei, országos) szerepkörű intézmények is elhelyezhetők.”

5. § A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 12. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A területen az OTÉK kereskedelmi, szolgáltató területre vonatkozó előírásaiban felsorolt létesítmények helyezhetők el:

a) mindenfajta nem jelentős zavaró hatású gazdasági tevékenységi célú épület,

b) a gazdasági tevékenységi célú épületen belül a tulajdonos, a használó és a személyzet számára szolgáló lakások,

c) igazgatási és egyéb irodaépület,

d) parkolóház,

e) üzemanyagtöltő,

f) sportlétesítmény,

g) illetve a 31. § (2) bekezdésében előírtak figyelembevételével kivételesen elhelyezhető egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület, egyéb közösségi szórakoztató épület.”

6. § (1) A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 17. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Az övezet területén az OTÉK Hétvégi házas területre vonatkozó előírásaiban szereplő létesítmények helyezhetők el telkenként összesen legfeljebb két rendeltetési egységgel, továbbá kivételes jelleggel a területet rendeltetésszerűen ellátó alapfokú kereskedelmi, vendéglátó és szolgáltató, valamint sportlétesítmények építhetők az övezeti előírásoknak megfelelően, az OTÉK 31. § (2) és (3) bekezdésében foglaltak figyelembevételével. A területen egyéb közösségi, szórakoztató és kulturális épület nem helyezhető el.”

(2) A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 17. §-a a következő (12) bekezdéssel egészül ki:

„(12) A hétvégiházas üdülőterületen egy önálló rendeltetési egységre 200 m² telekhányadnak kell jutni.”

7. § (1) A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 33. § (1)–(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(1) Régészeti érintettség esetén a hatályos kulturális örökségvédelmi jogszabályok alapján kell eljárni.

(2) Minden olyan esetben, amikor régészeti lelet vagy annak tűnő tárgy, régészeti emlék vagy régészeti jelenség kerül elő, a területileg illetékes jegyzőt értesíteni kell, aki haladéktalanul tájékoztatja az örökségvédelmi hatóságot, a további intézkedésig a munkálatokat fel kell függeszteni, a terület őrzéséről a megtaláló köteles gondoskodni.

(3) A régészeti örökséget és a műemléki értéket érintő kérdésekben a központi közhiteles örökségvédelmi nyilvántartásban és a rendezési tervhez készített örökségvédelmi hatástanulmányban foglaltakat kell betartani.”

(2) A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 33. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

„(4) A régészeti lelőhelyek felsorolását az 1. sz. melléklet tartalmazza.”

8. § (1) A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 1. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.

(2) A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 2. melléklete helyébe a 2. melléklet lép.

(3) A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 3. melléklete helyébe a 3. melléklet lép.

(4) A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 4. melléklete helyébe a 4. melléklet lép.

(5) A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 5. melléklete helyébe az 5. melléklet lép.

(6) A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 6. melléklete helyébe a 6. melléklet lép.

(7) A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 7. melléklete helyébe a 7. melléklet lép.

(8) A Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet 8. melléklete helyébe a 8. melléklet lép.

9. § Hatályát veszti a Balatonszárszó Helyi Építési Szabályozásáról szóló 10/2005. (V.3.) önkormányzati rendelet

10. § Ez a rendelet 2025. május 15-én lép hatályba, és 2025. május 16-án hatályát veszti.

1. melléklet a 7/2025. (IV. 28.) önkormányzati rendelethez

1. melléklet

2. melléklet a 7/2025. (IV. 28.) önkormányzati rendelethez

2. melléklet

3. melléklet a 7/2025. (IV. 28.) önkormányzati rendelethez

3. melléklet

4. melléklet a 7/2025. (IV. 28.) önkormányzati rendelethez

4. melléklet

5. melléklet a 7/2025. (IV. 28.) önkormányzati rendelethez

5. melléklet

6. melléklet a 7/2025. (IV. 28.) önkormányzati rendelethez

6. melléklet

7. melléklet a 7/2025. (IV. 28.) önkormányzati rendelethez

7. melléklet

8. melléklet a 7/2025. (IV. 28.) önkormányzati rendelethez

8. melléklet