Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 9/2025. (III. 19.) önkormányzati rendelete
a lakások bérletére vonatkozó egyes szabályokról szóló 39/2020. (VI.27.) önkormányzati rendelet módosításáról
Hatályos: 2025. 03. 20- 2025. 03. 21Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 9/2025. (III. 19.) önkormányzati rendelete
a lakások bérletére vonatkozó egyes szabályokról szóló 39/2020. (VI.27.) önkormányzati rendelet módosításáról
[1] Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése elhivatott, hogy biztosítsa a városban élők számára a megfelelő lakhatási feltételeket, valamint szabályozza a lakások bérbeadásának a rendjét és feltételeit figyelembe véve a helyi sajátosságokat és szükségleteket.
[2] Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a.) és e.) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. §. (1) bekezdés 9. pontban meghatározott feladatkörében eljárva, valamint A lakások és helyiségek bérletéről, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. tv. 3. § (1) bekezdésében és a 34. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az önkormányzat tulajdonában álló lakások bérletéről az alábbi rendeletet alkotja.
1. § A lakások bérletére vonatkozó egyes szabályokról szóló 39/2020. (VI. 27.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 1. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(4) A lakásbérleti szerződések megkötésével, teljesítésével és megszüntetésével, valamint a lakások fenntartásával és kezelésével a Közgyűlés a Hódmezővásárhelyi Vagyonkezelő és Szolgáltató Zrt.-t (továbbiakban: bérbeadót) bízza meg. ”
2. § A Rendelet 4. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(2) A 3. § a), d), e), f) és g) pontjaiban felsorolt bérbeadások esetén is lefolytatható a pályázati eljárás.”
3. § (1) A Rendelet 5. § (2) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Szociális helyzet alapján lakásbérleti szerződéskötésre irányuló pályázatot az a nagykorú európai uniós állampolgár jogosult beadni:)
(2) A Rendelet 5. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(3) A hódmezővásárhelyi felsőoktatási intézmény nappali tagozatán eltöltött időt az igénybejelentés elbírálása során úgy kell tekinteni, mintha azt az igénybejelentő munkaviszonyban töltötte volna, feltéve, ha a tanulmányainak befejezését követően folyamatosan Hódmezővásárhely közigazgatási területén végez munkát. Folyamatos munkaviszonynak kell tekinteni, ha a pályázó munkaviszonya megszakadt és ez idő alatt az illetékes hódmezővásárhelyi munkaügyi szervezettel együttműködött vagy vállalkozói tevékenységet folytatott.”
(3) A Rendelet 5. § (4) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[A (2) bekezdésben foglalt feltételek teljesülése esetén sem adható bérbe a pályáztatott lakás annak a pályázónak, aki:]
(4) A Rendelet 5. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(6) Házastársak, élettársak pályázatot együttesen nyújthatnak be. A bérbeadáskor történő bérlőtársi jogviszony létesítésének feltétele, hogy a 4. § (1) bekezdés a) és c) pontjában foglalt feltételeknek nevezettek külön-külön is megfeleljenek.”
4. § (1) A Rendelet 6. § (1) bekezdés a) és b) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
(A pályázó és a vele együtt költöző személyek jövedelmi viszonyai megállapításánál:)
(2) A Rendelet 6. § (1) bekezdés e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A pályázó és a vele együtt költöző személyek jövedelmi viszonyai megállapításánál:)
5. § A Rendelet 13/A. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(2) Az (1) bekezdés alapján ideiglenes lakhatás kizárólag olyan személy részére biztosítható, akinek az önkormányzat, illetve a Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala (a továbbiakban: Polgármesteri Hivatal) felé bármely jogcímen fennálló tartozása – így különösen: közterület-használati díj, bírság, szerződésből eredő követelés - nem áll fenn.”
6. § (1) A Rendelet 16. § (1) bekezdés j) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A pályázati hirdetménynek tartalmaznia kell:)
(2) A Rendelet 16. § (1) bekezdése a következő k) ponttal egészül ki:
(A pályázati hirdetménynek tartalmaznia kell:)
7. § A Rendelet 17. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(1) A pályázat nyertese az, aki a pályázati feltételeknek megfelel és a pályázati tárgyalás során a legmagasabb összegű térítési díj ellenérték fizetésére tett ajánlatot. A pályázat nyertesét a bérbeadó hirdeti ki, ezzel egyidejűleg tájékoztatja a Lakásügy Tanácsadó Testületet. A Lakásügyi Tanácsadó Testület 5 napon belül dönt a pályázat eredményének jóváhagyásáról, és a bérbeadó megkötheti a szerződést a nyertessel, ill. megköthető a lakásbérleti szerződés abban az esetben is, amennyiben 5 napon belül döntés nem születik. Amennyiben a Lakásügy Tanácsadó Testület megtagadja a jóváhagyást, döntését indokolni köteles.”
8. § A Rendelet 18. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(2) Bérbeadó bármely szervvel megállapodhat abban, hogy legfeljebb háromszori bérlőkiválasztási jogot biztosít az általa felajánlott lakásra.”
9. § (1) A Rendelet 19. § (2) bekezdés a) és b) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
[Az (1) bekezdés a) pont szerinti lakásokra]
(2) A Rendelet 19. § (3)–(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
„(3) A (2) bekezdés szerinti esetekben, a határozatlan időtartamú munkaszerződéssel, kinevezéssel, megbízási szerződéssel rendelkezők esetében a szolgálati lakás a munkaviszony, a közszolgálati jogviszony, közalkalmazotti jogviszony, egészségügyi foglalkoztatási jogviszony, köznevelési foglalkoztatási jogviszony, a megbízási jogviszony időtartamára figyelemmel, legfeljebb négy évre adható bérbe, amely a bérlőnek a bérleti szerződés lejártát előzetesen benyújtott kérelmére legfeljebb négy évi határozott időtartammal mindaddig meghosszabbítható, amíg a munkaviszony, közszolgálati jogviszony, közalkalmazotti jogviszony, egészségügyi foglalkoztatási jogviszony, köznevelési foglalkoztatási jogviszony, megbízási jogviszony fennáll, és a bérlőnek lakbér-, közüzemi díj, illetve a lakásbérleti szerződés alapján fennálló tartozása nincs, valamint a helyszíni ellenőrzés alapján megállapítható, hogy a bérlő a lakás rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotának megőrzéséhez szükséges bérlői kötelezettségeknek eleget tett.
(4) A (2) bekezdés szerinti esetekben határozott időtartamú munkaszerződéssel, kinevezéssel, megbízási szerződéssel rendelkezők esetében a jogviszony fennállásának időtartamára, legfeljebb 1 évre köthető lakásbérleti szerződés, mely időtartam kérelemre további egy-egy évvel meghosszabbítható, ha a bérlőnek lakbér-, közüzemi díj, illetve a lakásbérleti szerződés alapján fennálló tartozása nincs, illetve a helyszíni ellenőrzés alapján megállapítható, hogy a bérlő a lakás rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotának megőrzéséhez szükséges bérlői kötelezettségeknek eleget tett. A lakások bérbeadásáról és az elhelyezés meghosszabbításáról a Lakásügyi Tanácsadó Testület a munkáltatói jogkör gyakorlója, vagy a megbízó javaslatára dönt.
(5) Az (1) bekezdés b) és c) pontjai szerinti lakásokra lakásbérleti szerződés a munkaviszony, a kinevezés vagy a megbízásos jogviszony tartamára köthető. A lakások bérbeadásáról és az elhelyezés meghosszabbításáról a Lakásügyi Tanácsadó Testület az intézményvezető, illetve a vagyonhasznosító szervezet, munkáltatói jogkör gyakorlója javaslatára dönt.”
10. § A Rendelet 21. § (6) és (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
„(6) Szolgálati lakásban elhelyezett esetén, amennyiben a bérbeadó elhelyezésre kötelezett, úgy a lakás a volt bérlő számára határozatlan időtartamra bérbe adható, amennyiben vállalja, hogy a 4. számú mellékletben meghatározott térítési díj 80 %-át a bérbeadó részére megfizeti és az arra jogosult nyilatkozik arról, hogy szolgálati lakásként nem kívánja a lakást tovább hasznosítani. Amennyiben a volt bérlő a szolgálati lakásban történő elhelyezését megelőzően lakást adott vissza a bérbeadónak és a leadott lakásáért térítési díjat kapott, úgy 4. mellékletben meghatározott meghatározott térítési díj 60 %-át kell megfizetnie, míg abban az esetben, ha a leadott lakásért térítési díjat nem kapott, úgy a lakbér rendeletben meghatározott meghatározott térítési díj 40 %-át kell megfizetnie.
(7) Amennyiben a volt bérlő vállalja az általa fizetendő térítési díj 30 %-ának egy összegben történő megfizetését, a bérbeadó kérelemre a (6) bekezdés alapján fizetendő térítési díj hátralékos összegére – a Ptk. 6:48. § (1) bekezdése szerinti kamattal - legfeljebb 24 havi részletekben történő megfizetését engedélyezheti.”
11. § A Rendelet 23. § (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
„(4) [9] A lakásbérleti szerződésben meghatározott bérleti díj mértéke nem lehet magasabb, mint a pályázó és a vele együtt költöző személyek összjövedelmének 40%-a a piaci alapon bérbeadott és szolgálati lakások esetén. Jelen bekezdésben meghatározott mértéket meghaladó bérleti díjra tett pályázati ajánlat vagy licit legfeljebb az összjövedelem 40%-át meg nem haladó mértékig vehető figyelembe.
(5) A lakásbérleti szerződés megkötésének feltételeként a (szociális alapon bérbeadott lakások kivételével), a piaci alapon, szolgálati jogviszonyon, bérlőkijelölési jogon és hatósági határozaton alapuló bérbeadás esetén, a bérlő 2 havi bérleti díjnak megfelelő összegű óvadékot köteles fizetni.”
12. § A Rendelet 27. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(2) A bérlő az Ltv-ben meghatározottakon túl a bérbeadó írásbeli hozzájárulásával befogadhatja:
a) élettársát,
b) vele együtt élő gyermeke házastársát,
c) az együttlakás ideje alatt született unokája házastársát,
d) unokáját,
e) az általa gondnokoltat.”
13. § (1) A Rendelet 31. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(1) A szerződés megszűnik, ha:
a) a felek a bérleti jogviszonyt közös megegyezéssel megszüntetik,
b) a lakás megsemmisül,
c) az arra jogosult felmond,
d) a bérlő meghal és nincs a lakásbérleti jog folytatására jogosult személy,
e) a bérlő a lakást elcseréli,
f) a bérlőt a Magyarország területéről kiutasították,
g) bérlő a lakást elcseréli
h) a bérlő lakásbérleti jogviszonyát a bíróság megszünteti,
i) a bérlő lakásbérleti jogviszonya hatósági határozat, vagy bírói ítélet alapján megszűnik.
A határozott időre szóló, vagy valamely feltétel bekövetkezéséig tartó lakásbérleti jog a szerződésben meghatározott idő elteltével, illetőleg a feltétel bekövetkezésekor szűnik meg.”
(2) A Rendelet 31. § (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(9) Amennyiben a bérleti jogviszony megszűnésére a (5) bekezdés szerint kerül sor, a bérbeadó bérlővel történő megállapodás alapján cserelakás felajánlása helyett pénzbeli térítést fizet, amelynek mértéke a lakbér rendelet szerinti térítési díj kétszerese.”
14. § A Rendelet 34. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
„(1) A bérlő, illetve a jogcím nélküli lakáshasználó az Ltv-ben meghatározott kötelezettségein felül köteles megfizetni a bérleti díjat, közös költséget, illetve üzemeltetési költséget, továbbá a lakás használatával kapcsolatban felmerülő közüzemi díjakat a közműszolgáltató által kiállított számla alapján.
(2) A vegyes - önkormányzati és magántulajdonú - társasházak esetében a bérlők kötelesek az Önkormányzatnak megfizetni az Önkormányzat által a társasház részére kifizetett közös költséget, illetve üzemeltetési költséget az Önkormányzat által kiállított számla alapján. A teljes egészében önkormányzati tulajdonban álló társasházak tekintetében a bérlők kötelesek megfizetni a közös költséget, illetve az üzemeltetési költséget az Önkormányzat részére az Önkormányzat által kiállított számla alapján.”
15. § A Rendelet 39. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(1) Szociális alapú és szolgálati bérlakás esetén a Lakásügyi Tanácsadó Testület jóváhagyásával, piaci alapú bérlakás esetén bérbeadói hozzájárulással a lakás bérleti joga kizárólag másik lakás bérleti, vagy másik lakás, illetőleg lakóépület tulajdonjogára vagy egy önálló lakásegységnek megfelelő tulajdoni hányadot jelentő lakásingatlan tulajdonjogára cserélhető. Az érdekelt fél jogerős használatbavételi engedéllyel, kiutaló határozattal (bérleti szerződéssel) vagy harminc napnál nem régebbi, hiteles tulajdoni lap másolattal köteles igazolni tulajdonjogának, illetve bérleti jogviszonyának fennállását.”
16. § A Rendelet 41. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(1) A Nyugdíjas Lakóparkban történő elhelyezésre vonatkozó kérelmet a 12/2001. (I.31.) Korm. rendelet 26. § (5) bekezdésében meghatározott egyedülálló, házastársi, vagy élettársi kapcsolatban élő személy nyújthat be, aki a háziorvos javaslatának figyelembe vételével a szakorvosi igazolás alapján közösségi együttélésre alkalmas és vállalja a bérleti és az ellátási szerződésben foglaltakat.”
17. § (1) A Rendelet 43. § (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
„(4) Ha a lakóegységre egyedülálló személy köt bérleti szerződést, illetve fizeti meg a lakóegységre megállapított használatbavételi díj összegét és a későbbiek során élettársi, házastársi kapcsolatot, egyéb címen együttlakást létesít, ebben az esetben kérheti a bérbeadótól az általa használt lakóegységbe a házastársának, élettársának, indokolt esetben egyéb családtagjának, ismerősének - ha azok az egyéb feltételeknek megfelelnek - befogadásához való hozzájárulást.
(5) A bérbeadó előzetes hozzájárulása nélkül a lakóegységben a - bentlakó bérlő egyetértésétől függetlenül - sem lakhat életvitelszerűen más személy.”
(2) A Rendelet 43. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(7) A bérbeadó az újólag beköltöző személy és a lakrész eredeti bérlőjének közös kérelmére abban az esetben dönt az utólagosan beköltöző személy bérlőtársi jogviszonyáról, ha az a kérelem benyújtásával egyidejűleg megfizeti a lakóegységre megállapított használatbavételi díj 50 %-át függetlenül a lakóegység eredeti bérlője által megfizetett összegtől.”
(3) A Rendelet 43. § (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(9) Az a személy, akit a lakóegység bérlője a bérbeadó hozzájárulásával befogadott, de nem vált bérlőtárssá - a lakrész eredeti bérlőjének elhunyta esetén, vagy ha az a lakóparkból kiköltözik - a bérleti jogviszony folytatására nem jogosult, ezért elhelyezési igény nélkül köteles a lakóegységből kiköltözni.”
(4) A Rendelet 43. § (12) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(12) A Nyugdíjas Lakóparkba beköltöző bérlőként, továbbá - a (12a) bekezdésben foglalt feltétellel - bérlőtársként elismert személyek életük végéig jogot szereznek az általuk kiválasztott lakóegység használatára és a Nyugdíjas Lakópark házirendjében meghatározott szolgáltatások igénybevételére.”
(5) A Rendelet 43. §-a a következő (12a) bekezdéssel egészül ki:
„(12a) A bérlőtársként elismert személyeket a (12) bekezdés szerinti jog legkorábban a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül illeti meg, mely feltételnek a bérlőtársi jogviszony létesítésekor vagy azt követően, de még a lakóegység eredeti bérlője használati jogának fennállása alatt kell teljesülnie.”
(6) A Rendelet 43. § (13) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(13) A lakóegység bérlője egészségügyi, szociális helyzete alapján - a lakóparkban található lakrész üresedése esetén - elsőbbséget élvez abban az esetben, ha igényeinek megfelelően az általa bérelt lakásnál kisebb, vagy nagyobb alapterületű lakásba kíván költözködni.”
18. § A Rendelet 44. § (4)–(7) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
„(4) A fizetendő lakbér mértéke – amennyiben a bérlő a bérbedóval magasabb összegben nem állapodik meg – 570,- Ft/m2/hó. A térítési díj mértéke 31.165,- Ft/hó.
(5) A közüzemi szolgáltatások vonatkozásában a bérbeadó köteles a szolgáltatókkal a szerződést megkötni és díjakat megfizetni. A lakrészben elhelyezett személy attól függetlenül, hogy bérlőként, bérlőtársként, vagy egyéb jogcímen lakik a lakóegységben, köteles a lakbérfizetési kötelezettségen túl megfizetni az üzemeltető felé a villamosenergia, gázenergia, központi fűtés, melegvíz, hidegvíz, csatornadíj szolgáltatás almérőkkel mért ellenértékét, illetve a lakrészben felszerelt vezetékes telefon használatának költségeit. Egyéb szolgáltatások vonatkozásában (pl. kábeltelevízió, mobiltelefon, internet) a bérlő köt szerződést a szolgáltatóval és fizeti meg annak díját.
(6) Az elhelyezésre kerülő személy függetlenül a lakóegység használatának jogcímétől a bérleti szerződésen kívül ellátási szerződést köteles kötni az bérbeadóval. Amennyiben az elhelyezett személy a Nyugdíjas Lakópark házirendjében biztosított szolgáltatásokon felüli többletszolgáltatást igényel, (pl. mosás, vasalás, többszöri takarítás) erre vonatkozóan szolgáltatási szerződést köt az üzemeltetővel.
(7) A bérbeadó igazgatósága a Közgyűlés jóváhagyása alapján jogosult az egyszeri használatbavételi díjból 20%-os kedvezmény biztosítására.”
19. § A Rendelet 46. és 47. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
„46. § A bérleti szerződést a lakó írásban, a bérbeadónak címezve indokolás nélkül a hónap végére mondhatja fel. A felmondási idő 60 nap.
47. § A bérbeadó a bérleti szerződést írásban, indokolással ellátva csak rendkívül indokolt esetben mondhatja fel. A felmondási idő nem lehet kevesebb 15 napnál. A rendkívüli felmondás indokai:
a) az együttélési szabályok, házirend sorozatos és durva megsértése többszöri írásos figyelmeztetés ellenére,
b) alkoholizálás, összeférhetetlenség, és minden olyan magatartás, amely eltér a házirendben rögzített, szabályozott magatartási normáktól és zavarja a többi lakó nyugalmát,
c) bérleti díj vagy térítési díj vagy egyéb szolgáltatási díj hátralék legalább 30 napot meghaladóan fennáll.”
20. § A Rendelet 48. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(3) Amennyiben a lakó vagy a bérbeadó a bérleti szerződést felmondja, úgy a volt bérlő (ellátást igénybe vevő) az egyszeri használatbavételi díjból időarányosan - kamatok nélkül - az alábbi összegre tarthat igényt:
a) a szerződéskötés napjától számított 1 éven belül az általa ténylegesen befizetett használatbavételi díj összegének 70 %-a,
b) a szerződéskötés napjától számított 2 éven belül az általa ténylegesen befizetett használatbavételi díj összegének 50 %-a,
c) a szerződéskötés napjától számított 3 éven belül az általa ténylegesen befizetett használatbavételi díj összegének 30 %-a,
d) a szerződéskötés napjától számított 4 éven belül az általa ténylegesen befizetett használatbavételi díj összegének 20 %-a,
e) a szerződéskötés napjától számított 5 éven belül az általa ténylegesen befizetett használatbavételi díj összegének 10 %-a,”
21. § A Rendelet 50/A. § (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(8) A pályázat nyertese az a pár, aki az 5. melléklet 1. pontja szerinti sorolási szempontok alapján a legmagasabb pontszámot kapta a megpályázott lakások – pályázók által megjelölt – sorrendjének figyelembevételével. Az együttköltözők számára figyelemmel, az Önkormányzat jogosult a megpályázott lakások pályázók által meghatározott sorrendjétől eltérő sorrendben szerződést ajánlani. ”
22. § A Rendelet 50/C. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(4) Amennyiben igazolási kötelezettségének nem tesz eleget, vagy három hónapot meghaladó elmaradása van az előtakarékosságban, úgy az Önkormányzat 30 napos határidővel a szerződést felmondhatja. Felmondás esetén a használati szerződés piaci alapú bérleti szerződéssé válik, mely alapján az óvadék összege a felmondás és az ingatlan kiürítésének vagy annak végrehajtásának idejére felszámított bérleti díjba beszámítható. Az elmaradt előtakarékosság idejére a bérbeadó a vállalt előtakarékosság összegével megegyező bérleti díjra jogosult. ”
23. § A Rendelet 51. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:
„(7) Jelen rendelet alkalmazásában család a kérelmező és a vele életvitelszerűen egy háztartásban élők közössége.”
24. § A Rendelet 1. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.
25. § Hatályát veszti a Rendelet 44. § (8) bekezdése.
26. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
1. melléklet a 9/2025. (III. 19.) önkormányzati rendelethez
1. Közgyűlés:
a) Az önkormányzat tulajdonában álló lakások bérletével kapcsolatos bármely eljárását magához vonhatja.
b) Dönt lakás nem lakás céljára történő átminősítéséről.
c) Dönt Nyugdíjas Lakóparkban fizetendő egyszeri használatbavételi díjból 20%-os kedvezmény biztosításáról.
2. Polgármester: Dönt az egyszeri, vagy többszöri bérlőkiválasztási jog biztosításáról a 18. §-a alapján.
3. Lakásügyi Tanácsadó Testület:
a) Előzetesen jóváhagyja az szociális célú lakásra beadott pályázat értékelési szempontjait, megállapítja a pályázat nyertesét.
b) Dönt a szociális pályázattal bérbe adott lakás bérleti jogviszonyának meghosszabbításáról.
c) Dönt a szociálisan rászorultak átmeneti elhelyezéséről, a bérleti jogviszony meghosszabbításáról.
d) Dönt a szociális intézményi jogviszony megszűnése esetén történő elhelyezésről.
e) Dönt a szolgálati lakásban történő elhelyezésről, a bérleti jogviszony meghosszabbításáról.
f) Dönt a piaci alapon hasznosítandó önkormányzati lakások pályázati eredményének jóváhagyásáról.
g) Szükség esetén dönt a jogcím nélküli lakáshasználók elhelyezéséről.
h) Dönt az új, szociális célra épített lakóépületekben levő lakások szociális célú bérbeadási jogcíméről.
i) Dönt a szolgálati jelleg megszűnése miatt megüresedett lakás további hasznosításáról.
j) Dönt a szolgálati jellegű lakásban történő elhelyezésről, a bérbeadó által biztosított csereelhelyezésről és az elhelyezés meghosszabbításáról.
Dönt a hatósági határozat, bírósági ítélet alapján történő elhelyezésről.
k) Dönt a szolgálati lakásban történő cserelhelyezésről.
l) Jóváhagyja az azonnali intézkedést igénylő elhelyezést, valamint a bérlő átmeneti elhelyezését.
m) Dönt a jogcím nélküli lakáshasználó elhelyezéséről, az elhelyezés meghosszabbításáról és a kérelem benyújtásának határideje alóli felmentésről.
n) Dönt szociális intézményi elhelyezés megszűnése esetén a bérleti szerződés megkötéséről.
o) Dönt a nem lakás céljára szolgáló helyiség szociális lakás céljára történő bérbeadásáról.
p) Dönt a megüresedett szociális lakások hasznosítási jogcíméről.
q) Bérbeadói hozzájárulással dönt a lakásbővítésről a szociális lakások esetében.
r) Helyreállított, helyreállításra, korszerűsítésre szoruló lakások szociális pályáztatása esetén megállapítja a pályázat nyertesét.
s) Javaslatot tesz a Szent Ferenc programban a Lakhatási Támogatás odaítélésére a szociális bérlakásban élő pályázók részére.
4. Vagyonhasznosító szervezet, a Hódmezővásárhelyi Vagyonkezelő és Szolgáltató Zrt:
4.1. A hasznosításra átadott valamennyi lakás esetében:
a) Bérleti megállapodást köt a szociális alapon bérbe adott lakások bérlőjével.
b) Bérleti megállapodást köt a bérlőkijelöléssel érintett lakás bérlőjével.
c) Bérleti megállapodást köt a szolgálati jelleggel kiadott lakás bérlőjével.
d) A Nyugdíjas Lakópark fenntartásával és bérbeadásával kapcsolatos minden feladat teljeskörű ellát, bérleti szerződést köt a bérlővel.
e) Dönt a szolgálati jellegű lakásban történő elhelyezés esetén a térítési díj részletfizetésének engedélyezéséről.
f) Dönt a lakóépület felújítása, valamint az azonnali elhelyezést igénylő eset miatti elhelyezésre szolgáló lakások meghatározásáról.
g) Megköti a lakásbérleti jogviszony létesítésével, módosításával, megszüntetésével kapcsolatos megállapodásokat.
h) A lakás leltár szerinti berendezési tárgyainak beüzemelésével átadja, átveszi, visszaveszi a lakásokat.
i) Ellátja az üresen álló lakások rezsiköltségének elszámolásával kapcsolatos feladatokat.
j) Határidő megjelölésével felszólítást ad ki a fizetési kötelezettségek teljesítésére.
k) Legalább évente, vagy a tulajdonos döntése alapján elvégzi a lakás rendeltetésszerű használatának ellenőrzését.
l) A bérlői kötelezettségteljesítésre vonatkozó eredménytelen felszólítás esetén a bérleti szerződést felmondja és peren kívüli és peres eljárást kezdeményez a polgármester eseti meghatalmazásával.
m) Épület karbantartása, felújítása, helyreállítása, átalakítása, bővítése esetén közreműködik a bérlő átmeneti kiköltöztetésében .
n) A Lakásügyi Tanácsadó Testületnek jelzi a jogcím nélküli lakáshasználatot.
4.2. A piaci alapon történő lakásbérbeadás esetén:
a) Dönt üres lakás pályáztatásáról és az induló térítési díjról.
b) Lebonyolítja a piaci alapon hasznosított lakások bérbeadásával kapcsolatos pályázati eljárást .
c) Dönt a lakásba történő befogadásról.
d) Dönt a bérlőtársi jogviszony létesítéséről, megszüntetéséről.
e) Dönt lakás albérletbe adásáról.
f) Dönt a határozatlan idejű bérleti jogviszony közös megegyezéssel történő megszüntetéséről.
g) Megállapítja a jogcím nélküli lakáshasználatot a használati díj kiközlésével egyidejűleg.
h) Megállapítja az önkényes lakáshasználatot és a lakás kiürítése érdekében peren kívüli és peres eljárás keretében eljárást kezdeményez, a polgármester eseti meghatalmazásával.
i) Eljárást kezdeményez a 33. §. szerinti esetekben.
j) Nyilvántartja az elhelyezésre, bérleti jogviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésére, a lakáscserére, a lakásbővítésre, a bérleti jogviszony meghosszabbítására, a lakás korszerűsítésére, átalakítására, felújítására, lakás nem lakás céljára történő hasznosítására vonatkozó kérelmeket, melyek közül a döntési jogkörébe nem utaltakat - javaslatával ellátva - továbbítja a döntési, véleményezési jogkörrel felruházott felé.
k) Negyedévente javaslatot tesz a döntési, véleményezési jogkörrel felruházott felé a megüresedett lakások hasznosítására, szükség szerint a felújítási, helyreállítási, korszerűsítési költségek meghatározásával.
l) Dönt a lakáscserére vonatkozó kérelmekről.
m) Dönt lakás egy részének nem lakás céljára történő bérbeadásáról, a lakásrész nem lakás céljára történő használatával kapcsolatos tulajdonosi hozzájárulás visszavonásáról.
n) Dönt a csereszerződések megkötéséről, a térítési díjkülönbözet megfizetési kötelezettségéről, valamint a részletfizetésről.
o) A kötelezett részére megküldi a fizetési felszólítást, felmondja a bérleti jogviszonyt, ill. visszavonja a bérleti jogviszony felmondást, valamint megköti a hátralékra vonatkozó részletfizetési megállapodást.
p) Dönt a bérlő átmeneti elhelyezéséről, a lakás megszűnése esetén szükséges elhelyezésről, az azonnali intézkedést igénylő elhelyezésről.
Tartási szerződéshez bérbeadói hozzájárulást ad.
q) Dönt a tartási szerződés alapján történő bérleti jogviszony folytatásról.
r) A bérlő kérelme alapján hozzájárul a lakás átalakításához, komfortfokozatot növelő korszerűsítéséhez, a bérlő által viselt költségek bérbeszámítással történő kompenzálásához. Dönt a lakásba történő befogadásról.
s) Megállapodást köt a bérlővel a helyreállítási költségek és a térítési díj különbözet megfizetéséről, valamint a lakásbővítés feltételeiről.
t) Helyreállítatlan lakás bérbeadása esetén a lakás helyreállítási költségeiről költségvetést készít.
5. Polgármesteri Hivatal:
a) Döntésre előkészíti a Lakásügyi Tanácsadó Testület hatáskörébe tartozó pályázatokat, ügyeket, ellátja a testület munkájával kapcsolatos ügyviteli és adminisztratív feladatokat.
b) Az elbírált lakásügyi kérelmekről szóló határozatokat haladéktalanul továbbítja a bérbeadó HVSZ Zrt. részére.
c) Véleményezi, illetve döntésre előkészíti a vagyonhasznosító szervezet által elkészített azon javaslatokat, melyek a Közgyűlés és a közgyűlési bizottságok döntési, véleményezési jogkörébe tartoznak.
”