Pécel Város Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2026. (I. 29.) önkormányzati rendelete

a Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 13/2015. (III. 31.) önkormányzati rendelet módosításáról

Hatályos: 2026. 01. 30- 2026. 01. 30

Pécel Város Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2026. (I. 29.) önkormányzati rendelete

a Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 13/2015. (III. 31.) önkormányzati rendelet módosításáról

2026.01.30.

[1] A rendelet célja, hogy olyan módosításokat rögzítsen, amelyek eredményeképpen a Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 13/2015. (III. 31.) önkormányzati rendelet naprakész és a hatályos jogszabályoknak megfelelő legyen.

[2] Pécel Város Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 53. § (1) bekezdésében megállapított feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § A Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 13/2015 (III.31.) önkormányzati rendelet 25. § (1a) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(1a) A rendes ülésen képviselői tájékoztató keretében, legfeljebb 3 percben minden képviselő köteles szóban tájékoztatást adni az előző rendes képviselő-testületi ülés óta a településen végzett munkájával kapcsolatban.

(2) A polgármester a rendes ülésen polgármesteri tájékoztató keretében ismerteti az előző rendes és rendkívüli képviselő-testületi ülésen zárt ülés keretében hozott, közérdekből nyilvános adatnak számító döntéseket, valamint tájékoztatást ad az előző rendes képviselő-testületi ülés óta történt, az Önkormányzatot érintő fontosabb eseményekről. A tájékoztató felett vita nem nyitható.”

2. § A Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 13/2015 (III.31.) önkormányzati rendelet 51. § c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A képviselő kötelessége különösen:)

„c) akadályoztatása esetén távolmaradását a polgármesternek, bizottsági ülés esetén a bizottság elnökének előre bejelenteni az e rendeletben meghatározottak szerint.”

3. § A Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 13/2015 (III.31.) önkormányzati rendelet 52. § (6) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Igazolt távolmaradásnak minősül:)

„b) amennyiben az érintett elektronikus levélben jelzi megbetegedését vagy távolmaradásának egyéb okát a bizottsági vagy a képviselő-testületi ülést megelőzően legalább 3 órával.”

4. § (1) A Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 13/2015 (III.31.) önkormányzati rendelet 2. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

(2) A Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 13/2015 (III.31.) önkormányzati rendelet 7. melléklete a 2. melléklet szerint módosul.

5. § A Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 13/2015 (III.31.) önkormányzati rendelet 14. § (3) bekezdés e) pontjában az „ügyvezetőit” szövegrész helyébe az „ügyvezetőjét” szöveg lép.

6. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

1. melléklet az 1/2026. (I. 29.) önkormányzati rendelethez

1. A Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 13/2015 (III.31.) önkormányzati rendelet 2. melléklet 2. pontja a következő 2.3. ponttal egészül ki:

„2.3. Dönt a Pécel Város közigazgatási területén korlátozással terhelt helyi közutakra történő behajtás rendjéről szóló 43/2025. (XI. 28.) önkormányzati rendelet 2. § (2) bekezdésben meghatározottak szerint a hozzájárulás kiadásáról vagy annak elutasításáról.”

2. A Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 13/2015 (III.31.) önkormányzati rendelet 2. melléklet 5. pontja helyébe a következő pont lép:

„5. Beszerzésekkel, közbeszerzésekkel kapcsolatos hatáskörök:

5.1. Dönt az Önkormányzat beszerzéseiről, közbeszerzéseiről - értékhatártól függetlenül - a Pécel Város Önkormányzata beszerzési és közbeszerzési szabályzata rendelkezéseinek betartásával. A beszerzési, közbeszerzési eljárás eredményeként kötendő szerződések, megrendelők tartalmát kialakítja, valamint ezeket aláírja. A beszerzési, közbeszerzési eljárás eredményeként megkötött szerződések módosításáról a polgármester dönt, a polgármester szövegezi meg azt és írja alá.

5.2. Elkészítteti és jóváhagyja az éves közbeszerzési tervet, valamint annak módosítását.”

3. A Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 13/2015 (III.31.) önkormányzati rendelet 2. melléklet 6. pontja a következő 6.4. alponttal egészül ki:

„6.4. A képviselő-testület utólagos tájékoztatása mellett az ideiglenesen szabad pénzeszközök rövid távú – 12 hónapnál nem hosszabb időtartamú – hasznosításáról dönt (az adó- és pénzügyi irodavezető ellenjegyzésével).”

4. A Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 13/2015 (III.31.) önkormányzati rendelet 2. melléklet 9.3. pontja helyébe a következő pont lép:

„9.3. Lefolytatja a településképi véleményezési eljárást a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII. 15.) Korm. rendelet vonatkozó előírásai szerint.”

5. A Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 13/2015 (III.31.) önkormányzati rendelet 2. melléklete a következő 14. ponttal egészül ki:

„14. Dönt a víziközműre történő utólagos csatlakozással kapcsolatos csatlakozási hozzájárulás megállapításáról, annak összegéről és megfizetésének módjáról.”

2. melléklet az 1/2026. (I. 29.) önkormányzati rendelethez

1. A Képviselő-testület szervezeti és működési szabályzatáról szóló 13/2015 (III.31.) önkormányzati rendelet 7. melléklet 25. pont helyébe a következő pont lép:

„25. Véleményezi a polgármester jutalmazására irányuló előterjesztést.”