Egyed Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2026. (V. 19.) önkormányzati rendelete

a helyi önazonosság védelméről szóló 7/2025. (XII.17.) önkormányzati rendeletének módosításáról

Hatályos: 2026. 05. 20- 2026. 05. 20

Egyed Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2026. (V. 19.) önkormányzati rendelete

a helyi önazonosság védelméről szóló 7/2025. (XII.17.) önkormányzati rendeletének módosításáról

2026.05.20.

[1] Egyed Község Önkormányzata Képviselő-testülete a magasabb szintű jogszabályoknak történő megfelelés érdekében megalkotta az alábbi módosító rendeletét.

[2] Egyed Község Önkormányzata Képviselő-testülete a helyi önazonosság védelméről szóló 2025. évi XLVIII. törvény 22. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában foglalt feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § A helyi önazonosság védelméről szóló 7/2025. (XII. 17.) önkormányzati rendelet 5. § (6) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A lakcímlétesítés iránti kérelemhez csatolni kell:)

„b) ezen rendelet 8. §-a szerinti, a Hötv-ben meghatározott alanyi mentesség tényét igazoló okiratokat.”

2. § A helyi önazonosság védelméről szóló 7/2025. (XII. 17.) önkormányzati rendelet 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„7. § Egyed község közigazgatási területén belül lakcím akkor létesíthető, ha a betelepülő teljesítette az 5. §-ban meghatározott feltételeket.”

3. § A helyi önazonosság védelméről szóló 7/2025. (XII. 17.) önkormányzati rendelet 9. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A bírság maximális összege természetes személyek esetén 200.000,-Ft.”

4. § (1) A helyi önazonosság védelméről szóló 7/2025. (XII. 17.) önkormányzati rendelet 1. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.

(2) A helyi önazonosság védelméről szóló 7/2025. (XII. 17.) önkormányzati rendelet 2. melléklete helyébe a 2. melléklet lép.

5. § Hatályát veszti a helyi önazonosság védelméről szóló 7/2025. (XII. 17.) önkormányzati rendelet

b) 6. alcíme,

6. § Ez a rendelet 2026. május 20-án lép hatályba.

1. melléklet a 4/2026. (V. 19.) önkormányzati rendelethez

Lakcím (állandó lakcím és tartózkodási hely) létesítés iránti kérelem

1. A Kérelmező adatai:

1.1. Kérelmező neve:

1.2. Kérelmező jelenlegi lakcíme:

1.3. Kérelmező anyja neve:

1.4. Kérelmező elérhetősége (email; telefonszám):

1.5. A kérelem állandó lakcím/ tartózkodási hely létesítésére irányul. (a megfelelő aláhúzandó)

2. Fent jegyzett kérelmező kérem T. Önkormányzatot, hogy az alábbi ingatlanban részemre és hozzátartozóim részére a lakcímlétesítéshez hozzájárulni szíveskedjen.

Kijelentem, hogy az önkormányzati rendeletben meghatározott dokumentumokat hiánytalanul csatoltam.

3. Hozzátartozókra vonatkozó adatok:

3.1. Hozzátartozó1 neve:

3.2. Hozzátartozó1 jelenlegi lakcíme:

3.3. Hozzátartozó1 anyja neve:

3.4. Hozzátartozó2 neve:

3.5. Hozzátartozó2 jelenlegi lakcíme:

3.6. Hozzátartozó2 anyja neve:

3.7. Hozzátartozó3 neve:

3.8. Hozzátartozó3 jelenlegi lakcíme:

3.9. Hozzátartozó3 anyja neve:

4. Létesítendő lakcímre vonatkozó adatok:

4.1. Lakcím létesítési kérelemmel érintett ingatlan helyrajzi száma:

4.2. Lakcím létesítési kérelemmel érintett ingatlan természetbeni címe:

5. Csatolandó mellékletek:

Jegyzői igazolás, hogy a kérelmező a feltételeknek megfelel

6. Dátum:

7. . ………………………………..

aláírás”

2. melléklet a 4/2026. (V. 19.) önkormányzati rendelethez

A Hötv. 6. §-ban meghatározott alanyi mentesség igazolására vonatkozó kérelem

1. Alulírott ............................................., (anyja neve:................................., születési hely, idő: ......................................., állandó lakcím:.........................................................................) kérem T. jegyző Asszonyt, hogy a Hötv. 6. §-ban fennálló mentességem lakcímlétesítés céljából igazolni szíveskedjen.

2. A mentességi ok, amely alapján jogosult vagyok külön bírálat nélkül lakcímet létesíteni (kérem aláhúzni) a betelepülő

a) a településen lakóhellyel vagy ingatlantulajdonnal rendelkező személy hozzátartozója, továbbá akinek a település a származási helye;

b) bizonyítja vagy legalább valószínűsíti, hogy a születését követő tíz évben maga vagy valamely hozzátartozója legalább tizenkét hónapot a településen élt;

c) állami vagy önkormányzati foglalkoztatottként – ideértve az állami vagy önkormányzati többségi tulajdonban álló gazdasági társaságok foglalkoztatottjait is –, e munkavégzése érdekében települ be a településre;

d) nem tartozik a c) pont hatálya alá, azonban bizonyítja, hogy a betelepülése célja a településen munkavégzésre irányuló tevékenység végzése;

e) lakáscélú állami támogatással történő ingatlanszerzéssel érintett;

f) az egyház vagy egyházi jogi személy alkalmazottja;

g) a településen működő köznevelési vagy felsőoktatási intézmény tanulója vagy hallgatója;

h) a településen hitéleti, egészségügyi, sport, szociális, gyermek- és ifjúságvédelmi vagy büntetés-végrehajtási intézményben vagy intézetben él;

i) az a)g) pont szerinti feltételnek megfelelő személy közeli hozzátartozója.

3. Jelen okirat aláírásával kijelentem, hogy a fenti adatok a valóságnak megfelelnek, a nyilatkozatom alátámasztásához szükséges dokumentumokat csatoltam az önkormányzati rendeletben foglaltaknak megfelelően.

4. Dátum:…………..................................……………………

5. .....................………………………………….

aláírás”