Rábapatona Község Önkormányzata Képviselő-testületének 36/2004.(XII.16.) önkormányzati rendelete
a közterületek tisztántartásáról és a települési hulladékra vonatkozó közszolgáltatásról
Hatályos: 2014. 01. 01Rábapatona Község Önkormányzata Képviselő-testületének 36/2004.(XII.16.) önkormányzati rendelete
a közterületek tisztántartásáról és a települési hulladékra vonatkozó közszolgáltatásról
2014-01-01-tól
Rábapatona Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hgt. ) 23. §-ában illetve a 31. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja:
I.FEJEZET
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
A rendelet hatálya
- §
- A rendelet területi hatálya Rábapatona község közigazgatási területére terjed ki.
- A rendelet személyi hatálya kiterjed valamennyi ingatlan tulajdonosára, birtokosára, használójára függetlenül attól, hogy a tulajdonos természetes vagy jogi személy, illetőleg jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet.
4. Nem terjed ki a rendelet hatálya a veszélyes és radioaktív hulladékokra, valamint az ezekkel összefüggő hulladékkezelési közszolgáltatási tevékenységre, továbbá a települési szilárd és folyékony hulladékra, valamint a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízre.
Értelmező rendelkezések
3.§
E rendelet alkalmazásában:
- Ingatlantulajdonos: az a természetes, vagy jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, akinek, illetőleg amelynek a tulajdonában, birtokában vagy használatában lévő ingatlanán települési hulladék keletkezik.
- Hulladékgyűjtő udvar (hulladékudvar): az elkülönítetten (szelektíven) begyűjthető települési szilárd, valamint külön jogszabályban meghatározottak szerint veszélyes hulladék átvételére, vagy az elszállítási elkülönített módon történő tárolásra szolgáló felügyelettel ellátott zárt begyűjtőhely.
- Hulladékgyűjtő sziget: (gyűjtősziget) a háztartásokban keletkező, hasznosításra alkalmas különböző fajtájú, elkülönítetten gyűjtött, háztartási hulladék begyűjtésére szolgáló, lakóövezetben, közterületen kialakított felügyelet nélküli, folyamatosan rendelkezésre álló begyűjtőhely, szabványosított edényzettel, amely edényzet kizárólag a rajta egyértelműen megjelölt fajtájú települési szilárd hulladék szelektív begyűjtésére szolgál a közszolgáltatást igénybe vevők részére.
- Közszolgáltatási díj: az ingatlantulajdonos által a közszolgáltatás igénybevételéért a szolgáltatónak fizetendő, az e rendeletben meghatározott díjfizetési időszakra vonatkozóan megállapított díj, amely tartalmazza a települési hulladék kijelölt ártalmatlanító helyen történő elhelyezésének díjhányadát is.
- Síkosság elleni védekezés: a hó, az ónos eső, a jég eltávolítása, illetőleg a síkosságának csökkentésére végzett tevékenység.
- Köztisztasági szolgáltatás: szerződés (megrendelés) alapján végzett hulladékkezelési tevékenység, beleértve annak gyűjtését, szállítását és kezelését.
- Települési szilárd hulladék:
- háztartási hulladék: a lakosság életvitele során a lakás, valamint a pihenés, üdülés céljára használt helyiségekben a lakóházak közös használatú helyiségeiben és területein valamint az intézményekben keletkező hulladék,
- közterületi hulladék: közforgalmú és közterületen keletkező hulladék,
- háztartási hulladékhoz hasonló jellegű és összetételű hulladék: gazdasági tevékenység során keletkező – külön jogszabályban meghatározott – veszélyesnek nem minősülő szilárd hulladék.
- Települési folyékony hulladék: A szennyvízelvezető hálózaton, illetőleg szennyvíztisztító telepen keresztül el nem vezetett szennyvíz, amely
- emberi tartózkodásra alkalmas épületek szennyvíztároló létesítményeinek és egyéb helyi közműpótló berendezéseinek kiürítéséből,
- a nem közüzemi csatorna-és árokrendszerekből, valamint
- gazdálkodási, de nem termelési technológiai eredetű tevékenységből származik.
- Termelési hulladék: a termelési folyamat során keletkezett és visszamaradt nem veszélyes anyag, amely a termelési folyamatban alap-, vagy segédanyagként illetőleg más termelési folyamat során alap-, vagy segédanyagként, illetve félkész termékként nem használható fel.
II. FEJEZET
KÖZTERÜLETEK TISZTÁNTARTÁSA
4.§
A közterületek tisztántartásáról, a zöldterületek, parkok, fenntartásáról az önkormányzat egyrészt a polgármesteri hivatal útján, másrészt az érintett ingatlan tulajdonosának kötelezésével gondoskodik.
Az ingatlantulajdonos kötelezettségei
5. §
- Az ingatlantulajdonosnak a közterület tisztántartásával, a zöldterület ápolásával kapcsolatos kötelezettsége:
- az ingatlan előtti járdának, (járda hiányában egy méter széles területsávnak) a járda melletti zöldsáv úttestig terjedő teljes területének a gondozása, tisztántartása, szemét és gyommentesítése, a járda- valamint a bejárók burkolatain a hó eltakarítása és a síkosság-mentesítés; ha az ingatlannak két közúttal is érintkezése van, e feladatok mindkét irányra vonatkoznak,
- az ingatlan melletti nyílt ároknak és műtárgyainak (áteresz) tisztántartása, gyommentesítése.
- Az ingatlantulajdonos a közterület tisztítása során összegyűjtött települési hulladékot köteles az e rendeletben meghatározott saját gyűjtőedényzetébe helyezni.
6. §
- Az ingatlantulajdonosnak a saját ingatlana tisztántartásával kapcsolatos feladatát képezi a beépített, valamint a beépítetlen ingatlan teljes területének és felépítményeinek rendszeres tisztántartása, gyommentesítése, a közterület (járda, úttest) fölé benyúló ágak, bokrok ágainak lenyesése.
- Bontás, építés, vagy karbantartás miatt üresen álló ingatlan és a vele határos 5. §- ban meghatározott közterület tisztántartása az építési munka kivitelezőjének a kötelezettsége, kivéve, ha a kivitelező maga az ingatlantulajdonos.
- A beépítetlen, vagy időszakosan használt ingatlan tulajdonosa köteles az utca felől jól látható feliratot elhelyezni az ingatlantulajdonos nevének és postai címének feltűntetésével a köztisztasági kötelezettség megállapítása végett.
Kereskedő, utcai árus és rendezvényszervező kötelezettségei
7.§
- Az üzlet, egyéb elárusítóhely, vendéglátó, vagy szolgáltató egység előtti és melletti járdaszakaszt, - ha a járda mellett zöldsáv (árok) is van – az úttestig terjedő teljes területet az az ingatlantulajdonos köteles tisztán tartani, a keletkezett települési hulladékot saját gyűjtőedényzetébe helyezni, és elszállításáról gondoskodni.
- Az ingatlan előtti és melletti járdát a tulajdonos naponta köteles legkésőbb reggel 7 óráig letakarítani, a nyitva tartás ideje alatt folyamatosan tisztán tartani.
- A tulajdonos a nyitva tartás ideje alatt köteles gondoskodni a környezetében rendszeresített edényzethez hasonló utcai hulladékgyűjtő kihelyezéséről azoknak az ingatlanhoz tartozó és hulladékszállításra rendszeresített edényzetbe való szükség szerinti, de legalább naponta történő ürítéséről.
8. §
- Az utcai árus köteles a számára kijelölt helyet (területet) és közvetlen környékét tisztán tartani, az árusítással kapcsolatban keletkezett hulladékot összegyűjteni, és elszállításáról gondoskodni.
- Közterületen rendezett vásár, sport és egyéb rendezvény tartása idején a rendezvény szervezője köteles gondoskodni a várható forgalomnak megfelelő illemhely üzemeltetéséről, valamint a rendezvény alatt és azt követően az igénybevett területnek és közvetlen környezetének tisztántartásáról, a hulladék összegyűjtéséről és elszállításáról, továbbá az eredeti állapot helyreállításáról.
Síkosságmentesítés és hóeltakarítás
9. §
- A síkosság elleni védekezéshez a környezetkímélő anyagokon (homok, salak, hamu) kívül klorid tartalmú fagyáspont-csökkentő szer (pl. konyhasó) használata csak legfeljebb 50 %os keverési arányú szóróanyagként alkalmazható. Az egy négyzetméter felületre kijuttatott szóróanyagban a só mennyisége nem haladhatja meg az 500 grammot.
- A járdáról a tulajdonos a havat minden nap legkésőbb reggel 8 óráig, azt követően szükség szerint köteles eltakarítani úgy, hogy a gyalogos közlekedésre legalább l méter széles szabad terület maradjon
- A közúti, mezőgazdasági, vagy egyéb gépjármű tulajdonosa a gépjárművével a közútra felhordott sarat vagy egyéb síkosságot okozó szennyeződést köteles onnét haladéktalanul eltakarítani.
- Tilos hórakást elhelyezni
- közüzemi vagy közérdekű létesítményekre (pl. közkút, vízelzáró csap, hulladéktároló, gázelzáró, stb.) illetőleg ezek közvetlen közelében,
- útkereszteződésben, úttorkolatban, kijelölt gyalogátkelőhelyen,
- kapubejárat előtt, annak szélességében,
- tömegközlekedési járművek megállóhelyeinél, a fel-és leszállást akadályozó módon.
A közterület tisztántartásával összefüggő egyéb rendelkezések
10. §
Tilos
- az úttestet, járdát, egyéb közterületet annak berendezési és felszerelési tárgyait, közcélú létesítményeket szennyvízzel, emberi vagy állati ürülékkel beszennyezni,
- megrongálni,
- a takarításból keletkezett szennyvizet vagy egyéb szennyező anyagokat a közterületre, a csapadékvíz elvezető rendszerbe önteni,
- a közterületen lévő fát, díszcserjét, élő-sövényt megrongálni, csonkítani, vagy egyéb módon bennük kárt okozni,
- parkosított, füvesített zöldterületet rendeltetés ellenesen használni,
- eldugulást okozó, tűz-, vagy robbanásveszélyes anyagot elhelyezni, továbbá szennyvizet élő vízfolyásokba, csapadékvíz elvezető árokba, közcsatornába bevezetni,
- közterületi vagy közterületre kihelyezett hulladékgyűjtő edényzetből települési hulladékot kiönteni, szétszórni.
Az ingatlantulajdonos jogai és kötelezettségei
13.§
- Az ingatlantulajdonos köteles az ingatlanán keletkező, vagy birtokába került települési hulladékot az e rendeletben meghatározott módon, vagy helyen gyűjteni, továbbá hasznosításáról, illetve ártalmatlanításáról gondoskodni. E kötelezettsége keretében az ingatlantulajdonos köteles
- az ingatlanán keletkező hulladék mennyiségét alacsony szinten tartani,
- a települési hulladékot – különös tekintettel a hulladék további kezelésére – az elszállításra való átvételig tárolni, ügyelve, hogy a hulladék mások életét, testi épségét, egészségét és jó közérzetét ne veszélyeztesse, a természetes és épített környezetet ne szennyezze, a növény-és állatvilágot ne károsítsa, a közrendet, és a közbiztonságot ne zavarja,
- az ingatlanán keletkező települési hulladék kezelésére az önkormányzat által szervezett közszolgáltatást igénybe venni, a hulladékot begyűjtésre az e rendeletben feljogosított közszolgáltatónak átadni és a közszolgáltatás díját megfizetni.
- Ha az ingatlantulajdonos tulajdonosváltozás, vagy egyéb ok folytán a közszolgáltatás igénybevételére kötelezetté válik, köteles e tényt a polgármesteri hivatalban 15 napon belül bejelenteni.
- A közszolgáltatás igénybevételére kötelezett ingatlantulajdonos a közszolgáltatásból ne vonhatja ki magát arra való hivatkozással, hogy a szolgáltatást a hulladéktermelés hiányában nem, illetve csak részben veszi igénybe.
V. FEJEZET
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
Vegyes rendelkezések
25. §
E rendeletben nem szabályozott kérdésekben a Hgt. továbbá annak végrehajtására kiadott jogszabályok rendelkezéseit kell értelemszerűen alkalmazni.
Hatálybalépés
26. §
Ez a rendelet 2005. január l-én lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti
- a Rábapatona Község Önkormányzata Képviselő-testületének a köztisztaságról szóló 7/1999. (II. 25.) rendelete, valamint az ezt módosító
- 1/2003. (II. 13.) Kt.
- 4/2003. (III. 27) Kt.
- 10/2003. V. 29.) Kt.
- 16/2004. (II. 25.) Kt. és a
- 25/2004. (VI. 30.) Kt. rendeletek.