Tápiószentmárton Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének
Tápiószentmárton Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2013. (XII. 30.) önkormányzati rendelete a hulladékgazdálkodási közszolgáltatásról
Hatályos: 2017. 12. 15Tápiószentmárton Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének
Tápiószentmárton Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2013. (XII. 30.) önkormányzati rendelete a hulladékgazdálkodási közszolgáltatásról
2017-12-15-tól
Tápiószentmárton Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének
9/2013. (XII.30.) sz. önkormányzati rendelete
a 11/2016.(IX.5.) önkormányzati rendeletével és a 12/2017. (XII.15.) önkormányzati rendeletével módosított, egységes szerkezetbe foglalt
a hulladékgazdálkodási közszolgáltatásról
Tápiószentmárton Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testülete a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. tv. 35. § a)-g) pontjaiban és a 39. § (2) és (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. tv. 13. § (1) bekezdés 19. pontja szerinti feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
I. fejezet
Általános rendelkezések
1. §
(1) A rendelet végrehajtása során a hulladékról szóló törvényben meghatározott fogalmakat kell alkalmazni.
(2)[1] A rendelet területi hatálya kiterjed Tápiószentmárton nagyközség közigazgatási területén végzett hulladékgazdálkodási közfeladat ellátás keretében szervezett és fenntartott közszolgáltatással a (továbbiakban: közszolgáltatás) ellátott belterületi, külterületi, illetve zártkerti ingatlanokra, függetlenül az adott ingatlan rendeltetésétől, használatának céljától. A közszolgáltatással ellátott terület két zónába kerül besorolásra. Az I. és II. zónába sorolt ingatlanokat az l. melléklet tartalmazza,
(3) A rendelet tárgyi hatálya az (1) bekezdés szerinti területen keletkező települési hulladék átvételére, gyűjtésére, szállítására és kezelésre történő átadása az arra jogosult hulladékkezelőnek, a vele kötött hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződés szerinti közszolgáltató hulladék-gazdálkodási tevékenységére terjed ki.
(4) A rendelet személyi hatálya azokra a természetes személyekre, jogi személyekre és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre terjed ki, akik az (2) bekezdés szerinti területen a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. tv. – a továbbiakban Htv. - 2. § (1) bekezdésének 34. pontja szerint ingatlanhasználónak minősülnek [az ingatlan birtokosa, tulajdonosa, vagyonkezelője, valamint a társasház és a lakásszövetkezet, aki (amely) a hulladékgazdálkodási közszolgáltatást a Htv. szerinti szerződéses jogviszony keretében kötelező jelleggel igénybe veszi és akinek (amelynek) a közszolgáltató rendszeres időközönként rendelkezésére áll.
(5) A rendelet hatálya alá tartozó közszolgáltatás tartalma a rendelet 1. melléklet szerinti a) az I. zónába tartozó területen lévő ingatlanokon keletkező települési hulladék, hetente egy alkalommal történő átvétele, gyűjtése, és hulladéklerakóba történő beszállítása ártalmatlanítás céljából.
b) a II. zónába tartozó területen lévő ingatlanokon keletkező települési hulladék, április 1-től október 31-ig terjedő időszakban hetente egy alkalommal, november 1-től március 31-ig terjedő időszakban kéthetente egy alkalommal történő átvétele, gyűjtése, és hulladéklerakóba történő beszállítása ártalmatlanítás céljából.
c)[2] az I. zónába tartozó területen lévő ingatlanokon keletkező háztartási lomhulladék évente két alkalommal, a II. zónába tartozó területen lévő ingatlanokon keletkező háztartási lomhulladék évente egy alkalommal lomtalanítás keretében történő átvétele, gyűjtése, és hulladéklerakóba történő beszállítása ártalmatlanítás céljából.
(6) A (2) bekezdés szerinti területen a hulladékgazdálkodási közszolgáltató ( továbbiakban: Közszolgáltató) Tápiószentmárton Nagyközség Önkormányzatával (továbbiakban: Önkormányzat) megkötött közszolgáltatási szerződés alapján az „ÖKOVÍZ” Önkormányzati Kommunális és Víziközmű Üzemeltető Korlátolt Felelősségű Társaság („ÖKOVÍZ” Kft. ) 2700 Cegléd, Pesti út 65.
Az Önkormányzat és a Közszolgáltató között a közszolgáltatási szerződés határozott időre 2014. január 1-től 2018 december 31-ig terjedő időtartamra szól.
(7 A Közszolgáltató az általa gyűjtött és elszállított hulladékokat a Hírös Hulladékgazdálkodási Kft. 6000 Kecskemét, Nagy Lajos krt. 29/b. által üzemeltetett Ceglédi Regionális Nem Veszélyes Hulladéklerakóba 2700 Cegléd külterület 0411. és 0412. hrsz-ú köteles beszállítani ártalmatlanítás céljából.
II. fejezet
A közszolgáltatás ellátásának rendje és módja
2. §
(1) Az ingatlanhasználóknak a települési hulladékot a Közszolgáltató részére az e rendeletben meghatározott gyűjtőedény(ek)ben elszállítás céljából a Közszolgáltató rendelkezésére kell bocsátani:
a)[3] az I. zónába tartozó ingatlanok hétfői szállítási napokon,
b) a II. zónába tartozó ingatlanok esetében hétfői szállítási napokon .
(2)[4] A közszolgáltatást igénybe vevők számára az I. zónában a közszolgáltató szállítóeszközéhez rendszeresített szabványos hulladékgyüjtő edények, a II. zónában a Közszolgáltató által készíttetett, jelzett zsák használata kötelező.
a) Az I. zónában a választható gyűjtőedény űrmértékének igazodnia kell az érintett ingatlanon képződő hulladék mennyiségéhez, figyelembe véve az adott ingatlant használó természetes személyek számát, valamint a szállítási gyakoriságot. A természetes személy ingatlanhasználó részére a közszolgáltató az alábbi űrméretű gyűjtőedényeket ajánlhatja.
- a legalább négy fő által életvitelszerűen lakott ingatlan esetében 80 liter,
- a négy főnél több személy által lakott ingatlan esetében 110,120 liter.
b) A 385/2014. (XII.31.) Korm. rendelet a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás végzésének feltételeiről a 7.§ (1.b) rendelkezés igazolására a Tápiószentmártoni Polgármesteri Hivatal jogosult.”
(3) A települési hulladék a gyűjtőedényben, tömörítés nélkül kizárólag úgy helyezhető el, hogy annak fedele zárható legyen, valamint az a hulladékszállítás során a közszolgáltató alkalmazottainak egészségét, testi épségét ne veszélyeztesse, a gépi ürítést ne akadályozza, az ürítő berendezést ne károsítsa.
(4) A gyűjtőedényt, zsákot a szállítás napján 7.00 óráig kell az ingatlan elé kihelyezni és a szállítás napján 18.00 óráig tartható közterületen. Kivételt képez ez alól a géppel mozgatható konténeres gyűjtőedény. A zsák csak megfelelően bekötve helyezhető ki a közterületre.
(5) A gyűjtőedénybe/zsákba tilos mérgező, veszélyes, robbanó vagy olyan hulladékot rakni, amely a kiürítéssel foglalkozó dolgozók egészségét, testi épségét vagy életét veszélyezteti,
vagy begyűjtése során a gépkocsi műszaki berendezésében rongálódást idézhet elő, ártalmatlanítása / hasznosítása során veszélyezteti a környezetet, vagy az ártalmatlanító/hasznosító telep dolgozóit, műszaki berendezéseit.
(6) Ha a gyűjtőedény olyan nedves hulladékot tartalmaz, amely az edényben összetömörödött, vagy befagyott, vagy a benne lévő hulladékot úgy összepréselték, hogy az elhelyezett hulladék összsúlya meghaladja a terhelhetőségét – emiatt a gyűjtőedényt az előírt módon kiüríteni nem lehet – az ingatlanhasználó, valamint az ingatlantulajdonos köteles a visszamaradt hulladékot, illetve a ki nem üríthető gyűjtőedényt szabályszerűen kiüríteni, használhatóvá tenni.
(7) Az ingatlanhasználó köteles saját költségén a gyűjtőedényt szükséges gyakorisággal, de legalább évente két alkalommal tisztítani és fertőtleníteni. A gyűjtőedény folyamatos tisztántartása az ingatlanhasználó feladata.
(8) A Közszolgáltató igénye szerint a gyűjtőedényen fel kell tüntetni a közszolgáltatótól kapott matricát, amely tartalmazza az aktuális időszakot és az igénybe vett gyűjtőedény űrméretét. Az ingatlanhasználó feltüntetési kötelezettségének a közszolgáltató által biztosított azonosító (matrica) gyüjtőedényre történő felragasztásával tesz eleget.
(9) A kihelyezett gyűjtőedény nem akadályozhatja a jármű és gyalogos forgalmat, és elhelyezése egyébként sem járhat baleset vagy károkozás veszélyének előidézésével.
(10) A gyűjtőedény környékét, megközelítési útvonalát tárgyak elhelyezésével vagy parkoló gépjárművel oly módon elzárni nem szabad, amely a gyűjtőedénynek a gyakorlatban kialakult módon történő ürítését akadályozza.
(11) A közszolgáltatás körében az alábbi szabványos űrtartalmú gyűjtőedények használhatóak:
Ssz. | A gyüjtőedény űrtartalma | Az edényben elhelyezett hulladék maximális súlya |
a) | 60 literes szabványos tároló | 13 kg |
b)[5] | ||
c) | 80 literes szabványos tároló | 18 kg |
d) | 110 literes szabványos tároló | 25 kg |
e) | 120 literes szabványos tároló | 27 kg |
f) | 240 literes szabványos tároló | 50 kg |
g) | 660 literes szabványos tároló | 150 kg |
h) | 770 literes szabványos tároló | 175 kg |
i) | 1100 literes szabványos tároló | 250 kg |
(12) A közszolgáltatás körében a többlethulladék elhelyezésére és a II. zónában a hulladék elhelyezésére a Közszolgáltató által készíttetett, jelzett zsákot kell használni.
(13)[6] A nagydarabos hulladék (lom) elszállításáról (lomtalanítás) a Közszolgáltató az I. zónába tartozó területen lévő ingatlanok esetében évente két alkalommal házhoz menő rendszerrel, míg a II. zónába tartozó területen lévő ingatlanok esetében évente egyszer az általa meghirdetett időpontban és módon térítésmentesen gondoskodik.
(14) A lomtalanítás időpontjáról, valamint területi felosztásáról, a végrehajtás módjáról a Közszolgáltató két héttel korábban felhívások, hirdetmények útján értesíti a lakosságot. A Közszolgáltató a felhívást közterületen plakát, szórólap kihelyezésével, a Közszolgáltató és a település honlapján és a helyi kábeltelevízióban hirdetmény útján teszi közzé.
(15) A Közszolgáltató köteles gondoskodni a lomtalanítás során kihelyezett hulladékok díjmentes átvételének megszervezéséről.
III. fejezet
A Közszolgáltató jogai és kötelezettségei
3.§
(1) A Közszolgáltató a lakó, az üdülő, a külterületi, zártkerti és egyéb ingatlanoknál keletkezett, elsősorban szabványos hulladék gyűjtőedényben, vagy a Közszolgáltató által készíttetett, jelzett zsákban a közterületre kihelyezett települési hulladékot heti egy alkalommal gyűjti és a kijelölt hulladékkezelő létesítménybe szállítja.
2) A Közszolgáltató jogosult megtagadni a hulladék elszállítását az alábbi esetekben:
- az ingatlantulajdonos kérelmére a szerződés szünetel,
- a Közszolgáltató alkalmazottai megállapítják, hogy a tárolóedényben a 2. § (5) bekezdésében megjelölt anyagot, tárgyat helyeztek el, vagy a gyűjtőedény túltöltött.
A gyűjtőedény kiürítésének megtagadásáról a Közszolgáltató az ok feltüntetésével a kiürítés megtagadásának alkalmával, írásos formában, beazonosítható és visszaellenőrizhető módon értesíti az ingatlanhasználót.
(3) A Közszolgáltató a többlethulladék gyűjtésére és kihelyezésére alkalmazható egyedi jelölésű köztisztasági zsákok átvételére az általa kijelölt helyszínen nyújt lehetőséget.
(4)[7]
IV. fejezet
Az Ingatlanhasználó jogai és kötelezettségei
4. §[8]
„ A közszolgáltatási díjfizetés
4.§
(1). A Htv. 32/A § (1) bekezdés i) és j) pontjával, az állami hulladékgazdálkodási közfe-
ladat keretében az állam
- beszedi a közszolgáltatási díjat és kifizeti a közszolgáltatóknak a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díj megállapításáért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) által meghatározott szolgáltatási díjat,
- kezeli a közszolgáltatás keretében keletkező kintlévőségeket, azzal, hogy az állami hulladékgazdálkodási közfeladat ellátásáért felelős szervezetnek az NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: „Koordináló szerv”) minősül.
- A Koordináló szerv szedi be a közszolgáltatási díjat, és a Koordináló szerv a közszolgáltatónak a közszolgáltatási szerződésben rögzített feladataiért a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díj megállapításáért felelős miniszter által meghatározott szolgáltatási díjat fizet.
- A Koordináló szerv kezeli a közszolgáltatás keretében keletkező kintlévőséget.
- Az Önkormányzat hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díjkedvezményt és mentességet nem biztosít.”
V. fejezet
Adatvédelmi rendelkezések
5. §
(1) A rendelet alapján a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás igénybevételére köteles ingatlanhasználóról a Közszolgáltató nyilvántartást vezet az azonosításához szükséges adatok feltüntetésével.
(2) A Közszolgáltató a közszolgáltatási szerződéshez szükséges személyes adatokat elsődlegesen az ingatlanhasználó adatszolgáltatása alapján ismeri meg. A személyes adatok kezelése során a Közszolgáltató a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 2011. évi CXII. tv rendelkezéseinek megfelelően köteles eljárni.
(3) A Közszolgáltató megteremti és fenntartja az adatkezelés személyi és tárgyi feltételeit, gondoskodik az adatok biztonságáról, meghatározza azokat az eljárási szabályokat, amelyek az adat- és titokvédelmi szabályok érvényre juttatásához szükségesek.
(4) A Közszolgáltató nyilvántartásában a természetes személyek esetében a 2012. évi Htv. 65.§ (2) bekezdése alapján a természetes személyazonosító adatokat valamint a lakcímet tarthatja nyilván, ezeket az adatokat kezeli.
(5) A Közszolgáltató a természetes személy ingatlanhasználó adatait a közszolgáltatási szerződéses jogviszony létrejöttétől annak megszűnéséig, illetve az abból származó tartozás fennállásáig kezelheti. A jogviszony megszűnését követően a Közszolgáltató a kezelt adatokat megsemmisíti.
(6) Az adatkezelés célja: a közszolgáltatással összefüggően az ingatlanhasználó személyének megállapításához, a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díj beszedéséhez szükséges és arra alkalmas adatbázis létrehozása és működtetése.
VI. fejezet
Záró rendelkezések
6. §
(1) A rendelet 2014. január 1-én lép hatályba.
(2) A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg a hatályát veszti a települési szilárd hulladék kal kapcsolatos hulladékkezelési közszolgáltatásról szóló 5/2008. (V.8.) számú önkormányzati rendelet.
Tóth János sk. Wenhardt Lászlóné sk.
polgármester jegyző
A rendelet 2013. december 30-án kihirdetésre került:
Wenhardt Lászlóné sk.
Jegyző
Záradék:
A rendelet egységes szerkezetbe foglalva 2017. december 15-én.
dr. Bóta Mihály sk.
jegyző
1.melléklet[9]
Tápiószentmárton Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének
9/2013. (XII.30.) sz. önkormányzati rendeletéhez
I. zóna: lakóterület ( belterületi lakótelek és belterületi lakóházzal beépített
ingatlan, külterületen lévő lakóépülettel beépített ingatlan)
Az I. zóna szabványos gyűjtő edényzettel ellátott övezet, ahol a gyűjtő edényzetben
gyűjtött hulladék begyűjtése és szállítása hetente 1 alkalommal történik.
Az I. zónába tartozó utcák jegyzéke:
Ady Endre út
Alkotmány utca
Arany János utca
Árpád út
Attila utca
Babos
Balassi út
Bartók Béla út
Báthori utca
Béke tér
Bem utca
Bercsényi Miklós út
Bethlen Gábor út
Bocskai István utca
Ceglédi út
Cifrakert
Csaba utca
Csokonai utca
Damjanich út
Deák Ferenc út
Dózsa György út
Dühöngő
Fő út
Hatvani hegy
Hunyadi János utca
Irányi Dániel út
Jókai utca
József Attila út
Kápolna utca
Katona József út
Kerítések
Kiss János út
Klapka György út
Korona utca
Kossuth Lajos út
Kubinyi Ágoston út
Ludas köz
Madách Imre út
Malachegy
Martinovics út
Mátyás király út
Mikszáth Kálmán út
Móra Ferenc út
Móricz Zsigmond út
Mozi köz
Munkácsy Mihály út
Nádastói út
Óvoda köz
Petőfi Sándor út
Radnóti Miklós utca
Rákóczi Ferenc utca
Sashegy (házszámozással ellátott ingatlanok)
Sőregi út
Széchenyi István út
Székes sor
Szelei út (házszámozással ellátott ingatlanok)
Szent István tér
Szentkirályi út
Tavasz utca
Templom tér
Tóni kert
Vasvári Pál út
Vörösmarty út
Wesselényi utca
Zrínyi Miklós utca
Zsák utca
Göbölyjárás településrész:
Gábor Áron utca
Gárdonyi Géza utca
Géza fejedelem utca
Görgei Artúr út
Szent Gellért utca
II. zóna: üdülőterület ( belterületi üdülőtelkek és belterületi üdülőépülettel vagy belterületi
üdülőövezeti területrészen lévő nem lakás céljára szolgáló
építménnyel beépített ingatlanok, a külterületen lévő ingatlanok,
amelyek üdülés céljára szolgáló épülettel, hétvégi házzal vagy nem
lakás céljára szolgáló építménnyel beépítettek.)
A II. zónában április 1–től október 31-ig terjedő időszakban hetente egy alkalommal,
november 1–től március 31-ig terjedő időszakban kéthetente egy
alkalommal.
A II. zónába tartozó utcák jegyzéke:
Bagoly utca
Bibic utca
Cinke utca
Csalogány utca
Csóka utca
Csurgó utca
Daru utca
Fácán utca
Farmosi utca
Fecske utca
Fogoly utca
Fülemile utca
Fürj utca
Galamb utca
Gém utca
Gilice utca
Gólya utca
Göbölyjárási utca
Harkály utca
Hattyú utca
Holló utca
Kakukk utca
Kincsem köz
Kincsem utca
Leander út
Liliom út
Napsugár út
Nefelejcs út
Ökörszem utca
Pacsirta utca
Páva utca
Pipacs utca
Réce utca
Rezeda utca
Rigó utca
Rozmaring utca
Rózsa út
Sármány utca
Sas utca
Sashegy ( helyrajzi számot viselő ingatlanok)
Seregély utca
Sirály utca
Sólyom utca
Szárcsa utca
Szegfű út
Szelei út ( helyrajzi számot viselő ingatlanok, Malom dűlő és Pulykás) )
Tulipán út
Veréb utca
Viola út
Virág út
Zsálya utca
...
Módosította: a 11/2016. (IX.5.) önkormányzati rendelet 1. §
Módosította: a 11/2016. (IX.5.) önkormányzati rendelet 2. §
Módosította: a 11/2016. (IX.5.) önkormányzati rendelet 3. §
Módosította: a 11/2016. (IX.5.) önkormányzati rendelet 4. §
Módosította: a 11/2016. (IX.5.) önkormányzati rendelet 5. §