Szakmár Község Önkormányzat Képviselő-testületének 8/2012(VII.30..) önkormányzati rendelete
az önkormányzati vagyonról
Hatályos: 2012. 07. 31Szakmár Község Önkormányzat Képviselő-testületének 8/2012(VII.30..) önkormányzati rendelete
az önkormányzati vagyonról
2012-07-31-tól
Szakmár Község Önkormányzat Képviselő-testülete a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI.törvény 3. §. (1) 6. pontjában, 5. § (1) bekezdés c) pontjában, 5.§ (2) b és c) pontjában, 5. § (4) bekezdésében, 13. § (1) bekezdésében, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 143. § (4) bekezdés i) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk 1) bekezdés e) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
- Az önkormányzati vagyon
1.§. (1) Az önkormányzat tulajdonában álló vagyonelemek közül nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyona nincsen.
(2) Az önkormányzat tulajdonában álló vagyonelemek közül korlátozottan forgalomképes vagyon a rendelet 1. mellékletében meghatározott vagyon.
- Az önkormányzati nemzeti vagyon tulajdonjogának átruházása
2.§. A rendelet 1.sz. mellékletében meghatározott vagyonelemeket 24.000.000.-Ft értékhatár feletti nemzeti vagyon tulajdonjogát átruházni versenyeztetés útján lehet.
- Ingyenes vagyonátruházás
3.§. (1) Önkormányzati vagyon tulajdonjogát ingyenesen átruházni a nemzeti vagyonról szóló törvény 13.§. (3)-(7) bekezdése alapján lehet.
- E szabályokat nem kell alkalmazni a pénzvagyonra, valamint a követelésekre és fizetési kötelezettségekre.
3/A §[1]. (1)Az Önkormányzat vagyonkezelői jogot az alábbi vagyonelemekre alapíthat:
a) Üzleti vagyon körében mezőgazdasági rendeltetésű ingatlanon, beépítetlen területen, lakás céljára szolgáló ingatlanon, lakóépületen,
b) Sportlétesítményen,
c) Víziközművön
d) Közfeladat ellátásához szükséges ingón és ingatlanon.
(2) Vagyonkezelői jogot ingyenesen átengedni a következő vagyonkezelőknek lehet:
a) költségvetési szerv vagy önkormányzati intézménynek,
b) önkormányzati társulásnak,
c) a helyi önkormányzat, ill. az a)-b) alpontban meghatározott személyek együtt vagy külön-külön 100%-os tulajdonában álló gazdálkodó szervezet,
(3) Az önkormányzat az (1) bekezdésben megjelölt vagyonkezelők részére a vagyont ingyenesen a következő közfeladatok esetében adhatja kezelésbe:
a) óvodai ellátás
b) alapfokú nevelés, oktatás
c) szociális ellátás
egyéb, az Mötv. 13. § (1) bekezdésében meghatározott közfeladat.
(4) Önkormányzati ingatlanvagyon ingyenes használatba adására kizárólag a képviselő-testület jogosult, ha a kedvezményezett a vagyon használatával a kötelező vagy önként vállalt önkormányzati feladatok teljesítését vállalja, és a vagyonrész e feladat ellátásához szükséges.
(5) Önkormányzati ingatlanvagyon ingyenes használatba adása esetén a kedvezményezett visel minden, a használattal kapcsolatban felmerülő költséget – ideértve az esetlegesen felmerülő adófizetési kötelezettségeket.
- Az önkormányzati nemzeti vagyon kezelése, hasznosítása
4.§. (1) A Vagyonkezelői szerződés megkötésére a Képviselő-testület előzetes jóváhagyásával és megbízásával, a polgármester jogosult.
(2) A szerződés előkészítése, nyilvántartása és archiválása a hivatal feladata.
5.§(1) A vagyonkezelői jog ellenértékét az adott vagyonelemre szóló vagyonkezelői szerződés tartalmazza, mértékét a szerződés megkötése előtt a képviselő-testület hagyja jóvá.
(2) A vagyonkezelői jog gyakorlásának részletes szabályai:
A vagyonkezelő, mint a vagyonkezelési jog jogosultja köteles a vagyonkezelési jog gyakorlása során betartani a következőket:
a) a vagyonkezelésbe vett vagyont a rendes gazdálkodás szabályinak megfelelően, elvárható gondossággal birtokolni, használni és a vagyon hasznait szedni,
b) a vagyont rendeltetésszerűen használni,
c) a vagyont fenyegető veszélyről és a bekövetkezett kárról értesíteni az önkormányzatot,
d) a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény 109. § (7) bekezdésében meghatározott kötelezettségének eleget tenni
e) a vagyonkezelési szerződésben meghatározottakat, és e rendeletben előírt kötelezettségeket teljesíteni.
f) tűrni a vagyonkezeléssel kapcsolatos ellenőrzéseket, és köteles az ellenőrzésekben közreműködni, az előírt beszámolást teljesíteni.
(3) A vagyonkezelés ellenőrzésének szabályai:
a) a polgármester, alpolgármester, képviselők kezdeményezésére eseti jelleggel, a vagyonkezelés vizsgálatára megalakuló bizottság végzi ( a továbbiakban ellenőrző bizottság),
b) az ellenőrző bizottság létrehozására a helyi önkormányzatokról szóló törvény, és az önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatában foglaltakat kell alkalmazni,
c) az ellenőrző bizottság a vagyonkezelés ellenőrzésénél támaszkodik a választott testületek ezekkel hatályos határozataira, és a mindenkor hatályos jogszabályokra.
(4) A vagyonkezelés ellenőrzése során ellenőrizni kell, hogy a vagyonkezelő
a) megőrizte-e a vagyontárgy értékét,
b) gondoskodik az állag megóvásról, a jó karbantartásról,
c) az egyéb vállalt kötelezettségét teljesíti-e.
- Önkormányzati vagyonhasznosítás, és tulajdonjog átruházás esetén a versenyeztetés szabályai
6.§ (1) A versenyeztetést nyilvános pályázati kiírás alapján kell lefolytatni, amely lehet
a) nyílt licites
b) zárt borítékos
(2) A pályázati kiírás feltételeit a Képviselő-testület állapítja meg, amelyeknek a következő tartalmi elemeknek kell megfelelni:
a) nyílt licites eljárás esetén
aa) a legalacsonyabb nettó ár, bérleti díj megjelölés
ab) a kifizetési feltételek meghatározása
ac) az ingatlan megtekintésének időpontja
ad) a licit és eredményhirdetés helye és ideje
b) zárt borítékos pályázat esetén az a) pontban szereplő adatokon túl
ba) a borítékbontás időpontja és helye,
bb) az áron kívüli mérlegelési szempontok sorrendje és azok súlya
(3) A pályázati kiírásról, a licittárgyalás lefolytatásáról és a zárt borítékban benyújtott pályázatok rendszerezéséről a Képviselő-testület mindenkori ügyrendi bizottsága gondoskodik.
(4) A pályázat meghirdetéséről a polgármester gondoskodik legalább egy megyei napilapban, a Hivatal hirdetőtábláján és Szakmár község Önkormányzat hivatalos honlapján való közzétételével.
(5) Zárt borítékos pályázat esetén az nyújthat be ajánlatot, aki az ajánlati biztosítékot befizette, a pályázati kiírás feltételeit elfogadja és – amennyiben van ilyen – a részletes pályázati dokumentumot megvásárolta.
(6) A licit eredményének megállapítása
a) nyílt licit esetén a legmagasabb összegű vételi ajánlatot, vagy a legmagasabb bérleti
vagy egyéb díj ajánlatot tevő a nyertes.
b) zárt borítékos pályázat esetén az összességében legelőnyösebb vételi ajánlatot vagy a
legmagasabb bérleti vagy egyéb díj ajánlatot tevő a nyertes.
(7) Az eredmény kihirdetésére a pályázati kiírás szerinti időpontban kerül sor.
(8) A döntésre jogosult döntését követően az ajánlattevővel az ajánlat elfogadásától számított 15 napon belül a polgármester köt szerződést. A szerződéskötési határidőnek a pályázatot elnyerő részéről történő elmulasztása estén a szerződést a következő legjobbnak ítélt ajánlattevővel lehet megkötni, amennyiben ez az ajánlat is megfelel a pályázati kiírás feltételeinek.
- A hasznosításból származó bevétel elsősorban fejlesztési kiadások, fejlesztési hitelek törlesztésének fedezetéül szolgál.
- Vagyonkimutatás és vagyongazdálkodási terv
7. § (1) Az önkormányzat vagyonállapotát vagyonkimutatásban kell kimutatni az éves zárszámadáshoz kapcsolódóan.
(2) A vagyonkimutatást adott év december 31-ei fordulónappal kell készíteni.
8.§ (1) Az önkormányzat
a) 3 évre szóló középtávú és
b) 6 évre szóló hosszú távú vagyongazdálkodási tervet készít
(2) A középtávú vagyongazdálkodási terv tartalmazza a középtávú időszakban az önkormányzat feladatellátáshoz kapcsolódó törzsvagyoni és üzleti vagyonelemeket, hasznosításuk tervezett rendjét, az ellátott közfeladatokat, és a közfeladatok ellátását biztosító vagyont. A tervben szerepeltetni kell a tervidőszakra tervezett vagyonváltozást.
(3) A hosszú távú vagyongazdálkodási tervnek a (2) bekezdés a) pontja szerinti adatokat kell tartalmaznia és a hosszú távú időszakra a vagyonelemekkel tervezett hasznosítást.
(4) Az önkormányzatnak biztosítania kell a vagyongazdálkodási tervnek, az önkormányzat gazdasági programjának, valamint az éves költségvetési rendeleteknek az összhangját.
(5) A vagyongazdálkodási tervet az önkormányzati gazdasági program elkészítésekor és felülvizsgálatakor felül kell vizsgálni.
(6) A vagyongazdálkodási tervet az önkormányzat határozattal fogadja el.
7. Záró rendelkezések
9.§ (1)Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
- A rendelet kihirdetéséről – hirdetőtáblán történő kifüggesztéssel – a körjegyző gondoskodik.
- E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Szakmár Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól szóló 4/1997.(IV.01.) önkormányzati rendelete.
Szakmár, 2012. június 21.
Tóth Jenő Csefkóné Busa Andrea
polgármester körjegyző
Záradék:
E rendelet 2012. július 30. napján kihirdetésre került.
Szakmár, 2012. július 30.
Csefkóné Busa Andrea
körjegyző
Módosította a 8/2014.(IX.30.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2014. október 1. napjától.