Enying Város Önkormányzata Képviselő-testületének 24/2016. (IX.8.) önkormányzati rendelete
a követelésről lemondás eseteiről és módjairól
Hatályos: 2016. 09. 09Enying Város Önkormányzata Képviselő-testületének 24/2016. (IX.8.) önkormányzati rendelete
a követelésről lemondás eseteiről és módjairól
Hatályos: 2016. 09. 09
Enying Város Önkormányzata az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 97. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § A rendelet hatálya az önkormányzat és az önkormányzat költségvetési szerveire terjed ki.
2. § (1) Az Önkormányzat követelésről részben vagy egészben csak az alábbi esetekben mondhat le:
a)csőd- vagy felszámolási egyezségi megállapodásban,
b)a mindenkori költségvetési törvényben meghatározott értékhatárt el nem érő kis összegű követelések esetében - amennyiben az önkéntes teljesítésre történő felhívásnak az Önkormányzat eleget tett,
c)az adós meghalt és hagyatéki vagyona nincs, vagy az adós igazolja, hogy a tartozás megfizetése családi, jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire tekintettel családja vagy saját megélhetését veszélyezteti. Nem kell az adósnak a családi, jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeit igazolnia, ha a nyilvántartott tartozás a lakáshitel engedményezésével keletkezett,
d)ha a követelés behajthatatlan.
(2) A költségvetési szerv kizárólag önkormányzati rendelet alapján nyújtott támogatás, szolgáltatás biztosítása utáni és egyéb módon, kizárólag polgárjogi szerződéses jogviszonyban keletkezett visszafizetési kötelezettségből és vevőkövetelésből származó behajthatatlan követeléseiről mondhat le, ha az önkormányzati kötelező és önként vállalt feladat, illetve jogszabály által meghatározott közérdekű cél megvalósítását szolgálja és jogszabály nem zárja ki.
3. § (1) Az önkormányzat és a költségvetési szerv vonatkozásában az eszközök és források értékelési szabályzatában foglaltak alapján minősíteni kell a kintlévőségeket és szükség esetén el kell végezni a leértékelésüket, továbbá el kell számolni az értékvesztést.
(2) A behajthatatlan követelések felülvizsgálatát évente egyszer a zárszámadásról szóló döntést megelőző 60. napig kell elvégezni.
(3) A (2) bekezdésben foglalt felülvizsgálat során a 2. §-ban szabályozott körben keletkezett kisösszegű, be nem hajtható követelések elengedéséről a Képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester dönt.
(4) A (3) bekezdésben foglalt értékhatárt meghaladó behajthatatlan követelések elengedéséről a képviselő-testület dönt.
4. § (1) A követelések elengedésére jogosultak eljárásuk során mérlegelik a kötelezett pénzügyi helyzetét, személyi körülményeit, az önkormányzattal, önkormányzati intézménnyel fenntartott üzleti és egyéb kapcsolatait, tartós kapcsolat esetén a megállapodások, kötelezettségek betartásával kapcsolatos magatartását, teljesítési készségét és képességét, az elengedés esetleges előnyeit, hátrányait.
(2) Minden követelésről való lemondásra jogosult a követelésről részben vagy egészben mondhat le. Teljes mértékben vagy részben le lehet mondani a késedelmi kamatok megfizetésének követeléséről.
(3) Minden követelésről való lemondás elbírálására és döntésére jogosult megállapodhat a kötelezettel a követelés behajtása és beszedhetősége érdekében értéket képező, és az önkormányzat számára hasznosuló szolgáltatásteljesítésről, továbbá köthető részletfizetési vagy a követelés beszedését, teljesülését biztosító más polgári jogi szerződés is.
5. § Ez a rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba.
Viplak Tibor s.k. Dr. Kóródi-Juhász Zsolt s.k.
polgármester jegyző
Kihirdetve: 2016. szeptember 8.
Dr. Kóródi-Juhász Zsolt
jegyző