Bakonyszombathely Község Önkormányzat Képviselő-testületének 9/2021. (VIII.26.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátásokról

Hatályos: 2021. 08. 28- 2022. 09. 29

Bakonyszombathely Község Önkormányzat Képviselő-testületének 9/2021. (VIII. 26.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátásokról1

Hatályos: 2021. 08. 28- 2022. 09. 29

Bakonyszombathely Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 1. § (2) bekezdésében, 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 26. §-ában, 32. § (1) b) pontjában, 32. § bekezdésében, 45 §-ában, 48. § (4) bekezdésében, 132. § (4) bekezdésében, 134/E. §-ában kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.

Általános rendelkezések

1. § E rendelet hatálya a – szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993.évi III. tv. 3. §.-ában (továbbiakban Sztv.) meghatározott – Bakonyszombathely község területén élő lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személyekre terjed ki.

2. § (1) A képviselő-testület szociális rászorultság esetén pénzbeli ellátásként települési támogatást, szociális szolgáltatásként étkeztetést biztosít.

(2) A gyógyszer kiadások viseléséhez az önkormányzat települési támogatást nyújt, annak a személynek, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250 %-át, egyedül élő esetén a 350 %-át és a havi rendszeres gyógyító ellátás költsége az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 20 %-át meghaladja. A támogatás a bemutatott gyógyszer számla legfeljebb 50 %-a lehet, melyet maximum évi 6 alkalommal lehet biztosítani.

Települési támogatás

3. § (1) Rendkívüli települési támogatásban részesül az a személy, aki létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, illetve időszakosan vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzd.

(2) A rendkívüli települési támogatást különösen az alábbi indokokra való tekintettel állapít meg:

a) tartós, rendszeres orvosi ellenőrzést, kezelést igénylő betegség esetén,

b) létfenntartást befolyásoló hirtelen haláleset (családfenntartó halála),

c) természeti csapás, elemi kár esetén,

d) válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartásához,

e) gyermek iskoláztatásához, óvodáztatásához,

f) gyermek hátrányos helyzete miatt anyagi segítségre szorul,

g) ellátatlan személy részére,

h) más rendkívüli ok bekövetkezése esetén.

(3) A rendkívüli települési támogatást abban az esetben állapítja meg, ha a kérelmező családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át egyedül élő esetén 200 %-át.

(4) A (2) bekezdés a) pontjában foglaltak esetén –háziorvosi, szakorvosi igazolás, kórházi zárójelentés, ambuláns lap, gyógyszerigazolás alapján- akkor állapítja meg a rendkívüli települési támogatást, ha a kérelmező családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át.

(5) A (2) bekezdés c) pontja esetében legfeljebb az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének háromszoros mértékéig állapít meg rendkívüli települési támogatást.

(6) A (2) bekezdés d) és f) pontjai esetében települési támogatást állapít meg, ha a kérelmező családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át, gyermekvédelmi kedvezményben részesülő kérelmező esetén 100 %-át

Az óvodáztatáshoz nyújtott rendkívüli települési támogatás

(7) A (2) bekezdés e) pontja esetében az önkormányzat fenntartásában lévő intézménybe beíratott óvodás gyermek szülője, vagy törvényes képviselője részére, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 500%-át, évente egy alkalommal, óvodáztatási támogatást nyújt, melynek célja, hogy a támogatás a gyermeket gondozó családnak a gyermek óvodai beíratásával, rendszeres óvodába járásával kapcsolatban jelentkező többletkiadásához részben hozzájáruljon.
a) A támogatáshoz a szülő vagy más törvényes képviselő a gyermek óvodai beíratását köteles igazolni. A kérelem és az igazolás beadására tárgyév szeptember 01. és október 30. napja között van lehetőség. A beadási határidő jogvesztő. A támogatás iránti kérelem a rendelet 1. melléklete.
b) Az óvodáztatási támogatás összege legfeljebb 5.000,- Ft. A kérelemről a polgármester dönt.

A beiskolázáshoz nyújtott rendkívüli települési támogatás

(8) A (2) bekezdés e) pontja esetében az önkormányzat azon személyek részére, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 500%-át, évente egy alkalommal, beiskolázási támogatást nyújt, melynek célja, hogy a támogatás a gyermeket gondozó családnak a gyermek iskolai tanulmányaival kapcsolatban jelentkező többletkiadásához részben hozzájáruljon.
a) A támogatást a Bakonyszombathely községben lakóhellyel rendelkező, általános iskola tanulója, szülője vagy más törvényes képviselője veheti igénybe.
b) A beiskolázási támogatáshoz a szülő vagy más törvényes képviselő a tanulói jogviszonyt köteles igazolni. A kérelem és az igazolás beadására tárgyév szeptember 01. és október 30. napja között van lehetőség. A támogatás iránti kérelem azonos a többi szociális kérelemmel.
c) Beiskolázási támogatás összege legfeljebb 10.000,- Ft. A kérelemről a polgármester dönt.
(9) A (2) bekezdés e) pontja esetében az önkormányzat azon személyek részére, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 500%-át, évente egy alkalommal, beiskolázási támogatást nyújt, melynek célja, hogy a támogatás a gyermeket gondozó családnak a gyermek iskolai tanulmányaival kapcsolatban jelentkező többletkiadásához részben hozzájáruljon.
a) A támogatást a Bakonyszombathely községben lakóhellyel rendelkező középiskola tanulója, szülője vagy más törvényes képviselője veheti igénybe.
b) A beiskolázási támogatáshoz a szülő vagy más törvényes képviselő a tanulói jogviszonyt köteles igazolni. A kérelem és az igazolás beadására tárgyév szeptember 01. és október 30. napja között van lehetőség. A támogatás iránti kérelem azonos a többi szociális kérelemmel.
c) Beiskolázási támogatás összege legfeljebb 15.000,- Ft. A kérelemről a polgármester dönt.
(10) A rendkívüli települési támogatás iránti kérelmet a jelen rendelet 1. sz. mellékletében meghatározott nyomtatványon a Közös Önkormányzati Hivatalba kell benyújtani. A kérelemhez mellékelni kell a közös háztartásban élők
(10a.) bekezdés szerinti iratot, nyilatkozatot jövedelemigazolását, és amennyiben lehetséges, a települési támogatás indokoltságáról szóló igazolást (pl. elemi kár esetén a helyreállítás költségeiről készített kimutatás, tartós betegséget igazoló orvosi-, vagy kórházi igazolás, válsághelyzetben lévő várandós anya esetén a terhesgondozásról szóló igazolás, gyermekek hátrányos helyzetéről szóló igazolás, stb).
(10a.) A jövedelmet a következő iratokkal kell igazolni:
a) A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10. § (2) bekezdés a) pontjában foglalt rendszeres jövedelemről a munkáltató igazolását,
b) a járási hivatal, illetve a munkaügyi szerv által folyósított ellátásokról a kérelem benyújtását megelőző hónapban folyósított ellátás igazoló szelvényét, ennek hiányában a hatóság által kiállított igazolást,
c) a társadalombiztosítás keretében folyósított ellátások esetében a Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság által kiállított igazolást, ennek hiányában a kérelem benyújtását megelőző hónapban kifizetett ellátás igazoló szelvényét vagy az utolsó havi bankszámla kivonatot,
d) egyéb nem rendszeres jövedelem igazolására a kérelmező írásbeli nyilatkozatát.
(11) Amennyiben a rendkívüli települési támogatás rendeltetésszerű felhasználása úgy látható biztosítottnak, a pénzbeli támogatás helyett természetbeni juttatást (élelmiszer, tüzelősegély, közüzemi díj, gyermekintézmények térítési díjának kifizetése) állapít meg.
(12) Az önkormányzat a temetési költséghez való hozzájárulásként rendkívüli települési támogatást állapít meg annak, aki meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott, és a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át, egyedül élő esetén 400 %-át.
(13) A temetési költségekhez való hozzájárulásként megállapított rendkívüli települési támogatás összege nem lehet kevesebb 20.000,- Ft-nál.
(14) A temetési költségekhez való hozzájárulásként rendkívüli települési támogatást a halálesetet követő 2 hónapon belül lehet igényelni. A kérelemhez mellékelni kell a közös háztartásban élők (10a.) bekezdés szerinti iratot, nyilatkozatát, jövedelemigazolását, valamint az elhalt halotti anyakönyvi kivonatának és a temetési számlának a másolatát.
(15) Rendkívüli települési támogatás szociális hitel formájában is biztosítható, melynek alkalmankénti összege legfeljebb 100.000.-Ft.

4. § (1) Sürgős esetben évi egy alkalommal települési támogatásban részesülhessen a hirtelen rászoruló személy jövedelemvizsgálat nélkül.

(2) Újszülött gyermek 30.000 Ft települési támogatásban részesül, amennyiben lakóhelye Bakonyszombathely.

Ápolási díj

5. § (1) Ápolási díjat akkor állapít meg, ha a kérelmező közeli hozzátartozója ápolását végzi, vele egy lakcímen egy háztartásban él. Az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegét, (28.500.-) Az ápolást végző 18. életévét betöltött tartósan beteg személy ápolását, gondozását végzi, és emiatt kénytelen munkaviszonyát felmondani.

(2) Az ápolási díj összege a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összege.

Étkeztetés

6. § (1) Az étkeztetés alapszolgáltatást az önkormányzat biztosítja. Az ellátás igényléséhez, megszüntetéséhez a kérelmet a Közös Önkormányzati Hivatalba kell benyújtani.

(2) A szociális étkezésre jogosult:

a) 65. életévét betöltötte, vagy

b) korhatárra tekintet nélkül, akinek

ba) egészségi állapota , vagy

bb) fogyatékossága, vagy

bc) pszichiátriai betegsége, vagy

bd) szenvedélybetegsége vagy

be) hajléktalansága indokolja.

(3) Egészségi állapota miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki mozgásában korlátozott, krónikus, vagy akut megbetegedése, fogyatékossága miatt önmaga ellátásáról - részben vagy teljesen- gondoskodni nem tud.

(4) Fogyatékossága miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény alapján fogyatékossági támogatásban részesül.

(5) Pszichiátriai betegsége, illetve szenvedélybetegsége miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést nem igényel, önmaga ellátására részben képes.

(6) Hajléktalansága miatt rászorulónak kell tekinteni azt a személyt, aki bejelentett lakóhellyel nem rendelkezik, kivéve azt, akinek bejelentett lakóhelye a hajléktalan szállás.

(7) A szociális rászorultság igazolására a következő iratokat, illetve nyilatkozatokat lehet elfogadni:

a) a (2) bekezdés ba.) és bd.) pontokban meghatározott esetekben háziorvosi, szakorvosi igazolást,

b.) a (2) bekezdés bb.) pontban meghatározott esetben fogyatékossági támogatást, vakok személyi járadékát, illetve magasabb összegű családi pótlékot megállapító, folyósítását igazoló határozatot, szakvéleményt, illetve iratot,
c.) a (2) bekezdés bc.) pontban meghatározott esetben pszichiáter vagy neurológus szakorvosi szakvéleményt,
d.) (2) bekezdés be.) pontban meghatározott esetben lakóhellyel nem rendelkezik és ezt hatósági igazolással igazolja.
(8) A szociális étkeztetést meg kell szüntetni, ha
a) az ellátott jelzi, hogy az ellátást nem kívánja igénybe venni,
b) az ellátott az ellátást előzetes bejelentés nélkül legalább 2 hétig nem vette igénybe, s ezt utólag elfogadható módon (orvosi vagy hatósági igazolással) nem mentette ki, vagy
c) a jogosultsági feltételek már nem állnak fenn.

7. § (1) Bakonyszombathely Község Önkormányzata a személyes gondoskodást nyújtó ellátások közül a Kisbéri Kistérségi Szociális és Gyermekjóléti Alapellátási Központ (2870 Kisbér, Angol kert 1.) intézmény keretében a következő alapszolgáltatásokat biztosítja:

a) házi segítségnyújtás

b) családsegítés

(2) Az (1) bekezdés szerinti ellátások igénybevétele, illetve megszüntetése iránti kérelmet szóban vagy írásban a Központ vezetőjéhez kell benyújtani.

(3) A szociális étkeztetés, házi segítségnyújtás és nappali ellátás térítési díjának mértékét és a térítési díj csökkentésének, elengedésének eseteit és módjai a Képviselő-testület évente egy alkalommal felülvizsgálja, és külön rendeletben állapítja meg.

(4) Bakonyszombathely Község Önkormányzata a szociális információs szolgáltatást a Bakonyszombathelyi Közös Önkormányzati Hivatal (2884 Bakonyszombathely, Kossuth u. 31.) útján biztosítja.

8. § (1) A képviselő-testület a szociális törvény által hatáskörébe utalt, alábbi ellátások megállapításával kapcsolatos hatáskörét a Képviselő-testület Szociálpolitikai, Egészségügyi, Gyermek- és Ifjúságvédő Bizottságára ruházza át, kivéve a (2) bekezdésben foglaltakat

(2) A polgármester személyenként évi két alkalommal legfeljebb 5 000 Ft települési támogatást állapít meg elemi csapás miatt bekövetkezett kár azonnali enyhítése céljából.

(3) A rendkívüli települési támogatás kifizetése az önkormányzat házipénztárából történik.

9. §2

10. § Ez a rendelet 2021. augusztus 27-én lép hatályba.

1

Az önkormányzati rendeletet a Bakonyszombathely Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2022. (IX. 29.) önkormányzati rendelete 9. §-a hatályon kívül helyezte 2022. szeptember 30. napjával.

2

A 9. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.