Dövény Község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2015 (II.27.) önkormányzati rendelete
a települési támogatásról
Hatályos: 2021. 09. 01- 2022. 04. 01Dövény Község Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2015 (II.27.) önkormányzati rendelete
a települési támogatásról
Dövény Község Önkormányzat Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132. § (4) bekezdés g) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8.a pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:[1]
Eljárási rendelkezések
1. § A szociális ellátásra való jogosultság megállapítására a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szoctv.) rendelkezéseit az e rendeletben meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.
2. § (1) Az e rendeletben szabályozott szociális ellátások megállapítása iránti kérelmeket a helyi községházán, illetve a Felsőnyárádi Közös Önkormányzati Hivatalban, jelen rendelet melléklete szerinti nyomtatványon kell előterjeszteni. A kérelem érdemi elbírálásának előfeltétele a megfelelő nyomtatvány hiánytalan kitöltése.
(2) A kérelmező a kérelmében saját, valamint a vele egy háztartásban élő személyek adatairól, jövedelmi viszonyairól köteles nyilatkozni, továbbá a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006.(III.27.) Korm. rendelet (Korm. r.) 3. § (1) bekezdésének megfelelő jövedelemigazolást a kitöltött kérelem nyomtatványhoz csatolni.
(3) A jövedelemszámításnál az Szoctv. 10. § (2)-(7) bekezdései az irányadóak.
(4)[2] Jövedelemmel nem rendelkező, illetve egyéb jövedelemmel rendelkező személy esetében a kérelmező büntetőjogi felelőssége tudatában tett, 1. melléklet szerinti nyilatkozata elfogadható.
(5) Amennyiben a jövedelemszámításnál irányadó időszakban az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összege (továbbiakban: nyugdíjminimum) változik, akkor időarányosan annak az időszaknak az öregségi nyugdíjminimumával kell számolni, amelynek a nettó jövedelmét a kérelmező igazolja.
(6) A jogosultsági feltételek megállapításához a (2) bekezdésben meghatározottak mellett szükséges igazolások az egyes ellátási formák szabályozásánál kerülnek felsorolásra.
3. § (1) Nem rendszeres ellátások kifizetése a határozat meghozatalát követő hónap 5. napjáig a házipénztárból történik.
(2) A pénzbeli ellátásokat az ellátást megállapító határozatban megjelölt személy részére kell kifizetni. Az ellátás jogosultja teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt írásbeli meghatalmazással az ellátás házipénztárból való felvételére más személyt is meghatalmazhat.
4. § (1) A jogosultatlanul igénybe vett ellátás megtérítésével, valamint az adatkezeléssel kapcsolatban az Szoctv. 17. §-24. §-ai az irányadóak.
(2) A jegyző gondoskodik az egyes ellátásokra vonatkozó analitikus nyilvántartások vezetéséről.
Lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás
5. § (1) Lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás a szociálisan rászoruló háztartásban együtt élők részére az általuk lakott lakás fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaik viseléséhez nyújtott hozzájárulás.
(2) Lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatás esetében: háztartásban együtt élők: az egy lakásban együtt lakó személyek közössége.
(3)[3] A polgármester a villanyáram-, a víz- és a gázfogyasztás, a szemétszállítási díj, valamint a magánszemélyek kommunális adójához lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott települési támogatást biztosít e rendeletben meghatározott feltételek szerinti jogosultnak (a továbbiakban: lakhatási támogatás).
(4) A lakhatási támogatást természetbeni szociális ellátás formájában, és a lakásfenntartással összefüggő azon rendszeres kiadásokhoz kell nyújtani, amelyek megfizetésének elmaradása a kérelmező lakhatását a legnagyobb mértékben veszélyezteti.
(5) Lakhatási támogatásra jogosult az a személy, aki esetében a háztartásban együtt élők egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg a nyugdíjminimum 200%-át, és a háztartás tagjai egyikének sincs vagyona.
(6) A lakhatási támogatás egy hónapra jutó összege
- a) 2.500,- Ft, amennyiben a háztartásban együtt élők száma 1-2 fő,
- b) 3.000,- Ft, amennyiben a háztartásban együtt élők száma 3 fő,
- c) 3.500,- Ft, amennyiben a háztartásban együtt élők száma 4 fő vagy annál több.
(7) A lakhatási támogatást egy évre kell megállapítani a kérelem benyújtása hónapjának 1. napjától.
(8) Lakhatási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg.
(9) Külön lakásnak kell tekinteni a társbérletet, az albérletet és a jogerős bírói határozattal megosztott lakás lakrészeit.
(10)
(11) A lakhatási támogatás iránti kérelmet e rendelet 2. melléklete szerinti nyomtatványon kell benyújtani, melyhez csatolni kell
- a) a Korm. r. 1. számú melléklete szerinti vagyonnyilatkozatot,
- b) az igénylő illetve vele közös háztartásban együtt élő fogyasztónak és a fogyasztási helynek a szolgáltató általi azonosításához szükséges adatot tartalmazó, szolgáltató által kibocsátott, kérelem benyújtását megelőző havi számla másolatát.
(12) A lakhatási támogatás átutalása a szolgáltató részére történik minden hónap 5. napjáig, és annak összegét a támogatással érintett költség(ek) tekintetében a szolgáltató írja jóvá az ellátást megállapító határozat alapján a Felsőnyárádi Közös Önkormányzati Hivatal adatszolgáltatásának megfelelően.
(13) A képviselő-testület hatáskörének gyakorlását a lakhatási támogatás megállapításával kapcsolatban a polgármesterre átruházza.
Rendkívüli települési támogatás
6. § (1)[4] Rendkívüli települési támogatásra jogosult az a rászorult dövényi lakóhellyel és tartózkodás hellyel rendelkező kérelmező, aki elhunyt személy eltemettetéséről gondoskodik.
(1a)[5] Az (1) bekezdés alkalmazása szempontjából rászorultnak kell tekinteni azt a személyt, akinek a háztartásában az egy főre eső havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 900 %-át.
(2) Halálesetre tekintettel igényelt rendkívüli települési támogatás iránti kérelmet a haláleset bekövetkezésétől számított 60 napon belül lehet benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő.
(3) Halálesetre tekintettel igényelt rendkívüli települési támogatás iránti kérelmet e rendelet 3. melléklete szerinti nyomtatványon kell benyújtani.
(4) A kérelemhez csatolni kell:
- a) a temetés költségeiről az elhunyt közeli hozzátartozója nevére kiállított számla másolatát,
- b) az elhunyt személy halotti anyakönyvi kivonatát.
(5) Halálesetre tekintettel nyújtott rendkívüli települési támogatás összege 20.000,- Ft.
7. § (1)[6] Rendkívüli települési támogatásra jogosult a település lakosaként anyakönyvezett újszülött gyermek rászorult szülője.
(1a)[7] Az (1) bekezdés alkalmazása szempontjából rászorultnak kell tekinteni azt a személyt, akinek a háztartásában az egy főre eső havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 900 %-át.
(2) A gyermek születésére tekintettel igényelt települési támogatás iránti kérelmet e rendelet 4. melléklete szerinti nyomtatványon a gyermek születésétől számított 60 napon belül lehet benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő.
(3) A kérelemhez csatolni kell a gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonatának másolatát.
(4) Gyermek születésére tekintettel nyújtott település támogatás összege gyermekenként 3.000,- Ft.
8. § (1) A 6–7. §-okban foglaltakon túlmenően rendkívüli települési támogatásra jogosult az a létfenntartásit veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személy, aki
- a) betegség miatt
- aa) eseti gyógyszerkiadás 15.000,- Ft-ot meghaladja,
- ab) 10 napot meghaladó kórházi ellátás,
- b) elemi kár elhárítása,
- c) válsághelyzetben lévő várandós anya gyermeke megtartása,
- d) nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartás,
- e) gyermek családba való visszakerülésének elősegítése
miatt anyagi segítségre szorul.
(1a)[8] Az (1) bekezdés alkalmazása szempontjából rászorultnak kell tekinteni azt a személyt, akinek a háztartásában az egy főre eső havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 900 %-át.
(2) A rendkívüli települési támogatás iránti kérelmet e rendelet 5. melléklete szerinti nyomtatványon kell benyújtani.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott rendkívüli települési támogatás összege alkalmanként nem lehet kevesebb, mint a nyugdíjminimum 10 %-a.
(4) Rendkívüli települési támogatás pénzben, vagy természetben nyújtható.
(5) Nem részesülhet rendkívüli települési támogatásban az a személy, aki alapos indok nélkül a természetben nyújtott támogatást nem veszi igénybe.
(6)[9] Rendkívüli települési támogatás megállapításánál figyelembe kell venni az Önkormányzat által már megállapított egyéb ellátásokat is.
9. § [10] A képviselő-testület hatáskörének gyakorlását a rendkívüli települési támogatás megállapításával, valamint a köztemetéssel kapcsolatban a polgármesterre átruházza.
Záró rendelkezések
10. § (1) E rendelet 2015. március 1. napján lép hatályba.
(2)[11] Hatályát veszti Dövény Község Önkormányzat Képviselő-testületének a szociális ellátások helyi szabályozásáról szóló 6/2013. (IV.24.) önkormányzati rendelete, valamint azt módosító 18/2013. (XII.18.), és 3/2014. (III.31.) önkormányzati rendelete.
(3) E rendelet kihirdetéséről a jegyző a Hivatal hirdetőtábláján történő kifüggesztéssel gondoskodik.
1. melléklet
2. melléklet
3. melléklet [12]
4. melléklet [13]
5. melléklet