Ősagárd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2016.(IV.22.) önkormányzati rendelete

a pénzbeli és természetbeni támogatások rendszeréről, valamint a személyes gondoskodást nyújtó szociális és gyermekjóléti ellátásokról

Hatályos: 2020. 10. 01- 2022. 12. 31

Ősagárd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2016.(IV.22.) önkormányzati rendelete

a pénzbeli és természetbeni támogatások rendszeréről, valamint a személyes gondoskodást nyújtó szociális és gyermekjóléti ellátásokról

2020.10.01.

Ősagárd Község Önkormányzata Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 1. § (2) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 26. §-ában, 32. § (3) bekezdésében, 45. §-ában, 48. § (4) bekezdésében, 92. § (1) bekezdésében, valamint a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Gyvt.) 18. § (2) bekezdésében, 29. § (2) bekezdésében, 131. § (1) bekezdésében, valamint a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: KET.) 74. § (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

A rendelet célja

1. § (1) E rendelet célja, hogy a szociális biztonság megteremtése és megőrzése érdekében szabályozza a pénzbeli és természetbeni juttatások, valamint a szociális ellátások igénybevételének helyi szabályait, rendelkezzék a szociális és gyermekjóléti szolgáltatások igénybevételének jogosultságáról, mértékéről, igénybevételük módjáról és térítési díjairól.

(2) A Képviselő-testület az ellátások biztosításával a szociális szempontokból rászorult családok életminőségén kíván javítani.

(3) E rendelet a Szt-ben és Gyvt-ben foglalt rendeletalkotási kötelezettségnek megfelelően a Szt. 1. § (2) bekezdés felhatalmazása alapján rendelkezik az Önkormányzat által nyújtható szociális ellátásokról.

A rendelet hatálya

2. § (1) E rendeletet kell alkalmazni az Ősagárd Község Önkormányzata közigazgatási területén életvitelszerűen élő

a) magyar állampolgárokra,

b) bevándoroltakra és letelepedettekre,

c) hontalanokra,

d) a magyar hatóság által menekültként vagy oltalmazottként elismert személyekre.

2) E rendelet hatálya a Szt. 7. § (1) bekezdésében meghatározott ellátások tekintetében az a)–d) pontban foglaltakon túlmenően kiterjed az Európai Szociális Kartát megerősítő országoknak a Magyarország területén jogszerűen tartózkodó állampolgáraira is.

(3) E rendelet hatálya kiterjed a Szt. 3. § (3) bekezdésében, a Gyvt. 4. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározottakra.

(4) E rendelet szerint kell eljárni az (1) és (2) bekezdésben meghatározott személyeken kívül, az Ősagárd Község Önkormányzata területén tartózkodó nem magyar állampolgárságú gyermek védelmében is, ha az ideiglenes hatályú elhelyezés vagy más ideiglenes hatósági intézkedés elmulasztása a gyermek veszélyeztetettségével vagy elháríthatatlan kárral járna.

(5) E rendelet hatálya kiterjed az Önkormányzat együttműködési megállapodás keretében más önkormányzattal, illetve civil, társadalmi szervezetekkel kötött ellátási szerződése alapján a személyes gondoskodást nyújtó ellátások esetében az ellátásban részesülő személyekre.

Hatásköri szabályok

3. § (1) Az Szt.-ben, valamint a rendeletben meghatározott feltételek szerint a Ősagárd Község Önkormányzata Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló önkormányzati rendelet (továbbiakban: SZMSZ) alapján átruházott hatáskörében a polgármester dönt:

a) települési támogatás iránti kérelmekről

b) köztemetés költségének megtérítése alóli mentesítésről,

c) szociális étkezés iránti kérelmekről.

Eljárási rendelkezések

4. § (1) A szociális, gyermekjóléti ellátások iránti kérelmet - a gyermekek tanszer, tankönyv ellátásának támogatására, a tanulók közlekedési támogatására, nyári szünidei étkezés támogatására vonatkozó kérelem kivételével, az igénylésre rendszeresített nyomtatványon - egész évben folyamatosan lehet benyújtani.

5. § A benyújtott igazolások, nyilatkozatok tartalmát a Közös Önkormányzati Hivatal ellenőrizheti az alábbiak szerint:

a) megkeresheti az illetékességgel rendelkező adóhatóságot,

b) megkeresheti a polgárok személyi adatait és lakcímét nyilvántartó szervet,

c) megkeresheti a közlekedési igazgatási hatóságot,

d) elrendelheti környezettanulmány készítését,

e) megkeresheti az igazolást kiállító szervet, munkáltatót.

A települési támogatás

6. § A települési támogatást a családi segélyezés elvének érvényesítésével kell biztosítani. A családban életvitelszerűen együtt élő személyek életmódját, szociális helyzetét, a rászorultságot egységben kell vizsgálni. A nyújtandó támogatást úgy kell megállapítani, hogy elősegítsék a család létfenntartási és lakhatási lehetőségeit.

7. § (1) A kérelmezőnek a kérelem benyújtásával egyidejűleg az alábbi igazolásokat illetve nyilatkozatot kell csatolnia:

a) a tárgyévi nyugdíjáról szóló igazolást,

b) a társadalombiztosítási ellátás esetében a kérelem benyújtását megelőző hónapban kifizetett ellátást igazoló szelvényt, vagy társadalombiztosítási szerv igazolását,

c) a szülői felügyeleti jog egyik szülő általi gyakorlása esetén az erre vonatkozó okiratot,

d) a tartósan beteg, illetőleg fogyatékos gyermek egészségi állapotára vonatkozó igazolást,

e) a középfokú, vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanuló esetében az oktatási intézmény adott félévi igazolását a tanulói vagy hallgatói jogviszony fennállásáról,

f) álláskereső esetén az együttműködésről, az álláskereső ellátásról, vagy a regisztrálásról a munkaügyi központ illetékes kirendeltsége által kiadott előző havi igazolást, határozatot, vagy az aktív korú ellátásra való jogosultságot megállapító határozatot,

g) a gyermek elhelyezése vagy ideiglenes hatályú elhelyezése és a gyámrendelés tárgyában hozott bírósági és gyámhatósági határozatot.

(2) Annak igazolására, hogy a szülő gyermekét egyedül neveli, illetve gyermektartásdíjban részesül, bontóperi vagy gyermekelhelyezésről szóló ítélet, képzelt apát megállapító határozat, gyermektartásdíjat megállapító bírói ítélet vagy ez irányú bírósági eljárás megindításáról szóló okirat szolgálhat.

8. § (1) A települési támogatás egészben vagy részben természetbeni szociális ellátás formájában is nyújtható. A természetbeni szociális ellátás formájáról és módjáról az ellátást megállapító határozatban rendelkezni kell.

(2) A természetbeni szociális ellátás formái: étkezés, a gyermek tanulmányaival és a lakhatással összefüggő kiadások támogatása.

(3) A települési támogatás folyósítása készpénzben, gyógyszer-, vásárlási utalvány formájában vagy a jogosult közvetlen költségeinek átvállalásával történhet.

(4) A készpénzben megállapított települési támogatás felhasználásáról a jogosult az összeg felvételétől számított 30 napon belül elszámoltatható.

Szociális szolgáltatások

9. § (1) Az ellátás igénylésénél csatolni kell a nyugdíjszerű ellátásban részesülők esetén a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság igazolását a nyugdíjszerű ellátás összegéről, egyéb esetben előző havi jövedelemigazolást.

(2) A személyi térítési díjak mérséklése iránti kérelemhez csatolni kell az igénybevevő és családtagjai nyugdíjszerű ellátásáról szóló igazolást a nyugdíjszerű ellátás összegéről, előző havi jövedelemigazolását, továbbá nyilatkozatát, hogy nincs tartásra kötelezett és képes hozzátartozója, valamint az egészségi állapotról szóló háziorvosi szakvéleményt.

(3) A személyi térítési díjak megállapításához szükséges jövedelemszámításnál a kérelem benyújtását megelőző havi rendszeres jövedelem vehető figyelembe.

Az ellátások folyósítása

10. § (1) A megállapított támogatás folyósítása elsősorban az ügyfél folyószámlájára átutalással történik, illetve az Önkormányzat házipénztárából kerül kifizetésre.

(2) A természetbeni ellátásként megállapított lakhatási támogatást havonta kell folyósítani.

II. Fejezet

A települési támogatás formái

11. § Települési támogatás

a) rendkívüli települési támogatás

b) időszaki települési támogatás

c) gyermekszületés támogatása

d) a lakhatás támogatása;

e) az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulás;

f) a gyermekek családban történő gondozásának költségeihez való hozzájárulás

céljából nyújtható.
g) gyógyszertámogatás
h) tanulók közlekedési támogatása
i) nyári szünidei étkezés támogatása
j) fiatalok otthonteremtési támogatása

12. § (1) Rendkívüli Települési támogatás állapítható meg a rendkívüli élethelyzetbe került, illetve időszakosan vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzdő személynek, aki önmaga vagy családja létfenntartásáról más módon gondoskodni nem tud, mert

a) tartós betegség vagy rokkantság miatt jelentős jövedelem-kiesése következett be vagy

b) elemi kár, vagy sérelmére elkövetett bűncselekményből anyagi kára keletkezett vagy

c) nyugdíj vagy a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény 3. § (1) bekezdése szerint folyósított ellátás kifizetése a jogosultság megállapításának elhúzódása miatt késik vagy

d) önhibáján kívül legfeljebb 2 havi közüzemi díjhátraléka, lakbérhátraléka halmozódott fel, melyet önerőből nem tud kiegyenlíteni vagy

e) nagyobb összegű, váratlan vagy előre látott kiadásai vannak, amelyeket önerőből nem tud kiegyenlíteni vagy

f) gyermek nevelésével, gondozásával, a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartáshoz, a gyermek családba történő visszakerülésének elősegítéséhez kapcsolódó kiadásai keletkeztek.

g) halálesethez kapcsolódó kiadásokra.

(2) A kérelmet a rendelet 1. számú mellékletét képező formanyomtatványon lehet előterjeszteni.

13. § (1) Az időszaki települési támogatás állapítható meg akkor, ha a családban az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250 %-át, egyedül élő esetében a 300%-át, Egy családnak évente egy alkalommal legfeljebb 6 hónapra lehet megállapítani, s melynek az ütemezhető havi összege nem haladhatja meg a nyugdíjminimum 50 %-át.

(2) A kérelmet a rendelet 1. számú mellékletét képező formanyomtatványon lehet előterjeszteni.

(3) A kérelemhez csatolni kell a kérelmező családjában élők jövedelméről szóló igazolásokat, 16 év feletti tanulói jogviszonnyal rendelkező családtag tanulói jogviszony igazolását .

14. § (1) Az önkormányzat egyszeri gyermekenként 30.000,-Ft összegű támogatást biztosít azon ősagárdi lakosoknak, akiknek gyermeke született. A támogatást kérelemre kell az ősagárdi lakos szülőnek kifizetni.

(2) A kérelmet a rendelet 1. számú mellékletét képező nyomtatványon lehet előterjeszteni. A kérelem melléklete a gyermek születési anyakönyvi kivonata.

15. § (1) A lakhatás elősegítése érdekében települési támogatásként a szociálisan rászoruló háztartások részére az általuk lakott lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaik viseléséhez lakhatási támogatás nyújtható.

(2) Lakhatási támogatás állapítható meg annak:

a) akinek a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 280%-át, és a háztartás tagjai egyikének sincs az SZt 4. §-a szerinti vagyona.

b) egyedül élő személy esetében a jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 330 %-át és nincs az Szt. 4. §-a szerinti vagyona.

(3) A lakhatási támogatás egy havi összege 5.000,- Ft.

(4) A lakhatáshoz kapcsolódó kiadásokhoz nyújtott települési támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

(5) A kérelmet a rendelet 2. számú mellékletét képező formanyomtatványon lehet benyújtani, a kérelemhez csatolni kell a jövedelem igazolásokat, kérelmező nevére szóló közüzemi számlát, 16 év feletti tanulói jogviszonnyal rendelkező családtag tanulói jogviszony igazolását.

(6) Nem jogosult lakhatást elősegítő települési támogatásra

a) aki albérlőt tart, vagy más módon hasznosítja a lakását;

b) olyan jogcímnélküli lakáshasználó, aki elhelyezésre nem jogosult;

c) akinek a lakásbérleti, vagy tulajdonjogára vonatkozóan tartási, életjáradéki

vagy öröklési szerződése áll fenn;

(7) A lakhatást elősegítő települési támogatás a kérelem benyújtása hónapjának első napjától a 12. hónap végéig kerül megállapításra, de legfeljebb a lakáshoz kapcsolódó jogviszony időtartamára.

16. § (1) Települési támogatásként elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulás nyújtható annak a személynek, aki a meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott, és a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 400%-át.

(2) A temetési segély összege egységesen 25.000.-Ft.

(3) A kérelmet a rendelet 1. számú mellékletét képező formanyomtatványon lehet előterjeszteni.

(4) A kérelemhez csatolni kell a kérelmező családjában élők jövedelméről szóló igazolásokat, 16 év feletti tanulói jogviszonnyal rendelkező családtag tanulói jogviszony igazolását, ha a haláleset anyakönyvezése nem helyben történt az elhunyt halotti anyakönyvi kivonatát, a temetés költségeiről a kérelmező nevére kiállított számlát.

17. §1 (1) Települési támogatás nyújtható a gyermek(ek) családban történő gondozásának költségeihez való hozzájárulásként azoknak akiknek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a nyugdíjminimum nyolcszorosát

a) a tanuló tanszer, tankönyv ellátásának támogatására;

b) a gyermek étkezési támogatására;

c) a gyermek köznevelési intézmény, sportegyesület javaslatára a táborozási-nyaralási költségére.

(2) Az (1) bekezdés a) pontjában szabályozott települési támogatás iránti kérelem a rendelet 1. számú mellékletét képező nyomtatványon, a tárgy év augusztus 1. és október 15-e közötti időszakban nyújtható be. Kötelező melléklete a nappali tagozatos tanulói jogviszony fennállására vonatkozó igazolás valamint a jövedelmekről szóló igazolás.

(3) A támogatás természetben is nyújtható, utalvány formájában, az utalványt az Önkormányzat által megjelölt üzletekben lehet beváltani;

(4) A 18. § (1) bekezdés a) pontjában szabályozott települési támogatás összege a nappali tagozatos:

általános iskolában tanuló, a középiskolás és a felsőoktatásban tanulók részére egyaránt 20.000,-Ft/fő.
(5) Az (1) bekezdés b) pontjában szabályozott települési támogatás
a) iránti kérelmet a rendelet 1. számú mellékletét képező nyomtatványon lehet benyújtani, kötelező melléklete a köznevelési intézmény által igazolt tanévre szóló étkezési költség;
b) összege gyermekenként az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 10 %-a.
(6) Az (1) bekezdés c) pontjában szabályozott települési támogatás összege legfeljebb az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 30%-a lehet, de nem lehet több a tényleges bekerülési költségnél.

18. § (1) A gyógyszerkiadások viseléséhez legfeljebb fél év időtartamra települési támogatás állapítható meg annak a kérelmezőnek, akinek :

a) rendszeres és igazolt gyógyszerköltsége - orvosi szakvélemény és, a gyógyszertár költségszámítása alapján - eléri a havi 5.000,- Ft-ot, és

b) családjában az egy főre jutó nettó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 250 %-át, egyedülálló esetében 300%-át.

(2) A támogatás összege :

a) 5.000,- Ft-10.000,Ft közötti gyógyszerköltség esetén 3.000,-Ft/hó,

b) 10.000,- Ft –ot meghaladó gyógyszerköltség esetén 5.000,-Ft/hó.

(3) A kérelmet a rendelet 1. számú mellékletét képező formanyomtatványon lehet előterjeszteni.

(4) A kérelemhez csatolni kell a kérelmező családjában élők jövedelméről szóló igazolásokat, 16 év feletti tanulói jogviszonnyal rendelkező családtag tanulói jogviszony igazolását valamint - a gyógyszerköltségről szóló igazolást.

19. § (1) Települési támogatás állapítható meg a tanulók közlekedési költségeinek támogatására a tanuló bérletének teljes összegének kifizetésére, a középiskola nappali tagozatán tanulók számára, akiknek családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 400 %-át.

(2) A támogatás iránti kérelmet a törvényes képviselő, vagy a nagykorú tanuló nyújthatja be az adott tanév szeptember hó 30. napjáig. Amennyiben a törvényes képviselő több gyermek számára nyújt be kérelmet, azt a tanintézmény megnevezésével egy kérelemben teheti meg.

(3) A kérelmet a rendelet 1. számú mellékletét képező nyomtatványon lehet benyújtani, a kérelem mellékletét képezik a jövedelemigazolások és a tanuló iskolalátogatási bizonyítványa.

(4) A támogatás összege egy tanévre 15.000,-Ft.

20. § (1) A nyári szünidőben az általános iskolás tanulók részére települési támogatás állapítható meg a gyermekek étkeztetésének támogatására. A támogatás keretében napi egyszeri étkezést –ebédet- lehet igénybe venni, annak a tanulónak, akinek a családjában a havi egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj 400%-át.

(2) A támogatási kérelmet a rendelet 1. számú melléklete szerinti nyomtatványon, a törvényes képviselő nyújthatja be az adott év május hó 31. napjáig. Kérelemhez csatolni kell a kérelmező családjában élők jövedelméről szóló gazolásokat.

(3) Az ebédet a Nőtincsi Általános iskolában működő konyháról a szolgáltató Ősagárdra kiszállítja. Az ebédet az arra rendszeresített ételhordóban lehet elvinni.

21. § (1) A fiatalok otthonteremtési támogatására települési támogatás állapítható meg a község területén belüli

a) lakás vásárlásához

b) lakás építéséhez.

(2) Lakásvásárlás esetén a támogatás kérhető előzetesen, - vásárlás előtt - és vásárlást követően is.

(3) A támogatás ugyanazon lakás vásárlásához, építéséhez, bővítéséhez csak egyszer adható, illetve ugyanazon család csak egyszer támogatható.

(4) Támogatásban részesíthetők azok a szociálisan rászoruló házastársak, élettársak vagy gyermekét egyedül nevelő szülő akiknek életkora 20 – 40 év között van, és akiknek családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 500 %-át.

(5) A támogatás formája vissza nem térítendő támogatás,

(6) A támogatás mértéke 200.000.-Ft – azaz Kétszázezer forint.

(7) A támogatás iránti kérelmeket a rendelet 1. számú mellékletét képező nyomtatványon lehet benyújtani.

(8) Nem adható támogatás annak, akinek vagy a vele együtt lakó, illetve együtt költöző személyek valamelyikének a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 8:1. § (1) bekezdés 1. pontjában foglaltak szerinti közeli hozzátartozójától szerzi meg az ingatlan tulajdonjogát.

(9) A megállapított támogatás kifizetésének feltétele a támogatással érintett ingatlanban állandó lakcím létesítése,

a) lakásvásárlás előtt az előzetes kérelem alapján megítélt támogatás esetén a támogatás odaítélésétől számított 60 napon belül, az adás-vételi szerződés eredetijének bemutatása és másolatának benyújtása,

b) lakásvásárlást követően megítélt támogatás esetén, az adás-vételi szerződés eredetijének bemutatása,

c) lakásépítés esetén jogerős használatbavételi engedély.

(10) A támogatás kifizetéséről az (9) bekezdésben rögzített iratok benyújtását követő 15 napon belül - a polgármester utalványozását követően- a kérelmező által kért számlára történő utalással a Nőtincsi Közös Önkormányzati Hivatal gondoskodik.

Köztemetés

22. § Az eltemettetésre köteles személy a térítési kötelezettség alól

a) egészben mentesül, ha családjának az egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 100%-át,

b) 50 %-ban mentesül, ha családjának az egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át, feltéve, hogy annak megfizetése a kötelezett megélhetését súlyosan veszélyeztetné.

Szociális földprogram

23. § Az önkormányzat természetbeni szociális ellátásként szociális földprogramot működtet. A programban való részvétel feltételeit, az együttműködési megállapodás és a szociális földprogram helyi végrehajtására vonatkozó szervezeti és működési szabályzat állapítja meg.

Szociális célú tűzifa

24. § Természetbeni ellátásként juttatott szociális célú tűzifára jogosult azon személy illetve család aki a tűzifa vásárlásáról anyagi okok miatt önmaga nem tud gondoskodni és a tűzifa hiánya veszélyeztetné a téli otthoni melegedés lehetőségét, és lakásában tűzifával történő fűtés van.

(2) Előnyben kell részesíteni azon rászorulókat akik aktív korúak ellátásában, részesül, rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult, és egyedülálló nyugdíjas.

(3) Háztartásonként legfeljebb 3 köbméter tűzifa biztosítására kerülhet sor.

III. Fejezet

Szociális és gyermekjóléti szolgáltatások

A szociális szolgáltatások formái

25. § (1) Az Önkormányzat által biztosított szociális alapszolgáltatások formái:

a) étkeztetés;

b) házi segítségnyújtás;

c) jelzőrendszeres házi segítségnyújtás;

d) családsegítés;

e) gyermekjóléti szolgáltatás;

f) falugondnoki szolgálat

Ellátások biztosítása

26. § (1) Az önkormányzat külön eljárás nélkül biztosíthatja az ellátást, ha

a) a kérelmező önmaga ellátásáról részben vagy teljesen nem tud gondoskodni, és nincs olyan hozzátartozója, aki ellátásáról gondoskodna;

b) szociális helyzetében, egészségi állapotában olyan igazolt kedvezőtlen változás következett be, amely az azonnali ellátást igényli;

c) a kérelmező kapcsolata a vele együtt élő hozzátartozójával, eltartójával helyrehozhatatlanul megromlott, és az igénylő életet vagy testi épséget veszélyeztető helyzetbe kerül ha a gyermek elhelyezését azonnali végrehajtást elrendelő határozat alapozza meg.

(2) A szociális és gyermekjóléti alapszolgáltatás igénybevételének időpontjában az önkormányzat- családsegítés kivételével - és az ellátást igénybevevő, illetve törvényes képviselője megállapodást köt, figyelemmel a Szt-ben és a szakmai jogszabályokban foglaltakra.

(3) A szociális alapszolgáltatásokat - a családsegítés és a falugondnoki szolgálat kivételével – írásban kell kérelmezni.

27. § (1) A szociális étkeztetés biztosítása az önkormányzat által üzemeltetett Ősagárdi óvodán keresztül történik.

(2) Az önkormányzat által szervezett étkeztetésre jogosult, aki:

- nyugdíjban, nyugdíjszerű ellátásban, rendszeres szociális segélyben részesül, vagy nyugdíjkoron túli
-egészségügyi állapota miatt átmenetileg maga és családja rászorul feltéve, hogy a napi egyszeri meleg étel részére más módon nem biztosítható.
(3) Az étkezésért fizetendő személyi térítési díj havonta a kérelmező jövedelmének 15 %-a, naponta az előbbiek szerint meghatározottak 1/20-ad része.
(5) A személyi térítési díj megállapítása és beszedése az óvoda vezetőjének hatásköre.
(6) Az ellátás személyi térítési díjának kiszámításánál ügyelni kell arra, hogy az ne haladja meg az ellátást igénybe vevő jövedelmének az Sztv. 116. §-ban meghatározott százalékát.

28. § (1) Házi segítségnyújtás keretében kell gondoskodni az Sztv. 63. §-ában meghatározottak szerint azokról a személyekről, akik otthonukban önmaguk ellátására saját erőből nem képesek, és róluk nem gondoskodnak.

(2) Az önkormányzat a házi segítségnyújtási feladatot a Nagyoroszi székhelyű társulás által biztosított intézményi háttérrel biztosítja.

29. § (1) Az önkormányzat a családsegítő és a gyermekjóléti szolgáltatás feladatainak ellátását -a társult önkormányzatok által létrehozott – Nagyoroszi székhelyű Nyugat Nógrád Gyermekjóléti és Családsegítő Szolgálat keretében látja el, mely szolgálat a települési szintű feladatok ellátására az Együtt a gyermekekért gyermekjóléti és családsegítő szolgálatot bízta meg.

(2) A családsegítő szolgálat szervezési, szolgáltatási és gondozási feladatokat végez.

30. § Az Sztv-ből eredő egyes szociális feladatok ellátását falugondnok közreműködésével biztosítja, a falugondnoki szolgálat SZMSZ-ében foglaltaknak megfelelően.

Térítési díjak

Az intézményi és személyi térítési díjak általános szabályai

31. § (1) A Képviselő-testület rendeletében évenként megállapított intézményi térítési díjak összegéről a rendeletalkotást követő 30 napon belül a helyben szokásos módon tájékoztatja a lakosságot.

(2) A Képviselő-testület a térítési díjat elengedheti, ha az igénybevevő egyedül élő és nincs tartásra képes vagy köteles hozzátartozója, vagy egészségi állapota indokolja, vagy önmaga ellátására képtelen, vagy családjában egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át és vagyona nincs.

(3) A szociális szolgáltatások személyi térítési díját - havonta - utólag kell megfizetni.

IV. Fejezet

Korlátozó rendelkezések

32. § E rendeletben szabályozott ellátások közül egy család ugyanazon évben legfeljebb három, az Önkormányzat Képviselő-testületének hatáskörébe tartozó ellátási formában részesülhet.

Záró és hatályba léptető rendelkezések

33. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

34. § E rendelet hatályba lépésekor a Ősagárd község Önkormányzatának 2/2015. (II.12.) a pénzben és természetben nyújtott szociális és gyermekvédelmi ellátások biztosításának rendjéről szóló 10/2015.(IX.04.) és a 5/1991. (VII.04.) a lakásépítés, vásárlás, felújítás, támogatásáról szóló rendelet hatályát veszti.

35. § A rendelet rendelkezéseit a hatályba lépését követően benyújtott kérelmek esetén kell alkalmazni, kivéve a már fennálló jogosultság alapján folyósított lakhatási támogatást, amit a rendelet hatálybalépését követő hónaptól az e rendelet szerinti összegben kell folyósítani.

1

A 17. § helyébe az alábbi rendelkezést a 10/2020.(IX.30.) módosító önkormányzati rendelet iktatta be.