Erdőkövesd Község Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2002. (IX.2.) önkormányzati rendelete

a helyi környezetvédelem szabályairól

Hatályos: 2019. 11. 14- 2023. 02. 28

Erdőkövesd Község Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2002. (IX.2.) önkormányzati rendelete

a helyi környezetvédelem szabályairól

2019.11.14.

Erdőkövesd Község Önkormányzatának Képviselőtestülete (a továbbiakban: Képviselőtestület) a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 46. §-ának (1) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján Erdőkövesd község tiszta, esztétikus képének, valamint a környezet rendjének és tisztaságának kialakítása, fenntartása és védelme érdekében - a helyi körülményeket figyelembe véve - az alábbi rendeletet alkotja [a dőlt betűs szöveg az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény – a továbbiakban: Éptv. –, a levegő védelmével kapcsolatos egyes szabályokról szóló 21/2001. (II.14.) Korm. rendelet – továbbiakban: LevR., valamint a zaj- és rezgésterhelési határértékek megállapításáról szóló 8/2002. (III.22.) KöM-EüM együttes rendelet – a továbbiakban: ZajR. – szövege]:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. § (1) A helyi rendelet hatálya kiterjed Erdőkövesd község közigazgatási területére, minden természetes és jogi személyre, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre, akik állandó vagy ideiglenes jelleggel a város területén laknak, tartózkodnak, illetve tevékenykednek.

(2) E rendeletet kell alkalmazni:

a) a települési szilárd és folyékony hulladékokkal, a háztartási hulladékokkal, azok kezelésével és ártalmatlanításával, a közterületek tisztántartásával, a köztisztasági szolgáltatásokkal összefüggő tevékenységre, továbbá

b) a közterületek rendjével, a környezet tisztaságával kapcsolatos tevékenységre (csapadékvíz-elvezetés, zöldterület fenntartása és karbantartása),

c) a környezetkárosodás csökkentésének településre vonatkozó feladataira (zajvédelem).

Fogalmi meghatározások

2. §

a) Köztisztasággal összefüggő tevékenység: az egyes ingatlanok – ezen belül különösen a lakóépületek és az emberi tartózkodásra (üdülés, pihenés, szállás stb. céljára) szolgáló más épületek, továbbá a nem lakás céljára szolgáló helyiségek és a hozzájuk tartozó területek -, valamint a közterületek tisztántartása.
b) Települési szilárd hulladékkal összefüggő tevékenység: a települési szilárd hulladék kezelése, ártalmatlanítása és hasznosítása.
c) Közterület: közhasználatra szolgáló minden olyan állami vagy önkormányzati tulajdonban álló földterület, amelyet a rendeltetésének megfelelően bárki használhat, és az ingatlan – nyilvántartás ekként tart nyilván. Egyéb ingatlanoknak a közhasználat céljára átadott területrészre – az erről szóló külön szerződésben foglaltak keretei között – a közterületre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni. Közterület rendeltetése különösen: a közlekedés biztosítása (utak, terek), a pihenő és emlékhelyek kialakítása (parkok, köztéri szobrok stb.), a közművek elhelyezése. [Éptv. 2. § 13. pont]
d) Települési szilárd hulladék: az ingatlanon keletkező háztartási szilárd hulladék és az egyéb
(nem háztartási) szilárd halmazállapotú visszamaradt anyag (hulladék), amely a vonatkozó jogszabályi rendelkezések értelmében települési szilárd hulladékként ártalmatlanítható, hasznosítható, kivéve az egyéb jogszabályokban meghatározott veszélyes hulladékot és a radioaktív hulladékot.
e) Háztartási hulladék: a lakásban és az üdülés, pihenés céljára használt egyéb helyiségben, valamint a lakók közös használatára szolgáló helyiségekben és területeken keletkezett szilárd hulladék, így pl. a salak (beleértve a központi fűtésből keletkezett salakot is), a rongy, a söpredék, hamu, korom, edény, eszköz, ablaküveg, papír, konyhai hulladék (ideértve a műanyag konzervdobozt, üveget), a kerti és gazdasági hulladék, falomb, nyesedék, valamint a lakásban folytatott vállalkozási tevékenység gyakorlásából keletkezett hulladék, ha a naponta keletkező mennyisége nem haladja meg a 25 litert.
f) Egyéb szilárd hulladék: a lakásban és az emberi tartózkodásra szolgáló más helyiségekben felhalmozódott szilárd hulladék (nagyobb mértékű berendezési tárgy, lom, bútor, ágybetét, háztartási berendezés és készülék stb., az azokhoz tartozó területeken, illetőleg a közterületeken keletkezett szilárd hulladék, szemét), a vállalkozási tevékenység során keletkező, az e) pontot meghaladó mennyiségű hulladék, építési törmelék.
g) Veszélyes hulladék: az a hulladék, amely vagy amelynek bármely összetevője, illetve átalakulási terméke, a 102/1996. (VII. 12.) Korm. rendeletben meghatározott veszélyességi jellemzők valamelyikével rendelkezik és a veszélyes összetevő olyan koncentrációban van jelen, hogy ezáltal az élővilágra, az emberi életre és egészségre, a környezet bármely elemére veszélyt jelent, illetve nem megfelelő tárolása és kezelése esetében károsító hatást fejt ki.
h) Köztisztasági szolgáltatás: megbízás, illetve megrendelés alapján a közterületek tisztántartása, a települési szilárd hulladék kezelése, valamint a hulladék ártalmatlanítási és hasznosítási tevékenység.
i) Tisztántartás: az egyes ingatlanok és közterületek rendszeres tisztítása, hó- és síkosság mentesítése, illetőleg pormentesítése.
j) Kezelés: a települési szilárd hulladék összegyűjtése, átmeneti tárolása és a kijelölt lerakóhelyre való elszállítása.
k) Ártalmatlanítás: a települési szilárd hulladéknak a kijelölt lerakóhelyen, ill. létesítményben történő – hasznosítás nélküli – elhelyezése.
l) Hasznosítás: a települési szilárd hulladékból a hasznosítható másodnyersanyagok (fém, üveg, papír, rongy, műanyag stb.) kiválogatása, továbbá a hulladék feldolgozásával, komposztálásával, illetőleg elégetésével vagy más technológiai megoldásokkal (esetleges ezek együttes alkalmazásával) új termékek, tüzelőanyag, hő- és villamos energia stb. előállítása.
m) Kijelölt ártalmatlanító telep: Hejőpapi lerakó KTJ: 101685420, és Eger átrakó-állomás KTJ: 101980233.
II. Fejezet

Köztisztasági feladatok

Az ingatlanok és közterületek tisztántartása

3. § (1) Az egyes ingatlanok tisztántartásáról az ingatlan tulajdonosa, kezelője, az ingatlan használója (haszonélvező, használó, bérlő, albérlő, szívességi használó) köteles gondoskodni.

(2) Az ingatlan tulajdonosának az ingatlanán kötelessége továbbá a rendszeres rovar- és rágcsáló irtásról való gondoskodás.

(3) A gondozatlan járdaszakasz vagy nyílt árok tisztítását, kaszálását a Képviselőtestület az ingatlan tulajdonos költségének terhére elvégezteti.

(4) A Képviselőtestület köteles az árkok tisztításából származó földet a bejelentéstől számított 3 munkanapon belül elszállítani.

(5) A háztartási hulladék elszállításáról a Képviselőtestület gondoskodik. A települési szilárd hulladékkal kapcsolatos kötelező helyi közszolgáltatásról a 16/2000. (XII. 20.) rendelet rendelkezik.

(6) Szelektív hulladékgyűjtésre a Képviselőtestület által megbízott szervezet jogosult a Környezetvédelmi Felügyelőség és ÁNTSZ engedélye, előírásai szerint. Magánvállalkozók csak feltételekhez kötött szerződéses jogviszony alapján végezhetik tevékenységüket. Hulladék elhelyezése csak a kijelölt területen lehetséges.

(7) A nem háztartási hulladékok, valamint vállalkozási tevékenységből származó hulladékok elszállításáról az arra jogosult szervezet révén a tulajdonos, használó, ill. üzemeltető köteles gondoskodni. Elégetésük tilos!

(8) Bármilyen háztartási, ipari hulladék vagy szemét elhelyezése csak arra kijelölt, hatóságilag engedélyezett hulladéklerakó telepen történhet.

(9) A veszélyes hulladék gyűjtéséről, biztonságos átmeneti tárolásáról és ártalmatlanításáról a hulladéktermelőnek kell gondoskodnia.

(10) A község közigazgatási területén meglévő engedéllyel rendelkező, veszélyes hulladék kezelésével foglalkozó (szennyvíziszap, veszélyes hulladékok) vállalkozó köteles lehetővé tenni a szakhatóságok rendszeres, illetve szúrópróbaszerű ellenőrzését. A meglévő engedélyek lejárta esetében annak meghosszabbítása csak teljes körű környezetvédelmi felülvizsgálat után, annak eredményétől függően kérelmezhető, Képviselőtestületi hozzájárulás mellett.

(11) Közterületen szennyező anyagot (szemetet, rongyot, egyéb hulladékot) csak olyan módon szabad szállítani, hogy a szállításból semmi ki ne hulljon, por és csepegés ne keletkezzen. Ha a szállítás közben a terület szennyeződnék, a szennyeződés előidézője köteles eltávolítani és a további szennyeződés megakadályozásáról gondoskodni.

(12) Ha bármilyen szállítmány fel- vagy lerakásánál, a köz- vagy magánterület szennyeződik, a szennyeződés előidézőjének azt a fel- vagy lerakás elvégzése után nyomban meg kell tisztítani.

4. § (1) A Képviselőtestület gondoskodik a község területén a tulajdonában lévő:

a) közutak, járdák és a hozzá tartozó műtárgyak, buszvárók környékén,

b) terek, sétányok, parkok,

c) hidak, átereszek,

d) autóparkoló helyek,

e) temetők,

f) piacok

területén keletkezett szemét, hulladék eltakarításáról, tisztántartásáról.

(2) A közutakra tilos olyan anyagot kihelyezni, mely az út rendeltetésszerű használatát akadályozza vagy állagát rontja.

(3) A piacon helyet használó köteles helyét a közegészségügyi előírásoknak megfelelően tisztán tartani, az aznapi árusítás során keletkezett szemetet gyűjtőben elhelyezni.

(4) Ha bármilyen szállítmány fel- vagy lerakásakor, illetve szállítása közben a közterület beszennyeződik, annak előidézője köteles a közterületet azonnal megtisztítani.

(5) Tilos a közterületen üzemképtelen vagy hatósági jelzéssel nem rendelkező járművek 3 napnál hosszabb ideig történő tárolása!

(6) Tilos állati tetemet közterületen elhagyni! A közterületen elhagyott állati hulladék ártalmatlanná tételéről annak tulajdonosa, illetve ha a tulajdonos ismeretlen a Képviselőtestület haladéktalanul köteles gondoskodni.

(7) Tilos közterületen kihelyezett konténerbe háztartási hulladékot elhelyezni!

5. § (1) Az ingatlan előtti járda tisztántartása az ingatlan tényleges használójának, illetve tulajdonosának kötelessége. Intézmények, kereskedelmi és vendéglátó-ipari egységek és más elárusítóhelyek előtti járdaszakaszt a tényleges használónak kell tisztán tartani függetlenül attól, hogy a szemét üzleti tevékenységből származik-e. Ez a kötelezettség kiterjed a hóeltakarítással, a síkosság megszüntetésével kapcsolatos feladatokra is. Közintézmények esetében a fentiekről az intézmény vezetője gondoskodik. Az ingatlan tulajdonosa/használója köteles a járdaszakasz melletti átereszeknek, árkoknak, csatornanyílásoknak hótól, jégtől és más lefolyást gátló egyéb anyagoktól való megtisztításáról gondoskodni.

(2) Köztisztasági szempontból járdának minősül az a gyalogos közlekedésre rendelt kiépített és kiépítetlen útterület, amely az ingatlan telekhatárától az úttest széléig (szegélyéig) terjed.

(3) A tényleges használó, illetve a tulajdonos kötelessége a járda mellett növő gaz kiirtása, a járdára az ingatlanáról kinyúló ágak és bokrok megfelelő nyesése.

(4) Ónos esőtől, jégtől, hótól síkossá vált járdát a szükséghez képest naponként fel kell hinteni. Felhintésre bomló, szerves anyagot nem tartalmazó szóróanyagot (homok, hamu, fűrészpor, kőporliszt) kell használni. E célra tüzelés után visszamaradt darabos, sérülést okozó anyagot használni nem szabad. A szóróanyag beszerzéséről a tisztán tartásra kötelezettnek kell gondoskodni.

(5) A járdáról letakarított jeget, havat a közút és a járda között úgy kell elhelyezni, hogy se a gyalogos, se a gépjárműforgalmat ne akadályozza. A járda és a közút síkosságmentesítését a tisztán tartásra kötelezettnek úgy kell elvégezni, hogy abból ne származzon baleset.

(6) Tilos az összerakott hó elhelyezése:

a) a gyalogosközlekedési útvonalon,

b) az útkereszteződésben,

c) az úttorkolatokban,

d) a kapubejárat elé, annak szélességében,

e) a tömegközlekedésre szolgáló jármű megállóhelyénél, a jármű megállóhelye és a járda között,

f) a közüzemi, szolgáltatási, felszerelési tárgyon és annak közérdekű létesítményein.

Állati hullák elhelyezésére vonatkozó részletes szabályok

6. § (1) A község közigazgatási területén az állati hullákat, a Képviselőtestület üzemeltetésében álló, lerakó helyen (dögkútban) szabad elhelyezni.

(2) A dögkút üzemeltetője gondoskodik a dögkút időjárástól független megközelíthetőségéről, körbekerítéséről, zárható fedéllel való ellátásáról.

(3) A dögkutat rendszeresen, illetve igény szerint, tisztítani szükséges. Ez a benne lévő állati hullák ártalmatlanításával történik. A tisztítást csak a tevékenységre szakképesítéssel és engedéllyel rendelkező szakember végezheti. Az állati hullák ártalmatlanná tétele, csak az erre vonatkozó állategészségügyi, közegészségügyi és környezetvédelmi előírások megtartásával történhet.

7. § (1) Közintézményekben, üzemekben, vendéglátó-szórakozó helyeken és minden más nagyobb tömeg befogadására alkalmas nyilvános helyen az illemhelyek előírásszerű tisztántartásáról a tulajdonos köteles gondoskodni. Vízöblítéses illemhelyek előterében folyóvizes kézmosó helyet kell fenntartani, szappant és kézszárításra alkalmas eszközt kell biztosítani.

(2) Az illemhelyek, latrinák gödrét szükség szerint kell üríteni, és annak anyagát elszállítani a szakhatóságok által előírt módon, az általuk kijelölt helyre.

8. § A Képviselőtestület évente településtisztasági napokat szervez. A településtisztasági napok alatt a lakosság által kirakott minden olyan hulladékot - az építési törmelék, a veszélyes- és mérgező anyagok, valamint a gazdasági tevékenységből származó hulladékok kivételével -, melyek évközben a szeméttároló edényekben nem helyezhető el, a közzétett időpontokban, díjmentesen a Képviselőtestület elszállíttatja.

Az ingatlantulajdonosok feladata az ingatlanokkal kapcsolatban

9. § (1) A község területén lévő ingatlanok tulajdonosai, használói kötelesek ingatlanukat megművelni, ill. rendben tartani, gyomtól, gaztól, szeméttől megtisztítani.

(2) A község területén működő kereskedelmi egységek, vendéglátó-ipari és szolgáltató létesítmények külső és belső nagytakarítását (a környezet rendezését) az üzemeltetők kötelesek minden év április 30-ig elvégezni, rendben tartásukról pedig folyamatosan gondoskodni. Kötelesek továbbá a homlokzat, az épület szerkezeti egységeinek (előtető, portál, ernyőszerkezet, cégtábla stb.) jó karbantartásáról gondoskodni.

A közterület rendje

10. § (1) Építési területen és az építkezés közvetlen környékén (az építkezés előtti területen) az építést végző kivitelezőnek kell biztosítani a tisztaságot.

(2) Beruházások esetén a birtokbavételtől a kivitelezés megkezdéséig a beruházónak (bonyolítónak), ezt követően a kivitelezés befejezéséig a kivitelezőnek kell gondoskodnia az általa elfoglalt terület tisztán tartásáról.

(3) Építésnél, bontásnál vagy tatarozásnál a munkálatokat úgy kell végezni, az építési és bontási anyagokat, a kiásott földet úgy kell tárolni, hogy por és egyéb szennyeződés ne keletkezzen.

(4) Közterületen építési, bontási anyagot a polgármester által kiadott közterület-használati engedélyben meghatározott területen, az engedélyben megjelölt módon és időtartamig szabad tárolni. Magánterületen engedély nem szükséges, de csak olyan anyagot szabad tárolni, amely közegészségügyi szempontból veszélytelen.

(5) Közterületen bárminemű burkolat (úttest, járda stb.) felbontása csak a jegyző, az országos közúthálózatba tartozó utak tekintetében a közút kezelőjének hozzájárulásával lehetséges.

(6) Amennyiben a munkálatok végzése során építési törmelék, illetve hulladék anyag keletkezik, úgy azt folyamatosan, legkésőbb a munka befejezésétől számított 48 órán belül a kivitelezést végző szervnek vagy személynek el kell szállítani, és a közterületet helyre kell állítani, illetőleg meg kell tisztítani.

(7) Tilos közútra, útpadkára salakot, építési törmeléket, illetve szemetet szállítani és elhelyezni! Közterületre kihordott szemetet vagy építési törmeléket az azt elhelyező köteles 24 órán belül saját költségén összetakarítani, illetve elszállítani.

11. § (1) A község közterületén tilos járművet mosni, olajcserét vagy más olyan tevékenységet végezni, amely szennyeződést okoz.

(2) A gondozott zöldterületre járművel ráhajtani, azon parkolni, azt bármi módon károsítani tilos!

12. § (1) Közterületen hirdetményt, plakátot csak az e célra rendszeresített helyen szabad elhelyezni. Tilos az építményeket, kerítéseket, élő fákat bármilyen felirattal megrongálni.

(2) Épületen (kapun, ablakon stb.) egyéb létesítményben lévő, idejét múlt hirdetményt az elhelyező köteles eltávolítani, legkésőbb a felhívás kézbevételtől számított 3 napon belül, köteles továbbá az így keletkezett hulladék összegyűjtéséről és elszállításáról is gondoskodni.

13. § (1) A közterületek, sportolás céljára szolgáló területek, valamint a kiránduló- és táborozóhelyek beszennyezése tilos! A köztisztaság megóvása és a balesetek elkerülése végett az említett területeken a szemetet, hulladékot (üveg, papír stb.) szennyező vagy egészségre ártalmas anyagot kiönteni, elszórni, kiengedni vagy eldobni tilos.

(2) Szemetet, hulladékot csak az arra a célra rendszeresített és felállított szeméttartóba lehet elhelyezni.

(3) Aki közterületet, kirándulóhelyeket, valamint az itt elhelyezett felszerelési, berendezési tárgyakat beszennyezi, köteles annak megtisztításáról azonnal gondoskodni.

(4) Állati hullát, valamint olyan anyagot, amely a környezet levegőjét szennyezi, az egészséget veszélyezteti vagy élősdiek részére táptalajt nyújthat, sem közterületen, sem magánterületen elhelyezni vagy elhagyni nem szabad. Köz- vagy magánterületet fekáliával (emberi ürülékkel) szennyezni tilos!

(5) Az ebtartással kapcsolatos köztisztasági feladatokról a 2/1999. (III. 23.) rendelet rendelkezik.

(6) Elhullott állat tetemét a tulajdonos köteles haladéktalanul a Képviselőtestület által üzemeltetett dögkútba elhelyezni. Közterületen történt állat elhullását – ha annak tulajdonosa ismeretlen – a Képviselőtestület hivatalánál azonnal be kell jelenteni.

14. § (1) Vállalkozói tevékenység ellátásához, magángazdálkodáshoz szükséges gépek, járművek tárolása közterületen tilos.

(2) Alkalmi jelleggel igénybe vett közterület és azt követő 10 méteres területsáv tisztán tartása az alkalmi használó kötelessége. Az árusításból keletkező hulladék gyűjtésére zárható edényt kell kihelyezni és azt saját költségen elszállítani.

15. § (1) Az épület tulajdonosa gondoskodik arról, hogy az épület tetőzetéről az esővíz, hólé a járdára ne csorogjon.

(2) A település területén lévő tavakba, holtágakba, élő vízfolyásokba, belvízelvezető árkokba tisztítatlan szennyvizet, trágyalevet levezetni, partjait szemét vagy egyéb hulladék lerakásával beszennyezni tilos!

III. Fejezet

A levegő védelme Erdőkövesd község területén

16. § (1) A település belterületén légszennyező anyagok ártalmas mennyiségben történő kibocsátásával járó tevékenység végzése tilos.

(2) A település közigazgatási területén tilos a szemét és más hulladék (avar és kerti hulladék kivételével) engedély nélküli égetése. Az egyéb anyagokat (nád, tarló stb.) csak a jegyző előzetes engedélyével szabad égetés útján megsemmisíteni.

(3) Vonalas létesítmény (közút, töltés, árok, távvezeték stb.) mentén – a létesítmény tengelyétől számított 100 méteren belül – bármely növényzet égetése tilos. [LevR. 11. § (3) bek.]

(4) A település belterületén a közúti forgalomban részt nem vevő benzin-, gáz-, vagy gázolaj üzemű gépjármű motorját – kivéve a helyhez kötött munkavégzés eseteit – 10 percnél hosszabb ideig járatni nem szabad.

A háztartási tevékenységgel okozott légszennyezésre vonatkozó szabályok

17. § (1) Az egyedi fűtéssel rendelkező lakóházakban a megfelelően karbantartott tüzelőberendezésekben csak az arra a berendezésre engedélyezett tüzelőanyagot szabad elégetni.

(2) A fűtőberendezésben egészségre káros égésterméket kibocsátó anyagot (különösen ipari hulladékot, műanyagot, gumit, vegyszert, festéket stb.) égetni tilos.

Avar és kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályok

18. § (1) Avar és kerti hulladék megsemmisítése elsősorban komposztálással történhet.

(2) Avart és kerti hulladékot csak telken és megfelelően kiválasztott tűzrakó helyen szabad égetni úgy, hogy az, az emberi egészséget és a környezetet ne kárósítsa, és az égetés hősugárzása kárt ne okozzon.

(3) Az égetendő tarlót meg kell tisztítani a kommunális, illetve az ipari eredetű hulladékoktól (műanyag, gumi, vegyszer, festék, egyéb veszélyes hulladék stb.).

(4) Az avar és kerti hulladék égetése az alábbi napokon engedélyezett: hétfőn és szerdán 8-17 óra között, kivéve ünnepnapokon, valamint szeles, párás, ködös és esős időben.

(5) A szabadban tüzet gyújtani, tüzelőberendezést használni csak úgy lehet, hogy az a környezetére tűz-, vagy robbanásveszélyt ne jelentsen. A szabadban a tüzet és üzemeltetett tüzelőberendezést őrizetlenül hagyni nem szabad, és veszély esetén, vagy ha arra szükség nincs, a tüzet azonnal el kell oltani.

(6) A tüzelés, a tüzelőberendezés használatának színhelyén olyan eszközöket és felszereléseket kell készenlétbe helyezni, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, illetőleg a tűz eloltható.

(7) A kerti hulladék elszállítására a szervezett és meghirdetésre kerülő lomtalanítási akció is igénybe vehető.

(8) Tilos védett természetvédelmi területen, véderdő, fás vagy fenyves erdő területén tüzet gyújtani. Száraz nád és más vízinövényzet égetéséhez a vízfolyások területén hatósági engedély szükséges.

(9) A hatóságilag elrendelt általános tűzrakási tilalom alól a rendelet nem ad felmentést.

Porképző és bűzös anyagok kezelésére vonatkozó szabályok

19. § (1) Porképző vagy könnyen lesodródó anyagokat csak rögzített ponyvával, nedvesített állapotban szabad szállítani.

(2) Építésnél, tatarozásnál, bontásnál és az úttest felbontásánál keletkezett port, terjedésének megakadályozására vízzel kell nedvesíteni.

(3) Bűzös anyagot csak légmentesen lezárt tartállyal felszerelt járművön szabad szállítani.

(4) A községben keletkező por képződésének megakadályozása érdekében törekedni kell, hogy a fedetlen talajterületek növényzettel borítottak legyenek. Az építési területek végleges rendezését és parkosítását az építkezés befejezésével együtt kell biztosítani. A jegyző a kertészeti munkák elvégzését előírhatja.

Allergén növények elleni védekezési szabályok

20. § (1) Az egyes ingatlanterületek gyom és allergiát okozó növényektől (pl.: parlagfű, pázsitfüvek, ürömfélék) mentes gondozása (kasszálása, nyírása) a tulajdonos, illetve a használó kötelessége. A parlagfű irtásáról folyamatosan, legkésőbb virágzás előtt az időjárástól függő gyakorisággal kell gondoskodni.

(2) A leggyakoribb allergiát okozó növények virágzási idejét az 1. sz. melléklet tartalmazza.

21. § A levegő védelmére vonatkozó szabályok megszegése esetén kiszabható bírság mértékét a 21/2001. (II. 14.) Korm. rendelet tartalmazza

IV. Fejezet

A víz védelme Erdőkövesd község területén

22. § (1) Tilos a meglévő élővízfolyásokat (a Tarna-patakot és annak mellékágait, továbbá a vízelvezető árkokat) eltorlaszolni, a víz természetes hozamát, lefolyását, a víz áramlásának viszonyait megváltoztatni, a vízfolyások medrét, partját szűkíteni, illetve feltölteni. A károkozó köteles az eredeti állapot visszaállítására, a károk megtérítésére. Az ingatlantulajdonos köteles gondoskodni az ingatlana előtti nyílt árok és annak műtárgyainak tisztántartásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról. Az ingatlanon keletkező csapadékvíz saját területen történő elhelyezéséről, illetőleg kiépített csapadékcsatorna esetén az abba történő bevezetéséről – előzetes bejelentés alapján – az ingatlan tulajdonosa gondoskodik.

(2) Ha a víz által sodort anyagnak (iszap, hordalék stb.) az ingatlanon történt lerakódása folytán a víz természetes lefolyása megváltozik és ezáltal mások kárt szenvedhetnek, az ingatlan tulajdonosa (kezelője, használója) - amennyiben a lerakódott anyagot felhívás ellenére, az abban meghatározott határidőn belül nem távolítja el tűrni köteles a szükséges munkák elvégzését. A lerakódott anyag eltávolításáért kártalanítás nem jár.

(3) A Tarna-patak és annak mellékágai, valamint az egyéb élővizek és azok mellékágai mentén lévő partmenti ingatlantulajdonosok, földhasználók a vizek természetes lefolyását nem akadályozhatják, a patakhoz kapcsolódó műtárgyak állapotát és üzemelését nem veszélyeztethetik.

(4) Kijelölt vízmű védőterületen csak a vízjogi engedélyben meghatározott tevékenység folytatható. Egyéb tevékenység esetén környezeti elemzés elvégzése szükséges, melyre be kell szerezni a Környezetvédelmi Felügyelőség, az ÁNTSZ, ÉVIZIG szakhatósági állásfoglalását. Be kell tartani a 123/1997. (VII. 18.) Korm. rendelet előírásait.

(5) Tilos a vizek fertőzése és káros szennyezése. Tilos a vízelvezető rendszerekbe veszélyes hulladékot, vegyszert, azok csomagolóanyagait, tűz- és robbanásveszélyes anyagokat, mérgező anyagokat, motorolaj származékokat bevezetni. Tilos belterületi csapadékvíz levezető rendszerekbe (árkokba) a fentieken kívül szennyvizet vagy egyéb más hulladékot juttatni (szórni, beleönteni, beleseperni vagy bevezetni). Minden olyan behatástól védeni kell a vízelvezető rendszereket, ahol a vizek öntisztulási képességei hátrányosan megváltoznak.

Kút létesítése, ivóvízellátás

23. § (1) Tilos ásott vagy fúrt kutakba szennyvizet, veszélyes, mérgező hulladékot juttatni, kutakat engedély nélkül betemetni. Erdőkövesd ivóvíz közműhálózatába kapcsolt házi ivóvíz bekötéseket, a saját (egyedi) vízbeszerzéshez (ásott, fúrt kút) kapcsolt vezetékkel összekötni tilos.

(2) Kút létesítése esetén, házi vízszükségletek kielégítése céljából, amennyiben nem haladja meg a vízkivétel az évi 500 m3 vízmennyiséget, a települési önkormányzat jegyzőjének hatósági engedélye szükséges. Az ÉVIZIG szakhatóság szerepét tölti be. (Az eljárás lefolytatásáról és a beadandó kérelem mellékleteiről részletesen az 1995. évi LVII. tv., a 72/1996. (V. 22.) Korm. rendelet és a 18/1996. (VI. 13.) KHVM rendelet intézkedik.) A saját (egyedi) vízellátó rendszer vizének felhasználása, ivóvízként történő alkalmazása csak területileg illetékes ÁNTSZ véleménye, engedélye alapján történhet. Az engedélyt, vélemény kérés előtt az egyedi vízellátó berendezés vizét az OTH (Országos Tisztiorvosi Hivatal) által feljogosított akkreditált laboratóriumban meg kell vizsgáltatni.

(3) Tilos a meglévő ivóvíz vízellátást biztosító hálózatot veszélyeztetni, szabálytalan, engedély nélküli rákötéssel az ivóvizet szennyezni.

(4) Az ivóvizet szolgáló kút, valamint a használt forrás környezetét a víz szennyeződésének megakadályozása céljából különleges gonddal kell tisztántartani és meg kell védeni az esetleges szennyeződéstől. Ivóvizet szolgáló kút környékén olyan létesítményt, amely a kút vízét vagy talajon keresztül a talajvizet szennyezheti, csak a közegészségügyi és építésügyi jogszabályokban meghatározott távolságban szabad létesíteni.

Szennyvízzel kapcsolatos rendelkezések

24. § (1) Tilos a szennyvízcsatorna hálózatba csapadékvizet bevezetni.

(2) Szennyvizet a meglévő szennyvízhálózatba kell elvezetni. Szennyvízcsatorna hiányában - annak elkészültéig - közműpótló zárt szennyvíztározóba kell vezetni a szennyvizet. (Vízzáróság biztosítása érdekében műanyag akna vagy vízzáró betonakna építése lehetséges.) Zárt rendszerű szennyvíztározó építésénél, a tulajdonosnak igazolni kell annak vízzáróságát.

(3) Köteles az ingatlantulajdonos a szennyvízcsatornára rákötni, amennyiben az ingatlan szennyvízcsatornára ráköthető. Ez alól méltányossági, szociális okokból határozott időre csak a jegyző adhat felmentést. A csatornahálózat kiépítését követően az ingatlanokon lévő zárt közműpótló szennyvíztárolókat szakszerűen fel kell számolni.

(4) Tilos a szennyvizet kilocsolni illetve kiszivattyúzni.

(5) A közműpótló zárt szennyvíztározóból kiemelt szennyvizet a fogadására kialakított és a hatóságok által engedélyezett telepen kell elhelyezni. A szennyvizet csak a 15/2000. (XII. 20.) rendeletben meghatározott szolgáltató (vállalkozó) szállíthatja, a rendeletben meghatározott feltételekkel. Ez vonatkozik az e rendelet 5. § (2) bekezdése szerint űrgödrös árnyékszékek tisztítására is.

(6) Egyebekben a felszíni és felszín alatti vizek minőségével kapcsolatban, a 33/2000. (III. 17.) Korm. rendelet előírásai az irányadóak.

V. Fejezet

Zöldterületek fenntartása és kezelése

25. § (1) A község területén lévő zöldterületek, valamint növényzet ápolásáról és az idényszerű növényvédelmi munkálatok elvégzéséről a tulajdonosok kötelesek gondoskodni.

(2) Kisüzemi mezőgazdasági területeken végzett vegyszeres kezeléseket táblán kell feltüntetni. A táblán jelölni kell a vegyszerkezelés idejét, „Vigyázat permetezve!” feliratot, a vegyszerrel történt permetezés és az élelmezésügyi várakozási idő napjainak számát.

(3) A község területén lévő közhasználatú parkok építéséről, felújításáról, fenntartásáról, gondozásáról és ápolásáról a Képviselőtestület gondoskodik.

26. § (1) Tilos a közlekedési tiltótáblákkal jelzett közparkok területére gépkocsival behajtani és parkolni!

(2) Tilos a közterületen lévő fákról az ingatlantulajdonos engedélye nélkül - a növényi részek (virágok, levél, termés stb.) szedése, a fák megcsonkítása. Tilos az élő fára plakát kiragasztása és kiszegezése! Közterületen mérgező és allergén növények ültetése tilos! Az ilyen jellegű növények kivágásáról, kiirtásáról a közterületen a Képviselőtestület gondoskodik.

(3) Tilos a közhasználatú, valamint a természetvédelmi területeken és az egyéb zöldterületen a hasznos állatok, a védett madarak bármilyen eszközzel való zavarása, fészkek rongálása, a tojások és fiókák kiszedése és irtása.

(4) A játszótereket és a hozzá tartozó zöldterületeket a 14 éven aluli gyermekek használhatják, illetve azok zavarása nélkül a 14 éven felüli gyermekek is használhatják. 6 éven aluli gyermek a játszóteret csak kísérő felügyeletében használhatja.

(5) Tilos a közhasználatú és egyéb zöldterületen, valamennyi közkifolyónál, kútnál járművet mosni.

27. § (1) Tilos a közterületen, külterületen a fákat indokolatlanul, a fa pusztulását elősegítő módon megcsonkítani. Tilos a növények olyan módon való gyűjtése, károsítása, amely a faj vagy fajta káros megváltoztatásához, illetőleg kipusztulásához vezethet. Fakivágási engedélyt indokolt esetekben (kiöregedett fák esetében, balesetveszély elhárítása céljából), vagy minőségi cseréhez a Képviselőtestület adhat ki akkor, ha az más szakhatóság hatáskörébe nem tartozik. Amennyiben az érintett területen egyéb szakhatóság is illetékes, a hozzájárulásuk a fakivágáshoz minden esetben kötelező (Tarna-patak menti területen: ÉVIZIG stb.). Minden esetben a fakivágási engedélynek tartalmaznia kell, hogy ki jogosult a fakivágásra. Az lehet szakképzett vállalkozó vagy az ingatlantulajdonos mint kérelmező. Fakivágás után új facsemeték telepítése minden esetben kötelező, melyet a kérelmezőnek kell megtennie, az engedélyben megszabott határidőn belül. Egyebekben az erdőről és az erdő védelméről egységes szerkezetben a végrehajtásáról szóló 29/1997. (IV. 30.) FM rendelet és a fák védelméről szóló 21/1970. (VI. 21.) Korm. rendelet rendelkezései az irányadóak.

(2) Magánterületen diófák és fenyőfák, valamint az egyéb védett fafajok kivágása engedélyhez kötött, az engedélyben új telepítés végrehajtása előírható.

28. § (1) A telek határánál csak olyan növényzet telepíthető, mely a szomszéd építményeinek és kerítésének karbantartását nem akadályozza, állagát nem rontja.

(2) Köteles minden tulajdonos, üzemeltető az OTÉK által meghatározott oldalon, a szomszédos telekhatáron a kerítést megépíteni és karbantartani.

A növényzet telepítési távolságra vonatkozó előírások

29. § A legkisebb ültetési (telepítési) távolság az ingatlan határától:

a)

aa) szőlő, valamint 3 m-nél magasabbra nem növő gyümölcs- és egyéb bokor (élő sövény) esetében 0,5 méter,

ab) 3 méternél magasabbra nem növő gyümölcs- és egyéb fa, esetében 1 m,

ac) 3 méternél magasabbra növő gyümölcs- és egyéb fa, valamint gyümölcs és egyéb bokor (élő sövény) esetében 2,0 méter,

ad) gyümölcsfaiskolai nevelés alatt álló növény, továbbá szőlő, köszméte, ribiszke- és málnabokor esetében 0.80 méter,

ae) minden egyéb gyümölcsbokor (mogyoró, stb.) esetében 2,00 méter,

af) birs, naspolya, birsalanyra oltott körtefa esetében 2,50 méter,

ag) törpealanyra oltott almafa, továbbá meggy-, szilva- és mandulafa esetében 3,50 méter,

ah) vadalanyra oltott alma- és körtefa-, továbbá kajszifa esetében 4,00 méter,

ai) cseresznyefa esetében 5,00 méter,

aj) dió- és gesztenyefa, továbbá minden fel nem sorolt gyümölcsfa esetében 8,00 méter,

ak) 1 méternél magasabbra nem növő bokor (élő sövény) esetében 0,80 méter,

al) 2 méternél magasabbra nem növő bokor (élő sövény) esetében 1,20 méter,

am) 2 méternél magasabbra növő bokor (élő sövény) esetében 2,00 méter,

an) fa esetében 8,00 méter.

b) Közút területén minden gyümölcs- és egyéb fát, valamint bokrot, legalább 1,5 méter, 3 méternél magasabbra növő gyümölcsfát legalább 2,5 méter távolságra szabad ültetni (telepíteni).

VI. Fejezet

Zajvédelem szabályozásáról

30. § (1) E rendelet zajvédelemre vonatkozó rendelkezései kiterjednek a módosított 12/1983 (V. 12.) MT rendelet melléklete szerinti, a Képviselőtestület hatáskörébe tartozó szolgáltató üzemi létesítményekre illetve a község területén található hangosító berendezésekre.

(2) Vendéglátó-ipari helyek, szabadtéri előadások, nyílt színi rendezvények üzemeltetését, hangosítását csak a környezet zavarása nélkül lehet megoldani. A maximális zajszint az engedélyezett üzemidőben a szomszédos ingatlan lakószobájában mérve nappal (6-22 óra) a 40 dB-t, éjjel (22-6 óra) a 30 dB-t nem lépheti túl.

(3) A közterületre irányuló hangszórás bármilyen hangosító berendezéssel - csak a jegyző előzetes engedélyével történhet.

(4)

31. § (1) A rendelet hatálybalépése után új létesítmény és meglevők tevékenységének módosítása esetén hangosító berendezést működtetni csak az építési engedélyben, illetve telephely engedélyben rögzített hatósági előírások betartásával lehet.

(2) A már meglévő és működő létesítmények és berendezések esetében is alkalmazni kell a rendeletben foglalt előírásokat.

(3) Az engedélykérelemnek tartalmaznia kell:

a) a berendezést üzemeltető nevét, címét,

b) a tevékenységhez szükséges jogosítványt,

c) a hirdető-berendezés teljesítményének megnevezését,

d) a tervezett hangoshirdetés helyét, időpontját, időtartamát,

e) meg kell jelölni indokát,

f) a zajkibocsátási határérték betartására vonatkozó nyilatkozatot,

g) nyilatkozni kell az üzembe helyezéshez kapcsolódó zaj és rezgésmérés költségeinek vállalásáról szóló nyilatkozatot.

(4) Mozgó hirdetés esetén a (3) bekezdésben szabályozottakon túlmenően be kell nyújtani az útvonal megjelölését is.

(5) Az (1) – (4) pontban előírtak nem vonatkoznak a honvédség, a tűzoltóság, illetve a rendőrség, polgári védelem, mentők, valamint rendkívüli események alkalmával szolgálati feladatot ellátó szervek tevékenységeire.

(6) Azon üzemeltetőt, aki berendezését engedély nélkül üzemelteti, a jegyző kötelezi tevékenysége azonnali beszüntetésére.

(7) Aki a berendezést az engedélytől eltérően üzemelteti, attól engedélyét – a hatályos jogszabályi keretek között – vissza kell vonni.

32. § (1) A rendelet hatálya alá tartozó létesítményekben folytatott tevékenységből eredő zajszint megállapításánál, ill. a létesítményekben használt hangosító berendezés működésekor a lakó vagy intézményépület homlokzata előtt a szabadban 2 m távolságban, ill. az épületek közötti emberi tartózkodásra, pihenésre szolgáló területeken a terület határán mért zajterhelési értéket kell figyelembe venni.

(2) Vendéglátó és szórakozást szolgáló egységekben zeneszolgáltatás általában 24 óráig, hétvégeken (péntek, szombat) éjjel 2 óráig engedélyezhető.

(3) Alkalmi kulturális, szórakoztató, vendéglátó, sport-, reklámcélú, közösségi, továbbá minden hangosítást igénylő rendezvénytől származó zajterhelésre a jegyző - az üzemeltetőnek, illetve a rendezvény szervezőjének szakértői véleménnyel alátámasztott kérelmére - meghatározott időtartamra a ZajR. 1. számú melléklet szerinti zajterhelési határértékekhez képest eseti túllépést engedélyezhet, amelynek mértéke legfeljebb 10 dB lehet. [ZajR. 1. § (2) bek.]

Egyéb zajkeltő berendezésekkel kapcsolatos szabályok

33. § (1) A község belterületén tilos:

a) akár emberi hanggal, akár hangszerrel vagy más technikai, illetve egyéb eszközzel a köznyugalmat és közcsendet sértő zaj okozása,

b) erős zajjal járó ipari tevékenység,

c) zajt keltő munkák (fűnyírógép, kapálógép, traktor, betonkeverő, fűrészgép stb.) végzése 21.00-7.00 óra között.

(2) Az építési munkáktól származó zaj megengedett határértékeit az R. 2. sz. melléklete tartalmazza. A határértékeket minden üzemi létesítményre (a meglévőkre is) érvényesíteni kell.

34. § Aki a helyi rendelet zajvédelemre vonatkozó szabályait megszegi környezetvédelmi bírsággal sújtható. A bírság mértékére vonatkozó szabályokat a 12/1983. (V. 12.) Mt rendelet és a 2/1983. (V. 25.) OKTH rendelkezés tartalmazza.

VII. Fejezet

Környezetvédelmi ellenőrzés

35. § (1) A Képviselőtestület gondoskodik a települési környezetvédelmi programban foglalt feladatok végrehajtásáról, figyelemmel kíséri az azokban foglalt feladatok megoldását és a programot szükség szerint – de legalább 2 évente – felülvizsgálja. Az állampolgároknak joga, hogy környezetveszélyeztetés, környezetkárosítás vagy környezetszennyezés esetén a Képviselőtestület és a környezetvédelmi hatóság figyelmét erre felhívja. Az állampolgári részvétel gyakorolható:

a) személyesen vagy képviselő útján,

b) társadalmi szervezetek révén,

c) önkormányzat útján.

(2) A jelen önkormányzati rendeletben foglaltak betartását a jegyző ellenőrzi.

(3) A környezetvédelmi bírság nem mentesít a büntetőjogi, a szabálysértési, továbbá a kártérítési felelősség, valamint a tevékenység korlátozására, felfüggesztésére, tiltására, illetőleg a megfelelő védekezés kialakítására, a természetes vagy korábbi környezet helyreállítására vonatkozó kötelezettség teljesítése alól. Kötelezés esetén a kiszabható végrehajtási bírság összegét a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény tartalmazza.

(4) A pontosabb helyszín megjelölése érdekében, valamint a rossz házszámozásból eredő pereskedések elkerülése végett minden ingatlantulajdonos köteles a házszámot, illetve üres telek esetén a helyrajzi számot olvasható módon feltüntetni.

(5) A meglévő és a tervezett ipari vállalkozásokra, szolgáltatásokra vonatkozóan a környezetvédelmi hatásvizsgálat köteles tevékenységek körét a 20/2001. (II. 14.) Korm. rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

Szabálysértési rendelkezések

36. §

37. § (1) Ezen rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a közterületek tisztántartásáról és a kommunális hulladék gyűjtéséről szóló 2/1995 (II. 22.) Ör. rendelet hatályát veszti.

(2) A helyi környezetvédelmi rendeletet a helyi civil szervezetek bevonásával a település lakosságával, az itt gazdasági tevékenységet végző vállalkozókkal ismertetni kell.