Jászberény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 34/2013. (IX.12.) önkormányzati rendelete
A közterület-kezelői hozzájárulás kiadásának rendjéről, közterületeken folyó munkákról és a közút felbontásáról
Hatályos: 2023. 02. 24Jászberény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 34/2013. (IX.12.) önkormányzati rendelete
A közterület-kezelői hozzájárulás kiadásának rendjéről, közterületeken folyó munkákról és a közút felbontásáról
Jászberény Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a Jászberény Város Önkormányzata Képviselő-testületének szervezeti és működési szabályzatáról szóló 7/2013. (II. 14.) önkormányzati rendelet 54. § (6) bekezdésében biztosított véleményezési jogkörében eljáró Jogi, Ügy- és Közrendi Bizottság véleményének kikérésével a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
1. A rendelet hatálya
1. § A rendelet hatálya a Jászberény Város Önkormányzata tulajdonában álló közterületekre terjed ki.
2. Értelmező rendelkezések
2. § E rendelet alkalmazása tekintetében:
1. Értékcsökkenési átalány: az a rendelet 1. mellékletében meghatározott összeg, mely a jogosult által az 5 éven belül elkészült út felbontása miatt a helyreállítást követően a sértetlen útburkolatban a munkálatok miatt bekövetkezett értékvesztés kiegyenlítését szolgálja.
2. Jogosult: az a természetes vagy jogi személy, aki a közterület-kezelői hozzájárulást megkapta.
3. Közterület: a burkolt és burkolatlan utcák, utak, kerékpárutak, járdák, terek, továbbá parkok, ligetek, sétányok, általában mindazok a területek, amelyek a közhasználat célját szolgálják és a lakosság rendelkezésére állnak.
4. Közterület-kezelői hozzájárulás: Közterület felbontásához, annak területén, az alatt, vagy felett építmény vagy más létesítmény elhelyezéséhez Jászberény Város Jegyzője által kiadott hozzájárulás.
5. Közúton folyó munka: az az út-, kerékpárút, járda-, közműépítés és egyéb felújítás, amely a közúti, kerékpáros, vagy gyalogos űrszelvényen belül folyik, és a forgalmat befolyásolja.
6. Nem tervezett közterületbontás: a közterület-bontási ütemtervben nem szereplő, közműhálózat lefektetése, javítása, karbantartása, cseréje vagy felújítása miatti közterület felbontás, mely nem minősül „vis maior” esetnek.
7. „Vis maior” eset: az az esemény, mely a közmű- üzemeltető által a közmű hálózaton elvégzett csere, felújítás és karbantartás ellenére a közmű hálózat valamely részében meghibásodást okoz, és amely a közmű-üzemeltetőtől független, külső, elháríthatatlan okra vezethető vissza.
8. Tulajdonosi hozzájárulás: a közterület-kezelői hozzájárulást megelőzően a közterület tulajdonosa által kiadott hozzájárulás.
3. A közterület-kezelői hozzájárulás tárgya
3. § Közterület-kezelői hozzájárulás kiadására az alábbi tárgykörökben kerül sor:
a) Hatósági engedélyekhez:
aa) Építési engedélyhez,
ab) Bontási engedélyhez,
ac) Használatbavételi engedélyhez,
ad) Egyéb, jogszabályban meghatározott engedélyhez amennyiben közterületet érint.
b) Közterületen végzett munkákkal összefüggésben:
ba) Közterület felbontása, útátfúrás,
bb) Kocsibejáró létesítése,
bc) Közterületen végzett egyéb munka esetén.
c) Telekalakítás,
d) Útvonalengedély túlsúlyos jármű számára,
e) Közúti jelzőtábla kihelyezése, bevonása,
f) Növénytelepítés esetén.
Tervszerűségi intézkedések, közmű-koordináció
4. § (1) A Jászberényi Polgármesteri Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) a közterületen folyó munkák összehangolása érdekében tájékoztatást kér a közterületen elhelyezett közművek, hírközlési hálózatok kezelőitől a rövid (1 éves) és a középtávú (3 éves) közműhálózat fejlesztési, korszerűsítési valamint felújítási terveikről.
(2) A rövid- és középtávú út és közműhálózat-fejlesztési ütemtervek összehangolását évenként és három évre előre tekintve kell elvégezni.
(3) Az évenkénti és a háromévenkénti, rövid- és középtávú közmű-koordináció a Hivatal feladata.
4. Közterület-bontási ütemterv
5. § (1) A beruházásokat és korszerűsítéseket kezdeményező, valamint a közterületek bontását szervek kötelesek a következő évre vonatkozó közterület-bontási ütemtervüket minden év november 15-ig a Hivatal részére bejelenteni.
(2) A Hivatal köteles a következő évre tervezett közterület felbontásokat éves ütemezésben december 31-ig összehangolni.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén közterületbontással járó közmű beruházásra (váratlan közterületbontás) a tárgyévben csak a bejelentés elmaradásának tényszerű és megfelelően indokolt magyarázata alapján, vagy igazolhatóan „vis maior” eseménnyel közvetlen összefüggésben kerülhet sor.
(4) A váratlan közterületbontás esetén a közmű üzemeltetőjének a közterület felbontásának bejelentésével egyidejűleg írásbeli dokumentumokkal kell igazolni, hogy a közmű hálózat rendeltetésszerű állapotának fenntartása érdekében minden tőle elvárhatót megtett: elvégezte a szükséges karbantartásokat, ellenőrzéseket. Bizonyítania kell továbbá a „vis maior” esemény bekövetkezését is.
6. § A közterület-bontási ütemtervre vonatkozó bejelentésnek munkánként tartalmaznia kell:
a) a bontást végeztető és a kivitelező szerv, továbbá a közterületet helyreállító szerv megnevezését és címét,
b) a közterületbontás céljának megjelölését,
c) a tervezett közterületbontások pontos helyét (szövegesen és M=1:500 méretarányú helyszínrajzon),
d) a felbontásra kerülő közterület méreteit és fajtáját (szerkezet, fedőrétegek stb.),
e) a tervezett munkálatok megkezdésének és befejezésének időpontját,
f) a forgalomkorlátozási igényeket (teljes vagy részleges útlezárás),
g) a munkálatok által érintett, zöldterület, kivágásra tervezett fák helyének, darabszámának, fajtájának és törzsátmérőjének feltüntetését,
h) az áttelepíthető növényzet (fák, cserjék) jegyzékét, az áttelepítést végző megnevezését és címét.
7. § (1) A következő évre vonatkozó közterület-bontási ütemtervre vonatkozó bejelentések birtokában a Hivatal tárgyi év december 15. napjáig köteles egyeztető tárgyalást tartani. Ha a közmű üzemeltetője az egyeztető tárgyalástól távol marad, vagy a tárgyalásig írásbeli nyilatkozatot sem tesz, úgy kell értékelni, hogy a közmű üzemeltetője a tárgyévben közterületbontással járó beruházást nem kíván végezni. Erre az esetre a 4. § (1) bekezdését értelemszerűen kell alkalmazni. Indokolt esetben egyeztető tárgyalás év közben is összehívható.
(2) Az egyeztető tárgyalásra meg kell hívni:
a) a közterületbontásokat kérő szerveket,
b)1 a Magyar Közút Nonprofit Zrt. Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Igazgatóságát,
c) a Jászberényi Városi Rendőrkapitányságot,
d) a közműveket üzemeltető szerveket,
e) a közterületet fenntartó Jászberényi Vagyonkezelő és Városüzemeltető Zrt-t,
f) a Hivatal képviselőjét,
g) a területileg érintett önkormányzati képviselőket.
(3) A Hivatal a következő évi összesített közterület bontási ütemtervet január 15-ig köteles elkészíteni és a (2) bekezdésben megjelölt szervekhez január 31-ig eljuttatni.
5. Egyéb tervszerűségi intézkedések
8. § (1) Burkolt út, kerékpárút építése, vagy meglévő burkolt út, kerékpárút új burkolattal történő felújítása esetén a tárgyévi költségvetési rendelet elfogadásától számított 30 napon belül a Hivatal köteles értesíteni az érintett ingatlan és közműtulajdonosokat az alábbiakról
a) az érdekelt közműtulajdonosokat, hogy ingatlanaikat a megadott határidőn belül kössék be a közműhálózatba,
b) az érdekelt közműtulajdonosokat, hogy bekötő-vezetékeiket cseréljék ki ahol elöregedett, vagy az átmérő nem megfelelő,
c) a közmű-üzemeltetők – szükség szerint – gondoskodjanak a meglévő gerincvezetékeik cseréjéről, és az új vezetékek, védőcsövek elhelyezéséről.
(2) Az új burkolat elkészültétől számított 5 éven belül közterület-kezelői hozzájárulás nem adható. Amennyiben „vis maior” helyzet megszüntetése vagy váratlan közterületbontás miatt 5 éven belül kerül sor a burkolat felbontására, a (1) bekezdésben meghatározott tevékenységet elmulasztó köteles az útburkolatot helyreállítani és a felbontással bekövetkezett értékcsökkenés címén, a helyreállítást követő 30 napon belül a felbontott burkolat területével arányos, az 1. mellékletében meghatározott értékcsökkenési átalányt megfizetni Jászberény Város Önkormányzata részére. Minőségi kőburkolatoknál „vis maiorra” visszavezethető vagy váratlan közterületbontás esetén a helyreállítási munkák felett közvetlen és folyamatos felügyeletet a Hivatal gyakorolja a helyreállító költségének terhére.
(3) Nagyobb útépítési, korszerűsítési, magas- és mélyépítési, közműépítési és felújítási, valamint áthelyezési munkálatok megkezdése előtt a kérelmezőnek az érdekeltek bevonásával munkaegyeztető tárgyalást kell tartania az egyes részmunkák határidőre történő elvégzésének és műszakilag helyes végrehajtásának biztosítása érdekében.
(4) A munkaegyeztető tárgyalásról jegyzőkönyvet kell felvenni, amely ütemezve tartalmazza az egyes részmunkák megkezdésének és befejezésének időpontját.
(5) A jegyző olyan munkaterületekre, amelyeken több kivitelező egyidejű munkája szükséges vagy kívánatos, valamennyi tevékenységre vonatkozó összevont építési ütemterv készíttetését is előírhatja.
A közterület bontási eljárás
6. A közterület felbontásának feltételei
9. § (1) Közterületet felbontásához – a (4) bekezdésben meghatározottak kivételével – közterület-kezelői hozzájárulás szükséges.
(2) Közterület-kezelői hozzájárulás – a (3) bekezdésben meghatározott kivétellel – csak az összesített közterület-bontási ütemtervben szereplő munkákra adható ki.
(3) Kivételesen kiadható a közterület-kezelői hozzájárulás akkor is, ha a felmerülő munkák az összesített közterület-bontási ütemtervben nem szerepelnek, elvégzésük azonban közérdekből szükséges és elhalasztásuk káros következménnyel járna.
(4) Ha a közműjavítási munkálatokat közérdekből azonnal el kell végezni, a közterületbontást végző köteles 24 órán belül a kezelő és a jegyző felé bejelentést tenni és az élet- és vagyonbiztonság érdekében szükséges intézkedéseket megtenni. A bejelentésnek tartalmaznia kell a közterületbontás helyét és időpontját, valamint a végleges helyreállítás várható időpontját, a munkáért felelős személy adatait, az érintett terület helyszínrajzát, továbbá a meghibásodás várható következményeit. A jegyző a bejelentésben foglaltakat nyilvántartásba kell vennie, és az ellenőrzésről, továbbá a helyreállításra vonatkozó kikötések megtételéről gondoskodni kell.
(5) A közterület-kezelői hozzájárulás kiadása díjköteles, melynek összegét e rendelet 2. melléklete tartalmazza. A díjat a kérelem benyújtásával egyidejűleg kell megfizetni. Díjfizetési kötelezettség „vis maior” esetén is fennáll, a díjat a bejelentés benyújtásával egyidejűleg kell megfizetni.
(6)2 A közterület-kezelői hozzájárulás nélküli végzett közterület felbontás bírságot von maga után. A bírság összege a Rendelet 2. sz. mellékletében meghatározott díjtételek 4-szerese.
(7)3 Az önkormányzat érdekkörében felmerülő, a Rendelet 3. §-ában meghatározott tárgykörben a közterület-kezelői hozzájárulás kiadása díjmentes.
7. Közterület-kezelői hozzájárulás
10. § (1) Közterület felbontásához, annak területén, az alatt,vagy felett építmény vagy más létesítmény elhelyezéséhez közterület-kezelői hozzájárulás szükséges.
(2) A közterület-kezelői hozzájárulás iránti kérelmet a jegyzőhöz, a Hivatalban rendszeresített nyomtatványon kell benyújtani.
(3) A kérelemhez az 5. § -ban foglalt adatokon kívül mellékelni kell
a) a műszaki leírást és tervdokumentációt
b) a közterület helyreállításra vonatkozó tervezői költségbecslést
c) a letéti igazolást a jóteljesítési biztosíték befizetéséről
d) garanciavállalási nyilatkozatot a közterület helyreállítása tekintetében 3 évi időtartamra.
(4) A jegyző a kérelmet 30 napon belül bírálja el, mely határidő a kérelmező egyidejű értesítése mellett 30 nappal meghosszabbítható. A sürgősségi eljárásban az elbírálás határideje 10 nap.
11. § (1) A kérelmező köteles 5 m2–t meghaladó szilárd burkolatú közterület bontása esetén jóteljesítési biztosítékot nyújtani a bontási munkával érintett rendezett közterület eredeti állapotba történő helyreállítása érdekében.
(2) A jóteljesítési biztosíték formája a kérelmező választása szerint:
a) feltétel nélküli bankgarancia nyújtása a Jászberényi Vagyonkezelő és Városüzemeltető Zrt. kedvezményezett részére vagy
b) pénzösszeg letétbe helyezése a Jászberényi Vagyonkezelő és Városüzemeltető Zrt. letéti számlája javára.
(3) A jóteljesítési biztosíték mértéke megegyezik a közterületet érintő bontási munkára vonatkozó tervezői költségvetésben meghatározott, de legalább a 3. mellékletben meghatározott összeggel.
(4) A jóteljesítési biztosíték érvényességi ideje: a közterület-helyreállítás kivitelezése a munkaterület átadásától számított 15 napig.
(5) Amennyiben a kérelmező a bontási munkával érintett közterület eredeti állapotba történő helyreállításáról nem vagy nem megfelelően gondoskodik a 13. §-ban előírt határidőben, úgy a Jászberényi Vagyonkezelő és Városüzemeltető Zrt. a (4) bekezdésben meghatározott határidőn belül jogosult érvényesíteni a bankgaranciát vagy felszabadítani a letétbe helyezett összeget, és a biztosíték terhére intézkedni a munkálatok elvégzéséről.
(6) Amennyiben a kérelmező a bontási munkával érintett rendezett közterület eredeti állapotba történő helyreállításáról megfelelően gondoskodik a 13. §-ban előírt határidőben, úgy a Jászberényi Vagyonkezelő és Városüzemeltető Zrt. nem érvényesíti a jóteljesítési biztosítékot. Ez esetben a bankgarancia érvényét veszti vagy a Jászberényi Vagyonkezelő és Városüzemeltető Zrt. visszaadja a letétbe helyezett összeget a kérelmező részére, a jóteljesítési biztosíték (4) bekezdésben meghatározott érvényessége lejártakor.
12. § (1) A közterület-kezelői hozzájárulás kiadását november 15-től március 1-ig terjedő időszakra a jegyző megtagadhatja, ha valószínű, hogy a burkolat helyreállítása az időjárás miatt nem biztosítható.
(2) Ha a jogosult nem megfelelő ütemben végzi a munkáját, úgy a jegyző megtagadhatja részére az újabb közterület-kezelői hozzájárulások kiadását mindaddig, amíg a folyamatban lévő munkák üteme a kívánt mértéket el nem éri.
(3) Amennyiben a kérelmező a kérelemben feltüntetett munkakezdési időpont előtt 30 nappal vagy annál korábban nyújtja be kérelmét, a jegyző a közterület-kezelői hozzájárulás kiadásakor a tényleges kezdést külön hozzájáruláshoz kötheti. A kezdési hozzájárulás kérelmét a tényleges munkakezdés előtt 8 nappal kell benyújtani. A kezdési engedélykérelembe a közterület-kezelői hozzájárulás számát és a munkakezdés időpontját kell feltüntetni.
(4) A közterület-kezelői hozzájárulásnak tartalmaznia kell minden olyan további kikötést, amely a közvagyon védelmét, a közlekedési igények kielégítését, a forgalom gyors, biztonságos és gazdaságos levezetését szolgálja.
13. § (1) A közterület végleges helyreállítására – a munkálatok befejezésétől számított – 30 napnál hosszabb határidőt megállapítani nem lehet, ha a bontás lakóutat, gyűjtőutat vagy egyéb forgalmi szempontból nem jelentős közterületet érint. Ha a bontás főforgalmi vagy forgalmi utat érint 15 napnál hosszabb határidőt megállapítani – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – nem lehet.
(2) Amennyiben az (1) bekezdésben meghatározott munkálatok zöldfelületet is érintenek, a növényzet végleges helyreállítását – figyelemmel a vegetációs időszakra – hat hónapon belül kell elvégezni.
(3) A jegyző a közterület azonnali helyreállítását is előírhatja.
(4) A teljesítési határidőket naptári napokban kell meghatározni.
14. § Ha a jegyző a hozzájárulást megtagadja, vagy a kérelmező a hozzájárulásban meghatározott feltételeket sérelmesnek találja, a közlekedési hatósághoz fordulhat.
15. § A közterület-kezelői hozzájárulást meg kell küldeni:
a) a kérelmezőnek,
b) a Jászberényi Vagyonkezelő és Városüzemeltető Zrt-nek.
8. Közterület-kezelői hozzájárulások nyilvántartása
16. § (1) A jegyző a közterület-kezelői hozzájárulásokról nyilvántartást vezet.
(2) A nyilvántartásnak tartalmaznia kell:
a) a hozzájárulás számát,
b) a bontás helyét,
c) a bontás célját,
d) a jogosult nevét,
e) a felbontott burkolat nemét és méreteit,
f) a kezdés időpontját,
g) a burkolat végleges helyreállításának határidejét,
h) a végleges helyreállítás megtörténtének időpontját,
i) a helyreállítás érdekében alkalmazott szankciókat.
9. Közterületbontással járó munkálatok végrehajtása
17. § (1) A munkálatok végzése alatt a forgalom biztonságos tereléséről és korlátozásáról a jogosultnak kell gondoskodni.
(2) Közterület bontása, és közterületen történő építés során Polgármesteri Hivatal – a jogosult költségére – szakfelügyeletet biztosít. A szakfelügyeletet a munkavégzés előtt legalább öt nappal korábban meg kell rendelni. A munkavégzés során a munka megkezdése, az elkészült létesítmények eltakarása és a helyreállítás befejezése csak a szakfelügyelet jelenlétében történhet.
(3) A munkák bejezésekor műszaki átadást kell tartani, amelynek lezárását, és azt, hogy az érintett közterület alkalmas a közforgalom számára történő visszaadásra, a szakfelügyelet igazolja.
(4) A város lakott területén nagy zajjal járó bontási munkálatok 22 órától 06 óráig nem végezhetőek, kivéve azokat a rendkívüli munkákat, amelyeket közérdekből a nappali órákig elhalasztani nem lehet, vagy a folyamatos munkavégzés indokolt.
(5) A közterület-bontási munkálatokat olyan ütemben kell végezni, hogy a közlekedést lehetőleg a legrövidebb ideig zavarják és a burkolatot minél előbb véglegesen helyre lehessen állítani.
(6) A jegyző előírhatja, hogy a burkolatot a végleges helyreállításig ideiglenesen kell helyreállítani.
(7) A jogosult köteles a munkálatok tartama alatt a csapadékvíz akadálytalan elfolyásáról, a sár és egyéb szennyeződés, idegen anyag eltakarításáról gondoskodni.
(8) A közút területén lévő geodéziai jeleket és létesítményeket megváltoztatni, továbbá a közút területén, határán, az alatt vagy felett lévő közműveken, műtárgyakon, úttartozékokon vagy létesítményeken változtatásokat eszközölni a tulajdonos hozzájárulásával lehet. Ha ez mégis szükséges, a megfelelő intézkedések megtétele céljából az illetékes szerveket kell megkeresni.
(9) A közút területének nem közlekedési célú igénybevételéért – az úttesten kívül végzett közműépítési, vagy fenntartási munka kivételével – közterület használati díjat kell fizetni. A díj mértékét a közterület-használatról szóló önkormányzati rendelet alapján a közút kezelője állapítja meg. A megállapított igénybevételi díj befizetésének elmaradása a tárgyi munka műszaki átadás-átvételének megtagadásával jár együtt.
18. § (1) A jogosult köteles a felbontott közterületet a munkák befejezése után a közterület-kezelői hozzájárulásban megállapított határidőn belül véglegesen helyreállítani vagy helyreállíttatni. Ha helyreállítási hiányosságok miatt a felbontott területen a helyreállítást követően – 5 éven belül – süllyedés, vagy más hiba mutatkozik, a jegyző felhívására a burkolatot az előírt határidőn belül és módon a jogosult köteles ismételten helyreállítani.
(2) A felbontott burkolatot legalább az eredeti burkolatnemmel azonos minőségben és rétegrendben kell véglegesen helyreállítani. Minőségi kőburkolat bontása esetén – függetlenül annak nagyságától – a helyreállítást az érintett minták visszabontásával és újrarakásával kell elvégezni.
(3) A megbontott közút helyreállítását a jogosultnak az alábbiak szerint kell elvégeznie:
a) útpálya hosszirányú felbontása esetén:
aa) fő- és gyűjtőutakon a megbontott teljes forgalmi sávot új kopóréteggel kell ellátni,
ab) lakó és kiszolgáló utakon forgalmi sávban csak egy munkahézag – hosszirányú élvágás – lehet. A meglévő kopóréteget a szegélyig (kiemelt, „K”, süllyesztett), ennek hiányában az útpálya széléig fel kell szedni és a munkahézagig egységes kopóréteget kell teríteni, függetlenül a munkaárok szélességétől,
ac) a burkolatba kerülő munkahézag (élvágás) az úttengellyel párhuzamos, törés nélküli vonal mentén kell, hogy haladjon,
ad) amennyiben az ab) pont szerint helyreállítandó felület szélessége meghaladja a forgalmi sáv 50%-át, a teljes forgalmi sávot új, az eredetivel megegyező rétegrenddel kell ellátni
b) útpálya keresztirányú felbontása esetén:
ba) az úttest keresztirányú felbontása esetén a helyreállítást a kiemelt szegélyre, vagy az út szélére merőleges munkahézagokkal kell elvégezni,
bb) amennyiben egy beruházáson belül két útpályára merőleges munkaárok egymáshoz közelebbi szélének távolsága nem haladja meg a 10 métert, akkor a két munkaárok területét és a közte lévő területet együttesen új , az eredetivel megegyező rétegrenddel, fő- és gyűjtőút esetén új kopóréteggel kell ellátni
c) kerékpárút, gyalogút, járda felbontása esetén:
ca) a szilárd burkolatú kerékpárút, gyalogút, járda hosszirányú bontása esetén teljes szélességben új, az eredetivel megegyező rétegrenddel kell építeni.
cb) szilárd burkolatú kerékpárút, gyalogút, járda keresztirányú bontása során, - amennyiben egy beruházáson belül két út vagy járdaszélre merőleges munkaárok egymáshoz közelebbi szélének távolsága nem haladja meg a 10 métert, - a két munkaárok területét és a közte lévő területet együttesen új, az eredetivel megegyező rétegrenddel kell ellátni, legalább a következő dilatációs hézagig
d) gyalogút és járda kijelölt-gyalogos átkelőhelynél történő bontása esetén a mozgáskorlátozott akadálymentesítésről is gondoskodni kell.
(4) A munkavégzéssel érintett területeken a szilárd burkolat pályaszerkezetét a munkaárok szélétől számítottan minimum 40-40 cm–es átlapolással kell kiépíteni.
(5) Amennyiben a közterület-kezelői engedélyt közművezeték építésével (bővítés, felújítás, csere) kapcsolatos bontás végzésére kérték, az engedélyt csak akkor lehet megadni, ha a gerincvezeték építésével egy időben valamennyi ingatlan bekötő vezetéke kiépítésre kerül, legalább az út és a járda burkolatain túl mért 1 méter hosszúságig, kiépítetlen közterület esetén a szabályozási szélességig.
(6) Az út- vagy járdaburkolat bontását végeztető szervek az őket terhelő helyreállítási költségeket az Önkormányzat költségvetési számlájára kötelesek befizetni, ha az általuk helyreállítandó közterületbontások helyén a tárgyévben vagy az azt követő évben az önkormányzat teljes burkolat-felújítást, átépítést vagy emelt szintű helyreállítást kíván végezni. A költségek befizetésével a közterületbontást kérő szerv a helyreállítási kötelezettség alól mentesül.
19. § (1) A munkaárokba tégla-, kő-, cserép-, beton- és aszfaltdarabokat, valamint szerves anyagokat visszatölteni nem szabad. A munkaárok csak földdel, vagy az engedélyben, utólagos hozzájárulásban, kötelezésben előírt anyaggal tölthető fel és a visszatöltött anyagot a vonatkozó szabványok szerint tömöríteni kell.
(2) A helyreállításra kötelezett feladata a földvisszatöltések tömörségét a kivitelezés során ellenőrizni és dokumentálni az engedélyben előírtak szerint.
(3) A vezetékzóna fölé kerülő anyag tömörségi fokának legalább 90%-osnak kell lennie. A munkagödör visszatöltés legfelső 50 cm-es rétege legalább 95%-os tömörséggel kell, hogy készüljön.
(4) A tömörségi vizsgálatot az úttengellyel párhuzamos bontás esetén minden esetben legalább 25 méterenként el kell végezni. A mérési pontokat a szakfelügyelet jelöli ki. Keresztbontás esetén a szakfelügyelet a tömörségi vizsgálatot szúrópróba-szerűen rendeli el oly módon, hogy 3 bekötésből átlagosan legalább egy vizsgálva legyen. Ha a tömörség nem megfelelő a műszaki átadás-átvételhez a közterület tulajdonosa, a közút kezelője nem járul hozzá és újra-helyreállításra kötelez.
(5) A tömörség mérési vizsgálatok díja a jogosultat terheli.
(6) Minőségi vita esetén az engedélyesnek kell további vizsgálatokkal igazolnia a megfelelőséget.
(7) A bontáskor és a helyreállításkor biztosítani kell a fák és a növényzet gyökereinek megóvását.
(8) A felvonulás részére igénybe vett és elpusztított zöldterületeket az eredeti állapotba kell helyreállítani.
20. § A jogosult köteles a munkahely és a felvonulási terület állandó tisztán tartásáról gondoskodni, továbbá a munkálatok folyamán a fölösleges földet, törmeléket és szemetet folyamatosan elszállítani. A jegyző a forgalmi akadályoztatás csökkentése érdekében a kitermelt anyag azonnali elszállítását vagy kalodába helyezését is elrendelheti.
10. A közterületbontással és helyreállítással kapcsolatos felelősség
21. § (1) A közterület végleges helyreállításáért a jogosult felelősséggel tartozik.
(2) Határidőre helyre nem állított, vagy nem jól helyreállított burkolat javítását a jegyző – a jogosult költségére – elrendelheti.
11. Közúton folyó munkák végzése
22. § (1) Közúton folyó munkákat a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet, az utak forgalomszabályozásáról és a közúti jelzések elhelyezéséről szóló 20/1984. (XII. 21.) KM sz. rendelet, a közúti jelzőtáblák méreteiről és műszaki követelményeiről szóló 4/2001.(I. 31.) KöViM rendelet, az útburkolati jelek tervezési és létesítési előírásairól szóló 11/2001. (III. 13.) KöViM rendelet, a közutakon végzett munkák elkorlátozási és forgalombiztonsági követelményeiről 3/2001. (I. 31.) KöViM rendelet (ÚT 2-1.152 és ÚT 2-1.119 Útügyi Műszaki Előírásokat is figyelembe véve) előírásainak megtartásával kell végezni.
(2) A közúton folyó munkálatok végzésekor, és a forgalomkorlátozási és forgalomterelési tervek készítésekor be kell tartani az (1) bekezdésben megjelölt előírásokat.
(3) A jegyző előírására a jogosult köteles a forgalomterelésről, vagy a forgalomkorlátozásról a lakosságot sajtó útján tájékoztatni.
12. Forgalomkorlátozási terv
23. § (1) A közúton folyó munkákra M=I :500 méretarányú forgalomkorlátozási, vagy a 24. §-ban részletezett feltételek esetén - forgalomtechnikai szakcéggel, vagy forgalomtechnikai tervezésre jogosult személlyel – forgalomterelési tervet kell készíteni.
(2) A forgalomkorlátozási terv egy jóváhagyott másolati példányát a munkálatok befejezéséig a kivitelezés helyén kell tartani, hogy betartása ellenőrizhető legyen.
13. Forgalomterelési terv
24. § Forgalomterelési tervet kell készíteni:
a) főforgalmi és forgalmi utak lezárása vagy egyik forgalmi irányuk lezárása esetén,
b) minden olyan esetben, amikor ezt Polgármesteri Hivatal a közterület-bontási hozzájárulásban előírja.
25. § (1) A közúton folyó munkákhoz csak kifogástalan állapotban lévő útelzáró- és jelzőberendezések használhatók, melyeket kizárólag forgalomtechnikai szakcég helyezhet el a munkaterületen. Az elhelyezett útelzáró berendezésen fel kell tüntetni a munkát végző kivitelező nevét és címét. A rövid idő alatt elvégezhető hibaelhárítási munkák kivételével jól látható helyen fel kell tüntetni az építésvezető nevét és címét, a munka megnevezését, kezdésének és befejezésének határidejét, valamint az építési engedélyt vagy bontási hozzájárulás számát.
(2) Az elkorlátozást jelölő közúti jelzőtáblák csak fényvisszaverő kivitelűek lehetnek.
14. Közterületbontások és a közúton folyó munkák ellenőrzése
26. § (1) A jogosult köteles a végleges helyreállítás megtörténtét a jegyzőnek, zöldterület esetén a Jászberényi Vagyonkezelő és Városüzemeltető Zrt.-nek is bejelenteni.
(2) A jegyző ellenőrzi a közterületbontások tervszerűségét, a kivitelezés helyszínén tartott forgalomkorlátozási tervek alapján a forgalomtechnikai előírások betartását, a közúti jelzések elhelyezését, továbbá a végleges helyreállítás minőségét. A kihelyezett forgalomszabályozási eszközök hiánya esetén a jegyző saját hatáskörben – az engedélyes terhére – a megfelelő jelzéseket kihelyezteti.
(3)4 A Közterület-felügyelet ellenőrzi a közterület-kezelői hozzájárulás egyéb előírásainak betartását, valamint a 9. § (6) bekezdésében meghatározott esetben bírságot szab ki.
(4) A közterület-bontási hozzájárulást a kivitelezés helyén kell tartani és ellenőrző szervek kérésére fel kell mutatni.
Záró rendelkezések
27. § Ez a rendelet 2013. október 1-jén lép hatályba.
A 7. § (2) bekezdés b) pontja a Jászberény Város Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2023. (II. 23.) önkormányzati rendelete 22. §-a szerint módosított szöveg.
A 9. §-t a (6) bekezdéssel kiegészítette a 2/2014. (I. 17.) Ör. 1. §-a. Hatályos 2014. január 18-tól.
A 9. §-t a (7) bekezdéssel kiegészítette a 2/2014. (I. 17.) Ör. 1. §-a. Hatályos 2014. január 18-tól.
A 26. § (3) bekezdését módosította a 2/2014. (I. 17.) Ör. 2. §-a. Hatályos 2014. január 18-tól.