Sajóvelezd Község Képviselő-testülete 8/2015(IV.30.) önkormányzati rendelet
A települési támogatásról,valamint az önkormányzat által nyújtott szociális és egyéb ellátásokról
Hatályos: 2015. 04. 30- 2015. 07. 28Sajóvelezd Község Képviselő-testülete 8/2015(IV.30.) önkormányzati rendelet
A települési támogatásról,valamint az önkormányzat által nyújtott szociális és egyéb ellátásokról
2015-04-30-tól 2015-07-29-ig
Sajóvelezd Község Önkormányzatának
Képviselő-testülete
8 /2015.(IV.30.)önkormányzati rendelet
A települési támogatásról,valamint az önkormányzat által nyújtott szociális és egyéb ellátásokról
Sajóvelezd Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. tv. 1.§ (2) bekezdésében,a 10. § (1) bekezdésében, ,a 26.§, a 32. § (3) bekezdése, a 92. § (2) bekezdése, valamint a 132. § (4) bekezdése g./pontjába,és a 134/E. §-ban foglalt ,valamint a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997.évi XXXI.törvény 18.§ (2) bekezdésében és a 131.§ (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011.évi CLXXIV. törvény 13.§ (1) bekezdés 8/a .pontjában meghatározott feladatkörében a helyben jelentkező szociális feladatok végrehajtására, a szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátásokra, valamint a szociális szolgáltatások igénybevételi módjaira, illetve a szakosított ellátási formák körébe tartozó intézményekbe történő bejutás általános szabályaira az alábbiakat rendeli el.
I.Fejezet
Általános rendelkezések
1.A rendelet hatálya
1.§
A rendeletben foglaltakat Sajóvelezd község közigazgatási területén a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény 3. § és 7. §-ában,valamint a gyermekek védelméről és a gyermekvédelmi igazgatásról szóló törvény 4.§ -ában meghatározott személyekre kell alkalmazni.
2.Általános eljárási rendelkezések
2.§
(1)A szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetbeni ellátások iránti, valamint a szociális szolgáltatások közül az étkeztetésre irányuló kérelmeket az önkormányzat hivatalánál az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon lehet előterjeszteni. Az egyes ellátásokra vonatkozó speciális eljárási szabályok az egyes támogatásoknál és szolgáltatásoknál külön kerülnek megállapításra.
-2-
(2) A jogosultság elbírálásához a kérelmező köteles-az igényelt támogatástól függően- a családjában,vagy háztartásában élő személyek adataira,vagyoni és jövedelmi viszonyaira vonatkozó nyilatkozatokat megtenni és az szükséges dokumentumokat becsatolni.A támogatás megállapítása szempontjából a személyiadat-és lakcímnyilvántartás adatai az irányadók.
(3) A jogosultsági feltételek fennállását,a rokkantságot,a fogyatékosságot,munkanélküliséget,az önkormányzattól vagy szociális intézményektől igénybe vett ellátást közokirattal vagy teljes bizonyító erejű magánokirattal,illetve az önkormányzat hivatalánál vezetett nyilvántartások adatainak felhasználásával kell igazolni.
(4) A tényállás tisztázása érdekében háziorvosi,szakorvosi,védőnői,pedagógiai vélemény,javaslat kérhető.A vagyoni körülmények tisztázása érdekében a kérelmezőre és vele azonos lakcímen együtt lakó közeli hozzátartozókra ,illetve a lakásban ténylegesen együtt
életvitelszerűen lakó személyekre vonatkozóan –hozzájáruló nyilatkozatuk alapján –további információk is beszerezhetők.
(5) A megállapított ellátások kifizetéséről, illetve folyósításáról az önkormányzat hivatala gondoskodik
3.A szociális hatáskör gyakorlása
3.§
(1)A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény 45.§ megfogalmazott települési támogatás,valamint a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás megállapításáról a Képviselő-testület dönt.
4. Az ellátások formái
4.§
(1)Sajóvelezd Község Önkormányzat Képviselő-testülete a jogosultak részére –az e rendeletben meghatározott feltételek szerint –
a./ szociális rászorultságtól függő pénzbeli ellátások közül
- a krízis helyzet kezelésére rendkívüli települési és rendkívüli gyermekvédelmi
támogatást
b./ egyéb támogatások közül:
-temetési segélyt
biztosít
-3-
II.fejezet
Szociális rászorultságtól függő pénzbeli ellátások
1. Krízishelyzet kezelése
5. §
(1) A Képviselő-testület rendkívüli települési támogatást nyújthat annak a személynek,
akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét,egyedülállóként annak 150 %-át.
(2) Rendkívüli települési támogatás egyedi elbírálás alapján természetben is (pl. elmaradt közüzemi számla rendezésére, gyógyszer, gyógyászati segédeszköz kiváltására, élelmiszer vagy ruhanemű,tüzelő vásárlására) megállapítható.
(3) A benyújtott kérelmekhez minden esetben csatolni kell a jövedelmi helyzetről, illetve a rendkívüli élethelyzetről szóló dokumentumokat.
(4) A rendkívüli települési támogatás összege alkalmanként minimum 2000.-Ft.
(5) Rendkívüli indokolt esetben (haláleset, elemi kár, súlyos közlekedési baleset, speciális gyógykezelés) jövedelemvizsgálat nélkül is megállapítható a támogatás.
6.§
(1) A Képviselő-testület rendkívüli gyermekvédelmi támogatásban részesíti azokat a gyermekeket, gondozó családokat vagy szülőt, törvényes képviselőt , akik átmenetileg létfenntartási gondokkal küzdenek, vagy létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe kerülnek.
(2) A támogatás mértéke kiskorú gyermeket nevelő családonként és alkalmanként minimum 2000 Ft.
(3) Rendkívüli indokolt esetben (haláleset, elemi kár, súlyos közlekedési baleset, speciális gyógykezelés) jövedelemvizsgálat nélkül is megállapítható a támogatás
III.Fejezet
Egyéb támogatások
Temetési segély
-4-
7. §
(1) A képviselő-testület a Sajóvelezd községben állandó bejelentett lakcímmel rendelkező,hozzátartozóját,vagy egyéb elhunytat eltemettető lakos részére 15.000.-Ft összegű eseti támogatást,temetési segélyt nyújt.
(2) A temetési segély megállapítása jövedelem vizsgálat nélkül történik
(3) A temetési segély iránti kérelemhez csatolni kell az eltemettető nevére kiállított eredeti temetési számlákat, illetve be kell mutatni az elhunyt halotti anyakönyvi kivonatát.
IV.Fejezet
Szociális szolgáltatások
1.Az ellátások formái
8. §
(1) Sajóvelezd Község Önkormányzat Képviselő-testülete illetékességi területén az arra rászorultak részére étkeztetést biztosít.
(2) A törvényben felsorolt többi alapszolgáltatást társulásos formában biztosítja a képviselő-testület
(3) Szakosított ellátást nyújtó intézményt az önkormányzat nem tart fenn.
9. §
Az önkormányzat által biztosított szociális étkeztetés igénybevétele az ellátást igénylő,illetve törvényes képviselője kérelmére indul.
2.Étkeztetés
10.§
-5-
(l)Sajóvelezd Község Önkormányzat Képviselő-testülete napi egyszeri étkeztetést biztosít illetékességi területén a Szoc.törvény 62.§ (1) bekezdésében meghatározott szociálisan rászorultak részére.
(2) A jogviszony létesítése megállapodás megkötésével jön létre,mely megállapodást az önkormányzat nevében a polgármester írja alá.
(3)A jogviszony megszűnik a szolgáltatás jogutód nélküli megszűnésével,illetve a jogosult halálával.
(4)Az étkeztetés lakásra történő szállítással megállapított intézményi térítési díja évenként kerül megállapításra
V. Fejezet
Záró rendelkezések
11. §
(1) A rendelet 2015.április 30.napján 17.30 órakor lép hatályba,rendelkezéseit 2015. március 1.napjától kell alkalmazni.
(2)Hatályát veszti Sajóvelezd Község Önkormányzat Képviselő-testülete a települési támogatásról,valamint az önkormányzat által nyújtott szociális és egyéb ellátásokról szóló 3/2015.(II.27.)önkormányzati rendelet.
Pál Katalin Schlögl Zoltánné
polgármester jegyző
A rendelet kihirdetve 2015.április 30. napján du. 17.20 órakor Schlögl Zoltánné
jegyző
Előzetes hatásvizsgálat
a települési támogatásról,valamint az önkormányzat által nyújtott szociális ellátásokról és egyéb támogatásoktól szóló /2015.(IV .. )önkormányzati rendelet tervezethez
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 17. §-a értelmében a jogszabályok előkészítése során előzetes hatásvizsgálatot kell lefolytatni. Az előzetes hatásvizsgálat megállapításai a következők:
1. Társadalmi hatások
A tervezet társadalmi hatásai között a helyi lakosság szociális helyzetének javítását lehet kiemelni,amely ugyan szerény jellegű támogatást nyújt az arra rászorultak részére.
2. Gazdasági, költségvetési hatások
A szociális támogatásokra a fedezetet a költségvetésben szereplő szociális normatíva jelenti.
3.Környezeti hatások
A rendeletben foglaltak végrehajtásának környezetre gyakorolt hatása nincs.
4. Egészségi követelmények
A rendeletben foglaltak végrehajtásának egészségügyi követelményei nincsenek.
5. Adminisztratív terheket befolyásoló hatások
A Tervezet a korábbi szociális ellátásokhoz viszonyítottan jelentős adminisztratív terheket nem keletkeztet.
6. A jogszabály megalkotásának szükségessége, a jogalkotás elmaradásának várható következményei
A rendelet megalkotásának szükségességét törvényi kötelezettség indokolja.
7. A jogszabály alkalmazásához szükséges személyi, szervezeti és pénzügyi feltételek
A Tervezet elfogadása esetén a rendelet alkalmazása a jelenlegihez képest többlet személyi, szervezeti és tárgyi feltételt nem igényel.